Ürdün Haberleri

Ürdün haber, Ürdün son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Ürdün 3.6.2020
İsrail'in "ilhak" planı Batı Şeria'da protesto edildi
Filistinliler, İsrail yönetiminin işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi'ni "ilhak" planını protesto etmek için gösteri düzenledi.
Ürdün 3.6.2020
Hamas yöneticilerinden Salah: "İsrail'in Batı Şeria'yı ilhak planı çatışmaya yeni bir kapı açacak"
Hamas'ın Filistin diasporasından sorumlu yurt dışındaki yöneticisi Mahir Salah, İsrail'in işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi'ni "ilhak" planının, bölgedeki mevcut çatışma ortamına yeni bir kapı açacağını ve gerginliği tırmandıracağını söyledi.
Ürdün 3.6.2020
Libya, Hafter'i desteklediklerini reddeden ülkeleri BM'den soruşturma talep etmeye çağırdı
BAE merkezli Fulcrum Holdingin, Hafter'e destek vermek için Ürdün'de kurduğu paravan bir şirket üzerinden en az 18 milyon dolar harcayarak satın aldığı 6 helikopter ve 2 botla, Libya açıklarında seyreden gemilere baskın düzenlemeyi hedeflediği 17 Mayıs'ta ortaya çıkmıştı.
Ürdün 3.6.2020
İsrail askerleri Batı Şeria'da Filistinli bedevilere ait 16 yapıyı yıktı
Hamis, İsrail'in bu adımının Batı Şeria'daki Ürdün Vadis'ni "ilhak" planının bir parçası olduğunu vurguladı.
Ürdün 3.6.2020
Filistinliler kısıtlı imkanlarıyla İsrail'in Batı Şeria'yı "ilhak" planını engelleyebilir mi?
İsrail'in Batı Şeria'yı ilhak planı ABD Başkanı Donald Trump'ın, İsrail Başbakanı Netanyahu ile 28 Ocak'ta Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında açıkladığı sözde Orta Doğu barış planında, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin "İsrail'in toprağı" olarak kabul edilmesi ve Tel Aviv yönetiminin Filistin'e ait Ürdün Vadisi üzerindeki hakimiyetini sürdürmesi maddeleri yer alıyor.
Ürdün 3.6.2020
İsrail gazetesi: ABD, Batı Şeria'daki bölgelerin 1 Temmuz'da ilhakına karşı
Gazetenin haberinde, İsrail'in işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi'ni 1 Temmuz'da "ilhak" etmesi halinde Washington yönetiminin büyük ihtimalle bu kararı desteklemeyeceği belirtildi.
Ürdün 3.6.2020
Katar: Batı Şeria'nın ilhakını kabul etmiyoruz, Filistin'e desteğe devam edeceğiz
İsrail'in "ilhak" planı ABD Başkanı Donald Trump'ın, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile 28 Ocak'ta Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında açıkladığı sözde Orta Doğu barış planında, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin "İsrail'in toprağı" olarak kabul edilmesi ve Tel Aviv yönetiminin Filistin'e ait Ürdün Vadisi üzerindeki hakimiyetini sürdürmesi maddeleri yer alıyor.
Ürdün 3.6.2020
Ürdün'ün önde gelen muhalif isimlerinden Abbadi tutuklandı
Ürdünlü eski milletvekili ve önde gelen muhalif isimlerden Ahmed Uveydi el-Abbadi'nin tutuklandığı belirtildi.
Ürdün 3.6.2020
Ürdün Dışişleri Bakanı'ndan İsrail'e "ilhakın ilişkilerde vahim sonuçları olacağı" uyarısı
Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, İsrail'in Batı Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi'ni ilhak etmesinin Ürdün-İsrail ilişkileri üzerinde vahim sonuçları olacağını bildirdi.
Ürdün 2.6.2020
Filistin Dışişleri Bakanı: "İlhak kararını iptal etmeden İsrailli yetkililerle görüşmeyeceğiz"
İsrail'in "ilhak" planı ABD Başkanı Donald Trump'ın, İsrail Başbakanı Netanyahu ile 28 Ocak'ta Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında açıkladığı sözde Orta Doğu barış planında, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin "İsrail'in toprağı" olarak kabul edilmesi ve Tel Aviv yönetiminin Filistin'e ait Ürdün Vadisi üzerindeki hakimiyetini sürdürmesi maddeleri yer alıyor.
Ürdün 2.6.2020
Mısır ve Suudi Arabistan'da Kovid-19'dan ölümler arttı
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı Mısır'da 1005'e, Suudi Arabistan'da 549'a yükseldi. Ürdün'de ise vaka sayısı arttı.
Ürdün 2.6.2020
Filistin diasporasından İsrail'in Batı Şeria'yı ilhakına karşı kampanya
Filistin Diasporası Halk Konferansı, İsrail'den, işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi'nin ilhak edilmesine karşı kampanya başlattı.
Ürdün 2.6.2020
İsrail'in Batı Şeria'yı ilhakı Filistin Yönetimi'nin geleceğini etkiler mi?
Filistinli analistler İsrail'in Batı Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi'ni "ilhak" planını ve bu durumun Filistin Yönetimine muhtemel etkilerini AA muhabirine değerlendirdi.
Ürdün 2.6.2020
Netanyahu: "İlhak için ABD ile müzakereler sürüyor"
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi'ni ilhak planına ilişkin ABD yönetimiyle müzakerelere devam ettiklerini söyledi.
Ürdün 2.6.2020
UNRWA, Gazze'de onlarca çalışanın işine son veriyor
Filistin, Ürdün, Lübnan ve Suriye'de 5,3 milyondan fazla mülteciye hizmet sağlayan UNRWA'nın, ABD'nin 2018'den bu yana yıllık 360 milyon dolarlık yardımı askıya almasının ardından yaşadığı mali kriz daha da şiddetlenmişti.
Ürdün 2.6.2020
ABD'den İsrail'e "ilhak sürecini ağırdan alın" çağrısı
ABD yönetiminin İsrail'den, işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi'ni ilhak planında aceleci davranılmamasını istediği bildirildi.
Ürdün 1.6.2020
Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki Açıklaması
"Putine güveniyoruz" Maliki, Rus bir gazetecinin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yeni bir dörtlü müzakereye ev sahipliği yapması durumunda bu toplantıya katılıp katılmayacağı yönündeki sorusuna şu cevabı verdi: "Başkan Putin'e güveniyoruz. Böylesine bir toplantının somut sonuçlar doğuracağına inanıyorsa, bu bizi müzakere masasına geri getirecek. Eğer Başkan Putin, böylesi bir toplantının ilhak planının sona erdireceğine inanıyorsa, evet o zaman Moskova'ya üçüncü kez neden gitmeyelim. Umarım bu toplantı gerçekleşir." İsrail'in "ilhak" planı ABD Başkanı Donald Trump'ın, İsrail Başbakanı Netanyahu ile 28 Ocak'ta Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında açıkladığı sözde Orta Doğu barış planında, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin "İsrail'in toprağı" olarak kabul edilmesi ve Tel Aviv yönetiminin Filistin'e ait Ürdün Vadisi üzerindeki hakimiyetini sürdürmesi maddeleri yer alıyor.
Ürdün 1.6.2020
Son dakika haber! Netanyahu, Trump'ın danışmanı Kushner ile "ilhakı" görüştü
Son dakika habere göre İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı ve danışmanı Jared Kushner ile işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi'ni "ilhak" planını görüştüğü bildirildi.
Ürdün 1.6.2020
İsrail Savunma Bakanı Gantz'dan orduya "ilhaka hazırlıklı olun" emri
Her ne kadar açıklamada bahsedilen "diplomatik adımların" detayına ilişkin bilgi verilmese de söz konusu adımlardan kastın işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi'nin "ilhakı" olduğu belirtiliyor.
Ürdün 1.6.2020
Arap ülkelerinde Kovid-19 kaynaklı ölüm ve vaka sayıları arttı
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı can kayıpları Suudi Arabistan'da 525'e, Kuveyt'te 220'ye, Irak'ta 215'e, Umman'da 50'ye, Katar'da 40'a yükselirken, Ürdün, Libya, Fas, Tunus, Bahreyn ve Lübnan'da vaka sayıları arttı.
Ürdün 1.6.2020
BAE'den İsrail'e "işgal altındaki Filistin topraklarını ilhak girişimlerini durdur" çağrısı
İsrail'in "ilhak" planı ABD Başkanı Donald Trump'ın, İsrail Başbakanı Netanyahu ile 28 Ocak'ta Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında açıkladığı sözde Orta Doğu barış planında, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin "İsrail'in toprağı" olarak kabul edilmesi ve Tel Aviv yönetiminin Filistin'e ait Ürdün Vadisi üzerindeki hakimiyetini sürdürmesi maddeleri yer alıyor.
Ürdün 1.6.2020
Fanatik Yahudilerden Mescid-i Aksa'ya baskın
Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin egemenliği ihlal ediliyor Mescid-i Aksa ve Kudüs'teki vakıflar, İsrail ile Ürdün arasında 26 Ekim 1994'te imzalanan barış antlaşmasına göre Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığına bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin himayesinde bulunuyor.
Ürdün 1.6.2020
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 82 günde liderlerle "koronavirüs diplomasisi"
Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile de görüşen Erdoğan'ın temas kurduğu bazı ülke liderleri şöyle: "Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Moldova Cumhurbaşkanı Igor Dodon, Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili, Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih, Ekvator Ginesi Cumhurbaşkanı Teodoro Obiang Nguema Mbasogo, Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Farmajo, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbangulu Berdimuhamedov, Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, Tunus Meclis Başkanı Raşid el-Gannuşi, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ve Kazakistan'ın ilk Cumhurbaşkanı Elbaşı Nursultan Nazarbayev, Ürdün Kralı II.
Ürdün 31.5.2020
Arap ülkelerinde Kovid-19 kaynaklı ölümler ve vaka sayıları arttı
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı can kaybı Cezayir'de 653'e, Irak'ta 205'e, Lübnan'da 27'ye Bahreyn'de 19'a yükseldi, Ürdün'de vaka sayısı arttı.
Ürdün 31.5.2020
Ürdün Meclisi Filistin Komisyonu, fanatik Yahudilerin Mescid-i Aksa baskınını kınadı
Ürdün Temsilciler Meclisi'ndeki (alt kanat) Filistin Komisyonu, fanatik Yahudilerin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 2 aydan fazla kapalı kalan ve bu sabah yeniden ibadete açılan Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemesini kınadı.
Ürdün 31.5.2020
Ürdünlü milletvekili: "İsrail Mavi Marmara'ya saldırarak insan hakları ihlallerinin en çirkin...
Ürdün Parlamentosunda Filistin Komitesi Başkanı Yahya es- Suud, işgalci İsrail'in Mavi Marmara gemisine saldırarak insan hakları ihlallerinin en çirkin şeklini kaydettiğini belirtti.
Ürdün 31.5.2020
Fas'taki İstiklal Partisi'nden İsrail'in Batı Şeria'yı ilhak planına tepki
İsrail'in "ilhak" planı ABD Başkanı Trump'ın, İsrail Başbakanı Netanyahu ile 28 Ocak'ta Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında açıkladığı sözde Orta Doğu barış planında, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin "İsrail'in toprağı" olarak kabul edilmesi ve Tel Aviv yönetiminin Filistin'e ait Ürdün Vadisi üzerindeki hakimiyetini sürdürmesi maddeleri yer alıyor.
Ürdün 31.5.2020
Haftanın tarihine bakış
2017- Alman Bakanlar Kurulu, İncirlik Üssü'nde görev yapan askerlerini geri çekme kararı aldı. Alman birliğinin Ürdün'de konuşlandırılacağı bildirildi.
Ürdün 30.5.2020
Turizmciler iç ve dış pazardan turist alabilmek için çalışıyor
Bahreyn'den geçen yıl Trabzon'a 165 direkt uçuş gerçekleştiğini anımsatan Kantarcı, şunları kaydetti: "1,5 milyon nüfuslu Bahreyn'de şimdiye kadar hayatını kaybedenlerin sayısı sadece 15 kişi. 10 milyon nüfuslu 119 direk uçuşun gerçekleştiği Ürdün'de ise sadece 9.
Ürdün 30.5.2020
UİP Onursal Başkanı Gazali: "Tüm ülkeler negatif büyüme rakamları görebilir"
Uluslararası İşbirliği Platformu (UİP) Onursal Başkanı ve Ürdün Senatörü Talal Abu Gazali, Kovid-19 pandemisinin dünya ekonomilerinde sorunlara yol açacağını belirterek, "Bu yılın sonunda, Çin de dahil olmak üzere, dünyadaki tüm ülkeler negatif büyüme rakamları görebilir.
Ürdün 29.5.2020
Mısır ve Cezayir'de Kovid-19 kaynaklı can kaybı arttı
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı can kaybı Mısır'da 879'a Cezayir'de 638'e yükselirken, Ürdün'de vaka sayısı arttı.
Ürdün 29.5.2020
Hamas, İsrail'i "Kudüs'e karşı kötü niyetli planları konusunda" uyardı
Filistinlilere de radikal Yahudi yerleşimcilerin baskınlarına karşı Mescid-i Aksa'yı koruma çağrısı yapan Heniyye, Ürdün Kralı 2.
Ürdün 29.5.2020
Netanyahu: "Batı Şeria'nın yüzde 30'unu ilhak edeceğiz"
İsrail'in "ilhak" planı ABD Başkanı Donald Trump'ın, İsrail Başbakanı Netanyahu ile 28 Ocak'ta Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında açıkladığı sözde Orta Doğu barış planında, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin "İsrail'in toprağı" olarak kabul edilmesi ve Tel Aviv yönetiminin Filistin'e ait Ürdün Vadisi üzerindeki hakimiyetini sürdürmesi maddeleri yer alıyor.
Ürdün 29.5.2020
Ürdün, İsrail'in Batı Şeria'yı ilhak çabalarına karşı diplomasi yürütüyor
Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, ABD ve İngiltere dışişleri bakanları Mike Pompeo ve Dominic Raab ile İsrail'in Batı Şeria'yı ilhak kararına ilişkin görüşmeler yaptı.
Ürdün 28.5.2020
ABD'den vatandaşlarına Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ne seyahat uyarısı
İsrail'in "ilhak" planı ABD Başkanı Donald Trump'ın, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile 28 Ocak'ta Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında açıkladığı sözde Orta Doğu barış planında, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin "İsrail'in toprağı" olarak kabul edilmesi ve Tel Aviv yönetiminin Filistin'e ait Ürdün Vadisi üzerindeki hakimiyetini sürdürmesi maddeleri yer alıyor.
Ürdün 28.5.2020
Yemen, Ürdün'de mahsur kalan 152 vatandaşını tahliye etti
Yemen hükümeti, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle Ürdün'de mahsur kalan 152 vatandaşını tahliye etti.
Ürdün 28.5.2020
Ürdün'de camiler ve kiliseler 5 Haziran'dan itibaren açılacak
Ürdün'de yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında 2,5 aydır kapalı olan camilerin 5 Haziran'da ibadete açılacağı duyuruldu.
Ürdün 28.5.2020
İsrail, ilhak edeceği Filistin topraklarında yaşayan Filistinlilere vatandaşlık vermeyecek
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan Filistin toprağı Ürdün Vadisi'nin ilhak edileceğini, ancak bu bölgede yaşayan Filistinlilere İsrail vatandaşlığının verilmeyeceğini söyledi.
Ürdün 28.5.2020
Cibuti'de üs savaşları
Cibuti ve bölge üzerinde birtakım hesapları olan Suudi Arabistan ile BAE, Kızıldeniz'de nüfuzunu artırmaya çalışan güç odaklarının başını çekiyor. Örneğin Suudi Arabistan'ın El-İhbariyye kanalının duyurduğu bir habere göre 6 Ocak 2020'de Riyad'da bir araya gelen Suudi Arabistan, Mısır, Ürdün, Sudan, Somali, Eritre, Cibuti ve Yemen'in dışişleri bakanları "Kızıldeniz ve Aden Körfezi Kıyısındaki Arap ve Afrika Ülkeleri Konseyi"nin kuruluş sözleşmesini imzaladılar.
Ürdün 28.5.2020
FKÖ'den, "İsrail ile yapılan anlaşmalara bağlı kalmayacağız" açıklaması
İsrail'in "ilhak" planı ABD Başkanı Donald Trump'ın, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile 28 Ocak'ta Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında açıkladığı sözde Orta Doğu barış planında, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin "İsrail'in toprağı" olarak kabul edilmesi ve Tel Aviv yönetiminin Filistin'e ait Ürdün Vadisi üzerindeki hakimiyetini sürdürmesi maddeleri yer alıyor.
Ürdün 27.5.2020
Arap ülkelerinde Kovid-19'dan can kaybı ve vaka sayısı arttı
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı Cezayir'de 623'e, Irak'ta 175'e yükselirken, Ürdün'de ise vaka sayısı arttı.
Şu an buradasınız: Ürdün Haberleri | Ürdün Haber - Haberler - Ürdün haberleri, son dakika ürdün haber ve gelişmeleri burada. İsrail'in ilhak planı Batı Şeria'da protesto edildi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 3.6.2020 17:04:17. #1.15#
title