İnsan Hakları Haberleri

İnsan Hakları haber, İnsan Hakları son dakika haberleri ve gelişmeleri.

İnsan Hakları - 3.12.2020
Karsan, "cinsiyet eşitliği politikalarını" genişletiyor
Pozitif Eşitlik sloganı taşıyor Karsan tarafından yayınlanan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Politikası'nda şu ifadelere yer verdi: "Karsan'da Pozitif Eşitlik' sloganıyla Kadının Güçlenmesi Prensipleri'ne uygun davranmayı taahhüt ederek, tüm çalışanlarımızın sosyal ve iş yaşamlarında cinsiyet eşitliği konusundaki farkındalığının artırılması ve çalışma kültürünün bir parçası haline getirilmesi için Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Politikası'nı oluşturduk. ve bu politikaya uymayı, toplumsal cinsiyet eşitliğinde yapısal, sistematik ve davranışsal değişimlerin hayata geçirilerek sürdürülebilirliğinin sağlanmasını taahhüt ederiz." Şiddete Sıfır Tolerans Politikası'nda ise, şirketin bu konuya karşı "sıfır tolerans" anlayışını kabul ettiğine dair ifadeler şu şekilde yer aldı: "Karsan olarak; çalışma yaşamında şiddet ve tacizin herkesi etkileyen bir insan hakları ihlali, fırsat eşitliğine yönelik bir tehdit olduğunu, insana yakışır iş ile bağdaşmadığını, ev içi şiddet de dahil olmak üzere toplumsal cinsiyete dayalı şiddet ve tacizin kadın ve kız çocuklarını orantısız şekilde etkilediğini kabul ederiz.
İnsan Hakları - 3.12.2020
Hindistan'da Hindu kadını din değiştirmeye zorladığı iddia edilen Müslüman gözaltına alındı
Farklı dine mensup kişilerin evlenmesini zorlaştırmayı hedeflediği ifade edilen ve suçlu bulunanların 10 yıla kadar cezalandırılmasını öngören yasa, temel insan haklarını ihlal ettiği, din ve ırksal ayrımcılığa yol açtığı konusunda eleştiriliyordu.
İnsan Hakları - 3.12.2020
CHP'li Taşkın'dan 3 Aralık Dünya Engelliler Günü açıklaması Açıklaması
Sosyal demokrat bir parti olan CHP'nin, engellilerin eğitim, sağlık, istihdam ve erişilebilirlik başta olmak üzere tüm anayasal haklardan engelli olmayan bireylerle eşit biçimde yararlanması için sosyal devlet sorumluluğu içinde hareket ettiğini aktaran Taşkın, iktidara gelmeleri halinde insan hakları temelli ve hak odaklı bir yaklaşımı yaşama geçireceklerini bildirdi.
İnsan Hakları - 3.12.2020
Bakan Koca, 4 aşamalı 'aşı' planını açıkladı
'SÖZLEŞME İMZALADIĞIMIZ AŞI 'İNAKTİF' DİYE BİLİNEN AŞILARDIR' Koca, aşıların uygulanmaya başlamasıyla salgına karşı daha başarılı sonuçlar almanın mümkün olacağını belirterek, açıklamanın devamında şunları kaydetti: "Aşılar konusunda bilimsel gerçeklikten uzak tartışmalar, kazanmayı umduğumuz mücadelede gücümüzün kırılmasından başka fayda sağlamamaktadır. Gerek bilim insanlarımız, gerek Bakanlığımız aşının menşei ile değil, güvenliliği ve etkililiği ile ilgilenmektedir. Bu nedenle, aşılar konusunda verilecek kararları ve atılacak somut adımları, geliştirilen aşıların kısa ve uzun dönem güvenliliği ile etkililiği belirleyecektir. Şu anda teminine en yakın olduğumuz üç aşıdan birisi olan, sözleşme imzaladığımız aşı ile ülkemizde geliştirilen aşılardan ilk klinik çalışmalara ulaşan aşı 'inaktif' diye bilinen aşılardır. İnaktif aşılar, farklı hastalıklar için uzun yıllardır ülkemizde uygulanmakta olan ve uzun dönem güvenlilikleri bilinen aşılardır. Aşıların temini sonrasında uygulanmasına yönelik olarak lojistik imkanlarımız ve alt yapımız hazır durumdadır. Temin etmek üzere olduğumuz diğer aşı ise mRNA aşısıdır ve genetik yoldan etki eden ve daha kısa sürede üretilebilen bir aşıdır. mRNA aşıları, insanlarda yeni uygulanan bir teknoloji ile hazırlanmaktadır. Çalışmalarda kısa dönem başarılı sonuçlar alınmıştır. Türkiye'nin standartlarına uygun olabilecek diğer alternatif aşılar için de görüşmelerimiz devam etmektedir." 'BİLİM KURULUMUZ AŞILAMA STRATEJİSİ ÜZERİNDEKİ ÇALIŞMALARINI YÜRÜTMEKTEDİR' Sözleşme yapılan aşının ilk kısmının Türkiye'ye 11 Aralık'tan sonra gelmesinin beklendiğini aktaran Koca, "Aşılar geldiğinde öncelikle uluslararası akredite Halk Sağlığı ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Laboratuvarları tarafından, ülkemize ithal edilen tüm aşılarda da uygulanmakta olan incelemeler yapılacaktır. Bu incelemelerde aşının güvenlilik testlerinin olumlu çıkması ve sonuçlanmakta olan Faz 3 çalışmalarının erken sonuçlarının açıklanmasını takiben veriler, TİTCK tarafından değerlendirilecek ve ülkemiz standartlarına uygun bulunduğu takdirde erken kullanım izni verilecektir. Aşıların uygulanmasına bu aşamadan sonra geçilecektir. Ülke olarak önceden hazırlıklı olmanın gayreti içindeyiz. Bilim Kurulumuz aşılama stratejisi üzerindeki çalışmalarını yürütmektedir. Riskli grupların tespiti ve önceliklendirilmesi, yoğun hasta yükü altında tüm enerjisini harcamakta olan sağlık personelimizin aşılama kampanyasında yeniden organizasyonu, lojistik yönetimi dahil detaylı bir planlama yapılmaktadır. Aşı dağıtım planlamasında DSÖ tarafından dikkat çekilen insan hakları, eşitlik, adalet ve meşruiyet çerçevesinde bir dağıtım çerçevesinin oluşturulmasına çalışılmaktadır.
İnsan Hakları - 2.12.2020
BM'den İsrail'e Filistinli çocukları vurmasıyla ilgili şeffaf soruşturma çağrısı
Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR), İsrail'e işgal altındaki Batı Şeria'da İsrail askerlerinin 4 Filistinli çocuğu gerçek veya plastik mermiyle yaraladığı saldırılara ilişkin şeffaf soruşturma çağrısı yaptı.
İnsan Hakları - 2.12.2020
Uluslararası Af Örgütü: Mısır'da son iki ayda 57 kişi idam edildi
Raporda, idam edilenlerin en az 15'inin, siyasi şiddetle ilgili davalarda mahkum edildiği belirtilirken, bu mahkumiyet kararlarının ağır insan hakları ihlalleri yaşanan haksız yargılamalar sonrasında alındığı aktarıldı.
İnsan Hakları - 2.12.2020
İran'ın Erzurum Başkonsolosu Soltanzadeh, Fahrizade'ye saldırıyı kınayan Türkiye'ye teşekkür etti Açıklaması
Fahrizade'nin öldürülmesinin, uluslararası barış ile güvenliğe yönelik tehdit olduğunu vurgulayan Soltanzadeh, şunları aktardı: "Bu suikastın yapılması, diplomasi düşmanlarının tedirgin günlerde olduğunu göstermektedir. Amerikalı ve İsrailli savaş yanlıları ve onların bölgesel ortakları, bölgedeki sorunları çözmek için diplomasi penceresinin açılmasını engellemeye, kalan fırsatı da bölgede kaos, savaş ve güvensizlik yaratmak için kullanmaya çalışıyor. Bu suç eyleminin dünya milletleri ve hükümetleri ile uluslararası kuruluşlar tarafından kınanması ve mahkum edilmesi, sadece İran milletinin beklentisi değil, tüm bilinçli vicdanlar, Müslüman milletler, barış aktivistleri ve gerçek insan hakları savunucuları, terörizmle mücadelede çifte standartların bir kenara bırakılmasını ve bu çirkin ve suç eyleminin açıkça kınanmasını bekler.
İnsan Hakları - 2.12.2020
FLAŞ... FLAŞ.... FLAŞ...
Aİvrupa İnsan Hakları Mahkemesi, A(İHM), Ermenistan'ın talebi üzerine Türkiye aleyhine verdiği ihtiyati tedbir kararını kaldırdı.
İnsan Hakları - 1.12.2020
BM, İran'da 75 bin çocuğun vatandaşlık hakkı kazanmasından memnun
İranlı annelerin çocuklarının İran vatandaşlığı hakkına sahip olması için ülkedeki insan hakları akitvistleri uzun yıllardır mücadele veriyordu.
İnsan Hakları - 1.12.2020
AB, İran ile nükleer anlaşmanın sürdürülmesini istiyor
Bugün dünyanın uluslararası ilişkiler alanında daha "karmaşık" bir hal aldığına işaret eden Mogherini, "Değişik küresel oyuncular ve alanlara göre çeşitli ortaklıklar var. Ticari bir ortakla insan hakları konusunda farklı düşünülebiliyor.
İnsan Hakları - 1.12.2020
Cezayir hükümeti: Cezayir, Fransa'nın sözlü bombardımanına tutuluyor
Cezayir resmi haber ajansı APS'ye konuşan Bilhaymer, ülkedeki insan hakları durumuna ilişkin Avrupa Parlamentosunun (AP) getirdiği eleştirilere yönelik, "Cezayir, Fransa'nın sözlü bombardımanına tutuluyor.
İnsan Hakları - 1.12.2020
Etiyopya'ya "Tigray eyaletindeki kısıtlamaları kaldırma" çağrısı
Tigray halkının diğer eyaletlerde kalan aile üyeleriyle buluşması ve yerinden olan kişilerin evlerine acilen dönmesinin sağlanmasına ihtiyaç duyulduğuna değinilen açıklamada, "insan hakları ihlallerine" ilişkin iddiaları incelemek üzere bağımsız komisyonların soruşturma yürütmesine de izin verilmesi gerektiği ifade edildi.
İnsan Hakları - 1.12.2020
Bahçeli, MHP TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu: (3)
Müslüman nüfusun en yoğun olduğu Almanya ve Fransa'da haftalardır ırkçı ve İslamofobik saldırılar yaşandığını anımsatan Bahçeli, "Avrupa, insan haklarıyla, insanlığın evrensel kazanımlarıyla yollarını kapanmamak üzere ayırmıştır.
İnsan Hakları - 1.12.2020
Fransa'da polis şiddetinin yol açtığı siyasi kriz
Tartışmalı madde ne öngörüyor? Söz konusu madde, bir operasyon çerçevesinde bir polis ya da jandarma mensubunun "yüzünün veya kimliğinin belirlenmesine yol açacak herhangi bir işaretin fiziki ve psikolojik bütünlüğüne zarar vermek amacıyla yayınlanması" halinde 1 yıl hapis ve 45 bin avro para cezasına mahküm edilmesine hükmediyor. İçişleri Bakanı Darmanin televizyon programlarına çıkıp, bu maddenin akredite medya mensuplarınca olayların filme çekilmesini yasaklamadığı görüşünü savunuyor ama bu maddenin şiddet uygulayan memurların kimlikleri ortaya çıkacak bahanesiyle olası polis şiddeti görüntülerini sansürlemeye elverdiğine kuşku yok. Nitekim aralarında AFP, Le Figaro, Liberation, Le Parisien'in de yer aldığı büyük medya kuruluşları daha 10 Kasım günü Le Monde'da yayımlanan "Hazırlanan global güvenlik yasasının 24. maddesi bilgilendirme özgürlüğünü tehdit ediyor" başlıklı bir bildiriye imza koymuşlardı. Bildiride özetle bu maddeyle yeni bir suç ihdas edildiği ve savunulanın aksine polis şiddetinin görüntülenmesinin ve yayınlanmasının caydırılacağı vurgulanıyor ve polis şiddetini gösteren görüntülerin sadece akredite medya kuruluşlarınca değil, insan hakları savunucuları ve sivillerce de yayınlanmasının demokrasinin gereği olduğunun altı çiziliyordu.
İnsan Hakları - 1.12.2020
Bahçeli, MHP Grup Toplantısında konuştu: (1)
"Fırsat ve şans verildiği takdirde her insanımızın ilgi alanında başarıdan başarıya koşacağını düşünüyorum. Çünkü insanımızın faziletine, ferasetine, kalp temizliğine, ahlak ve adamlık seviyesine sonuna kadar güveniyorum." diyen Bahçeli, özellikle Türk kadınının üstlendiği her sorumluluğun hakkını vererek öne çıkmasının, hayatın her kesitinde serpilip sivrilmesi takdir ve tebrik edilmesi gereken bir insanlık gerçeği olduğunu kaydetti. Bahçeli, şöyle konuştu: "Kadın hakkı bir insan hakkıdır, bir iman hakikatidir. Kadınları hedef alan kaba, kırıcı, her neviden kötü muamele hem insan hakları ihlali hem de insanlık onurunun inkarıdır.
İnsan Hakları - 1.12.2020
Son dakika haberi! Belçika'nın Valon bölgesinden Suudi Arabistan'a silah satışları artış gösterdi
Belçika Danıştayı bazı lisanları askıya almıştı Valon bölgesinin Suudi Arabistan'a silah satışı tepkilere yol açarken, ağustos ayında Belçika Danıştayı, insan hakları örgütlerinin başvurusunu karara bağlayarak bölgeden Suudi Arabistan'a silah satışlarına imkan tanıyan bazı lisansların askıya alınmasına karar vermişti.
İnsan Hakları - 1.12.2020
Filistinli ve Arap entelektüellerden İsrail'in eleştirilmesinin antisemitizm sayılmasına tepki
IHRA'nın antisemitizm ile siyonizmi birleştirerek İsrail devletinin eylemlerinin tartışılmasını engellemeye çalıştığının kaydedildiği bildiride, İsrail devletini ırkçı olarak gören herkese karşı antisemitizm suçlaması yapılmasının, İsrail'in ne yaparsa yapsın "cezadan muaf tutulacağı" anlamına geleceği ve bunun temel adalete, insan hakları ile uluslararası hukukun temel normlarına aykırı olduğu vurgulandı.
İnsan Hakları - 30.11.2020
ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Özbek mevkidaşı Kamilov ile telefonda görüştü
Pompeo'nun, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev'in reform gündemini desteklediklerini vurguladığı belirtilen açıklamada, şu ifadeye yer verildi: "Bakanlar, dini özgürlükleri genişletme, insan kaçakçılığıyla mücadele ve sivil toplum ile basın için alan açma dahil (Özbek yönetiminin) insan hakları reformuna ilişkin ilerleme konusunda görüş alışverişinde bulundu.
İnsan Hakları - 30.11.2020
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi: (2)
"Ülkemizde özgürlük sınırlarının bittiği çizgi tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlettir" "Türkiye'de devlete ve millete yapılan saldırıların binde birini Batı'da denemeye kalkın, görün bakın başınıza ne geliyor?" diyen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: "Böyle bir durumda ne milletvekili veya gazeteci sıfatı sizi kurtarır ne sivil toplum kuruluşu maskesi tepenize binilmesine engel olur. Mesela, Gezi olaylarında ülkemizi insan haklarından demokrasiye kadar her konuda suçlayanlar, Fransa'da yaşanan vahim görüntüler karşısında üç maymunu oynuyor.
İnsan Hakları - 30.11.2020
Son dakika haberi! ABD Dışişleri Bakanı Pompeo Etiyopya Başbakanı Ahmed ile telefonda görüştü
ABD ile Etiyopya arasındaki ilişkilere ve Afrika Boynuzu bölgesinin istikrar ve huzurunda Etiyopya'nın önemli bir rolü olduğuna işaret edilen açıklamada, "Pompeo, Etiyopya hükümetine Tigraylılar dahil ülkedeki tüm etnik grupların insan haklarına saygı gösterilmesini güvence altına alma çağrısında bulundu.
İnsan Hakları - 30.11.2020
OCHA'dan İsrail raporu: 1 ayda 73 Filistinli yerinden edildi
1 AYDA 73 FİLİSTİNLİ YERİNDEN EDİLDİ OCHA'nın yayınladığı rapora göre, bu olayların en büyüğü 3 Kasım'da Humsa Al-Buqai'ye 83 binanın yıkımında meydana geldi. Bu da 41'i çocuk 73 kişinin yerinden edilmesine yol açtı. Buna ek olarak, İsrail işgalinin buldozerleri, Batı Şeria'nın yaklaşık yüzde 60'ı olan ve 'tam işgal' kontrolü altında olan C Bölgesi'ndeki 12 sitede 30 binayı yıktı. OCHA'nın belgelediği diğer 16 yıkım olayı Kudüs'ün doğusunda yer alıyor. İsral'in koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle 2 hafta süreyle askıya alındıktan sonra bölgedeki yıkımlara yeniden başladığı ifade edildi. Filistinli ve uluslararası insan hakları örgütleri, Kudüs ve Batı Şeria'da yerleşim yerlerinde devam eden yıkımdan şikayetçi olduğu ifade edildi.
İnsan Hakları - 30.11.2020
Fransa'da tepkiler üzerine güvenlik yasa tasarısının 24. maddesi yeniden yazılacak
Ülkede son günlerde birçok kesimin ve özellikle basın kuruluşları ve insan hakları derneklerinin söz konusu tasarıya tepkisi büyüyor.
İnsan Hakları - 30.11.2020
Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Gözlemevi'nden Lübnan'daki Suriyeli mültecilerin korunması çağrısı
Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Gözlemevi, Lübnan'ın kuzeyinde Bişerri beldesindeki Suriyeli mültecilerin belde sakinlerinin saldırılarına karşı korunması çağrısı yaptı.
İnsan Hakları - 30.11.2020
Son dakika haber | BBC'nin en etkili 100 kadın arasında gösterdiği Rimu: "Arakanlı çocuklar, eğitimden mahrum büyüyor"
Arakanlı Müslümanlara yönelik başlattığı eğitim çalışmalarıyla adından söz ettiren Rimu, ülkesine sığınanların eğitim gibi temel insan haklarından yararlanmaları gerektiğini düşündüğünü, çeşitli sınırlamalar ve zorluklar içinde başladığı eğitim mücadelesinde Arakanlı çocukların tamamını eğitmeyi hayal ettiğini vurguladı.
İnsan Hakları - 30.11.2020
Kurgu ile gerçeklik arasında Pakistan'ın İsrail'i tanıması için baskı iddiaları
Pakistan'ın dış politikada ciddi anlamda sıkışmış durumda olduğu algısı da yanlış değil. Hindistan-İsrail-BAE/Suud ekseni Pakistan'ın karşısına yerleşmiş durumda. Bu eksenin Washington'daki lobi gücü Joe Biden yönetiminde de Pakistan'ın elini muhakkak çok zorlayacaktır. Hindistan ve ABD arasındaki siyasi, ekonomik ve özellikle askeri ilişkiler, ortak hissettikleri Çin tehdidinden ötürü müthiş ilerleme kaydetti. Bu durumun —Hindistan'ın Cammu Keşmir'deki saldırgan tutumu, Modi döneminde otoriterleşen yönetim ve ülkedeki Müslümanlara yönelik geniş insan hakları ihlallerine rağmen— Biden yönetimi döneminde de değişmesi beklenmiyor.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: İnsan Hakları Haberleri | İnsan Hakları Haber - Haberler - İnsan Hakları haberleri, son dakika insan hakları haber ve gelişmeleri burada. Mustafa Sarıgül: Bu parti 83 milyonun partisi olacak.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 3.12.2020 15:34:06. #1.15#
title