Rusya Haberleri

Rusya haber, Rusya son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Rusya - Bugün
İranlı milletvekilleri: Ekonomik yaptırımlar tamamen kaldırılmalı
Avrupa Birliği (AB), Çin, Fransa, Almanya, Rusya ve İngiltere ile İranlı üst düzey yetkililer, ABD'nin nükleer anlaşmaya dönüşü, İran'a yönelik ambargonun kaldırılması ve anlaşmanın tam olarak uygulanması konularını Avusturya'nın başkenti Viyana'daki toplantılarda ele alıyor.
Rusya - Bugün
Putin, Filistin ve İsrail'in şiddet eylemlerine son vermesi gerektiğini söyledi
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Filistin ve İsrail'in şiddet eylemlerine son vermesinin zorunlu olduğunu belirtti.
Rusya - Bugün
Güneş, 2050'de dünyanın en büyük enerji kaynağı olacak
"Yeni petrol ve gaz yatırımına ihtiyaç yok" Birol, fosil yakıt talebinin giderek azalacağını ve enerji sektöründeki bu dönüşümle Orta Doğu, Rusya ve Nijerya gibi ekonomileri fosil yakıtlara bağımlı ülkelerin gelirlerinde önemli ölçüde düşüş görüleceğini ifade etti.
Rusya - Bugün
AB'nin ihracatı martta yüzde 10,6 arttı
Söz konusu dönemde AB ülkelerinden en fazla ithalat yapan ülkeler 34,6 milyar avro ile ABD, 25,6 milyar avro ile İngiltere, 21,1 milyar avro ile Çin, 13,9 milyar avro ile İsviçre, 8 milyar avro ile Rusya ve 7,5 milyar avro ile Türkiye oldu.
Rusya - Bugün
NATO ülkelerinin genelkurmay başkanları bir araya geldi
Peach, birçok yerden tehditler bulunduğunu, Rusya'nın istikrarsızlaştırıcı saldırgan eylemlerinin sürdüğünü, Ukrayna sınırında Rus asker sayısının azalmasına karşın hala on binlerce askerin bölgede bulunduğunu söyledi.
Rusya - Bugün
Teknolojiyle sabunu buluşturup yurt dışına açıldı
Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü'nden mezun Şadiye Çetin, 2002 yılında firmasını kurdu. 2013'da doğal sabunlar üzerinde faydayı artırıcı teknikler üzerinde çalışmalara başlayan Çetin, TÜBİTAK desteğiyle ARGE'ye yöneldi. Biyoteknolojik yöntemlerle fonksiyonel sabunlar geliştiren Çetin'in iç pazarda eczaneler aracılığıyla tüketiciye sunduğu ürünler, ABD ve Japonya gibi birçok ülkeden talep gördü. Tıbbi ve aromatik bitkilerden elde edilen yağların faydalarının bilimsel olarak kanıtlandığını, bu yağların insan vücuduna uygulanma şekillerinden birinin de sabunlar olduğunu belirten Çetin, şunları söyledi: "Biz ilk olarak lavanta ve limon yağını çalıştık. Bunların içinde 40'ya yakın bileşik var. Bunların sağlıklı şekilde sabunun içinde olması yani kaybolmadan kullanıcılara fayda sağlaması gerekmekte. Bu nedenle gereken miktarda konulması gerekiyor. Temizlik ürünü olarak en iyi ürünsabun bazıdır. Sabunu, doğal ürünlerle yapabilirsiniz. Doğadan elde ettiği faydayı da arttırabilirsiniz. Biz buradan yola çıkarak ürünümüzü geliştirdik. Özellikle 2017 yılında da sahadan gelen geri bildirimlerle ürünlerimizi geliştirdik. 3 tip sabunumuz var. Hazırladığımız mikrokapsülleri sabunlarımızda kullanıyoruz. Mikrokapsülleri en çok kullandığımız yer ise fonksiyonel tip sabunlarımız" Kullandıkları esansiyel yağların içinde 2 tür kekik bulunduğunu belirten Şadiye Çetin, kekik bileşenlerinden timolün Kovid-19 virüsünü öldüren aktif bileşenler listesinde yer aldığını belirterek, "Sabunu alıp elinize kullandınız, bitesiye kadar aynı etkiyi görüyorsunuz. Çünkü içindeki mikrokapsüller nemle birlikte patlayarak içindeki karvakrol ve timol açığa çıkıyor. Bunun için piyasadaki sabunlardan farkı, eğer biz bunun içine normal yağ koymuş olsaydık bu sabun içindeki koku moloküllerine bağlanarak karvakrol ve timol uçacaktı. Ve hiçbir işe yaramayacaktı. İçeriksiz bir sabun kullanacaktık. Biz mikrokapsülleyerek sabunun fayda süresini uzatıyoruz. Işıktan, ısıdan etkilenmiyor. Üründen elde edilenfayda katbekat artırıyor. Benzersiz eşsiz bir ürün. Ürünümüzü Amerika'ya gönderdik ,Rusya'ya gönderdik.
Rusya - Bugün
Aliyev, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan ile Azerbaycan-Ermenistan sınırındaki gelişmeleri görüştü
Aliyev, Azerbaycan ile Ermenistan arasında uluslararası sınırların çizilmesine ilişkin görüşmelere başlanması gerektiği konusunda Sullivan ile aynı fikirde olduğunu, bu sürecin 10 Kasım 2020'de Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya arasında imzalanan üçlü bildiriye uygun olarak hayata geçirilmesinin önemli olduğunu belirtti.
Rusya - Bugün
Kırım Tatarlarının sürgünü: 77 yıl önce yaşanan trajedi
1930'dan sonra Sovyet rejimi Tatarlar ve diğer halklar üzerinde baskı kurmaya başladı. Önce Rusya'nın kuzeyinde yaşayan Tatarlar sürgüne gönderildi ardından 1932-33 yıllarında kıtlık yaşandı.
Rusya - Bugün
Pınar Karşıyaka için sıra finalde
Bu sezon yarı finale yine saha dezavantajıyla çıkacak yeşil-kırmızılı ekip, 3 galibiyet alan tarafın finalist olacağı seride ilk 2 maçı İstanbul'da, 3'üncü karşılaşmayı evinde oynayacak. Kaf-Kaf, rakibiyle ilk maçına 20 Mayıs Perşembe günü çıkacak. FIBA Şampiyonlar Ligi'nde Rusya'da final oynadıktan sonra ligde yarı finale kalmayı başaran Pınar Karşıyaka'da Antrenör Ufuk Sarıca, oyuncularının yoğun periyotta sakat sakat oynadığını hatırlattı.
Rusya - Bugün
17 Mayıs 2021 Haberleri
17 Mayıs 2021 Manşet Haberleri.
Rusya - Dün
Türkiye ve Rusya, turistlerin karşılıklı ziyaretlerinin koşullarına ilişkin eylem planı geliştirecek
Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, Türkiye ve Rusya'nın karşılıklı turist ziyaretlerinin koşullarına ilişkin eylem planı geliştireceğini bildirdi.
Rusya - Dün
Gazprom'un doğal gaz üretimi ve ihracatı arttı
Gazprom'dan yapılan açıklamaya göre, soğuk ve karlı geçen kış dönemi nedeniyle Rusya ve Avrupa'da doğal gaz talebi artış gösterdi.
Rusya - Dün
Twitter, Rusya'da yasaklanmayacak
Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu (Roskomnadzor), sosyal medya uygulaması Twitter'a yönelik hız yavaşlatma kararının kısmen kaldırıldığını ve uygulamanın yasaklanmayacağını duyurdu.
Rusya - Dün
Lavrov: "Filistinlilerin topraklarındaki sivil noktalara yönelik saldırılar kabul edilmezdir"
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Filistin topraklarında bulunan sivil noktalara yönelik saldırıların kabul edilmez olduğunu söyledi.
Rusya - Dün
Belçika'nın EURO 2020 kadrosu belli oldu
Pandemi nedeniyle bir yıl ertelemeli düzenlenecek EURO 2020'de B Grubu'nda Danimarka, Finlandiya ve Rusya ile karşılaşacak Belçika'nın kadrosu şöyle: Kaleciler: Thibaut Courtois (Real Madrid), Simon Mignolet (Club Brugge), Matz Sels (Racing Strasbourg).
Rusya - Dün
Filistin Devlet Başkanı Abbas ABD'nin İsrail-Filistin Özel Temsilcisi Amr'ı kabul etti
Abbas, ABD'li temsilciden ülkesinin, iki devletli çözüm için uluslararası hukuka dayalı yeni bir süreç başlatması için yeniden harekete geçmesi talebinde bulunarak, Filistin tarafının Avrupa Birliği (AB), ABD, Rusya ve Birleşmiş Milletler'in (BM) oluşturduğu Orta Doğu Dörtlüsü'yle Filistin halkının özgürlük ve bağımsızlık haklarını garanti edecek şekilde çalışmaya hazır olduğunu belirtti.
Rusya - Dün
A Milli Kadın Basketbol Takımı'nda Avrupa Şampiyonası hazırlıkları devam ediyor
Sırbistan'da maçların ardından Türkiye'de de iki hazırlık maçı yapacak milliler, 25 Mayıs'ta saat 19.00'da Belarus ile 27 Mayıs'ta ise saat 16.00'da Rusya ile karşı karşıya gelecek.
Rusya - Dün
65 yaş ve üzerindeki 8 milyon kişiden 2 doz Kovid-19 aşısını yaptıranlar "normal" hayata dönecek
Sputnik V aşısının, Türkiye'de üretilmesine yönelik Rusya ile yapılan anlaşma sonrasında aşının ülkeye gelmesiyle birlikte üçüncü bir seçenek de söz konusu olacak.
Rusya - Dün
AB Komisyonu Sözcüsü Stano: "(İsrail'in Filistin'e saldırıları) AB'nin önceliği şiddetin derhal sona ermesi"
"İsrail'e yaptırım olmaması çifte standart değil mi?" AB'nin işgal altındaki Filistinlilerin evlerinden çıkarılmasını uluslararası hukuka aykırı gördüğü hatırlatılan ve bu konuda İsrail'e yaptırım uygulanıp uygulanamayacağı, AB'nin Rusya'dan Myanmar'a birçok ülkeye yaptırım uygularken İsrail'e uygulamamasının çifte standart olup olmadığı sorulan Stano, şunları söyledi: "İsrail'in yerleşimlerinin yasa dışı olduğunu daha önce de hep söyledik.
Rusya - Dün
Trakya ihracat avcılarının 2021'de hedefi 80 milyon dolar!
CİRONUN YARISI İHRACAT Edirne'de zemin güçlendirici ürünler üreten Armosan'ın sahibi Emel Yayalar, "Yıllık bin 200 ton çelik üretiyoruz. İhracatımız, ciromuzun yüzde 50'sine yaklaştı. 30 ülkeye mal veriyoruz. Rusya gibi ulaşamadığımız pazarlar da var.
Rusya - Dün
EBRD ve AfDB Afrika'da iş birliği için anlaştı
Türkiye, Kazakistan, Özbekistan, Hırvatistan, Çekya, Estonya, Macaristan, Latvia, Litvanya, Polonya, Slovakya, Slovenya, Ermenistan, Azerbaycan, Beyaz Rusya, Gürcistan, Moldova, Ukrayna, Rusya, Arnavutluk, Bosna Hersek, Kosova, Romanya, Sırbistan ve Mısır bankanın yatırım yaptığı başlıca ülkeler arasında yer alıyor.
Rusya - Dün
Rusya, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki saldırıları ve ölen sayısının artmasından endişe ediyor
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya'nın, İsrail'in Gazze Şeridi'nde küresel haber kurumlarının bulunduğu noktalara yönelik saldırıları ve ölen sayısının artmasından endişe duyduğunu söyledi.
title