Filistin Haberleri

Filistin haber, Filistin son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Filistin 3.6.2020
Filistin'de koronavirüs nedeniyle ilan edilen olağanüstü hal 1 ay daha uzatıldı
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında yaklaşık 3 ay önce ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) süresini 30 gün daha uzatma kararı aldı.
Filistin 3.6.2020
Gazze'de camiler ibadete açıldı
Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, son olarak salgın hastalık nedeniyle bölgede 1 kişinin hayatını kaybettiğini, toplam 61 vakanın tespit edildiğini açıklamıştı.
Filistin 3.6.2020
Mescid-i Aksa İmam Hatibi Şeyh Sabri: "İsrail Kudüs'te meşru yönetim değil işgalci güçtür"
Şeyh Sabri, işgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan evinin önünde kendisine destek için gösteri düzenlemek isteyen Filistinlilerin İsrail polisince engellenmesi üzerine bir basın açıklaması yaptı.
Filistin 3.6.2020
İsrail'in "ilhak" planı Batı Şeria'da protesto edildi
Filistinliler, İsrail yönetiminin işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi'ni "ilhak" planını protesto etmek için gösteri düzenledi.
Filistin 3.6.2020
Hamas yöneticilerinden Salah: "İsrail'in Batı Şeria'yı ilhak planı çatışmaya yeni bir kapı açacak"
Hamas'ın Filistin diasporasından sorumlu yurt dışındaki yöneticisi Mahir Salah, İsrail'in işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi'ni "ilhak" planının, bölgedeki mevcut çatışma ortamına yeni bir kapı açacağını ve gerginliği tırmandıracağını söyledi.
Filistin 3.6.2020
İsrail askerleri Batı Şeria'da Filistinli bedevilere ait 16 yapıyı yıktı
İsrail askerleri, işgal altındaki Batı Şeria'da Filistinli bedevilere ait 16 yapıyı yıktı.
Filistin 3.6.2020
Filistinliler kısıtlı imkanlarıyla İsrail'in Batı Şeria'yı "ilhak" planını engelleyebilir mi?
Filistinli siyasi uzmanlar, İsrail'in Batı Şeria'yı "ilhak" planını hayata geçirmesi durumunda zaten baskı altında bulunan Filistinlilerin önündeki seçeneklerin oldukça sınırlı olduğunu belirtti.
Filistin 3.6.2020
Son dakika haber! İsrail polisi Mescid-i Aksa İmam Hatibi Şeyh Sabri'ye destek gösterisini engelledi
İsrail'in geçen hafta gözaltına aldığı Şeyh Sabri'ye desteklerini göstermek isteyen Filistinliler, hafta başından bu yana yapılan çağrılara uyarak işgal altındaki Doğu Kudüs'ün Es-Suvvane Mahallesi'nde bulunan evinin önünde toplandı.
Filistin 3.6.2020
Katar: Batı Şeria'nın ilhakını kabul etmiyoruz, Filistin'e desteğe devam edeceğiz
Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Batı Şeria topraklarını "ilhak" etmeyi öngören hiçbir İsrail girişimini kabul etmediklerini ve Filistin halkına yardımlarını sürdüreceklerini belirtti.
Filistin 3.6.2020
Ürdün Dışişleri Bakanı'ndan İsrail'e "ilhakın ilişkilerde vahim sonuçları olacağı" uyarısı
Ürdün Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Dışişleri Bakanı Safedi'nin, "Filistinlilere Yardım İçin İrtibat Komitesi Bakanlar Toplantısı"na video konferans yoluyla katıldığı ifade edildi.
Filistin 2.6.2020
İsrail polisinin zihinsel engelli Filistinliyi şehit etmesi protesto edildi
İsrailli aktivistler, işgal altındaki Doğu Kudüs'te zihinsel engelli Filistinli İyad Hallak'ı şehit eden İsrail polisini protesto etti.
Filistin 2.6.2020
Filistin'deki kanlı kundaklamanın küçük şahidi ailesinin katiliyle yüzleşecek
İşgal altındaki Batı Şeria'da 2015'te Yahudi yerleşimciler tarafından evlerinin kundaklanması sonucu annesi, babası ve 18 aylık kardeşini kaybeden kendisi de ağır yaralı olarak kurtulan 10 yaşındaki Ahmed Devabişe, geçen ay İsrail mahkemesince suçlu bulunan ailesinin katiline karşı şahitlik yapacak.
Filistin 2.6.2020
Filistin Dışişleri Bakanı: "İlhak kararını iptal etmeden İsrailli yetkililerle görüşmeyeceğiz"
Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, İsrail, işgal altında tuttuğu Batı Şeria'ya yönelik "ilhak" kararından vazgeçmeden hiçbir İsrailli yetkiliyle görüşmeyeceklerini belirtti.
Filistin 2.6.2020
Dışişleri Bakan Yardımcısı Kıran "Filistinlilere Yardım İçin İrtibat Komitesi Bakanlar...
Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Türkiye'nin Filistin'e olan desteğinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde de devam ettiğini, bu desteği gelecekte de sürdüreceklerini bildirdi.
Filistin 2.6.2020
Gazze'de koronavirüsten etkilenen sektörlerde çalışmaya kademeli olarak başlanacak
Gazze'deki Filistin makamları, yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) etkilenen sektörlerde çalışmaya kademeli olarak başlanacağını açıkladı.
Filistin 2.6.2020
Filistin diasporasından İsrail'in Batı Şeria'yı ilhakına karşı kampanya
Filistin Diasporası Halk Konferansı, İsrail'den, işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi'nin ilhak edilmesine karşı kampanya başlattı.
Filistin 2.6.2020
İsrail'in Batı Şeria'yı ilhakı Filistin Yönetimi'nin geleceğini etkiler mi?
İsrail, işgal altındaki Batı Şeria'yı "ilhak" planını uygulama aşamasına yaklaşırken, bu durumun Filistin Yönetiminin geleceğini nasıl etkileyeceğine ilişkin sorular gündeme geldi.
Filistin 2.6.2020
Netanyahu: "İlhak için ABD ile müzakereler sürüyor"
İlhak planın İsrail için "tarih bir fırsat" olduğunu ve ABD Başkanı Donald Trump'ın planını Filistinlilerle müzakere etmeye hazır olduğunu dile getiren Netanyahu, "İlhak için ABD yönetimiyle görüşmeler sürüyor.
Filistin 2.6.2020
UNRWA, Gazze'de onlarca çalışanın işine son veriyor
Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA), Gazze ofisinde çalışan 106 kişinin işine son veriyor.
Filistin 2.6.2020
İsrail Kudüs'te Filistinlilere ait evleri yıkmaya devam ediyor
İsrail'e bağlı Kudüs Belediyesi, işgal altındaki Doğu Kudüs'te bir Filistinliyi ruhsatsız olduğu gerekçesiyle kendi evini yıkmaya zorlarken, aynı gerekçeyle bir Filistinlinin de evini yıktı.
Filistin 2.6.2020
Hamas: "İsrail Kudüs'te etnik temizlik yapıyor"
Hamas, işgal altındaki Doğu Kudüs'ün güneyinde bulunan Cebel el-Mükebbir köyünde Filistinlilerin evlerine yönelik yıkımların artmasını, "Kudüslülerin zorla göçünü hedefleyen etnik temizlik" olarak nitelendirdi.
Filistin 2.6.2020
ABD'den İsrail'e "ilhak sürecini ağırdan alın" çağrısı
Trump'ın Netanyahu ile 28 Ocak'ta Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında açıkladığı sözde Orta Doğu barış planında, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin "İsrail'in toprağı" olarak kabul edilmesi ve Tel Aviv yönetiminin Filistin'e ait Ürdün Vadisi üzerindeki hakimiyetini sürdürmesi maddeleri yer alıyor.
Filistin 2.6.2020
Türkiye'den diplomatik pasaport hamili Filistin vatandaşlarına vize kolaylığı
Cumhurbaşkanı kararıyla diplomatik pasaport hamili Filistin vatandaşlarının, Türkiye'ye yapacağı turistik veya resmi amaçlı seyahatlere ve transit geçişlere ilişkin vize muafiyet süresi 30 günden 90 güne çıkarıldı.
Filistin 2.6.2020
İsrail, Kudüs'te bir Filistinliye evini kendi elleriyle yıktırdı
İsrail makamlarının, işgal altındaki Kudüs'ün güneyinde bulunan Cebel el-Mükebbir köyünde bir Filistinliye evini kendisine yıktırdığı belirtildi.
Filistin 2.6.2020
İsrail vatandaşı Filistinliler İsrail polisinin şiddetini protesto etti
İsrail vatandaşı Filistinliler, İsrail polisinin son dönemde Filistinlilere yönelik artan şiddetini protesto etti.
Filistin 1.6.2020
Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki Açıklaması
Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, İsrail'in 1 Temmuz'dan itibaren Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini ilhak kararının "Filistin'in haklarına karşı savaş ilanı" olduğunu belirtti.
Filistin 1.6.2020
Hamas'tan İsrail'in işlediği suçların cezasız kalmasına tepki Açıklaması
Hamas, İsrail'in Filistin halkına karşı işlediği suçlar nedeniyle yargılanmamasının işgal güçlerini daha fazla suç işlemeye yönelttiğini belirtti.
Filistin 1.6.2020
Son dakika haber! Netanyahu, Trump'ın danışmanı Kushner ile "ilhakı" görüştü
Başkan Trump'ın Netanyahu ile 28 Ocak'ta Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında açıkladığı sözde Orta Doğu barış planında, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin "İsrail'in toprağı" olarak kabul edilmesi ve Tel Aviv yönetiminin Filistin'e ait Ürdün Vadisi üzerindeki hakimiyetini sürdürmesi maddeleri yer alıyor.
Filistin 1.6.2020
İsrail Savunma Bakanı Gantz'dan orduya "ilhaka hazırlıklı olun" emri
Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Savunma Bakanı Gantz, Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi'ye, Filistinlilerin bölgelerinde atılacak diplomatik adımlar öncesi İsrail ordusunda gerekli hazırlıklara başlanılması talimatını verdi.
Filistin 1.6.2020
Son dakika haberleri! BM'den Katar'a Kovid-19 salgını sırasındaki uluslararası çabaları için teşekkür
Katar Emiri Temim'in talimatıyla yapılan tıbbi yardımlar Çin, İtalya, Filistin, Gazze ve İran'ın yanı sıra Tunus, Lübnan, Cezayir, Somali, Nepal, Ruanda, Afganistan, Bosna Hersek, Kazakistan, Makedonya ve Sırbistan dahil 3 kıtada birçok ülkeye gönderildi.
Filistin 1.6.2020
BAE'den İsrail'e "işgal altındaki Filistin topraklarını ilhak girişimlerini durdur" çağrısı
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Gargaş, İsrail'in işgal altındaki Filistin topraklarını ilhak girişimlerini durdurması gerektiğini belirterek, tek taraflı bir adımın barış sürecine ciddi zarar vereceği uyarısında bulundu.
Filistin 1.6.2020
Tanıkları Mavi Marmara saldırısını unutamıyor
Önce tek bir geminin ışığıyla tacizin başladığını, ilerleyen saatlerde ışıkların arttığını ve fiili bir saldırıya maruz kaldıklarını aktaran Yıldırım, şunları kaydetti: "Saldırı amacıyla yola çıkmadığımız için yanımızda bir çakı bile yoktu. Gemide kelepçelenip, sorgulandığımız anı bile hiç unutmadık. Her aşamada ağır işkencelere maruz kaldık. Ama hiç kimse yolculuğa katılmaktan dolayı pişmanlık duymadı. İsrail'in hava, kara ve denizden abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi'nde ve Filistin'de yaşanan dram, dünyaya duyuruldu.
Filistin 1.6.2020
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 82 günde liderlerle "koronavirüs diplomasisi"
Erdoğan, aynı süreçte ABD Başkanı Donald Trump, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile üçer, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ve KKTC Başbakanı Ersin Tatar ile ikişer kez telefonda konuştu.
Filistin 1.6.2020
GÜNDEM / 1 Haziran 2020
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Dünya Süt Günü dolayısıyla sektör temsilcileriyle video konferans yöntemiyle bir araya gelecek.
Filistin 1.6.2020
İsrail, Kudüs'te Filistinlilere ait 200 kadar iş yerini daha yıkmayı hedefliyor
İsrail'in, işgal altındaki Kudüs'te Filistinlilere ait 200 kadar iş yerini yıl sonuna kadar yıkmakta kararlı olduğu bildirildi.
Filistin 31.5.2020
İsrailli tarihçi Pappe: "İsrail ve ABD'nin bölge için planları işe yaramayacak"
Kudüs Araştırmaları Platformu, dijital ortamda İsrail-Filistin meselesi üzerine seminer serisinin ikincisi "Ilan Pappe: İsrail'in Yeni Tarihi" oturumunu düzenledi.
Filistin 31.5.2020
Katar Havayolları ile BM arasında insani yardım ulaştırma anlaşması
Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani'nin talimatıyla yapılan tıbbi yardımlar Çin, İtalya, Filistin, Gazze ve İran'ın yanı sıra Tunus, Lübnan, Cezayir, Somali, Nepal, Ruanda, Afganistan, Bosna Hersek, Kazakistan, Makedonya ve Sırbistan dahil 3 kıtada birçok ülkeye gönderildi.
Filistin 31.5.2020
Son dakika haberi | Mavi Marmara'yı anma programı
Yayına İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak, Sosyal Doku Onursal Başkanı Nureddin Yıldız, eski Hamas Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal ve Filistin Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa katıldı.
Filistin 31.5.2020
İhvan'dan "Mavi Marmara şehitlerinin kanı heba olmayacak" açıklaması
Açıklamada, "Kanlarınız katillere lanet, onların sömürgeci projelerini yakacak bir ateş ve Filistin'in kurtuluşu yolunda yürüyen tüm hür insanlar için bir ışık olacak.
Filistin 31.5.2020
Ürdün Meclisi Filistin Komisyonu, fanatik Yahudilerin Mescid-i Aksa baskınını kınadı
Ürdün Temsilciler Meclisi'ndeki (alt kanat) Filistin Komisyonu, fanatik Yahudilerin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 2 aydan fazla kapalı kalan ve bu sabah yeniden ibadete açılan Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemesini kınadı.
Filistin 31.5.2020
İsrail polisi Kudüs Valisi Gays'ı gözaltına aldı
İsrail polisi, Filistin Yönetimine bağlı Kudüs Valisi Adnan Gays ve beraberindeki bazı Filistinli aktivistleri gözaltına aldı.
Şu an buradasınız: Filistin Haberleri | Filistin Haber - Haberler - Filistin haberleri, son dakika filistin haber ve gelişmeleri burada. Filistin'de koronavirüs nedeniyle ilan edilen olağanüstü hal 1 ay daha uzatıldı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 3.6.2020 17:08:46. #1.14#
title