Suriye Haberleri

Suriye haber, Suriye son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Suriye - Bugün
ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı ve Ürdün Dışişleri Bakanı Kudüs'e ilişkin endişelerini görüştü
Horne, ABD'nin Ürdün'de ekonomik büyümenin önemini de vurguladığını kaydederek şu ifadeleri kullandı: "Sullivan ve Safedi, Kudüs'teki şiddetli çatışmalar hakkındaki endişelerini dile getirdi ve gerginliğin azaltılması konusundaki ortak çabalarını görüştü. Sullivan, Kudüs'teki kutsal tapınakların izlenmesinde Ürdün'ün oynadığı özel role işaret etti ve Safedi'ye Ürdün'ün mübarek ramazan ayının son günlerinde durumu sakinleştirmek için Filistinli ve İsrailli yetkililerle harcadığı çaba için teşekkür etti." Horne, ABD'li ve Ürdünlü yetkililerin Suriye'de kötüye giden insani durum için ciddi endişelerini dile getirdiğini ve bu konuda birlikte çalışma sözü verdiklerini aktardı.
Suriye - Dün
Yunus Emre Enstitüsünden Azez'de ramazan etkinliği
Yunus Emre Enstitüsü, Suriye'nin kuzeyinde Azez'deki kültür merkezinde ramazan etkinlikleri düzenledi.
Suriye - Dün
Lübnanlı Dürzi lider Canbolat'tan Arap dünyasına tepki: "Filistin toprakları bir nevi kurban ediliyor"
Lübnanlı Dürzi lider, daha önce İsrail'le normalleşme adımları atan bazı Arap ülkelerine, siyasi Siyonizmin kurucusu Theodor Herzl'in bir asır önce Filistin topraklarını satın almak için Sultan 2. Abdülhamid Han'a sunduğu ancak karşılık bulmayan teklifini hatırlatan bir paylaşımda bulunarak şunları kaydetmişti: "Theodor Herzl, Yahudilerin yerleşimi için Osmanlı Padişahı Sultan Abdülhamid Han'dan Filistin'i satın almak istedi. Ancak Sultan Abdülhamid bunu reddetti. Bugün ise Theodor'un torunu, damat (ABD Başkanı Donald Trump'ın) Jared Kushner, Bahreyn'de, Filistin halkını Ürdün, Sina Yarımadası, Lübnan ve Suriye'ye yerleştirmek üzere Araplardan Filistin'i satın almak istiyor.
Suriye - Dün
Suriyeli Muhammed Selmo'yu dövüp dereye atan şüpheliler hakkında iddianame hazırlandı
Bahçelievler'de Suriye uyruklu Muhammed Selmo'yu feci şekilde dövüp, gasp ettikten sonra dere yatağına attıkları iddiasıyla yakalan 4 şüpheli hakkında savcılık iddianamesini hazırladı.
Suriye - Dün
Hatay'da bir araçta 5 kilo 945 gram uyuşturucu bulundu
İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, Suriye sınırındaki Ziyaret Mahallesi'nde Suriye uyruklu M.
Suriye - Dün
Balkan edebiyatının usta kalemleri ana dillerinden tercümeyle Türk okurlarla buluşuyor (2)
Balkanlar üzerine çalışmalarıyla bilinen yazar Ayhan Demir, Ketebe Yayınları bünyesinde 20 Balkan edebiyatçısının 50'ye yakın eserini ana dillerinden tercümeyle Türkçeye kazandırdıklarını söyledi. Balkanların usta kalemlerini Türk okuruna tanıtmak için yıllardır kalem oynatan, aynı zamanda Ketebe Yayınları Balkan Kitapları Editörlüğünü yürüten Demir, Balkan edebiyatı ve edebiyatçılarının Türkiye'deki yerini ve önemini AA muhabirine anlattı. Balkan edebiyatından bahsedilince akla gelen isimlerin Meşa (Mehmed) Selimoviç, İvo Andriç ve İsmail Kadare'den ibaret olduğunu dile getiren Demir, bölge halklarının tanıdığı Türk edebiyatçılarının da aynı şekilde birkaç ismi geçmediğini söyledi. "Balkanlar'da sadece toprak kaybetmedik, o topraklardaki akrabalarımızı da kaybettik" Demir, Bosna Hersek'in İliyaş şehrinde Necad İbrişimoviç ile 2009'da bir röportaj yaptığını aktararak, "Rahmetli Necad İbrişimoviç, çağdaş Balkan edebiyatı ve özellikle çağdaş Bosna edebiyatının içerisinde en önemli kalemlerden birisidir. Onu bizim için önemli yapan kaleminin kıymetli ve kuvvetli olmasının yanı sıra Bosna Savaşı yıllarında hem kalemiyle hem de tüfeğiyle vatanını savunmuş olmasıdır. Bir yandan edebiyata kalemiyle sarılırken öte yandan da vatanına ve toprağına tüfeğiyle sarılmış kıymetli bir isimdir." dedi. Necad İbrişimoviç ile gerçekleştirdiği uzun röportaj sonrasında, Balkan edebiyatıyla ilgili özel bir çalışma yapmaya karar verdiğini belirten Demir, şöyle devam etti: "1911 yılında vefat eden bir kişi Üsküp, Selanik, Manastır gibi şehirleri bizim bilerek hayata gözlerini yumdu. Kısa bir süre sonra birkaç ay içerisinde, kimse ne olduğunu anlamadan, İstanbul'dan ve Trabzon'dan önce fethedilen bu şehirleri kaybettik. Dedeağaç, İskeçe, Gümülcine gibi Edirne Vilayeti'nin birçok kıymetli beldesi elimizden kaydı gitti. Drama ve Vardar Yenicesi gibi yerleşim yerlerini bir günde kaybettik. Bu tarihten sonra yaklaşık yüz yıl boyunca, bu topraklardaki akrabalarımızdan ayrı kaldık. Yani biz sadece Balkanlarda toprak kaybetmedik, aynı zamanda o topraklardaki akrabalarımızı da kaybettik. Büyük Osmanlı ailesinin Balkan kolundan ayrılmış olduk." Türkiye'de yaşayan ve Suriye'de evi veya akrabası bulunan Suriyelilerin, Gaziantep ve çevre illerden, bayram ziyareti için Halep başta olmak üzere pek çok bölge şehrine gidip döndüklerini belirten yazar, bu durumun benzerinin Balkanlar için de mevzubahis olduğunu ifade etti.
Suriye - Dün
Son dakika haberi! Irak Başbakanı Kazımi: "Irak'ın Türkiye ve diğer komşuları için tehdit alanı olması mümkün değildir"
Kazımi, şu değerlendirmelerde bulundu: "Ancak, aynı zamanda PKK'nın, Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) oturanları tehdit ettiği gibi Irak topraklarından komşu bir ülkeyi tehdit etmesi de, Irak'ta kabul edilebilir değildir. Suriye sınırına giren ve IKBY'ye paralel bölgelerde, bazı silahlı grupların elindeki yerlerde, Irak devletinin nüfuzunu genişletmek için çalıştık.
Suriye - 09.05.2021
Hayrat İnsani Yardım Derneği Kadir Gecesi'nde Sudan'da 8 bin kişiye iftar verdi
Hayrat İnsani Yardım Derneği Sudan Temsilcisi İsmail Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Derneğimiz Sudan, Yemen, Bangladeş, Nijer, Sri Lanka, Gana, Suriye, Somali, Pakistan, Endonezya ve Filistin'de Kadir Gecesi'nde 50 bin kişiye iftar programları düzenledi.
Suriye - 09.05.2021
Son dakika haberi: Düzce Valisi Cevdet Atay'dan şehit annelerine "Anneler Günü" ziyareti
Atay, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Ankara'nın Gölbaşı ilçesindeki Özel Harekat Daire Başkanlığına düzenlenen saldırıda şehit olan 3. Sınıf Emniyet Müdürü Ufuk Baysan ile 14 Eylül 2020'de Suriye'nin kuzeyinde görevli Türk Kızılay ekibinin bulunduğu araca düzenlenen silahlı saldırıda şehit olan Türk Kızılay personeli Mehmet Arif Kıdıman'ın ailelerine ziyarette bulundu.
Suriye - 09.05.2021
CHP Genel Başkan Yardımcısı Açıkel "Suriye ve Göçmen Politikası" konulu çalışma hazırladı
CHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel, "AKP'nin İflas Eden Suriye ve Göçmen Politikası 10. Yılında" başlıklı çalışma hazırladı.
Suriye - 09.05.2021
Haftanın tarihine bakış
Belli başlı öteki olaylar şöyle: 10 Mayıs 1799- Suriye bölgesinin idaresinde önemli rol oynayan Osmanlı valisi Cezzar Ahmet Paşa, Akka'da Napolyon'un ordularına karşı zafer kazandı.
Suriye - 09.05.2021
Kanada Parlamentosu'nda İsrail karşıtı imza kampanyası başlatıldı
Kanada Yabancı Kayıt Yasası'nın, "Kanada'da herhangi bir kişiyi herhangi bir yabancı devletin silahlı kuvvetlerinde askere almaya veya kabul etmeye teşvik eden kişinin suçlu olduğunu" hüküm altına aldığını hatırlatan Green, kampanyanın açıklama metninde, şu görüşlere yer verdi: "Toronto'daki İsrail Konsolosluğu, yalnızca zorunlu hizmet yapması gerekenler için değil, İsrail Savunma Kuvvetleri IDF'ye katılmak isteyenlere kişisel randevular için bir IDF temsilcisi ilan etti. IDF, 2015 yılından bu yana en az iki Kanada vatandaşını vurarak yaraladı, Cenevre Sözleşmesi'ni defalarca ihlal etti. Suriye ve Lübnan'a füze veya drone ile yasa dışı bir şekilde saldırdı.
Suriye - 08.05.2021
Suudi Arabistan ve Pakistan, Filistinlilerin haklarını destekleyen ortak bir açıklama yayımladı
Suriye, Libya ile Yemen'de de siyasi çözümün ve bu bağlamda Birleşmiş Milletlerin (BM) yürüttüğü çalışmaların desteklendiğinin aktarıldığı açıklamada, Husilerin aralarında bulunduğu terör örgütleriyle bunların Suudi Arabistan topraklarına balistik füze ve insansız hava araçlarıyla (İHA) düzenledikleri saldırılar kınandı.
Suriye - 08.05.2021
Son dakika haberleri... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyarbakır anneleriyle iftarda buluştu: (1)
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bazı ailelerin evlatlarına kavuşurken, bazılarının henüz bu mutluluğa erişemediğini aktararak, şunları kaydetti: "Ailelerimizin kararlılıkla yürüttüğü bu mücadele, terör örgütünün karanlık ve kandan beslenen gerçek yüzünün görülmesi bakımından çok hayırlı olmuştur. Yıllardır birileri tarafından cilalanıp, parlatılan, cici çocuklardan oluşan masum bir yapı gibi gösterilmeye çalışılan bölücü terör örgütü, hem iç kamuoyunda hem uluslararası kamuoyunda zor duruma düşmüştür. Şu anda dertleri büyük, sıkıntıları büyük. Artık kaçacak delik arıyorlar. Güvenlik güçlerimizin sınırlarımız içinde ve sınırlarımız ötesinde gerçekleştirdikleri operasyonlarla eylem kabiliyetini iyice azalttığı örgüt, Diyarbakır annelerinin dirayeti karşısında adeta çaresiz kalmıştır. Evlatlarına kavuşan her ailemizle birlikte sadece biz sevinmekle kalmıyoruz, tüm milletimizin yüreğine de su serpiliyor. Aynı şekilde ailelerine geri dönen her mensubunun ardından örgüt, telafisi mümkün olmayan sıkıntılar yaşıyor." "Terörün ülkemize uzanan kanlı ellerini adeta kökünden kırıyoruz" Cumhurbaşkanı Erdoğan, Allah'tan yüreği hasretle kavrulan tüm annelerin ve babaları bir an önce evlatlarına kavuşturmasını dileyerek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Sınırlarımız ötesinde yürüttüğümüz başarılı operasyonlarla terörün ülkemize uzanan kanlı ellerini adeta kökünden kırıyoruz. Son terörist de etkisiz hale gelene, terör örgütünün elindeki son evladımız da ailesine kavuşana kadar bu mücadeleyi sürekli daha ileriye taşıyarak sürdüreceğiz. Sadece ülkemizdeki değil, Irak ve Suriye'deki kardeşlerimizi de adeta kiralık katiller ordusuna dönüşen bölgemizde hesabı olan güçler arasında kucaktan kucağa devredilen bu örgütün kirli ağından Allah'ın izniyle kurtaracağız.
Suriye - 08.05.2021
Son dakika haber! Esed rejiminin Halep kırsalındaki saldırısında bir kadın ve bir çocuk öldü
Edinilen son dakika haberine göre Suriye'de Beşşar Esed rejimi ve İran destekli terörist grupların, Halep'in İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi sınırları içerisindeki Eterip ilçesindeki yerleşimlere saldırısında bir kadın ve bir çocuk hayatını kaybetti, 6 sivil de yaralandı.
Suriye - 08.05.2021
Türkiye-AB ilişkilerinin geleceği Londra'da tartışıldı
Eichhorst, AB'nin özellikle Libya, Doğu Akdeniz, Güney Kafkasya, Suriye ve Afganistan gibi bölgelerde Türkiye ile iş birliğini derinleştirmek istediğini, Türkiye ile AB'nin olası iş birliği alanlarını açmak için bir yıl öncesine göre çok daha iyi bir yerde durduklarını söyledi.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Suriye Haberleri | Suriye Haber - Haberler - Suriye haberleri, son dakika suriye haber ve gelişmeleri burada. Son Dakika: Bahar Kalkanı Harekat bölgesinde 1 askerimiz şehit oldu, 4 askerimiz yaralı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 11.5.2021 08:16:58. #1.14#

title