Enflasyon

Enflasyon, mal ve hizmet fiyatlarının genel seviyesinin artıran ve dolayısıyla alım gücünü düşüren orana denir. Merkez bankaları, ekonomiyi sorunsuz bir şekilde çalışır halde tutmak için enflasyonu sınırlamaya ve deflasyona son vermeye çalışırlar. Enflasyon sonucunda bir birim paranın satın alma gücü düşer. Enflasyon sadece belli bir malın veya hizmetin fiyatının tek başına artması değil, fiyatların genel düzeyinin sürekli bir artış göstermesidir.

ENFLASYON HABERLERİ

Enflasyon - Bugün
Ziraat Katılım'dan ülke ekonomisine 62,9 milyar liralık kaynak
Yılın ilk çeyreğinde 7 adet kira sertifikası ihracının başarılı bir şekilde tamamlandığını ifade eden Özdemir, şunları kaydetti: "Ziraat Yatırım Menkul Değerler AŞ aracılığı ile gerçekleştirilen bu ihraçlarımızdan 2,7 milyar lira fonlama temin edildi. Kira sertifikası ihraçlarının tamamına nitelikli yatırımcılardan ihraç tutarının üzerinde talep geldi. Ayrıca bu çeyrekte Ziraat Katılım olarak ilk kez enflasyona endeksli kira sertifikası ihracı gerçekleştirmiş olup, bu ihracın tutarı da 250 milyon lira olmuştur.
Enflasyon - Bugün
AB, ekonomik büyüme tahminlerini yükseltti
Raporda, enflasyon oranının bu yıl AB'de yüzde 1,9, Avro Bölgesi'nde de yüzde 1,7 olacağı tahmin edildi.
Enflasyon - Bugün
Almanya'da enflasyon, nisanda son 2 yılın en yükseğinde
Almanya'da martta yüzde 1,7 olan yıllık enflasyon, yüksek yakıt fiyatlarının etkisiyle nisanda yüzde 2'ye çıktı.
Enflasyon - Bugün
Garanti BBVA'nın Türkiye'ye dair makroekonomik tahminlerine yurt dışından ödül
Bankadan yapılan açıklamaya göre, 2020 yılı Türkiye ekonomisi tahminlerinde (büyüme ve enflasyon) en doğru tahmini paylaşan kurum olarak seçilen Garanti BBVA, bu ödülü kazanan Türkiye'den ilk banka oldu.
Enflasyon - Bugün
Asya borsaları karışık seyretti
ABD'de TÜFE'nin nisanda aylık yüzde 0,2 ve yıllık yüzde 3,6 artmasının beklendiğini ifade eden analistler, emtia fiyatlarına paralel artan enflasyon endişelerinin pay piyasaları üzerinde baskıya neden olduğunu kaydetti.
Enflasyon - Bugün
BIST 100 yüzde 0.24 düşüşle başladı, dolar 8.33 lirada
TSKB'nin günlük bülteninde, küresel piyasalarda risk iştahının Salı günü zayıf bir seyir izlediğine işaret edilerek, şöyle denildi: "Az sayıdaki makroekonomik veri akışı dünya ekonomisindeki toparlanmanın sürdüğünü teyit etse de riskli varlıklar enflasyon ve salgın kaynaklı endişelerle satış baskısı altında kaldı.
Enflasyon - Bugün
Ekonomideki belirsizlik inşaat sektörünü etkiliyor
Ekonominin genelinde nisan ayında bir yavaşlama söz konusudur Ekonomik gelişmelerle ilgili değerlendirmelerini paylaşan Yavuz Işık, "Yalnızca inşaatta değil ekonominin genelinde nisan ayında bir yavaşlama söz konusudur. Nisan ayı Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) değerlerine göre yeni siparişler ivme kaybetmiş, enflasyonist baskı devam etmiş, girdi maliyetlerinde artış kaydedilmiştir.
Enflasyon - Bugün
Son dakika ekonomi: Küresel piyasalar, ABD'nin enflasyon verisine odaklandı
Son dakika haberler... Küresel piyasalarda artan enflasyon endişeleri pay piyasalarında satıcılı bir seyir izlenmesine neden olurken, bugün ABD'de açıklanacak enflasyon verileri takip edilecek.
Enflasyon - Bugün
Petrol fiyatları toparlandı, altın geriledi
Buna karşılık, bugün açıklanacak ABD enflasyon verisi öncesinde ABD Hazine tahvil getirilerindeki artış ve dolardaki hafif toparlanmanın etkisiyle altının spot piyasadaki ons fiyatı 1,830 doların altına geriledi.
Enflasyon - Dün
New York borsası düşüşle kapandı
New York borsası, artan enflasyon endişelerinin etkisiyle günü düşüşle tamamladı.
Enflasyon - Dün
Avrupa borsaları düşüşle kapandı
Avrupa borsaları, artan enflasyon endişelerinin ardından günü düşüşle tamamladı.
Enflasyon - Dün
Değerli metal fiyatları düştü
Birçok ülkede yapılan trilyonlarca dolarlık yardımlar nedeniyle enflasyonun küresel düzeyde yükseleceği beklentileriyle, hisse senetlerinin yanında değerli metallerin fiyatları da geriledi.
Enflasyon - Dün
New York borsası düşüşle açıldı
New York borsası, artan enflasyon endişelerinin etkisiyle güne düşüşle başladı.
Enflasyon - Dün
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti Açıklaması
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) Toplantı Özeti'nde, "Para politikası duruşu, enflasyon görünümüne yönelik yukarı yönlü riskler dikkate alınarak, temkinli bir yaklaşımla enflasyonun kalıcı olarak düşürülmesi ve fiyat istikrarı hedefine ulaşılması...
Enflasyon - Dün
Son dakika haberi! Son dönemde emtia fiyatları yeniden yükseliyor
Son dakika gelişmesine göre Gelişmiş ülkelerde yükselen küresel enflasyon beklentilerinin uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkilerinin önemini koruduğunun altını çizen Merkez Bankası (TCMB) "son dönemde emtia fiyatlarında yeniden artış gözlendiğine" dikkat çekti.
Enflasyon - Dün
Yeni salgın önlemleri konut piyasasını da etkiledi
Böylece, ortalama satılık konut metrekare fiyatları İstanbul'da 5 bin 104 TL, Ankara'da 2 bin 637 TL, İzmir'de ise 4 bin 571 TL oldu. Bununla birlikte ucuz ve lüks konutların satılık ilan m2 fiyatlarındaki artış devam etti, satılık konut ortalama metrekare fiyatı ucuz konutlarda 2 bin 073 TL'ye, lüks konutlarda ise 11 bin 684 TL'ye yükseldi. Enflasyondan arındırılmış satış fiyatları da ülke genelinde ve üç büyük ilde artmaya devam etti.
Enflasyon - Dün
BIST 100 yüzde 1.10 düştü, dolar 8.30 lirada
Merkez Bankası (TCMB), sıkı parasal duruşun; enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve finansal piyasa gelişmeleri bağlamında, dışsal ve geçici oynaklıklara karşı "önemli bir tampon işlevi" göreceğine dikkat çekti.
Enflasyon - Dün
Borsa günün ilk yarısında geriledi
Analistler, artan küresel enflasyon endişelerinin risk iştahını azalttığını belirterek, dünya borsalarında satıcılı bir seyir izlendiğini kaydetti.
Enflasyon - Dün
Veri seti açıklanmayan enflasyon çalışmalarına iktisatçı eleştirisi
İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sefer Şener, Enflasyon Araştırma Grubu (ENAGRUP) tarafından yürütülen çalışmalarla ilgili, "Veri setini açıklayamıyorsanız, verilerinizde bir süreklilik ve devamlılık yoksa o zaman bu, tüm toplumu ilgilendiren istatistik rakamı olmaz.
Enflasyon - Dün
Asya borsaları, Çin hariç geriledi
Analistler, piyasalarda, cuma açıklanan ABD'nin tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin altında kalması ile oluşan iyimserliğin, verinin geçici olduğuna ilişkin açıklamalar ve artan enflasyon beklentileri ile uzun soluklu olamadığını söyledi.
Enflasyon - Dün
Avrupa borsaları düşüşle açıldı
Analistler, artan enflasyon endişeleriyle birlikte New York borsası ve Asya borsalarında güçlenen satışların negatif etkisiyle Avrupa borsalarının güne satış ağırlıklı bir seyirle başladığını belirtti.
Enflasyon - Dün
BIST 100 yüzde 0.96 düşüşle başladı, dolar 8.30 lirada
"Nasdaq yüzde 2.5, Hong Kong Teknoloji yüzde 3.5 düşüşle en çok gerileyen endeksler arasında. Genel görüş, 'enflasyondaki yükselişin faiz kanalıyla teknoloji hisselerini vuracağı endişesiyle' satışı tetiklediği yönünde.
Enflasyon - Dün
VİOP'ta endeks kontratı güne düşüşle başladı
Analistler, küresel piyasalarda artan enflasyon endişesiyle risk iştahının azaldığını ve dünya borsalarında satıcılı bir seyrin hakim olduğunu ifade etti.
Enflasyon - Dün
Petrol fiyatları geriledi, altın yatay
Ahlatcı Yatırım'ın günlük bülteninde, ons altındaki yukarı yönlü momentumun devam ettiğine işaret edilerek, "Tarım dışı istihdam  verisinin beklentinin bir hayli altında gelmesiyle hareketini  hızlandıran altında 1,800 dolar seviyesinin aşılması önem arz ediyor. Bu  hafta açıklanacak olan ABD enflasyon verisi ons altının seyri  açısından önemini koruyor.
Enflasyon - Dün
Küresel piyasalar negatif seyrediyor
Küresel piyasalar artan enflasyon endişeleri ile negatif seyrederken, yurt içinde bugün ödemeler dengesi ve sanayi üretimi verileri takip edilecek.
Enflasyon - Dün
Schnabel: ECB yüksek enflasyona karşı politika değiştirmeyecek
Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yürütme Kurulu Üyesi Isabel Schnabel, ECB'nin bu yıl enflasyonda yaşanan yükselmelere karşı faiz artışıyla karşılık verme konusunda bir hazırlığı olmadığını vurguladı.
Enflasyon - 10.05.2021
New York borsası düşüşle kapandı
Endekslerdeki negatif seyirde artan enflasyon endişeleri etkili oldu.
Enflasyon - 10.05.2021
Türkiye'nin ekonomi politikaları, ESAM İstanbul'un sempozyumunda ele alındı
ESAM İstanbul Ekonomik Araştırmalar Direktörlüğü'nün hazırladığı ve iki oturumda gerçekleştirilen sempozyumda, para, enflasyon, işsizlik ve maliye politikaları masaya yatırıldı.
Enflasyon - 10.05.2021
Altın ve petrol fiyatları yatay
Troy Kıymetli Madenler'in günlük bülteninde, altının zayıf ekonomik veriler ve enflasyon beklentilerindeki yukarı doğru ivme etkisiyle iki ayın ardından onsu 1800 doların üzerine döndüğüne işeret edilerek, "Geçen haftaya 1771 dolar/ons seviyesinden başlayan sarı madenin, haftanın tamamına yayılmış pozitiflik içerisindeki hareketini izledik" denildi ve şöyle devam edildi: "Haftanın ilk gününde ABD'de açıklanan ISM İmalat Satın Alma Müdürleri endeksi (PMI) verisinin beklenenden zayıf gelmesi sonrası, kıymetli madenler yukarı doğru hızla hareket etti.
Enflasyon - 10.05.2021
CHP Sözcüsü Öztrak, MYK toplantısına ilişkin açıklama yaptı Açıklaması
Geliri düşen, işinden olan insanların enflasyona da ezdirildiğini savunan Öztrak, hayat pahalılığının, çarşıda, pazarda vatandaşları isyan ettirdiğini söyledi.
Enflasyon - 10.05.2021
TSB: Trafik sigortasında belirsizlik ortadan kaldırılmalı
"Geride kalanlar için 'destekten yoksun kalma tazminatı' hesaplaması; vefat eden ve destekten yoksun kalan kişilerin yaşları, beklenen ömrü, gelir seviyesi ve enflasyon gibi birçok kriter dikkate alınarak gerçekleştirilmektedir.
Enflasyon - 10.05.2021
New York borsası karışık seyirle açıldı
Analistler, bu hafta, ABD Başkanı Joe Biden'ın ekonomi gündemine ilişkin bugün yapacağı değerlendirmelerin yanı sıra, çarşamba günü enflasyon cuma günü ise sanayi üretim verilerinin öne çıktığını belirtti.
Enflasyon - 10.05.2021
TÜİK, ENAGRUP hakkında suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı Açıklaması
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), son dönemde çeşitli istatistiki verilerini yayımlayan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAGRUP) hakkında Türkiye İstatistik Kanunu'nun ilgili maddelerine aykırı davrandığını değerlendirerek, 23 Şubat'ta Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda...
Enflasyon - 10.05.2021
Son dakika haberi! Asya borsaları, Hong Kong hariç yükseldi
Asya piyasalarında, yeni haftada gündemin odağında demir, çelik ve bakır gibi emtia fiyatlarındaki gelişmelerin bulunduğunu belirten analistler, emtia fiyatlarındaki artışın enflasyon beklentileri üzerinden pay piyasalarında baskıya neden olduğunu söyledi.
Enflasyon - 10.05.2021
Türkiye Sigorta Birliği'nden zorunlu trafik sigortasına ilişkin açıklama Açıklaması
TSB'nin, yaşanan bu belirsizliği ortadan kaldırmak ve zorunlu trafik sigortası tazminat hesaplamalarında standardizasyonun sağlanabilmesi için sektörün düzenleyici kurumu Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) ile çalışmalarına kararlılıkla devam ettiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi: "Zorunlu trafik sigortasında bedeni tazminatlar, zarar verilen kişinin vefatı halinde geride kalanlara, tamamen veya belirli bir oranda çalışamaz duruma gelmesi halinde ise kendisine yapılacak tazminat ödemelerini kapsamaktadır. Tazminat hesaplamalarının aktüeryal tekniklere uygun olarak yapılması esastır. Geride kalanlar için 'destekten yoksun kalma tazminatı' hesaplaması, vefat eden ve destekten yoksun kalan kişilerin yaşları, beklenen ömrü, gelir seviyesi ve enflasyon gibi birçok kriter dikkate alınarak gerçekleştirilmektedir.
Enflasyon - 10.05.2021
Borsa haftaya yükselişle başladı
Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, haftaya yüzde 0,59 artışla 1.449,84 puandan başladı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Enflasyon Haberleri | Enflasyon Haber - Haberler - Enflasyon haberleri, son dakika enflasyon haber ve gelişmeleri burada. Ziraat Katılım'dan ülke ekonomisine 62,9 milyar liralık kaynak.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 12.5.2021 14:39:00. #1.15#

title