Enflasyon

Enflasyon, mal ve hizmet fiyatlarının genel seviyesinin artıran ve dolayısıyla alım gücünü düşüren orana denir. Merkez bankaları, ekonomiyi sorunsuz bir şekilde çalışır halde tutmak için enflasyonu sınırlamaya ve deflasyona son vermeye çalışırlar. Enflasyon sonucunda bir birim paranın satın alma gücü düşer. Enflasyon sadece belli bir malın veya hizmetin fiyatının tek başına artması değil, fiyatların genel düzeyinin sürekli bir artış göstermesidir.

ENFLASYON HABERLERİ

Enflasyon - 25.11.2020
Altın hafif toparlandı, petrol yatay
Troy Kıymetli Madenler'in analizinde, altının dört ay sonra 1,800 dolara döndüğüne işaret edilerek, şöyle denildi: "Altın, uzun süredir tutunduğu destekler kırılınca dört ayın ardından 1,800 dolar/ons seviyesine geri döndü.  "Aşı haberleriyle başlayan iyimserlik, Başkan Donald Trump'ın yenilgiyi kabullenmesi ve eski Fed Başkanı Janet Yellen'ın Hazine Bakanlığı'na getirilmesiyle sürdü.  "Ortadan kalkan belirsizlikler piyasalardaki risk iştahını artırırken Dow Jones endeksine rekor, altına ise sert satış geldi. Aslında altına satışı getiren bir diğer önemli gelişmeyse, ABD'deki enflasyon beklentilerinin düşüş eğiliminde olması.
Enflasyon - 25.11.2020
ASO Başkanı Özdebir: "Yeniden düşük faizli ortama ulaşacağımızı umuyorum"
Buna karşın enflasyonun, halen ekonominin en önemli sorunlarından olduğunu belirten Özdebir, "Eylül ayında yüzde 11,89 olarak gerçekleşen enflasyonun, gelecek aylarda artma eğilimine girmesi muhtemeldir.
Enflasyon - 25.11.2020
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun: "Türkiye'nin yükselişi yeni reform dönemiyle devam edecek"
"Önlemleri alarak COVID sonrası dünyaya hazırlanmaya çalışıyoruz" Ekonomi alanında yerli ve yabancı yatırımcılar için Türkiye'de daha elverişli ve öngörülebilir bir yatırım alanı sağlanması konusunda atılacak adımları anlatan ve tamamlanması için bir tarih veya projeksiyonun mevcut olup olmadığı sorusuna cevap veren Altun, "Ekonomi reform sürecinin saç ayaklarından biri olacak, tıpkı hukuk gibi. Burada önemli olan bazı gerçekleri hatırlamak. Türk ekonomisi pandemi sürecinde dünyanın oldukça zorlandığı bir dönemde doğru kararlar ve adımlar atıldığı için çok büyük bir kriz yaşamadı. Genel olarak dünya ekonomisinin etkilendiği, gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomileri büyük bir krize sokan bir pandemiden bahsediyoruz neticede. Türkiye'nin çok iddialı ve güçlü olduğu turizm ve hizmet sektörünün dünyada en çok etkilenen sektörlerden olmasına rağmen. Bundan sonraki dönemde gerekli önlemleri alarak COVID sonrası dünyaya hazırlanmaya çalışıyoruz. Jeo-ekonominin daha da önem kazanmaya başladığı bir dönemde ticaret yollarından enerji hatlarına birçok ekonomik hareketliliğin merkezinde bulunuyoruz. Bu süreçte bir yandan halkımızın yaşam kalitesi ve refahı temel önceliklerimiz arasında olacak. Elbette Cumhurbaşkanımızın dediği gibi bu süreçte bazı zor kararlar alınmak zorunda kalabilir ama hedefimiz bu kararlar sonrası müreffeh bir toplum oluşturmak. Enflasyonla mücadele bu sürecin önemli bir aracı olacak.
Enflasyon - 24.11.2020
KTO Başkanı Gülsoy yeni ekonomik stratejileri değerlendirdi Açıklaması
Toplantıda konuşan KTO Başkanı Gülsoy, Türkiye'nin döviz, faiz ve enflasyon politikalarına yönelik yeni strateji geliştirdiğini söyledi.
Enflasyon - 24.11.2020
ECB: Talebi desteklemek için finansal genişleme gerekli
Euro bölgesindeki enflasyonun mevcut düşük düzeylerinde olası politika yönelimi konusu üzerinde de duran Schnabel, merkez bankalarının, hedeflerine doğru, enflasyonun biraz daha yavaş bir yükselmeyle hedefe yükseleceğini kabul ederek ve politika desteğinin süresine daha fazla odaklanarak, görevlerini yerine getirirken politika araçlarının daha yoğun kullanımından kaynaklanan finansal istikrara yönelik potansiyel riskleri etkin bir şekilde azaltabileceklerinin altını çizdi.
Enflasyon - 24.11.2020
Enflasyon - 24.11.2020
Ömer el-Beşir'in Lahey'de yargılanması ve Sudan'ı bekleyen krizler
Ekonomik zorluklar ve zorunluluklar Sudan hükümeti birikmiş uluslararası sorunları çözmeye uğraşırken, ülke içindeki siyasi ve ekonomik reformlara zaman ve bütçe ayırmaktan aciz kalıyor. Sudan'daki ekonomik sorunları bir ayda çözeceğini söyleyen Geçiş Konseyi ülkeyi her geçen gün daha zor günlere sokarken, son bir buçuk yıllık dönemde ekonomik verilerde olumluya dönen tek bir gösterge bile olmadı. Gayriresmi enflasyon yıllık yüzde 200'lere, bir dolar ise 240 Sudan Lirası'na (SDG) kadar yükseldi.
Enflasyon - 24.11.2020
TÜSİAD Başkanı Kaslowski: "Enflasyonla mücadelede Merkez Bankası'nın adımı olumlu bir gelişme"
Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, Kovid-19 salgını sürecinde tüm dünya gibi Türkiye ekonomisinin de zorlu bir süreçten geçtiğini belirterek, "Başlangıç olarak enflasyonla mücadelede Merkez Bankası'nın gereken adımı atmış olması olumlu...
Enflasyon - 24.11.2020
Ekonomideki seferberliği akademisyenler de yakından takip ediyor
Aktaş, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgın süreci ve yaşanan gelişmelere bağlı olarak enflasyon ve faizlerin yüksek seyrettiğine dikkati çekerek, şu değerlendirmede bulundu: "Büyüme hızı istenen düzeyde değil.
Enflasyon - 23.11.2020
BIST100 yüzde 0.73 düştü, dolar 7.93 lirada
Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Oğuzhan Özbaş, Institute of International Finance tarafından düzenlenen gelişmekte olan ülkeler merkez bankaları toplantısında yaptığı konuşmada, TL'nin değer kaybının şirketler üzerindeki "rikslerine karşı tetikte" olduklarını vurguladı ve "Politika yapımında enflasyona öncelik vermemiz gerekiyor.
Enflasyon - 23.11.2020
ECB / Lane: Bozulmalar sürdükçe ekonomi desteklenecek
Les Echos ile söyleşisinde, "Belirli koşullar sağlanana kadar programı sonlandırmayacağız" diyen Lane, "Herşeyden önce, pandemi koşulları normal ekonomik aktiviteyi aksetmeyecek aşamaya gelmeliyiz" dedi ve ekledi: "Aynı zamanda, ekonomik toparlanma ve enflasyon dinamikleri bağlamında diğer koşulları da oluşturmalıyız ve bunu yapmak için hala çok erken.
Enflasyon - 21.11.2020
Son dakika haber... ATO'dan "ekonomi ve hukuk mevzuatı sadeleştirilsin" talebi
"Yabancı sermayenin yatırımla girişi teşvik edilmeli" İstihdam ve üretimin korunacağı bir enflasyonla mücadele programının uygulanabileceğini kaydeden Baran, bu kapsamda ekonominin bel kemiğini oluşturan KOBİ'lerin desteklenmesi ve krediye erişiminin kolaylaştırılması gerektiğini vurguladı.
Enflasyon - 20.11.2020
Bakan Elvan: "Merkez Bankasının temel amacı fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmektir"
Sürdürülebilir büyüme ve toplumsal refah artışı için fiyat istikrarını da içeren makroekonomik istikrarın sağlanmasının önemli bir önkoşul olduğunu bildiren Bakan Elvan, şu ifadeleri kullandı: "Bu kapsamda atılmakta olan para politikası adımlarını tamamlayıcı şekilde maliye politikaları, finansal sektör politikaları ve kamu finansmanına yönelik politikalarımızı makroekonomik istikrarı sürekli destekleyecek ve fiyat istikrarını kalıcı bir biçimde sağlayacak şekilde oluşturacağız. Başta finansal kurumlar olmak üzere ilgili tüm kurumların idari kapasitelerini güçlendirecek ve operasyonel yetkinliklerini artıracağız. Fiyat istikrarına odaklı para politikasının, kamu mali disiplini ile desteklenmesi ve kamu ücret ve fiyatlamalarının enflasyon hedefleri ile uyumlu olarak belirlenmesi, enflasyon beklentilerinin hedeflere hızla yakınsamasında kritik rol oynayacaktır.
Enflasyon - 20.11.2020
Bakan Elvan: Fiyat istikrarını sağlayacak politikaları belirleme görevi Merkez Bankası'na ait
'KRİTİK ÖNEM ARZ ETMEKTE' Bakan Elvan, Merkez Bankası'nın dün net ve güçlü parasal sıkılaştırma yaparken, şeffaflığı ve öngörülebilirliği artırarak, ilerleyen dönemde sade para politikası çerçevesi benimseyeceğini ilan ettiğini belirtip, şunları kaydetti: "Merkez Bankası'nın parasal aktarım mekanizmasının sağlıklı çalışması, diğer bir ifadeyle para politikası duruşunun finansal piyasalara ne ölçüde yansıdığı, Merkez Bankası'nın fiyat istikrarı amacına ulaşabilmesi açısından kritik önem arz etmektedir. Bu nedenle, kredi ve mevduat piyasalarının rekabetçi bir yapıda işlemesi ve aracılık maliyetlerinin gözetilmesi önemli bir husustur. Bu çerçevede, aracılık maliyetlerinin düşürülmesini ve kredi ile mevduat piyasalarındaki fiyatlamaların serbest piyasa mekanizması içerisinde oluşmasını önemli bir husus olarak görüyoruz."  'FİYAT İSTİKRARINI KALICI BİÇİMDE SAĞLAYACAK ŞEKİLDE OLUŞTURACAĞIZ' Bakan Elvan, sürdürülebilir büyüme ve toplumsal refah artışı için fiyat istikrarını da içeren makroekonomik istikrarın sağlanmasının önemli ön koşul olduğunu kaydederek, "Bu kapsamda, atılmakta olan para politikası adımlarını tamamlayıcı şekilde maliye politikaları, finansal sektör politikaları ve kamu finansmanına yönelik politikalarımızı makroekonomik istikrarı sürekli destekleyecek ve fiyat istikrarını kalıcı bir biçimde sağlayacak şekilde oluşturacağız. Başta finansal kurumlar olmak üzere ilgili tüm kurumların idari kapasitelerini güçlendirecek ve operasyonel yetkinliklerini artıracağız. Fiyat istikrarına odaklı para politikasının, kamu mali disiplini ile desteklenmesi ve kamu ücret ve fiyatlamalarının enflasyon hedefleri ile uyumlu olarak belirlenmesi, enflasyon beklentilerinin hedeflere hızla yakınsamasında kritik rol oynayacaktır.
Enflasyon - 20.11.2020
Son dakika! Bakan Elvan: "Fiyat istikrarı politikalarını belirleme görevi TCMB'de"
Bunların ön kos¸ulunun da makroekonomik istikrar olduğunu ifade eden Elvan, TCMB'nin temel amacının "fiyat istikrarını sagˆlamak ve sürdürmek" olduğuna dikkati çekti. Elvan, bu amaç dogˆrultusunda, fiyat istikrarını sagˆlayacak politikaları ve araçları belirleme ve uygulama görevinin TCMB'ye ait olduğunu belirterek şunları kaydetti: "Hiç s¸üphesiz, fiyat istikrarı, ekonomide öngörülebilirligˆi artırarak sürdürülebilir büyüme ve toplumsal refah artıs¸ına katkıda bulunmaktadır. Bu, hem ülkemizdeki hem de uluslararası deneyimlerin gösterdigˆi, genel kabul gören bir durumdur. TCMB, 19 Kasım'da net ve güçlü bir parasal sıkılas¸tırma yaparken s¸effaflıgˆı ve öngörülebilirligˆi artırarak önümüzdeki dönemde sade bir para politikası çerçevesi benimseyecegˆini ilan etti." Elvan, TCMB'nin parasal aktarım mekanizmasının sagˆlıklı çalıs¸masının, digˆer bir ifadeyle para politikası durus¸unun finansal piyasalara ne ölçüde yansıdıgˆının, TCMB'nin fiyat istikrarı amacına ulas¸abilmesi açısından kritik önem arz ettiğini vurguladı. Bu nedenle, kredi ve mevduat piyasalarının rekabetçi bir yapıda is¸lemesi ve aracılık maliyetlerinin gözetilmesinin önemli bir husus olduğunu belirten Elvan, şunları ifade etti: "Bu çerçevede, aracılık maliyetlerinin düs¸ürülmesini ve kredi ile mevduat piyasalarındaki fiyatlamaların serbest piyasa mekanizması içinde olus¸masını önemli bir husus olarak görüyoruz. Sürdürülebilir büyüme ve toplumsal refah artıs¸ı için fiyat istikrarını da içeren makroekonomik istikrarın sagˆlanması önemli bir ön kos¸uldur. Bu kapsamda, atılmakta olan para politikası adımlarını tamamlayıcı s¸ekilde maliye politikaları, finansal sektör politikaları ve kamu finansmanına yönelik politikalarımızı makroekonomik istikrarı sürekli destekleyecek ve fiyat istikrarını kalıcı bir biçimde sagˆlayacak s¸ekilde olus¸turacagˆız. Bas¸ta finansal kurumlar olmak üzere ilgili tüm kurumların idari kapasitelerini güçlendirecek ve operasyonel yetkinliklerini artıracagˆız." Elvan, fiyat istikrarına odaklı para politikasının, kamu mali disiplini ile desteklenmesi ve kamu ücret ve fiyatlamalarının enflasyon hedefleriyle uyumlu olarak belirlenmesinin, enflasyon beklentilerinin hedeflere hızla yakınsamasında kritik rol oynayacağını, bu amaçla ilgili kamu kurum ve kurulus¸larıyla yakın is¸ birligˆi içinde olacaklarını bildirdi.
Enflasyon - 20.11.2020
Türk lirası varlıklar güven vermeye devam ediyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada yeni bir istikrar, büyüme ve istihdam odaklı seferberlik başlattıklarını, enflasyonu düşürmekte kararlı olduklarını ve reformlara odaklanacaklarını belirtmesi piyasalar tarafından pozitif karşılanırken, özellikle enflasyon hedeflemesi ve para politikası araçlarına yönelik şeffaf, öngörülebilir ve istikrarlı seviyeye vurgusu ekonomide yeni dönemin yol haritası olarak öne çıktı.
Enflasyon - 20.11.2020
ERDOĞAN: TÜRKİYE'Yİ FAİZ, ENFLASYON, KUR SARMALINDAN ÇIKARMAMIZ ŞARTTIR
Kamera: Hüseyin ÇAKMAK/ CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, "Gerekirse bazı acı ilaçları içmemiz gerektiğinin farkındayız, dünkü faiz artışını bu çerçevede değerlendiriyorum.
Enflasyon - 20.11.2020
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 18. MÜSİAD EXPO Fuarı'na katıldı: (2)
Milletimizin geleceğine güvenle bakabilmesi için bugün almamız gereken tedbirler neyse onları hayata geçirmekten kaçınmıyoruz. Gerekirse şu aşamada bazı acı ilaçları içmemiz gerektiğinin de farkındayız. Dün yapılan faiz artırımı kararını bu çerçevede değerlendiriyorum. Asıl hedefimiz enflasyonu en kısa sürede önce tek haneli rakamlara, ardından orta vadeli hedeflerimizdeki seviyeye düşürerek faizlerin de buna uygun şekilde aşağı inmesini temin etmektir.
Enflasyon - 20.11.2020
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: "Ülkemizi faiz, enflasyon, kur sarmalından çıkarmak zorundayız. Aksi halde bedel ödemek zorunda kalırız....
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: "Ülkemizi faiz, enflasyon, kur sarmalından çıkarmak zorundayız. Aksi halde bedel ödemek zorunda kalırız. Reformlar ile ülkemiz bu kronik sancıdan kurtulacak.
Enflasyon - 20.11.2020
Borsa güne yükselişle başladı
Analistler, TCMB'nin faiz kararı ve sadeleşme adımının piyasalar açısından olumlu; karar metninin net, anlaşılır, sade ve enflasyon hedeflemesi vurgusunun yoğun olmasının öngörülebilirlik, kredibilite ve Türk lirası varlıklar için çok değerli olduğunu vurguladı.
Enflasyon - 20.11.2020
VİOP'ta endeks kontratı güne düşüşle başladı
Analistler, TCMB'nin faiz kararı ve sadeleşme adımının piyasalar açısından olumlu, karar metninin net, anlaşılır, sade ve enflasyon hedeflemesi vurgusunun yoğun olmasının öngörülebilirlik, kredibilite ve Türk lirası varlıklar için çok değerli olduğunu vurguladı.
Enflasyon - 20.11.2020
Yurt içi piyasalar pozitif ayrıştı
Ekonomistler, TCMB'nin faiz kararı ve sadeleşme adımının piyasalar açısından olumlu; karar metninin net, anlaşılır, sade ve enflasyon hedeflemesi vurgusunun yoğun olmasının öngörülebilirlik, kredibilite ve Türk lirası varlıklar için çok değerli olduğunu vurguladı.
Enflasyon - 20.11.2020
Son dakika haber | JPMorgan TCMB'nin faiz kararını değerlendirdi
Önemli pozisyonlara güvenilir isimlerin atanmasının ve bankanın bugünkü adımının fiyat istikrarına yönelik riskleri önemli ölçüde azaltabileceği vurgulanan raporda, şunlar kaydedildi: "Nitekim, Türk Lirası atamalardan bu yana dolar karşısında yüzde 12 değer kazandı. Dolayısıyla, enflasyonda beklenmedik bir yükseliş ve jeopolitik risklerde ani bir artış olmazsa yüzde 15'in politika faizinde döngüsel zirve olabileceğini düşünüyoruz.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Enflasyon Haberleri | Enflasyon Haber - Haberler - Enflasyon haberleri, son dakika enflasyon haber ve gelişmeleri burada. Altın hafif toparlandı, petrol yatay.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 26.11.2020 02:30:11. #1.14#
title