Enflasyon

Enflasyon, mal ve hizmet fiyatlarının genel seviyesinin artıran ve dolayısıyla alım gücünü düşüren orana denir. Merkez bankaları, ekonomiyi sorunsuz bir şekilde çalışır halde tutmak için enflasyonu sınırlamaya ve deflasyona son vermeye çalışırlar. Enflasyon sonucunda bir birim paranın satın alma gücü düşer. Enflasyon sadece belli bir malın veya hizmetin fiyatının tek başına artması değil, fiyatların genel düzeyinin sürekli bir artış göstermesidir.

ENFLASYON HABERLERİ

Enflasyon - Bugün
Avrupa borsaları yükselişle kapandı
Endeksler, hafta boyunca artan enflasyon endişelerinin etkisiyle yaşadığı düşüşün ardından son işlem gününde toparlandı.
Enflasyon - Bugün
ABD'de tüketici güveni mayısta beklenenin aksine düştü
Açıklamada görüşlerine yer verilen Başekonomist Richard Curtin, tüketici güveninin mayıs başında yüksek enflasyon nedeniyle düştüğünü belirtti.
Enflasyon - Bugün
Son dakika ekonomi: New York borsası yükselişle açıldı
Bu hafta artan enflasyon endişelerinin etkisiyle yaşadığı düşüşün ardından dün toparlanma gösteren endeksler, bugün de pozitif seyir izlemeye devam etti.
Enflasyon - Dün
New York borsası yükselişle kapandı
Nisan ayı enflasyon verisinin beklentileri aşması ve enflasyonist baskıların ABD Merkez Bankasının (Fed) sıkılaştırma adımlarını tahminlerden erken atabileceği beklentilerini artırmasıyla dün negatif bir seyir izleyen endeksler, bugün toparlanma gösterdi.
Enflasyon - Dün
ABD'de Üretici Fiyat Endeksi nisanda beklentileri aştı
ÜFE, üretimde kullanılan girdilerin fiyatlarını ölçerek nihai ürün fiyatlarına ve manşet enflasyona ilişkin ipuçları veriyor.
Enflasyon - Dün
Avrupa borsaları düşüşle açıldı
Analistler, artan enflasyonist baskıların dünya borsalarında satış baskısına sebep olduğunu söyledi.
Enflasyon - Dün
Asya borsaları satış ağırlıklı seyretti
Analistler, enflasyonist endişelerin dünya borsalarında satış baskısını beraberinde getirdiğini söyledi.
Enflasyon - 12.05.2021
New York borsası artan enflasyon endişelerinin ardından düşüşle kapandı
New York borsası, beklenenden yüksek gelen nisan ayı enflasyonunun ardından günü sert düşüşle tamamladı.
Enflasyon - 12.05.2021
New York borsası beklentileri aşan enflasyon verisinin ardından düşüşle açıldı
New York borsası, beklenenden fazla gelen nisan ayı enflasyonunun ardından güne düşüşle başladı.
Enflasyon - 12.05.2021
ABD'de enflasyon 13 yılın zirvesinde
ABD'de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), nisanda aylık yüzde 0,8 ve yıllık yüzde 4,2 artarak beklentileri geride bıraktı.
Enflasyon - 12.05.2021
Ziraat Katılım'dan ülke ekonomisine 62,9 milyar liralık kaynak
Yılın ilk çeyreğinde 7 adet kira sertifikası ihracının başarılı bir şekilde tamamlandığını ifade eden Özdemir, şunları kaydetti: "Ziraat Yatırım Menkul Değerler AŞ aracılığı ile gerçekleştirilen bu ihraçlarımızdan 2,7 milyar lira fonlama temin edildi. Kira sertifikası ihraçlarının tamamına nitelikli yatırımcılardan ihraç tutarının üzerinde talep geldi. Ayrıca bu çeyrekte Ziraat Katılım olarak ilk kez enflasyona endeksli kira sertifikası ihracı gerçekleştirmiş olup, bu ihracın tutarı da 250 milyon lira olmuştur.
Enflasyon - 12.05.2021
AB, ekonomik büyüme tahminlerini yükseltti
Raporda, enflasyon oranının bu yıl AB'de yüzde 1,9, Avro Bölgesi'nde de yüzde 1,7 olacağı tahmin edildi.
Enflasyon - 12.05.2021
Almanya'da enflasyon, nisanda son 2 yılın en yükseğinde
Almanya'da martta yüzde 1,7 olan yıllık enflasyon, yüksek yakıt fiyatlarının etkisiyle nisanda yüzde 2'ye çıktı.
Enflasyon - 12.05.2021
Garanti BBVA'nın Türkiye'ye dair makroekonomik tahminlerine yurt dışından ödül
Bankadan yapılan açıklamaya göre, 2020 yılı Türkiye ekonomisi tahminlerinde (büyüme ve enflasyon) en doğru tahmini paylaşan kurum olarak seçilen Garanti BBVA, bu ödülü kazanan Türkiye'den ilk banka oldu.
Enflasyon - 12.05.2021
Asya borsaları karışık seyretti
ABD'de TÜFE'nin nisanda aylık yüzde 0,2 ve yıllık yüzde 3,6 artmasının beklendiğini ifade eden analistler, emtia fiyatlarına paralel artan enflasyon endişelerinin pay piyasaları üzerinde baskıya neden olduğunu kaydetti.
Enflasyon - 12.05.2021
BIST 100 yüzde 0.24 düşüşle başladı, dolar 8.33 lirada
TSKB'nin günlük bülteninde, küresel piyasalarda risk iştahının Salı günü zayıf bir seyir izlediğine işaret edilerek, şöyle denildi: "Az sayıdaki makroekonomik veri akışı dünya ekonomisindeki toparlanmanın sürdüğünü teyit etse de riskli varlıklar enflasyon ve salgın kaynaklı endişelerle satış baskısı altında kaldı.
Enflasyon - 12.05.2021
Ekonomideki belirsizlik inşaat sektörünü etkiliyor
Ekonominin genelinde nisan ayında bir yavaşlama söz konusudur Ekonomik gelişmelerle ilgili değerlendirmelerini paylaşan Yavuz Işık, "Yalnızca inşaatta değil ekonominin genelinde nisan ayında bir yavaşlama söz konusudur. Nisan ayı Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) değerlerine göre yeni siparişler ivme kaybetmiş, enflasyonist baskı devam etmiş, girdi maliyetlerinde artış kaydedilmiştir.
Enflasyon - 12.05.2021
Son dakika ekonomi: Küresel piyasalar, ABD'nin enflasyon verisine odaklandı
Son dakika haberler... Küresel piyasalarda artan enflasyon endişeleri pay piyasalarında satıcılı bir seyir izlenmesine neden olurken, bugün ABD'de açıklanacak enflasyon verileri takip edilecek.
Enflasyon - 12.05.2021
Petrol fiyatları toparlandı, altın geriledi
Buna karşılık, bugün açıklanacak ABD enflasyon verisi öncesinde ABD Hazine tahvil getirilerindeki artış ve dolardaki hafif toparlanmanın etkisiyle altının spot piyasadaki ons fiyatı 1,830 doların altına geriledi.
Enflasyon - 11.05.2021
New York borsası düşüşle kapandı
New York borsası, artan enflasyon endişelerinin etkisiyle günü düşüşle tamamladı.
Enflasyon - 11.05.2021
Avrupa borsaları düşüşle kapandı
Avrupa borsaları, artan enflasyon endişelerinin ardından günü düşüşle tamamladı.
Enflasyon - 11.05.2021
Değerli metal fiyatları düştü
Birçok ülkede yapılan trilyonlarca dolarlık yardımlar nedeniyle enflasyonun küresel düzeyde yükseleceği beklentileriyle, hisse senetlerinin yanında değerli metallerin fiyatları da geriledi.
Enflasyon - 11.05.2021
New York borsası düşüşle açıldı
New York borsası, artan enflasyon endişelerinin etkisiyle güne düşüşle başladı.
Enflasyon - 11.05.2021
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti Açıklaması
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) Toplantı Özeti'nde, "Para politikası duruşu, enflasyon görünümüne yönelik yukarı yönlü riskler dikkate alınarak, temkinli bir yaklaşımla enflasyonun kalıcı olarak düşürülmesi ve fiyat istikrarı hedefine ulaşılması...
Enflasyon - 11.05.2021
Son dakika haberi! Son dönemde emtia fiyatları yeniden yükseliyor
Son dakika gelişmesine göre Gelişmiş ülkelerde yükselen küresel enflasyon beklentilerinin uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkilerinin önemini koruduğunun altını çizen Merkez Bankası (TCMB) "son dönemde emtia fiyatlarında yeniden artış gözlendiğine" dikkat çekti.
Enflasyon - 11.05.2021
Yeni salgın önlemleri konut piyasasını da etkiledi
Böylece, ortalama satılık konut metrekare fiyatları İstanbul'da 5 bin 104 TL, Ankara'da 2 bin 637 TL, İzmir'de ise 4 bin 571 TL oldu. Bununla birlikte ucuz ve lüks konutların satılık ilan m2 fiyatlarındaki artış devam etti, satılık konut ortalama metrekare fiyatı ucuz konutlarda 2 bin 073 TL'ye, lüks konutlarda ise 11 bin 684 TL'ye yükseldi. Enflasyondan arındırılmış satış fiyatları da ülke genelinde ve üç büyük ilde artmaya devam etti.
Enflasyon - 11.05.2021
BIST 100 yüzde 1.10 düştü, dolar 8.30 lirada
Merkez Bankası (TCMB), sıkı parasal duruşun; enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve finansal piyasa gelişmeleri bağlamında, dışsal ve geçici oynaklıklara karşı "önemli bir tampon işlevi" göreceğine dikkat çekti.
Enflasyon - 11.05.2021
Borsa günün ilk yarısında geriledi
Analistler, artan küresel enflasyon endişelerinin risk iştahını azalttığını belirterek, dünya borsalarında satıcılı bir seyir izlendiğini kaydetti.
Enflasyon - 11.05.2021
Veri seti açıklanmayan enflasyon çalışmalarına iktisatçı eleştirisi
İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sefer Şener, Enflasyon Araştırma Grubu (ENAGRUP) tarafından yürütülen çalışmalarla ilgili, "Veri setini açıklayamıyorsanız, verilerinizde bir süreklilik ve devamlılık yoksa o zaman bu, tüm toplumu ilgilendiren istatistik rakamı olmaz.
Enflasyon - 11.05.2021
Asya borsaları, Çin hariç geriledi
Analistler, piyasalarda, cuma açıklanan ABD'nin tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin altında kalması ile oluşan iyimserliğin, verinin geçici olduğuna ilişkin açıklamalar ve artan enflasyon beklentileri ile uzun soluklu olamadığını söyledi.
Enflasyon - 11.05.2021
Avrupa borsaları düşüşle açıldı
Analistler, artan enflasyon endişeleriyle birlikte New York borsası ve Asya borsalarında güçlenen satışların negatif etkisiyle Avrupa borsalarının güne satış ağırlıklı bir seyirle başladığını belirtti.
Enflasyon - 11.05.2021
BIST 100 yüzde 0.96 düşüşle başladı, dolar 8.30 lirada
"Nasdaq yüzde 2.5, Hong Kong Teknoloji yüzde 3.5 düşüşle en çok gerileyen endeksler arasında. Genel görüş, 'enflasyondaki yükselişin faiz kanalıyla teknoloji hisselerini vuracağı endişesiyle' satışı tetiklediği yönünde.
Enflasyon - 11.05.2021
VİOP'ta endeks kontratı güne düşüşle başladı
Analistler, küresel piyasalarda artan enflasyon endişesiyle risk iştahının azaldığını ve dünya borsalarında satıcılı bir seyrin hakim olduğunu ifade etti.
Enflasyon - 11.05.2021
Petrol fiyatları geriledi, altın yatay
Ahlatcı Yatırım'ın günlük bülteninde, ons altındaki yukarı yönlü momentumun devam ettiğine işaret edilerek, "Tarım dışı istihdam  verisinin beklentinin bir hayli altında gelmesiyle hareketini  hızlandıran altında 1,800 dolar seviyesinin aşılması önem arz ediyor. Bu  hafta açıklanacak olan ABD enflasyon verisi ons altının seyri  açısından önemini koruyor.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Enflasyon Haberleri | Enflasyon Haber - Haberler - Enflasyon haberleri, son dakika enflasyon haber ve gelişmeleri burada. Avrupa borsaları yükselişle kapandı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 14.5.2021 20:47:30. #1.15#

title