Enflasyon

Enflasyon, mal ve hizmet fiyatlarının genel seviyesinin artıran ve dolayısıyla alım gücünü düşüren orana denir. Merkez bankaları, ekonomiyi sorunsuz bir şekilde çalışır halde tutmak için enflasyonu sınırlamaya ve deflasyona son vermeye çalışırlar. Enflasyon sonucunda bir birim paranın satın alma gücü düşer. Enflasyon sadece belli bir malın veya hizmetin fiyatının tek başına artması değil, fiyatların genel düzeyinin sürekli bir artış göstermesidir.

ENFLASYON HABERLERİ

Enflasyon - Dün
New York borsası düşüşle kapandı
Artan enflasyonist endişelerle geçen haftanın ikinci yarısındaki toparlanmaya karşın haftalık bazda düşüş gösteren endeksler, söz konusu endişelerin devam etmesinin etkisiyle yeni haftanın ilk işlem gününde de teknoloji hisselerinin öncülüğünde negatif bir seyir izledi.
Enflasyon - Dün
İç Anadolu'da çiftçiler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı desteklerden memnun
"Genel anlamda fiyatlar çiftçiler için 10 numara" diyen Sümer, "Yüzde 30-40 arasında artışlar oldu. Enflasyonun çok çok üzerinde fiyat verildi ancak kuraklıktan dolayı ülkemiz genelinde sıkıntı var.
Enflasyon - Dün
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı hububat alım fiyatı çiftçinin beklentisinin üzerinde gerçekleşti
Taşpınar, açıklanan fiyatın dünyadaki piyasa fiyatlarına da uygun olduğunu, hububat alım fiyatlarında, dünya fiyatları yanında, enflasyon ve girdi maliyetlerinin de dikkate alındığını söyledi.
Enflasyon - Dün
Avrupa borsaları, İtalya hariç günü düşüşle kapattı
Avrupa borsaları, yatırımcıların enflasyonda sert yükseliş endişeleri sebebiyle İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi hariç günü düşüşle tamamladı.
Enflasyon - Dün
Borsa günü yükselişle tamamladı
Analistler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla sarsılan ekonomilerdeki toparlanma işaretleri ve emtia fiyatlarındaki yükselişin enflasyonist endişeleri gündemde tuttuğunu belirterek, bu durumun beraberinde getirdiği ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırımına daha erken başlayabileceği beklentilerinin pay ve tahvil piyasalarında oynaklığı artırdığını söyledi.
Enflasyon - Dün
Son dakika haberi... Petrol ve altın fiyatları yükseldi
Troy Kıymetli Madenler'in günlük bülteninde altının, geçen hafta açıklanan enflasyon verisinin de etkisiyle son üç ayın en yüksek düzeyinde yeni bir zirve yaşayarak seansı tamamladığına işaret edilerek, "Haftaya, 1831 dolar/ons seviyesinden başlayan sarı maden, enflasyon verisine kadar yatayda bir seyir izledi" denildi ve şöyle devam edildi: "Hafta ortasına kadar emtia fiyatlarındaki yükselişten destek bulan sarı maden, ABD'de açıklanan enflasyon verisinin beklentilerini aşması sonrası ilk tepkisini satıcılı yönlü verdi.
Enflasyon - Dün
New York borsası düşüşle açıldı
Geçen haftanın ikinci yarısındaki toparlanmaya karşın artan enflasyonist endişelerle haftalık bazda düşüş gösteren endeksler, yeni haftanın açılışında da negatif bir seyir izledi.
Enflasyon - Dün
Asya borsaları karışık seyretti
ABD'de geçen hafta beklentilerin üzerinde gelen ve Eylül 2008'den bu yana en yüksek seviyede gerçekleşen Tüketici Fiyat Endeksi verisi enflasyonist endişeleri gündemde tutarken, emtia fiyatlarının yüksek seyri pay piyasalarında dalgalanmaları artırdı.
Enflasyon - Dün
BIST 100 yüzde 0.54 artışla başladı, dolar 8.33 lirada
ABD'de geçen hafta beklentilerin üzerinde açıklanan enflasyon verisinin ardından yükselen doların kazanımları, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faizleri düşük tutacağıne ilişkin beklentilerle sınırlandı.
Enflasyon - Dün
VİOP'ta endeks kontratı haftaya yükselişle başladı
Analistler, küresel piyasalardaki enflasyon endişesi ve Asya'da artan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının dünya borsalarında karışık bir seyre neden olduğunu aktardı.
Enflasyon - Dün
Avrupa borsaları, karışık seyirle açıldı
Analistler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla sarsılan ekonomilerdeki toparlanma işaretleri ve emtia fiyatlarındaki yükselişin enflasyonist endişeleri gündemde tuttuğunu belirterek, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırımına daha erken başlayabileceği beklentilerinin pay ve tahvil piyasalarında oynaklığı artırdığını söyledi.
Enflasyon - Dün
Dolar 8.41 lira, euro 10.21 lira, sterlin 11.85 lirada
ABD'de geçen hafta beklentilerin üzerinde açıklanan enflasyon verisinin ardından yükselen doların kazanımları, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faizleri düşük tutacağıne ilişkin beklentilerle sınırlandı.
Enflasyon - 14.05.2021
Son dakika haberleri... New York borsası yükselişle kapandı
Bu hafta artan enflasyon endişelerinin etkisiyle gösterdiği düşüşün ardından dün toparlanma kaydeden endeksler, bugün de pozitif seyrini sürdürdü.
Enflasyon - 14.05.2021
Avrupa borsaları yükselişle kapandı
Endeksler, hafta boyunca artan enflasyon endişelerinin etkisiyle yaşadığı düşüşün ardından son işlem gününde toparlandı.
Enflasyon - 14.05.2021
ABD'de tüketici güveni mayısta beklenenin aksine düştü
Açıklamada görüşlerine yer verilen Başekonomist Richard Curtin, tüketici güveninin mayıs başında yüksek enflasyon nedeniyle düştüğünü belirtti.
Enflasyon - 14.05.2021
Son dakika ekonomi: New York borsası yükselişle açıldı
Bu hafta artan enflasyon endişelerinin etkisiyle yaşadığı düşüşün ardından dün toparlanma gösteren endeksler, bugün de pozitif seyir izlemeye devam etti.
Enflasyon - 13.05.2021
New York borsası yükselişle kapandı
Nisan ayı enflasyon verisinin beklentileri aşması ve enflasyonist baskıların ABD Merkez Bankasının (Fed) sıkılaştırma adımlarını tahminlerden erken atabileceği beklentilerini artırmasıyla dün negatif bir seyir izleyen endeksler, bugün toparlanma gösterdi.
Enflasyon - 13.05.2021
ABD'de Üretici Fiyat Endeksi nisanda beklentileri aştı
ÜFE, üretimde kullanılan girdilerin fiyatlarını ölçerek nihai ürün fiyatlarına ve manşet enflasyona ilişkin ipuçları veriyor.
Enflasyon - 13.05.2021
Avrupa borsaları düşüşle açıldı
Analistler, artan enflasyonist baskıların dünya borsalarında satış baskısına sebep olduğunu söyledi.
Enflasyon - 13.05.2021
Asya borsaları satış ağırlıklı seyretti
Analistler, enflasyonist endişelerin dünya borsalarında satış baskısını beraberinde getirdiğini söyledi.
Enflasyon - 12.05.2021
New York borsası artan enflasyon endişelerinin ardından düşüşle kapandı
New York borsası, beklenenden yüksek gelen nisan ayı enflasyonunun ardından günü sert düşüşle tamamladı.
Enflasyon - 12.05.2021
New York borsası beklentileri aşan enflasyon verisinin ardından düşüşle açıldı
New York borsası, beklenenden fazla gelen nisan ayı enflasyonunun ardından güne düşüşle başladı.
Enflasyon - 12.05.2021
ABD'de enflasyon 13 yılın zirvesinde
ABD'de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), nisanda aylık yüzde 0,8 ve yıllık yüzde 4,2 artarak beklentileri geride bıraktı.
Enflasyon - 12.05.2021
Ziraat Katılım'dan ülke ekonomisine 62,9 milyar liralık kaynak
Yılın ilk çeyreğinde 7 adet kira sertifikası ihracının başarılı bir şekilde tamamlandığını ifade eden Özdemir, şunları kaydetti: "Ziraat Yatırım Menkul Değerler AŞ aracılığı ile gerçekleştirilen bu ihraçlarımızdan 2,7 milyar lira fonlama temin edildi. Kira sertifikası ihraçlarının tamamına nitelikli yatırımcılardan ihraç tutarının üzerinde talep geldi. Ayrıca bu çeyrekte Ziraat Katılım olarak ilk kez enflasyona endeksli kira sertifikası ihracı gerçekleştirmiş olup, bu ihracın tutarı da 250 milyon lira olmuştur.
Enflasyon - 12.05.2021
AB, ekonomik büyüme tahminlerini yükseltti
Raporda, enflasyon oranının bu yıl AB'de yüzde 1,9, Avro Bölgesi'nde de yüzde 1,7 olacağı tahmin edildi.
Enflasyon - 12.05.2021
Almanya'da enflasyon, nisanda son 2 yılın en yükseğinde
Almanya'da martta yüzde 1,7 olan yıllık enflasyon, yüksek yakıt fiyatlarının etkisiyle nisanda yüzde 2'ye çıktı.
Enflasyon - 12.05.2021
Garanti BBVA'nın Türkiye'ye dair makroekonomik tahminlerine yurt dışından ödül
Bankadan yapılan açıklamaya göre, 2020 yılı Türkiye ekonomisi tahminlerinde (büyüme ve enflasyon) en doğru tahmini paylaşan kurum olarak seçilen Garanti BBVA, bu ödülü kazanan Türkiye'den ilk banka oldu.
Enflasyon - 12.05.2021
Asya borsaları karışık seyretti
ABD'de TÜFE'nin nisanda aylık yüzde 0,2 ve yıllık yüzde 3,6 artmasının beklendiğini ifade eden analistler, emtia fiyatlarına paralel artan enflasyon endişelerinin pay piyasaları üzerinde baskıya neden olduğunu kaydetti.
Enflasyon - 12.05.2021
BIST 100 yüzde 0.24 düşüşle başladı, dolar 8.33 lirada
TSKB'nin günlük bülteninde, küresel piyasalarda risk iştahının Salı günü zayıf bir seyir izlediğine işaret edilerek, şöyle denildi: "Az sayıdaki makroekonomik veri akışı dünya ekonomisindeki toparlanmanın sürdüğünü teyit etse de riskli varlıklar enflasyon ve salgın kaynaklı endişelerle satış baskısı altında kaldı.
Enflasyon - 12.05.2021
Ekonomideki belirsizlik inşaat sektörünü etkiliyor
Ekonominin genelinde nisan ayında bir yavaşlama söz konusudur Ekonomik gelişmelerle ilgili değerlendirmelerini paylaşan Yavuz Işık, "Yalnızca inşaatta değil ekonominin genelinde nisan ayında bir yavaşlama söz konusudur. Nisan ayı Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) değerlerine göre yeni siparişler ivme kaybetmiş, enflasyonist baskı devam etmiş, girdi maliyetlerinde artış kaydedilmiştir.
Enflasyon - 12.05.2021
Son dakika ekonomi: Küresel piyasalar, ABD'nin enflasyon verisine odaklandı
Son dakika haberler... Küresel piyasalarda artan enflasyon endişeleri pay piyasalarında satıcılı bir seyir izlenmesine neden olurken, bugün ABD'de açıklanacak enflasyon verileri takip edilecek.
Enflasyon - 12.05.2021
Petrol fiyatları toparlandı, altın geriledi
Buna karşılık, bugün açıklanacak ABD enflasyon verisi öncesinde ABD Hazine tahvil getirilerindeki artış ve dolardaki hafif toparlanmanın etkisiyle altının spot piyasadaki ons fiyatı 1,830 doların altına geriledi.
Enflasyon - 11.05.2021
New York borsası düşüşle kapandı
New York borsası, artan enflasyon endişelerinin etkisiyle günü düşüşle tamamladı.
Enflasyon - 11.05.2021
Avrupa borsaları düşüşle kapandı
Avrupa borsaları, artan enflasyon endişelerinin ardından günü düşüşle tamamladı.
Enflasyon - 11.05.2021
Değerli metal fiyatları düştü
Birçok ülkede yapılan trilyonlarca dolarlık yardımlar nedeniyle enflasyonun küresel düzeyde yükseleceği beklentileriyle, hisse senetlerinin yanında değerli metallerin fiyatları da geriledi.
title