Enflasyon

Enflasyon, mal ve hizmet fiyatlarının genel seviyesinin artıran ve dolayısıyla alım gücünü düşüren orana denir. Merkez bankaları, ekonomiyi sorunsuz bir şekilde çalışır halde tutmak için enflasyonu sınırlamaya ve deflasyona son vermeye çalışırlar. Enflasyon sonucunda bir birim paranın satın alma gücü düşer. Enflasyon sadece belli bir malın veya hizmetin fiyatının tek başına artması değil, fiyatların genel düzeyinin sürekli bir artış göstermesidir.

ENFLASYON HABERLERİ

Enflasyon - Dün
7 Mayıs 2021 Haberleri
Anadolu Ajansı çalışanları, İsrail polisinin Mescid-i Aksa'daki müdahalesinde yaralandı   Meteoroloji gün verip uyardı! İstanbul dahil 26 kente kuvvetli yağış geliyor   Zeynep'e çarpıp ölümüne neden olan kamyonet sürücüsüne iyi hal indirimi   ABD'den İsrail'in Kudüs'te Filistinlileri evlerinden etmesine tepki: Derin endişe duyuyoruz   İngiltere, Şampiyonlar Ligi finalinin İngiltere'ye alınması için UEFA'ya başvurdu   AK Parti'nin sildiği çizgi film videosuyla ilgili yeni iddia: Paylaşım Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı çok kızdırdı   Diyarbakır semalarında görülen ışıklar, Çin'in kontrolden çıkan roketi sanıldı! Gerçek sonradan ortaya çıktı   İngiltere'nin ardından Fransa da Türkiye'yi karantina zorunluluğu olan ülkeler arasına aldı   Bazı marketlerin hijyenik ped ve cinsel sağlık ürünleri satmaması sosyal medyada tepki çekti   İsrail polisi Mescid-i Aksa'ya girerek cemaate saldırdı: 178 yaralı   Bakan Çavuşoğlu: Mısır ile dışişleri bakanları düzeyinde görüşme gerçekleştirebiliriz   UEFA'dan Avrupa Süper Ligi kararı! Real Madrid, Juventus ve Barcelona'ya soruşturma açıldı   DSÖ, koronavirüs aşıları için ABD'nin örnek alınması çağrısını yaptı   AK Parti'den oy oranlarını yüzde 30'un altında gösteren anket şirketlerine cevap: Oy oranımız yüzde 40   Nuri Bilge Ceylan'ın arabasını görenler gözlerine inanamadı   Uçankuş TV'ye kayyum atandığı ve Can Tanrıyar'ın da hisselerine tedbir konulduğu iddia edildi   İngiltere, Türkiye'yi Şampiyonlar Ligi finali öncesi kırmızı listeye aldı   Son Dakika: Türkiye'de 7 Mayıs günü koronavirüs nedeniyle 278 kişi vefat etti, 20 bin 107 yeni vaka tespit edildi   Bakanlıktan, Enflasyonu engelli çocuklara benzeten Prof.
Enflasyon - 07.05.2021
ABD Hazine Bakanı Yellen, nisanda istihdamdaki artışın ekonomide "devam eden ilerlemeyi" yansıttığını söyledi
Enflasyon endişelerine ilişkin de değerlendirmeler de bulunan Yellen, enflasyonist bir döngü görüleceğinden şüpheli olduğunu, teknik nedenlerden dolayı gelecek birkaç ay içinde biraz daha yüksek enflasyon beklediklerini dile getirdi.
Enflasyon - 07.05.2021
Borsa günü yükselişle tamamladı
Analistler, dünya genelinde enflasyon beklentilerine paralel faiz oranlarının artabileceğine ilişkin beklentilerin güçlenmesine karşın pay piyasalarında alıcılı seyrin devam ettiğini söyledi.
Enflasyon - 07.05.2021
Altına dayalı borsa yatırım fonları ilk çeyrekte geriledi
Banka, satın alma işlemini duyurduğu açıklamasında, "Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından kaynaklanan yeni risklerin yönetilmesi de kararda kilit rol oynadı. Devlet borçlarında veya enflasyon endişelerinde küresel ani artışların ortaya çıkması, altının ulusal stratejide güvenli bir liman varlığı ve bir değer deposu olarak önemini daha da artırmaktadır.
Enflasyon - 07.05.2021
Asya borsaları karışık seyretti
Küresel piyasalarda emtia fiyatlarındaki yükselişin sürdüğünü ve bunun da enflasyon endişelerini artırdığını belirten analistler, bakırın libre fiyatının 4,65 dolarla tarihi zirvesini gördüğünü ifade etti.
Enflasyon - 07.05.2021
Borsa ilk yarıda yükseldi
Borsa İstanbul, günün ilk yarısında yüzde 0,40'lık değer kazandı.
Enflasyon - 07.05.2021
VİOP'ta endeks kontratı güne yükselişle başladı
Analistler, dünya genelinde enflasyon beklentilerine paralel faiz oranlarının artabileceğine ilişkin beklentilerin güçlenmesine karşın pay piyasalarında alıcılı seyrin devam ettiğini söyledi.
Enflasyon - 07.05.2021
Dolar 8.27 lira, euro 9.97 lira, sterlin 11.50 lirada
Açıklamada, talep ve maliyet unsurlarının, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümü üzerinde risk oluşturmaya devam ettiğine işaret edilerek, şöyle denildi: "Parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkileri gözlenmeye başlamıştır.
Enflasyon - 07.05.2021
Son dakika haberi! Bakan Elvan: Birey olarak döviz aldığınızın açıklanması ticari sırla bağdaşır mı?
Bakan Lütfi Elvan, 2020 yılının büyüme rakamlarına bakıldığında G20 ülkeleri arasında büyümeyi pozitif kapatan iki ülkenin Türkiye ve Çin olduğunu söyledi. 2020'nin ilk çeyreğinde yüzde 4,5 oranında bir büyüme gerçekleştirildiğine değinen Elvan, "Kovid ile birlikte ikinci çeyrekte yüzde 10'un üzerinde bir küçülme söz konusu oldu. 2,5 milyon civarında işsiz kalan vatandaşımız söz konusu idi. Bir kredi genişlemesi söz konusu oldu. Bu genişleme ile güçlü bir iç talep ortaya çıktı, bu taleple birlikte de enflasyon görünümü olumsuz etkilendi.
Enflasyon - 07.05.2021
Bakan Elvan, ekonomi gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu: (4)
"Yatırımlarda kesintimiz olmayacak" Bakan Elvan, bu yıl için bütçe açığı oranını yüzde 4,3'ten 3,5'e çektiklerini anımsatarak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bütçe açığını 0,8 puan aşağı çeken bir tedbir. Bunun 0,5 puanı gelirler tarafından, 0,3 puanı harcamalar tarafından olacak. Kovid-19'a yönelik harcamalarımız arttı, enflasyon nedeniyle memur ve emeklilere ekstra ödeme yaptık.
Enflasyon - 07.05.2021
Bakan Elvan, ekonomi gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu: (3)
Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye'nin sağlıklı, sürdürülebilir ve nitelikli bir büyümeyi sağlayabilmesini amaçlayan yaklaşımı olduğunun altını çizerek, "Geçmiş dönemde hem enflasyonu düşürdük hem de büyümeyi sağladık.
Enflasyon - 07.05.2021
6 Mayıs 2021 Haberleri
6 Mayıs 2021 Manşet Haberleri.
Enflasyon - 07.05.2021
Son dakika haberleri! Bakan Elvan, ekonomi gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu: (2)
Elvan, Türkiye'nin geçen yıl ilk çeyrekte yüzde 4,5 büyüme performansı gösterdiğini ancak yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla ikinci çeyrekte yüzde 10'un üzerinde küçülmenin söz konusu olduğunu, istihdamdaki 2,5 milyon civarında kişinin işsiz kaldığını belirterek, bu aşamada da firmaların desteklenmesi amacıyla güçlü bir kredi genişlemesine gidildiğini hatırlattı. Bunun getirdiği iç talebin enflasyon görünümünü bir ölçüde olumsuz etkilediğini, ithalatı ve cari açığı bir miktar daha yukarı çektiğini vurgulayan Elvan, bunlara yönelik de gerekli tedbirleri aldıklarını kaydetti.
Enflasyon - 06.05.2021
ŞOK Marketler, ilk çeyrekte net satışlarını 6,4 milyar TL'ye çıkardı
"Üreticilerimize destek oluyor, enflasyonla mücadeleye katkı sağlıyoruz" Açıklamada görüşlerine yer verilen ŞOK Marketler Üst Yöneticisi (CEO) Uğur Demirel, şunları kaydetti: "Güçlü finansal yapımız ve müşteri odaklı iş stratejimizle 2021 yılının ilk 3 ayında değişen koşullara hızla adapte olarak kesintisiz hizmet vermeye devam ettik.
Enflasyon - 06.05.2021
ABD'de tarım dışı verimlilik ilk çeyrekte beklenenden fazla arttı
ABD Merkez Bankası'nın (Fed) takip ettiği enflasyon göstergelerinden biri olan birim emek maliyeti de ocak-mart döneminde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,3'lük azalış gösterdi.
Enflasyon - 06.05.2021
İngiltere Merkez Bankası Başkanı Bailey: "Bugünkü tahvil alım indirimi bir varlık azaltma kararı değildi"
Artan piyasa maliyetlerinin henüz üretim fiyatlarına yansıdığını görmediklerini belirten Bailey, bu yıl enflasyon artışının süreceğine inanmadıklarını ifade etti.
Enflasyon - 06.05.2021
Son dakika ekonomi: Merkez Bankası: "Son dönemde emtia fiyatlarında yeniden artış gözlenirken, yükselen küresel enflasyon beklentilerinin uluslararası finansal piyasalar...
Son dakika haberler: Merkez Bankası: "Son dönemde emtia fiyatlarında yeniden artış gözlenirken, yükselen küresel enflasyon beklentilerinin uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri önemini korumaktadır.
Enflasyon - 06.05.2021
Merkez Bankası: Enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler dikkate alınarak, nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin...
Merkez Bankası: Enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler dikkate alınarak, nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut duruş sürdürülecektir.
Enflasyon - 06.05.2021
Hong Konglu aktivist Joshua Wong, 10 ay hapis cezasına çarptırıldı
Demokrasi ve ifade özgürlüğü talebi, enflasyon, siyasi bozulma ve yozlaşma gibi nedenlerle başlayan protestolara ülkedeki aydın kesim ve öğrenciler başta olmak üzere yoğun katılım olmuştu.
Enflasyon - 06.05.2021
TZOB "2020-2021 Tarımsal Üretim Dönemi Kuraklık Risk Tahmin Raporu"nu açıkladı
Bu durumun fiyatların artmasına sebep olduğuna işaret eden Bayraktar, şu ifadeleri kullandı: "Tarımsal emtia fiyatı kasımdan beri son sekiz yılın zirvesini gördü. Bayramdan sonra buğday ve arpada müdahale alım fiyatlarının açıklanması beklenmektedir. Maliyetlerdeki ve girdi fiyatlarındaki artış, döviz kurundaki değişim, yurt dışı fiyatlarındaki hareketlilik, enflasyon, refah payı gibi nedenlerle TMO, bu yıl çiftçilerimizi mağdur etmeyecek seviyede hububat fiyatını açıklamalıdır.
Enflasyon - 06.05.2021
BIST100 yüzde 0.22 artışla başladı, dolar 8.32 lirada
"ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bazı üyeleri enflasyonda yükselişin kısa süreli olacağını düşündüklerini belirtirken, önceki gün Hazine Bakanı Janet Yellen'ın mesajlarının yol açtığı kaygılar kısmen hafifledi.
Enflasyon - 05.05.2021
New York borsası karışık seyirle kapandı
Söz konusu etkinlikten birkaç saat sonra değerlendirmesine açıklık getiren Yellen, faiz artırımının tahmin ettiği ya da önerdiği bir şey olmadığını, harcama paketlerinin enflasyonist bir sorun olacağını düşünmediğini, ABD Merkez Bankasının (Fed) enflasyonla başa çıkabilecek araçları olduğunu vurgulamıştı.
Enflasyon - 05.05.2021
Son dakika... BIST100 yüzde 0.26 yükseldi, dolar 8.32 lirada
Merkez Bankası'nın (TCMB) yarın açıklanacak faiz kararı öncesi 8.30 lira düzeyine yükselen dolar yeni güne de bu düzeylerde başladı. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Salı günü internette yayımlanan bir röportajda ABD  ekonomisinin yüksek hükümet harcamaları nedeniyle aşırı ısınmasını  önlemek için faiz oranlarının ılımlı bir şekilde artması gerekebileceğini söyledi. Yellen daha sonra enflasyona ilişkin bir sorun görmediğini belirtse de, yatırımcılar faizlerin bir noktada yükselmek zorunda kalacağına ilişkin savları da gündemlerine almış oldu.
Enflasyon - 05.05.2021
New York borsası karışık seyirle açıldı
Söz konusu etkinlikten birkaç saat sonra değerlendirmesine açıklık getiren Yellen, faiz artırımının tahmin ettiği ya da önerdiği bir şey olmadığını, harcama paketlerinin enflasyonist bir sorun olacağını düşünmediğini ifade ederek, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) enflasyonla başa çıkabilecek araçları olduğunu vurgulamıştı.
Enflasyon - 05.05.2021
Son dakika haber | Borsa günün ilk yarısında yükseldi
Yellen, dün katıldığı bir etkinlikte hükümet harcamaları nedeniyle ekonominin "aşırı ısınmasını" önlemek için faiz oranlarının biraz artması gerekebileceğini ifade etti. Birkaç saat sonra konuya açıklık getiren Yellen, faiz artırımının tahmin ettiği ya da önerdiği bir şey olmadığını, harcama paketlerinin enflasyonist bir sorun olacağını düşünmediğini söyledi.
Enflasyon - 05.05.2021
Son dakika! Avrupa borsaları yükselişle açıldı
Yellen, dün katıldığı bir etkinlikte hükümet harcamaları nedeniyle ekonominin "aşırı ısınmasını" önlemek için faiz oranlarının biraz artması gerekebileceğini ifade etmesinden birkaç saat sonra konuya açıklık getirdi ve faiz artırımının tahmin ettiği ya da önerdiği bir şey olmadığını, harcama paketlerinin enflasyonist bir sorun olacağını düşünmediğini söyledi.
Enflasyon - 05.05.2021
VİOP'ta endeks kontratı güne yükselişle başladı
Yellen, dün katıldığı bir etkinlikte hükümet harcamaları nedeniyle ekonominin "aşırı ısınmasını" önlemek için faiz oranlarının biraz artması gerekebileceğini ifade etmesinden birkaç saat sonra konuya açıklık getirdi ve faiz artırımının tahmin ettiği ya da önerdiği bir şey olmadığını, harcama paketlerinin enflasyonist bir sorun olacağını düşünmediğini söyledi.
Enflasyon - 05.05.2021
BIST100 yüzde 0.32 artışla başladı, dolar 8.36 lirada
Merkez Bankası'nın (TCMB) yarın açıklanacak faiz kararı öncesi 8.30 lira düzeyine yükselen dolar yeni güne de bu düzeylerde başladı. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Salı günü internette yayımlanan bir röportajda ABD  ekonomisinin yüksek hükümet harcamaları nedeniyle aşırı ısınmasını  önlemek için faiz oranlarının ılımlı bir şekilde artması gerekebileceğini söyledi.  Yellen daha sonra enflasyona ilişkin bir sorun görmediğini belirtse de, yatırımcılar faizlerin bir noktada yükselmek zorunda kalacağına ilişkin savları da gündemlerine almış oldu.
Enflasyon - 05.05.2021
Dolar 8.33 lira, euro 10.01 lira, sterlin 11.58 lirada
ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Salı günü internette yayımlanan bir röportajda ABD  ekonomisinin yüksek hükümet harcamaları nedeniyle aşırı ısınmasını  önlemek için faiz oranlarının ılımlı bir şekilde artması gerekebileceğini söyledi.  Yellen daha sonra enflasyona ilişkin bir sorun görmediğini belirtse de, yatırımcılar faizlerin bir noktada yükselmek zorunda kalacağına ilişkin savları da gündemlerine almış oldu.
Enflasyon - 05.05.2021
Asya borsaları karışık seyretti
ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, dün katıldığı bir etkinlikte hükümet harcamaları nedeniyle ekonominin "aşırı ısınmasını" önlemek için faiz oranlarının biraz artması gerekebileceğini ifade etti. Birkaç saat sonra konuya açıklık getiren Yellen, faiz artırımının tahmin ettiği ya da önerdiği bir şey olmadığını, harcama paketlerinin enflasyonist bir sorun olacağını düşünmediğini söyledi.
Enflasyon - 05.05.2021
ABD Hazine Bakanı Yellen, faiz artırımının "öngördüğü ya da önerdiği" bir şey olmadığını söyledi
ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, enflasyonun ABD ekonomisi için bir sorun olmasını beklemediğini belirterek, faiz artırımının "öngördüğü ya da önerdiği" bir şey olmadığını ifade etti.
Enflasyon - 04.05.2021
New York borsası karışık seyirle kapandı
Yellen, harcama paketlerinin enflasyonist bir sorun olacağını düşünmediğini belirterek, Fed'in enflasyonla başa çıkabilecek araçları olduğunun altını çizdi.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Enflasyon Haberleri | Enflasyon Haber - Haberler - Enflasyon haberleri, son dakika enflasyon haber ve gelişmeleri burada. Altı Nokta Körler Derneği, Beykent Üniversitesi Rektörü Ferman'ı istifaya davet etti.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 9.5.2021 07:18:46. #1.14#

title