Savaş Haberleri

Savaş haber, Savaş son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Savaş: Günün özetiSavaş 29.5.2020
Savaş 29.5.2020
Çin Genelkurmay Başkanı Li: "Tayvan'la birleşme olmazsa ayrılıkçı girişimleri ezeriz"
Li, Çin'in Vietnam ile savaşında da görev alan az sayıdaki savaş tecrübesi olan generalleri arasında bulunuyor.
Savaş 29.5.2020
Rusya Savunma Bakanlığı'ndan kritik ABD açıklaması
Rusya Savunma Bakanlığı, Karadeniz ve Baltık Denizi'nde ABD'ye ait B-1B tipi bombardıman uçaklarının tespit edildiğini ve Rus savaş uçaklarının, bombardıman uçaklarının önünü kesmek için mücadele ettiğini duyurdu.
Savaş 29.5.2020
Doğu Akdeniz'de Rusya ve ABD arasında it dalaşı
ABD Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı 6'ıncı filoya ait P-8A tipi casus uçağının Güney Kıbrıs Lefkoşa FIR hattı üzerinden Şam FIR hattı sınırına yaklaşınca Rus Su-35 tipi 2 savaş uçağı tarafından engellendiği duyuruldu.
Savaş 29.5.2020
Yeni Zelanda'da aktif vaka sayısı 1'e düştü
Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamanın ardından düzenlenen basın toplantısında Ekonomi Bakanı Grant Robertson, normale dönüş sürecini değerlendirdi. Bakan Robertson, Yeni Zelanda'nın korona virüse karşı inanılmaz derecede iyi bir savaş yürüttüğünü belirtirken yaşanan gelişmelerin ülkenin ekonomisini hızla canlandıracağının altını çizdi.
Savaş 29.5.2020
İran'ın Suriye'deki konumu zayıflıyor
Esed yönetimindeki Suriye'nin içinde bulunduğu çıkmaz Beşşar Esed'i iktidarda tutma ve muhalefeti yenme konusundaki "başarısından" sonra, Rusya bu askeri başarıyı politik alana da taşımak istedi fakat bu yöndeki çabaları sonuç vermedi. Bu nedenle realist bir aktör olarak Moskova hem Suriye içinde hem de uluslararası alanda ortaya çıkan yeni durumu ve yaşanan gelişmeleri tekrar değerlendirmek zorunda kaldı. Kaybettiği meşruiyeti Esed'e geri kazandırmaya yönelik çalışmalarının başarısızlığı, etkili ülkeleri Suriye'nin yeniden yapılanması sürecine katılmaya ikna etme girişimlerinin sonuçsuz kalması, Esed rejiminin sabotajından kaynaklanan siyasi süreçteki çıkmaz ve Suriye Anayasa Komitesi'nin önünün tıkanması, Suriye'nin petrol ve doğalgaz kaynaklarının ABD'nin kontrol ettiği bölgelerde bulunması, Türkiye'nin rejimin İdlib'de ilerlemesini önlemeye yönelik kararlılığı, Sezar Yasası'nın Haziran ortasında uygulanmaya başlıyor olması ve Esed ile işbirliği yapanlara yaptırım beklentisi, rejim kontrolündeki bölgelerde zor ekonomik koşullar, sistemdeki yolsuzluklar ve halkın temel ihtiyaçlarını temin etmekteki sıkıntılar, sistemdeki çatlakların gün ışığına çıkması ve kıtlıktan dolayı halkın isyan etmesi ihtimali gibi nedenler, Moskova'yı Suriye krizini sona erdirmek için mantıklı bir siyasi çözüm arayışına yöneltmiş durumda. Tüm bunlara rağmen kendisini savaş alanında başarılı taraf olarak düşünen İran, esnek davranmak için hiçbir neden görmüyor.
Savaş 29.5.2020
Dünya Müslüman Alimler Birliğinden "Yemen çağrısı"
Çatışan tarafları, Yemen'deki durumun daha da kötüye gitmesinden sorumlu tutan Karadaği, şöyle devam etti: "Ey çatışan Yemenli kardeşlerim ve Husiler, sizin üzerinize büyük sorumluluk düşüyor. Açlık, hastalık ve salgın nedeniyle ölen bu insanlardan siz sorumlusunuz. Barışın veya anlaşmazlığı bırakın. Savaşta harcadıklarınızı aileniz ve kardeşleriniz olan hastaların tedavisinde harcayın.
Savaş 29.5.2020
D-8 Genel Sekreteri Shaari: "Pandemi sonrası ekonomide çözüm izolasyon değil, iş birliği"
Yeni normal üzerine konuşurken ülkelerin kendilerini izole etmelerinin çözüm olmadığını belirten Shaari, böyle bir dönemde ticaret savaşlarını bitirmenin ve daha çok iş birliğine yönelmenin önemli olduğunu dile getirdi.
Savaş 29.5.2020
Hindistan-Çin sınırında gerilim artıyor
3 bin 488 kilometreyle dünyanın en uzun sorunlu sınırını paylaşan ve bu nedenle 1962'de kısa ama oldukça şiddetli bir savaş da veren Hindistan ile Çin arasındaki sınır çatışmaları yeni değil, son da olmayacak.
Savaş 29.5.2020
Rusya, Hafter'e destek için Suriye'den yeni savaşçılar sevk etti
Rusya, Suriye'de Beşşar Esed rejimi kontrolündeki başkent Şam'da yaşayan 150 kişiyi, para kaşılığında savaşmaları için Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in saflarına gönderdi.
Savaş 29.5.2020
Japon Hava Kuvvetlerinden sağlık çalışanlarına şükran gösterisi
Japonya Öz Savunma Kuvvetlerinin akrobasi ekibi, yeni tip korona virüse karşı savaşan sağlık çalışanlarına teşekkür etmek için Tokyo'da bir gösteri uçuşu gerçekleştirdi.
Savaş 29.5.2020
Virüsleri yok eden elektronik maske üretildi
Salgın sürecinde maske bulunamamasının tüm dünyada büyük bir sorun haline geldiğini anlatan Yılmaz, şunları kaydetti: "Avrupa'da bazı ülkeler, maskelerin başka ülkelere satışını yasakladı. Hatta bu konu ciddi bir savaş haline dönüşebilecekti.
Savaş 29.5.2020
DHA İSTANBUL BÜLTENİ -1
"FETİH ŞÖLENİ KAPSAMINDA, AYASOFYA'DA FETİH SURESİ OKUNACAK" Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Önce, Sancaktepe'de iki ayda inşa ettiğimiz 1008 yataklı Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi'nin açılışını yapacağız. Akşam saatlerinde Okçular Vakfı'nın Fetih Kupası yarışmaları gerçekleştirilecek. Bunun ardından ise Kültür ve Turizm Bakanlığımızın düzenlediği Fetih Şöleni kapsamında, Ayasofya'da Fetih Suresi okunacak ve dualar edilecek. Milletimizin fetih sevincini bu programlarla hep birlikte yaşamaya çalışacağız. Bu vesileyle Fatih Sultan Mehmet Han başta olmak üzere bu toprakları bize vatan kılan tüm gazilerimizi, şehitlerimizi, kahramanlarımızı hürmetle yad ediyorum. 27 Mayıs 1960 darbesi ve sonrasında yaşananlar, üzüntüyle hatırlanan dönemlerden biri oldu. Dün açılışını yaptığımız eski adıyla Yassıada, milletin verdiği isimle Yaslıada, 2013 yılında verdiğimiz isimle Demokrasi ve Özgürlükler Adası bu dönemin adeta sembolü oldu. 27 Mayıs, Türkiye'ye darbe virüsünün ilk girdiği tarih oldu. Maalesef bu tarihten sonra darbe, cunta, muhtıra, bildiri veya darbe girişimi şeklinde demokrasimize yönelik pek çok saldırıyla karşı karşıya kaldık. En son 15 Temmuz'da darbe girişimini hep birlikte yaşadık. Milli iradeyi esir alma amacı taşıyan bu tür darbelerin veya girişimlerin ülkemize çok ağır maliyeti olmuştur. Daha da çarpıcı olanı milli iradeye yönelik hemen her saldırının Türkiye'nin büyük kalkınma hamleleri başlattığı dönemlerin ardından gelmesidir. İlk darbenin ardından geçen 60 yıla baktığımızda bu durumu inkarı mümkün olmayan bir gerçek olarak görüyoruz. Cumhuriyetin ilk yıllarında çok zor şartlarda başlatılan kalkınma hamlesinin kazanımları, Gazi Mustafa Kemal'in sağlığını kaybetmesi ve vefatının akabinde tek parti CHP'si döneminde tamamen heba edilmiştir. Milletin baskısıyla geçilen çok partili siyasi hayatın ardından demokrat partinin iktidara gelmesiyle Menderes ve arkadaşları yeni bir kalkınma hamlesi başlattı. Türkiye daha önce birer ikişer tanesine sahip olduğu hidroelektrik barajlarına 18 tane, sulama barajlarına 8 tane, limanlarına 11 tane, havalimanlarına 5 tane, rafinerilerine 3 tane ilave etti. Ayrıca ülkemizin dört bir yanında 13 şeker fabrikası, 19 çimento fabrikası, 82 hububat silosu, 88 büyük ölçekli fabrika kuruldu. Milli geliri 3 kat artan Türkiye 2. Dünya Savaşı sonrası yeniden yapılanan küresel ekonomide hak ettiğini alma yolunda ilerliyordu.
Savaş 29.5.2020
Libya Başbakan Yardımcısı Muaytik'ten Türkiye ile yapılan anlaşmanın dengeleri değiştirdiği yorumu
Öte yandan Muaytik, Türkiye'nin Hafter saldırılarına karşı başından beri Libya hükümetinin yanında durduğunu ve Ankara ile yapılan Ulusal Mutabakat Anlaşması'nın alandaki birçok dengeyi değiştirdiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Libya'daki Rus varlığı ve Batı'daki Hafter'in yakın zamanda ülkenin kontrolünü ele alacağı inancı Hafter'e alanda önemli kazanımlar sağladı. Ancak Türkiye ile yapılan anlaşma ve iş birliği alandaki dengeleri değiştirdi. Şu an güçlerimiz Trablus'u savunacak teknolojiye sahip. Ayrıca Rus Wagner savaşçılarının son zamanlarda aldığı zayiat nedeniyle çekilmeye başlaması Hafter'i çok zor duruma soktu.
Savaş 29.5.2020
İran'ın gönderdiği dördüncü petrol yüklü tanker Venezuela kara sularına girdi
ABD, nisan ayında Venezuela'nın çevresindeki askeri varlığını "uyuşturucuyla mücadele" gerekçesiyle artırmış ve Karayipler'e savaş gemileri ve uçaklar göndermişti.
Savaş 28.5.2020
BM, Trablus'un güneyindeki sivil bölgelere tuzaklanan patlayıcılardan kaygılı
BM'nin ilgili kurumlarından yapılan ortak açıklamada, sivil bölgelerde tuzaklanan EYP, savaş mayınları, bırakılan patlayıcı ve mühimmatların, "ilgi çekici olduğu, çoğu zaman fark edilemediği ve yüksek merak duygusuna sahip çocukları istenmeyen hedef haline getirdiği" belirtildi.
Savaş 28.5.2020
(Cumhurbaşkanı Erdoğan normalleşme sürecinde alınan yeni kararları açıkladı
"FETİH ŞÖLENİ KAPSAMINDA, AYASOFYA'DA FETİH SURESİ OKUNACAK" Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Önce, Sancaktepe'de iki ayda inşa ettiğimiz 1008 yataklı Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi'nin açılışını yapacağız. Akşam saatlerinde Okçular Vakfı'nın Fetih Kupası yarışmaları gerçekleştirilecek. Bunun ardından ise Kültür ve Turizm Bakanlığımızın düzenlediği Fetih Şöleni kapsamında, Ayasofya'da Fetih Suresi okunacak ve dualar edilecek. Milletimizin fetih sevincini bu programlarla hep birlikte yaşamaya çalışacağız. Bu vesileyle Fatih Sultan Mehmet Han başta olmak üzere bu toprakları bize vatan kılan tüm gazilerimizi, şehitlerimizi, kahramanlarımızı hürmetle yad ediyorum. 27 Mayıs 1960 darbesi ve sonrasında yaşananlar, üzüntüyle hatırlanan dönemlerden biri oldu. Dün açılışını yaptığımız eski adıyla Yassıada, milletin verdiği isimle Yaslıada, 2013 yılında verdiğimiz isimle Demokrasi ve Özgürlükler Adası bu dönemin adeta sembolü oldu. 27 Mayıs, Türkiye'ye darbe virüsünün ilk girdiği tarih oldu. Maalesef bu tarihten sonra darbe, cunta, muhtıra, bildiri veya darbe girişimi şeklinde demokrasimize yönelik pek çok saldırıyla karşı karşıya kaldık. En son 15 Temmuz'da darbe girişimini hep birlikte yaşadık. Milli iradeyi esir alma amacı taşıyan bu tür darbelerin veya girişimlerin ülkemize çok ağır maliyeti olmuştur. Daha da çarpıcı olanı milli iradeye yönelik hemen her saldırının Türkiye'nin büyük kalkınma hamleleri başlattığı dönemlerin ardından gelmesidir. İlk darbenin ardından geçen 60 yıla baktığımızda bu durumu inkarı mümkün olmayan bir gerçek olarak görüyoruz. Cumhuriyetin ilk yıllarında çok zor şartlarda başlatılan kalkınma hamlesinin kazanımları, Gazi Mustafa Kemal'in sağlığını kaybetmesi ve vefatının akabinde tek parti CHP'si döneminde tamamen heba edilmiştir. Milletin baskısıyla geçilen çok partili siyasi hayatın ardından demokrat partinin iktidara gelmesiyle Menderes ve arkadaşları yeni bir kalkınma hamlesi başlattı. Türkiye daha önce birer ikişer tanesine sahip olduğu hidroelektrik barajlarına 18 tane, sulama barajlarına 8 tane, limanlarına 11 tane, havalimanlarına 5 tane, rafinerilerine 3 tane ilave etti. Ayrıca ülkemizin dört bir yanında 13 şeker fabrikası, 19 çimento fabrikası, 82 hububat silosu, 88 büyük ölçekli fabrika kuruldu. Milli geliri 3 kat artan Türkiye 2. Dünya Savaşı sonrası yeniden yapılanan küresel ekonomide hak ettiğini alma yolunda ilerliyordu.
Savaş 28.5.2020
(CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NORMALLEŞME SÜRECİNDE ALINAN YENİ KARARLARI AÇIKLADI
"FETİH ŞÖLENİ KAPSAMINDA, AYASOFYA'DA FETİH SURESİ OKUNACAK" Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Önce, Sancaktepe'de iki ayda inşa ettiğimiz 1008 yataklı Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi'nin açılışını yapacağız. Akşam saatlerinde Okçular Vakfı'nın Fetih Kupası yarışmaları gerçekleştirilecek. Bunun ardından ise Kültür ve Turizm Bakanlığımızın düzenlediği Fetih Şöleni kapsamında, Ayasofya'da Fetih Suresi okunacak ve dualar edilecek. Milletimizin fetih sevincini bu programlarla hep birlikte yaşamaya çalışacağız. Bu vesileyle Fatih Sultan Mehmet Han başta olmak üzere bu toprakları bize vatan kılan tüm gazilerimizi, şehitlerimizi, kahramanlarımızı hürmetle yad ediyorum. 27 Mayıs 1960 darbesi ve sonrasında yaşananlar, üzüntüyle hatırlanan dönemlerden biri oldu. Dün açılışını yaptığımız eski adıyla Yassıada, milletin verdiği isimle Yaslıada, 2013 yılında verdiğimiz isimle Demokrasi ve Özgürlükler Adası bu dönemin adeta sembolü oldu. 27 Mayıs, Türkiye'ye darbe virüsünün ilk girdiği tarih oldu. Maalesef bu tarihten sonra darbe, cunta, muhtıra, bildiri veya darbe girişimi şeklinde demokrasimize yönelik pek çok saldırıyla karşı karşıya kaldık. En son 15 Temmuz'da darbe girişimini hep birlikte yaşadık. Milli iradeyi esir alma amacı taşıyan bu tür darbelerin veya girişimlerin ülkemize çok ağır maliyeti olmuştur. Daha da çarpıcı olanı milli iradeye yönelik hemen her saldırının Türkiye'nin büyük kalkınma hamleleri başlattığı dönemlerin ardından gelmesidir. İlk darbenin ardından geçen 60 yıla baktığımızda bu durumu inkarı mümkün olmayan bir gerçek olarak görüyoruz. Cumhuriyetin ilk yıllarında çok zor şartlarda başlatılan kalkınma hamlesinin kazanımları, Gazi Mustafa Kemal'in sağlığını kaybetmesi ve vefatının akabinde tek parti CHP'si döneminde tamamen heba edilmiştir. Milletin baskısıyla geçilen çok partili siyasi hayatın ardından demokrat partinin iktidara gelmesiyle Menderes ve arkadaşları yeni bir kalkınma hamlesi başlattı. Türkiye daha önce birer ikişer tanesine sahip olduğu hidroelektrik barajlarına 18 tane, sulama barajlarına 8 tane, limanlarına 11 tane, havalimanlarına 5 tane, rafinerilerine 3 tane ilave etti. Ayrıca ülkemizin dört bir yanında 13 şeker fabrikası, 19 çimento fabrikası, 82 hububat silosu, 88 büyük ölçekli fabrika kuruldu. Milli geliri 3 kat artan Türkiye 2. Dünya Savaşı sonrası yeniden yapılanan küresel ekonomide hak ettiğini alma yolunda ilerliyordu.
Savaş 28.5.2020
BM ve yardım örgütlerinden Yemen için 2,41 milyar dolar destek çağrısı
Devam eden iç savaş nedeniyle sağlık sisteminin çöktüğü ülkede, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının artmaya başladığına işaret edilen açıklamada, Yemen'de 253 kişinin Kovid-19'a yakalandığı ve 50 kişinin virüsten hayatını kaybettiği belirtildi.
Savaş: Günün ÖzetiSavaş 28.5.2020
Savaş 28.5.2020
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından konuştu: (2)
Cumhuriyetin ilk yıllarında çok zor şartlarda başlatılan kalkınma hamlesinin kazanımları, Gazi Mustafa Kemal'in sağlığını kaybetmesi ve vefatının akabinde tek parti CHP'si döneminde tamamen heba edilmiştir. Milletin baskısıyla geçilen çok partili siyasi hayatın ardından demokrat partinin iktidara gelmesiyle Menderes ve arkadaşları yeni bir kalkınma hamlesi başlattı. Türkiye daha önce birer ikişer tanesine sahip olduğu hidroelektrik barajlarına 18 tane, sulama barajlarına 8 tane, limanlarına 11 tane, havalimanlarına 5 tane, rafinerilerine 3 tane ilave etti. Ayrıca ülkemizin dört bir yanında 13 şeker fabrikası, 19 çimento fabrikası, 82 hububat silosu, 88 büyük ölçekli fabrika kuruldu. Milli geliri 3 kat artan Türkiye 2. Dünya Savaşı sonrası yeniden yapılanan küresel ekonomide hak ettiğini alma yolunda ilerliyordu.
Şu an buradasınız: Savaş Haberleri | Savaş Haber - Haberler - Savaş haberleri, son dakika savaş haber ve gelişmeleri burada. Günün özeti.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 29.5.2020 21:03:00. #1.15#
title