Savaş Haberleri

Savaş haber, Savaş son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Savaş - Bugün
ABD'nin Orta Doğu'dan asker, uçak ve hava savunma sistemlerini çekeceği iddia ediliyor
ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin'in 2 Haziran'da Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile yaptığı telefon görüşmesinde ülkesinin Orta Doğu'da konuşlu yüzlerce askerini, savaş uçakları ve hava savunma sistemlerini çekeceğini bildirdiği ileri sürüldü.
Savaş - Dün
Çekya'da kimyasal sızıntı: 2 ölü
Çekya'nın batısındaki Plzen kentindeki bir endüstriyel atık su arıtma tesisinde henüz bilinmeyen bir nedenle sızıntı meydana geldi. Sızıntı nedeniyle 7 kişi zehirlenirken durumu ağır olan 4 kişi olay yerine intikal eden sağlık ekipleri tarafından hastaneye kaldırıldı. Bu kişilerden 2'si hastanede hayatını kaybederken, diğer 2 kişi ise yoğun bakım servisinde yaşam savaşı veriyor.
Savaş - Dün
Kovid-19 salgınıyla ilgili dünyada son 24 saatte yaşanan gelişmeleri derleyerek yayımlıyoruz. Saygılarımızla.
Dünya Bankası, yaklaşık 7 yıldır iç savaş sarmalından çıkamayan Yemen'e salgına karşı yürütülen aşılama kampanyasını desteklemek için 20 milyon dolar yardımda bulunacağını duyurdu.
Savaş - Dün
Açık Havada Sinema Keyfi Başlıyor
Genç yaşlı 7'den 70'e tüm yaş gurupları düşünülerek hazırlanan programda çocuk filmleri Kral Şakir Korsanlar Diyarı, Ferdinant, Rafadan Tayfa Dehliz Macerası, Perili Orman ve Bücür; gişe rekorları kıran 7. Koğuştaki Mucize, Bizim İçin Şampiyon, Eltilerin Savaşı, Türk İşi Dondurma gibi filmler sahne alacak.
Savaş - Dün
Mısır ve İsrail Gazze'de yeniden tırmanan gerginliği görüştü
İsrail savaş uçakları ayrıca Gazze'nin kuzeyindeki tarım arazilerini de hedef almıştı.
Savaş - Dün
Antonio Guterres, BM Genel Sekreterliğine ikinci kez atandı
İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Guterres'e "otoriter liderleri kucaklayan ve insan haklarını göz ardı eden" eski ABD Başkanı Donald Trump, BM'ye en fazla finansal katkıda bulunan ülkelerden Çin'in Uygurlara karşı hak ihlalleri, Suudi Arabistan'ın Yemen'deki savaş suçları karşısında ve BM Güvenlik Konseyi'nde sık sık Suriye ile ilgili kararları veto eden Rus hükümetini eleştirme konusunda sessiz kaldığı yönünde eleştiriler yöneltiyor.
Savaş - Dün
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Antalya Diplomasi Forumu'nun açılışında konuştu: (2)
Bugünün dünyasında etkin diplomasinin, olaylara geniş açı ile bakmaktan ve sahadaki gelişmeleri yakından takip etmekten geçtiğini anlatan Erdoğan, şunları bildirdi: "Diplomatik başarı ise gelişmeleri hızlı ve ön alıcı müdahalelerde bulunabildiğiniz takdirde yakalanıyor. Türkiye 252 dış temsilciliği ile dünyanın en geniş 5. diplomatik ağına sahip ülkesi konumundadır. Sadece genişleyen diplomatik ağımızla değil TİKA, AFAD, YTB, Yunus Emre Enstitüsü, Türkiye Maarif Vakfı, Kızılay ve Türk Hava Yolları gibi kurumlarımızla da dünyanın dört bir köşesinde varlık gösteriyoruz. Nitelikli, alanında yetkin diplomatlarımızla ülkemizin çıkarlarını savunurken dünyanın neresinde olursa olsun barışa, istikrara, kalkınmaya ve refaha katkı sağlamak için çaba harcıyoruz. Bu anlayışla attığımız adımların meyvelerini birçok bölgede aldık, alıyoruz. Komşumuz Suriye'de halkın iradesini yansıtacak bir siyasi çözümün bulunması için var gücümüzle çalıştık. Yaklaşık 10 yıldır 4 milyona yakın Suriyeli kardeşimizi ülkemizde misafir ediyoruz. Sınırımızın hemen ötesinde, zor şartlarda hayata tutunmaya çalışan 5 milyonu aşkın mazluma da yardım elini uzatıyoruz. Suriye'de faaliyet gösteren PKK, PYD, YPG ve DEAŞ gibi terör örgütlerine karşı sahada varlık gösteren ilk ülke biz olduk. Suriye'nin yabancı terörist savaşçılar için bir eğitim ve barınma kampına dönüşmesine müsaade etmedik.
Savaş - Dün
Son dakika... DEAŞ'lı teröristler, Haseke'de tutuldukları hapishanede isyan çıkarıp 3 YPG/PKK'lı teröristi öldürdü
Son dakika haberleri: Suriye'nin kuzeydoğusunda YPG/PKK işgalindeki Haseke ilinde terör örgütü DEAŞ'a mensup yabancı uyruklu savaşçıların tutulduğu "Sanayi Hapishanesi'nde" çıkan isyanda, 3 YPG/PKK'lı terörist öldü.
Savaş - Dün
Son dakika gündem: Yemen meselesini önceleyen Biden yönetimi, "acil ateşkes ve siyasi çözümden" yana
Yemen'de yıllardır devam eden ve binlerce kişinin ölümüne neden olan savaşı sonlandırmaya yönelik bölgesel ve uluslararası düzeyde çabalar sürüyor.
Savaş - Dün
Dünya Bankasından Yemen'e 20 milyon dolar Kovid-19 aşısı desteği
Dünya Bankası, yaklaşık 7 yıldır iç savaş sarmalından çıkamayan Yemen'e yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı yürütülen aşılama kampanyasını desteklemek için 20 milyon dolar yardımda bulunacağını duyurdu.
Savaş - Dün
Çin, ABD ve Rusya'nın "Nükleer silahların kontrolü için diyaloğun sürdürülmesi kararı"na destek verdi
Nükleer bir savaşın kazananının olmayacağını, dolayısıyla kimsenin böyle bir savaşa imkan vermemesi gerektiğini vurgulayan Cao, nükleer silahlara sahip ülkelerin savaş riskini azaltıcı adımlar atması gerektiğinin altını çizdi.
Savaş - Dün
Uşak Üniversitesi ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü arasında iş birliği protokolü imzalandı
Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş ile Gençlik ve Spor İl Müdürü Tahir Emre Can, spor tesislerinin ortak kullanımı amacıyla iş birliği protokolüne imza attı.
Savaş - Dün
Bursa Uludağ Üniversitesi
Osmanlı Devleti'nin ikinci kurucusu sayılan aynı zamanda hem devletin hem de Bursa'nın imar ve ihyasında önemli bir rol üstlenen Sultan Çelebi Mehmed, vefatının 600'üncü yılında Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) ve Bursa Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen 'Sultan Çelebi Mehmed ve Devri Sempozyumu'nda anıldı. BUÜ Fen-Edebiyat Fakültesi'nin organize ettiği 'Sultan Çelebi Mehmed ve Devri Sempozyumu" yoğun bir katılım ile gerçekleştirildi. Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Orhangazi Salonu'nda düzenlenen sempozyumun açılış törenine Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, BUÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Feridun Yılmaz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Kamil Özer, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cafer Çiftçi ile akademisyenler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Törende konuşan Sempozyum Başkanı ve BUÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cafer Çiftçi, 3-4 aylık yoğun bir çalışmanın sonucu ortaya çıkan sempozyumda 24 akademisyenin Sultan Çelebi Mehmed'in hayatı, devlet yönetimi, o dönemde Bursa'nın imar ve ihyasına yönelik bildiriler sunacağını söyledi. Kanuni Sultan Süleyman devrinde dünyanın en güçlü devletlerinden biri olan Osmanlı'nın bu başarısında kuruluş yıllarının önemli olduğunu dile getiren Prof. Dr. Çiftçi, Ankara Savaşı'ndan sonra dağılma sürecine giren devletin yeniden toparlanıp, cihan devleti olmasına giden yolda Çelebi Mehmed'in çok büyük etkisi olduğunu kaydetti.
Savaş - Dün
Kişisel Verileri Koruma Kurumu
KİŞİSEL VERİLERİ KORUMA KURUMU | KVKK Bu yıl 4. 'sü düzenlenen e-Safe Kişisel Verileri Koruma Zirvesi, Kurumumuz Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Alanında uzmanlaşmış 20'ye yakın konuşmacının yer aldığı etkinlik, kişisel verilerin korunması ve bu kapsamda kişisel veri güvenliği ile ilgili en önemli konulardan biri olan teknik ve idari tedbirler masaya yatırıldı. Zirve, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yine hibrit etkinlik formatına uygun şekilde, hem fiziksel olarak hem de çevrimiçi olarak düzenlendi. Zirvenin fiziksel bölümüne; protokol, konuşmacılar ve basın mensupları kabul edildi. Zirveyi izlemek isteyenler ise e-Safe'in resmi youtube kanalı üzerinden Zirveyi canlı olarak takip edebildi. Zirvenin açılış konuşmalarını; Kurum Başkanımız Prof. Dr. Faruk BİLİR, Atatürk Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dursun KAYA, Radyo Televizyon Üst Kurulu Üyesi ve Bilgi Güvenliği Derneği Başkanı Taha YÜCEL, Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı Uğur Nabi YALÇIN ve e-Safe Kurucusu Musa SAVAŞ yaptı.
Savaş - Dün
Sahil Güvenlik Komutanlığı 39 Yaşında
* 15 Temmuz 1971 tarihinde sorumluluk sahası; Türkiye-Suriye deniz hududundaki Hatay-Güvercinkaya ile Antalya-Muğla il deniz hududundaki Kocaçay arasındaki sahayı kapsayan "Akdeniz Jandarma Bölge Komutanlığı" kurulmuştur. 09 Temmuz 1982 tarihinde 2692 sayılı Kanun kabul edilmiş ve 13 Temmuz1982 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak Sahil Güvenlik Komutanlığı kurulmuştur. Bu değişiklik ile birlikte Jandarma Genel Komutanlığına bağlı olan Jandarma Deniz Bölge Komutanlıkları, Sahil Güvenlik Komutanlığı emrine verilmiş ve Sahil Güvenlik Karadeniz, Ege Deniz ve Akdeniz Komutanlıkları adını almıştır. 1982 Sahil Güvenlik Komutanlığının faaliyetlerini sürdürebilmesi için Ankara'nın merkezi bir yerinde müstakil bir binaya ihtiyaç duyulmuş ve Bakanlıklar Karanfil Sokakta bulunan binanın mülkiyeti Başbakanlığın 10 Eylül 1982 tarihli yazısı ile Komutanlığa verilerek 01 Nisan 1983 tarihinde binaya yerleşilmiştir. 1983 01 Ocak 1985 tarihine kadar Jandarma Genel Komutanlığına bağlı olarak görev yapan Sahil Güvenlik Komutanlığı, bu tarihten itibaren Türk Silahlı Kuvvetlerinin kadro ve kuruluşu içerisinde, barışta görev ve hizmet yönünden İçişleri Bakanlığına bağlı, olağanüstü haller ve savaş halinde ise Deniz Kuvvetleri Komutanlığı emrine girecek silahlı bir güvenlik kuvveti olarak, ülkemizin bütün sahillerinde, iç suları olan Marmara Denizi, İstanbul ve Çanakkale Boğazlarında, liman ve körfezlerinde, karasularında, münhasır ekonomik bölgesi ile ulusal ve uluslararası hukuk kuralları uyarınca egemenlik ve denetimimiz altında bulunan tüm deniz alanlarında faaliyetlerini sürdürmeye başlamıştır.
Savaş - Dün
Dünya genelinde 2020'de 82 milyondan fazla kişi yerinden edildi
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) "Küresel Trendler 2020 Raporu" bugün yayınlandı. Rapora göre, 2020 yılında dünya genelinde 82 milyon 400 binden fazla kişi yerinden edildi. Veriler, savaşlar, insan hakları ihlalleri ve zulümden kaçarak başka ülkelere sığınanların sayısında son 10 yılda hızlı bir artış olduğunu gösterdi.
title