Orta Doğu Haberleri

Orta Doğu haber, Orta Doğu son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Orta Doğu - 27.10.2020
ABD ile Bahreyn arasında anti-semitizm ile mücadele mutabakatı
Birçok başlığı kapsayan mutabakatta, Orta Doğu halklarının hoşgörü ve karşılıklı saygı içinde yaşaması gerektiğine vurgu yapılırken, "Anti-semitizm dünyadan ortadan kaldırılması gereken aşağılık bir zehirdir.
Orta Doğu - 27.10.2020
Yunanistan, Kıbrıs Rum kesimi ve İsrail'in dışişleri bakanları bir araya geldi
Ekonomi ve enerji iş birliğinin yanı sıra Doğu Akdeniz ve Orta Doğu'daki gelişmelerin ele alındığı toplantının ardından, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ve İsrail Dışişleri Bakanı Gabi Ashkenazi, ortak basın açıklaması yaptı.
Orta Doğu - 27.10.2020
Krizlerin ürettiği çözümlerle yeni Türkiye jeopolitiği
Varşova Paktı'nın dağılması ve Sovyetler Birliği'nin parçalanmasıyla Orta Doğu, Avrupa ve Afrika'da gelişen istikrarsızlıklar yeni sorunlardan ziyade Birinci Dünya Savaşı'nın ardından yarım kalmış hesaplaşmaları yeniden canlandırdı.
Orta Doğu - 26.10.2020
BM: İsrail, Filistin'de insan hakları alanında çalışan BM personelinin vizelerini yenilemiyor
BİRLEŞMİŞ Birleşmiş Milletler (BM) Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov, İsrail'in bir süredir uluslararası BM çalışanlarının vizelerini yenilemediğini belirterek, insan hakları alanındaki kritik çalışmaların engellenmesinden derin endişe duyduğunu bildirdi.
Orta Doğu - 26.10.2020
Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Birpınar, "İklim Biziz, Değişeceğiz" kampanyası lansmanında konuştu Açıklaması
Dünyanın ve Türkiye'nin şiddeti gittikçe artan sel, dolu, fırtına, kuraklık, uzun süreli orman yangınları gibi afetlerle karşı karşıya olduğuna dikkati çeken Birpınar, şöyle konuştu: "Karadeniz'e kıyısı olan Giresun ilimizde ağustos ayında aşırı yağış nedeniyle oldukça yıkıcı ve can alan sel, heyelan felaketlerini yaşadık. Ankara'da eylül ayında görülmemiş bir kum fırtınası yaşadık, İstanbul'da ise oldukça şiddetli bir dolu yağışı gerçekleşti. Bilimsel çalışmalar orta ve uzun vadede iklim değişikliğinin çok daha dramatik sonuçlara sebep olacağını gösteriyor. Afetler bir yandan can kaybına yol açarken bir yandan da mal kaybına neden oluyor. Geçen sene yaşanan sel felaketleri, ülkemizde 1 milyar lira zarara yol açtı. İstanbul'daki dolu yağışının sigorta şirketlerine maliyeti yaklaşık 10 milyar lira olmuştur." "İklim değişikliği ile mücadele çalışmalarımıza devam ediyoruz" İklim rejiminin Paris Anlaşması ile birlikte yeni bir faza geçtiğini söyleyen Birpınar, şunları kaydetti: "Bu süreçte, tüm ülkelerin ulusal katkı beyanları ile sürece dahil olduklarına şahit olduk. Biz de Türkiye olarak iklim değişikliği ile mücadele çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. 2030 yılında sera gazı emisyonlarında yüzde 21'e kadar artıştan azaltım hedefini Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS) Sekretaryasına bildirdik. Ulusal katkımıza göre 2030 yılında 246 milyon ton, 2012-2030 arasında ise toplam 1 milyar 920 milyon ton sera gazı emisyonu önlenmiş olacaktır. Diğer taraftan, Türkiye olarak Ulusal İklim Değişikliği Stratejisini ve Ulusal İklim Değişikliği Eylem Planını uzun dönemli hedeflerle güncelliyoruz. Sera Gazı Emisyonlarının Takibi Hakkında Yönetmelik kapsamında ulusal sera gazı emisyonlarının yaklaşık yarısını 2015 yılından beri tesis seviyesinde izliyoruz. Karbon Piyasalarına Hazırlık Ortaklığı Projesi ile iklim kanunu ve Emisyon Ticaret Sistemi (ETS) taslak mevzuatı çalışıyoruz. Aynı zamanda, ülke olarak yeni ve temiz teknolojilerden yararlanıyor yenilenebilir enerji kaynaklarından daha fazla istifade ediyoruz. Yenilenebilir enerji kurulu gücümüz 2011 ve 2020 Temmuz arasında 19 bin megavattan 45 bin megavatın üzerine çıkmıştır. Ülkemizde elektrik enerjisi kurulu gücü içinde yenilenebilir enerjinin payı yüzde 48'e ulaşmıştır." Türkiye'nin ilk, Avrupa ve Orta Doğu'nun tek bütünleşmiş güneş paneli üretim tesisinin ağustos ayında açıldığını anımsatan Birpınar, "Yatırım tutarı 400 milyon doları bulan tesis, yıllık 500 megavat güneş paneli üretim kapasitesine sahip olacak.
Orta Doğu - 26.10.2020
Paul Pogba, Fransız Milli Takımı'nı bıraktığı iddialarını yalanladı
İngiliz futbol takımı Manchester United'ın yıldızı Paul Pogba, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un İslam'ın uluslararası terörizmin kaynağı olduğunu iddia ettiği açıklamalarının ardından Fransa Milli Takımını  bıraktığına dair çıkan söylentileri yalanladı.  Orta Doğu medyası, Paul Pogba'nın Emmanuel Macron'un İslam hakkındaki açıklamalarının ardından Fransa Milli Takımı'nı bırakacağını iddia etmişti.
Orta Doğu - 26.10.2020
AA ile TİKA iş birliğiyle "On-line Diplomasi Muhabirliği Eğitim Programı'" başladı
TİKA Eğitim Projeleri Koordinatörü Mustafa Haşim Polat, TİKA olarak 60 ülkede faaliyet gösteren 62 ofisin yanı sıra farklı alanlardaki projeler ile çalışmalarına devam ettiklerini belirterek çevrim içi medya eğitimlerini de AA iş birliğinde sürdürdüklerini dile getirdi. Cezayir, Çad, Filistin, Irak, Sudan, Tunus, Ürdün ve Yemen'den 32 medya temsilcisinin katıldığı programın ilk gününde AA Dünya Dilleri Yayın Yönetmeni Mehmet Öztürk'ün yanı sıra AA Orta Doğu Haberleri Editör Yardımcısı Halil Çelik ve AA Arapça Haberler Editör Yardımcısı İbrahim Kılıç eğitim verdi.
Orta Doğu - 26.10.2020
Son dakika haber | Pogba, Fransa Milli Takımı'nı bıraktığı iddialarını yalanladı
İngiltere ekibi Manchester United'ın 27 yaşındaki orta saha oyuncusu Pogba, The Sun gazetesinin Orta Doğu kaynaklı iddiasına göre Macron'un İslam karşıtı tutumuna tepki olarak Fransa Milli Takımı kariyerini sonlandırdığı yönündeki haberi, Instagram'dan yaptığı paylaşımla yalanladı.
Orta Doğu - 26.10.2020
MOSDER Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan fuar alanı istiyor
Balcı, bu doğrultuda 4-5 sene içerisinde 250 bin metrekare fuar alanı yapılabileceğini, amaçlarının Türk mobilyasının yükselişe geçtiği bu dönemde Avrupa'nın ve Orta Doğu'nun en büyük ve en prestijli fuar alanına sahip olmak olduğunu belirtti.
Orta Doğu - 26.10.2020
Kaspersky'den banka dolandırıcılarının neden olduğu hasar araştırması
Kaspersky tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, banka dolandırıcılarının neden olduğu ortalama hasar olay başına 46 dolar oldu. Kaspersky'den yapılan açıklamaya göre, META bölgesini (Orta Doğu, Türkiye ve Afrika bölgesi) kapsayan ankete katılanların yüzde 50'si 2020'nin ilk yarısında en az bir kez bankacılık dolandırıcılığıyla karşı karşıya kaldı.
Orta Doğu - 24.10.2020
"Flaşbellek", 8. Boğaziçi Film Festivalinde gösterildi
"Benim gelenekle olan ilişkim başka bir biçimde devam ediyor" Zaim, filmin başından itibaren elinden geldiğince konulara mesafe almaya çalıştığını belirterek, şunları söyledi: "Esinlendiğim bir sürü hikaye var, o hikayeleri harmanlamak gibi bir niyetim oldu. Baştan sona kadar kurmak istediğim şey; bir adamın vicdanının sesini dinlemek ve hayatını kurtarmak zorunda kalması arasındaki ikilemdi. Bu ikilem yunan tragedyalarından beri gelen bir ikilemdir. Filmde özellikle Orta Doğu dünyasının ve bütün insanlığın en büyük hazinelerinden bir tanesi Binbir Gece Masalları nasıl çağdaş bir savaş hikayesine altyapı teşkil edebilir.
Orta Doğu - 24.10.2020
BAE ve Bahreyn, İsrail ile Sudan'ın "normalleşme" kararından memnun
Bahreyn Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da "Sudan-İsrail normalleşmesinin Orta Doğu'da barış, istikrar ve refah yolunda atılmış tarihi bir adım" olduğu kaydedildi.
Orta Doğu - 24.10.2020
İsrail, BAE'nin milyarlarca dolarını kazanmak için zamanla yarışıyor
Üç milyar dolar sermayeli Abraham Kalkınma Fonu'nun Orta Doğu bölgesi ve Fas gibi Kuzey Afrika ülkelerinde bazı yatırımları hayata geçirmeyi hedeflediğini aktaran Bonner, Fon'a yatırım yapmak isteyen uluslararası ortakları da memnuniyetle karşılayacaklarını ifade etti.
Orta Doğu - 24.10.2020
AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş, canlı yayında soruları yanıtladı: (2)
Suudi Arabistan'ın Türk ürünlerine uyguladığı "yarı resmi boykot" Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliklerinde Türk mallarının boykot edilmesine ilişkin soru üzerine Kurtulmuş, şöyle konuştu: "Buna gülüp geçiyoruz. Başka ülkeler de Türk mallarının alınmasına özendirici bir takım faaliyetler içerisinde. Yani şimdi geçmişler bir kürenin etrafına o meşhur fotoğrafı hatırlayın. Bir sihirci, büyücü tarzı içerisinde dünyayı yönetmeye kalkmış olan birtakım hakikaten maksadını aşan, biraz da ritüeller, görseller içerisinde bu bölgenin sorunları çözülmez. Yani 'Yeni bir Orta Doğu kuruyoruz, dünya hakimiyetini biz sağlayacağız.
Orta Doğu - 24.10.2020
Suudi Arabistan Kasım'da uluslararası uçuşların yeniden başlayacağını duyurdu
Suudi Arabistan Hava Yolları (Saudia) uluslararası uçuşlarını Kasım'da başlayacağını açıkladı. Ülkede pandemi nedeniyle bir süre askıya alan uluslararası uçuşların 32 şehirde yeniden başlatılacağını duyurdu. Açıklamaya göre, Hollanda'nın Amsterdam, Almanya'nın Frankfurt, İngiltere'nin Londra, İspanya'nın Madrid, Fransa'nın Paris, Türkiye'nin İstanbul ve ABD'nin Washington kentleriyle karşılıklı seferler başlatılacak. Afrika'da ise 6 kent, Asya'da 13 kent, Orta Doğu'da 6 kentten uçuşlar yapılabilecek.
Orta Doğu - 23.10.2020
ABD'den Rus araştırma enstitüsüne "kötü amaçlı yazılım" yaptırımı
Açıklamada, bu yazılımın son yıllarda ABD'ye karşı Orta Doğu'da kullanıldığı ve yazılımın arkasındaki bilgisayar korsanlarının (hacker) ABD tesislerini araştırdığı bildirildi.
Orta Doğu - 23.10.2020
ABD'den "kötü amaçlı yazılımlarla" bağlantılı olan Rus enstitüsüne yaptırım
ABD Hazine Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, endüstriyel hasara neden olabilecek tehlikeli bir bilgisayar programı geliştirdiği gerekçesi ile Rusya hükümeti tarafından desteklenen Kimya ve Mekanik Merkezi Bilimsel Araştırma Enstitüsü'ne (TsNIIKhM) yaptırım uygulanacağı aktarıldı. Bakanlık, enstitünün 2017 yılında Orta Doğu'da bulunan bir petrokimya tesisine "saldırıyı mümkün kılan özelleştirilmiş araçlar inşa etmekten" sorumlu olduğunu iddia etti.
Orta Doğu - 23.10.2020
Son dakika: ABD, İsrail ve Sudan'dan İsrail-Sudan normalleşmesine ilişkin ortak açıklama Açıklaması
Son dakika haberler... ABD, Sudan ve İsrail, Sudan ile İsrail arasında ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda varılan anlaşmanın "bölgesel güvenliği artıracağını ve Sudan, İsrail, Orta Doğu ve Afrika halkları için yeni fırsat alanları açacağını" bildirdi.
Orta Doğu - 23.10.2020
Trump, Sudan ve İsrail'in ilişkilerini normalleştirme konusunda anlaşmaya vardığını açıkladı
Yönetimi döneminde Orta Doğu konusunda attığı adımları öven Trump, Demokrat rakibi Joe Biden'a atıfta bulunarak "Bibi (Netanyahu) sence Uykucu Joe tüm bunları başarabilir miydi? Hiç sanmıyorum.
Orta Doğu - 23.10.2020
"Küresel Tedarik Zincirlerinin Yeniden Yapılanması" webinarı
"Türkiye için çok büyük fırsatlar doğuyor" Bosch Türkiye ve Orta Doğu Başkanı Steven Young, salgın sonrası AB ve Almanya'nın stratejik hamleyle kendisine daha yakın ve güvenebileceği tedarikçi arayacağını belirterek, "Türkiye de AB'nin içinde olduğu için burada Türkiye için çok büyük bir fırsat doğuyor.
Orta Doğu - 23.10.2020
Esed rejimi ülkenin güneyindeki Dera'da protesto edildi
Dera'daki son durum Orta Doğu'daki "Arap Baharı" dalgasının Suriye'ye de sıçraması üzerine 15 Mart 2011'de bir grup öğrencinin okul duvarına, Beşşar Esed'e hitaben, "Ey doktor (Beşşar Esed) şimdi sıra sende" yazmasıyla başlayan halk ayaklanmasının fitili, Dera ilinde ateşlenmiş, kent yıllar içinde muhaliflerin eline geçmişti.
Orta Doğu - 23.10.2020
Son dakika haberleri: Ticaret ve sanayi odalarından Suudi Arabistan'ın Türk mallarına uyguladığı ambargoya tepki
Edinilen son dakika gelişmesine göre Gaziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Antakya, Adıyaman, Kilis ve Osmaniye'deki ticaret ve sanayi odalarından oluşan Bölgesel Kalkınmada Güç Birliği Platformu, Suudi Arabistan'ın Türk mallarına uyguladığı ambargoya tepki gösterdi.
Orta Doğu - 23.10.2020
Körfez-İsrail normalleşmesi bölgede yeni dengelerin oluşumuna zemin hazırlıyor
Başta Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) olmak üzere Körfez ülkelerinin son dönemde İsrail'le zaten normal olan ilişkilerini alenileştirme kararı alması Orta Doğu bölgesindeki güç ve güvenlik mimarisinde yeni dengeler ortaya çıkaracak bir potansiyel taşıyor.
Orta Doğu - 23.10.2020
Bağışçı ülkeler Filistin bütçesine verdikleri desteği kademeli şekilde çekiyor
Filistin resmi makamları, "dış yardımların kesilmesi" şeklinde ortaya çıkan mali baskıları, Yüzyılın Anlaşması adı verilen sözde Orta Doğu barış planı ve Arap ülkelerinin İsrail'le normalleşmelerini kabul ettirme çabası olarak değerlendiriyor.
Orta Doğu - 23.10.2020
Irak'ın yeni ortakları: Rusya ve Çin
Irak'ın Rusya ile ilişkileri politika, güvenlik ve enerji alanında şekillenirken Çin ile ilişkileri ise enerji ve yeniden inşa çerçevesinde şekillenmiştir. Rusya Soğuk Savaş döneminde yakın işbirliği halinde olduğu Irak ile ilişkilerini, ABD işgali sonrasında, 2008 yılı itibarıyla geliştirmeye başlamıştır. Orta Doğu'da etkinlik kurmak isteyen Rusya, Suriye'nin yanında Irak'ta da nüfuz arayışında olmuştur.
Orta Doğu - 23.10.2020
Türkiye ve Rusya dışişleri yetkilileri Moskova'da Libya ile Suriye'yi görüştü
Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Orta Doğu ve Afrika Özel Temsilcisi ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Libya ve Suriye meselesini görüştü.
Orta Doğu - 23.10.2020
Son dakika haberleri... ABD Savunma Bakanı Esper, İsrail Savunma Bakanı Gantz ile görüştü
Pentagondan yapılan yazılı açıklamada, Esper ve Gantz'ın, Orta Doğu'daki güvenlik durumunu ve ikili ilişkileri ele aldığı belirtildi.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Orta Doğu Haberleri | Orta Doğu Haber - Haberler - Orta Doğu haberleri, son dakika orta doğu haber ve gelişmeleri burada. ABD ile Bahreyn arasında anti-semitizm ile mücadele mutabakatı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 27.10.2020 21:21:07. #1.15#
title