Türk Haberleri

Türk haber, Türk son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Türk 2.6.2020
Türk Milli Klavye Takımı dünya şampiyonu oldu
Türk Milli Klavye Takımı, Dünya İnternet Klavye Şampiyonasında, 3'ü Dünya Şampiyonluğu olmak üzere 8 madalya aldı.
Türk 2.6.2020
Son dakika haberi... SunExpress yeni iletişim kampanyasına başlıyor
Son dakika habere göre SunExpress, Avrupa ve Türkiye'de hayata geçireceği yeni iletişim kampanyasına başlamaya hazırlanıyor.
Türk 2.6.2020
MSB: İdlib'de 14'üncü Türk-Rus Birleşik Kara Devriyesi icra edildi
Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Suriye'nin İdlib kentindeki M4 kara yolunda kara ve hava unsurlarının katılımıyla 14'üncü Türk-Rus Birleşik Kara Devriyesi'nin icra edildiğini bildirdi.
Türk 2.6.2020
KTO Başkanı Ömer Gülsoy, yeni kredi paketlerini değerlendirdi Açıklaması
Pandemi sürecinde "Nefes", "Can Suyu" ve "İşe Devam Kredi Desteği" gibi kredilerle işletmelere destek veren kamu bankalarının yeni normalleşme sürecinde de ekonominin canlılığa kavuşması için anlamlı bir sorumluluk üstlendiğini aktaran Gülsoy, şunları kaydetti: "İç talebin canlandırılması ve harcamaların artırılmasına yönelik 4 koldan sağlanan düşük faizli kredi destek paketini takdirle karşılıyoruz. Dört yeni kredi paketi ekonomide normalleştirmeyi hızlandıracak. Kamu bankalarının başlattığı bu süreci özel bankalarımızın da uygulayacaklarını ümit ediyoruz. Ekonominin lokomotifi olan inşaat, otomotiv ve turizmde yaşanan sıkıntılar, sağlanan bu desteklerle yeniden canlanacak. Düşük faizli kredi destek paketiyle bu imkanların sağlanması vatandaşların ertelediği alımlarla birlikte sektörlerimizin güçlü bir şekilde canlanmasını sağlayacaktır. Yerli üretim yapan işletmelerimizin üretimlerini artırmalarına, salgın sürecinde ciddi sıkıntı yaşayan turizm sektörümüzün de toparlanmasına yönelik bu kredi paketinin fayda sağlayacağına inanıyorum. Yeni normale geçiş sürecinde Türk ekonomisinin güçlü şekilde toparlanacağına da inancımız tamdır.
Türk 2.6.2020
Tat ve TürkTraktör'den çiftçiye destek
Tat ve TürkTraktör, çiftçilerin sağlığını ve üretimin sürekliliğini sağlamak adına "Hijyen Projesi"nde bir araya geldi.
Türk 2.6.2020
flaş
MSB: TR-RF Mutabakatı çerçevesinde; İdlib'deki M4 Karayolunda, kara ve hava unsurlarının katılımıyla 14'üncü Türk-Rus Birleşik Kara Devriyesi icra edildi.
Türk 2.6.2020
flaş
MSB: TR-RF Mutabakatı çerçevesinde; İdlib'deki M4 Karayolunda, kara ve hava unsurlarının katılımıyla 14'üncü Türk-Rus Birleşik Kara Devriyesi icra edildi.
Türk 2.6.2020
Son dakika haberleri... MSB: "İdlib'deki M4 kara yolunda, kara ve hava unsurlarının katılımıyla 14'üncü Türk-Rus Birleşik...
Son dakika haberleri... MSB: "İdlib'deki M4 kara yolunda, kara ve hava unsurlarının katılımıyla 14'üncü Türk-Rus Birleşik Kara Devriyesi icra edildi.
Türk 2.6.2020
Rize'den yapılan 4 aylık çay ihracatı yüzde 159 arttı
"Çay ihracatının yüzde 60'ı Rize'den" DKİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Çay Sektör Komitesi Başkanı Şaban Turgut, AA muhabirine, Türkiye'den yılın 4 aylık döneminde 5 milyon 239 bin 86 dolarlık çay ihraç edildiğini söyledi.
Türk 2.6.2020
Öğretim üyeleri yüksek çözünürlükte hava tahmin modeli geliştirdi
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) öğretim üyeleri, yaklaşık 2 yıllık çalışmanın ardından yüksek çözünürlük özelliğine sahip ve hassas tespit yapabilen hava tahmin modeli geliştirdi. İSTE Çevre ve Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Abdulla Sakallı, yurt dışında yaptığı doktora ve bilimsel çalışmaların ardından 2015 yılında döndüğü Türkiye'de, ekosistem modellemesi alanında çalışmaya başladı.
Türk 2.6.2020
Türk ve Japon öğrenciler evde kaldıkları sürede ülkelerini tanıttı
Türk Japon Vakfı (TJV) ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansının (JICA) başlattığı "Öğrenciler ülkelerini tanıtıyor" projesi kapsamında, Türk ve Japon öğrenciler, internetten görüntülü görüşerek kültürlerini birbirlerine aktardılar.
Türk 2.6.2020
Siirt'te şehit olan astsubay Özcan'ın acı haberi Antalya'daki ailesine verildi
Büyük üzüntü yaşayan şehidin ailesinin evine ve sokağına Türk bayrakları asıldı.
Türk 2.6.2020
Türkiye, Uluslararası Uyum Konseyine tam üye oldu
Türkiye, ilaç alanında dünyadaki kuralları belirleyen Uluslararası Uyum Konseyine tam üye oldu.
Türk 2.6.2020
Milli sporcular "Aynı Çatı Altında, Umutla Yarına" projesinde buluşuyor
Türkiye'de 33 yıldır faaliyet gösteren ve hem ürünleri hem de gerçekleştirdiği projelerle tüketicilerin yaşamlarını iyileştiren Procter&Gamble (P&G), COVID-19 pandemisi süresince gerçekleştirdiği desteklerin ardından bayram döneminde yeni bir destek projesi daha başlatıyor.
Türk 2.6.2020
Sağlık Bakanlığı: Türkiye, 'Uluslararası Uyum Konseyi'ne tam üye olarak kabul edildi
SAĞLIK Bakanlığı'na bağlı 'Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun (TİTCK) tam üyelik başvurusu, Uluslararası Uyum Konseyi'nin 27 Mayıs tarihli toplantısında, oy birliği ile kabul edildi.
Türk 2.6.2020
Uzmanından "ısıtılmış bal" konusunda uyarı
Arıcılık uzmanı Ziraat Yüksek Mühendisi Taylan Samancı, bala uygulanan ısıl işlem ve aşırı filtrasyon gibi uygulamaların, balın besin değerini yok ettiğini bildirdi. Uluslararası Bal Komisyonu Üyesi ve Uluslararası Standartlar Örgütü arı ürünleri alanında Türkiye temsilcisi olan Samancı, yazılı açıklamasında, bala uygulanan işlemlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Türk 2.6.2020
Sağlık Bakanlığı: Türkiye, 'Uluslararası Uyum Konseyi'ne tam üye olarak kabul edildi
SAĞLIK Bakanlığı'na bağlı 'Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun (TİTCK) tam üyelik başvurusu, Uluslararası Uyum Konseyi'nin 27 Mayıs tarihli toplantısında, oy birliği ile kabul edildi.
Türk 2.6.2020
Dışişleri Bakanlığı'ndan 'Türkiye Petrolleri' açıklaması
DIŞİŞLERİ Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "Türkiye Petrolleri'nin araştırma ve sondaj faaliyetleri gerçekleştirmek üzere başvuruda bulunduğu yeni ruhsat sahaları, ülkemizin Birleşmiş Milletler'e (BM) bildirdiği kıta sahanlığı sınırları içindedir.
Türk 2.6.2020
Van'da 55 kilo 260 gram Afyon sakızı ele geçirildi
Ele geçirilen uyuşturucuyla "Erman Özcan"ın adını yazan ekipler, hazırladıkları videonun arka planında da "şehitler ölmez" türküsünü kullandı.
Türk 2.6.2020
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy Açıklaması
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "Türkiye Petrolleri'nin araştırma ve sondaj faaliyetleri gerçekleştirmek üzere başvuruda bulunduğu yeni ruhsat sahaları, ülkemizin BM'ye bildirdiği kıta sahanlığı sınırları içindedir.
Türk 2.6.2020
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy: "Doğu Akdeniz'de haklarımızı kararlılıkla koruyacağız"
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının (TPAO), Akdeniz'de yeni araştırma ve sondaj faaliyetleri için ruhsat başvurusunda bulunduğu sahaların, Türkiye'nin Birleşmiş Milletlere (BM) bildirdiği kıta sahanlığı sınırları içinde olduğunu vurgulayarak,...
Türk 2.6.2020
Küresel piyasalar pozitif seyrediyor
Dün Dow Jones endeksi yüzde 0,36, S&P 500 endeksi yüzde 0,38 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,66 değer kazandı. Dünyaca ünlü oyun geliştiricisi Zynga'nın hisseleri ise Türk oyun şirketi Peak Games'i 1,8 milyar dolara satın almasının ardından 8 yılın en yüksek seviyesine çıktı.
Türk 2.6.2020
DHA YURT BÜLTENİ - 1
Jandarma Uzman Çavuş Burak Aydoğan'ın şehit olduğu haberi, memleketi Konya'nın Seydişehir ilçesinde oturan ağabeyi Murat Aydoğan'a ulaştı. Acı haberi askeri yetkililerden alan Aydoğan, gözyaşlarına boğuldu. Yakınları ve komşuları, taziye için Türk sayrağı asılan şehit evine akın etti.
Türk 2.6.2020
Toplu ulaşımda araçların yüzde 50 kapasite kısıtlaması kaldırıldı
İl Hıfzıssıhha Kurulu'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "İçişleri Bakanlığı'nın 23.03.2020 tarihli ve 5823 sayılı Genelgesi ile tüm şehir içi çalışan toplu taşıma araçlarında araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50'si oranında yolcu kabul edileceği ve araç içindeki yolcuların oturma şeklinin yolcuların birbirleriyle temasını engelleyecek şekilde olacağı, İçişleri Bakanlığı'nın 23.03.2020 tarihli ve 5823 sayılı Genelgesinde personel ve işçi servislerinin de bu kurala tabi olmaları talimatları verilmişti. Gelinen aşamada kontrollü sosyal hayat sürecine geçilmiş ve Sağlık Bakanlığı Korona virüs Bilim Kurulu tarafından İçişleri Bakanlığı'nın 01.06.2020 tarihli ve 8567 sayılı Genelgesi'nin eklerinde yer alan (Ek 1'deki) "Kent içi ulaşım araçları (minibüsler, dolmuşlar, halk otobüsleri, belediye otobüsleri ve diğerleri) ile ilgili alınması gereken önlemler", Ek 2'deki "Personel Servis Araçlarıyla İlgili Alınması Gereken Önlemler", ve Ek 3'deki "Karayolu taşımacılığı, demiryolu taşımacılığı, denizyolu yolcu taşımacılığı ile ilgili alınması gereken önlemler" adıyla şehir içi ve şehirlerarası yolcu taşımacılığına ilişkin rehberler yayımlanmıştır. İçişleri Bakanlığı'nın 01.06.2020 tarihli ve 8567 sayılı Genelgesi ile İçişleri Bakanlığı'nın 23.03.2020 tarihli ve 5823 sayılı Genelgesi ile tüm şehir içi çalışan toplu taşıma araçlarında ve personel servislerinde araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50'si oranında yolcu kabul edileceği yönündeki talimatın yürürlükten kaldırıldığı bildirilmiş, şehir içi ve şehirlerarası yolcu taşımacılığında uygulamanın Sağlık Bakanlığı Korona virüs Bilim Kurulu tarafından hazırlanan ekte gönderilen rehberler doğrultusunda gerçekleştirilmesi gerektiği belirtilmiş, İçişleri Bakanlığı'nın 01.06.2020 tarihli ve 8567 sayılı genelgesi'nin eklerinde yer alan (Ek1'deki), kent içi ulaşım araçları (Minibüsler, dolmuşlar, halk otobüsleri, belediye otobüsleri ve diğerleri) ile ilgili alınması gereken önlemlerin "14.2 Yolcular için alınması gereken önlemler" başlıklı kısmının 4. fıkrasının "Araçlara koltuk sayısı kadar müşteri alınabilir, ayakta yolcu alınmamalıdır. Karşılıklı dörtlü koltukların iki koltuğu kullanılmalı, yüz yüze gelinmeyecek şekilde çapraz olarak oturulmalıdır. Farklı özelliği veya niteliği olan diğer araçlarda oturma kuralları ve sosyal mesafeye göre düzenleme yapılmalıdır." hükmünün uygulanması kapsamında madde metnindeki "Farklı özelliği veya niteliği olan diğer araçlarda oturma kuralları ve sosyal mesafeye göre düzenleme yapılmalıdır." istisnasına ilişkin uygulamanın, İl ve İlçe Hıfzıssıhha Kurullarınca alınacak kararlar ve konulacak kurallar doğrultusunda belirlenmesi gerektiği belirtilmiştir. Mezkur nedenlerle ilimiz genelinde bulunan tüm toplu taşıma araçlarında https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/depo/toplumda-salgin-yonetimi/salgin-yonetimi-ve-calisma-rehberi/COVID19-SALGIN_YONETIMI_VE_CALISMA_REHBERI.pdf linkinde yer alan "Kent içi ulaşım araçları (minibüsler, dolmuşlar, halk otobüsleri, belediye otobüsleri ve diğerleri) ile ilgili alınması gereken önlemler" başlıklı maddedeki hususların uygulanmasına, mezkur maddede yer alan "Farklı özelliği veya niteliği olan diğer araçlarda oturma kuralları ve sosyal mesafeye göre düzenleme yapılmalıdır." hükmünün uygulanması kapsamında tramvay, 18 M,12 M, 9 M ve 8 M Belediye otobüslerinde, karşılıklı dörtlü koltuklarda yüz yüze gelinmeyecek şekilde çapraz oturulmasına, arka arkaya olan koltuklarda koltuk sayısı kadar yolcu olmasına, ayakta yolcu taşıma izni ve zorunluluğu olan araçlarda, araç ruhsatındaki ayakta yolcu kapasitesinin yüzde 50'si kadar yolcu olmasına, ilimiz genelinde bulunan tüm personel servis araçlarında https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/depo/toplumda-salgin-yonetimi/salgin-yonetimi-ve-calisma-rehberi/COVID19-SALGIN_YONETIMI_VE_CALISMA_REHBERI.pdf linkinde yer alan "Personel servis araçlarıyla ilgili alınması gereken önlemler" başlıklı maddedeki hususların uygulanmasına, Sağlık Bakanlığı'nca yayımlanan "Covid - 19 salgın yönetimi ve çalışma rehberi" nde yapılan güncellemeler nedeniyle 31.05.2020 tarihli ve 59 sayılı Kararımızın 7.maddesinin, "İlimizde bulunan otogarlardan hareket eden tüm şehirlerarası otobüslerde https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/depo/toplumda-salgin-yonetimi/salgin-yonetimi-ve-calisma-rehberi/COVID19-SALGIN_YONETIMI_VE_CALISMA_REHBERI.pdf linkinde yer alan "Karayolu taşımacılığı, demiryolu taşımacılığı, denizyolu yolcu taşımacılığı ile ilgili alınması gereken önlemler" başlıklı maddedeki hususların uygulanmasına, (otogar yolcu servislerinde 1. Madde doğrultusunda hareket edilecektir) " şeklinde revize edilmesine, alınan kararlara uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin ise Türk Ceza Kanununun 195.
Şu an buradasınız: Türk Haberleri | Türk Haber - Haberler - Türk haberleri, son dakika türk haber ve gelişmeleri burada. Siirt'te şehit olan astsubay Özcan'ın acı haberi ailesine verildi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 2.6.2020 11:58:50. #1.14#
title