YILDIRIM BEYAZIT HABERLERİ

Yıldırım Beyazıt haber, Yıldırım Beyazıt son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Yıldırım Beyazıt

Yıldırım Beyazıt

Doğum Yeri Edirne / Türkiye
Doğum Tarihi 1.1.1360 - 8.3.1403

Yıldırım Beyazıt Kimdir ?

Osmanlı Sultanlarının dördüncüsü Bayezid Han 1360 yılında doğdu. Annesi Gülçiçek Hanım’dır. Çocukluğundan itibaren iyi bir eğitim alan Bayezid Han, şehzadelik dönemini Kütahya’da geçirmiştir. Babası ile birlikte Kosova savaşına katılmış,onun şehit düşmesi ile idareyi eline almıştır.
Biyografinin devamı için tıklayın
Yıldırım Beyazıt - 18.06.2021
Bursa Uludağ Üniversitesi
Osmanlı Devleti'nin ikinci kurucusu sayılan aynı zamanda hem devletin hem de Bursa'nın imar ve ihyasında önemli bir rol üstlenen Sultan Çelebi Mehmed, vefatının 600'üncü yılında Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) ve Bursa Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen 'Sultan Çelebi Mehmed ve Devri Sempozyumu'nda anıldı. BUÜ Fen-Edebiyat Fakültesi'nin organize ettiği 'Sultan Çelebi Mehmed ve Devri Sempozyumu" yoğun bir katılım ile gerçekleştirildi. Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Orhangazi Salonu'nda düzenlenen sempozyumun açılış törenine Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, BUÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Feridun Yılmaz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Kamil Özer, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cafer Çiftçi ile akademisyenler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Törende konuşan Sempozyum Başkanı ve BUÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cafer Çiftçi, 3-4 aylık yoğun bir çalışmanın sonucu ortaya çıkan sempozyumda 24 akademisyenin Sultan Çelebi Mehmed'in hayatı, devlet yönetimi, o dönemde Bursa'nın imar ve ihyasına yönelik bildiriler sunacağını söyledi. Kanuni Sultan Süleyman devrinde dünyanın en güçlü devletlerinden biri olan Osmanlı'nın bu başarısında kuruluş yıllarının önemli olduğunu dile getiren Prof. Dr. Çiftçi, Ankara Savaşı'ndan sonra dağılma sürecine giren devletin yeniden toparlanıp, cihan devleti olmasına giden yolda Çelebi Mehmed'in çok büyük etkisi olduğunu kaydetti. Çiftçi, 8 yıl tahtta kalan ve döneminde topraklara toprak katan bir padişah olan Sultan Çelebi Mehmed'in tüm yönleriyle ele alınacağı sempozyuma katkıda bulunan herkese teşekkür etti. BUÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Feridun Yılmaz da siyaset felsefesinin, 'insanlar devlete neden ihtiyaç duyar' sorusuyla başladığını hatırlatarak, "Bizim devlet geleneğimiz de 'insanı yaşat ki devlet yaşasın' mottosu üzerine kuruludur. Bu yönüyle Sultan Çelebi Mehmed de tarihimiz açısından özel öneme sahip bir isimdir" dedi. YENİ NESİLLERE ECDADIMIZI ANLATMALIYIZProgramın açılış töreninde konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise Osmanlı'yı kuran, ilk 6 padişaha ev sahipliği yapan Bursa'nın ruhaniyetli bir şehir olduğunu hatırlattı. Bütün dünyaya Bursa'nın bu değerlerini anlatmak istediklerini dile getiren Başkan Aktaş, "Bursa'nın Türk Dünyası Başkenti olması için çalışıyoruz. Başvurularımızı yaptık, süreç devam ediyor. İlk 6 padişaha ev sahipliği yapıyoruz. Osman Gazi ve Orhan Gazi, türbelerinin Tophane'de olması nedeniyle farklı programlar ve etkinliklerle anılıyor. 1. Murat Kosova ve Balkanlar'a açılım özelliği ile 2 Murat da türbesinin bulunduğu ortam ve yanındaki Kuran ve El Yazmaları Müzesiyle çeşitli vesilelerle ziyaret ediliyor. Sanki Çelebi Mehmet ve Yıldırım Beyazıt Han pek ön plana çıkmıyor gibi bir hava oluşuyor.
Yıldırım Beyazıt - 06.06.2021
Seydişehir Belediyesi'nde toplu sözleşme sevinci
Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal ve Türkiye Maden-İş Sendikası Konya ve Havalisi Şube Başkanı Yıldırım Beyazıt Çetin, düzenlenen törenle sözleşmeleri imzaladı.
Yıldırım Beyazıt - 01.06.2021
TBMM Genel Kurulu
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, eski Yıldırım Beyazıt Camisi İmam Hatibi Mustafa Demirkan'ın, Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi'nde yaptığı konuşmayı hatırlatarak, "Ayasofya, Mustafa Kemal'e lanet okunsun, Cumhuriyetin kurucularına 'zalim.
Yıldırım Beyazıt - 31.05.2021
AK Parti'li Çilez: "Muhalefet gündem saptırmaya uğraşıyor"
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'in, eski Yıldırım Beyazıt Cami İmam Hatibi Mustafa Demirkan hakkında, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e hakaret ettiği" iddiasıyla şikayet başvurusunda bulunduğunu hatırlatan Çilez, "Biz yatırımla, hizmetle, milletimizin dertleriyle dertlenirken muhalefet, gündem saptırmayla uğraşıyor.
Yıldırım Beyazıt - 31.05.2021
İmam Mustafa Demirkıran hakkında suç duyurusu
Milli Demokratik Devrim Hareketi İstanbul Temsilciliği, Atatürk'e hakaret ettiği gerekçesiyle Üsküdar Yıldırım Beyazıt Camii eski Mustafa Demirkan hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.
Yıldırım Beyazıt - 30.05.2021
Ankara'da 2 grup arasında çıkan silahlı kavgada 1 kişi öldü, 1 kişi yaralandı
Kavgada silahla vurulan Cevat Ö. olay yerinde hayatını kaybetti, yaralanan Cemalettin Ç. Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Araştırma Hastanesine kaldırıldı.
Yıldırım Beyazıt - 21.05.2021
Çerkezköy'de üzerinde uyuşturucu ele geçirilen kişi gözaltına alındı
Polis ekipleri, Yıldırım Beyazıt Mahallesi'nde denetim esnasında şüpheli S.
Yıldırım Beyazıt - 15.05.2021
Son dakika haber... Samsun'da iki grup arasındaki silahlı çatışmada 1 kişi öldü, 2 kişi yaralandı
İlçenin Şabanoğlu Mahallesi Yıldırım Beyazıt Sokak'ta husumetli iki grup arasında tartışma çıktı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Yıldırım Beyazıt Haberleri | Yıldırım Beyazıt Kimdir - Haberler - Yıldırım Beyazıt haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Yıldırım Beyazıt kimdir, hayatı ve biyografisi. Çalındıktan sonra bulunan köpek sahibine teslim edildi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 23.6.2021 03:34:42. #1.15#

title