Kongo Haberleri

Kongo haber, Kongo son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Kongo - 22.10.2020
Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde isyancılar polis lojmanlarına saldırdı: 8 ölü
Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin Ituri vilayetinde isyancı grubun polis lojmanlarına düzenlediği saldırıda 3'ü sivil 8 kişi hayatını kaybetti.
Kongo - 21.10.2020
TBMM Genel Kurulu toplandı
Türkiye'nin ilk aşı araştırma ve geliştirme merkezinin 2015'te Erciyes Üniversitesi bünyesinde kurulduğunu dile getiren Nergis, bu laboratuvarda Kırım Kongo kanamalı ateşine karşı inaktif aşının faz 1 çalışmalarının tamamlandığını söyledi.
Kongo - 21.10.2020
"Hukukun üstünlüğü"ne evrensel değer incelemesi
Raporda Türkiye'nin 107'nci sırada yer aldığı belirtilirken Kongo, Kamboçya, Venezuela, Mısır, Afganistan, Moritanya ve Kamerun son sıraları paylaşıyor.
Kongo - 20.10.2020
Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde 1300 mahkum hapishaneden kaçtı
Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin (KDC) doğusundaki Beni Hapishanesi'ne isyancı grubun saldırısından sonra yaklaşık 1300 mahkumun kaçtığı belirtildi.
Kongo - 19.10.2020
Son dakika haberleri | Kongo'da son 2 haftada tekne kazalarında 73 kişi öldü
Son dakika haber... Orta Afrika ülkesi Kongo'nun Lulonga Nehri'nde son iki haftada yaşanan tekne kazalarında 73 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.
Kongo - 16.10.2020
Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde 21 milyondan fazla kişi akut gıda güvensizliği yaşıyor
Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde (KDC) 2019'da 15,6 milyon olan akut gıda güvensizliği yaşayanların sayısı 2020'de 21,8 milyon oldu.
Kongo - 16.10.2020
DSÖ, "çalışanlarının Kongolu kadınlara cinsel istismarda bulunduğu" iddialarını soruşturmak için komisyon kurdu
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), "çalışanlarının, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde (KDC) kadınlara cinsel sömürü ve istismara karıştığına ilişkin" iddialar üzerine Soruşturma Komisyonu kurdu.
Kongo - 14.10.2020
Son dakika haber! Kovid-19 İspanya'daki yoksul sayısını 1 milyondan fazla artıracak
Raporda Yemen, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Nijerya, Burkina Faso, Afganistan, Güney Sudan ve Somali'de 55 milyondan fazla kişinin açlık riskinde olduğunun altı çizildi.
Kongo - 13.10.2020
Otobüs, minibüs ve midibüs ihracatı üç çeyrekte 1 milyar doları aştı
Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) etkileriyle devam eden süreçte yılın 9 ayında 88 ülkeye otobüs-minibüs-midibüs satıldı. Geçen sene ihracat yapılmayan Libya, Ruanda, Mali, Uruguay, Madagaskar, Kongo ve Gine'ye de ürün gönderildi.
Kongo - 12.10.2020
Son dakika: Kovid-19 salgınıyla ilgili dünyada son 24 saatte yaşanan gelişmeleri derleyerek yayımlıyoruz.
Kongo Demokratik Cumhuriyeti (KDC), Ruanda ve Kenya'da salgın dolayısıyla okullarda ara verilen eğitime kademeli olarak yeniden başlandı.
Kongo - 12.10.2020
Son dakika haberleri | Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Ruanda ve Kenya'da öğrenciler okullara döndü
Son dakika haberler... Afrika'daki 3 ülkede yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını dolayısıyla okullarda ara verilen eğitime kademeli olarak yeniden başlandı.
Kongo - 8.10.2020
Kongo Cumhuriyeti'nde halk, sömürgecilerin heykellerini ve isimlerini görmek istemiyor
Kongo Cumhuriyeti'nde halk, başkent Brazavil'e ismini veren Fransız kaşif Pierre Savognan de Brazza gibi sömürgecilerin ismini ve heykellerini Kongo sokaklarında görmek istemiyor.
Kongo - 8.10.2020
Trabzonspor, Birleşmiş Milletler gibi
Bordo-mavililer, Belçika ve Slovakya'dan 7'şer, Polonya, Gürcistan ve Gana'dan 6'şar, Nijerya ve Arjantin'dan 5 oyuncu renklerine bağladı. Trabzonspor, Almanya, Portekiz, Ukrayna, Senegal Sirbistan ve Çekya'dan 4'er oyuncu kadrosuna katarken, Bosna Hersek, Kolombiya, Kamerun, Norveç, Hırvatistan, Makedonya, İngiltere, ve Gine'den 3'er oyuncu kattı. İsveç, Azerbaycan, İran, Karadağ, Mısır, Hollanda, Güney Kore, Romanya, Mali, Bulgaristan, Fildişi Sahili ve Cezayir 2'şer, Avusturya, Belarus, Ekvator, Yeşil Burun Adaları, Tago, Fransa, Kosova, Arnavutluk, Kosta Rika, Yunanistan, Fransız Guyanası, Avustralya, Paraguay, Danimarka, Kongo, Fas, Burundi, Peru ve Nambiya'dan 1'er oyuncu kattı.
Kongo - 7.10.2020
Son dakika haberleri! Büyük Göller Bölgesi ülkeleri bölgesel barışın tesisi için bir araya geldi
Son dakika gündem haberi... Büyük Göller Bölgesi ülkeleri olarak da adlandırılan Ruanda, Angola, Uganda ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti (KDC) liderleri bölgede barışı ve güvenliği yeniden tesis etmenin yollarını görüşmek için video konferans yöntemiyle bir araya geldi.
Kongo - 6.10.2020
Son dakika! Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ndeki çatışmalarda 6 ayda 91 çocuk öldürüldü
Son dakika haberi: Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin (KDC) kuzeydoğusundaki Ituri eyaletinde 6 ayda yaşanan çatışmalarda 91 çocuk hayatını kaybetti.
Kongo - 6.10.2020
Fenerbahçeli Dirar'ın milli takım kampındaki Kovid-19 testi pozitif çıktı
Dirar'ın, Fas'ın Senegal ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti ile oynayacağı maçların aday kadrosundan çıkarıldığı, yerine ise Achraf Lazaar'ın alındığı kaydedildi.
Kongo - 6.10.2020
Yeni Malatyasporlu 5 futbolcuya ülkelerinin milli takımlarından davet
Sarı-siyahlı kulüpten yapılan açıklamada, Christian Cueva'nın Peru, Youssuf Ndayishimiye'nin Brundi, Jody Lukoki'nin Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Issam Chebake'nin Fas, Teenage Hadebe'nin ise Zimbabve milli takımlarının kadrolarında yer aldığı belirtildi.
Kongo - 6.10.2020
Son dakika haber: Kongo Cumhuriyeti'nde maske takmayan kadının gözaltında ölmesi protesto edildi
Son dakika habere göre Kongo Cumhuriyeti'nin Nkayi şehrinde, maske takmayan bir kadının gözaltına alındıktan sonra yaşamını yitirmesini protesto amacıyla gösteri düzenlendi.
Kongo - 5.10.2020
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yüz yüze eğitimin kapsamını genişletme kararı aldık
Yerli aşı çalışmalarında oldukça ileri bir düzeye gelindiğine de değinen Erdoğan, "Bu alanda ülkemizde yapılan yatırımların verilen desteklerin hazırlanan yol haritalarının birer bire icraata dönüşmesinin haklı kıvancı içindeyiz. Ülkemizde 13 aşı geliştirme çalışması başlatılmıştı, bunlardan 2 ayrı kategorideki 5 tanesi insan çalışmaları safhasına yaklaştı. Sadece bu tablo dahi ülkemizin sağlık alt yapısına yapılan yatırımların ne kadar stratejik olduğunu göstermeye yeterlidir. Araştırma kuruluşlarımızın yaptıkları planlamaların verdikleri desteklerin önemi gelişmiş ülkelerle rekabet edebilecek altyapı ve insan kaynağı gücümüzle yine bu süreçte ortaya çıkmıştır. Üretim konusunda da alt yapısı uygun bir firmamızın ayda 20 milyon doz kapasitesi bulunuyor. İkinci bir firmamızın da üretim altyapısını tamamlamasıyla bu rakam ayda 50 milyon dozun üzerine çıkabilecektir. İnsan çalışmalarından biri için önümüzdeki hafta 1000 doz aşı üretilmişi olacaktır. Ayrıca kuduz, suçiçeği, Kırım Kongo, verem aşılarının geliştirilmesinde de oldukça ileri bir safhaya ulaştığımızı belirtmek istiyorum" dedi.
Kongo - 5.10.2020
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi: (2)
Üretim konusunda da altyapısı uygun bir firmamızın ayda 20 milyon doz kapasitesi bulunuyor. İkinci bir firmamızın da üretim altyapısını tamamlamasıyla bu rakam ayda 50 milyon dozun üzerine çıkabilecektir. İnsan çalışmalarından biri için önümüzdeki hafta 1000 doz aşı üretilmiş olacaktır. Ayrıca kuduz, su çiçeği, Kırım Kongo ve verem aşılarının geliştirilmesinde de oldukça ileri bir safhaya ulaştığımızı belirtmek istiyorum.
Kongo - 5.10.2020
Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde isyancılar 8 sivili öldürdü
Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin (KDC) doğusunda Ituri eyaletinde isyancı Kongo'nun Kalkınması İttifakı'nın (CODECO) saldırısında 8 sivil hayatını kaybetti.
Kongo - 4.10.2020
Türk ve Afrikalı iş insanları "Pandemi Sonrası Dünyada Güçlü Ortaklar' için bir araya geliyor
Gözbaşı, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleriyle Türkiye Afrika Ekonomi ve İş Forumu sanal etkinliğimizi, bu yıl 8-9 Ekim'de gerçekleştireceğiz. İlk kez sanal platformda düzenleyeceğimiz forumumuza, Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan ve Afrika'dan Çad, Cibuti, Gabon, Gambiya, Kamerun, Kongo, Moritanya, Namibya, Nijer, Nijerya, Ruanda, Sierra Leone, Somali ve Zimbabve'den 15 bakan iştirak edecek.
Kongo - 4.10.2020
DHA İSTANBUL BÜLTENİ-1
SAĞLIK BAKANI KOCA'DAN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A KORONAVİRÜS AŞI ÇALIŞMALARINDA İNSAN ÜZERİNDE DENEME AŞAMASINA GEÇİLDİ MÜJDESİ  Haber: İstanbul DHA Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Kovid-19 ile ilgili yürütülen 13 yerli aşıdan 3'ünde hayvan deneme çalışmalarının başarıyla tamamlandığı, insan üzerinde deneme aşamasına geçildiği müjdesini cep telefonundan görüntülü arayarak verdi.  Tekirdağ Kapaklı'daki Koçak Farma Tesisleri'nde, Kovid-19 ile mücadele kapsamında yerli aşı çalışmalarının yürütüldüğü laboratuvarda incelemelerde bulunan Bakan Koca, ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, cep telefonundan görüntülü arayarak çalışmalara ilişkin şu bilgileri iletti: "Bir müjdeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Özellikle Kovid-19 ile ilgili Türkiye'de 13 aşı çalışmasının yapıldığını biliyorsunuz. Bu aşılardan bir tanesi de Erciyes Üniversitesi ve Bakanlığımız tarafından desteklenen Aykut Özdarendeli Hocamızın aylardır üzerinde çalıştığı bir aşının dün hayvan çalışması başarıyla tamamlandı. Preklinik çalışması bu şekilde bitmiş oldu. İnsan çalışması safhasına gelmiş olduğunu müjdelemek istiyorum." BAKAN KOCA MÜJDEYİ VERDİ  19 transjenik hayvan üzerinde yapılan çalışmada, 10 hayvana virüs verildiğini ifade eden Koca, ayrıca 9 hayvan için de kontrol grubu oluşturulduğunu, kontrol grubundaki 9 hayvana aşı yapılmadığının altını çizdi. Koca, iki hafta sonra her iki gruptan aşı yapılan 10 hayvanda virüs verildiği halde herhangi bir ölüm olmadığını, akciğerlerinde de virüsün tespit edilmediğini söyledi. Kontrol grubu olan aşı yapılmayan 9 transjenik hayvanın 4'ünün öldüğünü, 5'inin akciğerlerinde virüsün tespit edildiğini ifade eden Koca, "Geldiğimiz noktada çalışmaları devam eden 13 aşıdan bir tanesinin transjenik hayvan üzerinde yapılan challenge dediğimiz safhayı başarıyla tamamlayan ilk aşı olduğunu söylemek istiyorum." dedi.  "ÜÇ TANE AŞININ İNSAN DENEYİ FAZ ÇALIŞMASINA ÖNÜMÜZDEKİ BİR HAFTA, 10 GÜN İÇERİSİNDE GEÇMİŞ OLACAĞIZ" Prof. Dr. Aykut Özdarendeli'nin çalıştığı ikinci aşının da preklinik çalışmalarının bittiğini ve hayvan çalışması safhasına ikinci aşı olarak gelindiğinin bilgisini veren Koca, Koçak Farma'da üçüncü inaktif aşının da Bakanlık destekleriyle preklinik çalışmalarının tamamlandığını ve insan deneyi safhasına gelindiğinin haberini verdi. Koca: "Bildiğiniz gibi Ankara Üniversitesinde Hakan Hoca'nın adenovirüs çalışması söz konusu. Onunla ilgili de TÜSEB'e, Bakanlığımıza klinik çalışmalar için müracaat ettiler. O çalışmayı da destekleme kararı verdik. Beşinci aşı olarak Selçuk Üniversitesinde Osman Hoca'nın Mustafa Hoca ile geliştirdiği aşının da çalışmaları devam ediyor. O çalışmayı da erken dönemde yine sonuçları çıktığında başarıyla tamamlandığında desteklemiş olacağız. Özetle, üç tane aşının insan deneyi faz çalışmasına önümüzdeki bir hafta, 10 gün içerisinde geçmiş olacağız." dedi.  ŞİFA KAYNAĞI OLACAĞINA İNANDIĞIMIZ BU AŞILARLA DA GELECEĞİMİZİ TEMİNAT ALTINA ALMIŞ OLURUZ" Koca bulunduğu tesiste üretim noktasında da herhangi bir sorunun bulunmadığını belirterek, Adıyaman'da da benzer bir tesis olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Koca'nın ardından şunları ifade etti: "Tebrik ediyoruz, bütün arkadaşlarıma şahsım, milletim adına şükranlarımı özellikle ifade etmek istiyorum. Temennim odur ki hemen kısa zamanda bunları üretime sokar, bu üretimle beraber insana da aşıyı yapma sürecini başlatırız. Bundan böyle de hastalarımızın sayısını ciddi manada düşürür ve şifa kaynağı olacağına inandığımız bu aşılarla da geleceğimizi teminat altına almış oluruz." ERDOĞAN'A, AŞILARIN ENJEKTÖRE ÇEKİLMİŞ HALİ GÖSTERİLDİ Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, görüntülü görüşme sırasında, üç aşının enjektöre çekilmiş halini gösteren Koca, aşıları pazartesi günü gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde takdim edeceklerini bildirdi. Koca, şunları dile getirdi: "Birisi adenovirüs, Erciyes Üniversitesi Aykut Hoca'nın. Bir diğeri yine inaktif olan aşı. Bir diğeri de Koçak Farma, Bakanlığımız tarafından desteklenen bir diğer üçüncü inaktif aşı. Üç tane aşının enjektöre çekilmiş hali. Bu araştırma ürünü, üretim için de hazırlıklar tamamlandı. Önümüzdeki faz çalışmasından sonra erken dönemde üretimin de yapılacağını, yeterli olduğunu, bu anlamda bizim Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundan (TİTCK) yeterlilik aldığını da söylemek istiyorum. Ayrıca Bakanlığımızın, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun verdiği ruhsatın uluslararası düzeyde de dünyada geçerli olduğunu özellikle ifade etmek istiyorum. Çünkü uluslararası kurulda TİTCK üye olduğu için verilecek ruhsatın dünyada da geçerli olduğu son derece önemli bir nokta olacak." Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sağlık Bakanı Koca'yı dinledikten sonra "Hayırlı olsun inşallah." dedi. Sağlık Bakanı Koca, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, su çiçeği, kuduz ve verem aşıları için de hayvan çalışmalarının bittiğini, 1-2 hafta içinde insan üzerinde deneme çalışmalarına başlayacaklarını, bu aşıları da özellikle müjdelemek istediğini sözlerine ekledi.
Kongo - 3.10.2020
Son dakika: SAĞLIK BAKANI KOCA'DAN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A KORONAVİRÜS AŞI ÇALIŞMALARINDA İNSAN ÜZERİNDE DENEME...
Haber: İstanbul DHA Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Kovid-19 ile ilgili yürütülen 13 yerli aşıdan 3'ünde hayvan deneme çalışmalarının başarıyla tamamlandığı, insan üzerinde deneme aşamasına geçildiği müjdesini cep telefonundan görüntülü arayarak verdi.  Tekirdağ Kapaklı'daki Koçak Farma Tesisleri'nde, Kovid-19 ile mücadele kapsamında yerli aşı çalışmalarının yürütüldüğü laboratuvarda incelemelerde bulunan Bakan Koca, ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, cep telefonundan görüntülü arayarak çalışmalara ilişkin şu bilgileri iletti: "Bir müjdeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Özellikle Kovid-19 ile ilgili Türkiye'de 13 aşı çalışmasının yapıldığını biliyorsunuz. Bu aşılardan bir tanesi de Erciyes Üniversitesi ve Bakanlığımız tarafından desteklenen Aykut Özdarendeli Hocamızın aylardır üzerinde çalıştığı bir aşının dün hayvan çalışması başarıyla tamamlandı. Preklinik çalışması bu şekilde bitmiş oldu. İnsan çalışması safhasına gelmiş olduğunu müjdelemek istiyorum." BAKAN KOCA MÜJDEYİ VERDİ  19 transjenik hayvan üzerinde yapılan çalışmada, 10 hayvana virüs verildiğini ifade eden Koca, ayrıca 9 hayvan için de kontrol grubu oluşturulduğunu, kontrol grubundaki 9 hayvana aşı yapılmadığının altını çizdi. Koca, iki hafta sonra her iki gruptan aşı yapılan 10 hayvanda virüs verildiği halde herhangi bir ölüm olmadığını, akciğerlerinde de virüsün tespit edilmediğini söyledi. Kontrol grubu olan aşı yapılmayan 9 transjenik hayvanın 4'ünün öldüğünü, 5'inin akciğerlerinde virüsün tespit edildiğini ifade eden Koca, "Geldiğimiz noktada çalışmaları devam eden 13 aşıdan bir tanesinin transjenik hayvan üzerinde yapılan challenge dediğimiz safhayı başarıyla tamamlayan ilk aşı olduğunu söylemek istiyorum." dedi.  "ÜÇ TANE AŞININ İNSAN DENEYİ FAZ ÇALIŞMASINA ÖNÜMÜZDEKİ BİR HAFTA, 10 GÜN İÇERİSİNDE GEÇMİŞ OLACAĞIZ" Prof. Dr. Aykut Özdarendeli'nin çalıştığı ikinci aşının da preklinik çalışmalarının bittiğini ve hayvan çalışması safhasına ikinci aşı olarak gelindiğinin bilgisini veren Koca, Koçak Farma'da üçüncü inaktif aşının da Bakanlık destekleriyle preklinik çalışmalarının tamamlandığını ve insan deneyi safhasına gelindiğinin haberini verdi. Koca: "Bildiğiniz gibi Ankara Üniversitesinde Hakan Hoca'nın adenovirüs çalışması söz konusu. Onunla ilgili de TÜSEB'e, Bakanlığımıza klinik çalışmalar için müracaat ettiler. O çalışmayı da destekleme kararı verdik. Beşinci aşı olarak Selçuk Üniversitesinde Osman Hoca'nın Mustafa Hoca ile geliştirdiği aşının da çalışmaları devam ediyor. O çalışmayı da erken dönemde yine sonuçları çıktığında başarıyla tamamlandığında desteklemiş olacağız. Özetle, üç tane aşının insan deneyi faz çalışmasına önümüzdeki bir hafta, 10 gün içerisinde geçmiş olacağız." dedi.  ŞİFA KAYNAĞI OLACAĞINA İNANDIĞIMIZ BU AŞILARLA DA GELECEĞİMİZİ TEMİNAT ALTINA ALMIŞ OLURUZ" Koca bulunduğu tesiste üretim noktasında da herhangi bir sorunun bulunmadığını belirterek, Adıyaman'da da benzer bir tesis olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Koca'nın ardından şunları ifade etti: "Tebrik ediyoruz, bütün arkadaşlarıma şahsım, milletim adına şükranlarımı özellikle ifade etmek istiyorum. Temennim odur ki hemen kısa zamanda bunları üretime sokar, bu üretimle beraber insana da aşıyı yapma sürecini başlatırız. Bundan böyle de hastalarımızın sayısını ciddi manada düşürür ve şifa kaynağı olacağına inandığımız bu aşılarla da geleceğimizi teminat altına almış oluruz." ERDOĞAN'A, AŞILARIN ENJEKTÖRE ÇEKİLMİŞ HALİ GÖSTERİLDİ Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, görüntülü görüşme sırasında, üç aşının enjektöre çekilmiş halini gösteren Koca, aşıları pazartesi günü gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde takdim edeceklerini bildirdi. Koca, şunları dile getirdi: "Birisi adenovirüs, Erciyes Üniversitesi Aykut Hoca'nın. Bir diğeri yine inaktif olan aşı. Bir diğeri de Koçak Farma, Bakanlığımız tarafından desteklenen bir diğer üçüncü inaktif aşı. Üç tane aşının enjektöre çekilmiş hali. Bu araştırma ürünü, üretim için de hazırlıklar tamamlandı. Önümüzdeki faz çalışmasından sonra erken dönemde üretimin de yapılacağını, yeterli olduğunu, bu anlamda bizim Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundan (TİTCK) yeterlilik aldığını da söylemek istiyorum. Ayrıca Bakanlığımızın, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun verdiği ruhsatın uluslararası düzeyde de dünyada geçerli olduğunu özellikle ifade etmek istiyorum. Çünkü uluslararası kurulda TİTCK üye olduğu için verilecek ruhsatın dünyada da geçerli olduğu son derece önemli bir nokta olacak." Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sağlık Bakanı Koca'yı dinledikten sonra "Hayırlı olsun inşallah." dedi. Sağlık Bakanı Koca, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, su çiçeği, kuduz ve verem aşıları için de hayvan çalışmalarının bittiğini, 1-2 hafta içinde insan üzerinde deneme çalışmalarına başlayacaklarını, bu aşıları da özellikle müjdelemek istediğini sözlerine ekledi.
Kongo - 3.10.2020
Son dakika! Yerli Kovid-19 aşısında insan üzerinde deneme aşamasına geçildi
Sağlık Bakanı Koca, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, suçiçeği, kuduz ve verem aşıları için de hayvan çalışmalarının bittiğini, 1-2 hafta içinde insan üzerinde deneme çalışmalarına başlayacaklarını, bu aşıları da özellikle müjdelemek istediğini sözlerine ekledi.
Kongo - 2.10.2020
CHP Sözcüsü Faik Öztrak, gündemi değerlendirdi Açıklaması
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın döviz kuruna ilişkin sözlerini eleştiren Öztrak, şu ifadeleri kullandı: "Sayın Albayrak, siz belki döviz kuruna bakmıyorsunuz ama yönetemediğiniz ekonomide iğneden ipliğe her şeyin fiyatı, döviz kuru arttıkça artıyor. Nitekim, daha bu sözlerinizin mürekkebi kurumadan benzine 14 kuruş, elektriğe yüzde 5,75 zam geldi. Milletimizin, 'bu zamlar benim için önemli değil. Ben zamlara bakmıyorum.' deme şansı yok. Kurdaki her kuruş artış, fiyat etiketlerini ve faturaları şişiriyor. Milletin satın alma gücünü eritiyor. Siz göreve geldiğinizde dolar kuru 4 lira 53 kuruştu. Bugün 7 lira 75 kuruşa çıktı. Madem bu kurun kontrolü sizdeydi, niye kontrol edemediniz? Bu Merkez Bankası kasasındaki 120 milyar dolar rezervi kimlere, niye sattınız? Sayenizde milli paramız, sadece dolar ve avro karşısında değil, Afrika ülkelerinin paraları karşısında bile eriyip gitti. Siz iş başına geldiğinizden bu yana Türk Lirası, Gabon Frangı karşısında yüzde 39, Namibya Doları karşısında yüzde 31, Kongo Frangı karşısında yüzde 23 değer kaybetti.
Kongo - 1.10.2020
DEİK Başkanı Olpak, ekonomi basınıyla bir araya geldi
Bu kapsamda, bir ilki daha gerçekleştirmeye hazırlandıklarını dile getiren Olpak, "8-9 Ekim tarihlerinde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan'ın katılımlarıyla, Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu'nu sanal platformda gerçekleştireceğiz. Türk ve Afrika iş dünyalarının zirvesini, ilk kez dijital bir organizasyon ile daha fazla ticaret için buluşturacağız. İlk kez sanal platformda düzenlenecek foruma, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Afrika'dan (Çad, Gambiya, Gabon, Kamerun, Kongo, Moritanya, Nijer, Ruanda, Somali ve Zimbabve) 10 bakan katılacak.
Kongo - 1.10.2020
DSÖ, çalışanlarının Kongolu kadınlara cinsel istismarda bulunduğu iddialarını soruşturacak
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), sahadaki yardım çalışanlarının Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde (KDC) kadınlara cinsel istismarda bulunduğu iddialarını araştıracağını duyurdu.
Kongo - 30.9.2020
Ruanda soykırımı sorumlularından Kabuga'nın BM nezdinde açılan mahkemeye teslimine onay
Temmuz 1994'te İsviçre'ye sığınan ve bu ülkeden sınır dışı edildikten sonra Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ne giden Kabuga, Temmuz 1997'de ve 2003'te Kenya'nın başkenti Nairobi'de düzenlenen polis operasyonlarından kaçmayı başarmıştı.
Kongo - 28.9.2020
Küresel sömürü sisteminin memuru: Macron
Fransa hem Afrika'da hem Akdeniz'de sömürge güdüleriyle hareket ediyor. Bundan dolayı Türkiye ile hem bölgesel hem de küresel olarak karşı karşıya gelmekte. Türkiye bugün Afrika'da insani yardımların yanı sıra "kazan-kazan" prensibiyle hareket ettiği için Afrikalılar tarafından kabul görüyor. Afrikalılar Fransa'nın dışında da işbirliği yapılabilecek ülkeler olduğunu görerek memnun oluyorlar. Çünkü diğer Avrupa ülkelerinin de Afrika'da bir sömürgeci geçmişi var. Fakat Türkiye'nin Afrika'da kan ve gözyaşı miraslı bir sömürgeci geçmişi yok. Bilakis Afrikalıların mücadele ettiği bu sömürgeci güçlere karşı biz de aynı şekilde mücadele ettik. Cezayir'i, Mali'yi, Nijer'i, Kongo'yu sömüren Fransa ile Suriye'yi, Lübnan'ı sömüren, Hatay'ı, Antep'i, Maraş'ı işgal eden aynı Fransa'dır.
Kongo - 26.9.2020
Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde isyancılar ile güvenlik güçleri arasında çatışma: 19 ölü
Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin (KDC) güneyindeki Lubumbashi şehrinde güvenlik güçleri ile isyancı grup "Mai-Mai Kata Katanga" (Katanga'nın Özgürlüğü için Savaşanlar) arasında çıkan çatışmada 19 kişi hayatını kaybetti.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Kongo Haberleri | Kongo Haber - Haberler - Kongo haberleri, son dakika kongo haber ve gelişmeleri burada. Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde isyancılar polis lojmanlarına saldırdı: 8 ölü.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 22.10.2020 18:30:47. #1.15#
title