Bağdat Haberleri

Bağdat haber, Bağdat son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Bağdat - 23.10.2020
Irak'ın yeni ortakları: Rusya ve Çin
2003'te Saddam Hüseyin rejiminin devrilmesinin ardından Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) doğrudan nüfuzu altına giren Irak, 2011'de ABD'nin askeri birliklerinin çoğunluğunun çekilmesinin ardından İran'ın da doğrudan nüfuzu altında kalmaya başladı. Irak'ta Saddam sonrası dönemde yönetime gelen hükümetler ABD-İran rekabetinden menfi yönde etkilendiler. Bu bağlamda, küresel düzeyde etkisini gösteren son hadise, ABD'nin Bağdat'ta Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Ketaib Hizbullah lideri Ebu Mehdi Mühendis'e yönelik suikastıydı.
Bağdat - 23.10.2020
Hamaney'in "ABD'nin Irak'taki çıkarlarına yönelik saldırıları durdurma talimatı verdiği" iddia edildi
Haberde, Irak'ta ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ev sahipliği yapan üsler ve lojistik destek konvoylarının son aylarda neredeyse her gün roketler, patlayıcılar ve bazen de doğrudan silahlı saldırılarla hedef alındığına dikkati çekildi.
Bağdat - 23.10.2020
ABD İran'ın Bağdat büyükelçisi ve iki Hizbullah yetkilisine yaptırım uygulayacak
ABD yönetimi, İran'ın Bağdat Büyükelçisi İrec Mescidi ile iki üst düzey Hizbullah yetkilisini yaptırım listesine aldı.
Bağdat - 23.10.2020
Bağdat Büyükelçisi Yıldız, sosyal medyadaki ismini Iraklı dostunun hitabı üzerine değiştirdi
Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, Iraklı bir dostunun kendisine ülkede kullanılan klasik lakapla hitap etmesi üzerine, sosyal medyadaki profil ismini Fatih'ten "Ebu Aşkım"a (Aşkım'ın babası) çevirdi.
Bağdat - 22.10.2020
Son dakika haberi: Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Gözlemevi, Irak'ta 8 Sünni'nin güvenlik güçlerinin bilgisi dahilinde öldürüldüğünü bildirdi
Söz konusu vahşi insanlık suçunun Bağdat hükümetinin silahlı milislerin sahaya kontrolünün kırılması noktasındaki zayıflığının sonucu olduğunu söyleyen Cercavi, hükümetin milislerin yarattığı kaosa karşı aciz durumu ülkede daha fazla kaçırma ve öldürme eylemlerine neden olacağını vurguladı.
Bağdat - 22.10.2020
Üç farklı Arap ülkesinde peş peşe yaşanan "şiddet olayları" kamu vicdanını derinden sarstı
Iraklı anne 2 çocuğunu Dicle Nehri'ne attı Irak'ın başkenti Bağdat'ta 16 Ekim'de bir kadın Dicle Nehri üzerindeki El-Eimme Köprüsü'nden 2 çocuğunu nehre attı.
Bağdat - 21.10.2020
Son dakika haberleri... Bağdat'ta protestolarda öldürülüp elektrik direğine asılan çocuğun katillerine idam cezası
Son dakika 3. sayfa haberine göre Irak'ın başkenti Bağdat'ta geçtiğimiz yılın sonlarında hükümet karşıtı protestolarda 17 yaşındaki çocuğu öldürerek cesedini elektrik direğine asan şahıslar idam cezasına çarpıtıldı.
Bağdat - 20.10.2020
Irak, Mısır ve Ürdün arasındaki yakınlaşma çabaları devam ediyor
Terörle mücadele, ekonomi, altyapı ve enerji üç ülke arasındaki ilişkilerde öne çıkan başlıklar olurken, Bağdat, Kahire ve Amman'ın öncelik ve beklentileri ise farklılaşıyor.
Bağdat - 20.10.2020
Irak'taki Haşdi Şabi Başkanı Feyyad: "KDP binasının yakılması suç"
Feyyad, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, Haşdi Şabi yanlıları tarafından 17 Ekim Cumartesi günü KDP Bağdat bürosuna düzenlenen baskına dair, "KDP Bağdat bürosunun yakılması bir suç eylemidir ve bu bizim için üzücü olmuştur.
Bağdat - 19.10.2020
Bağdat'ta 2 çocuğunu Dicle Nehri'ne atan anne ülkeyi ayağa kaldırdı
Irak'ın başkenti Bağdat'ta 1 ve 3 yaşlarındaki 2 çocuğunu Dicle Nehri'ne atarak ölmelerine neden olan annenin cinayeti ülkeyi ayağa kaldırdı.
Bağdat - 18.10.2020
Son dakika: Irak Başbakanı Kazımi, bu hafta Almanya'yı ziyaret edecek
Almanya'nın Bağdat Büyükelçiliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre Kazımi, 20 Ekim Salı günü Almanya'nın başkenti Berlin'de Başbakan Angela Merkel ile görüşecek.
Bağdat - 18.10.2020
Son dakika haber: Irak Başbakanı Kazımi'den "mezhepçi husumet" uyarısı Açıklaması
Salahaddin vilayetindeki Beled ilçesine bağlı Fertahiye Nahiyesi'nde kimliği belirsiz silahlı kişilerce kaçırılan 12 kişiden 8'inin kurşuna dizilerek öldürülmesi ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Bağdat bürosu baskınına değinen Kazımi, "Beled'de işlenen suç ve KDP binasına yönelik saldırı kabul edilemez.
Bağdat - 17.10.2020
IKBY'den Bağdat'taki KDP binasına saldırıya tepkiler
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani, Haşdi Şabi yanlısı bir grubun Bağdat'taki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) bürosuna saldırmasını kınadı.
Bağdat - 17.10.2020
Son dakika haberi! Rudaw Bağdat muhabiri ve kameramanı bilinmeyen bir yere götürüldü
Gelen son dakika haberlerine göre Irak'ın başkenti Bağdat'ta Haşdi Şabi yanlılarının Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) binasını bastığı sırada çekim yapan Rudaw televizyonu muhabiri ve kameramanın, hükümet güçleri olduklarını iddia eden grup tarafından bilinmeyen bir yere götürüldüğü belirtildi.
Bağdat - 16.10.2020
İngiltere'nin Bağdat Büyükelçisi: "Silahlı gruplar bölgeden (Sincar'dan) çekilmeli"
İngiltere'nin Bağdat Büyükelçisi Stephen Hickey, Bağdat ve Erbil yönetimleri arasında imzalanan anlaşma kapsamında silahlı grupların Sincar'dan çekilmesi gerektiğini belirtti.
Bağdat - 15.10.2020
Irak, ABD askerlerinin yurtdışında konuşlandırılması için özel bir heyet oluşturdu
Öte yandan Iraklı Şii Haşdi Şabi Güçleri Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis ile İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs gücü Komutanı General Kasım Süleymani'nin ABD'nin 3 Ocak'ta Bağdat Havalimanı yakınlarında düzenlediği saldırı sonucu hayatını kaybetmeleri ardından ABD askerlerinin ülkeden çıkarılması istenmişti.
Bağdat - 15.10.2020
Irak'taki çadır kamplar 21 Ekim'den itibaren kademeli olarak kapatılacak
Irak'ta terör örgütü DEAŞ'ın ülkenin büyük bir bölümünün işgal etmesinin ardından başlayan göç dalgaları nedeni ile çok sayıda çadır kamp kurulmuştu. Irak Göç ve Göçmen Bakanı İvan Faik bugün yaptığı açıklamada, ülkede bulunan tüm çadır kampların 21 Ekim tarihinden itibaren kademeli olarak kapatılacağını aktardı. İlk aşamada Bağdat ile Kerbela kentlerinde bulunan 5 kampın kapatılacağını belirten Faik, 2'inci aşamada ise 2021 Mart ayına kadar diğer 15 kampın kapatılacağını aktardı.
Bağdat - 15.10.2020
Son dakika haberi | Irak Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu, Yunanistan Dışişleri Bakanın Bağdat ziyaretini eleştirdi
Son dakika haberler... Irak Meclisi Dış İlişkileri Komisyonu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'in Bağdat ziyaretini "Düşünmeden alınmış karar" olarak nitelendirdi.
Bağdat - 15.10.2020
Son dakika haber...
Bağdat ile Erbil arasında imzalanan Sincar anlaşması AA muhabirinin ulaştığı Bağdat ile Erbil arasında 9 Ekim'de imzalanan anlaşma metnine göre, Sincar'da ilçe kaymakamı ve diğer idari birimler için yeni atamalar gerçekleştirilecek.
Bağdat - 14.10.2020
Irak Başbakanı Kazımi: "Ankara ziyareti için Erdoğan'ın davet mektubunu aldım"
Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız'ı kabulü sırasında, Ankara'yı ziyaret için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davet mektubunu aldığını bildirdi.
Bağdat - 14.10.2020
Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, Bağdat'ta
Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, Yunanistanlı mevkidaşıyla yaptığı görüşmede bu ükeden alternatif enerji konusunda yararlanmak istediklerini söyledi.
Bağdat - 14.10.2020
Ekonomik krizdeki İran, Irak'taki 5 milyar doların peşinde
İran Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Himmeti, pazartesi günü Bağdat'a yaptığı ziyaretin başarılı geçtiğini belirterek, "Irak'taki 5 milyar dolardan fazla mali kaynağımızı kullanabileceğimizi ümit ediyorum.
Bağdat - 13.10.2020
Ruhani: "Yurt dışında bloke edilen döviz kaynaklarımızı kullanabilmek için uğraşıyoruz"
Toplantıda İran Merkez Başkanı Abdunnasır Himmeti, dün yaptığı Bağdat ziyaretinde Iraklı yetkililerle mali kaynakların kullanımına dair yaptığı anlaşmalarla ilgili bilgi verdi.
Bağdat - 13.10.2020
Erbil-Bağdat anlaşması Sincar'ın "ikinci Kandil" olmasını engelleyebilir
Bağdat ile Erbil arasında 9 Ekim'de imzalanan ve terör örgütü PKK'nın Musul'un Sincar ilçesindeki varlığını sonlandırmayı da amaçlayan Sincar Anlaşması hem PKK hem de Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) için, ayrıca Irak ve bölge ülkeleri açısından kritik bir sürece kapı araladı.
Bağdat - 12.10.2020
Son dakika haberi | Kahire ile Bağdat, Filistin, Libya ve Suriye meselelerini görüştü
Gelen son dakika haberine göre Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin'in Kahire ziyareti kapsamında Mısırlı yetkililerle gerçekleştirdiği görüşmelerde Filistin, Suriye ve Libya'daki gelişmeler ile terörle mücadele konularını ele alındı.
Bağdat - 12.10.2020
İran Merkez Bankası Başkanı: "Irak bankalarındaki mali kaynaklarımız serbest bırakılacak"
İran Merkez Başkanı Abdunnasır Himmeti, ülkesinin mali kaynaklarının serbest bırakılması konusunda Bağdat yönetimiyle anlaştıklarını söyledi.
Bağdat - 12.10.2020
Son dakika haberleri... Erbil ve Bağdat yönetimlerinden "Sincar anlaşmasına destek" vurgusu
Edinilen son dakika haberine göre Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) temsilcileri ve Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih'in Erbil'deki görüşmesinde, yaklaşan seçimler ve Bağdat-Erbil ilişkileri ele alınırken "Sincar anlaşmasına destek" vurgusu öne çıktı.
Bağdat - 11.10.2020
Irak, IKBY'deki memurların maaşlarının ödenmesi için 320 milyar Dinar gönderdi
Irak hükümeti, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ile imzalanan anlaşması sonrası memur maaşları için IKBY'ye para gönderdi. Irak Meclisi Maliye Komisyonu üyelerinden Ahmet Hacı Reşit yaptığı açıklamada, Bağdat ile Erbil arasında imzalanan anlaşma uyarınca Irak hükümetinin 320 milyar dinar (Yaklaşık 270 milyon dolar) gönderdiğini aktardı.
Bağdat - 11.10.2020
Irak ile İran arasında uçak seferleri yeniden başlıyor
Irak Ulaştırma Bakanı Nasır Bender Hüseyin tarafından yapılan yazılı açıklamada, Irak'ın başkenti Bağdat ile Necef kentlerinden İran'ın başkenti Tahran'a yapılan tüm uçuşların yarından itibaren yeniden başlayacağı bildirildi.
Bağdat - 11.10.2020
Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarı'ndan ülkesi ile Türkiye arasındaki iş birliğinin önemine vurgu
Ulusal Güvenlik Müsteşarlığı Ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Araci ile Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız bir araya geldi.
Bağdat - 11.10.2020
Haftanın tarihine bakış
2003- Bağdat'ta Türk Büyükelçiliği yakınında bomba yüklü araç patlatıldı.
Haberler.com’un şehir sayfaları, Türkiye’nin 81 iline ait en güncel haberleri, gündeme dair fotoğrafları ve son dakika gelişmelerini bir arada sunuyor. Türkiye’nin tüm il, ilçe ve beldelerine ait politika, spor, genel kültür ve en yerel gelişmeleri okuyabileceğiniz Şehir Sayfaları’nda illere göre günlük hava durumu, namaz vakitleri ve sinema seans bilgilerine de ulaşabilirsiniz.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Bağdat Haber, Bağdat Son Dakika Haberleri - Haberler - Bağdat haber sayfamızda Bağdat haberleri okuyabilir, Bağdat son dakika haberleri ve güncel Bağdat gelişmelerini görebilirsiniz. Irak'ın yeni ortakları: Rusya ve Çin.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 23.10.2020 12:39:37. #1.14#
title