Afganistan Haberleri

Afganistan haber, Afganistan son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Afganistan - Bugün
İSTANBUL HABER TAKİP GÜNDEMİ
12.00 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile Huber Köşkü'nde görüşecek.
Afganistan - Bugün
Son dakika... Terör örgütü DEAŞ, Afganistan'da düzenlenen terör eylemini üstlendi
Edinilen son dakika haberine göre Terör örgütü DEAŞ, Afganistan'ın Kandahar vilayetinde Şii topluluğuna ait Fatımiyye Camisi'ne düzenlenen terör eylemini üstlendiğini açıkladı.
Afganistan - Bugün
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Taliban heyetini ağırladı
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Erbaş, Ankara'da temaslarını sürdüren Afganistan Geçici Hükümeti Dışişleri Bakan Vekili Mawlawi Amir Khan Mutaqi başkanlığındaki heyeti makamında ağırladı.
Afganistan - Bugün
Bitlis'te römorklu minibüste 70 düzensiz göçmen yakalandı
Bitlis Valiliğinden yapılan açıklamada, İl Jandarma Komutanlığı unsurlarınca göçmen kaçakçılığı yapan şahısların takibi hakkında yürütülen faaliyet kapsamında Bitlis-Baykan karayolunda şok yol kontrol uygulaması icra edildiği belirtildi. Açıklamada, "Yapılan şok yol kontrol uygulamasında minibüs ve arkasına bağlanan römorkta 1 araç sürücüsü organizatör ve yurda yasa dışı yollardan girdiği tespit edilen 70 Afganistan uyruklu düzensiz göçmen yakalanmıştır.
Afganistan - Bugün
AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş: "Afganistan'daki saldırıyı lanetle kınıyorum"
Gaziosmanpaşa'da yaptırılan 466 kişi kapasiteli ve 2 minareli "Çifte Minare Camii"nin açılışına katılan AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, "Afganistan'daki saldırıyı lanetle kınıyorum.
Afganistan - Dün
GÜNDEM ÖZETİ / 16 Ekim 2021
(Uşak/11.00) DÜNYA DİPLOMASİ 1- Afganistan'daki siyasi gündem ve güvenlik konularına ilişkin gelişmeler izleniyor.
Afganistan - Dün
Son dakika haber! BM'den Afganistan'da düzenlenen terör saldırısına kınama
Son dakika habere göre Birleşmiş Milletler (BM), Afganistan'ın Kandahar vilayetinde bir camiye yönelik bombalı saldırıyı kınadı.
Afganistan - Dün
Afganistan'ın Kandahar vilayetinde camiye bombalı saldırıda 47 kişi öldü
Afganistan'da Taliban'ın kalesi olarak bilinen güneydeki Kandahar vilayetinde Şii topluluğuna ait Fatımiyye Camisi'ne iki intihar bombacısının düzenlediği saldırıda 47 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı.
Afganistan - Dün
Frontex: Doğu Akdeniz, AB'ye yasa dışı girişlerde düşüş görülen tek rota oldu
Bu güzergahı çoğunlukla Türkiye, Suriye, Afganistan ve Kongo'dan gelenler izledi.
Afganistan - Dün
Tacikistan, BDT ülkelerinden Afganistan kaynaklı tehditlerle mücadelede koordinasyon istedi
Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerine Afganistan'dan kaynaklanan tehditlerle mücadelede koordinasyonu güçlendirme çağrısında bulundu.
Afganistan - Dün
Gaziosmanpaşa'da yeniden inşa edilen Çifte Minare Camisi ibadete açıldı
AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Afganistan'da 36 kişinin öldüğü camiye yönelik saldırıyı kınayarak, "Bu kara olayın arkasındaki faillerin büyük bir insanlık suçu işlediklerini buradan, Gaziosmanpaşa'dan bütün dünyaya ilan etmek istiyorum" dedi.
Afganistan - Dün
AB ile Çin, zirve toplantısı düzenlemek için anlaştı
Michel, Şi ile görüşmesinde Afganistan'daki durumu da ele aldıklarını belirterek, "Uluslararası toplum, Taliban'a uluslararası yükümlülüklerine uyması ve kapsayıcı bir hükümetin sağlanması için Taliban'a çağrıda bulunurken birliktelik sergilemelidir.
Afganistan - Dün
Son dakika haberleri | Afganistan'ın Kandahar vilayetinde camiye bombalı saldırıda 36 kişi öldü, 70 kişi yaralandı
Gelen son dakika haberine göre Afganistan'da Taliban'ın kalesi olarak bilinen güneydeki Kandahar vilayetinde bulunan Şii topluluğuna ait Fatımiyye Camisi'ne iki intihar bombacısının düzenlediği saldırıda ölü sayısı 36'ya yükseldi.
Afganistan - Dün
Putin: "Taliban'ın geçici hükümeti, Afgan toplumunun tüm kesimlerini yansıtmıyor"
Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri liderler zirvesine çevrim içi katılan Putin, Afganistan meselesine ilişkin açıklamalarda bulundu.
Afganistan - Dün
Son dakika gündem: Taliban'dan, Putin'in "Irak ve Suriye'den teröristlerin Afganistan'da toplandığı" açıklamasına ret
Son dakika haber... Taliban yönetimi, Rusya lideri Vladimir Putin'in "Irak ve Suriye'den teröristlerin Afganistan'da toplandığı" açıklamasını reddetti.
Afganistan - Dün
Kazakistan, BM'nin Afganistan'a yardım ulaştırma merkezinin Almatı kentine kurulmasını istiyor
NUR Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Birleşmiş Milletlerin (BM) Afganistan'a yardım ulaştırma merkezinin ülkenin en büyük ikinci kenti Almatı'da kurulmasını önerdiklerini bildirdi.
Afganistan - Dün
Erdoğan: (Siyasi cinayetler) Yargıya müracaat ederek araştırılmasını istedik
"TALİBAN DÜNYADA KABUL ARAYIŞLARI İÇERİSİNDE" Erdoğan, "Taliban dünyada kabul arayışları içerisinde. Henüz ülkeler Taliban'ın şu anki durumunu kabul etmiş değiller. Ülkelerin kendilerini kabulü noktasında arayışları var. Arkadaşlarımızla yaptıkları görüşmelerde özellikle destekler noktasında gerek insani yardım noktasında gerekse Afganistan'daki yeni sürecin işlerliği konusunda talepleri oldu.
Afganistan - Dün
ERDOĞAN: (SİYASİ CİNAYETLER) YARGIYA MÜRACAAT EDEREK ARAŞTIRILMASINI İSTEDİK
"TALİBAN DÜNYADA KABUL ARAYIŞLARI İÇERİSİNDE" Erdoğan, "Taliban dünyada kabul arayışları içerisinde. Henüz ülkeler Taliban'ın şu anki durumunu kabul etmiş değiller. Ülkelerin kendilerini kabulü noktasında arayışları var. Arkadaşlarımızla yaptıkları görüşmelerde özellikle destekler noktasında gerek insani yardım noktasında gerekse Afganistan'daki yeni sürecin işlerliği konusunda talepleri oldu.
Afganistan - Dün
BM'den Afgan mültecilerin bulunduğu ülkelere "aile birleşimi sürecini hızlandırma" çağrısı
Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Afganistan'dan kaçan kişilerin sığındıkları ülkelerde Afganistan'daki ailelerini yanlarına alabilmek için gerekli yasal sürecin hızlandırılması ve kolaylaştırılması çağrısında bulundu.
Afganistan - Dün
Kırgızistan, BDT'ye üye ülkelerin devlet sınırlarının acil belirlenmesini istedi
Caparov, Tacikistan ile Kırgızistan arasındaki sınır sorunu ile Afganistan'a insani yardımın sağlanması konusunu gündeme getirdi ve 28 Kasım'da düzenlenecek milletvekili seçimine BDT'den gözlemci heyeti göndermesini ve Kırgızistan'ın Birleşmiş Milletlerdeki (BM) inisiyatiflerine destek istedi.
Afganistan - Dün
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Gerek insani yardım gerek Afganistan'daki yeni sürecin işlerliği konusunda talepleri oldu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Gerek insani yardım gerek Afganistan'daki yeni sürecin işlerliği konusunda talepleri oldu.
Afganistan - Dün
Son dakika haberleri... Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Gerek insani yardım gerek Afganistan'daki yeni sürecin işlerliği konusunda talepleri oldu.
Son dakika haber: Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Gerek insani yardım gerek Afganistan'daki yeni sürecin işlerliği konusunda talepleri oldu.
Afganistan - Dün
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Kabil Havalimanı'nın işletmesini yürütüyorduk. Bundan sonraki süreçte de eğer anlaşmalar yapılabilirse Türkiye, Katar,...
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Kabil Havalimanı'nın işletmesini yürütüyorduk. Bundan sonraki süreçte de eğer anlaşmalar yapılabilirse Türkiye, Katar, Afganistan bu tür adımları atabiliriz"
Afganistan - Dün
Prof. Dr. Süha ATATÜRE'nin " ABD'nin En büyük hatası ırak yaptırımlarıdır" röportajı yayınlandı.
Prof. Dr. Süha Atatüre : 1. Bölüm Prof. Dr. Süha Atatüre : 2. Bölüm Prof. Dr. Süha Atatüre "ABD ilk büyük savaşını İspanyollara karşı verdi" diyor ve ekliyor: "ABD kurulduktan sonra ilk büyük savaşını 1898'de İspanyollara karşı verdi. Bu savaşın sonunda Amerika okyanusa sahip oldu yani artık okyanustan ispanya çıktı ve Amerika okyanusa sahip oldu. Bu çok büyük bir ilerleme ve büyük bir güç. Daha sonra 1'nci Dünya Savaşı ve 2'nci Dünya Savaşı bu iki savaşta Amerika'yı kendine aşırı şekilde güveneceği bir yapıya bütün hatalarına ve eksikliklerine rağmen oturttu. Bu hataları ve eksiklikleri zaman içerisinde gidermeye çalıştılar. İç yapılarını buna göre ayarladılar. Örneğin, 2'nci Dünya Savaşı'ndan sonra koordinesizliğin karşılığı olarak yeni bakanlıklar ve Hava Kuvvetleri'ni kurdular. Milli Güvenlik Kurulu'da 1947 yılında kuruldu. Fakat daha fazla dünyaya hakim olma çabası ve hareketleri 1957 yılında oldu. 1957 yılında o zaman ki İngiliz ve Fransızların desteğiyle İsrail'in Mısır'a saldırması artık Amerika için İngiltere ve Fransa'ya bakışıyla ilgili son nokta oldu. " "Her iki ülkeyi de ABD çıkartarak artık 1957 yılında Ortadoğu'nun sahibi oldu" diyen Prof. Dr. Süha Atatüre: "Daha doğrusu artık Ortadoğu'ya Rusya ile birlikte hatta Rusya'yı bile gözden çıkararak Ortadoğu'nun hakimi oldu. İşte bütün bu hakimiyetler ve kendisine daha fazla güven veren bu yapılar Amerika'yı hegemon bir ülke durumuna getirdi. Amerika, bütün dünyaya 50'ler 60'lar 70'lere kadar aslında tüm gücüyle hem de kültürel olarak yayıldı. Avrupa, Asya'nın bazı ülkeleri ve Güney Amerika ABD'nin etkisi altında kaldı. Dolayısıyla ABD 1970'lere kadar inanılmaz bir büyüklükle hegemonik bir tavırla politikalarını sürdürdü. " "11 Eylül Saldırısı" olayı ardından da 2003 yılında Körfez Savaşı'nı getirdi "Bugünlerin en önemli sorunu olarak gördüğüm Irak Savaş'ıdır. 1991 yılı Ocak ayında Saddam'ın Kuveyt'i işgal etmesi çok önemli bir konudur ve hiçbir devletin kabul edemeyeceği bir saldırganlıktı. Bu saldırganlığı hiçbir devlet kabul etmedi ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi oy birliğiyle Saddam'ın Kuveyt'ten çıkartılması için karar verdi ve koalisyon güçleri oluşturuldu. Nitekim muazzam bir baskıyla Saddam Kuveyt'ten çıkartıldı. O andan itibaren Irak üzerinde baskı oluşturuldu ve biz de bu baskıya ortak olduk. Bugüne gelişimizin en temel sorunu ABD'nin yaptığı hata ırak Savaşı'nda Saddam'ın Kuveyt'ten çıktıktan sonra Amerika'nın Irak'a uyguladığı yaptırımlar ve yok etmek üzerine kurulu bir politika uygulamasıydı. Bunun karşılığı "11 Eylül saldırısı" oldu. Çünkü o kadar büyük baskılarla bütün islam alemine karşı yapılmış bir baskıydı ki o Irak'ta yapılan faaliyet, El-Kaide'nin ortaya çıkması daha doğrusu artık bunun intikamını almasıyla "11 Eylül saldırısı" olayı oldu. "11 Eylül Saldırısı" olayı ardından da 2003 yılında Körfez Savaşı'nı getirdi. Bu savaşların ne dünyaya ve ne ABD'ye hiçbir yararı olmamıştır ve 11 Eylül'den sonra Afganistan'ı işgal etmesinin de 20 yıl sonrasında anlıyoruz ki bugün hiç bir yararı olmadı.
Afganistan - Dün
Türkiye, Afganistan'da düzenlenen terör saldırısını kınadı
Dışişleri Bakanlığı, Afganistan'ın Kandahar vilayetinde bir camide meydana gelen bombalı saldırıyla ilgili kınama ve taziye mesajı yayımladı.
Afganistan - Dün
Son dakika! Türkiye'den Afganistan'da gerçekleştirilen terör saldırısına kınama
Edinilen son dakika gelişmesine göre Türkiye, Afganistan'da gerçekleştirilen terör saldırısını kınadı.
Afganistan - Dün
Son dakika haberleri... Dışişleri Bakanlığı: "Afganistan'da son dönemde özellikle camileri hedef alan insanlık dışı terör saldırılarını şiddetle kınıyoruz" (2)
Bir son dakika haberine göre Dışişleri Bakanlığı: "Afganistan'da son dönemde özellikle camileri hedef alan insanlık dışı terör saldırılarını şiddetle kınıyoruz" (2)
Afganistan - Dün
Afganistan'ın Kandahar vilayetinde Şiilerin gittiği bir camide cuma namazı sırasında meydana gelen patlamada en az 30 kişinin hayatını kaybettiği...
Afganistan'ın Kandahar vilayetinde Şiilerin gittiği bir camide cuma namazı sırasında meydana gelen patlamada en az 30 kişinin hayatını kaybettiği kaydedildi.
Afganistan - Dün
Son dakika haberi | Afganistan'ın Kandahar vilayetinde camiye bombalı saldırıda en 30 kişi öldü
Son dakika haberleri: Afganistan'da Taliban'ın kalesi olarak bilinen güneydeki Kandahar vilayetinde bulunan Şii topluluğuna ait Fatımiyye Camisi'ne iki intihar bombacısının düzenlediği saldırıda en az 30 kişi öldü, 200'den fazla kişi yaralandı.
title