Para Politikası Kurulu Haberleri

Para Politikası Kurulu haber, Para Politikası Kurulu son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Para Politikası Kurulu - 17.09.2021
Borsa günü yükselişle tamamladı
Haftaya yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB), Para Politikası Kurulu toplantısında açıklayacağı faiz kararı, tüketici güven endeksi ve sektörel güven endeksleri, yurt dışında ise ABD Merkez Bankası, İngiltere Merkez Bankası, Japonya Merkez Bankasının faiz kararları ve dünya genelinde açıklanacak Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) başta olmak üzere yoğun veri gündeminin takip edileceğini belirten analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.
Para Politikası Kurulu - 03.09.2021
Ekonomistler enflasyon verilerini değerlendirdi
"Enflasyon önümüzdeki iki aylık dönemde yüksek seyrini koruyacak" Haluk Bürümcekçi, gıda enflasyonunu hem işlenmemiş hem de işlenmiş gıdanın yukarı çektiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti: "Kısa vadede, tedarik zincirlerindeki aksamanın arz üzerine getirdiği kısıtlamalarla küresel çapta petrol ve emtia fiyatlarının yüksekliğini korumasının olumsuz yansımaları görülmeye devam etmektedir. Buna ek olarak, ekonomik aktivite ve iç talebin 3. çeyrekte de gücünü koruması üretici fiyatlarında gözlenen artışın tüketiciye daha fazla yansıtılması olasılığını artırmaktadır. Buna karşılık, kur sepetinin son iki ayda yüzde 5'in üzerinde gerilemesi ve yıllık değişiminin yüzde 13 civarına inmesi, bu faktörün çekirdek enflasyon üzerinde aşağı yönlü etkide bulunabileceğini göstermektedir. Ayrıca, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) son yatırımcı toplantısında belirttiği üzere eylül sonuna kadar uzatılan hizmet sektörlerindeki KDV indiriminin tekrar uzatılması yönünde bir eğilim olursa buradan gelebilecek 0,5-1,0 puan arası yukarı yönlü etki de gözlenmeyebilir. Dolayısıyla, TL'de ani değer kaybının gözlenmediği durumda bile enflasyonun önümüzdeki iki aylık dönemde yüksek seyrini koruyacağını, düşüşün ise ancak son iki ayda görülebileceğini düşünüyoruz. Enflasyonda yılın en iyi ihtimalle yüzde 17-18 aralığında bitirmesi beklenebilir." TCMB'nin eylül ayı Para Politikası Kurulu toplantısında değişiklik yapmayacağını öngören Bürümcekçi, ancak para politikası duruşuna ilişkin mesaj cümleleri değişirse faizlerde indirim beklentisinin sonraki toplantılar için güçlenebileceğini sözlerine ekledi.
Para Politikası Kurulu - 21.08.2021
Son dakika haberi... Küresel piyasaların gözü kulağı Jackson Hole'de olacak
Bu hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) Toplantı Özeti takip edilirken, özette, "Politika duruşu, enflasyon gelişmeleri ve enflasyon beklentileri dikkate alınarak dezenflasyon sürecini en kısa sürede tesis edecek ve orta vadeli hedeflere ulaşıncaya kadar bunun sürekliliğini sağlayacak bir sıkılık düzeyinde belirlenmeye devam edilecektir.
Para Politikası Kurulu - 20.08.2021
Asya borsaları sert düştü
Asya borsalarında haftanın son işlem gününde satış ağırlıklı bir seyir izlendi.
Para Politikası Kurulu - 19.08.2021
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti yayımlandı Açıklaması
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) Toplantı Özeti'nde, "Politika duruşu, enflasyon gelişmeleri ve enflasyon beklentileri dikkate alınarak dezenflasyon sürecini en kısa sürede tesis edecek ve orta vadeli hedeflere ulaşıncaya kadar bunun sürekliliğini sağlayacak...
Para Politikası Kurulu - 19.08.2021
Son dakika haberi! Küresel piyasalar, Fed toplantı tutanaklarının ardından negatif seyrediyor
Analistler, bugün yoğun veri akışının bulunduğu yurt içi piyasalarda, TCMB'nin ağustos ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına ilişkin özetin takip edileceğini söyledi.
Para Politikası Kurulu - 16.08.2021
Piyasalarda yeni haftada Fed'den gelecek mesajlar bekleniyor
Analistler, yeni haftada yurt içinde veri akışının nispeten sakin olduğunu, TCMB'nin geçen hafta gerçekleştirdiği Para Politikası Kurulu toplantısına ilişkin özetin takip edileceğini belirterek, ABD ve Avro Bölgesi'nde açıklanacak verilerin yanı sıra jeopolitik gelişmeler ve Kovid-19 salgını kapsamındaki haber akışının pay piyasalarının yönünde etkili olacağını söyledi.
Para Politikası Kurulu - 13.08.2021
Borsa günü yükselişle tamamladı
Haftaya yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantı özeti, yurt dışında da ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell açıklamalarının piyasaların odağında bulunacağını belirten analistler, veri gündeminde ise Japonya'da büyüme, Avro Bölgesinde büyüme ve enflasyon, ABD ve Çin'de sanayi üretimi verilerinin öne çıktığını ifade etti.
Para Politikası Kurulu - 12.08.2021
Yurt içi piyasalar TCMB faiz kararını bekliyor
TCMB Para Politikası Kurulu toplantısına ilişkin AA Finans'ın beklenti anketine katılan ekonomistlerin tamamı politika faizinin sabit bırakılacağını tahmin ediyor.
Para Politikası Kurulu - 11.08.2021
GÜNDEM ÖZETİ / 12 Ağustos 2021
(Erzurum/12.00-16.15) EKONOMİ FİNANS 1- Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu toplantısında faiz kararını açıklayacak.
Para Politikası Kurulu - 11.08.2021
Borsa günü düşüşle tamamladı
Analistler, yarın yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının Para Politikası Kurulu toplantısında açıklayacağı faiz kararı, sanayi üretimi, yurt dışında ise İngiltere'de büyüme, Avro Bölgesi'nde sanayi üretimi ve ABD'de Üretici Fiyat Endeksi verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.
Para Politikası Kurulu - 05.08.2021
İngiltere Merkez Bankası politika faizini sabit tuttu
Bankadan yapılan açıklamada, BoE Para Politikası Kurulu'nun (MPC) politika faizini yüzde 0,1 seviyesinde, tahvil alım programını da 895 milyar sterlinde tuttuğu bildirildi.
Para Politikası Kurulu - 03.08.2021
Ekonomistler, enflasyon verilerini değerlendirdi
TL'nin temmuz ayında dolar karşısında yüzde 3'ün üstünde değer kazandığı aktarılan raporda, "TCMB'nin 12 Ağustos'ta gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu toplantısında en önemli gündem maddesi salgında delta varyantı gelişmeleri, normalleşme adımları, jeopolitik riskler ile siyasi konular ve bunlara ilişkin oluşan ekonomi adımları olacaktır.
Para Politikası Kurulu - 29.07.2021
Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, soruları yanıtladı: (3)
Süresi dolacak Türk lirası mevduata stopaj indirimi uygulamasının da önemine değinen Kavcıoğlu, şu değerlendirmede bulundu: "Bu konuda Hazine ve Maliye Bakanı'mız ile görüştük, umarım olumlu bir şey bekliyoruz oradan. Bakacaklar, çünkü bütçe tarafı var. Stopajın bize önemli fayda sağlayacağını düşünüyoruz. O konuda olumlu adım olursa bizim işimiz kolaylaşır ama olmaması noktasında da enflasyon zaten aşağı geleceği için para politikası anlamında çok büyük sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyoruz. Ama stopajın uzatılması elimizi rahatlatır, daha olumlu piyasaya yansır." Kavcıoğlu, faiz kararları üzerinde baskı yaratılıp yaratılmadığına ilişkin soruya da şu yanıtı verdi: "Bizim üzerimizde küresel anlamda enflasyon, emtia fiyatları ve tedarik zinciri problemleri daha fazla baskı yaratıyor. Biz sorunları çözdüğümüz sürece enflasyon düşecek. Para Politikası Kurulu olarak Kurul öncesi oluşan veri seti, piyasa gelişmeleri ve dünyadaki gelişmelere göre karar alarak uyguluyoruz.
Para Politikası Kurulu - 29.07.2021
Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu: 2021 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 14,1'e yükselttik (2)
Başkan Kavcıoğlu, aşılama ve turizmin canlanması ile turizm gelirlerinin 2019 yılının üzerine çıkmasıyla 20 milyar dolar civarında turizm geliri beklediklerini kaydedip, "Bununla beraber ihracatımızın çok iyi artarak devam etmesi, bu yıl cari fazla vereceğimizi zaten biz Para Politikası Kurulu'nda da ifade etmiştik, aynı beklentimizi devam ediyoruz.
Para Politikası Kurulu - 19.07.2021
İngiltere'de artan enflasyona karşı İngiltere Merkez Bankası'nın atabileceği adımlar tartışılıyor
İngiltere Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Üyesi Jonathan Haskel, Liverpool Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, "Yakın vadede, toparlanmayı engelleyen önleyici bir parasal sıkılaştırma riski, geçici olarak hedefin üzerindeki enflasyon riskinden daha ağır basmaya devam ediyor.
Para Politikası Kurulu - 19.07.2021
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti yayımlandı Açıklaması
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) Toplantı Özeti'nde, enflasyonun kısa dönemde arz ve talep yönlü çeşitli unsurların etkisiyle oynak bir seyir izlemesinin beklendiği aktarılarak, "Enflasyonda kısa vadede görülebilecek oynaklıkların ana eğilime yansımaları...
Para Politikası Kurulu - 19.07.2021
Borsa haftaya düşüşle başladı
Analistler, bugün yurt içinde tüketici güven endeksi ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu'nun 14 Temmuz'da gerçekleştirdiği toplantısına dair özetin takip edileceğini söyledi.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Para Politikası Kurulu Haberleri | Para Politikası Kurulu Haber - Haberler - Para Politikası Kurulu haberleri, son dakika para politikası kurulu haber ve gelişmeleri burada. 2. Uluslararası Kanser Günleri Sona Erdi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 19.09.2021 11:15:00. #1.13#

title