Pekin Haberleri

Pekin haber, Pekin son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Pekin 7.8.2020
ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Kraft'tan Rusya ve Çin'e "İran" uyarısı Açıklaması
Kraft, New York'ta basın mensuplarıyla yaptığı toplantıda, Moskova ve Pekin yönetimlerinin, ABD'nin ambargonun süresiz uzatılması önerisine ilişkin itirazlarını değerlendirerek, "Rusya ve Çin'in, terörizmin bir numaralı destekçisine arka çıkmayacaklarını umuyoruz.
Pekin 7.8.2020
Çin'de selin ortasından film gibi kurtarma operasyonu
Çin'de sel nedeniyle dağ yolunda mahsur kalan 4 kişi, telefonlar yardım istedikleri kurtarma ekipleri tarafından halatlarla kurtarıldı.
Pekin 7.8.2020
Çin'den ABD'ye "Tayvan'a silah satışının durdurulması" çağrısı
Bakanlık Sözcüsü Vang Vınbin, başkent Pekin'de düzenlediği olağan basın toplantısında, ABD'nin Tayvan'a yaklaşık 600 milyon dolar değerinde silah satışının "Tek Çin" ilkesini ihlal etiğini söyledi.
Pekin 7.8.2020
Son 24 saatte Çin'de 37, Güney Kore'de 20 yeni Kovid-19 vakası görüldü
Çin Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan açıklamaya göre, Çin ana karasında son 24 saatte 10'u yurt dışı kaynaklı 37 Kovid-19 vakası tespit edilirken, yurt içi kaynaklı yeni vakaların 26'sı Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde, 1'i ise başkent Pekin'de saptandı.
Pekin 6.8.2020
Son dakika haber! Hong Kong'ta Tiananmen anma törenlerine katılan 25 aktivist yargılanacak
Son dakika haberine göre Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde, Çin'in başkenti Pekin'de 31 yıl önce meydana gelen Tiananmen Meydanı olaylarında hayatını kaybedenler için düzenlenen yasaklı anma törenine katılan 25 aktivistin yargılanacağı bildirildi.
Pekin 6.8.2020
Çin, ABD Sağlık Bakanı Azar'ın Tayvan ziyaretine tepki gösterdi
Bakanlık Sözcüsü Vang Vınbin başkent Pekin'de düzenlediği olağan basın toplantısında söz konusu ziyarete ilişkin Tayvan ve ABD'li yetkililerin resmi temas kurmasına karşı çıktıklarını belirterek, ABD'yi "Tek Çin ilkesi"ne bağlı kalmaya ve Tayvan ile her türlü teması durdurmaya çağırdı.
Pekin 6.8.2020
Çin ve Bangladeş Lübnan'a insani yardım göndereceğini açıkladı
Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vang Vınbin, başkent Pekin'de düzenlediği günlük basın toplantısında, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile görüşerek, taziyelerini ilettiğini açıkladı.
Pekin 6.8.2020
Hindistan'dan Çin'in Cammu Keşmir sorununu BM'ye taşıma girişimine tepki
Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Hindistan'ın iç sorunu olan meselenin Güvenlik Konseyinde gündeme getirilmesinin yersiz olduğu belirtilerek, Pekin yönetimine "başkalarının iç işleri hakkında yorum yapmaktan kaçınması" tavsiye edildi.
Pekin 6.8.2020
Hindistan, Çin'in birliklerinin sınırlarını ihlal ettiğini açıkladığı belgeyi kaldırdı
Pekin yönetimi, "Güney Tibet" olarak adlandırdığı Hindistan'ın Arunaçal Pradeş eyaletindeki 90 bin kilometrekarelik toprakta hak iddia ederken, Yeni Delhi, Aksai Chin platolarını kapsayan 38 bin kilometrekarelik alanın Çin tarafından işgal edildiğini savunuyor.
Pekin 5.8.2020
Çin Dışişleri Bakanı Wang'dan Pompeo'ya tepki
Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun ABD'deki eski yönetimlerin Çin ile diyalog öngören politikalarının başarısızlığa uğradığına ilişkin eleştirisine, "Bu iddia, Soğuk Savaş zihniyetinin tekrarıdır" sözleriyle tepki verdi.
Pekin 4.8.2020
ABD-Çin rekabeti uzaya yayılıyor
Batı tarafından Çin'in "uzay hırsları" olarak nitelendirilen tüm bu çalışmaların nihai hedefinin uzay alanında tek lider ülke olmak, ekonomik ve askeri güç kapasitesini dünyada lider konumu getirmek ve sürdürmek olduğu görülüyor. Barışçıl şekilde ve Birleşmiş Milletler (BM) uzay kurallarına uygun olarak hareket etmeyi prensip edinen Çin, yeni norm ve kuralların oluşturulmasında da öncü olmayı istiyor. Rusya, Ukrayna, Avrupa Birliği (AB), Pakistan, Şili ve Arjantin gibi birçok ülkeyle uzay alanında işbirliği içinde olan Çin, 2008 yılında merkezi Pekin'de bulunan Asya-Pasifik Uzay İşbirliği Örgütü'nün (APSCO) kurulmasına da öncelik etti.
Pekin 4.8.2020
Filipinler, Güney Çin Denizi'ndeki ortak askeri tatbikatlara katılmayacak
"Çin'in silahı var, bizim yok" Devlet Başkanı Duterte, 31 Temmuz'da televizyonda yayımlanan ulusa sesleniş konuşmasında, Filipinler'in "Batı Filipin Denizi" olarak adlandırdığı Güney Çin Denizi'nin doğusunda Pekin ile bir egemenlik ihtilafına girmenin "yararsız" olacağını ifade etmişti.
Pekin 3.8.2020
Avrupa borsaları veriler ve bilançolarla yükseldi
Bu arada, hisse senedi borsalarının önemli kağıtlarından HSBC ve Societe Generale ikinci çeyrek ve ilk yarıya ilişkin bilançolarında zarar gösterdiler.  Avrupa borsalarında, video oluşturma ve paylaşmanın yanı sıra canlı yayın olanağı sağlayan sosyal medya uygulaması TikTok'un sahibi ByteDance ve Birleşik Krallık hükümetinin, şirketin küresel merkezini Pekin'den Londra'ya taşımasına ilişkin anlaşma sağlandığı haberi de etkili oldu.
Pekin 2.8.2020
ABD yönetimi, Hong Kong'daki Yasama Konseyi seçimlerinin ertelenmesini kınadı
Pekin yönetiminin Hong Kong halkına ya da uluslararası topluma verdiği sözlere uyma niyeti olmadığını kaydeden Pompeo, "Hong Kong halkı, uzun yıllardır özgür ve adil seçimlere yönelik arzu ve yeteneklerini göstermiştir.
Pekin 30.7.2020
Son dakika haber! Çin'de 105, Güney Kore'de 18 yeni Kovid-19 vakası görüldü
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında son 24 saatte Çin ana karasında 105, Güney Kore'de 48 yeni vaka tespit edildi. Çin Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan açıklamaya göre, ülkede son 24 saatte 3'ü yurt dışı irtibatlı 105 Kovid-19 vakasına rastlandı. Yurt içi kaynaklı 102 yeni vakadan 96'sı Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde, 5'i Liaoning eyaletinde, biri de başkent Pekin'de tespit edildi.
Pekin 29.7.2020
Hong Kong'da 4 genç bağımsızlık yanlısı paylaşımları nedeniyle gözaltına alındı
Eski İngiliz sömürgesi olan Hong Kong, İngiltere ile Çin arasında 1989'da imzalanan deklarasyonla 1997 yılında Pekin'in egemenliğine girmişti.
Pekin 29.7.2020
Çin'de 101, Güney Kore'de 48 yeni Kovid-19 vakası görüldü
Yurt içi kaynaklı 98 yeni vakadan 89'u Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde, 8'i de Liaoning eyaletinde, biri de başkent Pekin'de tespit edildi.
Pekin 28.7.2020
İngiltere Dışişleri Bakanı Raab, Çinli mevkidaşı Wang Yi ile telefonda görüştü
İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile Hong Kong ve Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Uygur Türklerinin durumuna ilişkin telefon görüşmesi gerçekleştirdi.
Pekin 28.7.2020
Çin, 3 ülkenin Hong Kong'la olan suçluların iadesi anlaşmasını askıya aldı
Çin Komünist Partisinin (ÇKP) yayın organlarından Global Times gazetesinin haberine göre, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vang Vınmin, başkent Pekin'deki basın toplantısında yaptığı açıklamada, Kanada, Avustralya ve İngiltere'nin Çin'in iç işlerine müdahalesine yanıt olarak bu ülkelerle Hong Kong arasındaki suçluların iadesi ve adli yardımlaşma anlaşmalarının askıya alındığını açıkladı.
Pekin 28.7.2020
Soğuk Savaş sarmalına giren ABD-Çin ilişkileri uçurumun kenarında
Pompeo konuşmasında komünist Çin'i değiştirmenin tek yolunun Çinli liderlerin söylediklerine göre değil, nasıl davrandıklarına göre hareket etmek olduğunu belirtiyor. Pompeo, Çin ve SSCB arasında farklılıklar olduğunu kabul ederken Sovyetler Birliği'nin aksine, Çin'in küresel ekonomiye derinlemesine entegre olduğunu kabul ediyor fakat ekliyor: "Pekin bize bizden daha fazla bağımlı.
Pekin 28.7.2020
Çin'de 68 yeni koronavirüs vakası
Ulusal Sağlık Komisyonu günlük raporunda, iç kaynaklı 64 vakanın 57'sinin Sincan Uygur Özerk Bölgesi, 6'sının Liaoning ve 1 tanesinin de başkent Pekin'de olduğunu bildirdi.
Pekin 28.7.2020
Çin'de 68, Hong Kong'da 145, Güney Kore'de 28 yeni Kovid-19 vakası görüldü
Yurt içi kaynaklı 64 yeni vakadan 57'si Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde, 6'sı Liaoning eyaletlerinde ve 1'i ise başkent Pekin'de görüldü.
Pekin 27.7.2020
Çin'de yapılan fiziki mobilya fuarı pandemi döneminin ilk milli katılım fuarı oldu
Furnistry 2020 Sanal Fuarı, Türkiye'nin önde gelen 50 mobilya firmasını 27-30 Temmuz tarihleri arasında uluslararası satın alımcılarla B2B iş görüşmeleri için buluştururken, Çin'de fiziki olarak düzenlenen CIFF 2020 Uluslararası Mobilya Fuarı'na ihracatçılar 11. kez milli katılım gösterdi. 18-21 Mart tarihleri arasında planlanan ancak pandemi nedeniyle 27-30 Temmuz tarihlerine ertelenen CIFF 2020 Uluslararası Mobilya Fuarı'nda, 45 ihracatçı firma, ürünlerini 4 bin metrekarelik alanda sergilerken, Türkiye'nin farklı lokasyonlarından tüm dünyaya sanal fuar aracılığıyla ulaşmış olacaklar. Açılışa, Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, Türkiye Pekin Büyükelçisi Abdülkadir Emin Önen, TİM Başkanı İsmail Gülle ve İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçı Birliği Başkanı Ahmet Güleç katıldı.
Pekin 27.7.2020
ABD, Çin'deki Çıngdu Başkonsolosluğu'nu kapattı
ABD'nin de Çin'de 4 konsolosluğu ve Pekin'de büyükelçiliği bulunuyor.
Pekin 27.7.2020
Pakistan'ın stratejik Gwadar Limanı'ndan Afganistan'a transit ticaret başladı
Pekin yönetimi, Çin-Pakistan kara yolu üzerinden Gwadar Limanı'nı kullanarak ticari mallarını deniz yolu üzerinden Avrupa ve Orta Doğu'ya taşımayı da amaçlıyor.
Pekin 27.7.2020
Son dakika haber... ABD'nin Chengdu Konsolosluğu kapatıldı
Son dakika politika haberi: Pekin'in Cuma günü verdiği 72 saatlik süre bu sabah sona erdi, Chengdu Başkonsolosluğu'ndaki ABD bayrağı 35 yıl sonra indirildi.
Pekin 27.7.2020
Brent petrolün varili 43,69 dolar
ABD ile Çin arasında artan gerginlik, dünyanın en büyük iki ekonomisi ve petrol tüketicisi olan bu ülkelerde petrol talebinin düşük kalma riskini artırıyor. ABD'nin "casusluk ve fikri mülkiyet hırsızlığı merkezi" haline geldiğini iddia ettiği Çin'in Houston Başkonsolosluğunu kapatma kararı almasının ardından, Pekin hükümeti de Washington'a Çıngdu kentinde bulunan ABD Başkonsolosluğunu kapatma talimatı vermişti.
Pekin 26.7.2020
Haftanın tarihine bakış
2015 - Hint Okyanusu'ndaki Fransız toprağı Reunion Adası'nda iki metrelik bir kanat parçası bulundu. İncelenmek üzere Fransa'ya gönderilen parçanın Kuala Lumpur-Pekin seferini yaparken 8 Mart 2014'te 227 yolcu ve 12 kişilik mürettebatıyla kaybolan MH370 sefer sayılı Malezya uçağına ait olduğu belirlendi.
Pekin 25.7.2020
Kovid-19 salgınıyla ilgili dünyada son 24 saatte yaşanan gelişmeleri derleyerek yayımlıyoruz.
Çin'de yaklaşık 6 aydır kapalı olan sinema salonları bu hafta aralarında Pekin'in de bulunduğu büyük şehirlerde kısmi olarak yeniden açılmaya başladı.
Haberler.com’un şehir sayfaları, Türkiye’nin 81 iline ait en güncel haberleri, gündeme dair fotoğrafları ve son dakika gelişmelerini bir arada sunuyor. Türkiye’nin tüm il, ilçe ve beldelerine ait politika, spor, genel kültür ve en yerel gelişmeleri okuyabileceğiniz Şehir Sayfaları’nda illere göre günlük hava durumu, namaz vakitleri ve sinema seans bilgilerine de ulaşabilirsiniz.
Şu an buradasınız: Pekin Haber, Pekin Son Dakika Haberleri - Haberler - Pekin haber sayfamızda Pekin haberleri okuyabilir, Pekin son dakika haberleri ve güncel Pekin gelişmelerini görebilirsiniz. ABD istihbaratından 3 Kasım yorumu: Rusya Trump'ı, Çin Biden'ı destekliyor.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 9.8.2020 15:08:45. #1.14#
title