MAHMUD ABBAS HABERLERİ

Mahmud Abbas haber, Mahmud Abbas son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Mahmud Abbas

Mahmud Abbas

Doğum Yeri Filistin
Doğum Tarihi 26.3.1935 -

Mahmud Abbas Kimdir ?

Mahmud Abbas 26 Mart 1935, Safed; takma adı: Ebu Mazen), Filistin Kurtuluş Örgütü kurucularından ve Filistin devlet başkanı. 1935 yılında İngiliz manda yönetimi altındaki Filistin'in kuzeyinde Safed şehrinde doğdu. 1948 yılında İsrail kurulunca mülteci durumuna düştü. İlk İsrail-Arap Savaşı sırasında ailesiyle birlikte Suriye'ye göç etti.
Biyografinin devamı için tıklayın
Mahmud Abbas 5.7.2020
Filistin'de Kovid-19 nedeniyle yeniden olağanüstü hal ilan edildi
Devlet Başkanı Mahmud Abbas, yayınladığı kararnamede, "Koronavirüsün yayılması nedeniyle bugünden itibaren tüm Filistin topraklarında 30 günlüğüne OHAL ilan edilmiştir.
Mahmud Abbas 2.7.2020
Fetih ve Hamas'tan İsrail'in ilhak planına karşı ortak çalışma kararı
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın konuyla ilgili açıklamalarından övgüyle söz eden Aruri, ortak hareket ederek işgale karşı zafere ulaşacaklarını söyledi.
Mahmud Abbas 2.7.2020
Vatikan'dan ABD ve İsrail'e Orta Doğu'da barış uyarısı
Vatikan Devlet Sekreteri (Başbakan) Kardinal Pietro Parolin'in, Orta Doğu'daki durumu tehlikeye atacak tek taraflı girişimlere ilişkin Vatikan'ın endişelerini, ABD ve İsrail'e aktardığı bildirildi. Vatikan'ın resmi yayın organlarından Vatican News'ta yer alan habere göre, Kardinal Parolin 30 Haziran'da ABD ve İsrail'in Vatikan Büyükelçileri ile bir araya geldi. Görüşmede, Kardinal Parolin'in, İsrailliler ve Filistinliler arasında barış arayışlarını ve Orta Doğu'daki kırılgan durumu daha da tehlikeye sokabilecek olası tek taraflı eylemlere yönelik Vatikan'ın endişelerini aktardığı ifade edildi. Vatikan'ın daha önce 20 Kasım 2019 ve 20 Mayıs 2020'de belirttiği üzere, İsrail ve Filistin'in uluslararası alanda kabul edilen sınırlar dahilinde, barış ve güvenlik içinde var olma ve yaşama hakkına sahip olduklarının yinelendiği aktarıldı. Görüşmeye ilişkin Vatikan'dan yapılan açıklamada da taraflara, ilgili Birleşmiş Milletler (BM) kararları temelinde ve karşılıklı güvenin yeniden tesis edilmesine katkı sağlayacak şekilde, doğrudan müzakere sürecinin yeniden başlatılması konusunda ellerinden gelen çabayı göstermeleri çağrısında bulunulduğu kaydedildi. Haberde, Papa Franciscus'un 8 Haziran 2014'te dönemin İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Fener Rum Patriği Bartholomeos ile Vatikan bahçelerinde yaptığı "Barış Duası"nda sarf ettiği "Tarafların, şiddet, husumet, provokasyon ve ikiyüzlülüğe 'hayır'; diyalog, müzakere, ahde vefa ve samimiyete 'evet' deme cesaretini göstermeleri gerekiyor.
Mahmud Abbas 30.6.2020
Filistin hükümeti, "Doğu Akdeniz Gaz Forumu"na katılıyor
Hükümetten yapılan yazılı açıklamada, Ocak 2019'da kurulan Foruma katılma kararının onaylanmak üzere Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a iletildiği belirtildi.
Mahmud Abbas 30.6.2020
Hamas Lideri Heniyye, Uluslarüstü İstanbul Konuşmaları'na konuk oldu Açıklaması
"Milli birliği sağlamak için çok hızlı hareket etmek zorundayız" Heniyye, Filistin'de siyasi birliğin sağlanmasına yönelik soruyu şu şekilde yanıtladı: "Hamas olarak, Filistin'in içeride ve dışarıda milli birliğini sağlamaya ve ayrılık noktalarını ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalara başladık. Tam birlik içinde hareket etmek için çok ciddi girişimlerimiz var. Bu konuda çok hızlı hareket etmek zorundayız. Çünkü Yüzyılın Anlaşması, Batı Şeria'nın ilhakı kararları ile Filistin'in tasviye edilmeye çalışıldığı böyle bir dönemde milli birliği sağlamak için çok hızlı hareket etmek zorundayız. Bütün tarafları temsil edecek, ortak bir kararla, yeni bir liderlik oluşturulması teklifinde bulunduk. Yüzyılın Anlaşmasından sonra özellikle Mahmud Abbas'ı aradım.
Mahmud Abbas 24.6.2020
Filistin Devlet Başkanı: "Filistin topraklarının bir karışının dahi ilhakını kabul etmeyiz"
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail yönetiminin işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi'ni "ilhak" planını reddettiğini yineledi.
Mahmud Abbas 22.6.2020
Filistin Yönetimi: "Önümüzdeki on gün 'ilhak' ile mücadele etme yöntemini belirleyecektir"
Filistin Yönetimi'nin siyasi ve diplomatik çabalarını devam ettirdiğini belirten Ebu Rudeyne, Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın yakın zamanda Rusya'ya bir ziyaret gerçekleştireceğini söyledi.
Mahmud Abbas 18.6.2020
Ürdün Dışişleri Bakanı Safedi: "İsrail'in ilhak planı barış sürecinin temellerini yıkıyor"
Filistin'e kritik bir ziyaret gerçekleştiren Ürdün Dışişleri Bakanı Safedi, Batı Şeria'nın Ramallah kentindeki Başkanlık Sarayı'nda Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya geldi.
Mahmud Abbas 18.6.2020
Ürdün Dışişleri Bakanı'ndan Filistin'e kritik ziyaret
Safedi, Batı Şeria'nın Ramallah kentinde Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya gelecek.
Mahmud Abbas 17.6.2020
Hamas'tan İsrail'in "ilhak" planına karşı ulusal toplantı çağrısı
Hamas, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a, İsrail'in işgal altındaki Batı Şeria'nın bazı bölgelerini "ilhak" planına karşı atılacak adımları belirlemek üzere ulusal bir toplantı yapma çağrısında bulundu.
Mahmud Abbas 17.6.2020
Ürdün'den Burak Duvarı'ndaki çalışmaları nedeniyle İsrail'e protesto notası
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Ürdün Kralı 2.
Mahmud Abbas 16.6.2020
Filistin ekonomisi benzeri görülmemiş mali bir krizle karşı karşıya
Mahmud Abbas liderliğindeki Filistin yönetiminin daha önce hiç yaşamadığı kadar büyük bir mali krizle karşı karşıya olduğu belirtiliyor.
Mahmud Abbas 15.6.2020
Teftişe çıkan Filistin Devlet Başkanı Abbas, Kovid-19 önlemlerine uyma çağrısı yaptı
İşgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kentinde tıbbi maske ve eldivenle teftişe çıkan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele için alınan önlemleri yerinde inceledi.
Mahmud Abbas 15.6.2020
Son dakika haberi!
Doha Bildirgesi ismini taşıyan bu anlaşma, Mahmud Abbas'ın, teknokrat ve bağımsızlardan kurulacak geçiş hükümetine başkanlık etmesini ve ertelenen seçimlere hazırlık yapılmasını öngörüyordu.
Mahmud Abbas 12.6.2020
Arap ülkeleri İsrail'in Batı Şeria'yı ilhak planı karşısında nasıl tavır alabilir?
"Arap ülkeleri ilhakı kabul etmeyecek" Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Danışmanı Nebil Şaas, Arapların İsrail'in ilhak planlarını reddetmesinin, bunu önlemek ve durdurmak için etkili araçlara dönüştürülebileceğini söyledi.
Mahmud Abbas 10.6.2020
İİT'den "İsrail, sömürgeci politikalarının sonuçlarından tamamen sorumludur" mesajı Açıklaması
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın BM Güvenlik Konseyine 20 Şubat 2018'de sunduğu uluslararası barış konferansı çağrısıyla yaptığı girişimin desteklendiği vurgulanan bildirgede, ABD, Rusya, Avrupa Birliği (AB) ve BM'nin oluşturduğu Orta Doğu Dörtlüsü'ne (Quartet) de barış ve iki devletli çözüm ihtimalini korumak için acil toplantı düzenleme çağrısı yaptı.
Mahmud Abbas 10.6.2020
Çavuşoğlu, İİT toplantısında "İsrail'in Filistin topraklarını ilhak planlarını" değerlendirdi...
Çavuşoğlu, şöyle devam etti: "Eğer işgalci güç (İsrail) kırmızı çizgiyi geçerse, (İslam ülkeleri olarak) bunun sonuçları olacağını göstermeliyiz. Sözde 'Yüzyılın planı' İsrail'in ilhak planıdır. En başından beri bunun bir barış planı değil, ilhak planı olduğunun altını çizdik. Geçen şubat ayında İİT'nin sert itirazı bu plana karşı önemli bir uyarıydı. Gücümüz birliğimizden geliyor ve beraber hareket ettiğimiz sürece fark yaratabiliriz. Bugün bir kez daha mesajımızı dünyaya açık ve net bir şekilde vermeliyiz. Bir kez daha uluslararası topluma İsrail'in yasa dışı uygulamalarına karşı öncülük etmeliyiz." "Farkındalık yaratmak için çabalarımızı küresel arenaya taşımalıyız" Çavuşoğlu, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın 19 Mayıs'ta yaptığı çağrıyı desteklediklerini söyleyerek, "Filistin önderliğindeki yol haritasını hem sözlü olarak hem de eylemde desteklemeliyiz.
Mahmud Abbas 9.6.2020
Filistin Başbakanı: "Filistin devletinin kurulma şansı kalmazsa İsrail'i tanıma kararı masaya gelir"
İsrail'in Batı Şeria'yı "ilhak" planlarına karşı atılacak adımları görüşmek üzere 19 Mayıs Ramallah'ta Filistin'in üst düzey yetkilileriyle bir araya gelen Devlet Başkanı Mahmud Abbas, güvenlik anlaşmaları dahil, İsrail ve ABD ile yapılan anlaşma ve mutabakatlara bağlı kalınmayacağını duyurmuştu.
Mahmud Abbas 7.6.2020
Filistin İslami Cihad Hareketi eski Genel Sekreteri Şallah hayatını kaybetti
Hareketin Filistin halkına taziyelerini ilettiği belirtilen açıklamada, Şallah'ın büyük bir lider olduğu belirterek, şunlar ifade edildi: "İslami Cihad Hareketi'nin kuruluşundan bu yana mücadelesine tanıklık ediyor, onun 20 yıldan fazla ortaya koyduğu liderliğini ve milli duruşunu onur ve şerefle hatırlıyoruz. O, emanete en güzel şekilde sahip çıktı ve cihat bayrağını hep yüksekte tuttu. Filistin direnişine, Kudüs'e, Arap ve İslam kimliğine hep sahip çıktı." - Abbas'tan taziye mesajı Filistin resmi haber ajansı WAFA'ya göre, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da Şallah'ın vefatı dolayısıyla bir taziye mesajı yayınladı.
Mahmud Abbas 6.6.2020
Filistin: İsrail ile anlaşmaların askıya alınması Oslo Anlaşması ile ilgili değil
Maliki yaptığı açıklamada, Uluslararası Ceza Mahkemesinin (UCM) Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın İsrail ve ABD ile yapılan anlaşmalara bağlı olmayacaklarına ilişkin ifadelerine açıklık getirilmesi isteğine daha önce cevap verdiğini belirtti.
Mahmud Abbas 4.6.2020
Filistin, İsrail'den mayıs ayı vergi geliri ödemesini teslim almayı reddetti
Filistin'in üst düzey yetkilileriyle İsrail'in Batı Şeria'yı ilhak planlarına karşı atılacak adımları görüşmek üzere 20 Mayıs'ta Ramallah'ta bir araya gelen Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, toplantıda yaptığı konuşmada, güvenlik anlaşmaları da dahil olmak üzere, İsrail ve ABD ile yapılan anlaşma ve mutabakatlara bağlı kalınmayacağını duyurmuştu.
Mahmud Abbas 3.6.2020
Filistin'de koronavirüs nedeniyle ilan edilen olağanüstü hal 1 ay daha uzatıldı
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında yaklaşık 3 ay önce ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) süresini 30 gün daha uzatma kararı aldı.
Mahmud Abbas 2.6.2020
Filistin Dışişleri Bakanı: "İlhak kararını iptal etmeden İsrailli yetkililerle görüşmeyeceğiz"
Şu an "ilhakın engellenmesi ve bunun için mümkün olan tüm uluslararası desteğin toplanması" yönünde bir siyaset izlediklerini aktaran Maliki, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Moskova'da görüşmeleri meselesinin gündemde olmadığını belirtti.
Mahmud Abbas 2.6.2020
İsrail'in Batı Şeria'yı ilhakı Filistin Yönetimi'nin geleceğini etkiler mi?
Abbas'ın "İsrail ile yapılan anlaşmalara bağlı kalmayacağız" açıklaması Filistin'in üst düzey yetkilileriyle İsrail'in Batı Şeria'yı ilhak planlarına karşı atılacak adımları görüşmek üzere 20 Mayıs'ta Ramallah'ta bir araya gelen Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, toplantıda yaptığı konuşmada, güvenlik anlaşmaları da dahil olmak üzere, İsrail ve ABD ile yapılan anlaşma ve mutabakatlara bağlı kalınmayacağını duyurmuştu.
Mahmud Abbas 1.6.2020
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 82 günde liderlerle "koronavirüs diplomasisi"
Erdoğan, aynı süreçte ABD Başkanı Donald Trump, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile üçer, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ve KKTC Başbakanı Ersin Tatar ile ikişer kez telefonda konuştu.
Mahmud Abbas 1.6.2020
GÜNDEM / 1 Haziran 2020
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Dünya Süt Günü dolayısıyla sektör temsilcileriyle video konferans yöntemiyle bir araya gelecek.
Mahmud Abbas 28.5.2020
FKÖ'den, "İsrail ile yapılan anlaşmalara bağlı kalmayacağız" açıklaması
FKÖ, İsrail'in işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini "ilhak" planına ilişkin Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın daha önce konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamaya destek verdi.
Mahmud Abbas 27.5.2020
Uluslararası Ceza Mahkemesi, Filistin'den Oslo Anlaşması'na ilişkin açıklama istedi
Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın, İsrail ve ABD ile yapılan anlaşmalara bağlı olmayacaklarına ilişkin açıklamasının Oslo Anlaşması'nı nasıl etkileyeceğine dair mahkemeye izahatta bulunmasını istedi.
Mahmud Abbas 22.5.2020
Fetih hareketinden, Abbas'a BAE kaynaklı hakaretlere kınama
Filistin Ulusal Kurtuluş Hareketi Fetih, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) kaynaklı sosyal medya hesaplarından Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a yapılan hakaretleri kınadı.
Mahmud Abbas 22.5.2020
Gazze'deki Filistinli gruplar, "İsrail'le normalleşme"ye yargılama istedi
Gazze'deki Filistinli gruplar, İsrail'le normalleşmeye yoluna gidenlerin yargılanmasını talep etti. İslami Cihad Hareketi yetkilisi Halid el-Batş, Gazze'de "Dünya Kudüs Günü" münasebetiyle düzenlenen konferansta aralarında Hamas, İslami Cihad Hareketi, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) ile Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi'nin (FDHKC) olduğu gruplar adına konuşma yaptı. Batş, konuşmasında İsrail'le her türlü normalleşmeyi reddettiklerini belirtti. "İslam ülkelerindeki ulusal güçler, partiler ve aydınlara, Filistin davasına ve kutsal mekanlara ihanet etmeleri nedeniyle İsrail'le normalleşme suçuna bulaşanları yargılama çağrısında bulunuyoruz." ifadelerini kullanan Batş, İsrail'in özellikle yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini genişletme ve ilhak planları tehdidi altındaki bu dönemde Arap ülkeleri ve İslam ümmetine Filistin halkına ve Kudüs'e destek için birlik olma çağrısı yaptı. Batş, ayrıca Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın İsrail'in kararlarını gözden geçirmek, Filistin'deki bölünmüşlüğü sona erdirmek ve birliği tesis etmek için Filistinli grupların liderleriyle acil olağanüstü toplantı yapması gerektiğini belirtti.
Mahmud Abbas 22.5.2020
Filistin güvenlik güçleri Kudüs'teki B bölgesinden çekildi
Öte yandan, Filistin Başbakanı Muhammed İştiyye Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın İsrail ve ABD ile ilişkilerin kesilmesine ilişkin aldığı kararların hayata geçirilmesi talimatı vermişti.
Mahmud Abbas 21.5.2020
Filistin güvenlik güçleri, İsrail askerlerinin Batı Şeria'daki şehirlere girişine izin vermedi
İsrail'in Batı Şeria'yı "ilhak" planlarına karşı atılacak adımları görüşmek üzere 19 Mayıs Salı akşamı Ramallah'ta Filistin'in üst düzey yetkilileriyle bir araya gelen Devlet Başkanı Mahmud Abbas, güvenlik anlaşmaları dahil, İsrail ve ABD ile yapılan anlaşma ve mutabakatlara bağlı kalınmayacağını duyurmuştu.
Mahmud Abbas 21.5.2020
Filistin CIA ile bilgi paylaşımını durduracak
İsrail'in Batı Şeria'yı "ilhak" planlarına karşı atılacak adımları görüşmek üzere önceki akşam Ramallah'ta Filistin'in üst düzey yetkilileriyle bir araya gelen Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, güvenlik anlaşmaları dahil olmak üzere, İsrail ve ABD ile yapılan anlaşma ve mutabakatlara bağlı kalınmayacağını duyurmuştu.
Mahmud Abbas 21.5.2020
Rusya İsrail'in Batı Şeria'yı ilhak planına tepki gösterdi
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in Batı Şeria'yı ilhak planı ile ilgili olarak Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın, İsrail ve ABD ile yapılan tüm anlaşma ve mutabakatlara bağlı kalmayacaklarını açıklaması değerlendirildi.
Mahmud Abbas 21.5.2020
DHA İSTANBUL BÜLTENİ- 2
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, FİLİSTİN DEVLET BAŞKANI MAHMUD ABBAS'LA TELEFONDA GÖRÜŞTÜGülseli KENARLI / Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la telefonda görüştü.
Mahmud Abbas 21.5.2020
Cumhurbaşkanı Erdoğan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüştü
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile telefonda görüştü.
Mahmud Abbas 21.5.2020
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Abbas ile telefonda görüştü
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile telefonda görüştü.
Mahmud Abbas 21.5.2020
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mahmud Abbas'la görüşmesinde, Türkiye'nin Filistin'e her alanda destek...
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mahmud Abbas'la görüşmesinde, Türkiye'nin Filistin'e her alanda destek olmayı sürdüreceğini ifade etti.
Mahmud Abbas 21.5.2020
flash
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.
Mahmud Abbas 21.5.2020
flaş
flash Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.
Mahmud Abbas 21.5.2020
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, FİLİSTİN DEVLET BAŞKANI MAHMUD ABBAS'LA TELEFONDA GÖRÜŞTÜ
Gülseli KENARLI / Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la telefonda görüştü.
Mahmud Abbas 21.5.2020
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la telefonda görüştü
Gülseli KENARLI / Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la telefonda görüştü.
Mahmud Abbas 21.5.2020
FLAŞ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.
Mahmud Abbas 21.5.2020
FLAŞ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.
Şu an buradasınız: Mahmud Abbas Haberleri | Mahmud Abbas Kimdir - Haberler - Mahmud Abbas haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Mahmud Abbas kimdir, hayatı ve biyografisi. Filistin'de Kovid-19 nedeniyle yeniden olağanüstü hal ilan edildi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 5.7.2020 14:31:17. #1.15#
title