Hurma Haberleri

Hurma haber, Hurma son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Hurma - 12.05.2021
Bayramda Rafine Şeker Yerine Doğal Bal Tüketin
Porsiyonlar daha ölçülü olmalı Uzm. Dyt. Orçun Kürüm, oruç tutarken vücudun uzun süre aç kalınmasının metabolizmanın yavaşlamasına neden olduğunu, yavaşlayan metabolizmayı desteklemek için bayramda dengeli ve sağlıklı beslenmenin şart olduğunu belirtiyor. Miktar konusunda çok bilinçli olunması gerektiğini hatırlatan Kürüm,sözlerini şöyle sürdürüyor: "Öğünler artık daha sık olabilir. Mesela 3 ana öğün ve birkaç ara öğünden oluşan bir beslenme programı metabolizmayı hızlandırmak için en iyisi. Sık yemek daha fazla yemek değildir. Öğünlerinizi küçük porsiyonlarda tüketmeye özen gösterin ve her gün 1 saatlik tempolu yürüyüş yapmaya çalışın." Rafine şeker yerine ballı tarifleri tercih edin Bayramda dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi tatlı tüketimi olduğuna hatırlatan Uzm. Dyt. Orçun Kürüm, balın glisemik indeksi düşük-orta düzey bir değere sahip olduğu için rafine şekerli tatlılara göre daha uzun süre tok kalmayı sağladığının altını çiziyor: "Geleneksel rafine şekerli şerbetli tatlıların yerine doğal bir tatlı alternatifi olan balla hazırlanmış sütlü tatlılar, dondurma veya meyve tatlıları tercih edebilirsiniz. Bir yemek kaşığı balda aşağı yukarı 30 kalori bulunur yani kilo aldıracak bir miktar değil. Ayrıca düzenli bal tüketiminin tokluk hormonları üzerinde olumlu etkileri olabileceğini gösteren çalışmalar mevcut. Bal tüketimi kan şekerinizi dengede tutar ve aynı zamanda doğal balın birçok sağlık faydasından da yararlanmış olursunuz." Hurma, kuru kayısı, kuru incir gibi kurutulmuş meyveler ile ceviz, badem, fındığın da hazırlanacak tatlılara eşlik edilebileceğini anlatan Uzm.
Hurma - 11.05.2021
Sadakataşı Derneği, Kudüs'e yardım ulaştırmayı sürdürüyor
Sosyal ve ekonomik açıdan gelir seviyesinin düşük olduğu Kudüs'te, dernek tarafından yardımların ikinci etabında 400 aileye hurma, şeker, çay, yağ, pirinç, konserve gıdalar ve tuzdan oluşan gıda kumanyası ulaştırıldı.
Hurma - 11.05.2021
Kenyalı gönüllüler ramazan boyunca trafikte kalan sürücülere iftar için hurma ve su dağıttı
Doğu Afrika ülkelerinden Kenya'da bir grup gönüllü, başkent Nairobi'de trafikte kalan sürücülere ramazan boyunca iftar vakti hurma ve su dağıttı.
Hurma - 09.05.2021
Yusufeli Belediyesinden ilçe sakinlerine iftarlık hediye paketi
Yusufeli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşleri Müdürlüğü koordinesinde "Ramazan paylaşmaktır, paylaşmak ibadet" anlayışı doğrultusunda gerçekleştirilen etkinlikte, ilçe merkezi ve mahallelerinde yaşayan vatandaşlara içerisinde pide, hurma, kolonya ve farklı yiyeceklerin yer aldığı hediye paketi dağıtıldı.
Hurma - 08.05.2021
Sadakataşı Derneği Kudüs'e ramazan yardımı ulaştırdı
Ayrıca dernek, 800 aileye hurma, şeker, çay, yağ, pirinç, konserve gıda ve tuzdan oluşan gıda kumanyası dağıttı.
Hurma - 07.05.2021
Kırıkhan'da bayramlık kömbe telaşı başladı
Kömbe yapan ev hanımı Gülizar Can, bayram kömbesinin meşakkatli yapılışını anlattı. Can, 10 kilo bayram kömbesi için her kiloya bir kabartma tozu, bir şekerli valinin eklendiğini belirterek, "10 kilo una 1 paket süt, 5 kilo toz şeker, 5 kilo eritilmiş yağı özleşene kadar yoğuruyoruz, yoğrulan hamurumuzu 30 dakika dinlenmeye bırakıyoruz. Ceviz büyüklüğünde yumak haline getirip kömbe yapımına başlıyoruz. İsteyen sade isteyen hurma ve ceviz karışımlı bayram kömbesini yapabilir" dedi.
title