Kürtçe Haberleri

Kürtçe haber, Kürtçe son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Kürtçe - 06.04.2021
IKBY Dış İlişkiler Sorumlusu Dizayi, AA'nın 101. kuruluş yıl dönümünü kutladı
IKBY'de faal olması ve Kürtçe de dahil birçok dilde habercilik yapması vesilesiyle AA'yı kutladığını belirten Dizayi, şunları kaydetti: "AA'yı 101.
Kürtçe - 05.04.2021
Mardin'de, öğretmenin sosyal medya hesabından bilgisi dışındaki paylaşıma ilişkin adli süreç başlatıldı
Mardin'in Nusaybin ilçesinde, bir öğretmenin sosyal medya hesabından Kürtçe ile ilgili paylaşımın, bilgisi dışında yapıldığı belirtilerek, adli süreç başlatıldığı bildirildi.
Kürtçe - 05.04.2021
Kadıköy Belediye Başkanı Odabaşı'dan "Kürtçe müzik engellendi" iddialarına ilişkin açıklama
KADIKÖY Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, sokak müzisyenlerinin Kürtçe müzik yapmalarının engellendiği iddialarını ilişkin yazılı açıklama yaptı.
Kürtçe - 31.03.2021
TBMM Genel Kurulu
Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için geliştirilen Kadın Destek Uygulaması'nda (KADES), anadili Kürtçe olan kadınlar için Kürtçe dil seçeneği bulunması gerektiğini belirten Beştaş, Fatma Altınmakas'ın eşi tarafından öldürülmesinde Türkçe bilmemesinin etkili olduğunu anlattı.
Kürtçe - 30.03.2021
Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı bölgelerindeki okullara Türkiye'den kütüphane desteği
Yaptıkları çalışmaların çocukları çok mutlu ettiğini vurgulayan Karakaş, şöyle konuştu: "Şu ana kadar 400 kütüphane kurduk. Her birinde 100 kitap var. Türkçe, Arapça, Kürtçe dillerinde.
Kürtçe - 28.03.2021
Haftanın tarihine bakış
2009- TRT'nin Kürtçe radyosu yayına başladı.
Kürtçe - 27.03.2021
"Ziyafet Sofrası" 9 dilde altyazıyla dijital izleyicisiyle buluşuyor (1)
Tiyatro Külliyen tarafından bugüne kadar yurt içi ve yurt dışında 400'ün üzerinde sahnelenen "Ziyafet Sofrası" adlı oyun, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü'nde 9 dilde izleyicilerle buluşuyor. Hüdayi Dergahı'na karınlarını doyurmak için gelen iki kardeşin yaşadıklarını konu alan tek perdelik komedi oyunu, dijital gösterimle tiyatroseverlerin beğenisine sunulacak. Tiyatro Külliyen Genel Sanat Yönetmeni Osman Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, salgın dönemine kadar Berlin'den Hakkari'ye sürekli hareket halinde bir tiyatro ekibi olduklarını söyledi. Oyunları halen dijital ortamlarda sahnelemeye devam ettiklerini dile getiren Doğan, "Pandemiye kadar yaptığımız işleri dijitale taşımak veya online şekilde insanlara sunmak bize çok makul gelmiyordu. Hatta yaptığımız işe ters düşen ve yaptığımız işi öldüren bir durum gibi geliyordu. Çünkü dijitalde olduğunuzda insanlar artık sizi izlemeye gelmeyecek. Zaten ellerinin altında bir kumandayla, bir telefonla ulaşabilecekler diye düşünüyorduk." dedi. Doğan, tiyatronun sinema gibi çoğaltılabilir bir iş olmadığını, her seferde bir daha oynanması gerektiğini ifade etti. Salgın döneminde tiyatroya gelemeyenlere de ulaşabilmek adına oyunları dijital ortama taşımanın mecburiyet haline geldiğini dile getiren Osman Doğan, ayrıca sosyal medyadan yaptıkları canlı yayınların Türkiye'nin ve dünyanın pek çok şehrinden izlendiğini böylece farklı ülkelere açılma fikrinin ortaya çıktığını anlattı. "Bakanlığın dijital desteğinden faydalandık" Doğan, salgın döneminde özel tiyatrolara verilen desteklere değinerek, şöyle devam etti: "Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğinden faydalandık. Turne desteğinden faydalanamadık. Çünkü biz dijitalde var olmayı tercih ettik. ya turne desteği ya dijital, ikisinden biri şart koşuluyor. Sahir zamanlarda yaptığımız işe nazaran Bakanlığın verdiği destek, bizim için küçük bir destek. Ama o kadar zor bir dönemden geçtik ki, bu dönemde gelen destek normal zamandaki desteklerden 10 kat daha kıymetli oldu." Desteklerin moral ve motivasyonun yanı sıra birçok insana maddi ve manevi imkan sağladığına dikkati çeken Doğan, "Yani herkes için bir nefes alma imkanı oldu. Bu vesileyle de sizin aracılığınızla teşekkür ediyorum. İnşallah bu desteklerini, katkılarını devam ettirirlerse memnun oluruz." temennisini paylaştı. Doğan, "Ziyafet Sofrası", "Son Çıkış" ve "Çarpım Tablosu" oyunlarına dijital platformlarda yayınlanmak üzere destek aldıklarını, ayrıca Devlet Tiyatrolarının sahnelerini özel tiyatrolara uygun şartlarda açmasının da çok güzel bir uygulama olduğu yorumunu yaptı. Osman Doğan, "Ziyafet Sofrası" oyununa Almanca, İngilizce, Fransızca, Rusça, Kürtçe, İspanyolca, Arapça, Farsça ve Azerbaycan Türkçesi olmak üzere toplam 9 dilde alt yazı hazırlandığını aktararak, şunları anlattı: "Eskiden sadece farklı ülkelerdeki Türklere oynuyorduk.
Kürtçe - 25.03.2021
Şırnak'ta katıldığı kursta 70 yaşında Kur'an-ı Kerim'i okumayı öğrendi
Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan törende Kürtçe mevlit ve ilahiler okundu.
Kürtçe - 23.03.2021
Yürümekte güçlük çeken anne, 2 çocuğu için evlat nöbetine katıldı
Kürtçe açıklamalarda bulunan gözü yaşlı anne Fahriye İbin, oğlu Mustafa İbin'nin 2012 yılında, Mehmet Sezgin'in ise 2014 yılında kaçırıldığını söyledi.
Kürtçe - 21.03.2021
Siirt'teki "ışık hadisesi" bulut engeline takıldı
Sabah namazının ardından başlayan etkinlik, Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından Türkçe, Kürtçe ve Arapça ilahilerle devam etti.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Kürtçe Haberleri | Kürtçe Haber - Haberler - Kürtçe haberleri, son dakika kürtçe haber ve gelişmeleri burada. DİYARBAKIR EVLAT NÖBETİNDEKİ BABA: OĞLUMUN HAYALİ, POLİS VEYA ASKER OLMAKTI.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 12.4.2021 10:53:54. #1.15#
title