Myanmar Haberleri

Myanmar haber, Myanmar son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Myanmar 2.6.2020
Arjantin'de mahkeme Arakanlı Müslümanların dava başvurusunu değerlendirmeye aldı
Güney Amerika ülkesi Arjantin'de mahkeme, Myanmar lideri Aung Sang Suu Kyi ve üst düzey ordu yetkilileri tarafından, Arakanlı Müslümanlara soykırım ve etnik baskı yapıldığına ilişkin dava başvurusunu değerlendirmeye aldı.
Myanmar 2.6.2020
Myanmar'daki çatışmalarda siviller ölüyor
Myanmar'da Arakan eyaletinde, ordu ile etnik silahlı gruplar arasındaki çatışmaların sürdürdüğü, sivillerin hayatını kaybettiği ya da yerlerinden edildiği bildirildi.
Myanmar 1.6.2020
GRAFİKLİ- Hindistan'ın komşularıyla sınır anlaşmazlıkları
Myanmar ve Butan ile sınır sorunları Hindistan ile Myanmar arasındaki tartışmalı Kabaw Vadisi, Hindistan'ın Manipur eyaleti ve Myanmar'ın Sagaing bölgesi sınırında yer alıyor.
Myanmar 31.5.2020
Haftanın tarihine bakış
2017- Myanmar'da 108 yolcu ve 14 kişilik mürettebatı taşıyan askeri uçak Andaman Denizi açıklarında düştü.
Myanmar 30.5.2020
Vietnam'da altı haftadır yeni Kovid-19 vakası görülmedi
Myanmar'da vaka sayılarında artış Myanmar Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada Hindistan'dan gelen ve 21 gündür karantinada olan 17 kişinin Kovid-19 testinin pozitif çıktığı, vaka sayısının 224'e yükseldiği kaydedildi.
Myanmar 27.5.2020
STK'ler DSÖ'den, Güney Asya'daki internet kısıtlamalarının sona erdirilmesi çağrısında bulunmasını...
Mektupta STK'ler, DSÖ'den Bangladeş, Hindistan, Myanmar ve Pakistan'da devam eden internet kısıtlamalarını açık olarak kınamasını talep ederek, hükümetlere, internet kısıtlamalarının sona erdirilmesi için çağrıda bulunmasını istedi.
Myanmar 26.5.2020
Uydu görüntüleri, Arakan'da evlerin yakıldığını gösteriyor
Myanmar'ın Arakan eyaletinde 16 Mayıs'ta ordunun saldırısıyla 200'den fazla yapının yakıldığını gösteren uydu görüntüleri yayınlandı.
Myanmar 25.5.2020
Sadakataşı 27 ülkeye ramazan yardımı ulaştırdı
Ülkeleri Myanmar'da yaşadıkları katliamdan kaçarak, komşu ülke Bangladeş'teki mülteci kamplarına sığınan ve derme çatma bambu evlerde yaşamlarını sürdüren Arakanlı mülteciler, bu ramazanda unutulmadı.
Myanmar 23.5.2020
Myanmar, Uluslararası Adalet Divanına Arakanlılara soykırımın engellenmesi tedbirleriyle ilgili...
Myanmar'ın, Arakanlı Müslümanlara yönelik soykırımın engellenmesi için alınan tedbirlere ilişkin raporu, Uluslararası Adalet Divanına (UAD) sunduğu bildirildi.
Myanmar 23.5.2020
Denizli İHH'dan ramazanda 500 bin liralık yardım
Solak, yaptığı yazılı açıklamada, hayırseverlere teşekkür ederek tüm hemşehrilerinin mübarek Ramazan Bayramı'nı kutladı. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde karşılaştıkları riskleri göze alarak ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırdıklarını dile getiren Solak, şunları kaydetti: "Valilikçe oluşturulan Vefa Sosyal Destek Grubuna katılarak, bu zor zamanda evinden çıkamayan kimsesizlerin derdine çare olmaya çalıştık. Bir aileye 1 ay yetecek şekilde hazırlanan gıda kumanyalarımızı dağıtarak yaklaşık 5 bin insanımıza faydalı olduk. Gıda kolilerinin yanı sıra 1000 kişiye nakit yardımı, 150 yetim ailesine de her türlü destekte bulunduk. Suya hasret coğrafyalarda su kuyuları açarak, o insanların temiz ve kullanışlı su ile tanışmalarına vesile olduk. 2'si Çad'da olmak üzere Gine, Sierra Leoni ve Somali'de toplam 5 su kuyumuz hizmete girdi. Denizli'de sokak sokak, köy köy, ilçe ilçe dolaşarak gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşıp milletimizin bize emanet ettiği hediyeleri teslim ettik. Denizli İHH, bu yıl ramazan ayında toplamda 500 bin liralık bir yardım yapmış çok şükür. Bize bu hayrı işlememize vesile kılan Rabb'imize hamdediyor, kadirşinas halkımıza da kalbi şükranlarımızı sunuyoruz." Bir ayakları Denizli'de iken, diğer ayaklarının mazlum coğrafyalarda olduğunun altını çizen Solak, "Her yıl ramazan ayında Denizli İHH olarak bir ülkeye yardım götürürüz. Bu yıl da Myanmar'a götürelim istedik.
Myanmar 23.5.2020
Bakan Kasapoğlu'ndan bayram mesajı
Gençlerimizin manevi değerlerine bağlılığı ve mutluluğu milletimizin bekası için en büyük güvencemizdir. Bütün zorluklarına rağmen Balkanlar'dan Filistin'e, Afrika'dan Myanmar'a merhamet elini ulaştıran Türkiye, muhteşem kültürel birikimi ve manevi dinamiklerinden aldığı ilhamla bütün insanlık için adaletin savunucusu olmaya devam edecektir.
Myanmar 23.5.2020
Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu'ndan bayram mesajı
Bakan Kasapoğlu, yayımladığı mesajda, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle farklı bir ramazan ayı geçirildiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı: "Rahmet, merhamet ve bereket ayı olan kutlu ramazan ayını huzur ve sükun içinde tamamlayarak bir güzel bayrama daha kavuştuk. Bu sene ne yazık ki, iftar ve sahur sofralarında bir araya gelemedik, teravih ve mukabelelerde buluşamadık ama gönüllerimiz yine her daim bir ve beraberdi. Koronavirüsle mücadelenin getirdiği kısıtlılıklar içinde de olsa milletimiz yine sabrın, dayanışmanın, kenetlenmenin ve yardımseverliğin en güzel örneklerini yaşadı ve yaşattı. Allah'tan, rızasını kazanmak amacıyla tutulan oruçları ve yapılan ibadetleri kabul etmesini diliyorum." Bayramların aile ve sosyal hayatın en önemli günleri olduğuna değinen Bakan Kasapoğlu, şunları kaydetti: "Bayramlar, kırılan gönülleri onarmak, dargınlıkları, küskünlükleri ortadan kaldırmak için değerlendirmemiz gereken paha biçilmez fırsatlardır. Millet olarak bayramları daima dostluk ve kardeşlik duygularıyla kenetlenerek coşku ve heyecan içinde yaşıyoruz. Bu birlik ve beraberliğimiz ülke olarak önümüze çıkan her türlü badireyi aşmakta, her türlü zorluğun üstesinden gelmekte bize büyük bir güç ve irade kazandırıyor. Bu sebeple maneviyatımızı kuvvetlendiren bayramlarımızı çok önemli görüyor, bizi birbirimize kenetleyen bu ruhu gelecek nesillere aktarmak noktasında büyük hassasiyet gösteriyoruz. Gençlerimizin manevi değerlerine bağlılığı ve mutluluğu milletimizin bekası için en büyük güvencemizdir. Bütün zorluklarına rağmen Balkanlardan Filistin'e, Afrika'dan Myanmar'a merhamet elini ulaştıran Türkiye, muhteşem kültürel birikimi ve manevi dinamiklerinden aldığı ilhamla bütün insanlık için adaletin savunucusu olmaya devam edecektir.
Myanmar 23.5.2020
Bakan Kasapoğlu: "Milletimizin ve İslam âleminin Ramazan Bayramı'nı kutluyorum"
Bayramların aileyle geçirilecek en güzel zamanlar olduğunu belirten Bakan Kasapoğlu, "Bayramlar, aile ve sosyal hayatımızın en önemli günleridir. Bayramlar, kırılan gönülleri onarmak, dargınlıkları, küskünlükleri ortadan kaldırmak için değerlendirmemiz gereken paha biçilmez fırsatlardır. Millet olarak bayramları daima dostluk ve kardeşlik duygularıyla kenetlenerek coşku ve heyecan içinde yaşıyoruz. Bu birlik ve beraberliğimiz ülke olarak önümüze çıkan her türlü badireyi aşmakta, her türlü zorluğun üstesinden gelmekte bize büyük bir güç ve irade kazandırıyor. Bu sebeple maneviyatımızı kuvvetlendiren bayramlarımızı çok önemli görüyor, bizi birbirimize kenetleyen bu ruhu gelecek nesillere aktarmak noktasında büyük hassasiyet gösteriyoruz. Gençlerimizin manevi değerlerine bağlılığı ve mutluluğu milletimizin bekası için en büyük güvencemizdir. Bütün zorluklarına rağmen Balkanlar'dan Filistin'e, Afrika'dan Myanmar'a merhamet elini ulaştıran Türkiye, muhteşem kültürel birikimi ve manevi dinamiklerinden aldığı ilhamla bütün insanlık için adaletin savunucusu olmaya devam edecektir.
Myanmar 23.5.2020
BBP Genel Başkanı Destici, Muhsin Yazıcıoğlu'nun kabrini ziyaret etti
Doğu Türkistan'dan Filistin'e, Kırım'dan Myanmar'a kadar birçok coğrafyada kan ve gözyaşı olduğunu vurgulayan Destici, Ramazan Bayramı'nın acıları dindirmesine vesile olmasını diledi.
Myanmar 22.5.2020
Kovid-19 salgınıyla ilgili dünyada son 24 saatte yaşanan gelişmeleri derleyerek yayımlıyoruz.
Myanmar'da Kovid-19 nedeniyle bir kişinin öldüğüne ilişkin haber yapan gazeteci, 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Myanmar 22.5.2020
BM, Amphan Kasırgası'nın Arakanlı Müslümanlara olumsuz etkisinden endişeli
Arakanlı Müslümanlara etnik temizlik Myanmar'ın Arakan eyaletinde 2012'de Budistler ile Müslümanlar arasında çatışmalar çıkmış, olaylarda çoğu Müslüman binlerce kişi katledilmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmişti.
Myanmar 22.5.2020
Myanmar'da gazeteci Kovid-19'dan ölen kişinin haberini yapınca hapsedildi
Myanmar'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını dolayısıyla bir kişinin hayatını kaybettiğine ilişkin haber yapan Dae Pyaw ajansının editörü Zaw Ye Htet, 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Myanmar 22.5.2020
TİKA'dan Bangladeş'e ramazan yardımı
TİKA'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Bangladeş, Myanmar'dan kaçan bir milyondan fazla Arakanlı Müslüman mülteciye ev sahipliği yapıyor.
Myanmar 22.5.2020
Myanmar, Uluslararası Adalet Divanına Arakanlılara soykırımın engellenmesi tedbirleriyle ilgili...
Myanmar, Arakanlı Müslümanlara yönelik soykırımın engellenmesi için alınan tedbirlerlere ilişkin raporu yarın Uluslararası Adalet Divanına (UAD) sunacak.
Myanmar 22.5.2020
İHH'dan Asya ülkelerine ramazan yardımı
Bangladeş, Myanmar, Tayland, Bangsamoro, Nepal, Pakistan, Endonezya, Afganistan, Azerbaycan ve Kırım'a götürülen kumanya yardımlarından 81 bin 990 kişi istifade etti.
Myanmar 21.5.2020
Amphan Kasırgası Arakanlı Müslümanları zor durumda bıraktı
Arakanlı Müslümanlara etnik temizlik Myanmar'ın Arakan eyaletinde 2012'de Budistler ile Müslümanlar arasında çatışmalar çıkmış, olaylarda çoğu Müslüman binlerce kişi katledilmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmişti.
Myanmar 18.5.2020
BBP Genel Başkanı Destici'den Kadir Gecesi mesajı
Destici sözlerine şöyle devam etti: "Kadir Gecesi'nde günahlarımızın affı, evlatlarımız, anne babalarımız, yakınlarımız, kahraman güvenlik güçlerimiz için dua ederken, milletimizin ve insanlığın içinde bulunduğu bu zor günleri atlatması için de ellerimizi semaya açalım. Kadir Gecesi vesilesiyle çevremizde bulunan, yaşadığımız şartlar dolayısıyla zor durumda olan kişilere ulaşmaya, onlara el uzatmaya, sıkıntılarını paylaşmaya çalışalım. İçinde bulunduğumuz Ramazan ayında İslam'ın sadece ibadetlerden ibaret olduğu gibi bir yanılgıya asla düşmeyelim. İbadetlerimizi infak, sadaka gibi güzel söz ve davranışlarımızla da süsleyip zenginleştirelim. Ülkemiz, milletimiz, Türk ve İslam alemi ve tüm insanlık için sağlık, huzur, barış, mutluluk, Doğu Türkistan'dan Filistin'e, Kırım'dan Tükmeneli, Karabağ'a ve Myanmar'a, Batı Trakya'dan Yemen'e kadar esaret ve zulüm altındaki kardeşlerimiz için de kurtuluş getirmesi dileklerimle tüm Müslüman kardeşlerimin mübarek Kadir Gecesi'ni tebrik ediyor, vatandaşlarımızı sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.
Myanmar 18.5.2020
Destici'den "ramazan ayının son cuması ve bayram namazının cemaatle kılınması" çağrısı Açıklaması
Mustafa Destici, mesajında şunları kaydetti: "Ülkemiz, milletimiz, Türk ve İslam alemi ve tüm insanlık için, sağlık, huzur, barış, mutluluk, Doğu Türkistan'dan Filistin'e, Kırım'dan Türkmeneli, Karabağ'a ve Myanmar'a, Batı Trakya'dan Yemen'e kadar esaret ve zulüm altındaki kardeşlerimiz için de kurtuluş getirmesi dileklerimle tüm Müslüman kardeşlerimin mübarek Kadir Gecesi'ni tebrik ediyor, vatandaşlarımızı sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.
Myanmar 8.5.2020
Bangladeş, Bengal Körfezi'ndeki 280 Arakanlı Müslüman'ı kurtardı
Arakanlı Müslümanlara etnik temizlik Myanmar'ın Arakan eyaletinde 2012'de Budistler ile Müslümanlar arasında çatışmalar çıkmış, olaylarda çoğu Müslüman binlerce kişi katledilmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmişti.
Myanmar 7.5.2020
TİKA'dan Arakanlı Müslümanlara ramazan yardımı
TİKA'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Myanmar'daki zulümden kaçarak Bangladeş'teki kamplarda hayatını sürdürmek zorunda kalan Arakanlı Müslümanlara, çeşitli gıda malzemelerinden oluşan 70 tonluk yardım ulaştırıldı.
Myanmar 7.5.2020
AB "kara para" listesini güncelledi
Buna göre, Afganistan, Irak, Pakistan, Suriye, Yemen, İran, Kuzey Kore, Trinidad ve Tobago, Uganda ve Vanuatu'yu içeren listeye, Bahamalar, Barbados, Botsvana, Kamboçya, Gana, Jamaika, Mauritius, Moğolistan, Myanmar, Nikaragua, Panama ve Zimbabve de ekledi.
Myanmar 6.5.2020
BM'den Bengal Körfezi'nde mahsur kalan Arakanlı Müslümanlara yardım çağrısı
Arakanlı Müslümanlara etnik temizlik Myanmar'ın Arakan eyaletinde 2012'de Budistler ile Müslümanlar arasında çatışmalar çıkmış, olaylarda çoğu Müslüman binlerce kişi katledilmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmişti.
Myanmar 6.5.2020
Facebook komplo teorileri hareketi ve göçmen karşıtı siteye yönelik önlem aldı
VDARE ile bağlantılı Rusya, İran, Moritanya, Myanmar ve Gürcistan'daki hesapların da kaldırıldığı ifade edildi.
Myanmar 5.5.2020
HRW, Bangladeş'te Bhasan Char Adası'nda karantinaya alınan Arakanlı Müslümanlar için endişeli
Arakanlı Müslümanlara etnik temizlik Myanmar'ın Arakan eyaletinde 2012'de Budistler ile Müslümanlar arasında çatışmalar çıkmış, olaylarda çoğu Müslüman binlerce kişi katledilmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmişti.
Myanmar 3.5.2020
Arakanlı Müslümanlar Bengal Körfezi'ndeki tehlikeli yolculuklarının ardından Bangladeş'e ulaştı
Arakanlı Müslümanlara etnik temizlik Myanmar'ın Arakan eyaletinde 2012'de Budistler ile Müslümanlar arasında çatışmalar çıkmış, olaylarda çoğu Müslüman binlerce kişi katledilmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmişti.
Myanmar 1.5.2020
AB'den Myanmar'daki silahlı kuvvetlere ateşkes çağrısı
Avrupa Birliği (AB), Myanmar'daki tüm silahlı kuvvetlere acilen koşulsuz ateşkes uygulama ve barış sürecine dönme çağrısında bulundu.
Myanmar 30.4.2020
TİKA'dan Arakanlı Müslümanların Kovid-19'la mücadelesine destek
Açıklamada, TİKA'nın, Myanmar'da 25 Ağustos-15 Eylül 2017'de Arakanlı Müslümanlar için 150 tonluk insani yardım malzemesini, botlarla Maugdaw bölgesinde dağıtımı yapacak yetkililere teslim ettiği ve yaklaşık 10 tonluk insani yardım malzemesini helikopterlerle doğrudan ihtiyaç sahiplerine ulaştırdığı da hatırlatıldı.
Şu an buradasınız: Myanmar Haberleri | Myanmar Haber - Haberler - Myanmar haberleri, son dakika myanmar haber ve gelişmeleri burada. Arjantin'de mahkeme Arakanlı Müslümanların dava başvurusunu değerlendirmeye aldı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 3.6.2020 14:12:58. #1.15#
title