Hamas Haberleri

Hamas haber, Hamas son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Hamas 25.5.2020
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan bayram tebriği diplomasisi
Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Çavuşoğlu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Mesrur Barzani, Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Meredov ve Hamas Hareketi'nin eski Siyasi Büro Şefi Halid Meşal ile bayramlaştı.
Hamas 25.5.2020
Hamas: Netanyahu her siyasi tıkanıklıkta normalleşmeyi kullanıyor
Hamas, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun karşı karşıya kaldığı her siyasi tıkanıklıkta normalleşmeyi kullandığını bildirdi.
Hamas 25.5.2020
Hamas: İsrail'i mağlup etmenin tek yolu direniş
Hamas, kapsamlı bir halk direnişinin İsrail'i mağlup etmenin ve toprakları geri almanın tek yolu olduğunu belirtti.
Hamas 24.5.2020
Gazzeliler Kovid-19 tedbirlerine uyarak bayram namazını kıldı
Hutbede virüsten korunma uyarısı Gazze'nin merkezindeki İmam Şafii Camisi'nde bayram hutbesini okuyan Hamas yöneticilerinden Halil el-Hayye, Kovid-19'a yönelik tedbir almanın İslami açıdan vacip ve insani sorumluluk olduğunu belirtti.
Hamas 22.5.2020
Gazze'deki Filistinli gruplar, "İsrail'le normalleşme"ye yargılama istedi
Gazze'deki Filistinli gruplar, İsrail'le normalleşmeye yoluna gidenlerin yargılanmasını talep etti. İslami Cihad Hareketi yetkilisi Halid el-Batş, Gazze'de "Dünya Kudüs Günü" münasebetiyle düzenlenen konferansta aralarında Hamas, İslami Cihad Hareketi, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) ile Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi'nin (FDHKC) olduğu gruplar adına konuşma yaptı.
Hamas 22.5.2020
Hamas: "İsrail'in ilhak planı öne alınamaz bir intifadaya neden olacak"
Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih el-Aruri, İsrail'in Batı Şeria'nın bazı bölümlerini ilhak etme planının realiteyi değiştirecek bir intifadaya neden olacağı uyarısında bulundu.
Hamas 20.5.2020
Hamas Siyasi Büro Başkanı Heniyye'den, İsrail tehlikesine karşı kapsamlı plan çağrısı
Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, İsrail'in Filistin davasına ve Kudüs şehrine yönelik tehdidine karşı koymak için "kapsamlı bir plan" hazırlanması çağrısında bulundu.
Hamas 16.5.2020
Hamas'tan Arap ülkelerine "İsrail'in ilhak planına karşı fiili tutum sergileyin" çağrısı
Hamas, Arap ülkelerini, İsrail'in işgal altındaki Batı Şeria'da bulunan yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Filistin toprağı olan Ürdün Vadisi'ni "ilhak" planına karşı fiili tutum sergilemeye çağırdı.
Hamas 14.5.2020
Hamas Siyasi Büro Başkanı Heniyye'den "İsrail'le esir takası" açıklaması Açıklaması
Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Mısır'ın ara buluculuğunda yürütülen İsrail ile esir takası müzakerelerinde henüz ilerleme kaydedilmediğini söyledi.
Hamas 13.5.2020
Hamas ve İslami Cihad, İsrail'in "ilhak planının" görüşüleceği Ramallah'taki toplantıya katılmayacak
Hamas ile İslami Cihad Hareketleri, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın çağrısıyla İsrail'in "ilhak planını" görüşmek üzere Ramallah'ta 16 Mayıs Cumartesi günü düzenlenecek Filistin liderler toplantısına katılmayacaklarını duyurdu.
Hamas 13.5.2020
İsrail, Haremi İbrahim'e bitişik vakıf arazilerine el konulmasını öngören karar metnini yayımladı
"İsrail, İslam ümmetinin duygularını provoke ediyor" İsrail'in aldığı karara tepki gösteren Hamas Hareketi sözcüsü Hazim Kasım, yaptığı yazılı açıklamada, "Haremi İbrahim'e bitişik arazilere el konulması kararı, İslam ümmetinin duygularını provoke etmek ve tüm insani normları hafife almaktır.
Hamas 12.5.2020
Filistinli gruplar, İsrail'in "ilhak" kararının tehlikeli yansımalarına karşı uyardı
Gazze'de düzenlenen bir konferansta Filistinli gruplar adına konuşan Hamas'a bağlı Toplu Eylem Birimi Başkanı Eşref Ebu Zayid, "Batı Şeria topraklarını ilhak etme kararının neden olacağı büyük zararlara karşı uyarıyoruz.
Hamas 11.5.2020
Filistinli gruplardan İsrail'in Filistinli tutukluya ait evi yıkmasına tepki
Hamas Hareketinden yapılan yazılı açıklamada, "İsrail'in ev yıkma politikalarını sürdürmesi, halk devrimiyle mücadelede aciz kaldığının ispatıdır.
Hamas 10.5.2020
Hamaslı eski bakan Ahmed el-Kurd vefat vefat etti
Hamas Siyasi Büro Üyesi ve eski Sosyal Güvenlik Bakanı Ahmed el-Kurd, hayatını kaybetti.
Hamas 10.5.2020
Hamas'tan İsrail'in "Batı Şeria'yı ilhak planı"na karşı Filistin ulusal programı hazırlama çağrısı
Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, İsrail'in Batı Şeria'yı ilhak planına karşı Filistin ulusal programı hazırlama çağrısında bulundu.
Hamas 9.5.2020
Katar Dışişleri Bakanı Al Sani: "Orta Doğu'nun, bölgesel güvenlik anlaşmasına ihtiyacı var"
Filistin meselesine de değinen Al Sani, Hamas'ın, Filistin halkının ayrılmaz parçası olduğunu kaydetti.
Hamas 8.5.2020
Gazze'de "İsrail'le kültürel normalleşme" protesto edildi
Hamas'ın çağrısı üzerine Gazze'nin çeşitli bölgelerinde düzenlenen gösterilerde, Suudi Arabistan'ın MBC televizyonunda yayınlanan "İsrail'le normalleşmeyi teşvik edici ve Filistinlileri karalayıcı" dizilere tepki gösterdi.
Hamas 8.5.2020
Hamas: ABD'nin İsrail Büyükelçisi'nin açıklamaları Filistin'in haklarına saldırıdır
Hamas, ABD'nin işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün vadisi üzerinde İsrail'in egemenliğini tanımaya hazırlandığı yönündeki açıklamaları "Filistin'in haklarına saldırı" olarak nitelendirdi.
Hamas 8.5.2020
Hamas: Tutukluların banka hesaplarının dondurulması tehlikeli bir sapmadır
Gazze'deki Hamas Hareketi, birçok Filistin ulusal bankasının İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklulara ait banka hesaplarının dondurulmasını "İsrail'in diktelerine olumlu cevap vermek" şeklinde nitelendirdi.
Hamas 6.5.2020
BND'nin İsrail-Hamas tutuklu değişimi için ara buluculuk yaptığı iddiası
Alman İstihbarat Teşkilatının (BND), İsrail ile Hamas arasında tutuklu değişimi konusunda yürütülen müzakerelere ara buluculuk yaptığı iddia edildi.
Hamas 6.5.2020
İsrail, Gazze'de Hamas'a ait 3 askeri noktayı hedef aldı
İsrail, Gazze Şeridi'nin farklı bölgelerinde bulunan Hamas'a ait 3 askeri noktayı hedef aldı.
Hamas 6.5.2020
İsrail, Gazze'de 3 noktayı topçu ateşiyle vurdu
İsrail, Gazze'de Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarına ait 3 noktayı topçu ateşiyle vurdu.
Hamas 5.5.2020
Hamas: İsrail ile esir takası müzakerelerinde ilerleme yok
Hamas, İsrail ile esir takası için ara bulucular vasıtasıyla yapılan müzakerelerde ilerleme olmadığını açıkladı.
Hamas 3.5.2020
Hamas: "İsrail'in Filistinli gazetecilere yönelik ihlallerinin amacı gerçeği gizlemek"
Hamas Hareketi, İsrail'in Filistinli gazetecilere yönelik işlediği suç ve ihlallerin amacının gerçeği gizlemek olduğunu belirtti.
Hamas 1.5.2020
Filistinli gruplardan, Hizbullah'ın siyasi kanadının Almanya'da yasaklanmasına tepki
Hamas Sözcüsü Hazım Kasım, yaptığı yazılı açıklamada, "Almanya'nın Hizbullah'ı terör örgütü olarak değerlendirmesi, açıkça Arap halklarına karşı sistematik terör uygulayan ve saldıran işgalci İsrail yanlısı bir tutum sergilemektir.
Hamas 1.5.2020
Hamas lideri Heniyye, Ezher Şeyhi ile işgal altındaki Kudüs'ün Yahudileştirilme çabalarını görüştü
Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Ezher Şeyhi Ahmed et-Tayyib ile İsrail'in işgal altındaki Kudüs'ü Yahudileştirme çabalarını ele aldı.
Hamas 29.4.2020
Hamas'tan İsrail'le normalleşmeyi teşvik eden Arap dizilerine tepki
Hamas, Suudi Arabistan televizyon kanalı MBC'de yayımlanan ve "İsrail'le normalleşme" mesajları içeren televizyon dizilerine tepki gösterdi.
Hamas 29.4.2020
İsrailli uzmanlardan İsrail'e Batı Şeria'yı ilhak planından vazgeçme çağrısı
İsrail'de önemli görevlerde bulunmuş üst düzey bazı isimler, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini ilhak etmenin geri dönüşü olmayan "pervasızca bir hamle" olacağını belirterek İsrail ve ABD'yi plandan vazgeçmeleri konusunda uyardı. İsrail'in istihbarat servisi Mossad'ın eski Başkanı Tamir Pardo, İç İstihbarat Servisi Şin Bet'in eski Başkanı Ami Ayalon ve emekli üst düzey General Gadi Shamni, Foreign Policy dergisi için kaleme aldıkları "Netanyahu'nun ilhak planı, İsrail'in ulusal güvenliği için tehdittir" başlıklı makalede, Filistin topraklarını tek taraflı ilhak etme planını değerlendirdi. Başbakan Binyamin Netanyahu ile Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz'ın "acil birlik hükümeti" kurmak için vardıkları anlaşmanın, Batı Şeria'nın büyük bölümünü 1 Temmuz'da tek taraflı ilhak etmeyi öngördüğüne işaret edilen makalede, bu hamlenin İsrail ve Filistinlilerin yeniden müzakere masasına dönmelerini imkansız kılabileceği yorumunda bulunuldu. Makalede, ilhak planına karşı hem İsrail hem de ABD'den önemli tepkiler geldiği hatırlatılarak "220 emekli general ve amiral, Mossad'dan yetkililer, Şin Bet ve emniyet teşkilatı üyeleri, 3 Nisan'da İsrail gazetelerine tam sayfa reklam vererek hükümetteki eski dostlarına -özellikle Savunma Bakanlığında daha önce görev almış Gantz ve Dışişleri Bakanı Gabi Aşkenazi'ye- çağrı yaptı ve tek taraflı ilhak planını bloke etmelerini istedi. Birkaç gün sonra 149 önde gelen ABD'li Yahudi isim benzer bir çağrıda bulundu. Hemen ardından 11 ABD Kongre üyesi bu türden bir hamlenin doğuracağı olumsuz sonuçlar hakkında uyarı yayımladı." ifadelerine yer verildi. Mısır, Ürdün ve Körfez ülkelerinin tepkisi İlhak planının hem iki devletli çözümü hem de İsrail'in Mısır ve Ürdün'le sağladığı barış anlaşmalarının korunmasını tehlikeye atacağı belirtilen makalede, şunlar kaydedildi: "Mısır önemli bir bölgesel aktör ve İsrail ile Hamas arasındaki şiddeti önleme ve sona erdirmede öncü role sahip.
Hamas 29.4.2020
Filistinli gruplar, İsrail'le normalleşmeyi teşvik eden Arap dizilerine tepki gösterdi
Hamas yetkililerinden Fethi El-Karavi, yaptığı yazılı açıklamada, bazı Arap televizyon kanallarında İsrail'le normalleşmeye teşvik eden dizilerin yayınlanmasını, tarihin yanlış aktarılması ve hak sahibi olmayanları hak sahibi gösterme çabası şeklinde değerlendirdi.
Hamas 28.4.2020
TİKA'nın Filistinli eski çalışanının kardeşi: "Ağabeyim İsrail hapishanesinde tıbbi ihmale maruz...
Muhammed Murteca 12 Şubat 2017'de Türkiye'ye gelmek için Gazze'den ayrıldığı sırada İsrail güçleri tarafından gözaltına alınmış ve İsrail mahkemesi tarafından Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarına üye olduğu gerekçesiyle 9 yıl hapse mahkum edilmişti.
Hamas 27.4.2020
Mısır, Gazze sınırına bir duvar daha örüyor
Mısır'ın geçen şubat ayında Gazze sınırına örmeye başladığı ve henüz yarısı tamamlanan beton duvarla bu yeni duvarın birbirine paralel olduğu ve aralarında yaklaşık 8 metre mesafe bulunduğu ifade ediliyor. Söz konusu iki duvar da Mısır topraklarında bulunurken, ikisinin arasında orduya ait araçlarla bir koridor oluşturulduğu belirtiliyor. Konuyla ilgili Gazze'deki İçişleri Bakanlığı, Hamas ya da Mısır tarafından herhangi bir açıklama yapılmadı.
Hamas 27.4.2020
Kovid-19, Hamas ile İsrail arasında yeni bir esir takasını mümkün kılacak mı?
Filistinli uzmanlar, Hamas'ın, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle İsrail ile esir takası konusunu gündeme getirmesini, "taraflar arasında bir süredir durgun olan suları hareketlendirme" adımı şeklinde değerlendirerek, söz konusu gelişmenin küçük bir anlaşma yapılması...
Hamas 24.4.2020
Hamas ve İslami Cihad liderleri İsrail'de kurulacak yeni hükümeti görüştü
Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye ile İslami Cihad Hareketi Genel Sekreteri Ziyad en-Nahhale, İsrail'de kurulacak yeni hükümeti ve Filistin davasıyla ilgili son gelişmeleri görüştü.
Hamas 23.4.2020
Heniyye'den Çin'e, Kovid-19'la mücadelede Filistin'e destek çağrısı
Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'e yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelede Filistin'e destek olma çağrısı yaptı.
Hamas 22.4.2020
Hamas: "İsrail'in Harem-i İbrahim kararının iptali için çabalayacağız"
Hamas, İsrail makamlarının, işgal altındaki Batı Şeria'nın El-Halil kentinde bulunan Harem-i İbrahim'e ait vakıf arazilerine el koyma kararını iptal ettirmek için çalışacaklarını söyledi.
Hamas 22.4.2020
İslami Cihad'dan İsrail'in planlarına karşı "ulusal vizyon" çağrısı
Hamas da dün yaptığı açıklamada, Netanyahu ile Gantz arasında birlik hükümeti kurma konusunda varılan mutabakatın, kendilerini korkutmayacağını dile getirmişti.
Hamas 21.4.2020
Hamas: "Netanyahu-Gantz ittifakı bizi korkutmaz"
Hamas Hareketi, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Mavi-Beyaz İttifakı Lideri Benny Gantz arasındaki birlik hükümeti kurma konusunda varılan mutabakatın, kendilerini korkutmayacağını belirtti.
Hamas 20.4.2020
Hamas: İsrail Kudüs'te yaşayan Filistinlilere yönelik tıbbi ihmal politikası uyguluyor
Hamas, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını devam ederken, İsrail'in işgal altındaki Kudüs'te yaşayan Filistinlilere yönelik kasıtlı şekilde tıbbi ihmal politikası yürüttüğünü bildirdi.
Hamas 18.4.2020
Heniyye'den "İsrail'le esir takası konusunda ara bulucularla görüştük" açıklaması
Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, İsrail ile Hamas arasında esir takası anlaşması konusunda ara bulucularla görüştüklerini duyurdu.
Hamas 17.4.2020
Hamas: İsrail hapishanelerindeki Filistinlileri özgürlüğüne kavuşturmak için çalışıyoruz
Hamas, İsrail hapishanelerindeki Filistinlileri özgürlüğüne kavuşturmak için yoğun çaba sarf ettiklerini bildirdi.
Hamas 14.4.2020
Biden faktörü ve Kovid-19 salgını Trump'ın seçim hesaplarını bozabilir
Biden, Trump döneminde oldukça ileri bir safhaya varan ABD-İsrail yakınlığı hususunda ise nispeten biraz daha ılımlı bir yaklaşım sergiliyor. Ülkedeki Yahudi lobisini kızdırmaktan ve karşısına almaya zorlamaktan kaçınmaya çalışmakla birlikte, İsrail-Filistin sorununun "iki devletli çözüm" çerçevesinde ele alınmasını isteyen Biden, Batı Şeria'daki yeni yerleşim yerleri inşaatlarının da durdurulmasını istiyor. ABD'nin İsrail büyükelçiliğinin "şimdilik" kaydıyla Kudüs'te bulunmasından rahatsız olmayan Biden, bu yönüyle de Trump ile aynı noktada buluşuyor. Biden, kendisini hem Filistin liderliği hem de İsrail ile yakın çalışabilecek bir isim olarak görüyor ve Filistin'de Hamas'ın etkinliğinin azaltılması gerektiğini savunuyor.
Hamas 12.4.2020
Heniyye, Fas Başbakanı ile Kovid-19'u ve İsrail'in ilhak çalışmalarını görüştü
Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Fas Başbakanı Sadeddin el-Osmani ile İsrail yönetiminin Batı Şeria topraklarını ilhak çalışmalarını ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını görüştü.
Hamas 12.4.2020
Gazze'deki İçişleri Bakanlığı: "Mısır'daki Filistinlilerin getirilmesi için Kahire'yle koordine...
Hamas da bugün 1000 karantina odası inşa ederek ilgili hükümet yetkililerine teslim ettiklerini duyurmuştu.
Hamas 11.4.2020
Hamas, bin karantina odası inşa etti
Hamas, bin karantina odası inşa ederek ilgili hükümet yetkililerine teslim ettiklerini duyurdu.
Hamas 10.4.2020
Hamas lideri İsmail Heniyye, İranlı yetkiliyle telefonda görüştü
Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, İranlı yetkiliyle Gazze ablukasını görüştü.
Hamas 9.4.2020
İsrail, 4 aydır idari tutuklu olan Hamas yetkililerinden Netşe'yi serbest bıraktı
İsrail, Hamas yetkililerinden Abdulhalık en-Netşe'yi (62) 4 ay idari tutukluluğun ardından serbest bıraktı.
Şu an buradasınız: Hamas Haberleri | Hamas Haber - Haberler - Hamas haberleri, son dakika hamas haber ve gelişmeleri burada. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan bayram tebriği diplomasisi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 26.5.2020 20:25:18. #1.15#
title