Dokunulmazlık Haberleri

Dokunulmazlık haber, Dokunulmazlık son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Dokunulmazlık - 4.12.2020
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, canlı yayında soruları yanıtladı: (1)
Ülkenin bu sorunlardan nasıl kurtulacağını defalarca söylediklerini, öneriler getirdiklerini anımsatan Kılıçdaroğlu, ancak bunların görmezden gelindiğini ifade etti. Bunun üzerine eleştirileri dile getirdiklerini anlatan Kemal Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Eleştiriye tahammül edemeyen bir iktidarla karşı karşıyayız. Eleştirdiğimiz için tehditler geliyor, 'dokunulmazlıklarını kaldıracağız' diyorlar, 'Kılıçdaroğlu'nun söylediği her şey yalan yalan yalan.
Dokunulmazlık - 3.12.2020
Son dakika haberleri | Eşcinsel partide basılan eşcinsellik karşıtı AB Parlamenteri Szajer istifa etti
"Diplomatik dokunulmazlık yalnızca milletvekilinin resmi görevlerini kapsar" Sjazer, polis tarafından yakalandığında diplomatik dokunulmazlığı olduğunu ileri sürerken; Avrupa Parlamentosu'ndan, dokunulmazlık kuralının yalnızca milletvekilinin resmi görevlerini kapsadığını, özel hayatlarını kapsamadığı açıklaması geldi.
Dokunulmazlık - 29.11.2020
Son dakika haberi | Edirne'den kısa kısa
Terör örgütlerine karşı önlemlerin alınması gerektiğini aktaran Tercan, şunları kaydetti: "PKK ile sadece silahlı mücadelenin yetmeyeceği ortadadır. Tıpkı FETÖ gibi çok yönlü şekilde bu PKK'lı hainler takibe alınmalı ve ekonomik, sosyal, siyasal, hukuki olarak solukları kesilmelidir. FETÖ ve PKK örgütlerinin devlet içindeki bağlantıları, kullandıkları belediye imkanları biran önce yok edilmelidir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve liderimiz Devlet Bahçeli, şanı büyük mücadele ediyorlar. Dokunulmazlıkları kaldırılan milletvekilleri açık şekilde devlete kafa tutuyor ve hukuku tanımıyorlar.
Dokunulmazlık - 21.11.2020
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dağ, partisinin Kütahya İl Kongresi'ne katıldı
Yaşanan tartışmaları bir hukukçu olarak hayretle karşıladığını aktaran Dağ, şunları kaydetti: "Bir siyasi partinin eş genel başkanı yargılanıyor ve yargılama süreci devam ediyor. Yargılama konularına baktığımızda, onlarca dava var. Onlarca davayı bir kenara bıraksak da 6-8 Ekim olaylarını her birimiz canlı canlı, şahidi olarak yaşadık. O süreçte yaşananlara şöyle bir baktığımızda, 5 Ekim'de PKK'nın elebaşlarından Murat Karayılan'ın yaptığı çağrının aynısını HDP Genel Merkezi ve o dönemdeki HDP Eş Genel Başkanı söylüyor. Bu çağrılar üzerine binlerce insan sokaklara çıkıp, şehit Yasin Börü başta olmak üzere, 31 sivil, 2 de emniyet görevlimizin şehit olmasına sebebiyet veriyor. Hukukta azmettirmek diye bir şeyin olduğunu her hukukçu bilir. Hele yıllarca hukukçuluk yapmış, her dava çıktığında, 'Cübbemi giyerim' diyen kişiler hayli hayli bilir." Gündemdeki tartışmaların kendilerine siyaseten bir alan açılmasını bekleyenlerce yapıldığına işaret eden Dağ, sözlerini şöyle sürdürdü: "Dokunulmazlık vardı.
Dokunulmazlık - 21.11.2020
Son dakika: DHA YURT BÜLTENİ - 12
HDP'Lİ DEMİRTAŞ'IN TUTUKLULUĞU Erdoğan'ın konuşmasının ardından Kütahya'ya gelerek kongreye katılan Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Son dönemde HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın tutukluluğuna ilişkin bir çok söylem olduğunu belirterek, gelişmeleri 'hayretle' izlediğini söyledi. HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın yargılanmasına devam edildiğini ifade eden Hamza Dağ, "Son dönemde yaşanan hadiselerle ilgili gerçekten hayretler içerisinde olduğumu ifade etmek istiyorum. Bir siyasi partinin eş genel başkanı yargılanıyor ve yargılama süreci devam ediyor. Yargılama konularına baktığımızda onlarca dava var. Onlarca davayı bir kenara bıraksak da onların diğerleriyle ilgili yargılama devam ediyor, onları şöyle bir kenarda bıraksak da, 6-8 Ekim olaylarını her birimiz canlı canlı şahidi olarak yaşadık, gördük. O süreçte yaşananlara şöyle bir baktığımızda, 5 Ekim tarihinde PKK'nın ele başlarından Murat Karayılan'ın yapmış olduğu çağrının aynısını, HDP Genel Merkezi ve o dönemdeki HDP Eş Genel Başkanı aynısını birebir söylüyor ve bu çağrı üzerine binlerce insan sokaklara çıkıp, şehit Yasin Börü başta olmak üzere 31 sivil, 2 emniyet görevlisinin şehit olmasına sebebiyet veriyorlar. Hukukta azmettirme bir husus olduğunu her hukukçu bilir. Hele yıllarca hukukçuluk yapmış, her dava çıktığında cübbemi giyerim diyen kişiler hayli hayli bilir. Bende bir hukukçu olarak ve Hamza Dağ olarak, AK Parti'nin Genel Başkan Yardımcısı olarak birilerini azmettirsem ve bu azmettirdiğim kişi, kişiler başka birine cismani zarar verse, mali zarar da verse, vefatına ölümüne sebebiyet verse, bundan ben yargılanmayacak mıyım? E kardeşim dokunulmazlık var derler" dedi.
Dokunulmazlık - 20.11.2020
Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier: "Nürnberg'deki savaş suçluları davası bir devrimdi"
Nürnberg Savaş Suçları Mahkemesini çığır açan bir gelişme olarak niteleyen Steinmeier, "Hükümet yetkilileri ve yüksek rütbeli devlet görevlileri artık cezai emirleri için uluslararası hukuk altında dokunulmazlıkların arkasına saklanmamalı" dedi.
Dokunulmazlık - 16.11.2020
Türk Akademisi tam kapasiteli uluslararası teşkilat statüsü kazandı
Dışişleri Bakanı Muhtar Tileuberdi ile Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Darhan Kıdırali tarafından imzalanan anlaşmada, Akademinin dokunulmazlık statüsü, öncelikleri ve ayrıcalıklarının yanı sıra mal varlığına ilişkin koşullar tanımlanıyor.
Dokunulmazlık - 2.11.2020
TBMM'ye yeni dokunulmazlık dosyaları sevk edildi
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın da aralarında bulunduğu 18 milletvekiline ait dokunulmazlık dosyaları TBMM Başkanlığına sunuldu.
Dokunulmazlık - 28.10.2020
Macron'un "diplomatik hücresi" hakkında ağır suçlamalar ve eleştiriler
Macron'un da dış politika ekibindeki gerginlikten haberdar olduğu, Bonne ve Rufo'yu görevde tutup tutmamayı düşündüğü ileri sürüldü. Ancak Elysee'deki bazı yetkililer, ikilinin Macron ile çok yakın oldukları için korunduklarını belirtti ve "Bonne ve Rufo, kabadayılık ve taciz yetkileri varmış gibi tam bir dokunulmazlık duygusuyla hareket ediyorlar.
Dokunulmazlık - 23.10.2020
TBMM Başkanı Şentop, canlı yayında soruları yanıtladı: (1)
Siyasi değerlendirmelerin hukuki zemini kaybetmeden yapılmasının önemine işaret eden Şentop, dokunulmazlıkların 24 Haziran 2018 seçimlerinden önceki yasama döneminde kaldırıldığını hatırlattı.
Dokunulmazlık - 21.10.2020
TBMM'ye yeni dokunulmazlık dosyaları sevk edildi
HDP'li 11 milletvekiline ait 25 dokunulmazlığın kaldırılması dosyası TBMM Başkanlığına sunuldu.
Dokunulmazlık - 20.10.2020
Kılıçdaroğlu, CHP TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu: (3)
"Yeni Zekeriya Öz" İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Akın Gürlek'in "yeni Zekeriya Öz" olduğunu öne süren Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "'Ne hakkı hukuku, nereden çıkardınız siz bunu?' diyor. 'Bütün kirli işleri bana gönderin, bütün haksız dosyaları bana gönderin, hiç meraklanmayın, sadece bana bir göz kırp, ben gereğini yaparım' diyor. Erzurum'da 10 yaşındaki kız çocuğuna tecavüz edilirken bu beyefendi oradaydı. Barış Terkoğlu, bu dosyayla ilgili çok güzel bir yazı yazdı. Bu Akın Gürlek, böyle bir adamdır. Bundan adalet falan beklenmez. Adaleti katleden adam kim derseniz Akın Gürlek'tir. Bu kadar açık. Yeni Zekeriya Öz. 'Anayasa Mahkemesi, yasalar beni bağlamaz' diyor. 'Beni bağlayan tek otorite saraydır' diyor. 'Çünkü ben Anayasa'yı, yasaları, vicdanı, hukukun üstünlüğünü çoktan unuttum' diyor. 'Ahlakı, adaleti çoktan unuttum' diyor. 'Benim bir kıblem vardır, o da saraydır' diyor. 'Saraydan gelen talimatı yaparım' diyor. Yine bu kişi, aldığı bu kararla, 'milletvekili dokunulmazlığını asla tanımam' diyor. Anayasa Mahkemesi demiş ki yeniden seçime girdi, yeniden dokunulmazlık kazandı.
Dokunulmazlık - 20.10.2020
Sri Lanka Yüksek Mahkemesinden "anayasa değişikliğinin referanduma götürülmesi gerektiği" kararı
Değişiklik öngörülen 4 bölüm, cumhurbaşkanının parlamentoya karşı sorumluluğunu azaltıyor, açılacak soruşturmalara karşı cumhurbaşkanına dokunulmazlık ve 1 yıllık görev süresinin ardından parlamentoyu feshetme yetkisi tanıyor.
Dokunulmazlık - 16.10.2020
CHP Lideri Kılıçdaroğlu, "Adım Adım İktidara Projesi Tanıtım ve İlk Eğitim Toplantısı"nda konuştu: (2)
CHP Lideri Kılıçdaroğlu, yargı sistemiyle ilgili de şu değerlendirmede bulundu: "İflas eden bir yargı sistemiyle karşı karşıyayız. Her şey aklıma gelirdi de yargı sisteminin bu kadar köreleceği hiç aklıma gelmezdi. Çünkü yargıçlar en azından hukuk fakültesi mezunudur, hukuk kitapları okumuşlardır, hukukun temel kurallarını bilirler, dolayısıyla bu kadar körelmez, bu kadar çürümez diyordum. Her şey çürüyebilir ama yargı çürümez. Çürüme olursa da süratle telafi edilir ve gereği yapılır. Yargının kendi içinde bir iç dinamiği, bir öz denetimi de var. Alt mahkeme, üst mahkeme, vesaire diye Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine kadar uzanan bir zincirimiz var. Ama alt mahkeme en üst mahkemenin, 'Anayasa Mahkemesinin verdiği karar beni bağlamaz.' diyorsa 'Ne demek Anayasa Mahkemesi?' diyorsa işte çürüme oradan başlıyor, adaletsizlik oradan başlıyor, hukuksuzluk oradan başlıyor. Nasıl bir felaketle karşı karşıya olduğumuzun bilinmesi lazım." Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi topluma şu mesajı veriyor: Bir 'Biz hukukun üstünlüğüne ve vicdani kanaatine göre karar veren bir mahkeme değiliz.' diyor. 'Hukukun üstünlüğü ve vicdani karar bizde yok, böyle bir şey beklemeyin bizden.' diyor. Topluma verdiği birinci mesaj bu. İkinci mesaj şu: 'Böyle olmadığımız için de anayasa ve yasalar bizi bağlamaz, biz gücümüzü anayasadan değil, saraydan alıyoruz.' Doğru mu? Doğru. Anayasanın ilgili maddeleri çok açık. 'Anayasa Mahkemesinin kararları yürütme, yasama, yargı, idare, herkesi bağlar.' diyor. Açık. 'Bağlayabilir.' demiyor, 'Bağlar.' Bitti." İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinin, "Milletvekilinin yeniden dokunulmazlık kazanması da bizi bağlamaz.
Dokunulmazlık - 13.10.2020
TBMM Genel Kurulu
Anayasa Mahkemesinin kararına işaret eden Turan, şunları kaydetti: "Anayasa Mahkemesi kesin hüküm vermez, veremez. Anayasa Mahkemesi, beraat ya da hüküm inşa edemez. Ederse, yanlış yapmış olur. Nitekim Anayasa Mahkemesi verdiği bu kararla, ne mahkumiyet ne beraat kararıyla, 'Tekrar yargılama imkanı var. Hak ihlali var' dedi. Çok önemli bir karardı. Bunun üzerine ilgililer, yerel mahkemeye, ilk derece mahkemesine başvurdular. Bugün o mahkeme de Anayasa Mahkemesinin yerindelik denetimi yaparak anayasanın sınırlarını zorlayarak karar verdiğini, bu konuda dokunulmazlıkların devam ettiğini vurguladı.
Dokunulmazlık - 9.10.2020
Kılıçdaroğlu, canlı yayında soruları yanıtladı: (2)
Kılıçdaroğlu, 7 milletvekili için fezleke düzenlendiğinin hatırlatılması üzerine ise şunları kaydetti: "Fezlekeler gelir, görmeden bir şey söyleyememiz mümkün değil. Arkadaşlarımız bakarlar, fezlekeler doğru mudur, yanlış mıdır, bakılır, ona göre karar verilir. Dokunulmazlıklar kaldırıldıktan sonra belli bir sayı diyelim ki düştü milletvekili, düştükten sonra bir ara seçim olur mu olmaz mı? Düşerse ara seçim kaçınılmaz olarak gündeme gelir.
Dokunulmazlık - 9.10.2020
Son dakika haberleri! Filistin Dışişleri Bakanı'ndan "İsrail'e yönelik dokunulmazlığın uluslararası sistemi tehdit...
"Uluslararası sistem İsrail'i durdurmak için harekete geçmiyor" Filistin Dışişleri Bakanı şunları kaydetti: "Uluslararası sistem İsrail'in yasa dışı uygulamalarını durdurmak için harekete geçmeyip yalnızca konuşmakla yetiniyor. Bu durum uluslararası sistemin büyük eksikliklerini ortaya koyuyor." İsrail'in sahip olduğu "dokunulmazlığa" işaret eden Maliki "İşlediği suçlara rağmen İsrail'e yönelik dokunulmazlık yalnızca Filistin'i tehdit etmiyor.
Dokunulmazlık - 9.10.2020
CHP Sözcüsü Faik Öztrak, gündemi değerlendirdi Açıklaması
Enis Berberoğlu'nun, haksız hukuksuz yere cezaevine girdiğini, çıktıktan sonra yeniden milletvekili seçilip dokunulmazlık kazandığını belirten Öztrak, buna karşın yürütmenin vesayeti altındaki yargının Anayasa'ya aykırı olarak Türkiye Büyük Millet Meclisinin (TBMM) yetki ve haklarına tecavüz ettiğini ileri sürdü.
Dokunulmazlık - 9.10.2020
MHP'li Yıldız'dan Anayasa Mahkemesinin "Berberoğlu gerekçeli kararı"na eleştiri Açıklaması
Kararda, yazılı dokunulmazlıkla ilgili gerekçenin, anayasaya ve yasalara uyumlu olmadığını savunan Yıldız, şöyle devam etti: "Anayasa'nın geçici 20.
Dokunulmazlık - 9.10.2020
AYM, Berberoğlu için 'hak ihlali' kararının gerekçesini açıkladı
AYM, 'gizli kalması gereken bilgileri açıklamak' suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezası alan CHP'li Enis Berberoğlu'nun bireysel başvurusunda seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine 17 Eylül 2020 tarihinde oy birliğiyle hükmetti. Söz konusu kararın gerekçesi Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Gerekçeli kararda, milletvekillerinin geçici olarak dokunulmazlıklarını kaldıran anayasanın geçici 20'nci  maddesindeki istisnanın, her ceza dava dosyası bakımından değil, anayasa değişikliğinin kabul edildiği tarihte mevcut yasama dokunulmazlığının kaldırılması taleplerine ilişkin yasama dokunulamazlığının kaldırılmasına ilişkin dosya ile sınırlı olduğu kaydedildi.
Dokunulmazlık - 9.10.2020
AYM'nin Enis Berberoğlu kararı Resmi Gazete'de yayımlandı
Milletvekillerinin geçici olarak dokunulmazlıklarını kaldıran Anayasanın geçici 20.
Dokunulmazlık - 5.10.2020
Delphine Boël: Mahkeme kararıyla 'Belçika Prensesi' ünvanını kazanan sanatçı, 'Tek isteğim babamla...
Belçika'da 1993-2013 yıllarında tahtta kalan 2. Albert'in, 21 Temmuz 2013'te sağlık sorunları nedeniyle tacı oğlu Filip'e devretmesi üzerine, dokunulmazlık zırhı da kalktı.
Dokunulmazlık - 2.10.2020
Son dakika haberi... TBMM Karma Komisyonundan Bağımsız Milletvekili Çelik'in dokunulmazlığının kaldırılması kararı
Basına kapalı gerçekleşen toplantı sonrası açıklama yapan TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı olarak Karma Komisyon başkanlığını da yürüten Bozdağ, "Karma Komisyon, Mardin Milletvekili Çelik hakkındaki dokunulmazlık dosyasını görüşerek karara bağladı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Dokunulmazlık Haberleri | Dokunulmazlık Haber - Haberler - Dokunulmazlık haberleri, son dakika dokunulmazlık haber ve gelişmeleri burada. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, canlı yayında soruları yanıtladı: (1).
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 4.12.2020 21:59:15. #1.15#
title