Bahreyn Haberleri

Bahreyn haber, Bahreyn son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Bahreyn - 23.10.2020
Körfez-İsrail normalleşmesi bölgede yeni dengelerin oluşumuna zemin hazırlıyor
Aslında bölgenin geleneksel ağırlık merkezi bir süredir Kahire'den uzaklaşmaktaydı. Özellikle Arap Baharı sürecinde Mısır'ın içeride yaşadığı istikrarsızlıklar ve ulusal gücünün azalması, üstüne Körfez'in statükocu bloğunun Bahreyn müdahalesi, Yemen savaşı gibi agresif politikaları, Riyad-Dubai eksenini bölge siyasetinde öncelikli bir konuma yükseltmişti.
Bahreyn - 23.10.2020
Bağışçı ülkeler Filistin bütçesine verdikleri desteği kademeli şekilde çekiyor
ABD Başkanı Trump, geçen ay İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn arasındaki normalleşme anlaşması için Beyaz Saray'da yapılan imza töreninde zengin ülkelerden Filistinlilere ödeme yapmamalarını istemişti.
Bahreyn - 22.10.2020
Son dakika... Katar: Atılan bazı askeri ve siyasi adımlar sayesinde ablukayı aştık
Hatır, söz konusu adımlar sayesinde Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Mısır'ın 2017'de uyguladığı ablukaya Katar'ın boyun eğmediğini vurguladı.
Bahreyn - 22.10.2020
Filistin Fetva Kurulu BAE ve Umman'dan Mescid-i Aksa'ya yapılan "normalleşme ziyaretlerini" kınadı
İsrail ile BAE ve Bahreyn arasında "ilişkilerin normalleştirilmesine" yönelik anlaşmalar 15 Eylül'de Beyaz Saray'da düzenlenen resmi törende imzalanmıştı.
Bahreyn - 22.10.2020
Son dakika haberi! İsrail İstihbarat Bakanı Cohen: "Sudan ile normalleşmeye çok yakınız"
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya yakınlığıyla bilinen Israel Hayom gazetesi, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn'in ardından Sudan'ın da İsrail ile ilişkileri normalleştirme anlaşmasına vardığını yazmıştı.
Bahreyn - 22.10.2020
İsrail Ordu Radyosu: İsrail'den üst düzey bir heyet Sudan'ı ziyaret etti
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya yakınlığıyla bilinen Israel Hayom gazetesi, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn'in ardından Sudan'ın da İsrail ile ilişkileri normalleştirme anlaşmasına vardığını yazmıştı.
Bahreyn - 22.10.2020
Sudan da İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesi kararı aldı
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya yakınlığıyla bilinen Isarel Hayom gazetesinin haberinde, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn'in İsrail ile yaptığı ilişkilerin normalleştirilmesi anlaşmalarından sonra Sudan'ın da bu sürece dahil olduğu belirtildi.
Bahreyn - 21.10.2020
Son dakika: BAE'nin İsrail ile anlaşmasının altında "ABD'nin kurtarma operasyonu var" iddiası
Gazetenin haberine göre, bu operasyonun göbeğinde BAE'deki kraliyet ailesi ile yetkisinin dışında ilişkiler geliştirdiği gerekçesiyle görevden alınan ve daha sonra ABD Ulusal Güvenlik Konseyinde bir göreve atanan dönemin ABD'nin Abu Dabi Askeri Ataşesi Tümgeneral Miguel Correa yer aldı. İddiaya göre, Correa, askerlerin kurtarılmasından sonra Amerikan Deniz Kuvvetlerine bağlı askerlerden yaralı askerlere 66 ünite kan verilmesini ve BAE'nin talebi üzerine 7 askerin Almanya'daki ABD Askeri Hastanesine nakledilmesini sağladı. Bu kurtarma operasyonunun Tümgeneral Correa'nın BAE'de "kahraman gibi" anılmasına yol açtığı belirtilen haberde, görevden alındıktan sonra Ulusal Güvenlik Konseyinde görevlendirilen Correa'nın İsrail ile BAE arasındaki gizli görüşmelerde kilit rol oynadığı iddia edildi. Beyaz Saray'daki toplantıda bulunan ve Wall Street Journal gazetesine konuşan bazı yetkililer, BEA Dışişleri Bakanı Abdullah Bin Zayed'in Tümgeneral Correa'yı işaret ederek, "General ailemin bir parçasıdır" dediği ve daha sonra da "O olmasaydı tüm bunlar olmazdı" ifadesini kullandığını iddia etti. ABD'li generalin temmuz ayında Abu Dabi'ye gittiği ve orada İsrail ile yapılacak anlaşmanın detaylarını Bin Zayed ile konuşurken, toplantıya ABD tarafından kurtarılan kraliyet ailesi mensubu askerin de çağrıldığı belirtildi. İsrail, BAE ve Bahreyn 15 Eylül'de ABD'nin arabuluculuğunda Washington'da masaya oturmuş, 2 körfez ülkesinin İsrail ile ilişkileri normalleştirmek üzere bir ortak çerçeve anlaşması imzalamıştı.
Bahreyn - 21.10.2020
Endonezyalı akademisyenlerden Endonezya-BAE ilişkisinde "Filistin" uyarısı
Endonezya Üniversitesi Stratejik ve Küresel Araştırmalar Merkezinde öğretim üyesi olan Muhammed Syaroni Rofii, "BAE'nin söz konusu caddeye Widodo'nun ismini verme girişimi iki ülke arasındaki yakın ilişkinin sonucu olarak takdir edilmeli. Ancak Endonezya, BAE ve Bahreyn'in İsrail ile normalleşmeye girdiği süreçte yalnız bırakılmaya çalışılan Filistin'e desteğini sürdürmeli.
Bahreyn - 21.10.2020
Son dakika haberi! İsrailli Bakan: "ABD'deki seçimden önce bir başka normalleşme anlaşmasına varabiliriz"
Beyaz Saray'da 15 Eylül'de düzenlenen resmi törende, İsrail ile BAE ve Bahreyn arasında "ilişkilerin normalleştirilmesine" yönelik anlaşmalar imzalanmıştı.
Bahreyn - 21.10.2020
Irak'ta son 24 saatte Kovid-19'dan 52 kişi yaşamını yitirdi
Irak'ta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 52 artarak 10 bin 418'e yükseldi.
Bahreyn - 21.10.2020
ABD'de Hristiyan grupların seçim mücadelesi kızışıyor
Evanjeliklerin İsrail yanlısı politik talepleri konusunda daha önceki başkanlık dönemlerinde görülmemiş adımlar atan Başkan Trump, Kudüs Büyükelçilik Yasası'nı Kongre'den geçirmeyi bir seçim vaadi olarak sunuyordu. Bilindiği gibi ABD Kongresi "Kudüs Büyükelçilik Yasası"nı ilk kez 1995'te kabul etmiş ancak söz konusu yasa 22 sene boyunca (1995-2017) Bill Clinton, George W. Bush ve Barack Obama tarafından her 6 ayda bir sürekli olarak ertelenmişti. 2017'de Başkan Trump döneminde Tel Aviv'deki ABD Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması kararı sonrasında İsrail-Filistin sorunu yeni bir boyut kazandı. Avrupa Birliği (AB), Birleşmiş Milletler (BM) ve İslam ülkeleri tarafından verilen tepkilere rağmen herhangi bir geri adım atılmamış, Golan Tepeleri, sözde Yüzyılın Anlaşması ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn'le normalleşme anlaşmaları ile de gerilim tırmandırılmıştı.
Bahreyn - 21.10.2020
İsrail'den Dubai'ye uçuşlar 2021 başında başlayacak
Berlowitz, yakın bir zamanda Şarika Emirliği ile Bahreyn'e de doğrudan uçuşları başlatma konusunu değerlendirdiklerini kaydetti.
Bahreyn - 20.10.2020
Son dakika haber... Ürdün, Libya ve Bahreyn'de Kovid-19'dan ölümler arttı
Edinilen son dakika haberine göre Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı Ürdün'de 414'e, Libya'da 746'ya, Bahreyn'de 304'e yükseldi.
Bahreyn - 20.10.2020
ABD, Bahreyn ve İsrail'den "İsrail ile Bahreyn arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasına" ilişkin açıklama
ABD, Bahreyn ve İsrail, Bahreyn ile İsrail arasında diplomatik ilişkilerin kurulması için imzalanan mutabakatla, iki ülke ilişkilerinde "yeni ve umut vadeden bir döneme" girildiğini açıkladı.
Bahreyn - 20.10.2020
İsrail ile BAE arasında vize kaldırılıyor
Uzun süredir başta BAE olmak üzere Körfez ülkeleri ile İsrail arasında perde arkasında yürütülen ciddi temas süreci, ABD Başkanı Donald Trump'ın, 13 Ağustos'ta BAE'nin, 11 Eylül'de de Bahreyn'in İsrail ile normalleşme anlaşmasına vardığını açıklamasıyla aleni hale geldi.
Bahreyn - 19.10.2020
Umman Başmüftüsü'nden BAE ve Bahreyn'in İsrail ile anlaşmasına tepki
Umman Başmüftüsü Ahmed bin Hamed el-Halili, İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn arasındaki "ilişkilerin normalleştirilmesine" yönelik anlaşmalara tepki gösterdi.
Bahreyn - 19.10.2020
BAE kabinesi İsrail'le normalleşme anlaşmasını onayladı
İsrail meclisi, 15 Ekim'de BAE ile yapılan normalleşme anlaşmasını oy çokluğuyla kabul etmişti. ABD Başkanı Donald Trump, 13 Ağustos'ta BAE, 11 Eylül'de de Bahreyn'in İsrail'le "ilişkilerini tamamen normalleştirmek" için anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu.
Bahreyn - 19.10.2020
Arap aktivistler, Bahreyn'deki normalleşme karşıtı gösterilere destek verdi
Çok sayıda Arap aktivist sosyal medya üzerinden yaptıkları paylaşımlarla, İsrail heyetinin ülkeye ilk ziyaretini ve yapılan anlaşmaları protesto eden Bahreyn halkına destek verdi.
Bahreyn - 19.10.2020
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Bin Selman'a "Siyon Dostları" ödülü
Ödüle layık görülenler arasında Bahreyn Kralı Hamed bin İsa Al Halife, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Bin Selman ve Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkan Yardımcısı, Başbakanı ve aynı zamanda Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid Al Maktum gibi isimler yer alıyor.
Bahreyn - 19.10.2020
2020 ABD Başkanlık Seçimleri: Ufukta Biden görünüyor
Amerikan siyasi koridorunun her iki cenahının da Türkiye'nin bulunduğu bölgede hangi demokratik olmayan rejimleri desteklemeleri gerektiğini tartışarak zaman geçirdiği şu sıralar -İran'a karşı "Otoriterlik Ekseni" (yani Suudi Arabistan, BAE, Mısır, Bahreyn)- Jake Sullivan'ın bizi benimsemeye kuvvetle teşvik ettiği değerlerin uzun zaman önce bir kenara atıldığı gün gibi ortada.
Bahreyn - 19.10.2020
İsrail ile Bahreyn arasındaki diplomatik ilişkiler resmen başladı
İsrail'den, Bahreyn'in başkenti Manama'ya ilk kez bir ticaret heyeti gitti.
Bahreyn - 19.10.2020
Filistinliler, İsrail polisi eşliğinde Mescid-i Aksa'yı ziyaret eden BAE heyetini camiden çıkardı
İsrail ile BAE ve Bahreyn arasında "ilişkilerin normalleştirilmesine" yönelik anlaşmalar, 15 Eylül'de Beyaz Saray'da düzenlenen resmi törenle imzalanmıştı.
Bahreyn - 19.10.2020
Bahreyn'de İsrail heyetinin ülkeye ilk ziyareti ve yapılan anlaşmalar protesto edildi
Bahreyn'in başkenti Manama'da onlarca kişi, İsrail heyetinin ülkeye ilk ziyaretini ve yapılan anlaşmaları protesto etti.
Bahreyn - 18.10.2020
İsrail ile Bahreyn arasındaki diplomatik ilişkiler resmen başladı
İsrail ile Bahreyn arasındaki diplomatik ilişkiler, imzalanan mutabakatla resmi olarak başladı.
Bahreyn - 18.10.2020
Umman, Libya, Bahreyn ve Katar'da Kovid-19 kaynaklı can kayıpları arttı
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle Umman'da 30, Libya'da 26, Bahreyn'de 2 ve Katar'da 1 kişi daha hayatını kaybetti.
Bahreyn - 18.10.2020
İsrail'den Bahreyn'e ilk ticaret heyeti ziyaret gerçekleştirecek
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ülkesinden bir ticaret heyetinin bugün Bahreyn'e gideceğini duyurdu.
Bahreyn - 18.10.2020
Son dakika... Tunus ve Bahreyn'de Kovid-19'dan can kaybı ve vaka sayıları yükseldi
Son dakika haber: Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı Tunus'ta 626'ya, Bahreyn'de 293'e ulaştı.
Bahreyn - 17.10.2020
Netanyahu, BAE ve Bahreyn'i ziyaret edecek iddiası
Arap basınında yer alan haberlerde, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun önümüzdeki hafta Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn'i ziyaret edeceği öne sürüldü.
Bahreyn - 17.10.2020
FKÖ: İsrail 2020'de Batı Şeria'da 12 binden fazla yasa dışı konut inşasını onayladı
Tel Aviv yönetiminin perşembe günü Batı Şeria'da 3 bin 212 yasa dışı konut inşasına onay verdiğine işaret edilen raporda, söz konusu onayın Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn'nin İsrail'le normalleşme anlaşmasını imzalamasından bir ay sonra geldiği kaydedildi.
Bahreyn - 16.10.2020
İsrail ile Bahreyn'in diplomatik ilişkileri başlatma anlaşması yapacağı iddiası
ABD'nin öncülüğünde Birleşik Arap Emirlikleri'yle (BAE) birlikte İsrail ile siyasi ilişkilerin normalleştirilmesi anlaşması imzalayan Bahreyn'in bu kez İsrail'le ikili diplomatik ilişkilerin başlatılmasına yönelik ortak mutabakat imzalayacağı bildirildi.
Bahreyn - 16.10.2020
5 AB ülkesi, İsrail'e Batı Şeria'da yerleşim birimi inşasını durdurma çağrısı yaptı
İsrail'in bu tutumunun İsrail ile Filistin arasında adil ve kalıcı bir barışın sağlanması ve iki devletli bir çözümü daha da tehlikeye attığı belirtilen açıklamada, "İsrail'in Batı Şeria'daki yerleşim yerlerinde 4 bin 900'den fazla konut biriminin inşasına devam etme kararından derin endişe duyuyoruz. İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn arasındaki normalleşme anlaşmalarından kaynaklanan olumlu gelişmelerin arka planında, bu, ters etki yaratan bir adım.
Bahreyn - 16.10.2020
Son dakika haberleri: Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Al Suud: "(İsrail'le) normalleşmenin olacağını tasavvur ediyoruz"
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan Al Suud, yolun sonunda İsrail'le normalleşmenin olacağını bildirdi. Washington Yakın Doğu Politikaları Enstitüsü'nün dün akşam video konferans yöntemiyle düzenlediği toplantıya katılan Al Suud, burada yaptığı konuşmada, "Biz barışa bağlıyız, barış bölge için stratejik bir gereklilik. İsrail'le normalleşme de yolun sonunda bunun bir parçası. Suudi Arabistan'ın 1981'deki önerisi ve Arap Barış Girişimi'nin önerisi de bu." ifadelerini kullandı. Al Suud, "Bu nedenle biz daima normalleşmenin olacağını tasavvur ediyoruz. Ancak aynı şekilde Filistin devletini ve İsrail-Filistin barış planını da gerçekleştirmemiz gerek." diye konuştu. Şu an İsrail ve Filistin'i müzakere masasına döndürmeye odaklanmak gerektiğini belirten Al Suud, kalıcı barış ve istikrara götüren tek yolun İsrailliler ve Filistinlilerin anlaşmasından geçtiğini ifade ederek, bu gerçekleşmezse, bölgede yaranın hep açık kalacağını söyledi. Suudi Arabistan'ın yakın müttefikleri Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn'in eylül ayında İsrail ile normalleşme anlaşmaları imzalamasının ardından Riyad ile Tel Aviv arasında gayriresmi ve dolaylı bir yakınlaşma dikkati çekiyor.
Bahreyn - 16.10.2020
Suudi Arabistan yakında Körfez krizinde ilerleme kaydedileceğini umut ediyor
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan Al Suud, Katar'ın kendisine abluka uygulayan 4 ülkenin (Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Mısır) güvenlik endişelerini göz önüne alması durumunda yakında Körfez krizinin çözümünde ilerleme kaydedilebileceğini belirtti.
Bahreyn - 15.10.2020
Hamas: İsrail'in yasa dışı yerleşimleri genişletme kararı, normalleşme anlaşmalarının sonucudur
Batı Şeria'daki yerleşim birimi inşa faaliyetleri sürüyor İsrail'in, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn ile yaptığı normalleşme anlaşmalarının ardından Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim birimi inşa ve genişletme faaliyetlerini sürdürmesi dikkati çekiyor.
Bahreyn - 15.10.2020
AB: İsrail'in yerleşimleri gayrimeşrudur ve durdurulmalıdır
İsrail makamları, iki gün içinde Yahudi yerleşimciler için işgal altındaki Batı Şeria'da yaklaşık 5 bin konutun inşa edilmesi planını onaylamıştı. İsrail'in, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn ile yaptığı normalleşme anlaşmalarının ardından Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim birimi inşa ve genişletme faaliyetlerini sürdürmesi dikkati çekiyor.
Bahreyn - 15.10.2020
BAE-İsrail normalleşmesi İsrail meclisinden geçti
Uzun süredir başta BAE olmak üzere Körfez ülkeleri ile İsrail arasında perde arkasından yürütülen ciddi temas süreci, ABD Başkanı Donald Trump'ın 13 Ağustos'ta BAE ile 11 Eylül'de de Bahreyn'in İsrail'in barış anlaşmasına vardığını duyurmasıyla alenileşmiş oldu.
Bahreyn - 15.10.2020
Ummanlı heyetten Mescid-i Aksa'ya olaylı ziyaret
Aynı yetkili, İsrail polisinin, Ummanlı heyete tepki gösteren 3 Filistinliyi gözaltına aldığı, iki Filistinliyi de Harem-i Şerif'ten uzaklaştırdığını aktararak, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Bahreyn'den de heyetlerin ziyaretlerinin beklendiğini söyledi.
Bahreyn - 15.10.2020
Netanyahu'dan İsrail-Filistin barışı için "daha fazla uzlaşı" değerlendirmesi
ABD Başkanı Donald Trump, 13 Ağustos'ta BAE, 11 Eylül'de de Bahreyn'in İsrail'le "ilişkilerini tamamen normalleştirmek" için anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Bahreyn Haberleri | Bahreyn Haber - Haberler - Bahreyn haberleri, son dakika bahreyn haber ve gelişmeleri burada. Körfez-İsrail normalleşmesi bölgede yeni dengelerin oluşumuna zemin hazırlıyor.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 23.10.2020 12:38:57. #1.15#
title