Mogadişu Haberleri

Mogadişu haber, Mogadişu son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Mogadişu - 20.11.2020
Somali'de yaklaşan seçimler ve olası dış müdahale
Abiy Ahmed Nisan 2018'de Etiyopya'nın yeni başbakanı olduğunda, Somali ile Etiyopya arasındaki ikili ilişkiler yeniden rayına oturdu. Başbakan Ahmed koltuğa oturduktan iki ay sonra, Haziran 2018'de Mogadişu'yu ziyaret etti ve bu ziyaret Somali Devlet Başkanı Fermacu tarafından samimiyetle karşılandı.
Mogadişu - 18.11.2020
2021 Yılı Bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda
-"Ambulans sayımızı gelecek yıl 6 bin 340'a çıkarmayı hedefliyoruz" Sağlık Bakanlığının ekip ve ekipman olarak afet ve acil durumlara hazır ve dünya standartlarında hizmet sunduğuna dikkati çeken Koca, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ülkemizin tamamını kapsayan Acil Sağlık Hizmetleri organizasyonu kurduk. 2020 yılı içerisinde 5,5 milyona yakın vatandaşımıza ambulanslarımızla müdahale ederek sağlık tesislerimize naklini gerçekleştirdik. 5 bin 930 olan ambulans sayımızı 2021 yılında 6 bin 340'a çıkarmayı hedefliyoruz. Standart ambulanslarımızın ulaşamadığı vakalara motosikletli ekiplerle müdahale ediyoruz. 2002 yılından bu zamana kadar ambulans başına düşen nüfusu 107 binden 14 bine indirerek vatandaşımıza daha etkili acil sağlık hizmeti vermeyi başardık. Önümüzdeki yıl yeni açacağımız istasyonlarla 112 istasyon sayısını 3 bin 100'e çıkaracağız. 2020 yılı içinde 17 helikopter ambulans ve 3 uçak ambulans ile hizmet vermekteyiz. 2008 yılından 2020 yılı Ekim ayına kadar hava ambulansları ile yaklaşık 49 bin vakanın naklini gerçekleştirdik. Çeşitli bölgelerde hizmet veren 6 deniz bot ambulansımız ile yaklaşık 23 bin vakanın naklini gerçekleştirdik. Zeytin Dalı, Barış Pınarı ve Bahar Kalkanı Harekatları kapsamında UMKE ve acil sağlık personelimiz triyaj destek merkezlerimiz ve ambulanslarımızla 24 saat esasına göre kesintisiz hizmet vermiştir. 23 Eylül 2020'de Ulusal Medikal Kurtarma Ekiplerimiz ile Seyyar Hastane Sistemimizin, Dünya Sağlık Örgütü tarafından uluslararası standartlarda (EMT Tip-2) olduğu tescil edilmiştir." "Aile hekimliği uygulamasını güçlendireceğiz" Somali'nin başkenti Mogadişu'da yaşanan terör saldırısında, Beyrut Limanı'nda yaşanan patlama sonrasında Ulusal Medikal Kurtarma Ekiplerinin görev aldığını hatırlatan Koca, acil yardım ve UMKE ekiplerinin bu yıl içerisinde yaşanan başta Elazığ Sivrice depremi olmak üzere, çeşitli afet ve kazalarda olay mahalline erkenden ulaşarak hizmet verdiğini söyledi.
Mogadişu - 17.11.2020
Mogadişu'da intihar saldırısı: 5 ölü
Somali'nin başkenti Mogadişu'da General Kaahiye Polis Akademisi yakınlarındaki kalabalık bir lokantaya düzenlenen intihar saldırısında 5 kişi hayatını kaybetti.
Mogadişu - 16.11.2020
Son dakika haber: TDV, Somali'de susuzluk yüzünden kabilelerin savaştığı bölgede kuyu açtı
Türkiye'nin Mogadişu Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Oğuz Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sool bölgesinde kompleks halinde artezyen kuyu açtıklarını ifade etti.
Mogadişu - 12.11.2020
Son dakika haberi... Mogadişu'da Belediye Başkanının konvoyuna bombalı saldırı: 2 ölü
Son dakika haberi... Somali'nin başkenti Mogadişu'da Belediye Başkanını hedef alan bombalı saldırıda 2 kişi hayatını kaybetti.
Mogadişu - 6.11.2020
TBMM Başkanı Şentop SBÜ Fahri Doktora Tevdi Töreni'nde konuştu: (2)
Her öğrenciye bir mikroskobun verilmiş olduğu bu binada bugün, Sayın Cumhurbaşkanımızın kadirşinaslığı, ileri görüşlülüğü ve gayretleriyle kurulan Sağlık Bilimleri Üniversitemizin geçmişinden aldığı feyzle geleceği inşa ettiğini görmekten büyük memnuniyet duyuyorum. Bu büyük sağlık camiası elbette içinde bulunduğu üniversitenin tarihine hepimizden çok daha vakıftır. Ancak ben Haydarpaşa Mektebi Tıbbiye'ye has önemli bir özelliği daha hatırlatmadan geçemeyeceğim. Kadınlarımızın 1843'te ebelik eğitimi aldığını ve sağlık alanında varlıklarını göstermeye başladıklarını görüyoruz. Çatısı altında bulunduğumuz bu güzide eğitim kurumu Türkiye Cumhuriyetinin ilk kadın doktorlarını da yetiştirmiştir. 1922 senesinde Haydarpaşa Tıbbiyesine 7 kız öğrenci alınmış ve 1927 yılında bu öğrenciler diplomalarını alarak mezun olmuşlardır. İlk kadın hekimlerimizin yetiştirilmesi bakımından da Sağlık Bilimleri Üniversitemizin mazisinde önemli bir miras mevcuttur." Bugün Sağlık Bilimleri Üniversitesinin tıp, diş hekimliği, eczacılık, hemşirelik ve sağlık bilimleri alanlarında 13 fakülte, 5 enstitü, 5 meslek yüksek okulu ve 2 bin 317 akademik personel, 18 bin 154 öğrencisiyle hem yurt içinde hem yurt dışında geçmişi ihya, geleceği inşa ettiğini ifade eden Şentop, eğitime başlayan Somali Mogadişu Recep Tayyip Erdoğan Sağlık Bilimleri Fakültesi, Adana, Bursa, Erzurum, İzmir ve Trabzon tıp fakültelerinin de camia ve millet için hayırlara vesile olmasını temenni etti.
Mogadişu - 6.11.2020
Son dakika haberi | Somali Başbakanı Roble, TURKSOM Askeri Eğitim Üssü'nü ziyaret etti
Son dakika haberleri... Somali Başbakanı Muhammed Hüseyin Roble, başkent Mogadişu'daki TURKSOM Askeri Eğitim Üssü'nü ziyaret ederek Türk subayların Somali askerlerine verdiği eğitimi yerinde izledi.
Mogadişu - 6.11.2020
Somalili bakan bombalı saldırıdan son anda kurtuldu
Somali Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Duran Farah Ahmed, başkent Mogadişu'da kendisini hedef alan bombalı saldırıdan son anda kurtuldu.
Mogadişu - 5.11.2020
Son dakika haber | Somalili kadınlar siyasette daha fazla temsil için bir araya geldi
Afrika Birliği Somali Misyonunun (AMISOM) katkılarıyla başkent Mogadişu'da yapılan forumda, kadınların siyasi katılımda karşılaştıkları engeller ve kadın haklarına ilişkin yasa teklifleri tartışıldı.
Mogadişu - 4.11.2020
Somali Güvenlik Bakanı Jimale'den Türkiye'nin Mogadişu Büyükelçisine ziyaret
Somali Güvenlik Bakanı Hassan Xundubey Jimale, Türkiye'nin Mogadişu Büyükelçisi Mehmet Yılmaz'la istişarelerde bulundu.
Mogadişu - 3.11.2020
Son dakika haber... Somali'de Eş-Şebab operasyonunda 10 militan öldürüldü
Örgüt üyeleri, başkent Mogadişu dahil çeşitli kentlerde hükümet kurumlarını, otelleri ve güvenlik güçlerini hedef alan saldırılar düzenliyor.
Mogadişu - 30.10.2020
Somali Başbakanı Roble Türkiye'nin Mogadişu Büyükelçisi'ni kabul etti
Somali Başbakanı Muhammed Hüseyin Roble, Türkiye'nin Mogadişu Büyükelçisi Mehmet Yılmaz'ı makamında kabul etti.
Mogadişu - 28.10.2020
Son dakika haberi! Somalili alimlerden Fransa'ya boykot çağrısı
Başkent Mogadişu'da toplanan heyetin sözcüsü Şeyh Abdulkadir Muhammed Somow, toplantı sonrası gazetecilere açıklama yaptı.
Mogadişu - 27.10.2020
Somaliland'de Fransız mallarının boykot edilmesini isteyen binlerce kişi sokağa indi
Öte yandan, çok sayıda Somalili sosyal medya kullanıcısı Mogadişu hükümetini Fransa'ya karşı tepki göstermeye çağırdı.
Mogadişu - 22.10.2020
Somali'de Türk doktorların açtığı sağlık merkezinde 17 bin kişi muayene oldu
Somali'nin başkenti Mogadişu'da Yeryüzü Doktorları tarafından açılan aile sağlığı merkezinde 17 bine yakın insana sağlık hizmeti verildi.
Mogadişu - 18.10.2020
6. Somali Piyade Taburu'ndaki 450 er yemin etti
Somali Türk Görev Kuvveti Komutanlığınca eğitim verilen 6. Somali Piyade Taburu'nun yemin töreni, Somali'nin Mogadişu kentindeki Anadolu Kışlası'nda yapıldı.
Mogadişu - 16.10.2020
Yenilenen Mogadişu Stadı, uluslararası maçlara ev sahipliği yapabilecek
FIFA, Somali'nin başkenti Mogadişu'daki statta çim kalitesinin uluslararası standartlara ulaştığını belirterek, stadın bir yıl boyunca uluslararası maçlara ev sahipliği yapabileceğini açıkladı.
Mogadişu - 16.10.2020
Son dakika haberleri: Somali'de Eş-Şebab operasyonunda en az 50 militan öldürüldü
Somali'de 2004'te kurulan Eş-Şebab, ülkenin güneyindeki bölgelerin kontrolünü elinde bulunduruyor. Örgüt üyeleri, başkent Mogadişu dahil çeşitli kentlerde hükümet kurumlarını, otelleri ve güvenlik güçlerini hedef alan saldırılar düzenliyor.
Mogadişu - 15.10.2020
Son dakika: Somali'de terör örgütü Eş-Şebab'ın saldırısında 13 asker öldü
Yerel basında çıkan haberlere göre Binbaşı Muhammed Ali, başkent Mogadişu'nun 30 kilometre güneybatısındaki Afgoye bölgesinde düzenlenen saldırının ardından çatışma çıktığını ve Eş-Şebab üyelerinin sayıca askerlerden fazla olduğunu aktardı.
Mogadişu - 8.10.2020
Somali, Mogadişu Limanı için Türk şirketle 14 yıllık imtiyaz anlaşmasına imza attı
Somali'nin başkenti Mogadişu'daki limanı işleten Albayrak Grubu, hükümetle 14 yıllık yeni bir imtiyaz anlaşmasına imza attı.
Mogadişu - 2.10.2020
Somali'de seçim takvimi belli oldu
Başkent Mogadişu'daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda federal hükümet yetkilileri ile eyalet başkanları arasında yapılan toplantıda seçim takvimi belirlendi.
Mogadişu - 23.9.2020
Son dakika haberi! Somali'nin yeni Başbakanı Roble, Meclisten güvenoyu aldı
Başkent Mogadişu'da yapılan Meclis toplantısında, tüm milletvekilleri Roble'ye güvenoyu verdi.
Mogadişu - 18.9.2020
Somali yeni başbakanı belli oldu
Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu, Mohamed Hussein Roble'u ülkenin yeni başbakanı olarak atadı.
Mogadişu - 11.9.2020
Somali'de caminin dışında intihar saldırısı: 3 ölü
Çarşamba günü Mogadişu, dün ise Gedo bölgesinde yapılan bombalı eylemlerde 7 kişi hayatını kaybetmişti.
Mogadişu - 9.9.2020
Somali'de Cumhurbaşkanlığı Sarayı yakınlarındaki intihar saldırısında 4 kişi öldü
Somali'nin başkenti Mogadişu'da akşam saatlerinde Cumhurbaşkanlığı Sarayı yakınlarında gerçekleştirilen intihar saldırısında ilk belirlemelere göre en az 4 kişi hayatını kaybetti.
Mogadişu - 9.9.2020
Somali'de canlı bomba saldırısı
Somali'nin başkenti Mogadişu'da intihar saldırısı gerçekleştirildi.
Mogadişu - 28.8.2020
Türkiye'den Somali'ye 12 zırhlı askeri araç desteği
Başkent Mogadişu'ya gelen 12 zırhlı askeri araç, törenle yetkililere teslim edildi.
Mogadişu - 26.8.2020
Sakarya YÖS Sınavı başarıyla tamamlandı
Sınav yurt içinde Sakarya, İstanbul'un Anadolu ve Avrupa yakasında, Ankara ve Mersin'de; yurt dışında ise Tanzanya'nın Zanzibar, Somali'nin Mogadişu ve Hargeisa kentlerindeki sınav merkezlerinde gerçekleştirildi.
Mogadişu - 24.8.2020
Son Dakika | Somali'de Sağlık Bakanlığından 4 yetkili yolsuzluk nedeniyle hapis cezası aldı
Başkent Mogadişu'daki yerel mahkemede görülen davada, kamuya ait parayı çaldıkları gerekçesiyle Sağlık Bakanlığı Genel Direktörü Abdullahi Hashi Ali 9 yıl, Finans ve Yönetim Departmanı Direktörü Mohamud Bule Mohamud ise 18 yıl hapse mahkum edildi.
Mogadişu - 24.8.2020
MSB: Somali Genelkurmay Başkanlığına 12 arazi aracı teslim edildi
Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Somali 3'üncü (Kartal) Piyade Taburu için tedarik edilen 12 arazi aracı, 22 Ağustos tarihinde Mogadişu Limanı'nda Somali Genelkurmay Başkanlığına teslim edildi.
Mogadişu - 20.8.2020
Somali'de korsanlar, Panama bayraklı bir gemiyi kaçırdı
Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) başkent Mogadişu'ya giden Panama bayraklı ticari geminin 6 Somalili korsan tarafından kaçırıldığı belirtildi.
Mogadişu - 19.8.2020
Türk Kızılay Genel Başkanı Kınık'tan "Dünya İnsani Yardım Günü" mesajı Açıklaması
Kızılay'ın, sadece 2019 yılında 71 ülkede çalışarak 7,9 milyon insana yardım ulaştırdığına dikkati çeken Kınık, şöyle devam etti: "Bu yılın sonunda 80 farklı ülkede 8 milyon yararlanıcıya yardım edilmesi planlanıyor. Kızılay'ın hali hazırda yurt dışında 17 daimi delegasyonu bulunuyor. Bu delegasyonlarla acil yardımların yanı sıra ülkelerdeki ihtiyaç sahiplerinin kendi geçimini sağlayabilmeleri için destekleme çalışmaları yürütülüyor. Afganistan'da gönüllü geri dönüş projesiyle onlarca aile kendi iş yerini açtı. Mogadişu'da kadın cezaevindeki dikiş eğitimiyle hem meslek öğretildi hem de ihtiyaç duyulan okul üniforması ve koruyucu maskeler üretildi.
Mogadişu - 17.8.2020
Son dakika haberi! Somali'de askeri üsse bombalı ve silahlı saldırıda 3 asker öldü
Somali'nin başkenti Mogadişu'da dün bir otele yapılan bombalı ve silahlı saldırıda 20'ye yakın kişi hayatını kaybetmişti.
Mogadişu - 16.8.2020
Son dakika! Somali'de otele bomba yüklü araçla saldırı: 17 ölü, 30 yaralı
Gelen son dakika haberine göre Somali'nin başkenti Mogadişu'da otele düzenlenen bombalı ve silahlı saldırıda 17 kişi öldü, en az 30 kişi yaralandı.
Mogadişu - 16.8.2020
Son dakika! Türkiye, Somali'deki terör saldırısını kınadı
Son dakika haberine göre Dışişleri Bakanlığı, Somali'nin başkenti Mogadişu'daki otele bomba yüklü araçla düzenlenen intihar saldırısı ve ardından çıkan çatışma sonucu birçok kişinin ölümüne neden olan terör saldırısını kınadı.
Haberler.com’un şehir sayfaları, Türkiye’nin 81 iline ait en güncel haberleri, gündeme dair fotoğrafları ve son dakika gelişmelerini bir arada sunuyor. Türkiye’nin tüm il, ilçe ve beldelerine ait politika, spor, genel kültür ve en yerel gelişmeleri okuyabileceğiniz Şehir Sayfaları’nda illere göre günlük hava durumu, namaz vakitleri ve sinema seans bilgilerine de ulaşabilirsiniz.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Mogadişu Haber, Mogadişu Son Dakika Haberleri - Haberler - Mogadişu haber sayfamızda Mogadişu haberleri okuyabilir, Mogadişu son dakika haberleri ve güncel Mogadişu gelişmelerini görebilirsiniz. Somali'yi Gati Kasırgası vurdu: 8 ölü.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 24.11.2020 21:49:10. #1.14#
title