Moritanya Haberleri

Moritanya haber, Moritanya son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Moritanya - Dün
Fransa'nın Müslümanlara yönelik tutumuna karşı "Uluslararası Fransız Mallarına Boykot Konferansı" düzenlendi
Lübnan merkezli "Lübnan Dava" isimli kuruluş, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un İslam karşıtı tutumuna tepki olarak Müslümanların Fransız mallarına boykot kampanyasının üzerinden 100 gün geçmesi vesilesiyle dünyanın farklı ülkelerindeki alim ve düşünürlerin katılımıyla düzenlenen çevrim için konferansa Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali Muhyiddin el-Karadaği, Moritanya Alim Yetiştirme Merkezi Başkanı Şeyh Muhammed El-Hasan Vuld Ed-Dedo, Dünya Müslüman Alimler Birliği Üyesi Şeyh Muhammed es-Sağir, Yurt Dışındaki Filistinli Alimler Heyeti Başkanı Nevvaf Tekruri, Fransa'daki İslam Konseyi Vakfı Üyesi Dr.
Moritanya - 28.02.2021
İran, Kovid-19 nedeniyle 17 Afrika ve 14 Güney Amerika ülkesiyle uçak seferlerini durdurdu
Söz konusu ülkeler şu şekilde açıklandı: Güney Afrika, Angola, Arjantin, Bolivya, Botsvana, Brezilya, Burundi, Yeşil Burun Adaları, Şili, Kolombiya, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Ekvador, Esvatini, Fransız Guyanası, Lesotho, Guyana, Malavi, Moritanya, Mozambik, Namibya, Panama, Paraguay, Peru, Ruanda, Seyşeller, Surinam, Tanzanya, Uruguay, Venezuela, Zambia, Zimbabve.
Moritanya - 25.02.2021
TBMM Genel Kurulu
TBMM Genel Kurulunda, Türkiye ve Irak arasında su alanında imzalanan anlaşmanın da yer aldığı 10 uluslararası anlaşmanın onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanun teklifleri ele alındı.
Moritanya - 24.02.2021
TBMM Genel Kurulu
TBMM Genel Kurulunda, Türkiye ve Irak arasında su alanında imzalanan anlaşmanın da yer aldığı 10 uluslararası anlaşmanın onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanun teklifleri ele alındı.
Moritanya - 21.02.2021
Cezayir "Afrika'nın Sahel bölgesine asker gönderileceği" haberlerini yalanladı
Mali, Moritanya, Çad, Burkina Faso ve Nijer tarafından Afrika'nın Sahel bölgesinde terörle mücadelesine destek için oluşturulan "G5 Sahel Gücü" adı verilen 5 bin kişilik ordunun kurulmasına Fransa öncülük etmişti.
Moritanya - 20.02.2021
İslam dünyasından Muhammed Emin Saraç için taziye mesajları yağdı
Moritanyalı alim ve Moritanya'daki Tekvin Alim Yetiştirme Merkezi Başkanı Şeyh Muhammed el-Hasan ed-Dedo, yayımladığı taziye mesajında fıkıh ve hadis alimi Muhammed Emin Saraç'ın vefatı dolayısıyla Türk halkına ve İslam alemine baş sağlığı diledi.
Moritanya - 19.02.2021
Trabzon gemi ve yat ihracatıyla da dikkati çekiyor
Romanya, Moritanya, Fas ve Gürcistan'a gemi satıldı Trabzon Sürmene Çamburnu tersanelerinin önemine işaret eden Kalyoncu, "Doğu Karadeniz'in en büyük ve modern gemi tersanelerinin yer aldığı Trabzon Sürmene Çamburnu tersanelerinde üretilen yolcu ve balıkçı gemileri, uluslararası piyasalarda kalitesiyle büyük rağbet görüyor.
Moritanya - 18.02.2021
Burkina Faso'da sivillere silahlı saldırı: 9 ölü
Fransa da aynı zirvede Çad, Mali, Moritanya, Burkina Faso ve Nijer'den oluşan G5 ülkelerinde yürüttüğü Barkhane Operasyonu'nda asker sayısını yakın zamanda azaltmayacağını açıklamıştı.
Moritanya - 17.02.2021
Senegal'den G5 Sahel Gücüne 1,8 milyon dolar destek
Senegal, G5 Sahel Gücü içinde yer almasa da G5 ülkelerinden Mali ve Moritanya ile aynı sınırı paylaşıyor.
Moritanya - 16.02.2021
Fransa yakın dönemde Afrika'nın Sahel bölgesinde asker sayısını azaltmayacak
Fransa ve G5 ülkeleri olarak bilinen Çad, Mali, Nijer, Burkina Faso ve Moritanya liderlerinin katılacağı 2 gün sürecek zirvede Almanya da yer alıyor.
Moritanya - 16.02.2021
Çad, Sahel'e, terörle mücadele için 1200 asker gönderecek
Nijer, Mali, Burkina Faso, Moritanya ve Çad'dan oluşan G5 ülkelerinin Savunma Bakanlarının Sahel ziyaretinden bir kesitin kullanıldığı videoda, Çad'ın "3 ülke sınırı" olarak bilinen Burkina Faso, Mali ve Nijer sınırında 1200 asker konuşlandırılacağı bilgisi yer aldı.
Moritanya - 16.02.2021
Çad Cumhurbaşkanı Debi, Sahel'de terörle mücadelede destek istedi
Debi, Çad'ın başkenti Encemine'de Nijer, Mali, Burkina Faso ve Moritanya'dan oluşan G5 ülkelerinin ve Fransa'nın katılımıyla düzenlenen G5 Sahel Zirvesi'nin açılışında konuştu.
Moritanya - 12.02.2021
Son dakika: ABD'nin işkenceyle anılan Guantanamo hapishanesi "The Mauritanian" filmine konu oldu
Son dakika gündem haberine göre NEW ABD'de terör zanlılarının sorgulandığı Guantanamo hapishanesinde, hakkında hüküm verilmeden 14 yıl tutulan Moritanyalı Mohamedou Ould Slahi'nin hikayesinin canlandırıldığı Moritanyalı (The Mauritanian) isimli film gösterime girdi.
Moritanya - 11.02.2021
Macron, Çad'da düzenlenecek "G5 Sahel Zirvesi"ne Kovid-19 nedeniyle gidemeyecek
G5 Sahel Gücü, Şubat 2014'te kurulmuştu Zirveye Burkina Faso, Mali, Moritanya, Nijer ve Çad'dan oluşan G5 Sahel ülkelerinin liderleri katılıyor.
Moritanya - 08.02.2021
Son dakika haberi! Macron'un başını ağrıtan sorunlar
Halkın yarısı Sahel operasyonlarına karşı Macron salgının yol açtığı bu sorunları, içeride ve dışarıda 11 Eylül'den sonra düşman ilan edilmiş olan "İslamcı" terörle mücadele bahanesiyle aşmaya çalışıyor. Çok tartışılan ve aşırı solcu Boyun Eğmeyen Fransa Hareketin (LFI) lideri ve cumhurbaşkanı adayı Jean-Luc Melenchon'un Müslümanları hedef aldığı gerekçesiyle şiddetle karşı çıktığı, yeni adıyla "Cumhuriyet ilkelerine saygıyı güçlendiren" yasa tasarısı, bu yönde içeride attığı önemli bir adım. Macron dışarıda ise önceki dönemde (2013) Fransa'nın başta Mali olmak üzere Sahel'de yer alan eski sömürgelerine (Moritanya, Nijer, Burkino Faso, Çad) "Cihatçı terörle" mücadelelerinde yardımcı olmak bahanesiyle başlattığı askeri operasyonları (Serval/ Barkhane) asker sayısını da artırarak sürdürüyor.
Moritanya - 03.02.2021
Son dakika haberleri | BAE'nin bölgesel politikaları İsrail'in çıkarlarına hizmet ediyor
Bu minvalde BAE Şubat 2020'de dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan ve Fas'ın güney komşusu olan Moritanya ile anlaşma imzaladı.
Moritanya - 01.02.2021
Yeryüzü Doktorları'ndan "Karanlıkta Kalana Işık Olunur, Biz Böyle Gördük" kampanyası
Açıklamada Yeryüzü Doktorları Derneğinin 2006 yılından itibaren gerçekleştirdiği göz sağlığı projeleri kapsamında, Nijer, Kenya, Pakistan, Lübnan, Somali, Yemen, Afganistan, Moritanya, Tanzanya, Kongo DC, Sudan, Çeçenistan, Uganda, Kamerun, Mali ve Bangladeş'te göz hastalıkları ile mücadele ettiği ifade edilerek, 14 yılda 150 bin 800 göz muayenesi, 22 bin 262 göz ameliyatı gerçekleştirildiği ve 51 bin 731 kişiye de gözlük dağıtıldığı kaydedildi.
Moritanya - 31.01.2021
Senegal'de 750 pelikanın kuş gribi yüzünden telef olduğu ortaya çıktı
Virüsün komşu ülkelere yayılmasının önüne geçmek için Gambiya, Burkina Faso, Mali ve Moritanya, Senegal'den kanatlı hayvan ithalatını durdurmuştu.
Moritanya - 28.01.2021
ABD'li üst düzey askeri heyet, Fas'ın Batı Sahra bölgesini ziyaret etti
Fas Kraliyet Silahlı Kuvvetleri, geçen yıllarda tatbikata, Almanya, Kanada, İspanya, Fransa, İngiltere, Yunanistan, İtalya, Burkina Faso, Çad, Mısır, Mali, Moritanya, Senegal ve Tunus silahlı kuvvetlerinden de katılım olduğunu açıklamıştı.
Moritanya - 27.01.2021
Moritanya Dışişleri Bakanı, Fas Büyükelçisi ile Gergarat Sınır Kapısı'nın güvenliğini görüştü
Moritanya Dışişleri Bakanı İsmail Vild eş-Şeyh Ahmed, Fas'ın Novakşot Büyükelçisi Hamid Beşar ile iki ülkenin Batı Sahra'daki sınır güvenliğini değerlendirdi.
Moritanya - 27.01.2021
Son dakika haberi | Mali'de 100 terörist etkisiz hale getirildi
Fransa'nın 2014'te başlattığı Barkhane Operasyonu'nda Nijer, Çad, Moritanya, Burkina Faso ve Mali'de toplam 5 bin 100 asker görev yapıyor.
Moritanya - 26.01.2021
AB, Orta Doğu ve Türkiye'ye 385 milyon avro yardım sağlayacak
Bütçeden 505 milyon avro Afrika'daki Nijerya, Nijer, Kamerun, Çad, Burkina Faso, Mali, Moritanya, Güney Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti, Somali ve Etiyopya'da krizlerden etkilenenlerin gıda gibi çeşitli ihtiyaçlarına ayrıldı.
Moritanya - 25.01.2021
Fransa, Çad ordusuna askeri mühimmat desteği sağladı
Fransa'nın Nijer, Çad, Moritanya, Burkina Faso ve Mali'de yürüttüğü Barkhane Operasyonu'nda toplam 5 bin 100 asker görev yapıyor.
Moritanya - 24.01.2021
Fas: Gergarat Sınır Kapısı'nda durum sakin
Fas, Moritanya ile arasındaki Gergarat Sınır Kapısı'nda durumun sakin olduğunu, bu ülkeyle geçişlerde herhangi bir aksaklık yaşanmadığını duyurdu.
Moritanya - 22.01.2021
Almanya'da cami cemaatine Kovid-19 ile mücadele kapsamında hijyen paketi dağıtıldı
Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında dünya genelinde yardım çalışması başlattıklarını belirten İmatoğlu, "Salgından büyük ölçüde etkilenen ülke ve bölgelere çeşitli yardımlar ulaştırdı. Bilhassa sağlık sistemleri zayıf olan Afrika ülkelerine hijyen paketi yardımı yapıldı. Yardım çalışmaları çerçevesinde Kenya, Burkina Faso, Sudan, Moritanya, Ruanda, Fas gibi Afrika ülkelerinin yanı sıra Arnavutluk, Keşmir, Endonezya, Sri Lanka ve Lübnan'a hijyen malzemesi ulaştırıldı.
Moritanya - 22.01.2021
Mağrip ülkelerinden 400'den fazla kişi, bölgede birlik çağrısı yapılan bildirgeyi imzaladı
Fas, Cezayir, Tunus, Moritanya ve Libya'dan aralarında akademisyen, insan hakları aktivistleri ve siyasilerin bulunduğu 400'den fazla kişi, "Mağrip bölgesinde birlik" mesajı verilen bildirgeyi destekledi.
Moritanya - 21.01.2021
Mali'de Fransa karşıtı gösteriye polis müdahalesi
Fransa'nın Nijer, Çad, Moritanya, Burkina Faso ve Mali'de yürüttüğü Barkhane operasyonunda toplam 5 bin 100 asker görev yapıyor.
Moritanya - 16.01.2021
Son dakika haber: Mali'de 15 terörist etkisiz hale getirildi
Nijer, Çad, Moritanya, Burkina Faso ve Mali'de 2013'ten bu yana devam eden ve 5 bin 100 askerin görev aldığı Barkhane operasyonunda toplamda 50 asker yaşamını yitirdi.
Moritanya - 15.01.2021
Türk balı geçen yıl 52 ülkede ağızları tatlandırdı
Türkiye geçen yıl, bir önceki yıldan farklı olarak Polonya, Bangladeş, Endonezya, İsviçre, Yemen, Macaristan, Filipinler, Cape Verde, Litvanya, Panama, Moritanya, Romanya, Güney Kore Cumhuriyeti ve Gine'ye de bal sattı.
Moritanya - 13.01.2021
Son dakika haberi! Cezayir ve Moritanya Kuzey Afrika'da askeri iş birliğini güçlendiriyor
Son dakika haberleri... Cezayir ve Moritanya, iki ülkeye olumsuz yansımaları olan ve Sahil bölgesinde güvenlik problemi oluşturan gelişmeler üzerine askeri ve ekonomik iş birliğini daha önce görülmemiş bir şekilde güçlendirmeye başladı.
Moritanya - 12.01.2021
Fransızların çoğunluğu Fransa'nın Mali'deki askeri operasyonlarına karşı
Ifop yetkilisi Jerome Fourquet, soruda sadece Mali'den bahsedildiğini ancak Fransızların bölgede ayrım yapmadığını, bu nedenle cevaplarının Çad, Nijer, Burkina Faso ve Moritanya'yı da kapsayan Sahel bölgesindeki Barkhane operasyonuna karşı olduklarını gösterdiğini kaydetti.
Moritanya - 09.01.2021
Mali'de 2 jandarma öldü
Barkhane Operasyonu'nda Mali, Moritanya, Çad, Burkina Faso ve Nijer'den toplam 5 bin 100 asker görev yapıyor.
Moritanya - 08.01.2021
Son dakika haber: Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian: "Sahel ülkelerinin güvenliği kendileri tarafından sağlanmalı"
2013'ten beri 50 Fransız askeri öldü Fransa, 2013 başında Mali'deki "Serval" isimli askeri harekatın ardından 1 Ağustos 2014'te "Barkhane" operasyonunu başlatmıştı. Günlük maliyeti 1 milyon avro olan Barkhane Operasyonu'nda, Mali, Moritanya, Çad, Burkina Faso ve Nijer'den toplam 5 bin 100 asker görev yapıyor.
Moritanya - 06.01.2021
Son dakika haberleri... Mali'de 100 sivilin öldüğü belirtilen hava saldırısında gözler Fransa'ya çevrildi
Mali, Moritanya, Çad, Burkina Faso ve Nijer tarafından Afrika'nın Sahel bölgesinde terörle mücadelesine destek için oluşturulan "G5 Sahel Gücü" adı verilen 5 bin kişilik ordunun kurulmasına Fransa öncülük etmişti.
Moritanya - 06.01.2021
Cezayir Genelkurmay Başkanı Şangariha, Moritanyalı mevkidaşı ile askeri konuları görüştü
Cezayir Genelkurmay Başkanı General Said Şangariha, resmi ziyaret için Cezayir'e gelen Moritanya Genelkurmay Başkanı Muhammed Mugit ile görüştü.
Moritanya - 05.01.2021
Mali'de sivillerin öldüğü hava saldırısını Fransa'nın düzenlediği iddiası
Fransa, 2014'te başlayan Barkhane operasyonu kapsamında Sahel bölgesindeki Moritanya, Mali, Burkina Faso, Nijer ve Çad'da 5 bin 100 asker görevlendirmişti.
Moritanya - 05.01.2021
Cezayir ve Moritanya sağlık alanındaki iş birliğini arttıracak
Cezayir ve Moritanya sağlık alanındaki iş birliğinin arttırılması konusunda anlaştı.
Moritanya - 04.01.2021
Kanarya Adaları'na düzensiz göçte listenin başında Faslılar yer alıyor
Adalara 2006'da 31 binden fazla düzensiz göçmenin geldiği hatırlatılan haberde, 2020'deki göç dalgasında ise ilk sırayı Faslıların aldığı, bunu sırasıyla Moritanya, Senegal ve Gambiya vatandaşlarının takip ettiği aktarıldı.
Moritanya - 04.01.2021
Fransız entelektüellerden Savunma Bakanına "korkak" eleştirisi
Fransa, 2014'te başlayan Barkhane Operasyonu kapsamında Sahel bölgesindeki Moritanya, Mali, Burkina Faso, Nijer ve Çad'da 5 bin 100 asker görevlendirmişti.
Moritanya - 03.01.2021
Son dakika haberi | Mali'de Fransız askerlerine bombalı saldırı: 2 ölü
Fransa, 2014'te başlayan Barkhane operasyonu kapsamında Sahel bölgesindeki Moritanya, Mali, Burkina Faso, Nijer ve Çad'da 5 bin 100 asker görevlendirmişti.
Moritanya - 02.01.2021
Mali'de Fransız askerlerini hedef alan saldırıyı El Kaide'nin bir kolu üstlendi
Fransa, 2014'te başlayan Barkhane operasyonu kapsamında Sahel bölgesindeki Moritanya, Mali, Burkina Faso, Nijer ve Çad'da 5 bin 100 asker görevlendirmişti.
Moritanya - 30.12.2020
Batı Sahra'da "normalleşme" gerilimi
Batı Sahra'nın Fas'tan bağımsız bir devlet olarak uluslararası alanda tanınması, Cezayir'in bölgesel gücünü artıracak bir gelişme olarak görülüyordu. Böyle bir senaryonun gerçekleşmesi durumunda zayıf bir devlet olacak olan Batı Sahra, Fas karşısında Cezayir'in diplomatik desteğine ihtiyaç duyacak ve Moritanya üzerinde Cezayir'in daha fazla baskı kurması söz konusu olabilecekti.
Moritanya - 29.12.2020
İspanyol STK: 2020 yılında 2170 düzensiz göçmen Kuzey Afrika'dan İspanya'ya gelirken öldü
Maleno, denizde hayatlarını kaybeden düzensiz göçmenlerin Cezayir, Fas, Moritanya, Gambiya, Senegal, Fildişi Sahili, Gine Bissau, Kamerun, Nijerya, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Komorlar, Suriye, Bangladeş ve Sri Lanka gibi çok farklı milletlerden olduklarını kaydetti.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Moritanya Haberleri | Moritanya Haber - Haberler - Moritanya haberleri, son dakika moritanya haber ve gelişmeleri burada. Fransa'nın Müslümanlara yönelik tutumuna karşı Uluslararası Fransız Mallarına Boykot Konferansı düzenlendi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 2.3.2021 08:30:32. #1.14#
title