Güneydoğu Asya Haberleri

Güneydoğu Asya haber, Güneydoğu Asya son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Güneydoğu Asya 3.4.2020
Singapur'da Kovid-19 salgını nedeniyle kısmi sokağa çıkma yasağı ilan edildi
Güneydoğu Asya ülkesi Singapur'da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 1 ay kısmi sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
Güneydoğu Asya 3.4.2020
Singapur'da vaka sayısı 1000'i aştı
Güneydoğu Asya ülkesi Singapur'da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısının 1000'i aştığı bildirildi.
Güneydoğu Asya 3.4.2020
Malezya'da Kovid-19 vaka sayıları bu ay zirveye ulaşabilir
Doktor Lo, Malezya'nın Güneydoğu Asya'da en çok Kovid-19 vakasının görüldüğü ülke olduğuna işaret ederek, "Salgına karşı önleyici tedbirlerin kaldırılması ve halkın koruyucu önlemler almaması durumunda durum daha da kötüye gidebilir.
Güneydoğu Asya 30.3.2020
Arakan Rohingya Birliğinden Arakanlı Müslüman mültecileri "Kovid-19'dan koruyun" çağrısı
Myanmar ve Bangladeş hükümetleri ile Dünya Sağlık Örgütü, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Kızılhaç ve Kızılay gibi uluslararası kurumlardan harekete geçmeleri istenen açıklamada, "ARU, ERC ve USCMO, uluslararası toplumu, Güney Asya ve Güneydoğu Asya'daki Arakanlı Müslüman mültecileri küresel yeni tip koronavirüs salgınından korumak için acil olarak hükümet organlarını, tıp ve sağlık hizmeti sunan kurumları seferber etmeye çağırıyor.
Güneydoğu Asya 28.3.2020
Brunei'de koronavirüs nedeniyle ilk ölüm gerçekleşti
KUALA Güneydoğu Asya ülkesi Brunei'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle bir kişi yaşamını yitirdi.
Güneydoğu Asya 26.3.2020
Çinli milyarderden Rusya'ya korona virüsü ile mücadele yardımı
Dünyanın en büyük alışveriş sitelerinden biri olan Alibaba'nın Rusya'da faaliyet gösteren Alibaba Yardım Vakfı tarafından ülkeye büyük bir bağış organizasyonu gerçekleştirildi. Vakıf tarafından yapılan açıklamada Alibaba'nın kurucusu olan Jack Ma'nın talimatıyla Rusya'ya maskeler, korona virüsü test kitleri ve çok sayıda tıbbi malzeme gönderildiği belirtildi. Hemen hemen her fırsatta Rusya'ya ziyaretler gerçekleştiren ve özellikle Rusya'daki sokak hayvanları için barınaklar kuran Jack Ma bu hareketiyle yine Rusların gönlünü kazanmayı başardı. Vakıf yapılan yardımlar hakkında kamuoyuna bilgi aktarırken yardımların Rus hükümetine bilgilendirmeler yapılarak gerçekleştiğini ifade ederken yardımların miktarı konusunda ise bir bilgi verilmedi. Dünyanın birçok ülkesinde faaliyet gösteren Alibaba Yardım Vakfı tarafından Güneydoğu Asya ülkelerine, Afrika ülkelerine, ABD, İtalya, Belçika, Fransa, Slovenya ve İspanya gibi ülkelere de korona virüsü ile mücadele için yardımlar gönderildiği duyuruldu.
Güneydoğu Asya 21.3.2020
Singapur'da koronavirüsten ilk can kayıpları yaşandı
Güneydoğu Asya ülkesi Singapur'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle iki kişi hayatını kaybetti.
Güneydoğu Asya 10.3.2020
İSO Türkiye İhracat İklimi endeksi şubatta 50,4 oldu
Bazı ticaret ortaklarının Çin'deki koronavirüs salgını nedeniyle ciddi aksamalar yaşamasına rağmen ihracat ikliminde güçlenme kaydedildi. Özellikle Çin ve Hong Kong ekonomilerinde sert daralmalar gerçekleşti. Ancak bu iki ülkenin Türk imalat sektörü ihracat pazarındaki toplam payının yalnızca yüzde 1 civarında olması nedeniyle salgının satışlar üzerindeki doğrudan etkisi görece düşük kaldı. Güneydoğu Asya'daki diğer pazarlar da virüsten etkilendi ve bunun sonucu olarak üretimde sert düşüşler gerçekleşti.
Güneydoğu Asya 10.3.2020
İSO Türkiye İhracat İklimi endeksi Şubat'ta 50.4'e geriledi
İstanbul Sanayi Odası Türkiye İhracat İklimi Endeksi hakkında değerlendirmede bulunan IHS Markit Direktör Yardımcısı Andrew Harker, şu değerlendirmeyi yaptı: "Türk imalatçıları şubat ayı itibarıyla Çin'deki koronavirüs salgınının en şiddetli doğrudan etkilerine maruz kalmadı. Bu durum, Doğu ve Güneydoğu Asya pazarlarının ihracatta görece düşük paya sahip olması ve Avrupa'daki temel pazarların büyüme eğilimini sürdürmesinden kaynaklandı.
Güneydoğu Asya 10.3.2020
İSO Türkiye İhracat İklimi endeksi şubatta 50,4 oldu
Bazı ticaret ortaklarının Çin'deki koronavirüs salgını nedeniyle ciddi aksamalar yaşamasına rağmen ihracat ikliminde güçlenme kaydedildi. Özellikle Çin ve Hong Kong ekonomilerinde sert daralmalar gerçekleşti. Ancak bu iki ülkenin Türk imalat sektörü ihracat pazarındaki toplam payının yalnızca yüzde 1 civarında olması nedeniyle salgının satışlar üzerindeki doğrudan etkisi görece düşük kaldı. Güneydoğu Asya'daki diğer pazarlar da virüsten etkilendi ve bunun sonucu olarak üretimde sert düşüşler gerçekleşti.
Güneydoğu Asya 5.3.2020
Otobüs endüstrisi fuarı Busworld Turkey 2020, kapılarını İstanbul'da açtı
Dewaele, Türkiye pazarının büyük bir potansiyele sahip olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti: "Türkiye pazarı bugüne kadar dünyadaki en büyüklerden biriydi. Şu an Türkiye pazarında bir durgunluk dönemi var ama Türkiye'deki endüstriyi terk edemeyiz. Türkiye'de yatırım yapmak ve hazır bulunmak zorundayız. Güçlü bir şekilde inanıyoruz ki Türkiye bu durumun üstesinden gelecektir. Bunu konuştuğumuz otobüs üreticileri ve büyük OEM'ler de söylüyor. Bugün Türkiye halihazırda dünyaya otobüs ihraç ediyor. Türkiye, üst seviyede bir ürün gamına sahip. Türk otobüs üreticilerinin en üst sıralarda olacağına ilişkin şüphemiz yok." Alım heyetleri fuarı ziyaret edecek ve birebir görüşmeler yapacak Otobüs endüstrisinde saygın ve yüksek ticaret potansiyelli fuarlardan olarak Avrupa, Hindistan, Rusya, Orta Asya, Güneydoğu Asya ve Latin Amerika'da düzenlenen Busworld Fuarları'nın Türkiye ayağı Busworld Turkey; bu yıl HKF Fuarcılık, Busworld International ortaklığı, Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB) iş birliği ve İstanbul Taşımacılar Birliği Derneği (İSTAB) desteği ile düzenleniyor.
Güneydoğu Asya 3.3.2020
Şili'de ilk Kovid-19 vakası tespit edildi
Ülkeye 25 Şubat'ta giriş yapan 33 yaşındaki hastanın yaklaşık 1 ay Güneydoğu Asya'da bulunduğu belirtildi.
Güneydoğu Asya 26.2.2020
Filipinler Devlet Başkanı Duterte: "ABD olmadan da ayakta kalabiliriz"
ABD Başkanı Donald Trump, mart ayında Las Vegas'ta Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) liderlerine ev sahipliği yapacağı toplantıya Duterte'yi davet etmişti.
Güneydoğu Asya 26.2.2020
Nikkie: Google ve Microsoft Çin'deki üretimlerini Güneydoğu Asya'ya taşıyor
Japonya'nın ulusal gazetesi Nikkie, ABD merkezli Google ve Microsoft'un Covid-19'un yayılmaya devam etmesi sebebiyle Çin'deki üretimlerini gittikçe artan ölçüde Güneydoğu Asya'daki ülkelere kaydırdığını bildirdi.
Güneydoğu Asya 25.2.2020
Hindistan kentleri hava kirliliğinde üst sıralarda
Güneydoğu Asya ülkesi Bangladeş kişi başına kirliliğin en fazla olduğu ülke olurken, Avrupa ülkeleri arasında Bosna-Hersek ilk sırada yer aldı.
Güneydoğu Asya 21.2.2020
Endonezya, Endonezce'nin Güneydoğu Asya'nın ortak dili olmasını istiyor
Endonezya, ülke dili Endonezce'nin Güneydoğu Asya bölgesinin ortak iletişim aracı olarak benimsenmesini istiyor.
Güneydoğu Asya 13.2.2020
STK'lerden Myanmar hükümetine "internet kısıtlamalarını kaldır" çağrısı
29 ulusal ve uluslararası örgüt imza attı Açıklamada imzası bulunan ulusal ve uluslararası örgütler şöyle: "ARAKKA Vakfı, ARTICLE 19, İnsan Hakları için ASEAN Parlamenterleri (APHR), Tüm Arakan Öğrenci ve Gençlik Kongresi, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği Alternatif Ağı Burma (ALTSEAN-Burma), Uluslararası Af Örgütü, Arakan Bilgi Merkezi, Arakan Nehirleri Ağı, Athan, Birleşik Krallık Burma Kampanyası, Burma İnsan Hakları Ağı, Burma Görev Gücü, Birleşik Krallık Birmanyalı Rohingya Örgütü, Chin İnsan Hakları Örgütü, Evrensel Hristiyan Dayanışması (CSW), CIVICUS: Dünya Vatandaş Katılımı Birliği, Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu (FIDH), Fortify Rights, İnsan Hakları İzleme Örgütü, Herkes için Adalet, Karen Kadınları Örgütü, Barış ve Kalkınma Girişimi-Kintha, Refugees International, Robert F.
Güneydoğu Asya 12.2.2020
Malezya'da "Keşmir ile Dayanışma: Kendi Kaderini Belirleme ve Şeref" Forumu
Keşmir ve Pakistan'ın bu sorunu çatışma veya savaş yoluyla çözmek istemediğine işaret eden Han, "Biz diplomasi ve diyalogdan yanayız. Malezya ve Güneydoğu Asya ülkeleri nasıl kendi aralarındaki sorunları diyalog yoluyla çözüp ASEAN birliğini kurduysa, biz de bölge ülkeleriyle sorunlarımızı çözüp Güney Asya birliğini kurmak istiyoruz.
Güneydoğu Asya 11.2.2020
Tatil korkusu: Finansal odaklı kimlik avı saldırıları tatil sezonunda %9,5 artıyor
Bu tarz dolandırıcılık ve spam mesajları sadece yılbaşı sezonuna özgü değil. Örneğin; Güneydoğu Asya'da benzer durum Ay Yeni Yılı sezonunda yaşanıyor.
Güneydoğu Asya 9.2.2020
Tayland'da silahlı saldırı: 20 ölü, 31 yaralı
Güneydoğu Asya ülkesi Tayland'ın batısındaki Kançanaburi eyaletine bağlı Muang bölgesinde bir askerin, silahıyla kışladaki komutanı ile bazı askerler ve kışla dışındaki sivillerin aralarında olduğu en az 20 kişiyi öldürdüğü, 31 kişiyi yaraladığı bildirildi.
Güneydoğu Asya 8.2.2020
Tayland'da silahlı saldırı: 12 ölü
Güneydoğu Asya ülkesi Tayland'ın batısındaki Kançanaburi eyaletine bağlı Muang bölgesinde bir askerin, silahıyla aralarında kışladaki komutanı ile bazı askerler ve kışla dışındaki sivillerin olduğu en az 12 kişiyi öldürdüğü bildirildi.
Güneydoğu Asya 7.2.2020
Çelikteki "Çin boşluğunu" Türkiye doldurabilir
Çin'in etki alanı olarak nitelendirebilecek Güneydoğu Asya bölgesine ihracatı azaldığında Türkiye'nin söz konusu bölgeye ihracatının dönemsel olarak arttığını vurgulayan Aslan şunları kaydetti: "Nitekim son dönemde Türk çelik sektörünün Güneydoğu Asya Bölgesi'ne ihracatında önemli artış yaşandı.
Güneydoğu Asya 7.2.2020
ÇİB / Aslan: Çelikte Çin'in geri kalacağı pazarlarda talebi Türkiye karşılayabilir
Çin'in etki alanı olarak nitelendirebilecek Güneydoğu Asya bölgesine ihracatı azaldığında Türkiye'nin söz konusu bölgeye ihracatının dönemsel olarak arttığına dikkat çeken Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Aslan, "Nitekim son dönemde Türk çelik sektörünün Güneydoğu...
Güneydoğu Asya 7.2.2020
Çelikte Çin'in geri kalacağı pazarlardaki talebi Türkiye karşılayabilir
Çin'in 2019 yılında yüzde 8,3'lük artış ile 1 milyar tona yakın seviyede sıvı çelik üretimi gerçekleştirdiğini kaydeden Aslan, şöyle devam etti: "Buna karşılık Çin çelik ihracatında son altı yılın en düşük performansını gösterdi ve üretimini daha çok ülke içinde gerçekleştirdiği yatırımlarında kullandı. Çin'in geçmiş yıllarda olduğu gibi agresif bir ihracat politikası yürütememesinin nedeni ihracat pazarlarında karşı karşıya kaldığı ilave vergilerin dışında navlun maliyetinin de yüksek olmasıdır. Ancak buna rağmen Çin hala dünyanın en büyük çelik üreticisi, tüketicisi ve de ihracatçısı konumundadır." Çin'in payının düşmesi Türkiye için avantaj oluşturabilir Çin'in etki alanı olarak nitelendirebilecek Güneydoğu Asya bölgesine ihracatı azaldığında Türkiye'nin söz konusu bölgeye ihracatının dönemsel olarak arttığına dikkat çeken Aslan, "Nitekim son dönemde Türk çelik sektörünün Güneydoğu Asya Bölgesi'ne ihracatında önemli artış yaşandı.
Güneydoğu Asya 6.2.2020
Güney Afrika'nın turistik bölgeleri İstanbul'da tanıtıldı
Güney Afrika Turizm Otoritesi Ortadoğu, Türkiye, Güneydoğu Asya ve Hindistan Bölge Müdürü Nkani, Türkiye ile Güney Afrika arasındaki turizmin daha da gelişmesi gerektiğine dikkati çekerek Güney Afrika'nın İngilizce öğrenmek isteyen Türkler için uygun bir yer olduğunu söyledi.
Güneydoğu Asya 5.2.2020
Suudi Arabistan ve Vietnam'da kuş gribi paniği
Sağlık görevlilerine göre kuş gribi ilk olarak Güneydoğu Asya'daki kuş türleri arasında tespit edildi.
Güneydoğu Asya 4.2.2020
Uzmanlardan "Türkiye'de maskeyle gezmeye gerek yok" değerlendirmesi
Hastalığın 26 ülkede görüldüğünü belirten Azap, halen en fazla vaka sayısı ve ölümün Çin'de olduğuna dikkati çekti. Çin'in uyguladığı karantina önlemlerinin başka ülkelerde vaka görülme riskini azalttığına değinen Azap, şöyle devam etti: "Virüs 26 ülkeye uçakla gitti ama o uçakta yolculuk yapan yüzlerce kişide herhangi bir sıkıntı yok. Diyelim termal kameraya birisi yakalandı, riskli bölgeden geldiği tespit edilirse bu kişiyle temas etmiş kişilerin de kontrol altına alınması gerekiyor. 2 koltuk öndeki, 2 koltuk arkadaki ve 2 koltuk yandaki kişiler temas olarak kabul ediliyor. Bütün uçaktakiler temas etmiş olmuyor. Bilimsel olarak görüşümüz, çok kolay şekilde bulaşan bir virüs olmadığı yönünde." Azap, Türkiye'de şu ana kadar koronavirüs ile enfekte olmuş bir hasta bulunmadığını vurgulayarak, "Ülkemizde şu anda koronavirüsle ilgili herhangi bir tehdit yok. Dolayısıyla Türkiye'de koronavirüs için maske ile gezmeye gerek yoktur. Son iki hafta içinde Çin başta olmak üzere Güneydoğu Asya'da bulunmuş kişilerin sayıca fazla olabileceği mekanlarda, mesela uluslararası havalimanları, limanlar, turistik mekanlarda takılabilir.
Güneydoğu Asya 4.2.2020
Bakan Çavuşoğlu, "Yeniden Asya" toplantısında Asya büyükelçilerine hitap etti: (2)
"Hem Avrupa'nın hem Asya'nın parçasıyız" Çavuşoğlu, Türkiye'nin en doğudaki Avrupalı ve en batıdaki Asyalı olduğunu kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Güçlü bir NATO üyesi ve önemli bir Avrupa ekonomisi olarak Asya'yla ilişkilerimizi güçlendirmekte bir çelişki görmüyoruz. Esasen, Batılı kimliğimiz Asya'daki varlığımızı; Asya ile aramızdaki güçlü tarihi ve kültürel bağlar da Batı'daki mevcudiyetimizi güçlendiriyor. Doğu'yu ve Batı'yı meczeden zengin kültürümüz, beşeri ilişkilerimiz ve tarihi mirasımızla hem Avrupa'nın hem Asya'nın önemli bir parçasıyız." Asya ülkeleriyle gerek ikili düzeyde gerek bölgesel platformlarda güçlü ilişkiler kurduklarını aktaran Çavuşoğlu, "Asya'da 30 büyükelçiliğimiz ve 22 başkonsolosluğumuz mevcut. Kısa süre içinde Herat'ta yeni bir başkonsolosluk açacağız. Tüm Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) ülkelerinde büyükelçiliklerimiz mevcut.
Güneydoğu Asya 3.2.2020
Lavrov, ASEAN Genel Sekreteri Lim Jock Hoi ile görüştü
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) Genel Sekreteri Lim Jock Hoi ile bir araya geldi.
Güneydoğu Asya 2.2.2020
Çin'de bu kez kuş gribinin yeni bir türü tespit edildi
H5N1 virüsünden dolayı son yıllarda dünya genelinde çok sayıda kişi hayatını kaybetti. 2009-2010'da ilk kez görülen salgın 2013-2014'te tekrarlarken, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve uluslararası toplum salgını kontrol altına almak için ortak eylem planı geliştirmişti. Sağlık görevlilerine göre ilk olarak Güneydoğu Asya'daki kuş türleri arasında görülen kuş gribi, insanlara da kolayca bulaşabilen bir virüs türü.
Güneydoğu Asya 30.1.2020
Cisco'nun 'Dijital Hazır Oluşluk' endeksinde zirve Singapur'un oldu
Singapur tüm ülkeler arasında ve Güneydoğu Asya'da birinci sırada yer alırken, Güney Kore tüm ülkeler arasında 8'inci sırada yer alarak Doğu Asya'da birinci sırada yer aldı.
Güneydoğu Asya: Koronavirüs, dünyada 106 can aldıGüneydoğu Asya 28.1.2020
Şu an buradasınız: Güneydoğu Asya Haberleri | Güneydoğu Asya Haber - Haberler - Güneydoğu Asya haberleri, son dakika güneydoğu asya haber ve gelişmeleri burada. Singapur'da Kovid-19 salgını nedeniyle kısmi sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 4.4.2020 21:38:47. #1.15#
title