Basra Haberleri

Basra haber, Basra son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Basra - 23.09.2021
İran: Suudi Arabistan ile sürdürülen görüşmelerde ciddi ilerleme kaydedildi
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, Tahran ile Riyad arasındaki ilişkileri düzeltmek için yapılan görüşmelerin olumlu şekilde devam ettiğini belirterek, "Fars (Basra) Körfezi'nin güvenliği konusundaki görüşmelerde çok ciddi ilerlemeler kaydedildi.
Basra - 16.09.2021
Çam balı üretimi yağmura kaldı
Kıran Mahallesinde çam balı üretimi için Köyceğiz ilçesinden gelen İlyas Kara, her yıl çam balı üretimi için Marmaris'e gittiğini, bu yıl orman yangınları nedeniyle Menteşe'nin Kıran mahallesine geldiğini söyledi. 1979 yılından bu yana gezginci arıcılık yaptığını belirten Kara, "Geçen yıl ve bu yıl çok sıkıntılı geçiyor. Bu yıl daha iyi olur düşüncesiyle ümit ediyorduk fakat yangınlar müthiş bir şekilde etkiledi. Birçok arıcımız dağıldı. Kıran bölgesinde çok arıcımız olurdu. Şu anda kimse yok. Sadece yakın köylerden gelenler var. Diğer illerden gelen yabancı arıcı yok. Dün buradan 4-5 kamyon arı sarıldı. Köyceğiz'e doğru gittiler ama kovanların içinde arı kalmadı. Bu sene dörtte bir ancak alırız. Bir kesim alırız. O da 60-70 teneke yapar. Bu da bizim masraflarımızı kurtarmaz. Umut, hepimiz bekliyoruz. Ekim'den sonra ümit olmaz. Basra böceği çok az bu bölgede Kıran bölgesinde var sadece.
Basra - 11.09.2021
Rusya, Afganistan'daki mülteci sorununu çözmeye tüm ilgili ülkeleri çağırdı
Lavrov ayrıca Rusya'nın Basra Körfezi'ndeki güvenlik konseptini güncellediğini ve bunu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin resmi belgesi olarak dağıttığını da bildirdi.
Basra - 08.09.2021
Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Güney'den Basra'ya ziyaret
Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Ali Rıza Güney, ülkenin en güneyindeki Basra kentini ziyaret etti.
Basra - 07.09.2021
Türkiye Arıcılar Birliği ve Güvenilir Ürün Platformu toplantısında "arıcıların derdine derman olun" çağrısı
Çam koşnilinin (Marchalina hellenica) zararlı böcek kategorisinden çıkartılması ve saha çalışmaları ile Basra böceğinin adapte olabileceği bölgeler belirlenmelidir.
Basra - 28.08.2021
Irak'ta ABD askeri üssüne roketli saldırı
Irak'ın güneyindeki Basra vilayetindeki ABD askeri üssüne roketli saldırı düzenlendi.
Basra - 23.08.2021
İran, Rusya ve Çin, Basra Körfezi'nde ortak tatbikat düzenleyecek
Rusya, İran ve Çin'in Basra Körfezi'nde ortak askeri tatbikat düzenleyeceği bildirildi.
Basra - 23.08.2021
Rusya'nın İran Büyükelçilisi Dzhagaryan: "Rusya, İran ve Çin, 2021'in sonunda ortak deniz tatbikatları düzenleyecek"
Rusya'nın İran Büyükelçilisi Levan Dzhagaryan, Rusya, İran ve Çin'in 2021 yılı sonu ile 2022 yılı başı arasındaki dönemde Basra Körfezi'nde "CHIRU" ortak deniz tatbikatları düzenleyeceğini duyurdu.
Basra - 23.08.2021
Japonya'dan Irak'a petrol rafinerilerinin genişletilmesi için 300 milyon dolarlık kredi
İkili ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine değinilen görüşmede, Japonya'nın Basra bölgesindeki petrol rafinerilerinin genişletilmesi için Irak'a 300 milyon dolar kredi sağlamasına karar verildi.
Basra - 17.08.2021
New York Times: CIA, Afganistan'a yakın yeni bir konum bulmak için çabalıyor
Makalede, ABD'li yetkililere dayandırılarak Pentagon'un Afganistan'daki görev uçuşu MQ-9 Reaper uçakları için Basra Körfezi'ndeki uçak gemisini kullanmayı planladığını ancak bunun her görev için yaklaşık 9 saatlik bir uçuş, daha fazla insansız hava aracı ve yakıt gerektirdiğine vurgu yapıldı.
Basra - 17.08.2021
İklim krizi Orta Doğu'da su gerginliklerini artırıyor
İran'ın Fırat-Dicle nehirleri ile ilişkisi oldukça sınırlı. İran'ın, Dicle Nehri üzerindeki 4 havza ülkelerinden sadece birisi olduğunu not etmek gerekiyor. Dicle Nehri, Türkiye'de doğduktan sonra Irak'ın Şatt'ül Arap bölgesinde birleşip, ardından Basra Körfezi'ne dökülüyor.
Basra - 11.08.2021
İran: Şanghay İşbirliği Örgütüne katılmamızın önündeki engeller kalktı
Görüşmede Afganistan, Suriye ve Basra Körfezi'ndeki gelişmeleri ele aldıklarını aktaran Şemhani, şunları kaydetti: "Ne mutlu ki İran'ın Şanghay İşbirliği Örgütüne üyeliğinin önündeki siyasi engeller kalktı.
Basra - 11.08.2021
Son dakika haberleri... İran'da petrokimya tesisinde yangın çıktı
Son dakika 3. sayfa haberi... İran'ın Basra Körfezi'nde yer alan Hark adasındaki petrokimya tesisinin yakıt tankında yangın çıktı.
Basra - 10.08.2021
Suudi Arabistan ile Hindistan, Basra Körfezi'nde ortak deniz tatbikatına başladı
Suudi Arabistan'ın, Hindistan ile Basra Körfezinde ortak deniz tatbikatına başladığı belirtildi.
Basra - 10.08.2021
İran: ABD, İngiltere ve İsrail hareketleriyle bölgede istikrarsızlık yaratıyor
Bölgedeki gerginlik ve güvenlik konularının ele alındığı görüşmede Şemhani, ABD askerlerinin bölgedeki varlığının tehlikeli olduğunu ve bölge ülkelerinin iç işlerine müdahale ettiğini savunarak, şunları kaydetti: "Bu şartların devam etmesi halinde bölgedeki gerginlik artacaktır. ABD, İngiltere ve Siyonist rejim hareketleriyle bölgede istikrarsızlık yaratıyor ve Basra Körfezi'ndeki ülkeler arasında yanlış anlamalara neden oluyor.
Basra - 10.08.2021
Basra Körfezi'nde İran'a ait Hark Adası'ndaki bir petrokimya tesisinde yangın çıktı
Basra Körfezi'nde yer alan İran'a ait Hark Adası'ndaki bir petrokimya tesisinde yangın çıktığı bildirildi.
Basra - 09.08.2021
Rusya'dan "deniz korsanlığı ile mücadelede BM himayesinde girişimleri pekiştirme" çağrısı
Deniz güvenliğinin korunması ve güçlendirilmesi ile ilgili BM'nin platformlarında yer aldıklarına dikkati çeken Putin, Basra Körfezi ve Gine Körfezi'nde güvenliğin sağlanması konusunda girişimlerde bulunduklarını ifade etti.
Basra - 09.08.2021
Son dakika haberi... İran Cumhurbaşkanı Reisi, Fransız mevkidaşı Macron ile "nükleer anlaşmayı" görüştü
ABD'nin nükleer anlaşmadaki taahhütlerini ihlal ettiğini ve AB'nin 3 ülkesi Fransa, İngiltere ile Almanya'nın da vaatlerine bağlı kalmadığını savunan Reisi, şunları kaydetti: "Amerikalılar uyguladıkları yaptırımlarla taahhütlerini açık bir şekilde ihlal ettiler. Temel insani ürünlere de yaptırım uyguladılar. Hem ABD hem de AB ülkeleri nükleer anlaşmadaki taahhütlerini yerine getirmelidir. Yapılacak her müzakerede İran'ın menfaatleri temin edilmelidir." Hint Okyanusu'nun kuzeyinde İsrailli şirkete ait bir gemiye düzenlenen saldırıya da değinen Reisi, "İran, Umman Denizi ve Fars (Basra) Körfezi'nde caydırıcılığını koruma ve güvenliği sağlama konusunda çok ciddidir.
Basra - 09.08.2021
Orman yangınlarından mağdur olan arı yetiştiricileri Bakanlıktan destek istedi
Şahin, diğer taleplerini ise şöyle sıraladı: "- Çam koşnilinin zararlı böcek kategorisinden çıkartılması, Saha çalışmaları ile Basra böceğinin adapte olabileceği bölgelerin belirlenmesi ve buradaki Pinus spp.
Basra - 07.08.2021
İran, İsrail'e ait gemiye saldırıyla ilgili suçlamaları "psikolojik savaş" olarak nitelendirdi
ABD, İngiltere ve İsrail'in stratejisinin istikrarsızlık olduğunu ve Suudi Arabistan merkezli basının da İran'a yönelik düşmanlığı artırmak için bunlara eklendiğini savunan Şikarçi, Basra Körfezi'nde güvenliğin artırılmasından yana olduklarını ileri sürdü.
Basra - 05.08.2021
Brent petrolün varil fiyatı 70,14 dolar
Öte yandan, İran silahlı kuvvetlerine bağlı güçlerin Basra Körfezi ve Umman Denizi'nden geçen bazı yabancı gemilere müdahale ettiği yönündeki iddiaların bölgede oluşturduğu jeopolitik gerginlik de petrol fiyatlarındaki düşüşü kısıtlıyor.
Basra - 02.08.2021
İran İngiltere'nin İsrailli gemiye yönelik saldırıyla ilgili suçlamalarına tepki gösterdi
Yabancı güçlerin Basra Körfezi'ndeki varlığını bölge için istikrarı ve güvenliği bozan bir faktör olarak gördüklerini belirten Hatibzade, şunları kaydetti: "İran, milli güvenliği ve menfaatini korumak için bir an bile tereddüt etmeyecektir.
Basra - 29.07.2021
Esed rejimi ülkenin güneyindeki Dera il merkezinde kuşattığı mahalleye askeri operasyon başlattı
Dera'dan ayrılmayan eski muhalif gruplar, rejim birliklerinin girdiği Tafas, Dera el-Beled ve Basra Şam'da hafif silahlarla varlık gösteriyor.
Basra - 28.07.2021
Esed rejimi, ablukanın kaldırılması anlaşmasına rağmen Dera'da 1 aydır kuşattığı mahalleye hakim olmak istiyor
Dera'dan ayrılmayan eski muhalif gruplar, rejim birliklerinin girdiği Tafas, Dera el-Beled, Basra Şam gibi bölgelerde hafif silahlarla varlık gösteriyor.
Haberler.com’un şehir sayfaları, Türkiye’nin 81 iline ait en güncel haberleri, gündeme dair fotoğrafları ve son dakika gelişmelerini bir arada sunuyor. Türkiye’nin tüm il, ilçe ve beldelerine ait politika, spor, genel kültür ve en yerel gelişmeleri okuyabileceğiniz Şehir Sayfaları’nda illere göre günlük hava durumu, namaz vakitleri ve sinema seans bilgilerine de ulaşabilirsiniz.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Basra Haber, Basra Son Dakika Haberleri - Haberler - Basra haber sayfamızda Basra haberleri okuyabilir, Basra son dakika haberleri ve güncel Basra gelişmelerini görebilirsiniz. İran: Suudi Arabistan ile sürdürülen görüşmelerde ciddi ilerleme kaydedildi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 25.9.2021 16:18:34. #1.15#

title