Arap Birliği Haberleri

Arap Birliği haber, Arap Birliği son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Arap Birliği - Dün
Irak, Mısır ve Ürdün arasındaki yakınlaşma çabaları devam ediyor
Ekonomik anlamda, Irak gibi zor bir dönemden geçen Mısır ve Ürdün, bu konuda Irak'ın ihtiyaç duyduğu alanlarda yardımcı olacak durumda değil. Siyasi açıdan ise Mısır ve Ürdün, Irak'a yönelik dış müdahaleleri engelleme konusunda Arap Birliği yoluyla destek verebilecek durumda.
Arap Birliği - 15.10.2020
İsrail Meclis Başkanı'ndan "toprak karşılığı barış" ilkesi için "maskaralık" nitelemesi
Arap Birliği üyesi ülkeler, 2002 yılında Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta kabul ettiği Arap Barış Girişimi bildirisiyle, "toprak karşılığı barışı" yani 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletini kabul etmedikçe İsrail'le normalleşmeyi reddetmişti.
Arap Birliği - 15.10.2020
Son dakika haberleri! BAE askeri doktrini: Sahne ve rol arasında bir tercih matrisi
Mahpus ikilemi strateji oyunu bazında temelde 4 sonuç ortaya çıkaracak bu tercihin muhtemel sonuçları aşağıdaki gibi görselleştirilebilir: ggg.gnz2.vz,ü9 Rol Sahne İyi Senaryo Hegemon'un bölge stratejisinde zamanla verilen rolün büyümesi BAE'nin yayılmacı stratejisinin Hegemon tarafından onaylanıp bu ülkeye alan açılması Kötü Senaryo Hegemon'un bölge stratejisinde verilen rolün aynı kalması veya küçülmesi BAE'nin yayılmacı stratejisinin Hegemon tarafından reddedilip bu ülkenin cezalandırılması BAE'nin son dönemde takip ettiği askeri strateji ve ülke yöneticilerinin açıklamaları doğrultusunda yapılan bir inceleme bu ülkenin günümüz itibarıyla hangi noktada olduğunu gösterebilir. Bir önceki BAE Devlet Başkanı Şeyh Zayid bin Sultan en-Nahyan'ın temelini attığı askeri doktrin temel anlamda üç ayaklı bir strateji olarak tanımlanmıştır. Bunlardan ilki, BAE'nin en nihayetinde barış için çabalayan bir orduya sahip olmasıdır. Bu strateji bir ülkenin yayılmacı politikalar takip etmeyeceğini ve diğer ülkelere karşı yaptırımlarını daha liberal seçeneklerle gerçekleştireceğini taahhüt eder. İkinci ayak komşu ülkelerin haklarına duyulan saygıyla ve Arap yarımadasının en büyük problemi olan sınır sorunlarıyla ilgilidir. Bu da BAE ordusunun halihazırda çizilmiş olan siyasi sınırlara vefa göstereceğini taahhüt eden bir stratejidir. Üçüncü ve son ayak ise dostların çıkarlarını önemseme prensibidir. Bu prensip temelde Arap Birliği ve Körfez İşbirliği Konseyi hatta son zamanlarda daha da görünür hale geldiği şekliyle ABD-İsrail çıkarlarının bölgede korunacağını taahhüt eder.
Arap Birliği - 7.10.2020
Arap aktivistler: Üye ülkelerin dönem başkanlığını reddetmeleri Arap Birliği'nin vefatıdır
Arap aktivistler sosyal medya paylaşımlarında İsrail-BAE ve Bahreyn normalleşme anlaşmasının ardından Arap Birliği dönem başkanlığının 6 Arap ülkesi tarafından reddedilmesini "Arap Birliği'nin vefatı" olarak değerlendirdi.
Arap Birliği - 7.10.2020
Libya Arap Birliği'nin oturum başkanlığını reddetti
Libya, Arap Birliği'nin bu dönemki oturum başkanlığını "daha iyi koşullarda yapılması dileğiyle" reddetti.
Arap Birliği - 3.10.2020
FKÖ Genel Sekreteri Ureykat: "ABD ve İsrail, Filistin'de seçim yapılmasını istemiyor"
Filistinli grupların, ABD ve İsrail'in tehditleri ve meydan okumalarına rağmen ulusal birliği sağlamada başarılı olacağını söyleyen Ureykat, seçim tarihini belirlemek için yönetimden karar çıkacağını ifade etti. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt'ın durduğunu iddia etmesine karşın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Filistin topraklarını ilhak planlarını sürdürdüğüne işaret eden Ureykat, İsrail'in uygulamalarının ve "Yüzyılın Anlaşması" planının iki devletli çözüm girişimlerini yok ettiğini belirtti.
Arap Birliği - 2.10.2020
Selahaddin Eyyubi'nin 833 yıl önce Haçlılardan kurtardığı Kudüs, "normalleşme" anlaşmalarının...
FKÖ Yürütme Konseyi Genel Sekreteri Saib Ureykat, 29 Eylül'de yaptığı açıklamada, Arap Birliği'nin Filistin davasının tasfiye edilmesini ve Doğu Kudüs'ün Mescid-i Aksa ve Kıyamet Kilisesi ile İsrail'in egemenliğinde olmasını kabul ettiğine dikkati çekerek, Arap Birliği'nin BAE ile Bahreyn'in İsrail ile normalleşmesini kınamaktan dahi geri durarak Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt'ın şahsı tarafından Arap ülkelerinin İsrail ile karşılıksız bir şekilde normalleşmesinin yolunu açtığını ifade etti.
Arap Birliği - 2.10.2020
Son dakika haberleri! Muhammed Bin Selman İsrail'le normalleşmenin alt yapısını mı hazırlıyor?
Eski ittifakların ve örgütlerin sonu Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'ın NATO için kullandığı "beyin ölümü gerçekleşti" ifadesini Birleşmiş Milletler (BM), Arap Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) gibi örgütler, eski paktlar ve ittifaklar için de kullanırsak abartmış olmayız.
Arap Birliği - 30.9.2020
Kuveyt Emiri için taziye mesajları
Fetih ve Hamas Hareketi, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ve Arap Birliği, 91 yaşında hayatını kaybeden Kuveyt Emiri Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah için taziye mesajı yayımladı.
Arap Birliği - 30.9.2020
Filistin Kurtuluş Örgütünden Arap Birliği Genel Sekreteri Ebu Gayt'a istifa çağrısı
Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ), Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu El-Gayt'ın "güvenirliğini yitirdiğini" belirterek, istifa çağrısında bulundu.
Arap Birliği - 27.9.2020
BAE'den İsrail'le normalleşmeye karşı çıkan şaire seyahat yasağı
Arap dünyasında şiir ve roman kitaplarıyla tanınan Hamis, birçok edebiyat ödülüne layık görüldü. 1992-2020 yıllarında Arap Birliği'nde araştırmacı diplomat olarak çalışan Hamis, Hindistan'da Arap Birliği'ni temsil eden ilk BAE büyükelçisiydi.
Arap Birliği - 26.9.2020
Katar, Arap Birliği dönem başkanlığını devralmayı reddetti
Katar, Filistin'in çekildiği Arap Birliği dönem başkanlığını devralmayı reddetti.
Arap Birliği - 25.9.2020
Kuveyt'ten "Filistin meselesinin Arap Barış Girişimi'ne göre çözülmesi" çağrısı
Arap Birliği üyesi ülkeler, 2002'de Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta kabul ettiği Arap Barış Girişimi bildirisiyle, 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletini kabul etmedikçe İsrail'le normalleşmeyi reddetmişti.
Arap Birliği - 24.9.2020
Son dakika haber | Bahreyn, Filistin meselesinin Arap Barış Girişimi'ne göre çözülmesi çağrısı yaptı
Arap Birliği üyesi ülkeler, 2002 yılında Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta kabul ettiği Arap Barış Girişimi bildirisiyle, 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletini kabul etmedikçe İsrail'le normalleşmeyi reddetmişti.
Arap Birliği - 23.9.2020
Bir kurt masalı: Orta Doğu barış süreci
Başkan Jimmy Carter'ın desteği ve eski Dışişleri Bakanı Henry Kissinger'in mekik diplomasisi sonucu olarak Mısır, 1970'lerin sonunda İsrail ile masaya oturmaya ikna edildi. Dolayısıyla barış sürecinin ilk adımı 1977 yılında Mısır Cumhurbaşkanı Enver Sedat'ın İsrail Parlamentosunu (Knesset) ziyaret etmesi ve orada bir konuşma yapmasıyla atıldı. Bir yıl sonra Camp David Barış Anlaşması imzalandı. Anlaşma, İsrail ile Mısır'ın birbirlerini tanımaları ve aralarında diplomatik ilişki kurulmasını öngörüyordu. Mısır'ın tek kazancı, İsrail tarafından 1967 savaşında işgal edilen Sina yarımadasının kurtarılması idi. Bu çekilme 1981 yılına kadar tamamlandı. Anlaşmanın ardından Mısır, Arap dünyasında hedef tahtası haline geldi ve öncelikle Arap Birliği teşkilatından ihraç edildi.
Arap Birliği - 22.9.2020
Sudanlı uzmanlar İsraille normalleşmenin ülkeyi daha kötüye götüreceğine inanıyor
-BAE eksenine dahil olması Sudan'dan çok şeyler götürecek" BAE'nin, "Sudan gibi ekonomik açıdan çöküntüde olan devletlerin bu zaafından istifade ederek kendi tarafına çekmeye çalıştığını" belirten İsmail, şöyle devam etti: "Normalleşme karşılığında önerilen meblağın BAE'ye ait olduğunu düşünüyorum. BAE gibi, Arap ülkelerini İsrail ile normalleşmeye çok istekli göstermek isteyen ülkeler var. Arap dünyasının iradesinin zayıflığı nedeniyle düşük olduğunu bilseler de bu teklifi yaptılar. Sudan'ın Filistin meselesindeki duruşu sağlamdır ancak BAE eksenine dahil olması kendisinden çok şeyler götürecek. Uluslararası denklemler çok değişti. Arapların haklarını savunan bir Arap Birliği yok.
Arap Birliği - 22.9.2020
Filistin, Arap Birliği Konseyi'nin bu yılki başkanlığından çekildi
Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, Filistin'in Arap Birliği Konseyi'nin bu yılkı başkanlığından çekildiğini duyurdu.
Arap Birliği - 22.9.2020
Filistin, Körfez ülkelerinin İsrail'le normalleşmesine tepki olarak Arap Birliği dönem başkanlığını...
Filistin Dışişleri Bakanı Riyad El-Maliki, ülkesinin, Körfez ülkelerinin İsrail ile normalleşmesine tepki olarak Arap Birliği dönem başkanlığından feragat etme kararı aldığını belirtti.
Arap Birliği - 21.9.2020
ANALİZ – Filistin davasına yeni bir suikast hazırlığı
Arap Birliği BAE üzerinden parçalanıyor Trump yönetiminin açıkladığı ve yaklaşık dört yıldır perde arkasındaki temaslarla yürüttüğü sözde "Yüzyılın Anlaşması" projesinin aslında Arap Birliğini ikinci kez BAE üzerinden parçalayarak Filistin topraklarını İsrail'e teslim etmek olduğu anlaşılmış durumda.
Arap Birliği - 19.9.2020
Cezayir, yeni Anayasa ile ülkedeki Fransız nüfuzunu kırmak istiyor
Yeni Anayasa taslağında Cezayir ordusuna önceki Anayasa'nın aksine, Birleşmiş Milletler, Afrika Birliği ve Arap Birliği gibi uluslararası kuruluşların barış misyonlarına katılma imkanı tanınıyor.
Arap Birliği - 17.9.2020
İsrail'in Orta Doğu'ya entegrasyon hamleleri ve değişen milli güvenlik algısı
İkinci milenyumdan sonra İsrail ile örgüt düzeyinde çatışan Hizbullah, İslami Cihad ve Hamas İsrail tarafından terör örgütü olarak ilan edilirken devlet-altı tehditler olarak sınıflandırılabilirler. Ayrıca yine 2000'li yıllardan sonra siber savaşın da milli güvenlik algısının askeri kanadında yer aldığını, İran-İsrail ve Hamas-İsrail arasında yaşanan siber çatışmaların bir dördüncü askeri tehdit kategorisi olduğunu söyleyebiliriz. Bu ana akım örneklere ek olarak Arap Birliği'ne mensup tüm Arap devletleri, İran'ın bölgede etkisini artırdığı 2000 sonrası döneme kadar İsrail için potansiyel bir askeri tehdit iken İsrail'in, Bahreyn, Kuveyt, BAE ve Suudi Arabistan'ın İran tehlikesini müşterek bir sorun olarak ele almaya başlamaları İsrail için diplomatik hamlenin kapılarını açmıştır.
Arap Birliği - 16.9.2020
Dünden bugüne Kuzey Afrika'da otonomi arayışı: Mağrip Arap Birliği
Libya'da yaşanan krizin her geçen gün farklı bir boyut kazandığı şu günlerde Mağrip Arap Birliği (MAB) yeniden tartışılan bir konu olarak öne çıkıyor.
Arap Birliği - 14.9.2020
Gazze'den, İsrail'in, cami yıkım kararına karşı harekete geçme çağrısı
Bakanlık bu bağlamda, uluslararası camia, Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı'nı (İİT) Kudüs'teki ibadethaneler ile kutsal mekanları korumak için harekete geçmeye çağırdı.
Arap Birliği - 14.9.2020
Filistin, Arap Birliği ile ilişkileri gözden geçirme tavsiyesini görüşüyor
Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a İsrail'le normalleşmeyi kınamayı reddeden tavrı nedeniyle Arap Birliği ile ilişkileri gözden geçirme yönünde bir tavsiyede bulunma konusunu görüştüklerini belirtti.
Arap Birliği - 13.9.2020
Prof. Dr. Yasin Aktay: "Türkiye ile Mısır arasında yakınlaşma ve temas var"
"Arap Birliği, Arapların hakkını önemsemiyor" Arap Birliği'nin Türkiye'nin Arap ülkelerine müdahalelerde bulunduğuna ilişkin kararını eleştiren Aktay, "Bu çok komik bir durum.
Arap Birliği - 12.9.2020
Cezayir'de Anayasa değişiklik taslağı Parlamento'nun üst kanadından geçti
Ordu ve yargıda önemli düzenlemeler Yeni Anayasa taslağında Cezayir ordusuna önceki Anayasa'nın aksine, Birleşmiş Milletler, Afrika Birliği ve Arap Birliği gibi uluslararası kuruluşların barış misyonlarına katılma imkanı tanınıyor.
Arap Birliği - 12.9.2020
Filistinliler, Arap Birliğinin sembolik olarak cenaze namazını kıldı
Filistin'in İsrail-Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) normalleşmesini kınayan karar taslağının Arap Birliğinde kabul edilmemesi nedeniyle Filistinli gençler, Birliği sembolize eden bir tabut alarak sembolik cenaze namazı kıldı.
Arap Birliği - 11.9.2020
Tunus Dışişleri Bakanlığı: Arap Birliğindeki İsrail'le normalleşme karşıtı taslağı Filistin geri...
Tunus Dışişleri Bakanlığı, Arap Birliğinin toplantısında Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) İsrail ile normalleşmesini kınayan taslağın "bazı ülkelerin itiraz etmesi" üzerine Filistin tarafından geri çekildiğini açıkladı.
Arap Birliği - 11.9.2020
FKÖ ve diğer Filistinli gruplardan Bahreyn'in İsrail ile normalleşme anlaşmasına tepki
Ebu Yusuf, çarşamba günü Arap Birliği toplantısında Filistin'in sunduğu Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile İsrail'in normalleşme anlaşmasını kınama taslağını bazı devletlerin iptal ettirmeye çalışmasının, BAE'nin yolundan gidecek devletlerin varlığının açık kanıtı olduğunu vurguladı.
Arap Birliği - 11.9.2020
Arap Birliği'nin BAE- İsrail anlaşmasını kınamaması, sosyal medyada alay konusu oldu
Arap sosyal medya kullanıcıları ve aktivistler, Arap Birliği'nin toplantısında İsrail ile normalleşmeyi kınayan taslağın reddedilmesine tepki olarak, alaycı bir ifadeyle birliğin Mısır'daki merkezinin "düğün salonuna çevrilmesi" için imza kampanyası başlattı.
Arap Birliği - 11.9.2020
Filistinli uzmanlara göre İsrail'le normalleşmeyi kınayamayan Arap Birliği çöküşünü ilan etti
Filistinli uzmanlar, Arap Birliğinin toplantısında İsrail ile normalleşmeyi kınayan taslağın reddedilmesini Arap Birliğinin çöküşü olarak değerlendirdi.
Arap Birliği - 11.9.2020
Heniyye: "Arap Birliğinin normalleşmeyi kınamaması Siyonist düşmanın yararına"
Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Arap Birliğinin toplantısında İsrail ile normalleşmeyi kınayan taslağın reddedilmesinin "Siyonist düşmanın yararına olduğunu" bildirdi.
Arap Birliği - 11.9.2020
Son dakika haberi: Tunus'ta Merzuki'nin başkanlığındaki konsey: Arap Birliği ölü bir yapı
Son dakika haberleri... Eski Tunus Cumhurbaşkanı Munsif el-Merzuki'nin başkanlığını yaptığı Arap Baharı Devrimlerini Savunma Konseyi, İsrail ile normalleşmeyi kınamayı reddeden Arap Birliğinin "ölü bir yapı" olduğu değerlendirmesinde bulundu.
Arap Birliği - 10.9.2020
Hamas Arap Birliğinde İsrail'le normalleşmeyi kınayan taslağın kabul edilmemesine tepkili Açıklaması
Hamas, Arap Birliği toplantısında İsrail ile normalleşmeyi kınayan taslağın reddedilmesine tepki gösterdi.
Arap Birliği - 10.9.2020
İslami Cihad Hareketi, Filistin yönetiminden Arap Birliği'nden çekilmesini istedi
İslami Cihad Hareketi, Filistin yönetiminden, İsrail ile normalleşmeyi kınamayı reddeden Arap Birliği'nden çekilmesini istedi.
Arap Birliği - 10.9.2020
Cezayir parlamentosu, Anayasa değişiklik taslağını oy birliğiyle onayladı
Ordu ve yargıda önemli düzenlemeler Yeni Anayasa taslağında Cezayir ordusuna önceki Anayasa'nın aksine, Birleşmiş Milletler, Afrika Birliği ve Arap Birliği gibi uluslararası kuruluşların barış misyonlarına katılma imkanı tanınıyor.
Arap Birliği - 10.9.2020
Son Dakika | Dışişleri: Arap Ligi'nin Bakanlar Konseyi kararlarını tümüyle reddediyoruz
Son dakika haberine göre DIŞİŞLERİ Bakanlığı'nca, bazı Arap Ligi üyelerinin Türkiye'ye yönelik sürdürdükleri asılsız ithamlarını, Arap Ligi'nin Bakanlar Konseyi toplantısına taşıdıkları belirtilerek, "Söz konusu toplantıda ülkemizle ilgili olarak alınan kararları tümüyle reddediyoruz" denildi.
Arap Birliği - 10.9.2020
flaş
Dışişleri Bakanlığı: Bazı Arap Ligi üyelerinin, kendi yıkıcı gündem ve faaliyetlerini örtme amacıyla ülkemize yönelik sürdürdükleri asılsız ithamlarını, Arap Ligi'nin 9 Eylül'de gerçekleştirilen Bakanlar Konseyi toplantısına da taşıdıkları görülmektedir.
Arap Birliği - 9.9.2020
Filistinli taraflardan Arap Birliğinde İsrail-BAE anlaşması karşıtı taslağın kabul edilmemesine...
Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Kurulu Üyesi Ahmed Mecdelani, Filistin'in, Arap Birliği toplantısı öncesi İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasındaki normalleşmeye karşı hazırladığı karar taslağının bazı Arap ülkelerince kabul görmemesini Birlikteki BAE etkisine bağladı.
Arap Birliği - 9.9.2020
Hamas Arap Birliğinde İsrail-BAE anlaşması karşıtı taslağın kabul edilmemesini üzüntüyle karşıladı
Hamas, Filistin'in, Arap Birliği toplantısı öncesi İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasındaki normalleşmeye karşı hazırladığı karar taslağının bazı Arap ülkelerince kabul görmemesinden üzüntü duyduğunu açıkladı.
Arap Birliği - 9.9.2020
Arap Birliğindeki bazı ülkeler İsrail-BAE anlaşması karşıtı taslağı kabul etmedi
Filistin'in, Arap Birliği toplantısı öncesi İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasındaki normalleşmeye karşı hazırladığı karar taslağı bazı Arap ülkelerince kabul görmedi.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Arap Birliği Haberleri | Arap Birliği Haber - Haberler - Arap Birliği haberleri, son dakika arap birliği haber ve gelişmeleri burada. Irak, Mısır ve Ürdün arasındaki yakınlaşma çabaları devam ediyor.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 21.10.2020 17:47:40. #1.15#
title