Kuduz Haberleri

Kuduz haber, Kuduz son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Kuduz - 12.08.2021
Siirt'te kedi, köpek ve gelincikler kayıt altına alınacak
Tüm kedi, köpek ve gelincik sahiplerinin hayvanlarını kayıt altına almaları için yetki verilen serbest veteriner hekim ya da bulundukları kuruma başvurmaları gerektiği aktarılan açıklamada, şunlar yer aldı: "Uygulama ile yeni doğan ev hayvanının doğum tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde sahipleri tarafından başvurmaları gerekmektedir. Mikroçip takılarak pasaport düzenlenen, aşı ve sahip değişikliği gibi bilgiler en geç 15 gün içinde kaydedilecek. Sahipsiz hayvanların, hayvan barınakları tarafından gerçek veya tüzel kişiliklere verilerek sahiplendirilmesi durumunda hayvanın sağlık karnesiyle sahiplendirme ve kayıtlı ev hayvanlarının ölümü ya da kaybolması halinde en geç 60 gün içinde sahibi durumu kuruma bildirecek. Resmi veteriner hekimler tarafından hayvan için yeni pasaport düzenlenecek ve veri tabanına kaydedilecektir. Terk edilmiş hayvanı bulan kişiler, bu hayvanları sahiplenmek isterse başvurularını yine kuruma yapmalıdır. Kuduz aşısı başta olmak üzere hayvanın geçmişine ait tüm hastalıklar kayıt altına alınacaktır.
Kuduz - 29.07.2021
335 kişi köpek ve kedi saldırısı sebebiyle hastanelere başvurdu
Müşahede sonucunda kuduz hastalığı yönünden olumsuz bir durum gözlemlenmedi.
Kuduz - 16.07.2021
2021/36 Nolu İlçe Hıfzıssıhha Kurulu Kararı ( Yaz tedbirleri hk. )
2021/36 Nolu İlçe Hıfzıssıhha Kurulu Kararı ( Yaz tedbirleri hk. )KARAR NO: 2021 /37 KARAR TARİHİİLÇE: BELEN 16. 07. 2021İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu16. 07. 2021Cumagünü Kaymakam Hayrettin BASKIN başkanlığında toplanarak, aşağıdaki kararları almıştır. KARARLAR; Yaz mevsiminde meydana gelebilecek ishallere karşı önlem almak amacıyla Büyükşehir ve Belen Belediyesinin kanalizasyon, yol, doğalgaz gibi alt yapı çalışmaları öncesinde İlçe Sağlık Müdürlüğü Çevre Sağlığı Birimine bilgi verilmesi, İlimize bağlı bazı yerleşim yerlerinde görülen hayvan kuduz vakalarının, ilçemizde de görülme olasılığına karşın; Kuduzla mücadele kapsamında Büyükşehir Belediyesi tarafından sahipsiz köpeklerin tespit edilerek aşılanmasına, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından sahipli köpeklerin aşılanmasına, Kene yoğunluğu kontrol altına almak amacıyla çevreye yönelik geniş biyosidal uygulama yapılması gerektiği; Hayvanların ilaçlanmasının İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü gözetiminde yapılması, Mesken, Park-Bahçe, Mesire yeri gibi yerlerde gerekirse görev alanına giren kurumlar tarafından ilaçlanmasının sağlanması, (Büyükşehir belediye Başkanlığı, Belen Belediye Başkanlığı)Kene ısırıklarında halkın bilinçlendirilmesine yönelik eğitimlerin İlçe Sağlık Müdürlüğümüz tarafından yapılmasına, Oy birliği ile karar verildi.
Kuduz - 06.07.2021
VHO'dan '6 Temmuz Dünya Zoonoz Günü' açıklaması
Kars VHO'dan yapılan açıklamada, "Bilim İnsanı Louis Pasteur'ün 9 yaşındaki bir çocuğa kuduz aşısı uygulayarak hayatını kurtardığı 6 Temmuz 1885 tarihinde, kamuoyunda zoonozlara karşı farkındalık yaratabilmek adına "Dünya Zoonoz Günü" olarak belirlendi.
Kuduz - 04.07.2021
Haftanın tarihine bakış
1885 - Fransız bilim adamı Louis Pasteur, kuduz aşısını buldu.
Kuduz - 01.07.2021
Danıştay "sokak köpeği saldırısı"nda valilik ve belediyeleri sorumlu tuttu
Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Konya'nın Karatay ilçesinde yaşayan bir kişi, sahipsiz köpekler tarafından saldırıya uğradı. Köpeklerin ısırdığı kişi, kuduz tedavisi gördü.
Kuduz - 28.06.2021
Kedi ve köpek saldırısından 78 kişi hastaneye başvurdu
Düzce Tarım ve Orman İl Müdürlüğü her ay düzenli olarak hastanelerde kedi ve köpek ısırıklarını takip ederek hayvanların kuduz olup olmadığını kontrol ediyor.
Kuduz - 23.06.2021
Kastamonu'da kedi, köpek ve gelincikler kimliklendirilecek
Protokol ile odaya bağlı 6343 sayılı Kanunla faaliyet gösteren serbest veteriner hekimlerin de kimliklendirme faaliyetinde bulunmalarının önünün açıldığını söyleyen Maşalacı, Şunları kaydetti: "Protokol kapsamında yetki verilen serbest veteriner hekimler ve serbest veteriner hekim olmayan ilçelerde ise il/ilçe tarım ve orman müdürlüğü personellerince kimliklendirme ve kayıt işlemleri yürütülecektir. Tüm kedi, köpek ve gelincik sahiplerinin yetki verilen serbest veteriner hekim ya da bağlı bulundukları İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine hayvanlarının kayıt altına alınması amacı ile başvurmaları gerekmektedir. Uygulama ile yeni doğan ev hayvanının sahibi, doğum tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde çalıştığı serbest veteriner hekime ya da il veya ilçe tarım ve orman müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir. Mikroçip takılarak pasaport düzenlenen ev hayvanlarının yapılan aşılar ve sahip değişikliği gibi bilgileri en geç 15 gün içinde kaydedilecektir. Kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirme işlemi, Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) tarafından temin edilecek mikroçipler kullanılarak gerçekleştirilecek ve mikroçip okuyucularının temini TVHB tarafından serbest veteriner hekimlere bağlı bulundukları odalar aracılığı ile sağlayabilecektir." İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri ile serbest veteriner hekimler tarafından sahipli kedi, köpek ve gelinciklere mikroçip uygulanarak akabinde pasaport düzenleneceğini dile getiren Maşalacı, "Bu uygulamada pasaporta sahip bilgileri, sahip değişiklikleri, aşılamaları ile cerrahi müdahaleleri gibi bilgiler işlenebilecektir. Kedi, köpek ve gelinciklere derialtı mikroçip uygulanacak. Uygulanan çip el terminali aracılığı ile okunabilecek ve bu sayede can dostlarımız artık sokağa atılamayacak, kedi ve köpeğini sokağa atan şahıslara da idari para cezası uygulanacaktır. Aynı zamanda Bakanlığımızın oluşturmuş olduğu PETVET veri tabanlı kayıt sistemi ile tüm sahipli kedi köpekler veri tabanına kaydedilerek; başta kuduz hastalığı olmak üzere hayvandan insana geçen hastalıkların kontrol altına alınması sağlanacaktır.
Kuduz - 15.06.2021
ABD'de, kuduz nedeniyle 100'den fazla ülkeden köpek ithali bir yıl süreyle yasakladı
NEW ABD'ye çeşitli nedenlerle köpek ihraç eden 100'den fazla ülkeye, kuduz riski nedeniyle 1 yıllığına yasak getirildiği açıklandı.
Kuduz - 01.06.2021
Son dakika haber: Kedi köpek saldırısında 70 kişi hastanelik oldu
Düzce Tarım ve Orman İl Müdürlüğü her ay düzenli olarak hastanelerde kedi ve köpek ısırıklarını takip ederek hayvanların kuduz olup olmadığını kontrol ediyor.
Kuduz - 01.06.2021
AYM, kuduz karantinasında hayvansal ürünleri imha edilen kişinin zararının karşılanmamasını hak ihlali saydı
Anayasa Mahkemesi (AYM), kuduz hastalığına yönelik karantina kapsamında, işletmesindeki sütlerin imha edilmesine karar verilen ve bu nedenle oluşan zararı karşılanmayan kişinin, mülkiyet hakkının ihlal edildiğine karar verdi.
title