Hint Okyanusu Haberleri

Hint Okyanusu haber, Hint Okyanusu son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Hint Okyanusu - 24.10.2020
Japonya, petrol sızdıran gemiden kaynaklanan zararın tespiti için Morityus'a heyet gönderecek
Japonya, Hint okyanusundaki ada ülkesi açıklarında karaya oturan ve petrol sızdıran yük gemisinin neden olduğu zararın tespiti için Morityus'a bir heyet daha gönderecek.
Hint Okyanusu - 22.10.2020
Kruvaziyer turizminin geleceğine yönelik uluslararası online seminer düzenlendi
Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasından (TTSO) yapılan açıklamaya göre, İtalya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığının ev sahipliğinde, Türkiye'nin de diyalog ortağı olduğu Hint Okyanusuna Kıyıdaş Ülkeler Birliği tarafından "Sürdürülebilir Kruvaziyer Turizmi Web Semineri" düzenlendi.
Hint Okyanusu - 19.10.2020
Madagaskar'da Kovid-19 için ilan edilen OHAL kaldırıldı
Afrika'nın Hint Okyanusu'ndaki ada ülkesi Madagaskar'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) kaldırıldı.
Hint Okyanusu - 19.10.2020
Morityus Başbakanı: "İngilizler, Chagos Takımadaları konusunda ikiyüzlü davranıyor"
Başbakan Jugnauth, İngiltere'nin işgal atında tuttuğu Hint Okyanusu'nda bulunan Chagos Takımadaları'na ilişkin basına açıklamalarda bulundu.
Hint Okyanusu - 12.10.2020
BM: Son 20 yılda doğal afetlerde hızlı artış görüldü
Hint Okyanusu'nda 2004'te yaşanan tsunami nedeniyle 226 bin 400 kişi hayatını kaybederken, 2010'da Haiti'de yaşanan 7 büyüklüğündeki deprem ise 222 bin can aldı.
Hint Okyanusu - 9.10.2020
Hint Okyanusu'ndaki Türk gemisinde işlenen cinayete ilişkin dava başladı
Hint Okyanusu'nda Türk bandıralı "İnce Karadeniz" adlı yük gemisinde, kaptan Bora Ekşi'yi bıçaklayarak öldürdüğü ve gemi personellerini de yaraladığı gerekçesiyle tutuklu yargılanan Ergin Aktaş, olay günü ilaç etkisinde olduğunu öne sürdü.
Hint Okyanusu - 4.10.2020
Mauritius Adaları'nda karaya oturan petrol tankeri Hint Okyanusu'nu kirletmeye devam ediyor
Mauritius açıklarında 25 Temmuz'da bir resife çarpan ve karaya oturan MV Wakashio petrol tankerinden sızıntılar devam ediyor.
Hint Okyanusu - 27.9.2020
Preveze deniz zaferi ve Türk Deniz Kuvvetleri Günü kutlu olsun
Osmanlı Devleti'nin denizlere açılma serüveni 14. yüzyılda Karamürsel'de ilk Türk tersanesi ve Gelibolu'da bir üs kurulmasıyla başlamıştır. On altıncı yüzyılın başından itibaren, dünya hakimiyetine giden yolda deniz gücünden yararlanmaya kesin ve bilinçli olarak karar veren Osmanlı Devleti dünya denizcilik tarihine ünlü denizciler kazandırmıştır. Akdeniz'de dengeleri değiştiren Barbaros Hayreddin, Oruç Reis, Turgut Reis ve Uluç Ali Reis gibi kaptan-ı deryalar en bilinen denizcilerimizdir. Ayrıca "Deniz Haritası" ve "Kitab-ı Bahriye" isimli kılavuz kitabı ile dünya denizcilik kültürüne büyük katkıda bulunan Piri Reis, Hint okyanusuna açılan Seydi Ali Reis ve 18 Kasım 1773 yılında Batı tarzında "Mühendishane-i Bahri Hümayun" adıyla bugünkü Deniz Harp Okulu'nu kuran Cezayirli Gazi Hasan Paşa'yı da sayabiliriz.
Hint Okyanusu - 27.9.2020
Türk Deniz Kuvvetleri 939 yaşında
Afganistan, Bosna Hersek, Lübnan, Katar, Suriye, Sudan, Libya, Somali, Atlantik Okyanusu ve Hint Okyanusu dahil bir çok bölgede gerçekleştirilen uluslararası harekatlarda görev alan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personeli, Aden Körfezi, Arap Denizi ve Somali açıklarında deniz haydutluğuyla mücadele etmek için Bahreyn'de oluşturulan Çok Uluslu Birleşik Görev Kuvveti 151'de de görev yapıyor.
Hint Okyanusu - 23.9.2020
Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev BM Genel Kurulu'na ilk kez Özbekçe hitap etti Açıklaması
Afganistan sorunu Afganistan sorununa da değinen Mirziyoyev, Afganistan'ı Orta Asya'nın ayrılmaz bir parçası olarak gördüklerini, Afganistan'daki tüm tarafların katılımıyla bu ay Doha'da başlayan barış görüşmelerini desteklediklerini ve bu müzakerelerin Afgan topraklarında barış ve istikrarın tesisine katkıda bulunacağını umduklarını vurguladı. Mirziyoyev, Afganistan'ı bölgesel ekonomik entegrasyon süreçlerine aktif olarak dahil etmek için Surhan-Puli-Humri elektrik hattının inşaatı ve Mezar-ı-Şerif'ten Hint Okyanusu limanlarına giden demir yolu projesine başladıklarını dile getirdi.
Hint Okyanusu - 11.9.2020
Japon operatör sızıntının temizlenmesi için Morityus'u destekleyecek
Hint okyanusundaki ada ülkesi açıklarında karaya oturan yük gemisinin operatörü Japon firma, sızan petrolün arındırılması için Morityus'a 1 milyar yenlik (9,4 milyon dolar) destek sağlayacak.
Hint Okyanusu - 10.9.2020
Başkan Yılmaz: Hak ve çıkarlarımızı savunacağız
MAVİ VATAN DEKLARASYONUNUN TAM METNİ AK Parti Grup Başkanvekili İsmail Cankul, CHP Grup Başkanvekili Ali Kemal Deveciler, İyi Parti Grup Başkanvekili Metin Özpınar, Demokrat Parti Grup Başkanvekili Mesut Ergin imzasıyla yayımlanan deklarasyon şöyle: "Son dönemde Mavi Vatan'daki gelişmeleri yakından izliyoruz. Görüyoruz ki, Doğu Akdeniz 21'inci yüzyılın küresel ve bölgesel güç mücadelesinde en önemli bölgelerinden biri haline geldi. Ancak Anadolu tarihten buyana bir deniz ülkesidir. Osmanlı bu deniz ülkesini korumak için zamanında dünyanın en güçlü donanmalarını oluşturdu, uzak doğuda zulüm gören Müslümanların haklarını korumak üzere Hint Okyanusu'nda donanma bulundurdu.
Hint Okyanusu - 10.9.2020
İran ordusundan Umman Denizi'nde tatbikat
İran devlet televizyonunun haberine göre, "Zülfikar-99" adı verilen ve 2 Hürmüz Boğazı, Makran sahili, Umman Denizi ile Kuzey Hint Okyanusu'nu kapsayan milyon kilometrekarelik alanda yapılacak askeri tatbikat 3 gün sürecek.
Hint Okyanusu - 9.9.2020
Fransa ve Yunanistan: Doğu Akdeniz'deki büyük hesaplaşmanın vekil aktörleri
Türkiye, Batı ile daha dengeli ve sağlıklı bir zeminde yeni işbirliği temellerini atmada, Akdeniz'de Batı dışı diğer aktörlerle de ortak tatbikatlar süreci başlatabilir. Yunanistan ile krizin seyri ve Batı'nın takınacağı tavır, hiç kuşkusuz bunda belirleyici olacaktır. Bu noktada Rusya-Çin-İran üçlüsünün Umman körfezi-Hint okyanusu arasındaki bölgede su yolları ve enerji güzergahları güvenliğinin temini kapsamında Aralık 2019'da icra ettikleri tatbikatın bir benzeri Doğu Akdeniz'de "Türkiye-Rusya", "Türkiye-Rusya-Çin", "Türkiye-Rusya-Çin-İran" bağlamında gündeme gelebilir ki, en azından Türkiye-Rusya arasında bunun tarihsel bir arka planı söz konusudur (arzu edenler Hünkar İskelesi Antlaşması süreci ve Milli Mücadele dönemi Türk-Rus ilişkilerine bakabilirler).
Hint Okyanusu - 1.9.2020
DHA YURT BÜLTENİ - 1
'AKDENİZ VE EGE'DE KORSANLIĞA, HAYDUTLUĞA ASLA EYVALLAH ETMEYİZ' "2020-2021 Su Ürünleri avcılığı sezonunun açılışını yapmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz" diyen Erdoğan şöyle konuştu: "Sizlerin şahsında tüm balıkçılarımıza Mevla'dan bereketli ve başarılı bir sezon diliyorum. Bu geceden itibaren balıkçılarımız 'Vira bismillah' diyerek denizlere açılacak, önümüzdeki 7 buçuk ay boyunca rızıklarını denizde arayacak. Denizde kısmetinizin peşinde geçireceğiniz günler, haftalar, aylar boyunca ağlarınızın hep dolu çıkmasını temenni ediyorum. Allah'a hamdolsun, bu sene denizlerimizden müjdeli haberler bekliyoruz. Karadeniz'de yaptığımız 320 milyar metreküplük doğalgaz keşfi, sularının sadece içinin değil, altının da bereketli olduğunu göstermiştir. Bu keşif; etrafı enerji kaynakları ile çevrili ülkemizin gerçek potansiyelini ortaya koymuştur. Tespit ettiğimiz rezervin, çok daha büyük bir kaynağın müjdecisi olduğuna inanıyoruz. Bunun yanında, Oruç Reis gemimizde Doğu Akdeniz'deki sismik araştırma faaliyetlerini, kararlılıkta sürdürüyor. İnşallah en kısa sürede Akdeniz'den de Karadeniz'deki gibi güzel haberler almayı ümit ediyoruz. Burada bir kez daha şu gerçeğin altını çizmek istiyorum; Türk Milleti olarak, biz ne hak yeriz, ne de hakkımızı yediririz. Akdeniz ve Ege'de korsanlığa, haydutluğa asla eyvallah etmeyiz. Akdeniz'de en uzun kıyı şeridine sahip ülkemizi, hiç kimse Antalya sahillerine hapsedemez. Milletimizin ve Kıbrıs Türklerinin denizlerdeki haklarını da sonuna kadar savunmakta kararlıyız. Bu meselde sadece denizden rızkını denizden kazanan siz balıkçılarımızın değil, 83 milyonun tüm fertlerinin bizim yanımızda olduğunu biliyoruz. Eski sömürgecilerin gazına gelerek Türkiye'ye karşı efelenenlere de yakın tarihlerini yeniden okumalarını tavsiye ediyorum." 'AVCILIK İÇİN 10 ÜLKEYLE ANLAŞMA İMZALADIK' Geçtiğimiz avcılık döneminde üretimde önceki seneye göre yüzde 48'lik büyüme olduğuna dikkat çeken Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: "Değerli balıkçılılarımız;  biz 3 tarafı denizlerle çevrili olan, iklim ve coğrafi olarak, sayısız imkan bahşedilmiş bir ülkeyiz. Ülkemizin mavi vatanı 23,2 milyon hektarlık bir büyüklüğe sahiptir. Denizlerimizde 550 iç sularımızda 380'e yakın balık türü yaşıyor. Ticari avcılık yapılabilen balık sayımız, 100'ün üzerindedir. Su ürünleri sektöründe, 18 binden fazla balıkçı gemisi,  2 bin 127 su ürünleri yetiştiricilik tesisi ve 255 su ürünleri işleme tesisi, faaliyet gösteriyor. Sektör; doğrudan veya dolaylı olarak, 250 bin vatandaşımıza iş ve istihdam imkanı sağlıyor. Ülkemizde yıllık 600-700 bin ton civarında su ürünleri istihsal ediyoruz. Geçtiğimiz avcılık döneminde üretimimiz önceki seneye göre yüzde 48, yetiştiricilik üretimimiz yüzde 19, toplamda ise yüzde 33 gibi rekor bir seviyede artış gösterdi. Böylece 2019 senesinde 837 bin ton üretim hacmine ulaştık. Balıkçılık filomuzun, Atlas Okyanusundan, Hint Okyanusuna kadar, açık sularda avcılık yapabilmeleri için 10 ülkeyle anlaşma imzaladık.
Hint Okyanusu - 31.8.2020
Cumhurbaşkanı Erdoğan Su Ürünleri Av Sezonu'nun açılışında konuştu: (1)
Ülkede yıllık 600-700 bin ton civarında su ürünleri istihsal edildiğini aktaran Erdoğan, şunları kaydetti: "Geçtiğimiz avcılık döneminde üretimimiz önceki seneye göre yüzde 48, yetiştiricilik üretimimiz yüzde 19, toplamda yüzde 33 gibi rekor bir seviyede artış gösterdi. Böylece 2019 senesinde 837 bin ton üretim hacmine ulaştık. Balıkçılık filomuzun Atlas Okyanusu'ndan Hint Okyanusu'na kadar açık sularda avcılık yapabilmeleri için 10 ülkeyle anlaşma imzaladık.
Hint Okyanusu - 31.8.2020
Bangladeş'teki sellerde ölü sayısı 251'e yükseldi
Asya musonu Güney, Güneydoğu ve Doğu Asya'da etkili muson yağışları, yaz mevsiminde Umman Denizi, Bengal Körfezi ve Hint Okyanusu'nda denizdeki havanın daha serin olması nedeniyle ısınan Asya kara kütlesinin alçak basınç alanı oluşturmasıyla nemli hava kütlesinin denizden karaya doğru taşınması sonucu meydana geliyor.
Hint Okyanusu - 26.8.2020
Son dakika haberleri... Morityus açıklarındaki yük gemisindeki petrol sızıntısının ardından en az 13 yunus ölü bulundu
Gelen son dakika haberlerine göre Japonya'ya ait MV Wakashio adlı tankerin 25 Temmuz'da yol açtığı petrol sızıntısının ardından Hint Okyanusu'ndaki ada ülkesi Morityus sahillerinde 13 yunusun ölü bulunduğu bildirildi.
Hint Okyanusu - 26.8.2020
Morityus açıklarındaki yük gemisinden sızan petrol mangrov ormanlarını yok edebilir
Hint okyanusundaki ada ülkesi Morityus açıklarında karaya oturan Japon şirketine ait yük gemisinden sızan petrolün temizlenmemesinin mangrov ormanlarını yok edebileceği bildirildi.
Hint Okyanusu - 17.8.2020
Morityus açıklarında yakıt sızdıran geminin yol açtığı ekolojik zarar endişelendiriyor
Hint Okyanusundaki ada ülkesi Morityus açıklarında 25 Temmuz'da resife çarparak karaya oturan ve yaklaşık 2 hafta sonra yakıt sızdırmaya başlayan Japonya'ya ait kargo gemisinin neden olduğu ekolojik zarar endişeye yol açıyor.
Hint Okyanusu - 15.8.2020
Son dakika haberleri | Bangladeş'teki sellerde ölü sayısı 217'ye yükseldi
Asya musonu Güney, Güneydoğu ve Doğu Asya'da etkili muson yağışları, yaz mevsiminde Umman Denizi, Bengal Körfezi ve Hint Okyanusu'nda denizdeki havanın daha serin olması nedeniyle ısınan Asya kara kütlesinin alçak basınç alanı oluşturmasıyla nemli hava kütlesinin denizden karaya doğru taşınması sonucu meydana geliyor.
Hint Okyanusu - 13.8.2020
Son dakika haberi | Asya'da muson yağmurlarının yol açtığı sellerde binlerce kişi hayatını kaybetti
Asya musonu Güney, güneydoğu ve doğu Asya'da etkili muson yağışları, yaz mevsiminde Umman Denizi, Bengal Körfezi ve Hint Okyanusu'nda denizdeki havanın daha serin olması nedeniyle ısınan Asya kara kütlesinin alçak basınç alanı oluşturmasıyla nemli hava kütlesinin denizden karaya doğru taşınması sonucu meydana geliyor.
Hint Okyanusu - 12.8.2020
Tanzanya'da 6 büyüklüğünde deprem
ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezince (USGS), yerel saatle 20.00 sıralarında meydana gelen depremin merkez üssünün, Darüsselam şehrinin yakınlarında Hint Okyanusu açıkları olduğu bildirildi.
Hint Okyanusu - 12.8.2020
Son Dakika | Yemenli uzmana göre ülkede federal sisteme geçiş ihtimali yüksek
Abu Dabi'nin bu hedeflerinin bir kısmının, Afrika Boynuzu, Kızıldeniz havzası ve Batı Hint Okyanusu ülkelerinde birçok şubesi bulunan Dubai Limanlar Otoritesi'ndeki çalışmalarına dayandığının altını çizen Zeheb, şunları söyledi: "BAE, çıkarlarına hizmet edecek ve başta Türkiye olmak üzere diğer ülkelerin nüfuzunu sınırlayacak şekilde Aden Körfezi'nin iki yakası arasında entegrasyonu sağlamak istiyor.
Hint Okyanusu - 12.8.2020
Morityus açıklarındaki petrol sızıntısının yarısı tahliye edildi
Hint Okyanusu'ndaki ada ülkesi Morityus açıklarında karaya oturan Japon bir şirkete ait kargo gemisinden sızan petrolün yarısının tahliye edildiği kaydedildi.
Hint Okyanusu - 11.8.2020
10 Ağustos 2020 Haberleri
10 Ağustos 2020 Manşet Haberleri.
Hint Okyanusu - 10.8.2020
Ticaret savaşından "Büyük Çin Kuşatması"na geri sayım
2010 yılında ABD'deki sermaye çevrelerinde ilk Çin karşıtı ayaklanma belirtileri görülmeye başlandı. Bunun siyasete yansıması da fazla gecikmedi. 2011 yılında dönemin Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, ABD politikalarının Asya-Pasifik bölgesine odaklandığını açıkladı ve Çin, "Ulusal Güvenlik Belgelerinde" öncelikli tehdit olarak değerlendirilmeye başlandı. Bunu 2014 yılında ABD Başkanı Obama'nın Filipinler'le imzaladığı savunma anlaşması izledi. 2012 yılında Şi Cinping'in Çin'de liderlik koltuğuna oturmasını takiben Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nin ivme kazanması da rekabetin şartlarını sertleştirdi. ABD, Pasifik Donanma Komutanlığı'nı Hint okyanusunu da kapsayacak şekilde genişletirken "Seyir Özgürlüğü" kavramı kapsamında Güney Çin Denizi'ndeki donanma varlığını güçlendirdi.
Hint Okyanusu - 9.8.2020
Haftanın tarihine bakış
1869- Akdeniz ve Kızıldeniz'i birbirine bağlayan, Avrupa ile Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus arasındaki en kısa mesafe olan Süveyş Kanalı açıldı.
Hint Okyanusu - 8.8.2020
Morityus'ta okyanusa petrol sızıntısı nedeniyle çevresel acil durum ilan edildi
Hint Okyanusu'nda yer alan ada ülkesi Morityus açıklarında karaya oturan bir geminin petrol sızdırması nedeniyle ülkede çevresel acil durum ilan edildi.
Hint Okyanusu - 7.8.2020
Somali'yi kasırga vurdu: 9 ölü
Ölü ve yaralıların çoğunluğunun Hint Okyanusu kıyılarında avlanan balıkçılardan oluştuğu aktarıldı.
Hint Okyanusu - 2.8.2020
Son Dakika: Kovid-19 salgınıyla ilgili dünyada son 24 saatte yaşanan gelişmeleri derleyerek yayımlıyoruz.
Hint Okyanusu'nda yer alan ada ülkesi Morityus'da Kovid-19 hastalarının tamamı iyileşti.
Hint Okyanusu - 2.8.2020
Morityus, Afrika'da tüm Kovid-19 hastalarının iyileştiği tek ülke oldu
Hint Okyanusu'nda yer alan ada ülkesi Morityus'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastalarının tamamı iyileşti.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Hint Okyanusu Haberleri | Hint Okyanusu Haber - Haberler - Hint Okyanusu haberleri, son dakika hint okyanusu haber ve gelişmeleri burada. Japonya, petrol sızdıran gemiden kaynaklanan zararın tespiti için Morityus'a heyet gönderecek.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 24.10.2020 19:05:42. #1.14#
title