Brüksel Haberleri

Brüksel haber, Brüksel son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Brüksel - 25.11.2020
Akdeniz'de AB "korsanlığı"
Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki ilişkiler son dönemde oldukça gergin sınamalardan geçiyor. AB bir yandan Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de hidrokarbon kaynakları arama girişimlerini bir krize dönüştüren Yunanistan'ın yanında saf tutmakta. Öte yandan Libya meselesinde, Türkiye'nin Birleşmiş Milletler'in (BM) tanıdığı meşru hükümetle kurduğu ilişkilerini bilerek terörize etmekte. Her iki konuda Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Türkiye'ye karşı bir cephe teşkil etme çabalarını da unutmamak gerek. 10-11 Aralık 2020'de yapılacak AB Liderler Zirvesi öncesinde birlik adeta aba altından sopa göstermeye çalışıyor. Bu çerçevede Brüksel'deki diplomatların zirvede Türkiye'ye karşı cezai yaptırımların masaya getirebileceği söylentilerini şimdiden fısıldaması ilişkilerde AB tarafının söylemlerinin gittikçe sertleştiğini gösteriyor.
Brüksel - 24.11.2020
Fransa'da tartışmalı güvenlik yasa tasarısı mecliste kabul edildi
Avrupa başta olmak üzere 45 ülkede 320 binden fazla gazetecinin kayıtlı olduğu Brüksel merkezli Avrupa Birliği Gazeteciler Federasyonu Genel Sekreteri Ricardo Gutierez olayı kınayarak Bakan Darmanin'i istifaya çağırmıştı.
Brüksel - 24.11.2020
Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, uluslararası toplumu Afganistan için harekete geçmeye çağırdı
2012'de Tokyo ve 2016'da Brüksel'de gerçekleşen konferansa ilişkin bu yıl organizatörler, uluslararası topluma henüz belirli bir bağış çağrısı yapmadı.
Brüksel - 24.11.2020
Küresel ham çelik üretimi ekimde arttı
Merkezi Brüksel'de bulunan Dünya Çelik Birliği (Worldsteel), ekim ayı ham çelik üretim verilerini açıkladı.
Brüksel - 24.11.2020
AB, Kovid-19 aşısı için Moderna ile alım sözleşmesi yapacak
AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında, AB'nin Kovid-19 aşısı alımı için 6'ncı sözleşmenin ABD firması Moderna ile yapılacağını açıkladı.
Brüksel - 24.11.2020
Paris'te sığınmacıların tahliyesindeki "şoke edici" polis şiddetine soruşturma
İçişleri Bakanı'nın istifası istendi Avrupa başta olmak üzere 45 ülkede 320 binden fazla gazetecinin kayıtlı olduğu Brüksel merkezli Avrupa Birliği Gazeteciler Federasyonu Genel Sekreteri Ricardo Gutierez olayı kınadı.
Brüksel - 24.11.2020
Son dakika... BM Genel Sekreteri'nden "Afganistan'da acil ve ön koşulsuz ateşkes" çağrısı
2012'de Tokyo ve 2016'da Brüksel'de gerçekleşen konferansa ilişkin bu yıl organizatörler, uluslararası topluma henüz belirli bir bağış çağrısı yapmadı.
Brüksel - 23.11.2020
AB'den Joe Biden'a davet
Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, resmi olmayan sonuçlara göre ABD'nin 46. başkanı seçilen Joe Biden'ı, Brüksel'de AB liderleriyle zirve toplantısına davet etti.
Brüksel - 23.11.2020
Afganistan Konferansı'nda "acil ateşkes" çağrısı
2012'de Tokyo ve 2016'da Brüksel'de gerçekleşen konferansa ilişkin bu yıl organizatörler, uluslararası topluma henüz belirli bir bağış çağrısı yapmadı.
Brüksel - 23.11.2020
Moldova yönünü Batı'ya mı çevirdi?
Zaferinden dolayı Maia Sandu'yu ilk kutlayanlar Romanya'nın devlet ve hükümet başkanları oldu. Ayrıca AB liderleri ve Brüksel'den de tebrik mesajları aldı.
Brüksel - 22.11.2020
Haftanın tarihine bakış
1970- Türkiye'nin Ortak Pazar'a üyeliği için 22 yıllık geçiş dönemi öngören Katma Protokol, Brüksel'de imzalandı.
Brüksel - 22.11.2020
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, canlı yayında soruları yanıtladı: (3)
Türkiye'nin Karabağ, Suriye ve Libya'daki varlığı Türkiye'nin denge unsuru olarak Karabağ'da, Suriye'de ve Libya'da bulunmasının AB, NATO, Batı ittifakı için son derece önemli olduğuna dikkati çeken Kalın, sözlerini şöyle sürdürdü: "Karabağ meselesinde bize eleştiriler getirildi. Anlaşma yapıldı ama Ruslar öne çıktı. Rus askerleri orada 5+5 yıl olacaklar. Ben de şunu söyledim: Rus askerinin varlığından rahatsız idiyseniz, neden bugüne kadar müttefik olarak gördüğünüz Ermenistan'a oradaki Rus askeri üslerini çıkarmasını söylemediniz? Buna gücünüz yetiyorsa buyurun yapın. Ermenistan çıkarsın oradaki Rus askerlerini. Rus askeri Kafkaslar'a veya Ermenistan'a yeni gelmedi ki onlarca yıldır oradalar. Ben şunu söyledim, hala da söylüyorum. ABD bir ateşkes girişimi yaptı, bizden de destek istediler, biz de destek olduk. Ateşkes 2 gün sürdü. Onun dışında Fransa mesela bir teklifle geldi mi? Avrupa'dan NATO'dan ya da AB'den hangi uygulanabilir somut teklif geldi de biz onu reddettik? Ama Rusya'yla oturarak bu 30 yıllık ihtilafı çözecek, 2-3 aydır devam edecek çatışmaları sonlandıracak bir anlaşma üzerinde mutabık kaldık. Şimdi Türk askeri de orada olacak. Gözlemci güç olarak orada olacak. Bu Batı ve Avrupa için de stratejik kazanım olarak görülmeli." Kalın, "Muhalefet, Cumhurbaşkanı'nın AB'ye yönelik söylemlerini dile getirerek, liderler zirvesi öncesi bir ön alma şeklinde de yorumluyor, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son çıkışını, siz nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna ise şu yanıtı verdi: "Böyle yorumluyorlarsa Cumhurbaşkanımızın siyaset tarzını çok iyi takip edemiyorlar demektir. Tayyip Erdoğan böyle siyaset yapan birisi değil. En zor dönemlerde bile ülkemizin menfaatleri için kıran kırana mücadele vermiş birisinden bahsediyoruz. Ben AB yetkililerine şunu açıkça sordum: Yaptırım gündeme gelirse ne elde edeceksiniz? 11 Aralık'ta yaptırım çıktı, ne yapacaksınız? Belli şirket ve kişilere dönük yaptırımlar uygulayacaksınız. Enerji şirketlerine, arama tarama yapan gemiye, orada çalışma yapan mühendislere... Bunun bizim tavrımızı kararlılığımızı ve milli duruşumuzu değiştireceğini zannediyor musunuz, buradan bir netice alacağınızı gerçekten düşünüyor musunuz? Alternatifi ne olacak? Türkiye-AB ilişkileri daha fazla zehirlenecek. Birçok başka sorun ortaya çıkacak. Çözebileceğiniz, üzerinde çalışabileceğiniz birçok konu ertelenmek durumunda kalacak. Bu gerçekten istediğiniz bir şey mi? Başka şeyler de olacak. Böyle bir saikle endişeyle Cumhurbaşkanımız bu mesajları vermedi, ben de böyle bir kaygıyla Brüksel'e gitmedim.
Brüksel - 22.11.2020
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, canlı yayında soruları yanıtladı: (1)
"Sürecin akışına göre farklı tedbirler gündeme gelebilir" Türkiye'nin salgın dönemini en iyi atlatan ülkelerden biri olduğuna işaret eden Kalın, şu değerlendirmede bulundu: "Avrupa'ya, Amerika'ya, Hindistan'a, Brezilya'ya, Meksika'ya bakın. Maalesef buralarda durum gerçekten çok çok kötü. Birçok Avrupa ülkesi tekrar bir kapanma dönemine girdi. Dün Brüksel'deydim.
Brüksel - 21.11.2020
AB Yüksek Temsilcisi Borrell: "Bosna Hersek ile AB aynı değerlerden doğan ikiz kardeşlerdir"
Bosna Hersek'te 1992-1995 arasındaki savaşı sonlandıran Dayton Barış Anlaşmasının paraf edilmesinin 25'inci yıl dönümü dolayısıyla Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'yı ziyaret eden Borrell, "Dayton'dan Brüksel'e" konulu konuşma yaptı.
Brüksel - 21.11.2020
TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Turan, Avrupa Parlamenterleri ile görüştü
Turan'ın Brüksel temasları, Avrupa KOBİ Birliği SMEunited Başkanı Alban Maggiar ve Genel Sekreteri Veronique Willems ile devam edecek.
Brüksel - 21.11.2020
Sözcü Kalın, AB Zirvesi öncesi Brüksel'de temaslarda bulundu
CUMHURBAŞKANLIĞI Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, 10-11 Aralık tarihlerinde yapılacak Avrupa Birliği (AB) Zirvesi öncesi Brüksel'de bir dizi temaslarda bulundu.
Brüksel - 21.11.2020
Son dakika haberleri! Sözcü Kalın, AB Zirvesi öncesi Brüksel'de temaslarda bulundu
Son dakika gelişmesine göre CUMHURBAŞKANLIĞI Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, 10-11 Aralık tarihlerinde yapılacak Avrupa Birliği (AB) Zirvesi öncesi Brüksel'de bir dizi temaslarda bulundu.
Brüksel - 21.11.2020
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Brüksel'de temaslarda bulundu
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğini stratejik bir öncelik olarak gördüğünü, AB liderlerinin bu ilişkiye stratejik bir akılla bakması gerektiğini söyledi.
Brüksel - 21.11.2020
Son dakika! Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'ın AB yetkilileriyle Brüksel'deki görüşmelerinde Türkiye-AB ilişkileri, Akdeniz, Libya, Suriye ve Karabağ ele alındı
Son dakika gelişmesine göre Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'ın AB yetkilileriyle Brüksel'deki görüşmelerinde Türkiye-AB ilişkileri, Akdeniz, Libya, Suriye ve Karabağ ele alındı.
Brüksel - 21.11.2020
Kalın, ikili ihtilafların Türkiye-AB ilişkilerini rehin almasına müsaade edilmemesi, bir an önce pozitif gündeme geçilmesi gerektiğini vurguladı.
Kalın, ikili ihtilafların Türkiye-AB ilişkilerini rehin almasına müsaade edilmemesi, bir an önce pozitif gündeme geçilmesi gerektiğini vurguladı.
Brüksel - 19.11.2020
Trump sonrası ABD-AB ilişkilerini nasıl bir gelecek bekliyor?
HACI MEHMET BOYRAZ/AHMET KARAFİL- Göreve başladığı 2016 yılından itibaren "Önce Amerika" (America First) stratejisi doğrultusunda birçok alanda korumacı politikalara yönelen ABD Başkanı Donald Trump'ın görev süresi, 2020 seçimlerini en büyük rakibi Demokrat Partili Joe Biden'a kaybetmesiyle sona eriyor. Geçen dört yıllık süre zarfında Cumhuriyetçi Trump yönetimi, ülkenin stratejik ilişkilere sahip olduğu Avrupa Birliği (AB) ile İran'la nükleer anlaşma, Paris İklim Anlaşması ve ilave gümrük vergileri gibi birçok konuda karşı karşıya geldiği için Washington-Brüksel hattında yarım asırdan fazla süredir devam eden olumlu hava bir anda tersine döndü.
Brüksel - 19.11.2020
DHA İSTANBUL HABER TAKİP GÜNDEMİ
15.00-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi heyetini kabul edecek.
Brüksel - 18.11.2020
GÜNDEM ÖZETİ / 19 Kasım 2020
(Brüksel) 2- Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) 27.
Brüksel - 18.11.2020
Yunanistan'ın kara sularındaki sığınmacıları Türkiye'ye geri itme talimatları belgelendi
Brüksel merkezli online hizmet veren "EU Observer" gazetesi, Frontex'ten temin ettiği belgelerle, Atina yönetiminin, Yunan Sahil Güvenliğine sığınmacıları Türk kara sularına geri itme yönünde talimat verdiğini ortaya koydu.
Brüksel - 18.11.2020
Macaristan Başbakanı Viktor Orban'dan AB bütçesine veto açıklaması Açıklaması
Birliğin, 2021-2027 bütçesini ve ekonomik kurtarma programını 16 Nisan'da Brüksel'de görüşen AB üyesi ülkelerin büyükelçileri, Macaristan ve Polonya'nın çekinceleri yüzünden oy birliği sağlayamamıştı.
Brüksel - 17.11.2020
Bulgaristan Kuzey Makedonya'nın AB üyelik müzakerelerine başlamasını veto etti
Kuzey Makedonya'da "Bulgaristan düşmanlığı" içerikli kampanya ve medya yayınlarının şimdiye kadar görülmemiş bir düzeye ulaştığını belirten Zaharieva, şunları kaydetti: "Komşumuzun AB üyelik müzakerelerine desteğimiz asla koşulsuz olmamıştır. Bu konuda Brüksel'in bizi köşeye sıkıştıracağına inananlar aldanıyor.
Brüksel - 16.11.2020
AB bütçesi ve kurtarma programına veto
AB üyesi ülkelerin daimi temsilcilerini Brüksel'de bir araya getiren Coreper toplantısında, Birliğin 2021-2027'deki bütçesi ve ekonomik kurtarma programı görüşüldü.
Brüksel - 13.11.2020
Ermenistan'da 'kadife devrim' süreci sona mı eriyor?
Ülkenin Rusya'ya olan bağımlılığı ve Karabağ'daki işgali devam ettirmek için Moskova'ya olan ihtiyacı düşünüldüğünde reel gerekçelerle hareket ettiği ifade edilebilecek Paşinyan, bu tercihi nedeniyle kadife devrim destekçilerinin önemli bir bölümünü kaybetmiştir. Otoriterleşmesi ve sivil özgürlük alanını genişletmeye yönelik reformlar yapamaması da Brüksel ile Washington'un Paşinyan'a verdiği desteği azaltmalarına neden olmuştur.
Brüksel - 12.11.2020
Kur'an yakmak isteyen Danimarkalı ırkçı siyasetçiye 4 ülke izin vermedi
Göçmen karşıtlığı ile bilinen ve gösterilerde Kur'an-ı Kerim'i yakmak isteyen Danimarkalı ırkçı Sıkı Yön Partisi (Stram Kurs) lideri Rasmus Paludan'a, Belçika, Fransa, Almanya ve İsveç gösteri için izin vermedi. Paludan, bugün Belçika'nın başkenti Brüksel'de provokatif gösteri düzenlemek istedi.
Brüksel - 12.11.2020
Biden'ın dünyaya söyleyecek yeni bir sözü olacak mı?
Avrupa Trump döneminde ortaya çıkan hasarın giderilmesi gerektiğine işaret ederken, ABD'nin yeni Soğuk Savaş'taki rakibi Çin Halk Cumhuriyeti ve eski Soğuk Savaş'ta mağlup ettiği Rusya'nın resmi temsilcileri süreci ketum bir şekilde izliyor. Çin tarafından gelen ilk yorumlar Avrupalı liderlerin dile getirdiği bir beklentiyle paralellik arz ediyor. Biden'ın taraflar arasındaki öngörülebilirliği tesis edecek kapasiteye sahip olması hem Pekin hem Brüksel hem de diğer Avrupa başkentlerindeki en önemli beklenti.
Brüksel - 11.11.2020
AB, BioNTech ve Pfizer ile Covid-19 aşısının alımı için 4. sözleşmeyi yaptı
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Covid-19 aşısının alımı için Pfizer ve BioNTech ile 4. sözleşmenin yapıldığını bildirdi.
Haberler.com’un şehir sayfaları, Türkiye’nin 81 iline ait en güncel haberleri, gündeme dair fotoğrafları ve son dakika gelişmelerini bir arada sunuyor. Türkiye’nin tüm il, ilçe ve beldelerine ait politika, spor, genel kültür ve en yerel gelişmeleri okuyabileceğiniz Şehir Sayfaları’nda illere göre günlük hava durumu, namaz vakitleri ve sinema seans bilgilerine de ulaşabilirsiniz.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Brüksel Haber, Brüksel Son Dakika Haberleri - Haberler - Brüksel haber sayfamızda Brüksel haberleri okuyabilir, Brüksel son dakika haberleri ve güncel Brüksel gelişmelerini görebilirsiniz. Akdeniz'de AB korsanlığı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 25.11.2020 14:56:56. #1.14#
title