Alevi Haberleri

Alevi haber, Alevi son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Alevi - 21.06.2021
Vali Dr. Erdinç Yılmaz ve Protokol Mensupları, Alevi Kültür Dernekleri Kadirli Cemevi'ni Ziyaret Ettiler
Vali Dr. Erdinç Yılmaz ve Protokol Mensupları, Alevi Kültür Dernekleri Kadirli Cemevi'ni ziyaret ettiler.
Alevi - 20.06.2021
BBP Genel Başkanı Destici İzmir HDP İl Binası'na yapılan saldırıyı kınadı
"PKK'nın aramıza nifak tohumu ekmesine bugüne kadar müsaade etmedik etmeyeceğiz" PKK'nın toplumsal kutuplaşmayı körüklediğine değinen Destici, "Kürtler bizim kardeşimiz. Biz Kürt, Alevi, Sünni, Çerkez, Boşnak diye bir ayrım bugüne kadar yapmadık.
Alevi - 18.06.2021
Vali Erin Kısas'ı Ziyaret Etti
Vali Yardımcısı İsmail Çetinkaya ile Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Halil Peltek'in de hazır bulunduğu ziyarette Vali Erin, yazdığı üç binden fazla şiiriyle bilinen Aşık Celali ile aşıklık geleneği ve Kısas'ta yaşatılan Alevi Türkmen kültürü üzerine sohbet etti.
Alevi - 26.05.2021
HDP'li Kenanoğlu, Türkiye'nin "mafya-siyaset ortaklığından kurtulması gerektiğini" söyledi
Kenanoğlu, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, videoları yayımlanan organize suç örgütü elebaşının, Alevilerin söylem ve sözlerine başvurduğunu, Alevilerin kanaat önderlerinden bahsettiğini ifade etti.
Alevi - 24.05.2021
Son dakika haber | FETÖ'nün Adalet Bakanlığı personelini kodlarla fişlediği tespit edildi
İddianamede, terör örgütünün "Tarak Sistemi" adı altında Adalet Bakanlığı personeline verdiği kodlar şöyle tanımlandı: "0 olarak kodlanan kişi: Ateist 1: Allah inancı olup ibadet yapmayan 2: Cuma namazına giden erkek ve orucunu tutan bayan 3: Beş vakit namazını kılıp orucunu tutan 3a: Beş vakit namazını kılıp orucunu tutan ancak sohbetlere düzensiz olarak katılan 3u: Milliyetçi muhafazakar olan 'ülkücü' olarak nitelendirilen 4: Beş vakit namazını kılıp orucunu tutan, sohbetlere düzenli olarak katılan ancak ara sıra burs ve sadaka veren' 4a: Beş vakit namazını kılıp orucunu tutan, sohbetlere düzenli olarak katılan, sıklıkla burs ve sadaka veren 5: Mütevelli olarak nitelendirilen, düzenli olarak burs, sadaka ve himmet veren 5a: Örgüt içerisinde, çalıştığı kurumdaki bilgileri sorumlu imamıyla paylaşan, istenildiğinde bu bilgileri sorumlu imamına getiren, örgüt elemanı olacağı anlaşılamayacak kadar yaşam tarzına dikkat eden, sır tutan ve örgüte bağlılığı tam olan 6: Başka cemaate müntesip olan kişi 7: Alevi olup, ibadetini yapan 7a: Alevi olup, sol görüşlü olan 7u: Ulusalcı olup, sol görüşlü olan 8 : Paraya zaafı olan 9: Kadına zaafı olan kişi R: Alkol ve kumar zaafı olan P: PKK terör örgütü ile ilişkisi olan" İddianamede, tarak sistemiyle toplanan bilgilerin, 3-6 aylık periyotlarla hakim ve cumhuriyet savcıları da dahil ilgili il adliyesi çalışanlarının, isimleri, sicilleri, çalıştığı birimleri yazılmak suretiyle, mahrem imamlar tarafından kayıt altına alındığı, daha sonra "True-Crypt" isimli şifreleme programı ile bilgilerin gizlendiği belirlendi.
Alevi - 16.05.2021
Halk ozanı Aşık Mahzuni Şerif'in vefatının üzerinden 19 yıl geçti
Aradan birkaç yıl geçmişti ki Kanal 7 TV'de program yapan devlet sanatçısı Bayram Bilge Tokel 'Gönül Dağı' programına Abdurrahim Karakoç ve Aşık Mahzuni Şerif'i konuk etti. Bu program büyük yankı uyandırdı. Türkiye'de böyle bir şey ilk defa oluyordu. Programın başlangıcında, Aşık Mahzuni Şerif, Abdurrahim Karakoç için 'Sevgili üstadım Karakoç sanat hayatına benden önce başladı. Ondan etkilenmedim desem yanlış olur' derken Abdurrahim Karakoç ise Mahzuni için 'Hemşerim olmasından gurur duyuyorum. İkimiz de kendi çizgimizde, yiğitçe mertçe, inandığımızı yorumladık, inandığımızı söyledik. Ama hiç kimseye zarar vermeyi hedeflemedik, yapıcı olduk.' diyordu." Yıllar sonra hastanede yatmakta olan Aşık Mahzuni Şerif'i ziyarete giden Abdurrahim Karakoç, ziyaret sırasında aralarında geçenleri de şu şekilde aktarmıştı: "Kar sesi üstüne Mahzuni ile bir saate yakın konuştuk, tartıştık. Kar sesi ne demekti. Karın rengini değil de niye sesini mevzubahis ediyor şair. Karın sesi nasıl bir şey? Sonunda Mahzuni bir iltifat yaptı bana, 'Lambada titreyen alevin üşüdüğünü yazan kar sesini de bulur.
Alevi - 15.05.2021
Ailelerden CHP'ye, 'çekin elinizi HDP'den' tepkisi
"Erol'a teşekkür, CHP'ye tepki" Evlat nöbetindeki baba Celil Begdaş ise ha HDP, ha İsrail'in fark etmediğini kaydederek sözlerine şöyle devam etti: "Nasıl İsrail çocuk öldürüyor. HDP'de çocuk öldürüyor. Bunu Kılıçdaroğlu'na yanlış bilgi veriyorlar. Gelsin devletinin yanında dursun. Bu gemi batarsa herkes batar. Kürt'ü, Türk'ü, Çerkez'i, Alevi'si herkes batar.
title