Estonya Haberleri

Estonya haber, Estonya son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Estonya 29.5.2020
Türkiye büyümede Avrupa'ya fark attı
Türkiye, yakaladığı bu büyüme oranıyla, henüz sonuçları açıklanmayan Estonya, İrlanda, Yunanistan, Hırvatistan, Lüksemburg, Malta ve Slovenya dışındaki tüm AB ülkelerinden de daha iyi bir büyüme performansı sergiledi.
Estonya 28.5.2020
Balkan ülkeleri Kovid-19 tedbirlerini gevşetmeye devam ediyor
Başbakan Andrej Plenkovic, salgın istatistiklerine göre kendileriyle benzer durumda olan ülkelerin vatandaşlarına sınırlarını açma kararı aldıklarına belirterek, "Turizm için kapılarımızı açıyoruz. Sınırlarımızı açacağımız ülkeler Slovenya, Macaristan, Avusturya, Çekya, Slovakya, Estonya, Litvanya, Letonya, Polonya ve Almanya'dır.
Estonya: Sipsik FilmiEstonya 27.5.2020
Estonya 22.5.2020
Araştırma: Obezitenin nedeni ALK geni olabilir
ScienceDaily'nin haberine göre, zayıf kişilerin kilo almasını engelleyen etmenlerin tespit edilmesine yönelik yapılan araştırmada, Estonya'da 47 binden fazla kişiye ait genetik bilgiler incelendi.
Estonya 22.5.2020
Yunanistan'ın Kovid-19 testi: Kriz, dijitalleşme ve mülteciler
Dijital dönüşüm ve kamuoyu Ülkede uzun kuyrukların yaşandığı birçok kamu hizmeti kısa sürede, Avrupa'nın ilk siber dönüşümünü gerçekleştiren Estonya'ya benzer bir dijital hamleyle internete taşınırken, yasaklar boyunca kamuoyu hem geleneksel hem de dijital medya üzerinden bilgilendirilip evde kalma çağrıları yapıldı.
Estonya 20.5.2020
BMGK'nin yeni ve eski 5 Batılı üyesinden İsrail'e Batı Şeria'yı ilhak planından vazgeçmesi çağrısı
BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA) Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyesi 4 Batılı ülke Fransa, Almanya, Belçika ve Estonya ile eski üyelerden Polonya, İsrail ve Filistin arasında 1967 sınırları dışındaki hiçbir değişikliği tanımayacaklarını belirterek, İsrail'e tek taraflı adım ve Batı Şeria'yı...
Estonya 20.5.2020
AB, Kovid-19 nedeniyle mali kurallarını uygulamayacak
Dombrovskis, AB Komisyonu olarak, Bulgaristan, Danimarka, Estonya, İrlanda, Lüksemburg, Letonya, Malta, Hollanda, Slovakya, Finlandiya ve İsveç'e kara para aklama ile mücadele konusunda çeşitli tavsiyelerde bulunduklarını söyledi.
Estonya 20.5.2020
Avro Bölgesi'nde yıllık enflasyon yüzde 0,3'e indi
Söz konusu dönemde en düşük enflasyon ise yüzde eksi 1,3 ile Slovenya'da, yüzde eksi 1,2 ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde (GKRY) ve yüzde eksi 0,9 ile Estonya ile Yunanistan'da belirlendi.
Estonya 20.5.2020
BMGK'deki Batılı ülkelerden Suriye'ye yardımların girdiği sınır kapılarının artırılması çağrısı
BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye'deki insani durumu görüştüğü oturumda, ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Belçika ve Estonya ülkenin kuzey doğusuna insani yardımların gönderildiği Irak ile olan El-Yarubiyye sınır kapısının yeniden açılması çağrısı yaptı.
Estonya 19.5.2020
Alman Bakan Maas: "Daha güçlü bir Avrupa'ya ihtiyacımız var"
Almanya'nın Baltık ülkeleriyle ilişkilerinin koordine edilmesi için her yıl yapılan toplantının ana konusunu ülkeler arası ilişkiler, Avrupa'nın geleceği, 5 gün sonra yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri ile Baltık ülkelerinin güvenliği oluşturdu. "Daha güçlü Avrupa'ya ihtiyacımız var" diyen Maas, Baltık ülkelerinin güvenliğinin Avrupa'nın güvenliği olduğunu ifade etti. Alman Bakan, Almanya'nın Baltık ülkelerine güvenlik konusunda desteklerinin süreceğini, Litvanya'daki askeri varlığı ve Estonya'daki hava polisine katkıda bulunarak, siper güvenlik konusunda da desteklerinin devam edeceğini söyledi.
Estonya 18.5.2020
SANKON 27 ülkede temsilcilik açtı
Demir yaptığı yazılı açıklamada, SANKON yönetim kurulu kararıyla Avrupa Birliği (AB) ülkeleri Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İrlanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, Yunanistan ve İngiltere'nin başkentlerinde toplamda 27 devlette temsilcilik açtıklarını kaydetti.
Estonya 15.5.2020
Çin Dişleri Bakanı Vang: "Kovid-19 salgını kontrol altına alındı"
Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Vang, gece saatlerinde Bosna Hersek, Macaristan ve Estonya Dışişleri Bakanlarıyla telefonda görüştü.
Estonya 12.5.2020
Türkiye, endüstriyel trans yağ konusunda mevzuatı olan ülkeler arasında yerini aldı
Trans yağ tüketiminin sağlığa etkilerine değinen Dağlı, şu bilgileri verdi: "Kardiyovasküler hastalıklar başta olmak üzere, tip 2 diyabet gelişimi, insülin direnci, metabolik sendrom, kilo alımı, bazı kanserler, erken doğum, gebelik zehirlenmesi, sinir sistemi bozuklukları, bebeklerde görme ve santral sinir sistemi gelişiminin bozulması, çocuklarda alerjik hastalıklarla ilişkili bulunmuştur. Trans yağ kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterolu arttırır, iyi kolesterol olarak bilinen HDL kolesterolu azaltır. Kalp ritminin bozulması ve ani kalp durması ile ilişkili bulunmuştur." "Hedefe ulaşılabilirse, bulaşıcı olmayan hastalıkların önemli kısmında azalma sağlanabilecek" Prof. Dr. Elif Dağlı, Dünya Sağlık Örgütü'nün trans yağın gündelik enerji alımının yüzde 1'ini geçmemesini önerdiğini belirterek, şöyle devam etti: "Bu, gündelik ortalama 2 bin kalorilik bir diyette 2.2 gramdan fazla trans yağ tüketmemek anlamına geliyor. Bu kısıtlama birçok ülkede gerçekleştirildi. Hedef, tüm dünyada 2023 yılına kadar gerçekleştirmek. Hedefe ulaşılabilirse, bulaşıcı olmayan hastalıkların önemli bir kısmında azalma sağlanabilecek. Endüstriyel olarak üretilen trans yağların kısıtlanmasına bağlı olarak Danimarka'da, 2004 ve 2012 yılları arasında her yıl 100 bin kişi başına 22 ölüm engellenmiştir. New York'ta endüstriyel olarak üretilen trans yağ kısıtlanması ile 2007 ve 2013 yılları arasında kalp krizi nedeniyle hastane başvurularında yüzde 7,8 oranında daha fazla azalma sağlanmıştır. Arjantin'de endüstriyel olarak üretilen trans yağ eliminasyonunun kalp damar hastalıklarına bağlı olaylarda yüzde 1.3–6.3 oranında azalma oluşturmuştur." Avusturya, Kanada, Şili, Guam, Macaristan, İzlanda, Letonya, Kuzey Mariana adaları, Norveç, Suudi Arabistan, Slovenya, Güney Afrika, Tayland ve ABD'de trans yağ mevzuatı ve uygulamasının ideal olarak görüldüğüne değinen Dağlı, Belçika, Brezilya, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, İrlanda, İtalya, Lihtenştayn, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Peru, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovekya, İspanya, İsveç, Birleşik Krallık, Uruguay'da yasanın kabul edildiğini, uygulamanın henüz başlamadığını anlattı.
Estonya 7.5.2020
Yönetmen Özer Kızıltan son yolculuğuna uğurlandı
Film ayrıca Berlin Film Festivali'nde "FIPRESCI", Saraybosna Film Festivalinde "En İyi Film", Estonya Film Festivali'nde "En İyi Film", Toronto Film Festivali'nde "Kültürel Yenilik Ödülü"nün sahibi oldu.
Estonya 7.5.2020
Mısır, BMGK'ye Hedasi Barajı ile ilgili yazı gönderdi
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Estonyalı mevkidaşı Urmas Reinsalu ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, BMGK'ye Hedasi Barajı'yla ilgili yazı gönderdiklerini söyledi.
Estonya 6.5.2020
Yeni tip koronavirüs salgınıyla ilgili dünyada son 24 saatte yaşanan gelişmeleri derleyerek...
Baltık ülkeleri Letonya, Litvanya ve Estonya, iç sınırlarını 15 Mayıs itibarıyla yeniden açmaya karar verdi.
Estonya 6.5.2020
Avrupa ülkelerinde Kovid-19 salgınıyla ilgili gelişmeler
Baltık ülkeleri sınırları açacak Baltık ülkeleri Letonya, Litvanya ve Estonya, salgın tedbirleri kapsamında kapatılan ülke sınırlarını 15 Mayıs itibarıyla yeniden açacak.
Estonya 2.5.2020
Perakende güven endeksi, covid-19 etkisiyle düştü
Perakende güveninde Türkiye, geçen yıla göre değişimde AB-27 ve Euro Bölgesi'nden daha iyi performans sergiledi 27 AB üyesi ülke ve Türkiye'nin Perakende Güven Endeksi değerlerine bakıldığında Yunanistan, nisan ayında geçen yıla göre artış gösteren tek ülke oldu. Perakende güveni geçen yıla göre en az azalan ülke Türkiye oldu. Türkiye'yi Çek Cumhuriyeti ve Fransa takip etti. Endeks değeri geçen yıla göre en fazla düşen ülkeler ise sırasıyla Estonya, Hırvatistan ve İrlanda oldu.
Estonya 29.4.2020
Kovid-19 sürecinde dijital diplomasi
Dünya liderleri çevrimiçi Milyonlarca kişi cevap, tavsiye ve destek için sosyal medyaya akın etti. Hükümet yetkililerinin ve dünya liderlerinin sayfaları tam anlamıyla patladı. BCW-Global (Burson Cohn & Wolfe) iletişim ajansı tarafından yapılan araştırmada Mart 2020'de, 721 Facebook sayfası, sayfa beğenilerinde yüzde 3,7'lik bir büyüme kaydetti. İtalya Başbakanı Giuseppe Conte'nin sayfası, Avusturya, Estonya ve İtalya hükümetlerinin sayfaları sadece Mart 2020'de sayfa beğenilerini ikiye katladı.
Estonya 29.4.2020
Koronavirüs dünya liderlerinin Facebook popülaritesini artırıyor
BCW'nin Twiplomacy serisinin bir parçası olarak, Mart ayı boyunca dünya liderlerine ait 721 sosyal medya sayfası incelendi. 13 milyon yeni beğeniyle, söz konusu sayfaların sadece Mart ayında, geçtiğimiz 12 ay boyunca sağladığı büyümenin yarısını elde ettiği gözlemlendi. İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ile Avusturya, Estonya ve İtalya hükümetlerinin sayfaları, sadece Mart ayında, sayfa beğenilerini ikiye katladılar.
Estonya 26.4.2020
Haftanın tarihine bakış
2004- Avrupa Birliği, Polonya, Slovenya, Slovakya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Litvanya, Letonya, Malta ve Güney Kıbrıs Rum yönetimini saflarına katarak 25 ülkeye ulaştı.
Estonya 22.4.2020
AB'de bütçe açığı yükseldi
Söz konusu dönemde kamu borcunun GSYH'ye oranı en az olan ülkeler ise yüzde 8,4 ile Estonya, yüzde 20,4 ile Bulgaristan, yüzde 22,1 ile Lüksemburg, yüzde 30,8 ile Çekya ve yüzde 33,2 ile Danimarka oldu.
Estonya 20.4.2020
Milli atlet Tuğba Güvenç, olimpiyatlara evden hazırlanıyor
Milli sporcu, 2015 yılında Estonya'da düzenlenen 23 Yaş Altı Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda, 3 bin metre engelli yarışında altın madalya kazanmış ve 2016 Rio Yaz Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye'yi temsil etmişti.
Estonya 18.4.2020
Milli atlet Tuğba Güvenç olimpiyatlara evde böyle hazırlanıyor
Milli atlet Tuğba Güvenç olimpiyatlara evde böyle hazırlanıyor Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy'dan milli atlete koşu bandı İSTANBUL - Türkiye'yi olimpiyatlarda temsil edecek olan Türkiye rekortmeni milli atlet Tuğba Güvenç, korona virüs nedeniyle dışarı çıkamayınca 2021 yılında yapılması planlanan olimpiyatlara evinde hazırlanmaya başladı. Öte yandan genç atleti Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy da yalnız bırakmayarak koşu bandı hediye etti. Estonya'da 2015 yılında düzenlenen 23 Yaş Altı Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda milli sporcu Tuğba Güvenç, 3 bin metre engelli yarışında altın madalya kazandı.
Estonya 17.4.2020
Avrupa ülkelerindeki Kovid-19 salgınıyla ilgili gelişmeler
Devlet Malzeme Ofisinin genel müdürü ile iki yöneticisinin görevine son verildi, Finlandiya ve Estonya'daki bankalara para transfer edilen hesaplar donduruldu.
Estonya 16.4.2020
Avro Bölgesi'nde sanayi üretimi şubatta düştü
Söz konusu dönemde, AB ülkeleri arasında aylık bazda sanayi üretiminde en fazla artış yüzde 8,7 ile Estonya, yüzde 3,7 ile Danimarka ve yüzde 3,1 ile Letonya'da gerçekleşti.
Estonya 15.4.2020
Dışişleri Bakanlığı Covid-19 salgını verilerini paylaştı
Avrupa Konseyi: San Marino Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) 15. maddesi kapsamında sözleşmeden kaynaklanan yükümlülüklerini askıya aldığına dair Avrupa Konseyi Genel Sekreteri'ne bildirimde bulunmuştur. COVID-19 salgını çerçevesinde daha önce Gürcistan, Romanya, Ermenistan, Moldova, Letonya, Estonya, Arnavutluk, Kuzey Makedonya ve Sırbistan derogasyon bildirimlerini AK Genel Sekreteri'ne iletmiştir.
Estonya 14.4.2020
Avrupa ülkelerinde Kovid-19 salgınıyla ilgili gelişmeler
Kovid-19'a dair verilerin derlendiği "Worldometer" sitesine göre bazı diğer Avrupa ülkelerindeki vaka ve can kaybı sayıları ise şöyle: "Portekiz 17 bin 448/567, Romanya 6 bin 879/346, Norveç 6 bin 605/134, Danimarka 6 bin 496/299, Finlandiya 3 bin 161/64, Yunanistan 2 bin 145/99, Macaristan 1512/122, Estonya 1373/31, Bosna Hersek 1083/40, Litvanya 1070/24, Kuzey Makedonya 908/44, Slovakya 835/2, Bulgaristan 695/35, Letonya 657/5, Arnavutluk 475/24.
Estonya 3.4.2020
Avrupa'da Kovid-19 salgınına ilişkin gelişmeler
Bazı Avrupa ülkelerindeki vaka ve ölüm sayıları ise şöyle: "İsviçre 19 bin 145/573, Romanya 3 bin 183/116, Danimarka 3 bin 672/139, Norveç 5 bin 255/54, Hırvatistan 111/7, Slovenya 934/20, Macaristan 623/26, Bulgaristan 477/12, Kuzey Makedonya 384/11, Arnavutluk 304/16, Karadağ 160/2, Kosova 126/1, Finlandiya bin 615/19, Estonya 961/12.
Şu an buradasınız: Estonya Haberleri | Estonya Haber - Haberler - Estonya haberleri, son dakika estonya haber ve gelişmeleri burada. Türkiye büyümede Avrupa'ya fark attı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 29.5.2020 14:12:25. #1.15#
title