Ekonomik Kalkınma Haberleri

Ekonomik Kalkınma haber, Ekonomik Kalkınma son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Ekonomik Kalkınma - Dün
Elazığ'da Kız Kardeşim projesine start verildi, ürünler Türkiye ve dünya pazarında yer alacak
Coca-Cola Vakfı'nın, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Habitat Derneği ile birlikte 2015 yılından bu yana devam eden Kız Kardeşim Projesi, kadınların ekonomik hayata katılımı konusunda gerekli bilgi ve becerilerle donatılarak toplumsal ve ekonomik konumlarının güçlenmesi ve ekonomik kalkınmada aktif rol almaları için desteklenmesi amaçlanıyor.
Ekonomik Kalkınma - 18.06.2021
Tika'dan Kosova'da Kadınlara Tarım Desteği
Büyükelçi Sakar yaptığı açıklamada, TİKA'nın yürüttüğü projelerle Türkiye'nin kalkınma yardımları alanındaki başlıca kurumlarından olduğuna ve Kosova'nın ekonomik kalkınmasına verdiği desteğin önemine işaret etti.
Ekonomik Kalkınma - 17.06.2021
GÜNDEM ÖZETİ / 18 Haziran 2021
Muş, daha sonra Polonya'ya geçerek Ekonomik Kalkınma, Çalışma ve Teknoloji Bakanı Jaroslaw Gowin ile görüşecek.
Ekonomik Kalkınma - 17.06.2021
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tam üyelik mücadelemizin artık neticelenmesini istiyoruz
Bölgenin Avrupa Atlantik kurumlarıyla bütünleşme çabalarına olan güçlü desteğin muhafaza edildiğini belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Avrupa Birliği'nin Üsküp ve Tiran'la üyelik müzakerelerine başlama kararı alması doğru yönde atılmış bir adımdır. Ancak alınan kararın halen hayata geçirilmemesi büyük bir eksikliktir. Birliğin Piriştine ve Saraybosna'ya desteğini sürdürmesini, Belgrad ve Podgoritsa'nın müzakere sürecine başarıyla sonuçlandırmasını temenni ediyoruz. Bütünleşme sürecinde Batı Balkanlar ve Türkiye şeklinde yapılmak istenen suni ayrımı ortak değerlendirmelerimizle bağdaştıramıyoruz. Türkiye'nin tam üye olarak yer almadığı Avrupa Birliği'nin çekim ve güç merkezi olma hedefi de mümkün değildir. Karşılaştığımız onca haksızlığa rağmen yarım asırdır ısrarla ve sabırla sürdürdüğümüz tam üyelik mücadelemizin artık neticelenmesini istiyoruz. Birliğin içine düştüğü stratejik körlükten bir an önce kurtulmasını, olumlu gündem çerçevesinde katılım sürecini ilerletmesini bekliyoruz." GÜÇ BİRLİĞİ VE ORTAK ÇIKARLAR Türkiye'nin, Güneydoğu Avrupa'da yürüttüğü ikili ve çok taraflı faaliyetlerinde her zaman gü çbirliğini ve ortak çıkarları gözettiğini dile getiren Erdoğan, "Türkiye- Bosna Hersek ve Sırbistan, Türkiye- Bosna Hersek ve Hırvatistan arasında tesis edilen üçlü mekanizmalar bunun en güzel örnekleridir. Bölgeye yönelik girişimlerimiz birilerince farklı yansıtılmak istense de hiçbir suretle diğer inisiyatiflere rakip veya alternatif değildir. Bilakis faaliyetlerimiz yürütülmekte olan diğer çabaları güçlendirmiştir.  2019 yılında temelini Sırbistan ve Bosna Hersek liderleriyle birlikte attığımız Belgrad- Saraybosna otoyolu bu bakımdan iyi bir mihenk taşıdır. Barış otoyolu olarak da adlandırılan bu tarihi proje inşallah bölgeyi bir barış ve işbirliği havzasına dönüştürecektir" dedi.  ENERJİDE DE ÖNEMLİ ORTAK Türkiye'nin enerjide de Avrupa'nın en önemli ortaklarından biri olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı tüm Avrupa'nın olduğu gibi Güneydoğu Avrupa'nın da enerji güvenliğini tahkim ediyor. Trans Adriyatik Boru Hattı'nın da tamamlanmasıyla güney gaz koridoru Avrupa'ya doğal gaz taşıyan dördüncü ana arter olmuştur. Türk akımı ülkemizin olduğu kadar Güneydoğu Avrupa'nın da enerji güvenliğini ve bölgesel ekonomik kalkınmasını desteklemektedir" diye konuştu.
Ekonomik Kalkınma - 17.06.2021
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Zirvesi'nde konuştu: (1)
Türk Akım'ın, Türkiye'nin olduğu kadar Güneydoğu Avrupa'nın da enerji güvenliğini ve bölgesel ekonomik kalkınmasını desteklediğini belirten Erdoğan, şöyle devam etti: "Terörle mücadelede dayanışma içinde olmamız, bölgemizin selameti açısından çok önemlidir.
Ekonomik Kalkınma - 17.06.2021
TİKA'dan Bosna-Hersek'te kalkınma alanında iş birliği protokolü
İmzalanan protokol ile Bosna-Hersek'te sosyo-ekonomik kalkınmanın desteklenmesi kapsamında ortak proje ve faaliyetlerin hayata geçirilmesi, her iki tarafın sahip olduğu bilgi ve tecrübenin karşılıklı paylaşılması hedefleniyor.
Ekonomik Kalkınma - 17.06.2021
TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı
İklim değişikliğini önleme tedbirleri uygulanırken büyük bir ekonomik kalkınma dalgasının yaşanacağını ifade eden Kaslowski, şunları kaydetti: "Büyük yatırımlar ve finansman, döngüsel ekonomiye geçmiş, karbon nötr olma planı bulunan, ormanlar ve denizlerden sürdürülebilirlik ilkelerini gözeterek faydalanan ülkelere akacak.
Ekonomik Kalkınma - 17.06.2021
İzmir Tarımı kuraklık ve yoksullukla mücadeleyi odağına alıyor
Kooperatifçilik tarihinde İzmir'in önemi Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hakkı Uyar da Atatürk'ün kooperatifçiliğin babası olduğunu söyleyerek "Atatürk 1913-1915 yıllarında Bulgaristan'da askeri ateşe olarak kalıyor. Orada kooperatifçilik sayesinde köylünün nasıl kalkındığını görünce Türkiye'de de başlamasını istiyor. Atatürk bir yandan meclis kurmaya, düzenli ordu oluşturmaya çalışırken bir yandan da köylülüğü örgütlemek için kooperatifçilik için uğraşıyor" dedi. İzmir İktisat Kongresi'nin İzmir'de yapılmasının tesadüf olmadığını söyleyen Uyar, "İzmir, Kurtuluş Savaşı'nın başladığı ve bittiği yerdir. Aynı zamanda ekonomik kalkınmanın başladığı yerdir.
Ekonomik Kalkınma - 16.06.2021
Pakistan Dışişleri Bakanı Kureyşi yarın Türkiye'yi ziyaret edecek
Ayrıca Ofis, Kureyşi'nin Forum'da bölgenin diğer Dışişleri Bakanları ile birlikte Asya'da Bölgesel İşbirliği konulu bir panel tartışmasına katılacağını ve Kureyşi'nin Pakistan'ın bölgesel işbirliği, ekonomik kalkınma ve bağlantı vizyonunu vurgulayacağını da sözlerine ekledi.
Ekonomik Kalkınma - 16.06.2021
Son dakika haber! Bakan Muş, Orta Avrupa ülkelerinde resmi temaslarda bulunacak
Bakan Muş, ziyaretin 18 Haziran'daki ikinci bölümünde ise Budapeşte'de Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile bir araya gelecek. Aynı gün öğleden sonra ziyaretin son bölümünde Varşova'ya geçecek olan Muş, Polonya Ekonomik Kalkınma, Çalışma ve Teknoloji Bakanı Jaroslaw Gowin ile görüşmelerde bulunacak.
Ekonomik Kalkınma - 16.06.2021
Şuşa Beyannamesi ve Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinde yeni ufuklar
Azerbaycan ve Türkiye, İkinci Karabağ Savaşı'ndan sonra yeni bir jeopolitik gerçeklik oluşturmayı başarmıştı. Bu jeopolitik gerçekliği yeni işbirliği önerileri ile de destekleyerek geleceğe taşımak istemekteler. Her iki devletin bölgede gerçekleştirdiği enerji ve taşımacılık projeleri jeopolitik dengenin onların lehine değişmesine neden olduğu için bu alanda deneyime sahipler. Silahlanmadan ve bölgesel çatışmadan kaçınan her iki devlet, işbirliği ve proje odaklı çalışmaların bölgesel güç projeksiyonlarda öne çıktığını düşünüyor. Bölgesel işbirliği aynı zamanda bölgesel istikrar, ekonomik kalkınma ve refaha hizmet eder; bir nevi kazan-kazan durumu yaratır.
Ekonomik Kalkınma - 10.06.2021
Son dakika haberi... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan akademisyenlerle 'müsilaj' toplantısı (2)
- Deniz Bilim yüksek lisans ve doktora eğitimi, farkındalık/topluma hizmet çalışmaları ve  uluslarasılaşmayı da içeren bütünleşik bir Deniz Bilim Yükseköğretim Stratejisi ile Türkiye  denizlerinin sağlıklı, dayanıklı ve mavi ekonomik kalkınmayı da destekleyici bir  işlevi olması sağlanmalıdır.
Ekonomik Kalkınma - 10.06.2021
Fas - ABD Serbest Ticaret Anlaşmasının 15. Yıldönümü Kutlandı
Fas ile ABD arasındaki Serbest Ticaret Anlaşmasının 15. yıldönümü vesilesiyle, Fas'taki ABD Maslahatgüzarı tarafından yapılan açıklamada, "STA'nın yürürlüğe girmesinden bu yana, iki ülke arasındaki mal ticaret hacminin beşe katlanarak 5 Milyar Dolar seviyesine ulaştığı, hizmet ticareti dahil edildiğinde, genel ticaret hacminin 6, 6 Milyar Dolar olarak değerlendirildiği, ABD'nin ticaret ortakları sıralamasında Fas'ın 63. sırada yer aldığı, 2019 yılı itibariyle ABD'nin Fas'a ihracatı 4, 3 Milyar Dolar iken, ülkenin Fas'tan ithalatının 2, 3 Milyar Dolar olarak gerçekleştiği, Anlaşmanın binlerce istihdam yaratılmasını kolaylaştırıp hem ABD hem de Fas'ın ekonomik kalkınmasına katkı sağladığı, Fas'ta mevcut 150 ABD'li firma sayesinde Fas'ın gelişmiş ve karmaşık pazarlarda küresel tedarik zincirine konumlanabildiği" hususlarına yer verildi.
Ekonomik Kalkınma - 10.06.2021
YÖK'te buluşan bilim insanları Marmara Denizi'ndeki müsilaj sorunu için önerilerini sundu
Salihoğlu, ODTÜ Bilim Gemisi ile Marmara'dan topladıkları verilere ilişkin şu bilgileri verdi: "Çalışmalarımız sürüyor, tüm denizi taramıştık, şimdi bir daha taramamız istendi. 100'den fazla istasyonda devam ediyoruz. Son duruma bakıldığında, müsilaj aktif olarak devam ediyor, yüzeyde oksijen yüksek ama 25 metrenin altında çok hızlı azalıyor. Bu kadar azalmaları normalde göremezsiniz, oksijen azalması ciddi boyutta tüm basende var. Optik cihazlarla yaptığımız gözlemlerde, müsilajın deniz yüzeyinin altında da çok yoğun olduğunu görüyoruz ve risk sürüyor." Barış Salihoğlu, soruna çözüm olarak görüşlerini sıralarken, üniversitelerdeki deniz bilimlerinin güçlendirilmesi gerektiğini, YÖK'ün 100/2000 burs programının, sayı ve burs miktarında artış beklediklerini dile getirdi. Prof. Dr. Salihoğlu, şunları kaydetti: "Müsilaj olmasaydı belki deniz anası patlaması, belki hidrojen sülfür patlaması olacaktı, denizin sağlığı bozulunca, bunun sonuçları oluyor. Marmara ve tüm denizlerimizin sağlığı için, yükseköğretim stratejileri içinde uluslararasılaşma da önemli bir yer tutuyor. Müsilaj işin görünen yüzü ve sonucu, denizleri bütünlükçü olarak ele almamız gerekiyor ve nasıl daha sağlıklı hale getirebiliriz, bunlara yönelik programlar ve ilerleme sağlamamız gerekiyor. Buna yönelik, bütünleşik bir deniz bilimi yükseköğrenim stratejisi geliştirilebilir. Bu da daha sağlıklı ve mavi, ekonomik kalkınmayı da destekleyici işlevi olan bir program olarak ortaya çıkabilir.
Ekonomik Kalkınma - 10.06.2021
Dünya Bankası'ndan Türkiye'deki nehir havzaları için 135 milyon dolarlık finansman
Açıklamada görüşlerine yer verilen Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Auguste Kouame, "Dünya Bankası, Türkiye'nin nehir havzalarında ve çevresinde sürdürülebilir ekonomik kalkınmayı desteklemekten memnuniyet duymaktadır.
Ekonomik Kalkınma - 10.06.2021
Fin ve Türk firmalar yeni nesil tekstili konuşacak
Türkiye'nin AB'nin en büyük ikinci tedarikçisi olduğunu söyleyen Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Sertbaş, "Ülkemizin tekstil ihracatının yüzde 50'sini, hazır giyim ihracatının ise yüzde 70'ini Avrupa ülkelerine gerçekleştirdiğimiz dikkate alınırsa sektörümüzdeki tüm paydaşlar, bu güçlü konumumuzu korumak için Yeşil Mutabakat'ın yükümlülüklerini yerine getirmek durumunda. Sıfır atık uygulamaları tekstil ve moda sektörünün öncelik vermesi gereken en kritik konulardan biri. Ancak bu sadece bir çevre, mevzuat sorunu değil. Bizim 17 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı'nı önümüze alıp; tüm tesislerimize, enerji ve su kullanımımıza, atık yönetimlerimize, iş gücümüze, eşitlik stratejilerimize; ekonomik kalkınma, sosyal adalet ve çevresel sürdürülebilirlik gözüyle bakmamız gerekiyor.
Ekonomik Kalkınma - 09.06.2021
Dışişleri Bakan Yardımcısı Kıran, 5. Trans-Hazar Forumu'nda konuştu Açıklaması
Enerji havuzuna güneş, rüzgar ve hidroelektrik enerjilerini de dahil etmenin sürdürülebilir ekonomik kalkınma için önemine işaret eden Kıran, "Bu alanda da bir başarı hikayesine sahibiz.
Ekonomik Kalkınma - 09.06.2021
Salgın etkisiyle Türkiye'de e-ticaret harcamaları yüzde 45 arttı
E-ticaret toplam istihdama 1,9 milyon çalışanla katkıda bulundu Çalışmada e-ticaret faaliyetlerinin Türkiye'nin ekonomik kalkınma vizyonuna desteğine ilişkin veriler de yer aldı.
Ekonomik Kalkınma - 09.06.2021
ABD Başkan Yardımcısı Harris, Meksika sınırını ziyaret edeceğini duyurdu Açıklaması
Harris, Beyaz Saray kabine üyelerinin ekonomik kalkınmayı teşvik etmek için Meksika'nın ekonomi sektörüyle birlikte çalışacağını kaydederek, uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadeleye yönelik ülkede işgücü reformunu teşvik etmek için 130 milyon dolarlık bir destek verildiğini bildirdi.
Ekonomik Kalkınma - 07.06.2021
Erkeklerin Covid-19'a yakalanma oranı 9,4 daha yüksek
Yaşar Üniversitesi Ekonomi Bölümünün çevrim içi olarak düzenlediği 5'inci All İzmir Economics Workshop etkinliği, İzmir'deki 8 üniversiteden akademisyenlerin katılımıyla gerçekleşti. "Sosyoekonomik Eşitsizliklerin Covid-19'un Yayılımı Üzerine Etkisi" araştırmasının sonuçlarının paylaşıldığı etkinlikte çok çarpıcı veriler açıklandı. Yaklaşık 500 kişinin katılımı ile yapılan araştırma sonuçlarına göre Covid-19 bulaşma riskinin kadınlara oranla erkeklerde daha fazla görüldüğü ifade edildi. "KAPİTALİZM AYAKTA KALAMAZ" Öte yandan etkinliğe katılan Kadir Has Üniversitesi İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erinç Yeldan, Covid-19 sonrası ekonomik dönüşüme dikkat çekerek "Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütüne (OECD) göre, önümüzdeki 6 yıl içinde dünya ekonomisi 3 sorun nedeniyle durağanlaşacak.
Ekonomik Kalkınma - 04.06.2021
AB ve ASEAN havacılık anlaşmasına hazırlanıyor
Açıklamada, "AE CATA" adlı havacılık anlaşmasının AB ve ASEAN üyesi toplam 37 ülke arasındaki bağlantıyı ve ekonomik kalkınmayı destekleyeceği belirtildi.
Ekonomik Kalkınma - 03.06.2021
Pakistan Dışişleri Bakanı Kureyşi, Çin, Pakistan ve Afganistan'ın barışının birbirine bağlı olduğunu söyledi
Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi, Çin, Pakistan ve Afganistan'ın barış, refah ve ekonomik kalkınmasının birbirine bağlı olduğuna güçlü şekilde inandığını söyledi.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Ekonomik Kalkınma Haberleri | Ekonomik Kalkınma Haber - Haberler - Ekonomik Kalkınma haberleri, son dakika ekonomik kalkınma haber ve gelişmeleri burada. Güney Afrika'da elmas sanılan taşlar kuvars kristali çıktı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 21.6.2021 20:27:15. #1.14#

title