Diyet Haberleri

Diyet haber, Diyet son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Diyet - Bugün
Türkiye'de yılda yaklaşık 140 bin kişi inme geçiriyor
Özdemir, inme belirtilerinin aniden ortaya çıktığının altını çizerek, şu bilgileri paylaştı: "Vücudun tek tarafında yüz, kol veya bacakta hissizlik ya da kuvvet kaybı, bilinç bulanıklığı, konuşamama veya peltek konuşma, anlama ve algılamada güçlük, yüz felci, baş dönmesi, yürüme güçlüğü, denge ve koordinasyon kaybı, tek veya iki taraflı görme kaybı, çift görme, şiddetli ani başlangıçlı baş ağrısı, yutma bozukluğu ve hafıza kaybı inme belirtileri arasında yer alır. Bu belirtilerden sadece biri ya da birkaçı aynı anda ortaya çıkabilir. Bu belirtilerin ortaya çıkması durumunda hasta veya hasta yakınlarının en kısa sürede 112 Acil Çağrı Merkezi'ni aramaları ve hastalarını acil servise özel araçla değil ambulansla getirmeye özen göstermeleri önemlidir." İnme riskini azaltmak için yapılacaklar İnme riskinin azaltılması için yapılması gerekenlere ilişkin de bilgi veren Özdemir, şunları kaydetti: "İnme gelişiminde rol oynayan yaş, cinsiyet, ailede benzer hastalık olması gibi bazı risk faktörlerini değiştirmek mümkün değildir. Ancak bunların dışında kalan, inme geçirmenize neden olabilecek bazı etmenleri denetim altına alabilmeniz ve riski azaltabilmeniz mümkündür. Sigara içenlerin içmeyenlere göre inme geçirme riski en az 2-3 kat artmaktadır. Başka birçok hastalık için de risk faktörü olan sigara kullanımının bırakılması önemlidir. İnmeden korunmada alkol kullanımından kaçınılması önerilmektedir. Yüksek kolesterol düzeyi inme riskini artırdığı için diyete uymak ve kullanılıyorsa ilacı aksatmamak gerekir.
Diyet - Bugün
Kovid-19 hastalığını geçirenlere kalple ilgili şikayetleri yakından izlemeleri öneriliyor
Esen, artan sayıda çalışmada, Kovid-19 geçiren kişilerin önemli bölümünün, hastalığı hastaneye yatacak kadar ağır geçirmeseler bile bir tür kalp hasarı yaşadığının ortaya konulduğunu aktararak, şu bilgileri paylaştı: "Bu durumun uzun dönemde kalp yetersizliğine dönüşme riski taşıyıp taşımayacağı tartışma konusu haline geldi. Enfeksiyonu atlatan ancak kalıcı kardiyovasküler hasar oluşmuş bireylerin tahmin edilenden fazla sayıda olabileceğine dair endişeler artmaktadır. Hastaneye kaldırılan birçok hastanın kardiyak hasar kanıtı gösterdiği bilinmektedir. Kovid-19 ile hastaneye yatırılanların yaklaşık dörtte birinde kalp damar komplikasyonları tespit edilmektedir. Hastane ve yoğun bakımlarda meydana gelen tüm Kovid-19 ile ilişkili ölümlerin ise yaklaşık yüzde 40'ına kalp damar komplikasyonları katkıda bulunmaktadır. Son zamanlarda yapılan iki çalışma, enfekte olanlar arasında kalp hasarının daha yaygın olabileceğini öne sürüyor. Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybeden ve öncesinde kalp damar tutulumu saptanmamış 39 kişiye otopsi yapılmış ve bunların 19'unda kalp ve damar sistemlerinin etkilendiği saptanmıştır. Bir başka bilimsel çalışmada son 3 ay içeresinde Kovid-19 geçirerek iyileşen 100 hastanın kalp dokuları kardiyak MR ile incelenmiş yüzde 78'inde kalp tutulumu gözlemlenmiştir. Üstelik bu hastaların çoğu hastalığı hastaneye yatmadan geçirmişlerdi." Kimin risk altında olduğunu belirlemenin veya virüsten iyileşenlerin kalp sorunları gelişip gelişmeyeceğinin halihazırda bilinmediğini belirten Esen, şöyle devam etti: "Kovid-19'dan iyileşen kişilere, eforla artan nefes darlığı, göğüs ağrısı, ayak bileklerinde şişme, kalp çarpıntısı veya düzensiz kalp atışı, nefes darlığı olmadan düz yatamama, geceleri nefes darlığı ile uyanma ve baş dönmesi semptomlarını izlemelerini ve bunları yaşarlarsa bir kardiyoloğa danışmalarını tavsiye ediyoruz. Bu şikayetlerin mevcudiyeti halinde kalp kası ve damarlarda hasar veya kalp zarının etkilenmiş olma olasılığının değerlendirilmesi amacıyla ekokardiyografi, kalp MR'ı ve koroner BT anjiyografi yapılmaktadır.
Diyet - 07.05.2021
Haftada iki kutu sardalya tüketimi, tip 2 diyabet riskini azaltabilir
Çalışmada diyabeti önleyecek yemek programı uygulanan katılımcılardan yarısının haftalık diyetlerine 200 gram (yaklaşık iki kutu) sardalya eklendi.
Diyet - 07.05.2021
Akdeniz diyeti demansı önlemeye yardımcı olabilir
Zeytinyağı, balık, sebze ve meyve açısından zengin besinler içeren Akdeniz tipi beslenme halk arasında "bunama" olarak tanımlanan "demans" hastalığını önlemeye yardımcı olabilir.
Diyet - 07.05.2021
Sıcak havalar kalp hastalıklarını tetikleyebilir
BESLENMEYE DİKKAT Dr. Aziz Günsel, kalp hastalarının sıcak havalarda alabileceği önlemlerle ilgili de açıklamalarda bulundu. Yaz aylarında beslenme ve uygulanacak diyetin çok daha önemli bir hale geldiğini söyleyen Dr.
Diyet - 07.05.2021
Sosyal medya beslenmemizi olumsuz etkiliyor !
Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger konu hakkında bilgiler verdi.
Diyet - 06.05.2021
Günde bir porsiyon nitrat zengini sebze tüketmek kalp hastalığı riskini azaltabilir
Çalışmada kapsamında, araştırmacılar, 23 yıl boyunca "Danimarka Diyet, Kanser ve Sağlık Çalışması"na katılan 50 binden fazla kişinin verilerini inceledi.
Diyet - 06.05.2021
Pandemide hareketsizlik romatizmal hastalıkları tetikliyor
Eklemleri etkileyen, iltihaplı ya da iltihapsız romatizma hastalıkları ile toplumda çok sık karşılaşılıyor. Pandemi kısıtlamaları nedeniyle evlerde çok fazla zaman geçirmek zorunda kalınması ve buna bağlı olarak hareket etme imkanlarının azalması birçok romatizma hastasının yakınmalarında da artışa yol açabiliyor. Romatizma hastalarının düzenli ve bilinçli şekilde hareket etmesi, uygun diyet ve takviyeleri uygulaması eklem sağlığı açısından önem taşıyor.
Diyet - 06.05.2021
Pandemi ile obezite arttı
Obezite, vücutta yağ dokusunun aşırı miktarda artması olarak tanımlanır. Besinlerle alınan enerji miktarının, metabolizma ve fiziksel aktivite ile tüketilen enerji miktarını aştığı durumlarda ortaya çıkar. Çocukluk döneminde obezite önemli bir sağlık problemidir. Bugün dünya üzerinde yüzbinlerce çocuk obezite ve obezitenin yol açtığı hastalıklarla mücadele etmek zorunda kalıyor. Her 4 çocuktan birinin kilo problemi yaşadığını söyleyen Acıbadem Ankara Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Renan Güneş "Yapılan araştırmalar 21.
Diyet - 06.05.2021
Emekli hemşire ihtiyaç sahiplerinin ve kimsesizlerin "umudu" oldu
"İyilik dediğimiz şey bizim hayata karşı diyet borcumuzdur" Araz, AA muhabirine, iyiliksever ve yoksul bir ailede büyüdüğü için zor durumdaki insanlara karşı hep hassas olduğunu söyledi.
Diyet - 05.05.2021
MHP'li Akçay: Peşin peşin karşı çıkıyorlar
'PEŞİN PEŞİN KARŞI ÇIKIYORLAR' Akçay, kapalı kapılar ardında anayasa çalışması yapanların açığa düştüğünü söyleyerek, şöyle konuştu: "Peşin peşin karşı çıkıyorlar. Nasıl bir anayasa istediklerini somut olarak ortaya getiremiyorlar ve getiremeyecekler. Çünkü, bunların Türkiye Cumhuriyeti'nin temel ilkeleri ve kurucu felsefesiyle sorunları var. Milli çıkarlarına sahip çıkan bağımsız Türkiye'ye karşı emperyal güçler ve taşeronları tarafından siyasi ve ekonomik operasyonlar yapılmaktadır. Ne acıdır ki yerli işbirlikçileri de Türkiye düşmanlarının ağzıyla konuşarak bu operasyonların taşeronluğunu yapmaktadır.  Milli siyaset anlayışından nasibini almadığı anlaşılan İP'li Türkkan, 'Türkiye dış politikada şamar oğlanına döndü, ABD başkanı bu zamana kadar iyi yönetilen sözde ermeni soykırımını tanıdı' demiş. ABD başkanı Biden'ın sözde ermeni soykırımı iftirası üzerinden bile hükümeti eleştirmeye kalkışan Kılıçdaroğlu ve İP başkanı Türk Milletini ve Türkiye Cumhuriyeti'ni soykırımla suçlayan HDP'ye ağzını dahi açamamıştır. Çünkü HDP'ye seçimlerin diyet borcunu ödüyorlar.
Diyet - 05.05.2021
Dişeti hastalığı ile tansiyon hastalığı ilişkisi !
Diş eti hastalığı dişin etrafında biriken diş taşı ve plağın sebep olduğu ve dişetlerimizi etkileyen bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla dişetlerimizdeki rahatsızlığı diş fırçalarken oluşan kanama sonucu fark eder ve diş hekimine öyle gideriz. Oysaki dişeti sağlığımız genel sağlığımızla doğrudan ilişkilidir. Çünkü dişetindeki kanama sonucunda diş taşı içindeki bakteriler kanayan kılcal damarlardan kan dolaşımımıza sızabilir ve ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Diş eti sağlığınızı düzeltmek aslında düzenli diş hekimi kontrollerine gitmek, dişlerinizi fırçalamak, diş ipi kullanmak ve diyetinize dikkat etmek kadar basittir.
Diyet - 05.05.2021
Sporcular nasıl beslenmeli?
Diyetisyen Salih Gürel, sporcularda beslenme konusunda önemli bilgiler verdi.
Diyet - 04.05.2021
Sigarayı bırakmak, obeziteyle mücadele ve düzenli egzersiz astımın kontrolünü kolaylaştırıyor
Astım tedavisinde amacın, hastalığın kontrol altına alınması ve sağlanan bu durumun idame ettirilmesi olduğu vurgulayan Yavuzyılmaz, şunları kaydetti: "Dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu hastalığın tedavisi ile ilgili gerekli her türlü ilaç ve malzeme bulunmaktadır. Uygun ilaç tedavisiyle astımlılar iş ve okul dahil günlük yaşamlarına, hastalık nedeni ile herhangi bir kısıtlama olmadan devam edebilirler. Astım spor yapılmasına engel değildir. Astımlı hastalar doktorlarıyla paylaşarak ve çevresel tetikleyicilere dikkat ederek yürüyebilirler, hafif koşu yapabilirler, yüzebilirler. Birçok astımlı hasta performans sporlarını yapabilir." "Sağlıklı beslenmenin temel ilkeleri astımlı hastalar için de geçerlidir" Astımlı hastaların doktor tanılı besin alerjileri olmadıkça özel bir diyet yapmalarına gerek olmadığına dikkati çeken Yavuzyılmaz, "Sağlıklı beslenmenin temel ilkeleri astımlı hastalar için de geçerlidir.
Diyet - 04.05.2021
8 soruda mide botoksu
Mide botoksu nedir? Mideye botoks uygulaması, yeni bir kilo verdirme yöntemidir. Bu işlem bir obezite ameliyatı değildir. Mide botoksu, mideye uygulanan botulinum toksinleri sayesinde mide kaslarının daha yavaş çalışmasını ve iştahın azalmasını sağlar. Mide botoksu uygulaması sayesinde hastalar daha az yan etkiyle ve daha kısa sürede fazla kilolarından kurtulabilirler. Mide botoksu uygulaması ile midenin kasları zayıflatılır ve hastaların çok daha uzun süre tok kalmaları sağlanır. Uzun süre tok kalan mide içindeki besinleri daha yavaş sindirir. Bu da hastalarda iştahsızlık yaratır ve kısa sürede kilo verilmesini sağlar. Mide botoksu kimler için uygundur? Mide botoksu, kilo vermek isteyen ve fazla kilolu olan herkese uygulanabilir. Mide botoksu, fazla kiloları olan ancak ameliyat olacak seviyede olmayan hastalar için uygulanır. Uzun süre diyet ve spor ile kilo verememiş olan hastalar, mide botoksu yaptırabilirler.
Diyet - 03.05.2021
Ramazan'da sıvı kaybını önlemek için meyve suyu tüketin
Ramazan ayı döneminde tutulan oruç dolayısıyla vücudun yaşadığı sıvı ve enerji kaybını engellemek için beslenmeye çok dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar, iftarda meyve suyunun sofralardan eksik edilmemesini öneriyor. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte oruç tutan kişilerin beslenmelerinin dengeli ve yeterli olması büyük önem taşıyor. Uzmanlar bu dönemde özellikle yaşanan sıvı kaybının yarattığı enerji düşüşünün iftarda içilecek bir bardak meyve suyu ile giderilebileceğini ifade ediyor. Oruç açarken içilen bir bardak meyve suyunun tokluk verebileceğini ve 15 - 16 saatlik bir açlıktan sonra ağır ve ani besin tüketilmesinin yaratacağı mide sorunlarına engel olabileceğini söyleyenNuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof.
Diyet - 03.05.2021
Sezaryen doğum çocukta astım görülme riskini artırıyor
Akelma, artışa sebep olan bir diğer önemli faktörün sık antibiyotik kullanımı olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti: "Antibiyotikler ihtiyaç halinde kullanılır ancak bunların doğru ve akılcı kullanımı önemlidir ve mutlaka doktor kontrolünde verilen antibiyotikler kullanılmalıdır. Aksi takdirde vücuttaki faydalı bakterileri öldürüyor ve astım gibi hastalıkları artırıyor. Yine tabii bir diğer sebep beslenme tipi. Örneğin paketli, uzun süre raf ömrü olan gıdalar, işlenmiş gıdalar yerine mevsiminde, taze, sağlıklı bir diyet şeklinin tercih edilmesi gerekiyor.
Diyet - 03.05.2021
Esenyurt Belediyesi ihtiyaç sahibi vatandaşların yardımına koşuyor
Özel çocuklara destek Esenyurt Belediyesi, Özel Eğitim Merkezi'nde 50 çocuğa 199 seans 'dil ve konuşma terapisi' eğitimi, 37 çocuğa 149 seans 'bireysel eğitim', 7 çocuğa 22 saat 'oyun terapileri' ve 22 aileye ise 118 seans 'psikolojik danışmanlık' düzenledi. Esenyurt Belediyesi Engelliler Koordinasyon Merkezi ise engelli ve 65 yaş üzeri 57 vatandaşa 'evde temizlik', 55 vatandaşa 'kişisel bakım' hizmeti verirken, 187 vatandaşa da 'sağlıklı beslenme' ve 'diyet' programı uyguladı.
Diyet - 29.04.2021
Sağlığımız için kanıta dayalı 10 öneri
Sebze ve meyve yiyin. Baharatlara diyetinizde yer verin.
Diyet - 28.04.2021
Son dakika haber! Rota virüsü en çok 5 yaş altı çocukları etkiliyor
Çocuklarda özellikle 4. ve 24. aylar arasında görülen rota virüsü enfeksiyonunun ciddi sonuçlar oluşturabildiğini ifade eden Dr. İsmet Öncü, "Hastalığın tedavisinde ishali durdurucu özel bir tedavi yapılmaz; amaç kaybedilen sıvı ve vücut tuzlarını yerine koymaktır. Ağızdan gıda alabilen çocuklarda bol su içirilmesinin yanı sıra patates, pirinç, yoğurt, muz ve anne sütü uygun ishal diyeti olarak önerilir.
Diyet - 28.04.2021
Sağlık ve Medeniyet Derneği, kronik hastalığı olanlar için "Ramazanda Sağlık Rehberi" hazırladı
Her rahatsızlığın hastaya özgü olduğunu ve onları çeşitli derecelerde etkilediğini anlatan Torun, örneğin, şeker hastalığının bazı kişilerde sadece diyetle kontrol edilebildiğini, bazılarında ise günde 1-2 kez hap alınmasını ya da birkaç kez insülin iğnesi kullanılmasını gerektirdiğini aktardı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Diyet Haberleri | Diyet Haber - Haberler - Diyet haberleri, son dakika diyet haber ve gelişmeleri burada. Türkiye'de yılda yaklaşık 140 bin kişi inme geçiriyor.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 9.5.2021 20:18:08. #1.14#

title