Batı Trakya Haberleri

Batı Trakya haber, Batı Trakya son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Batı Trakya 24.5.2020
Batı Trakya'da Ramazan Bayramı
Batı Trakya'da yaşayan Müslüman Türk azınlığı, Ramazan Bayramı namazını yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerine ilişkin yönetmelik uyarınca hazırlanan bazı camilerde kıldı.
Batı Trakya 18.5.2020
BBP Genel Başkanı Destici'den Kadir Gecesi mesajı
Destici sözlerine şöyle devam etti: "Kadir Gecesi'nde günahlarımızın affı, evlatlarımız, anne babalarımız, yakınlarımız, kahraman güvenlik güçlerimiz için dua ederken, milletimizin ve insanlığın içinde bulunduğu bu zor günleri atlatması için de ellerimizi semaya açalım. Kadir Gecesi vesilesiyle çevremizde bulunan, yaşadığımız şartlar dolayısıyla zor durumda olan kişilere ulaşmaya, onlara el uzatmaya, sıkıntılarını paylaşmaya çalışalım. İçinde bulunduğumuz Ramazan ayında İslam'ın sadece ibadetlerden ibaret olduğu gibi bir yanılgıya asla düşmeyelim. İbadetlerimizi infak, sadaka gibi güzel söz ve davranışlarımızla da süsleyip zenginleştirelim. Ülkemiz, milletimiz, Türk ve İslam alemi ve tüm insanlık için sağlık, huzur, barış, mutluluk, Doğu Türkistan'dan Filistin'e, Kırım'dan Tükmeneli, Karabağ'a ve Myanmar'a, Batı Trakya'dan Yemen'e kadar esaret ve zulüm altındaki kardeşlerimiz için de kurtuluş getirmesi dileklerimle tüm Müslüman kardeşlerimin mübarek Kadir Gecesi'ni tebrik ediyor, vatandaşlarımızı sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.
Batı Trakya 18.5.2020
Destici'den "ramazan ayının son cuması ve bayram namazının cemaatle kılınması" çağrısı Açıklaması
Mustafa Destici, mesajında şunları kaydetti: "Ülkemiz, milletimiz, Türk ve İslam alemi ve tüm insanlık için, sağlık, huzur, barış, mutluluk, Doğu Türkistan'dan Filistin'e, Kırım'dan Türkmeneli, Karabağ'a ve Myanmar'a, Batı Trakya'dan Yemen'e kadar esaret ve zulüm altındaki kardeşlerimiz için de kurtuluş getirmesi dileklerimle tüm Müslüman kardeşlerimin mübarek Kadir Gecesi'ni tebrik ediyor, vatandaşlarımızı sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.
Batı Trakya 18.5.2020
Batı Trakya'da camiler yeniden ibadete açıldı
Yunanistan'da, normalleşme süreci kapsamında cami ve kiliseler sosyal mesafe kurallarına uyulması şartı ile yeniden toplu ibadete açıldı.
Batı Trakya 7.5.2020
Yunanistan'da Türk azınlık, anaokullarında Türkçe dersi istiyor
Yunanistan'da, Batı Trakya Türk Azınlık kurumları, Türk nüfusun bulunduğu bölgelerdeki devlet anaokullarının ders programına Türkçe dersinin dahil edilmesi talebinde bulundu.
Batı Trakya 3.5.2020
Türk azınlıktan Türkiye ve Yunanistan'a salgınla mücadelede destek
Batı Trakya'da, Gümülcine Seçilmiş Müftülüğünce yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadeleye destek vermek amacıyla başlatılan kampanyada toplanan maddi yardımın Yunanistan ve Türkiye'deki ilgili kurumlara ulaştırıldığı bildirildi.
Batı Trakya 28.4.2020
Kovid-19 bahanesiyle Batı Trakya'da ezan sesi kısılmak isteniyor
Gümülcine seçilmiş müftüsü İbrahim Şerif, "Gümülcine bölgesinde kendilerini 'yetkili' olarak tanıtan bazı sivil kişiler, camilerin imam ve müezzinlerini ziyaret ederek minarelerden okunan ezan sesini rahatsızlık yarattığı gerekçesiyle kısmaları yönünde telkinde bulunuyor.
Batı Trakya 14.4.2020
Valeura Energy: "Türkiye'de petrol ve gaz üretimimiz devam ediyor"
Açıklamada ayrıca Batı Trakya'daki iki kuyuda yürütülen çalışmaların yılın ikinci çeyreğinde tamamlanmasının beklendiği ve genel faaliyetlerin ilgili sağlık direktiflerine uygun olarak devam ettirileceği bildirildi.
Batı Trakya 9.4.2020
Yunanistan'da ayrımcılığa maruz kalan Batı Trakyalı Türklerin sorunları sürüyor
Yunanistan'ın Batı Trakya bölgesindeki Türklerin, onlarca yıldır devlet tarafından uygulanan ayrımcılığa maruz kaldıkları yönündeki şikayetleri sürüyor.
Batı Trakya 5.4.2020
Batı Trakya'da, atanmış Gümülcine Müftüsü Cihat Halil'in keyfi uygulamaları tepkilere neden oldu
Yunanistan'da devlet tarafından Gümülcine Müftülüğüne geçici olarak atanan müftü Cihat Halil'in keyfi uygulamaları, Müslüman Türk azınlığın tepkilerine neden oldu.
Batı Trakya 5.4.2020
Türk azınlıktan Türkiye ve Yunanistan'a yardım kampanyası
Batı Trakya Türk Azınlığı, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı mücadelede destek olmak için Türkiye ve Yunanistan'a yardım kampanyası başlattı.
Batı Trakya 31.3.2020
Yunanistan'da sığınmacılar arasında ilk koronavirüs vakası tespit edildi
Yunanistan'da şu ana kadar 1212 vaka tespit edilirken, ülkede aralarında Batı Trakya'daki Türk azınlık mensubu bir kişinin de bulunduğu 43 kişi hayatını kaybetti.
Batı Trakya 28.3.2020
Bakan Çavuşoğlu, İskeçe'nin seçilmiş müftüsü ile telefonda görüştü
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Batı Trakya'nın İskeçe şehrinde Türk azınlık mensubu kişinin yeni tip korona virüsten (Kovid-19) hayatını kaybetmesi nedeniyle İskeçe seçilmiş müftüsü Ahmet Mete'yi arayarak başsağlığı dileklerinde bulundu.
Batı Trakya 28.3.2020
Bakan Çavuşoğlu, İskeçe seçilmiş müftüsü Mete ile telefonda görüştü
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Batı Trakya'nın İskeçe şehrinde Türk azınlık mensubu kişinin yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) hayatını kaybetmesi nedeniyle İskeçe seçilmiş müftüsü Ahmet Mete'yi arayarak başsağlığı diledi.
Batı Trakya 26.3.2020
Yunanistan'da bulunan Türkler yurda dönüyor
Vaka sayısının 821 olduğu Yunanistan'da, Dedeağaç Hastanesi'nde tedavi gören 4. kolorduda görevli 46 yaşındaki asteğmenin bugün hayatını kaybetmesiyle ölü sayısı 23'e yükseldi. Salgından hayatını kaybedenler arasında, Batı Trakya'daki Türk azınlık mensubu bir kişi de bulunuyor.
Batı Trakya 25.3.2020
Yeni tip koronavirüsle ilgili son 24 saatte dünyada yaşanan gelişmeleri derleyerek yayımlıyoruz.
Batı Trakya'daki iki köy karantinaya alındı Yunanistan'da Kovid-19 nedeniyle Batı Trakya'daki Türk azınlık mensubu 77 yaşındaki bir kişinin hayatını kaybetmesinin ardından şahsın yaşadığı Mustafçova (Miki) ile yakınındaki Şahin (Ehinos) köyleri 14 gün süreyle karantinaya alındı.
Batı Trakya 22.3.2020
Batı Trakyalı gazeteci yazar Feyzullah Hasankahya hayatını kaybetti
Batı Trakya'da, Müslüman Türk azınlığın kanaat önderlerinden gazeteci yazar Feyzullah Hasankahya, 55 yaşında yaşamını yitirdi.
Batı Trakya 27.2.2020
Selimiye Camisi'nde Regaip Kandili coşkusu
Çevre il ve ilçelerin yanı sıra Batı Trakya'dan Edirne'ye gelen soydaşlar da Selimiye Camisi'nin manevi atmosferinde avuç açtı.
Batı Trakya 27.2.2020
Yunan mahkemesinden İskeçe müftüsüne 4 ay hapis cezası
İskeçe seçilmiş müftüsü Ahmet Mete, 2016 yılında Yunan ordusunda askerlik görevini yaparken kaza sonucu hayatını kaybeden bir Batı Trakyalı Yunanistan vatandaşı Türk askerin cenaze namazını kıldırmıştı.
Batı Trakya 27.2.2020
Bakan Gül'den Yunanistan'da tutuklanan müftü ile ilgili açıklama
Bakan Gül, Yunanistan, İskeçe'nin seçilmiş müftüsü Ahmet Mete'nin tutuklanması ile ilgili olarak Twitter hesabından açıklama yaptı. Bakan Gül, açıklamasında, "İskeçe'nin seçilmiş müftüsü Ahmet Mete'ye namaz kıldırdı diye verilen hapis cezası Batı Trakya'daki Türklerin yaşadıkları hukuksuzlukları gösteren somut bir örnektir.
Batı Trakya 27.2.2020
Bakan Gül'den Yunanistan'da tutuklanan müftü ile ilgili açıklama
Bakan Gül, Yunanistan, İskeçe'nin seçilmiş müftüsü Ahmet Mete'nin tutuklanması ile ilgili olarak Twitter hesabından açıklama yaptı. Bakan Gül, açıklamasında, "İskeçe'nin seçilmiş müftüsü Ahmet Mete'ye namaz kıldırdı diye verilen hapis cezası Batı Trakya'daki Türklerin yaşadıkları hukuksuzlukları gösteren somut bir örnektir.
Batı Trakya 26.2.2020
Adalet Bakanı Gül, Yunanistan'da seçilmiş müftüye verilen hapis cezasını kınadı
Gül, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, şunları kaydetti: "İskeçe'nin seçilmiş müftüsü Ahmet Mete'ye 'namaz kıldırdı' diye verilen hapis cezası, Batı Trakya'daki Türklerin yaşadıkları hukuksuzlukları gösteren somut bir örnektir.
Batı Trakya 26.2.2020
Çavuşoğlu'ndan, Yunanistan'da seçilmiş müftüye verilen hapis cezasına tepki
Yunanistan'da, Batı Trakya Müslüman Türk azınlığın dini liderleri, müftüler ve azınlığa ait vakıfların idare heyetleri devlet tarafından yapılan atama yoluyla belirleniyor.
Batı Trakya 26.2.2020
Yunanistan'da seçilmiş müftüye 4 ay hapis cezası
Yunanistan'da, Batı Trakya Müslüman Türk azınlığın dini liderleri, müftüler ve azınlığa ait vakıfların idare heyetleri devlet tarafından yapılan atama yoluyla belirleniyor.
Batı Trakya 24.2.2020
İHH Balkan Raporu'nu yayımladı
Sancak bölgesinin akıbeti ve Yunanistan'da Batı Trakya ve Çamerya bölgelerinde yaşamakta olan Türk ve Arnavut azınlıkların karşı karşıya kaldığı problemler ve bölge ülkelerinin karşı karşıya kaldıkları yolsuzluk, göç ve işsizlik gibi sorunların ele alındığı raporda uluslararası aktörlerin bölgedeki etkileri analiz edildi.
Batı Trakya 22.2.2020
Balkanlar'da yaşayan Türklerden "Türkçenin korunması talebi"
Yunanistan'da azınlık okullarından, Yunan okullarına yönelik ortaya çıkan gönüllü olmayan ama zaruri hale gelmeye başlayan geçişin önlenmesi gerektiği vurgulanan bildiride, şunlar kaydedildi: "Bununla birlikte, Batı Trakya'da azınlık okullarında görev yapan öğretmenlerin Türkiye'de hizmet içi eğitim almalarına müsaade edilmesi gerekiyor.
Batı Trakya 22.2.2020
Ressam Musa Aktaş'ın 30. yıl resim sergisi sanatseverlerle buluştu
Eserlerinde genellikle kadın figürüne yer veren Aktaş, şunları kaydetti: "Bu durum sanıyorum herhalde bilinçaltına gidersek, çok küçükken annemin gözümde çok güçlü bir kadın figürü olarak canlanmasıdır. Çünkü babam sürekli gurbetteydi. Bizi hem anne hem baba olarak annem çekip çevirirdi. Ben onu hep bu yüzden güçlü hatırladım. Hala da güçlüdür. Kadın figürüne eğilmemin nedeni bu olsa gerek. Fakat son zamanlarda artık erkek figürlerine de yer veriyorum. Kadın ve erkeği birlikte kompoze etmeye çalışıyorum." Aktaş, sergi projesini yurt dışına da taşımak istediğini ifade ederek, "İlk olarak Yunanistan'da Batı Trakya'da Türklerin yaşadığı bölgede, bazı politik engelleri aşabilirsek bir sergi yapmak istiyorum.
Batı Trakya 20.2.2020
SETA'da Bulgaristan Türklerinin sorunları tartışıldı
"Yarım hilal" Eren, "Los Angeles'ta bindiğiniz taksinin Pakistanlı şoförünün sizden ücretin yarısını almadığını gördüğünüzde 'gönül coğrafyasını' anlayabiliriz. Uzağa gitmeyelim, Akdeniz ve Ege haritaları göz önüne getirildiğinde Kıbrıs, Rodos-İstanköy ve Batı Trakya dahil edilince bir 'yarım hilal' oluşur ve bu yarım hilal Türk insanı için önemli.
Batı Trakya 20.2.2020
TBMM Genel Kurulu'nda, 'Müslüman Yunan Azınlık' açıklamasına tepki
TBMM Genel Kurulu'nda, Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos'un, Batı Trakya'yı ziyaretinde Müslüman Türk azınlığın kimliğine ilişkin kullandığı "Müslüman Yunan Azınlık" ifadesi kınandı.
Batı Trakya 20.2.2020
TBMM Genel Kurulu'nda, 'Müslüman Yunan Azınlık' açıklamasına tepki
TBMM Genel Kurulu'nda, Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos'un, Batı Trakya'yı ziyaretinde Müslüman Türk azınlığın kimliğine ilişkin kullandığı "Müslüman Yunan Azınlık" ifadesi kınandı.
Batı Trakya 19.2.2020
TBMM Genel Kurulu
"(Müslüman Yunan azınlık) ifadesini kınıyoruz" AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş ise Yunanistan Cumhurbaşkanının Batı Trakya'yı ziyaretinde Müslüman Türk kimliğine yönelik kullandığı "Müslüman Yunan azınlık" ifadesini kınadıklarını söyledi.
Batı Trakya 19.2.2020
BBP Genel Başkanı Destici, gündemi değerlendirdi Açıklaması
Destici, Batı Trakya'da Türklerin yaşadığı sorunlara değinerek, Türkiye nüfusundan bir milyon kişinin bölgeyi ziyaret etmesi halinde buradaki Türk-Müslüman varlığının güçleneceğini ifade etti.
Şu an buradasınız: Batı Trakya Haberleri | Batı Trakya Haber - Haberler - Batı Trakya haberleri, son dakika batı trakya haber ve gelişmeleri burada. Batı Trakya'da Ramazan Bayramı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 26.5.2020 16:29:21. #1.15#
title