Batı Trakya Haberleri

Batı Trakya haber, Batı Trakya son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Batı Trakya - 16.05.2021
Milletvekili Kılıç, Kuzey Makedonyalı öğrencilerle çevrim içi bayramlaşma programına katıldı
Çevrim içi gerçekleşen bayramlaşmada konuşan Kılıç, Batı Trakya, Bulgaristan ve Balkanlar'dan gelen Türk vatandaşlarının, Türkiye'nin asli evlatları olduğunu belirtti.
Batı Trakya - 10.05.2021
Balkan edebiyatının usta kalemleri ana dillerinden tercümeyle Türk okurlarla buluşuyor (2)
Balkanlar üzerine çalışmalarıyla bilinen yazar Ayhan Demir, Ketebe Yayınları bünyesinde 20 Balkan edebiyatçısının 50'ye yakın eserini ana dillerinden tercümeyle Türkçeye kazandırdıklarını söyledi. Balkanların usta kalemlerini Türk okuruna tanıtmak için yıllardır kalem oynatan, aynı zamanda Ketebe Yayınları Balkan Kitapları Editörlüğünü yürüten Demir, Balkan edebiyatı ve edebiyatçılarının Türkiye'deki yerini ve önemini AA muhabirine anlattı. Balkan edebiyatından bahsedilince akla gelen isimlerin Meşa (Mehmed) Selimoviç, İvo Andriç ve İsmail Kadare'den ibaret olduğunu dile getiren Demir, bölge halklarının tanıdığı Türk edebiyatçılarının da aynı şekilde birkaç ismi geçmediğini söyledi. "Balkanlar'da sadece toprak kaybetmedik, o topraklardaki akrabalarımızı da kaybettik" Demir, Bosna Hersek'in İliyaş şehrinde Necad İbrişimoviç ile 2009'da bir röportaj yaptığını aktararak, "Rahmetli Necad İbrişimoviç, çağdaş Balkan edebiyatı ve özellikle çağdaş Bosna edebiyatının içerisinde en önemli kalemlerden birisidir. Onu bizim için önemli yapan kaleminin kıymetli ve kuvvetli olmasının yanı sıra Bosna Savaşı yıllarında hem kalemiyle hem de tüfeğiyle vatanını savunmuş olmasıdır. Bir yandan edebiyata kalemiyle sarılırken öte yandan da vatanına ve toprağına tüfeğiyle sarılmış kıymetli bir isimdir." dedi. Necad İbrişimoviç ile gerçekleştirdiği uzun röportaj sonrasında, Balkan edebiyatıyla ilgili özel bir çalışma yapmaya karar verdiğini belirten Demir, şöyle devam etti: "1911 yılında vefat eden bir kişi Üsküp, Selanik, Manastır gibi şehirleri bizim bilerek hayata gözlerini yumdu. Kısa bir süre sonra birkaç ay içerisinde, kimse ne olduğunu anlamadan, İstanbul'dan ve Trabzon'dan önce fethedilen bu şehirleri kaybettik. Dedeağaç, İskeçe, Gümülcine gibi Edirne Vilayeti'nin birçok kıymetli beldesi elimizden kaydı gitti. Drama ve Vardar Yenicesi gibi yerleşim yerlerini bir günde kaybettik. Bu tarihten sonra yaklaşık yüz yıl boyunca, bu topraklardaki akrabalarımızdan ayrı kaldık. Yani biz sadece Balkanlarda toprak kaybetmedik, aynı zamanda o topraklardaki akrabalarımızı da kaybettik. Büyük Osmanlı ailesinin Balkan kolundan ayrılmış olduk." Türkiye'de yaşayan ve Suriye'de evi veya akrabası bulunan Suriyelilerin, Gaziantep ve çevre illerden, bayram ziyareti için Halep başta olmak üzere pek çok bölge şehrine gidip döndüklerini belirten yazar, bu durumun benzerinin Balkanlar için de mevzubahis olduğunu ifade etti. Demir, bu durumun bugün Suriye'de de yaşandığına işaret ederek, şunları kaydetti: "Aynı şey Balkanlar için de geçerli. Kosova, Makedonya, Arnavutluk, Yunanistan, Batı Trakya ve Bulgaristan'da yaşayan bazı Türklerin, Müslümanların, Arnavutların, Boşnakların akrabaları, İstanbul'da, İzmir'de, Bursa'da, Eskişehir'de yaşıyor.
Batı Trakya - 05.05.2021
Son dakika haber... Dışişleri Bakan Yardımcısı Kıran: "Yunanistan'daki Türk Azınlık haklarının aşındırılmasına sessiz kalmamız beklenmemeli"
Kıran, Türkiye'nin Gümülcine Başkonsolosluğunda düzenlediği basın toplantısında, Selanik ve Batı Trakya ziyaretine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Batı Trakya - 04.05.2021
Dışişleri Bakan Yardımcısı Kıran, Selanik ve Batı Trakya'yı ziyaret edecek
Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran'ın, Selanik ve Batı Trakya'yı ziyaret edeceği bildirildi.
Batı Trakya - 04.05.2021
Dışişleri Bakan Yardımcısı Kıran, Selanik ve Batı Trakya'ya gidecek
DIŞİŞLERİ Bakanlığı'nca Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran'ın 5-6 Mayıs'ta Selanik ve Batı Trakya'yı ziyaret edeceği açıklandı.
Batı Trakya - 01.05.2021
TRT Genel Müdürü Eren: "TRT her zaman kendi ile yarışan bir yol çizerek başarıya ulaşmıştır"
Diziler dışında film yapımlarına devam ediyoruz. Bu toplumun gönlünde derin izler bırakmış hikayeleri ölümsüzleştirerek onların hatırasını yaşatma yönünde yapımlarımız olacak. Bunlardan birisi, 2017'de Maçka'da teröristlerin saklandığı yeri güvenlik güçlerine gösterirken şehit olan Eren Bülbül ve Jandarma Astsubay Başçavuş Ferhat Gedik'in içimizi yaralayan kaybı "Kesişme: İyi ki Varsın Eren" adıyla film olacak. Batı Trakya Türklerinin hak ve hürriyet mücadelesinin manevi lideri olarak bilinen Dr.
Batı Trakya - 28.04.2021
Edirne'den kısa kısa
MHP'nin birlik ve kardeşliğin ocağı olduğunu ifade eden Tercan, açıklamasında şunları kaydetti: "MHP ilke, ülkü ve ahlak meşalesidir, MHP Edirne'dir. Edirne halkının özü ve özetidir. Mutlu ve müreffeh Edirne için. Gülen yüz, dik baş, tok karın, mutlu yarınlar için. Haydi ayağa kalkalım MHP'nin başarısı için el ele, omuz omuza verelim, Edirne'yi CHP'den kurtaralım. Sabır ağır bir imtihandır. Ama unutma ki hükümde kesindir. Allah sabredenlerle beraberdir. Göreceksin yarınlar, dünden daha güzel olacak. Şanlı bir maziden geliyoruz. Bu yüzden devraldığımız bayrağı aynı onurla gelecek nesillere taşımalıyız. Bunun için de en büyük zenginliğimizin imanın, inancının haklılığı, birlik ve beraberliğimizdir." TÜ Öğretim Üyesi Kılıç, çevrim içi konferansa konuşmacı olarak katıldı Trakya Üniversitesi (TÜ) Balkan Araştırma Enstitüsü Balkan Tarihi Ana Bilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Ayşegül Kılıç, Batı Trakya Azınlığı Kültür ve Eğitim Şirketi (BAKEŞ) tarafından düzenlenen "Batı Trakya'da Türk İzleri, Gazi Evrenos Bey- İmaret ve Dimetoka Çelebi Sultan Mehmed Camii" başlıklı konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Batı Trakya - 28.04.2021
İzmir'deki göçmen derneklerinden Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesine tepki
İzmir'de Balkan göçmenlerinin oluşturduğu bazı sivil toplum kuruluşları, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın Ankara ziyaretinde Batı Trakya'daki Müslüman Türk azınlığın kimliğine ilişkin kullandığı ifadeler ile ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesine...
Batı Trakya - 28.04.2021
Yunanistan'da azınlık mensubu Türk öğretmenler Kovid-19 aşı listesine alınmadı
Yunanistan'da, Batı Trakya'daki Türk azınlık okullarında görev yapan azınlık mensubu öğretmenlerin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında Sağlık Bakanlığınca zorunlu olarak aşılanması kararlaştırılan eğitimciler arasında yer almadığı belirtildi.
Batı Trakya - 25.04.2021
Bursa iş dünyasından ABD Başkanı Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesine tepki
"Bursa inşaat sektörü olarak boykota hazırız" Batı Trakya Türkleri Yönetici ve Sanayi İş Adamları Derneği (BATISİAD) Başkanı Ahmet Er de bu mesnetsiz suçlamaların tertemiz Türk tarihini lekeleyemeyeceğine dikkati çekti.
Batı Trakya - 21.04.2021
Çavuşoğlu: Dendias, dürüst ve samimi davranmadı (2)
'BÜYÜKELÇİ ATAMALARI DAHİL ATACAĞIMIZ ADIMLARI KONUŞURUZ' Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin Mısır ile ilişkilerine ilişkin değerlendirmede bulundu. Mısır'la temaslar koptuktan sonraki süreçte de bakan düzeyinde görüşmeler olduğunu bildiren Çavuşoğlu, "Mısır'la temaslar koptuktan sonra, belli bir süre geçtikten sonra, Sayın Cumhurbaşkanımız bizlerin bakan düzeyinde Mısır'la temaslarda bulunabileceğini söylemişti. Sayın Şükri ile defalarca uluslararası toplantılar marjında bir araya geldik. En son 2019 Eylül ayında kendisiyle görüştük, bazı yol haritaları üzerinde çalıştık. Zaman uygun değilmiş, bugün uygunlaştı. Biz o zaman prensip olarak özellikle uluslararası platformda birbirimizin aleyhine olmama konusunda anlaşmıştık. O ilkelere bizim tarafımızdan uyuldu, uyulmayınca biz de karşılık verdik. En son Nijer'de yapılan İslam İşbirliği Teşkilatı Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda, Batı Trakya Türkleri ve Kıbrıs'la ilgili bir öneriye karşı çıkıyordu, Mısır ve bazı ülkeler.
Batı Trakya - 20.04.2021
Bahçeli, MHP TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu: (3)
Gayriaskeri statüde olması antlaşmalarla güvenceye alınan 12 Ada'yı silah ve askerle dolduran Yunanistan'ın, hem suçlu hem de korkak olduğunu vurgulayan Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü: "Batı Trakya'da Müslüman azınlıktan bahseden bu çürük kafaların, oradaki azınlığın aynı zamanda Türk olduğunu, bu gerçeği değiştirmeye hiçbir çapulcunun, hiçbir muhasım ülkenin takatinin yetmeyeceğini bilmeleri ve kabullenmeleri şarttır.
Batı Trakya - 19.04.2021
TRT, Dr. Sadık Ahmet'in hayatını beyaz perdeye taşıyacak
TRT, Batı Trakya Türklerinin hak ve özgürlük mücadelesinin lideri, Gümülcineli tıp doktoru ve siyasetçi Sadık Ahmet'in hayatını beyaz perdeye aktaracak.
Batı Trakya - 17.04.2021
Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneğinden Yunan Dışişleri Bakanı Dendias'a tepki
Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın, Ankara ziyaretinde Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığın kimliğine ilişkin kullandığı ifadelere tepki gösterdi.
Batı Trakya - 17.04.2021
Son dakika haber: Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonundan Yunan Dışişleri Bakanı Dendias'a tepki
Son dakika gündem haberine göre Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Sabri Mutlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın, Ankara ziyaretinde Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığın kimliğine ilişkin kullandığı ifadelere tepki gösterdi.
Batı Trakya - 16.04.2021
Son dakika haberleri | Batı Trakyalı Türklerden Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias'a tepki
Edinilen son dakika haberine göre Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın, Ankara ziyaretinde Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığın kimliğine ilişkin kullandığı ifadeler, azınlık kurum ve kuruluşlarınca tepkiyle karşılandı.
Batı Trakya - 16.04.2021
Son dakika haberleri! Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı: (1)
Erdoğan, şöyle devam etti: "Fakat Dışişleri Bakanımızla yaptıkları görüşmede ise maalesef iş çok daha farklı bir zemine kaydı. Tabii Dışişleri Bakanımız, Dendias'ın bu davranışları, tutumu karşısında ona haddini bildirdi. Daha yumuşak da olamazdı. O da zaten millet olarak, ülke olarak bize yakışmazdı. Gereken yaklaşımı, değerlendirmeyi yapmak suretiyle işi bitirmiş oldular. Tabii bunu biz doğru bulmuyoruz. Yani bir taraftan bir uyum süreci olsun, bir taraftan Türkiye-Yunanistan arasında ben kendisine de söyledim, yani aramıza başkalarını sokmayalım, Avrupa Birliği, şu, bu, bunlar girmesin. Biz iki komşu ülke ve tarihi itibarıyla da çok farklı yaklaşımları olan, sıcak ilişkileri olan iki ülkeyiz." Erdoğan, 150 bin civarında soydaşın Batı Trakya'da yaşadığını vurgulayarak, şunları kaydetti: "Bunlar bir şeyi ifade ediyor.
Batı Trakya - 06.04.2021
Batı Trakya Türkleri azınlık okullarında encümen seçimlerinin yapılması talebiyle gösteri düzenledi
Batı Trakya'da Türk veliler, azınlık okullarında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını gerekçesiyle dondurulan encümen heyeti seçimlerinin gerçekleştirilmesi talebiyle gösteri yaptı.
Batı Trakya - 26.03.2021
KARDEF yönetiminden OMÜ Rektörü Prof. Dr. Ünal'a ziyaret
Daha sonra Meriç, telefonla Türkiye'nin Selanik Başkonsolosu Efe Ceylan ile görüşerek, Batı Trakya'da yaşayan Türk öğrencilerin OMÜ'nün eğitim imkanlarından yararlanması konusunda Rektör Ünal ile görüştürdü.
Batı Trakya - 19.03.2021
Prof. Dr. Halit Eren: İslam kültür, sanat ve tarihine adanan 40 yıl (1)
İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezinin (IRCICA) Genel Direktörlüğünü 16 yıl yürüten Prof. Dr. Halit Eren, 1981'den itibaren çalışmaya başladığı kurumda hayata geçirdiği projelerle İslam kültür ve medeniyetine önemli katkı sundu. AA muhabirinin çeşitli kaynaklardan derlediği bilgilere göre, 1953'te Gümülcine'de (Batı Trakya, Yunanistan) dünyaya gelen Eren, ilk ve orta tahsilini Batı Trakya'da, lise öğrenimini Sakarya İmam Hatip Lisesi'nde, yüksek tahsilini ise 1976'da İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü'nde tamamladı.
Batı Trakya - 11.03.2021
IRCICA Genel Direktörlüğü'ne Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç atandı
Prof. Dr. Halit Eren 1953 yılında Gümülcine'de (Batı Trakya, Yunanistan) dünyaya gelen Halit Eren, ilk ve orta tahsilini Batı Trakya'da, lise öğrenimini Sakarya'da, yüksek tahsilini 1976'da İstanbul'da tamamladı.
Batı Trakya - 26.02.2021
MHP Genel Başkan Yardımcısı Aydın'dan Türk Dünyası gündemine dair açıklama Açıklaması
Uzak Doğudan Orta Doğuya, Balkanlardan Kafkaslara kadar dünyanın birçok coğrafya ve ülkesini kendine yurt edinmiş soydaş, akraba ve dostların karşılaştıkları sorunların ve sıkıntıların farkında ve bilincinde olduklarını belirten Aydın, şöyle devam etti: "Türk milleti, dünden bugüne her zaman hak ve hakikatin savunucusu olarak dost ve mazlumlara güven ve umut art niyet sahiplerine yani düşmanlara da korku ve endişe kaynağı olmuştur. Bu bilinçle, günümüzde özellikle ve öncelikle Doğu Türkistan ve Batı Trakya Türklüğüne reva görülen demokrasi ve temel insan haklarıyla bağdaşmayan uygulamaları asla kabul etmediğimiz, yapılanları da uluslararası her platform ve bağlamda dünya kamuoyunun dikkatlerine ve ilgilerine sunup bir an önce çözüme ulaşması için azami gayret içinde olduğumuzu belirtmek isteriz.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Batı Trakya Haberleri | Batı Trakya Haber - Haberler - Batı Trakya haberleri, son dakika batı trakya haber ve gelişmeleri burada. Milletvekili Kılıç, Kuzey Makedonyalı öğrencilerle çevrim içi bayramlaşma programına katıldı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 18.05.2021 02:20:07. #1.13#

title