Basra Körfezi Haberleri

Basra Körfezi haber, Basra Körfezi son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Basra Körfezi - 24.02.2021
Son dakika haberleri | İran Dışişleri Bakanı, Güney Koreli mevkidaşıyla "ülkesinin bloke edilen parasını" görüştü
İran Devrim Muhafızları Ordusu Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, 4 Ocak'ta Basra Körfezi'nde Güney Kore bandıralı petrol tankeri MT Hankuk Chemi'yi alıkoyduğunu açıklamıştı.
Basra Körfezi - 22.02.2021
Son dakika haber! Fransa, Doğu Akdeniz, Hint Okyanusu ve Basra Körfezi'ne uçak gemisi gönderdi
Son dakika haberlerine göre Fransa'nın uçak gemisi Charles de Gaulle ve 20 Rafale tipi savaş uçağını Akdeniz, Hint Okyanusu ve Basra Körfezi'ne gönderdiği bildirildi.
Basra Körfezi - 15.02.2021
İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ABD yönetimine yaptırımları kaldırma çağrısı yaptı
Basra Körfezi'ndeki ülkelerin diyalog ve iş birliğini memnuniyetle karşıladıklarını aktaran Ruhani, "Barış ve istikrar bölge ülkelerinin müzakere ve iş birliğiyle mümkündür.
Basra Körfezi - 14.02.2021
İran ve Rusya Hint Okyanusu'nda ortak askeri tatbikat düzenleyecek
Askeri tatbikatın ay içinde gerçekleştirileceği belirtiliyor. İran, Rusya ve Çin, 27-29 Aralık 2019'da Hint Okyanusu'nun kuzeyi ve Basra Körfezi'ndeki Hürmüz Boğazı'nda ortak tatbikat düzenlemişti.
Basra Körfezi - 09.02.2021
Son dakika haber: Ruhani'den "nükleer anlaşmada ilk adımı kimin atacağı" tartışmalarına yanıt Açıklaması
Ruhani, nükleer anlaşmaya dönüş konusunda ilk adımı kimin atması gerektiğine ilişkin, şunları söyledi: "Anlaşmadan ayrılan taraf biz olmadık ki ilk adımı atalım. Bunda hiçbir tereddüt yok. Anlaşmadan ayrılan ve uluslararası anlaşmalara aykırı olarak halkımıza her türlü zulmü reva görenler, nükleer anlaşmaya da ilk dönen taraf olmalıdır." "P5+1 ülkeleri taahhütlerini uygularsa biz de bir saat sonra taahhütlerimize uyarız" Uluslararası Atom Enerjisi Ajansının (UAEA) yayımladığı 15 rapora göre, İran'ın yükümlülüklerine bağlı kaldığının teyit edildiğini aktaran Ruhani, şunları kaydetti: "Bugün kimse İran'dan bir şey bekleyemez. İran, tüm taahhütlerine bağlı kalmıştır. Tekrar ilan ediyoruz: P5+1 ülkeleri nükleer anlaşmadaki tüm taahhütlerini uygularsa biz de bir saat sonra taahhütlerimize uyarız. 6 ülkenin taahhütlerine bağlı kaldığı açık bir şekilde açıklığa kavuşursa biz de bağlı kalırız. ABD'nin nükleer anlaşmadaki taahhütlerine döndüğü gün biz de bu noktadaki taahhütlerimize uymaya hazırız." İran'ın komşular, Irak ve Basra Körfezi'ndeki ülkelerle diyalog geliştirmeye ve sorunları çözmeye hazır olduğunu belirten Ruhani, "İran net bir şekilde, bölgesel sorunların bölge ülkeleri tarafından çözülmesi gerektiğini duyuruyor.
Basra Körfezi - 09.02.2021
Gaziantep'in han ve bedestenleri hem turizme hem ticarete katkı sağlıyor
"Ticaret arttıkça han yapımı artmıştır" Şehrin asırlardır ticaretiyle adından söz ettirdiğine dikkati çeken Yakar, bunun hanların sayısını da arttırdığını belirterek şunları kaydetti: "17. yüzyılda Osmanlı'nın birçok bölgesinde ayaklanmalar ve iç karışıklıklar sürerken Antep'te ticaret yapılarının sayısında artış olmuştur. Kemikli Bedesten, Mecidiye Hanı, Tuz Hanı, Şire Hanı gibi yapılar bu dönemden sonra inşa edilen büyük hanlardır. Şehrin 17. yüzyılda da diğer bölgelerin aksine ticaretteki canlılığını devam ettirme sebebi, Süveyş Kanalı'nın inşasına kadar Anadolu'yu Basra Körfezi'ne bağlayan ticaret yolları üzerinde bulunmasıdır.
Basra Körfezi - 07.02.2021
İran "Fars Körfezi" yerine "Arap Körfezi" ifadesini kullanan Rusya'ya nota verdi
Türkiye'de Basra Körfezi olarak bilenen bölge için İran "Fars Körfezi", Arap ülkeleri ise "Arap Körfezi" ifadesini kullanıyor.
Basra Körfezi - 04.02.2021
İran: ABD ve İsrail, nüfuzlarını arttırmak için terörizmi araç olarak kullanıyor
İran'ın Basra Körfezi ve Umman Denizi ile uzun bir kıyısı olduğunu ve stratejik Hürmüz Boğazı'nı da kontrol ettiğini savunan Hatemi, ülkesinin Hint Okyanusu'nda deniz üzerinden Kafkasya, Avrupa ve Batı Asya'ya bağlandığını belirtti.
Basra Körfezi - 02.02.2021
İran el koyduğu Güney Kore petrol tankerini serbest bıraktı
İran Devrim Muhafızları Ordusu Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, 4 Ocak'ta Basra Körfezi'nde Güney Kore bandıralı petrol tankeri MT Hankuk Chemi'yi alıkoyduğunu açıklamıştı.
Basra Körfezi - 24.01.2021
İran, Suudi Arabistan ile sorunların çözümü için müzakerelere hazır olduğunu bildirdi
İranlı Öğrenciler Haber Ajansı'na (ISNA) konuşan Hatibzade, Katar'ın "Basra Körfezi'ndeki Arap ülkeleri ile İran arasında diyalog" çağrısı ve gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Basra Körfezi - 17.01.2021
Son dakika haberi | ABD'nin iki bombardıman uçağı İsrail hava sahasından Basra Körfezi'ne geçti
Son dakika haberleri: ABD ordusuna ait iki B-52 bombardıman uçağı, İsrail hava sahasını kullanarak Basra Körfezi'ne geçiş yaptı.
Basra Körfezi - 16.01.2021
İran'da Kovid-19 salgınında yeni dalga korkusu
İran resmi haber ajansı IRNA'ya göre, Reisi, başkent Tahran'da yaptığı açıklamada, özellikle yurt içi turizmin önemli merkezleri Hazar Denizi ve Basra Körfezi kıyılarındaki bölgelere son dönemde artan seyahatler konusunda halkı uyardı.
Basra Körfezi - 16.01.2021
İran'da 5,5 büyüklüğündeki depremde 80 köy evi zarar gördü
Basra Körfezi kıyısındaki Hürmüzgan eyaletini sarsan depremin çevre yerleşim yerlerinde de hissedildiği bildirilmişti.
Basra Körfezi - 16.01.2021
İran'da 5,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi
Basra Körfezi kıyısında bulunan eyaleti sarsan depremin 19 kilometre derinlikte meydana geldiği belirtildi.
Basra Körfezi - 15.01.2021
Son Dakika | Türkiye yeni nesil uydularıyla uzay gücü olma yolunda
Kapasitelerini ve teknolojilerini her yeni modelde artıran uydular, geniş bir alanda sahip oldukları hakimiyetle veri toplama imkanı sağlıyorlar. Fırlatılacak TÜRKSAT 5A ve 6A haberleşme uydularıyla Ka-Band [1] hizmetleri küresel düzeye çıkarak, 2021 yılı içinde Türkiye'nin ulusal güvenliğini de yakından ilgilendiren bölgeler (Ortadoğu'nun tamamı, Basra körfezi, Kızıldeniz, Akdeniz, Kuzey ve Doğu Afrika ve Nijerya ve Güney Afrika) kapsam içine dahil edilmiş olacak.
Basra Körfezi - 14.01.2021
İran'ın Yemen üzerinden İsrail, Suudi Arabistan ve ABD hedeflerine saldırı düzenleyebileceği iddia edildi
İran'ın Yemen'deki Husi güçlerine 2 bin kilometre menzile sahip "intihar droneları" gönderdiği ve ilerleyen günlerde Yemen üzerinden İsrail, Suudi Arabistan ya da ABD'nin Basra Körfezi'ndeki hedeflerine saldırı düzenleyebileceği öne sürüldü.
Basra Körfezi - 13.01.2021
Körfez zirvesi sonrası bölgede oluşan yeni dinamikler
Bütün bu siyasi değişim atmosferinde ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sonrası yeni oluşan ekonomik dengeler sürecinde, Arap monarşilerinin Körfez, Afrika ve Ortadoğu'da yürüttükleri jeostratejik ve jeopolitik mücadeleden ve bu bağlamda Katar'a uyguladıkları baskılardan sonuç alamamış olmaları, ABD'deki başkan değişimi, demokratların yeniden iktidara gelişiyle endişelerin artması, hatta Katar'a hava sahasını açan İran'ın bu hava sahasından gelir elde etmesinin ABD politikalarıyla çelişmesi, İran'ın Katar'la ekonomik ilişkilerini sürdürmesi ve bunun sonucunda Katar'la İran arasında daha sıcak ilişkilerin gelişmesi gibi çeşitli faktörler, Basra körfezindeki ilişkilerde değişiminin tetikleyicisi oldu denilebilir.
Basra Körfezi - 11.01.2021
İran Dışişleri Bakanı, mali kaynaklarını bloke eden Güney Kore'nin imajının olumsuz etkilendiği söyledi
İran resmi haber ajansı IRNA'ya göre, Cevad Zarif, İran'ın, Basra Körfezi'nde Güney Kore bandıralı bir petrol tankerine el koymasının ardından müzakerelerde bulunmak üzere başkent Tahran'a gelen Güney Kore Dışişleri Bakan Yardımcısı Çe Cong-Kong başkanlığındaki heyet ile görüştü.
Basra Körfezi - 11.01.2021
İran bloke döviz rezervleriyle ilgili Güney Kore'nin ABD'den bağımsız hareket etmesini istedi
İran resmi haber ajansı IRNA'ya göre, Merkez Bankası Başkanı Himmeti, İran'ın, Basra Körfezi'nde Güney Kore bandıralı bir petrol tankerine el koymasının ardından müzakerelerde bulunmak üzere başkent Tahran'a gelen Güney Kore Dışişleri Bakan Yardımcısı Çe Cong-Kong başkanlığındaki heyet ile görüştü.
Basra Körfezi - 11.01.2021
Son dakika haberi... İran, Güney Kore heyeti ile bloke edilen döviz rezervlerini görüştü
İran resmi haber ajansı IRNA'ya göre, Bakan Yardımcısı Arakçi, İran'ın, Basra Körfezi'nde Güney Kore bandıralı bir petrol tankerine el koymasının ardından müzakerelerde bulunmak üzere başkent Tahran'a gelen Güney Kore Dışişleri Bakan Yardımcısı Çe Cong-Kong başkanlığındaki heyet ile görüştü.
Basra Körfezi - 09.01.2021
İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi, Japon basınına konuştu Açıklaması
"Güney Kore'nin fonlara el koyma hakkı bulunmuyor" Arakçi, geçen hafta Basra Körfezi'nde el konulan Güney Kore tankerine ilişkin "Geminin çevreyi kirlettiğine dair belge ve kanıtlar bulunuyor.
Basra Körfezi - 07.01.2021
Eski BM Temsilcisi Selame: "Yaşananlar ABD'nin diğer ülkelerden farklı olmadığını gösterdi"
Eski Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame, ABD Başkanı Donald Trump yanlılarının Kongre binasını basmasının ABD'nin başka ülkelerden farkı olmadığını gösterdiğini belirtti.
Basra Körfezi - 07.01.2021
Güney Kore'den heyet, alıkonulan tankerle ilgili görüşmek için İran'a gitti
İran, MT Hankuk Chemi'yi alıkoyulduğunu duyurmuştu İran Devrim Muhafızları Ordusu Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, 4 Ocak'ta Basra Körfezi'nde Güney Kore bandıralı petrol tankeri MT Hankuk Chemi'yi alıkoyduğunu açıklamıştı.
Basra Körfezi - 06.01.2021
Endonezya, Güney Kore bandıralı tankere el koyan İran'a nota verdi
İran Devrim Muhafızları Ordusu Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, 4 Ocak'ta Basra Körfezi'nde Güney Kore bandıralı petrol tankeri MT Hankuk Chemi'ye el koyduğunu duyurmuştu.
Basra Körfezi - 06.01.2021
Brent petrolün varili 53,88 dolar
Ayrıca, İran'ın pazartesi günü Basra Körfezi'nde Güney Kore bandıralı bir petrol tankerini çevre kirliliğine yol açtığı için alıkoyduğunu açıklamasının ardından iki ülke arasında yaşanan gerilim de fiyatların yükselişinde etkili oldu.
Basra Körfezi - 06.01.2021
İran, Güney Kore'nin alıkonulan tankerle ilgili bölgeye askeri güç göndermesini eleştirdi
İran Dışişleri Bakanlığı, Basra Körfezi'nde "çevre kirliliğine yol açtığı gerekçesiyle" alıkonulan Güney Kore bandıralı petrol tankeriyle ilgili bölgeye askeri güç gönderen Seul hükümetinin tutumunu reddettiklerini açıkladı.
Basra Körfezi - 05.01.2021
İran'ın el koyduğu Güney Kore bandralı tankerle ilgili diplomatik çözüm arayışları
İran'ın, Güney Kore bandıralı petrol tankerine Basra Körfezi'nde kirliliğe yol açması nedeniyle el koymasının ardından iki ülke arasında diplomatik çözüm arayışları başladı.
Basra Körfezi - 05.01.2021
Son Dakika | İran: Güney Kore 7 milyar dolarımızı rehin tutuyor
İran'ın söz konusu gemiye Basra Körfezi'ne petrol kirliliği yayması nedeniyle el koyduğunu belirten Rebii, geminin olaydan önce bu konuda uyarıldığını belirtti.
Basra Körfezi - 04.01.2021
İran Devrim Muhafızları Güney Kore bandıralı bir tankere el koydu
İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun Basra Körfezi'nde Güney Kore bandıralı bir petrol tankerine el koyduğu bildirildi.
Basra Körfezi - 04.01.2021
İranlı yetkiliden ABD'nin uçak gemisini bölgeden çekmemesine tepki Açıklaması
İran resmi ajansı IRNA'ya göre, Hatibzade başkent Tahran'da düzenlediği basın toplantısında Orta Doğu'da artan gerilimin kaynağının ABD güçlerinin varlığı olduğuna işaret ederek, Pentagon'un daha önce İran'ın muhtemel saldırılarından etkilenmemesi için Basra Körfezi'nden çekeceğini açıkladığı USS Nimitz uçak gemisinin bölgede kalmasına yönelik yeni kararı hakkında konuştu.
Basra Körfezi - 02.01.2021
Tahran ile Abu Dabi arasında egemenlik tartışmalarına neden olan adayı ziyaret eden İranlı komutan ABD'yi uyardı
İran Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı Tümgeneral Hüseyin Selami, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve İran'ın egemenlik iddiasında bulunduğu Basra Körfezi'ndeki Ebu Musa Adası'nı ziyaret etti.
Basra Körfezi - 01.01.2021
Basra Körfezi'nde tankerin gövdesinde mayın tespit edildi
Irak ordusu, Basra Körfezi'nde bir tankerin gövdesinde yapışan mayın tespit edildiğini ve uluslararası sulardaki petrol tankerinin tahliye edildiğini duyurdu.
Basra Körfezi - 23.12.2020
Rusya, ABD'nin yeni yaptırımlarına karşılık verecek
"Filistin meselesi uluslararası kararlar çerçevesinde çözülmeli" Katar Dışişleri Bakanı Muhammed Bin Abdurrahman Al Sani ise Basra Körfezi'ndeki durumuna ilişkin, "Bölgedeki güvenlik, Katar için öncelikli konudur.
Basra Körfezi - 22.12.2020
İsrail gazetesi: Süveyş Kanalı'nı geçen İsrail denizaltısı, İran'a gözdağı veriyor
İsrail'e ait bir denizaltının Süveyş Kanalı'nı geçerek Basra Körfezi'ne doğru hareket ettiği belirtilirken, olayın "İran'a gözdağı vermeyi amaçladığı" kaydedildi.
Basra Körfezi - 21.12.2020
ABD'nin güdümlü füze denizaltısı Hürmüz Boğazı'nı geçti
ABD Donanmasından yapılan açıklamada, "USS Georgia, nükleer kapasiteli Ohio sınıfı güdümlü füze denizaltısı ile USS Port Royal ve USS Philippine Sea güdümlü füze kruvazörleri Basra Körfezi'ne girerken, Hürmüz Boğazı'nı geçti.
Basra Körfezi - 20.12.2020
Bağdat-Musul demir yolunun Türkiye'ye uzatılması projesinde çalışmalar başladı
Terör örgütü DEAŞ'ın saldırılarında tahrip edilen bazı köprü ve setlerin onarımına başlandığını ve bu işlemin 2 ay içinde tamamlanacağını kaydeden Bender, projenin asıl büyük adımını, Basra Körfezi'nde yer alan El-Fav Limanı'nın Türkiye'ye bağlanması aşamasının oluşturduğunu dile getirdi.
Basra Körfezi - 15.12.2020
Brent petrolün varili 50,02 dolar
Dün sabah Suudi Arabistan'ın batısındaki Cidde kentinde bulunan limanda bir tankere saldırı düzenlendiğini anımsatan Chalhoub, "Bu saldırı, Basra Körfezi'nin küresel petrol piyasaları için hassas bir bölge olmaya devam ettiğini gösteriyor ve küçük bir olayın bile petrol fiyatlarında etkili olabileceğini gösteriyor.
Basra Körfezi - 14.12.2020
İran Petrol Bakanı Zengene: "İran günlük 2 milyon 300 bin varil petrol ihraç edebilir"
Basra Körfezi'nde bulunan ve İran ile Katar arasında paylaşılan 9 bin 700 kilometrekarelik Güney Pars Doğalgaz Sahası, İran'ın gaz rezervlerinin yaklaşık yüzde 40'ını oluşturuyor.
Basra Körfezi - 14.12.2020
Dünyada 2020 böyle geçti (2)
23 Nisan İran Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı Tümgeneral Hüseyin Selami, Basra Körfezi'nde İran'a ait sivil ya da askeri deniz araçlarının güvenliğinin tehdit edilmesi halinde ABD'ye ait savaş gemilerinin vurulması emrini verdi.
Basra Körfezi - 12.12.2020
Japonya hükümetinden askeri misyonunun Orta Doğu görevine vize
Misyonun görevi istihbarat İstihbarat toplama faaliyetlerinde bulunacağı açıklanan askeri misyonun, edilen tüm bilgileri Japonya ile bağlantısı olan gemilerle ve ABD dahil diğer ülkelerle paylaşacağı belirtilmişti. Umman Körfezi, Arap Denizi'nin kuzey kısmı ve Aden Körfezi'nde görev alacak askeri gücün Hürmüz Boğazı'nda veya Basra Körfezi'nde bulunmayacağı bildirilmişti.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Basra Körfezi Haberleri | Basra Körfezi Haber - Haberler - Basra Körfezi haberleri, son dakika basra körfezi haber ve gelişmeleri burada. Netanyahu, İsrail şirketine ait yük gemisindeki patlamadan İran'ı sorumlu tuttu.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 2.3.2021 18:20:45. #1.15#
title