Amerikan Episkopal Kilisesi Eşcinsel Rahip Yasağını Kaldırdı

Amerikan Episkopal Kilisesi Eşcinsel Rahip Yasağını Kaldırdı

Amerikan Episkopal Kilisesi Eşcinsel Rahip Yasağını Kaldırdı
CHA - Haberler | Dünya

Amerika'da Başkanların Cemaati Olarak Tanınan Episkopal Kilise'si Dün Yaptığı Oylama ile Piskoposların Eşcinsel Olmama Şartını Kaldırdı. Son Altı Yıldır Süren Tartışma Böylece Son Buldu ve Episkopal Kilisesi Aldığı Radikal Kararla da Bağlı Olduğu Anglikan Kilisesi ile Arasındaki Tüm Bağları Kaldırdığını Resmen İlan Etti.

Amerika'da başkanların cemaati olarak tanınan Episkopal Kilise'si dün yaptığı oylama ile piskoposların eşcinsel olmama şartını kaldırdı. Son altı yıldır süren tartışma böylece son buldu ve Episkopal Kilisesi aldığı radikal kararla da bağlı olduğu Anglikan Kilisesi ile arasındaki tüm bağları kaldırdığını resmen ilan etti.

California eyaletinin Anaheim şehrinde yapılan oylamada eşcinsel piskoposların görev alabilmesine 'evet' diyenler üçte ikilik çoğunlukla isteklerine kavuştular; ancak geriye kalan üçte birlik kesimin başka kiliseleri gidip gitmeyeceği belirsiz. Episkoposların Amerika genelinde iki milyon müntesibi bulunurken Anglikan Kilisesi'ne dünya genelinde 77 milyon Hıristiyan bağlı.

İngiliz Anglikan Kilise'sinin Amerikan kolu olan Episkopalyan kilisesinden Nisan ayında ayrılan muhafazakar grup Haziran ayının son haftasında da Kuzey Amerika Anglikan Kilisesi adı altında yeni bir cemaat kurmuştu. Bu kilise şimdiden 100 bin üyeye kavuşmuş durumda. Eşcinsel yasağının devamını isteyen üçte birlik kesimin de önemli bir kısmının Kuzey Amerika Anglikan Kilisesi'ne müntesip olmaları bekleniyor.

İki kilise arasında kavga bundan altı yıl önce New Hampshire Episkopal kilisesi piskoposu Gene Robinson'un gay olduğunu itiraf etmesiyle başlamıştı. Tarihte Episkopallerin ilkleri yalnızca eşcinsel yasağını kaldırmakla sınırlı değil. Bu kilise liberal yaklaşımlarıyla tanınıyor.

Episkopal kilise, 1976 yılında alınan bir kararla kadınlara rahiplik yolunu açmıştı. Bununla da kalmayıp Episkopalyan Kilisesi, 2006 yılında da başpiskoposluğuna kadın rahip Katharine Jefferts Schori'yi seçerek Hıristiyanlık tarihinde bir ilke daha imza attı.

Tüm dünyada dikkatleri üzerlerine çeken Episkopalyanlar, dini liderliklerine bir kadın piskoposu seçtikten kısa süre sonra da eşcinsel piskopos tartışmasına başladılar. New Hampshire başpiskoposu Gene Robinson eşcinsel olduğunu açıkladıktan sonra, Episkopalyan din adamlarının bir kısmı ve dünyadaki Anglikan Kiliseleri, Schori'ye eşcinsel piskoposu görevden alması çağrısında bulundu. Ancak kadın dini lider bu çağrılara uymadı. Bunun üzerine Episkopalyan kilisesinin, Anglikan birliğinden çıkarılması gündeme geldi. Bu arada Episkopalyan Kilisesi içinde de tartışmalar alevlendi ve Episkopalyanlardan ayrılan grup yine Haziran ayı içinde Teksas'ta yapılan kongre ile kendi varlığını resmen ilan etti.

AMERİKA'NIN EN KUDRETLİ VE BAŞKANLARIN MÜNTESİBİ OLDUĞU KİLİSE

Kuzey Amerika'ya ilk gelen Avrupalılarla beraber 1607 yılında bu yeni topraklarda kurulan Episkopalyan Kilisesi, kuşaklar boyunca Amerikan elit kesiminin kilisesi olarak biliniyor. 44 Amerikan başkanından aralarında George Washington, Franklin D. Roosevelt, George H. W. Bush ve Gerald Ford'un da bulunduğu 12'si bu kilisenin müntesibiydi. George W. Bush ise Episkopalyan bir ailede doğup büyümesine rağmen sonradan Methodist kilisesine intisap etmişti. ABD'nin birçok önde gelen zengin ve kudretli ailesi de Episkopalyan kilisesi üyesi.

EPİSKOPALYANLARIN GELECEĞİ MERAK KONUSU

Amerika genelinde iki milyon civarında mensubu olan Episkopalyan Kilisesi'nin aldığı bu radikal karar sonrasında nasıl ayakta kalabileceği merak konusu. Episkopal Kilisesi müntesiplerinin bazıları kararı "gerçekçi ve doğru" bulurken kimileri de Angalikan Kilisesi'ne karşı bu duruşun yarar değil zarar getireceği düşüncesinde. Episkopal Kilisesi'ne eşcinsellerin bundan sonra daha fazla rağbet göstereceği tahmin edilirken, sıradan bu kilisenin müntesipleri ise farklı cemaatlere yöneleceği öngörülüyor. Eşcinsel rahip yasağını kaldıran Episkopasların artık eşcinsel evlilikleri de kiliselerinde kutsaması bekleniyor. (CİHAN)

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title