Addis Ababa Haberleri

Addis Ababa haber, Addis Ababa son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Addis Ababa - 18.9.2020
Son dakika gündem: Etiyopya'da silahlı gruplar sivilleri katletti
Addis Ababa hükümeti, yaşananlara ilişkin henüz net bir açıklama yapmazken, zaman zaman etnik çatışmaların görüldüğü bölgede yeni bir şiddet dalgasının başlamasından endişe ediliyor.
Addis Ababa - 10.9.2020
Etiyopyalı muhalif lidere terör suçlaması
FANA televizyonunun haberine göre, mahkeme, haziran ayında şarkıcı Hachalu Hundessa'nın öldürülmesi sonrası başkent Addis Ababa ve diğer bölgelerde meydana gelen şiddet olaylarını tetiklediği gerekçesiyle yargıladığı Nega'ya terör suçlaması yöneltti.
Addis Ababa - 8.9.2020
Etiyopya Yayın Kurumu Direktörü Dinku'dan AA'ya ziyaret Açıklaması
Dinku, başkent Addis Ababa'daki AA ofisine yaptığı ziyarette, bir lisans otoritesi olarak, yerel ve uluslararası medya kuruluşlarıyla ilgili çeşitli şikayetler aldıklarını ancak bugüne kadar hiçbir özel veya devlet kurumundan Anadolu Ajansına yönelik herhangi bir şikayet veya eleştiri almadıklarını kaydetti.
Addis Ababa - 6.9.2020
Haftanın tarihine bakış
2018 - Güney Sudan'da yıllardır süren iç savaş, muhalifler ve hükümetin Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da düzenlenen 33.
Addis Ababa - 31.7.2020
TDV, Etiyopya ve Nijerya'da ihtiyaç sahiplerine kurban eti ulaştırdı
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), "Kurbanını paylas¸, kardes¸inle yakınlas¸" sloganıyla yürütülen kampanya kapsamında Etiyopya ve Nijerya'da 45 bin 300 hisse kurban etini ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı. Addis Ababa Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Cemil Alıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Diyanet I·s¸leri Bas¸kanlıgˆı o¨ncu¨lu¨gˆu¨nde Tu¨rkiye Diyanet Vakfı tarafından Etiyopya'da 42 bin 500 hisselik kurban kesildiğini belirtti.
Addis Ababa - 25.7.2020
Boeing, 777X geniş gövdeli yeni uçaklarını 2021'de piyasaya sürecek
2018'de düşen 2 Boeing yolcu uçağında toplam 346 kişi hayatını kaybetmişti Boeing'in 737 Max 8 serisi yolcu uçağı 10 Mart 2018'de Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'dan Kenya'nın başkenti Nairobi'ye gitmek için havalandıktan kısa süre sonra düşmüş ve uçaktaki 157 kişi hayatını kaybetmişti.
Addis Ababa - 25.7.2020
Mısır ve Sudan'ı susuzluktan koruma kampanyası başlatıldı
Addis Ababa'nın "elektrik üretmek amacıyla inşa edildiği için Mısır ve Sudan'ın Nil Nehri üzerindeki payına zarar vermeyeceğini" iddia ettiği Hedasi Barajı, Mısır ve Sudan'ın endişelerini artırıyor.
Addis Ababa - 24.7.2020
Son dakika haberi... Sudan, Hedasi Barajı dosyasını takip etmek için komisyon kuruyor
Etiyopya ile Mısır ve Sudan arasında krize neden olan Hedasi Barajı'nın dolumu ve işletilmesi konusunda tıkanan müzakerelerde taraflar, bu zirve sonunda görüşmeleri sürdürme kararı almış, Addis Ababa hükümeti, su tutma işleminin birinci aşamasının tamamlandığını açıklamıştı.
Addis Ababa - 14.7.2020
Nil ve Kızıldeniz hattında güçler dengesi ve jeopolitik açılımlar
Hedasi barajı ve Etiyopya'nın jeopolitik meydan okuması Afrika nüfusunun önemli bir kısmı Kızıldeniz ile Nil nehri arasındaki coğrafyada yaşıyor. Üç yüz milyondan fazla insanın hayatını sürdürdüğü Nil nehri havzası ise başlı başına bir gıda, temiz su ve enerji kaynağı olmanın ötesinde, ekonomilere doğrudan ve dolaylı etkileri bulunan bir coğrafya. Etiyopya ise 100 milyonu aşkın nüfusu ve yükselen ekonomisiyle bölgenin yeni cazibe merkezi olarak öne çıkıyor. Bu kapsamda 5 milyar dolarlık Hedasi barajı projesi 2011'den beri devam ediyor ve Etiyopya'nın ekonomik kalkınmasında önemli bir kilometre taşı olmayı vaat ediyor. 2000-2016 yılları arasında dünyanın en hızlı büyüyen üçüncü ülkesi olan Etiyopya'nın halkının çoğunluğu hala yoksulluk sınırının çok altında yaşıyor ve ülke altyapı ve elektrik sıkıntısı çekmeye devam ediyor. Bunun farkında olan Addis Ababa, ülkeye iktisadi kaynak sağlamak ve bölgeye elektrik ihracat etmek için mansabı olduğu Mavi Nil'in üzerinde baraj yapımını elzem görüyor.
Addis Ababa - 10.7.2020
Etiyopya'da ünlü sanatçının öldürülmesiyle ilgili 3 şüpheli yakalandı
Etiyopya'da geçen hafta başkent Addis Ababa ve Oromiya eyaleti başta olmak üzere farklı bölgelerde görülen gösteri ve şiddet olaylarında 200'den fazla kişi hayatını kaybetmişti.
Addis Ababa - 10.7.2020
Afrika Birliği ve Türkiye'den Somali ve Libya toplantısı
Afrika Birliği Barış ve Güvenlik Komiseri İsmail eş-Şerkavi ve Türkiye'nin Addis Ababa Büyükelçisi Yaprak Alp, kıtadaki güvenlik durumunu ve ikili ilişkileri ele alan toplantı gerçekleştirdi.
Addis Ababa - 9.7.2020
Etiyopya: İnternet kesintisi ulusal güvenlik nedeniyle yapılıyor
Olaylarda 200'den fazla kişi hayatını kaybetti Etiyopya'da başkent Addis Ababa ve Oromiya eyaleti başta olmak üzere farklı bölgelerde görülen gösteri ve şiddet olaylarında, 200'den fazla kişi hayatını kaybederken, binlerce kişi de gözaltına alındı.
Addis Ababa - 5.7.2020
Etiyopya'daki protestolarda ölü sayısı 166'ya yükseldi
Etiyopya'da şarkıcı Hachalu Hundessa'nın öldürülmesinin ardından başlayan ve şiddet olaylarına dönüşen protesto gösterilerinde bilanço artıyor. Oromia Emniyet Müdürü yardımcısı Girma Gelam yaptığı açıklamada, Oromia bölgesinde düzenlenen gösterilerde 145 sivil ve 11 güvenlik mensubunun öldüğünü ifade etti. Başkent Addis Ababa'daki protestolarda ise 10 kişinin öldüğü açıklayan Gelam, gösteriler sırasında 167 kişinin yaralandığını ve bin 84 kişinin ise gözaltına alındığını söyledi.
Addis Ababa - 4.7.2020
Etiyopya'da şiddet olaylarında ölenlerin sayısı 145'e yükseldi
Sanatçı Hachalu Gundessa, başkent Addis Ababa'da 29 Haziran'da silahlı saldırıya uğramış, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti.
Addis Ababa - 3.7.2020
BM, Etiyopya'daki şiddet olaylarından "derin endişe" duyuyor
Colville, gösterilerde başkent Addis Ababa'da silah ve bomba seslerinin duyulduğunu, Oromia Bölgesi'nde ise binaların tahrip edildiğini ve yolların kapatıldığını aktardı.
Addis Ababa - 3.7.2020
Etiyopya Başbakanı Ahmed: "İç savaş çıkarma teşebbüsü akamete uğratıldı"
Hafta başından bu yana başkent Addis Ababa ve farklı bölgelerde görülen şiddet olaylarında 4'ü polis toplam 87 kişi hayatını kaybetti.
Addis Ababa - 2.7.2020
Afrika Birliğinden Etiyopyalılara sükunet çağrısı
Etiyopyalılara mevcut durumu kızıştıracak hareketlerden kaçınmaları çağrısı yapan Muhammed, Addis Ababa hükümetinin tüm suçluları adalet önüne çıkarmasını istedi.
Addis Ababa - 2.7.2020
Etiyopya'da öldürülen sanatçı Hachalu Gundessa'nın cenaze törenine binlerce kişi katıldı
Öldürülmesinin Oromolarda büyük öfkeye yol açtığı sanatçı, başkent Addis Ababa'da 29 Haziran'da silahlı saldırıya uğramış, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti.
Addis Ababa - 2.7.2020
Etiyopya'da öldürülen şarkıcı Hundessa için cenaze töreni düzenlendi
Etiyopya'da siyasi içerikli şarkılarıyla tanınan sanatçı Hachalu Hundessa geçtiğimiz 29 Haziran'da başkent Addis Ababa'da kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından vurularak öldürüldü.
Addis Ababa - 1.7.2020
Etiyopya'daki şiddet olaylarında 81 kişi hayatını kaybetti
Öte yandan, başkent Addis Ababa ve çevresine güvenliğin sağlanması için asker yerleştirildiği ve şarkıcı Hundessa'nın cenaze törenin yarın yapılacağı öğrenildi.
Addis Ababa - 1.7.2020
Etiyopya'daki bombalı saldırılarda çok sayıda kişi hayatını kaybetti
Başkent Addis Ababa'da 29 Haziran'da silahlı saldırıya uğrayan Oromolu sanatçı ve aktivist Hachalu Hundessa, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti.
Addis Ababa - 30.6.2020
Etiyopya'da ünlü şarkıcı Hachalu Hundessa'nın öldürülmesi halkı sokaklara döktü
Sanatçı ve aktivist Hundessa, dün hastanede yaşamını yitirmişti Başkent Addis Ababa'da dün silahlı saldırıya uğrayan Oromolu sanatçı ve aktivist Hachalu Hundessa, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti.
Addis Ababa - 30.6.2020
Etiyopya?da şarkıcının öldürülmesiyle başlayan protestolarda 3 kişi öldü
Etiyopya'da siyasi içerikli şarkılarıyla oldukça popüler olan ve sevilen şarkıcı Hachalu Hundessa, Pazartesi günü ülkenin başkenti Addis Ababa'da vurularak öldürüldü.
Addis Ababa - 30.6.2020
Etiyopya'da şarkıcının öldürülmesiyle başlayan protestolarda 3 kişi öldü
Etiyopya'da siyasi içerikli şarkılarıyla oldukça popüler olan ve sevilen şarkıcı Hachalu Hundessa, Pazartesi günü ülkenin başkenti Addis Ababa'da vurularak öldürüldü.
Addis Ababa - 30.6.2020
Etiyopya'da ünlü şarkıcı aktivist vurularak öldürüldü
Ulusal medyada yer alan haberlere göre, başkent Addis Ababa'da silahlı saldırıya uğrayan Oromolu sanatçı kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.
Addis Ababa - 25.6.2020
Etiyopya'da 114 yaşındaki hasta Kovid-19'u yendi
Başkent Addis Ababa'daki Eka Kotebe Hastanesinin yetkilisi Dr.
Addis Ababa - 24.6.2020
Mısır'dan sonra Sudan da "Hedasi Barajı" meselesini BMGK'ye taşıyor
Etiyopya'dan 3'lü müzakereleri yeniden başlatma daveti aldıklarını dile getiren Abbas, Addis Ababa tarafına, müzakere masasına dönmenin askıdaki sorunları çözmek için siyasi irade gerektirdiği yönündeki tutumlarını ilettiklerini söyledi.
Addis Ababa - 24.6.2020
Son dakika haberleri! Mısır'dan sonra Sudan da "Hedasi Barajı" meselesini BMGK'ye taşıyor
Etiyopya'dan 3'lü müzakereleri yeniden başlatma daveti aldıklarını dile getiren Abbas, Addis Ababa tarafına, müzakere masasına dönmenin askıdaki sorunları çözmek için siyasi irade gerektirdiği yönündeki tutumlarını ilettiklerini söyledi.
Addis Ababa - 18.6.2020
Son dakika haberleri! Etiyopya'da 10. eyalet kuruldu
Etnik temelli 10 eyalet ve Addis Ababa ile Dire Dawa gibi özel şehir yönetimlerinden oluşan ülkede 80'den fazla etnik grup bulunuyor.
Addis Ababa - 17.6.2020
Güney Sudan'da iktidar ve muhalafet valiler konusunda anlaştı
Güney Sudan'daki iç savaş süreci? Sudan'dan 2011'de ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Güney Sudan, Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit'in 16 Aralık 2013'te yardımcısı Riek Machar'ı "darbe teşebbüsü" iddiasıyla görevden almasının ardından iç savaşa sürüklenmişti.? Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi (IGAD) gözetiminde yürütülen barış görüşmeleri sonucu, 17 Ağustos 2015'te taraflar arasında anlaşmaya varılsa da başkent Cuba'da 8 Temmuz 2016'da çatışmalar yeniden patlak vermişti.?? Ardından Sudan'ın başkenti Hartum'da IGAD gözetiminde Sudan Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir ve Uganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni himayesinde barış görüşmeleri başlamış, Mayardit ve Machar, Haziran 2018'de ateşkes kararı almıştı.? Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da düzenlenen 33.
Addis Ababa - 13.6.2020
Mısır, Hedasi Barajı müzakerelerinde ilerleme kaydedilmesini beklemiyor
Etiyopya'nın perşembe günü barajın doldurulması ve çalıştırılmasıyla ilgili endişe verici bir öneride bulunduğunu belirten Sibai, söz konusu önerinin Addis Ababa yönetimine Nil sularının kullanımı, barajın doldurulması ve çalışma kurallarını tek taraflı değiştirme hakkı verdiğini vurguladı.
Addis Ababa - 10.6.2020
Etiyopya'da meclisin üst kanadı başbakanın görev süresini uzattı
Addis Ababa hükümetinin salgın nedeniyle seçimleri ertelemek istemesi sonrası kurulan Anayasa Araştırma Konseyi tarafından sunulan teklif, seçimlerin salgın bittikten 9 ile 12 ay sonrasında yapılmasını öngörüyor.
Addis Ababa - 3.6.2020
Etiyopya 5 milyar fidan dikecek
Addis Ababa hükümetinin başlattığı "Yeşil Miras" kampanyası kapsamında geçen yıl 4 milyar fidan diken ülke, aynı zamanda 12 saatte 350 milyon fidan dikerek dünya rekoru kırdığını duyurmuştu.
Addis Ababa - 29.5.2020
Sudan-Etiyopya sınırındaki geriliminin kontrol altına alınması için yoğun diplomasi yürütülüyor
Hasan, "Sudan ile Etiyopya arasındaki sınır hattında durumun sakinleşmesi için temaslarımız sürüyor. İki ülke arasında büyük bir savaş patlak vermeden önce Hartum ve Addis Ababa'da diplomasiye bir şans verme kararı aldık.
Addis Ababa - 28.5.2020
Cibuti'de üs savaşları
Aynı zamanda ülkedeki limanların ve serbest bölgelerin hissedarı olan Çin, Afrika'nın en büyük serbest ticaret bölgesini kurmayı hedefliyor. Etiyopya'daki doğalgazdan faydalanmak için Cibuti'de boru hattı inşa etmeyi planlayan Çin, Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'dan Cibuti'ye uzanan ve 1917'de Fransızlar tarafından inşa edilen demiryolu hattının imtiyazını da almayı başardı.
Addis Ababa - 25.5.2020
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Afrika Günü dolayısıyla makale kaleme aldı Açıklaması
Çavuşoğlu, Afrikalı devlet başkanlarının 25 Mayıs 1963'te Afrika Birliği Örgütünü kurduklarında, birlik halinde hareket ederek Afrika'nın meselelerine sahip çıkmayı, özgürlük mücadelelerini desteklemeyi, Kuzey ülkelerine emtia satarak mamul mal ithal etmeye dayanan sömürgeci ekonomik modelden kurtulmayı amaçladıklarını, Türkiye'nin başından beri Afrika'nın bu haklı davasında yanında yer almaya karar verdiğini anımsatarak, şöyle devam etti: "Nitekim Addis Ababa'da düzenlenen o tarihi Zirve, Türkiye'de de yankı bulmuştu.
Addis Ababa - 22.5.2020
Nil'deki baraj krizinin tarafları, Su İşleri bakanlarını müzakereleri sürdürmekle görevlendirdi
Addis Ababa yönetimi, ABD'nin geçen martta barajın "anlaşma olmadan doldurulmaması" yönündeki açıklamasının ise diplomatik olmadığını ve kabul edilemeyeceğini açıklamıştı.
Addis Ababa - 22.5.2020
TİKA'dan Etiyopya'daki ihtiyaç sahiplerine gıda yardımı
Türkiye'nin Addis Ababa Büyükelçisi Yaprak Alp'ın katılımıyla başkent Addis Ababa'da ve Oromia bölgesine bağlı Sululta ve Legetafo şehirlerinde, yerinden edilmiş kişilerin kaldığı kamplarda 2 binden fazla kişiye 17 ton gıda paketi ulaştırıldı.
Addis Ababa - 20.5.2020
Sudan'dan, Hedasi Barajı konusunda "bölge güvenliğini koruyacak" anlaşma çağrısı
Addis Ababa yönetimi, ABD'nin geçen martta barajın "anlaşma olmadan doldurulmaması" yönündeki açıklamasının ise diplomatik olmadığını ve kabul edilemeyeceğini açıklamıştı.
Addis Ababa - 20.5.2020
Kahire ve Hartum, Etiyopya'daki Hedasi Barajı konusunda "üçlü anlaşma"da ısrarcı
Yıllardır bölgedeki su rejimiyle ilgili Sudan, Etiyopya ve Mısır arasında devam eden ve başarısızlıkla sonuçlanan Hedasi Barajı görüşmeleri, son olarak ABD ve Dünya Bankasının ara buluculuğunda Kasım 2019'da yeniden başlatılmış ancak Etiyopya şubat ayındaki son toplantıya iç istişareleri bitirmediği gerekçesiyle katılmamıştı.? Addis Ababa yönetimi, ABD'nin geçen mart ayında barajın "anlaşma olmadan doldurulmaması" yönündeki açıklamasının ise diplomatik olmadığını ve kabul edilemeyeceğini açıklamıştı.
Addis Ababa - 19.5.2020
Antalya Müftülüğü, Etiyopyalı yetimlerin yüzünü güldürdü
ADDİS Antalya İl Müftülüğü, Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da yetim çocuklara bayramlık giysi ve ayakkabı dağıttı.
Addis Ababa - 17.5.2020
Etiyopya'da Kovid-19 önlemlerini ihlal eden 2 bin 800 kişi gözaltına alındı
Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında konulan yasakları ihlal eden 2 bin 800 kişi gözaltına alındı.
Addis Ababa - 13.5.2020
Yeni tip koronavirüs salgınıyla ilgili dünyada son 24 saatte yaşanan gelişmeleri derleyerek...
Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da maske takmadan sokağa çıkan 1305 kişi gözaltına alındı.
Haberler.com Ios Uygulaması Haberler.com Android Uygulaması Haberler.com Huawei Uygulaması
Şu an buradasınız: Addis Ababa Haberleri | Addis Ababa Haber - Haberler - Addis Ababa haberleri, son dakika addis ababa haber ve gelişmeleri burada. Son dakika gündem: Etiyopya'da silahlı gruplar sivilleri katletti.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 21.9.2020 00:38:46. #1.15#
title