Somali Haberleri

Somali haber, Somali son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Somali 29.5.2020
Somali'de 7'si sağlık çalışanı 8 kişi öldürüldü
Somali'de yerel sivil toplum örgütü için çalışan 7 sağlık çalışanı ve bir sivil kimliği, belirsiz kişilerce öldürülerek yol kenarına bırakıldı.
Somali 29.5.2020
Bakan Varank: "Otomotiv ana fabrikalarının tümü ve tekstil fabrikalarının bir kısmı yeniden üretime...
Dünyanın çok çetin ve zorlu bir testten geçtiğini bildiren Bakan Varank, şunları aktardı: "Virüs sadece insan sağlığını değil; ekonomileri, toplumsal düzeni ve psikolojimizi de derinden etkiliyor. Pek çok analist, 2020'yi küresel ekonomi açısından kayıp bir yıl olarak görüyor. Ticaret, sermaye ve turizm akımlarında rekor seviyede daralmalar var. Ülkeler arası gelişmişlik farkları artık önemini yitirdi. Ekonomik ve teknolojik gücüyle övünen ülkeler, salgınla mücadelede sınıfta kaldı. Kendi içlerinde koordinasyonu sağlayamadıkları gibi, en temel sağlık ekipmanlarını dahi üretemediler. Türkiye ise sizlerin de gayet iyi bildiği üzere sadece testi geçmekle kalmadı aynı zamanda benzersiz bir başarı hikayesine de imza attı. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde vakit kaybetmeden harekete geçtik, sonuç odaklı bir yaklaşım izliyoruz. Vatandaşımızın sağlığı kadar, ekonomik sürdürülebilirliği de dikkate alarak. İstihdam, finansa erişim ve sosyal koruma alanlarında tarihi adımlar attık. Kısa çalışma ödeneği, nakdi destek imkanı, sosyal destek programı ve kamu bankalarıca uygulanan paketler vatandaşımıza nefes oluyor. Bununla birlikte değişikliklere hızla adapte olabilen sanayimiz sayesinde hiçbir konuda arz sıkıntısı çekmedik. Mühendislik ve teknolojik kabiliyetlerimiz bu dönemin en kritik ihtiyacı olan yoğun bakım solunum cihazını 2 hafta gibi kısa bir sürede üretebilmemizi sağladı. Sadece üretmekle de kalmadık, Afrika'da ihtiyacı olan dostlarımıza; Somali'ye, Nijerya'ya ve Çad'a bu cihazların bir kısmını hibe ettik.
Somali 28.5.2020
Etiyopya'da meydana gelen heyelanda 10 kişi öldü
Doğu Afrika'da son haftalarda etkili olan şiddetli yağmurlar Etiyopya, Kenya, Somali, Uganda ve Ruanda'da maddi zararlara ve can kayıplarına neden oldu.
Somali 28.5.2020
Somali'de üst düzey komisere suikast
Somali'de üst düzey komiser ve yanında seyahat eden bir polis görevlisinin bombalı saldırı sonucu hayatını kaybettiği bildirildi.
Somali 27.5.2020
Somali'de Kovid-19 vaka sayısı 1731'e çıktı
Somali'de, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilenlerin sayısının 1731'e yükseldiği bildirildi.
Somali 27.5.2020
Guterres: "Küresel ateşkes çağrılarım pandemiye rağmen somut eyleme dönüşmedi"
Geçen sene 20 binden fazla sivil çatışmalarda hayatını kaybetti Guterres, "Afganistan, Orta Afrika Cumhuriyeti, Irak, Libya, Nijerya, Somali, Güney Sudan, Suriye, Ukrayna ve Yemen'de geçen sene 20 binden fazla sivil öldü ve yaralandı.
Somali 27.5.2020
Guardian: "Türkiye'nin Libya'daki savaşı aslında çok büyük bir kumar"
Gazeteye göre Türkiye, Libya'daki savaşın içine çekildikçe Mavi Vatan projesinin uygulanabilirliği konusunda daha derin bir çıkmaza girebilir. Aynı anda Suriye'de hem Beşar Esad'ın ordusuna hem de kuzey doğudaki Kürt birliklere karşı savaşıyor; bir yandan da Somali ve Afrika Boynuzu'nda BAE'nin etkisini kırmak için mücadele ediyor.
Somali 27.5.2020
Oxfam: Yeni çekirge sürüleri Doğu Afrika'daki açlık tehlikesini büyütüyor
İklim değişikliğinin yol açtığı sağanak yağışların çekirgelerin üremesi için mükemmel bir ortam oluşturduğuna işaret edilen açıklamada, mevcut çekirge tezahürünün son 70 yıldaki en büyüğü olduğu, Somali, Etyopya ve Kenya'da binlerce hektarlık arazinin zarar görmesine yol açtığı hatırlatıldı.
Somali 27.5.2020
Milletlerarası anlaşmalar Resmi Gazete'de yayımlandı
Türkiye'nin Tunus ve Somali ile imzaladığı anlaşmalara dair kararlar Resmi Gazete'de yayımlandı.
Somali 26.5.2020
Koronavirüs nedeniyle ülkelerine dönemeyen yabancı öğrenciler bayramı yurtlarda kutladı
Türkiye'nin koronavirüs pandemi önlemleri kapsamında yurt dışına uçak seferlerinin durması nedeniyle Somali, Afganistan, Gana, Gine, Paraguay, Kosova, Gürcistan, Suriye, Azerbaycan, Türkmenistan, Pakistan ve Çat'tan gelerek Samsun'daki üniversitelerde eğitim gören 180 erkek ve 90 kız öğrenci, Gençlik ve Spor Bakanlığına ait yurtlarda kalıyor.
Somali 26.5.2020
Trabzon İHH İnsani Yardım Derneği ramazanda 600 yetime ulaştı
Kalma, Filistin Gazze'de yetimlere 34 bin lira, Yemen, Somali ve Arakan'daki ihtiyaç sahiplerine 37 bin lira fitre ve zekat ulaştırıldığına dikkati çekerek, Suriye'deki kamplara 90 bin lira değerinde 2 tır un, Suriye'deki 1536 kalıcı konut projesine 1 konut bedeli olan 20 bin lira, Filistin Gazze'deki iftar programına da 57 bin lira gönderildiğini kaydetti.
Somali 26.5.2020
Türkiye, Çad'a 'Koca Yusuf' ile sağlık malzemesi ve ambulans gönderdi
Türkiye, daha önce İspanya, İtalya, İngiltere, Kuzey Makedonya, Karadağ, Sırbistan, Bosna Hersek, Kosova, Somali ve ABD'nin de aralarında bulunduğu birçok ülkeye sağlık yardım malzemesi göndermişti.
Somali 25.5.2020
BAE'nin bölgesel düzen hülyasında Tunus çatlağı
Son dönemlerdeki bölgesel faaliyetlerine bakıldığında, Mevlüt Çavuşoğlu'nun ifade ettiği gibi, BAE'nin kaos ve istikrarsızlık üreten bir ülke olduğu rahatlıkla söylenebilir. Yemen'de yer aldığı koalisyonun en önemli ortağı olan Suudi Arabistan'ın tam aksine, ülkenin toprak bütünlüğünü parçalayan güneydeki ayrılıkçılara arka çıkan, Suriye'de zalim Esed diktatörlüğüne finansal ve diplomatik anlamda destek veren BAE, Somali gibi Afrika ülkelerinde ise terör örgütlerine fon aktararak güvensiz bir ortam oluşturup bölgeyi kendisine bağımlı kılmaya çalışıyor.
Somali 25.5.2020
Sadakataşı 27 ülkeye ramazan yardımı ulaştırdı
Balkanlar'da; Arnavutluk, Bulgaristan, Macaristan ve Makedonya, Afrika'da; Burkina Faso, Çad, Kenya, Mali, Somali, Nijer, Sudan ve Tanzanya, Orta Doğu'da; Suriye, Irak, Yemen, Filistin (Gazze, Kudüs) ve Lübnan, Asya'da; Kırgızistan, Vietnam, Hindistan, Moğolistan, Sri Lanka, Filipinler (Moro), Bangladeş, Myanmar ve Afganistan'da yardımlar ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.
Somali 25.5.2020
Şehit polisin adı Afrika'da yaşatılacak
Deniz Feneri Derneği, 2017 yılında Diyarbakır'da terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonda şehit olan 26 yaşındaki özel harekat polisi Ahmet Alp Taşdemir'in ismini, Somali'de açtığı su kuyusunda yaşatacak.
Somali 24.5.2020
Somali'de Ramazan Bayramı kutlaması sırasında patlama: 5 ölü, 20 yaralı
Somali'de Ramazan Bayramı kutlaması sırasında meydana gelen patlamada 5 kişi öldü, 20 kişi ise yaralandı.
Somali 24.5.2020
İHH ramazanda 2 milyonu aşkın ihtiyaç sahibine yardım ulaştırdı
Suriye, Yemen, Somali, Sudan, Gazze, Bangladeş ve Arakan gibi öncelikli kriz bölgelerine daha fazla ağırlık veren vakıf, ramazanda 601 bin 940 kişiye iftariyelik dağıttı.
Somali 23.5.2020
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın canlı yayında soruları yanıtladı: (2)
Türkiye'nin Türk mühendislerle ve kendi imkanlarıyla çok kısa süre içerisinde ürettiği solunum cihazlarını Somali'ye gönderdiğini anımsatan Kalın, bunun bir gurur ve kibir vesilesi olarak görülmemesi gerektiğini tam tersine sahip olunan nimetlerin ve imkanların yüklediği bir sorumluluk olduğunu söyledi.
Somali 23.5.2020
Denizli İHH'dan ramazanda 500 bin liralık yardım
Solak, yaptığı yazılı açıklamada, hayırseverlere teşekkür ederek tüm hemşehrilerinin mübarek Ramazan Bayramı'nı kutladı. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde karşılaştıkları riskleri göze alarak ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırdıklarını dile getiren Solak, şunları kaydetti: "Valilikçe oluşturulan Vefa Sosyal Destek Grubuna katılarak, bu zor zamanda evinden çıkamayan kimsesizlerin derdine çare olmaya çalıştık. Bir aileye 1 ay yetecek şekilde hazırlanan gıda kumanyalarımızı dağıtarak yaklaşık 5 bin insanımıza faydalı olduk. Gıda kolilerinin yanı sıra 1000 kişiye nakit yardımı, 150 yetim ailesine de her türlü destekte bulunduk. Suya hasret coğrafyalarda su kuyuları açarak, o insanların temiz ve kullanışlı su ile tanışmalarına vesile olduk. 2'si Çad'da olmak üzere Gine, Sierra Leoni ve Somali'de toplam 5 su kuyumuz hizmete girdi.
Somali 23.5.2020
Bursa'dan Somali'ye 30 bin Kur'an-ı Kerim gönderildi
Hayrat Vakfı Karacabey temsilciliği, Karacabey Belediyesi ve Karacabey Hemşeri Dernekleri Federasyonunun katkılarıyla Somali'ye 30 bin Kur'an-ı Kerim gönderildi.
Somali 22.5.2020
ABD, Kovid-19 sürecinde Orta Doğu ve Afrika'daki saldırılarını durdurmadı
Kovid-19 salgını nedeniyle dünyanın farklı bölgelerinde devam eden birçok çatışma durdu veya yavaşladı ancak BM'nin ateşkes çağrılarına rağmen ABD'nin Irak, Suriye ve Somali'deki saldırıları durmadı.
Somali 22.5.2020
SOMALİ KONFERANSI'NDA ÖNEMLİ ÜLKE TÜRKİYE
Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da Somali'deki gelişmelerin konu alındığı konferansa Türkiye'den Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Naci Koru, Başbakanlık Başdanışmanı Büyükelçi Kani Torun, Mogadişu Büyükelçisi Olgan Bekar, Kopenhag Büyükelçisi Mehmet Dönmez ve Dışişleri Bakanlığı...
Somali 21.5.2020
Güney Afrikalı liderlerden silahlı gruplara karşı Mozambik'e destek
Toplantıda ayrıca yeni tip koronavirüs salgını (Kovid-19) ve Malavi'de başbakanın istifa etmesi gibi konular gündeme alındı. Mozambik'te geçen seneden beri kamu binalarına ve güvenlik güçlerine yönelik çok sayıda terör saldırısı düzenlendi. Saldırılardan, Eş-Şebab terör örgütü sorumlu tutulurken, grubun Somali'de aynı ismi taşıyan örgütle bağlantısının olup olmadığı henüz doğrulanmadı.
Somali 21.5.2020
Somali muhalefeti: AMISOM'a bağlı olmayan Etiyopya birlikleri işgalcidir
Somalili muhalif partiler, ülkelerinde Afrika Birliği Somali Misyonu'na (AMISOM) bağlı olmayan Etiyopya birliklerini işgalci olarak gördüklerini açıkladı.
Somali 21.5.2020
Fransa'da yükselen Avrupa'nın en büyük camisinin inşası için yardım kampanyası
İnsanlar maske bulmakta zorlandı, Avrupa'da öyle oldu maalesef. Türkiye maskeleri halkına bir müddet ücretsiz dağıttı. Başka ülkelere maske, eldiven ve önlük gönderdi. Somali gibi ülkelere solunum cihazı hibe etti.
Somali 19.5.2020
"Türkiye'de yılın girişimcisi seçilen Enver Yücel'den genç girişimcilere büyük destek"
"Türkiye'de yılın girişimcisi seçilen Enver Yücel'den genç girişimcilere büyük destek" İSTANBUL - Türk mühendisler tarafından geliştirilen, dünyanın ilk yapay zeka destekli video oyun koçluk programı olan SenpAI.GG, Eğitimci Enver Yücel'den yatırım aldı. Erken aşama yapay zeka girişimine verilen en büyük yatırım olan bu girişimle platform ile geliştirilmiş özel koçluklar sağlanacak. Yapay zeka, gün geçtikçe hayatımızın önemli yerlerinde rol almaya devam ediyor. Yenilikçi ürün ile hizmet modellerine sahip Start-Up şirketlerin desteklenmesi ise dijital dönüşümün gerçekleştirilmesi için büyük önem taşıyor. Son olarak BAU Boston İnovasyon ve Girişimcilik Merkezi'nin içerisinde Olcay Yılmazçoban, Berk Özer ve Orhan Çeliker tarafından kurulan SenpAI platformu, BAU Global Başkanı Enver Yücel'den yatırım desteği aldı. Bu yatırımla birlikte oyun deneyimi daha fazla geliştirilecek ve oyunculara yapay zeka ile geliştirilmiş özel koçluklar sağlanacak. Dünyanın ilk yapay zeka destekli video oyun koçu SenpAI, rekabetçi oyunlarda elektronik spor deneyimini artırmayı ve oyuncuların kendilerini geliştirmesini amaçlıyor. Oyuncular oynadıkları her oyunun ardından eksik oldukları konuları; yaptıkları yanlışları ve gelişebildikleri alanları yazılı ve videolu olarak SenpAI platformunda bulabiliyor. ABD Espor Derneği ile iş birliği BAU Boston İnovasyon ve Girişimcilik Merkezi'nin içerisinde bulunan girişimlerden SenpAI platformu, böylelikle espor oyuncularının kendilerini geliştirebilmeleri için kişisel bir yol haritası sunmayı hedefliyor. Dünyanın dört bir tarafında kullanılan yapay zeka tabanlı web sitesi SenpAI.GG ile ağırlığı ABD ve Avrupa olmak üzere, Afrika'dan, Güney Asya'ya onlarca ülkeden müşterileri bulunuyor. Boston İnovasyon ve Girişimcilik Merkezi'nin bir parçası olarak, Türkiye'deki girişimcilik ruhunu Amerika'da temsil eden şirket son olarak Amerika Birleşik Devletleri Espor Derneği (United States Esports Association) ile bir anlaşma yaptı. Bu anlaşma çerçevesinde, çoğu kendini geliştirmek isteyen lise öğrencilerinden oluşan dernek üyelerine SenpAI.GG'de çeşitli indirimler sağlıyor olacak. Türk mühendisler ve girişimciler olarak şirketin hedefi, BAU Boston İnovasyon ve Girişimcilik Merkezi'nin desteğiyle SenpAI.GG'yi daha da büyütüp, globalde başarılı bir yapay zeka şirketi olmak. Merkezdeki çalışmalar yakından takip ediliyor Türkiye'de girişimcilik denilince eğitim sektöründe yapmış olduğu başarılı girişimlerden dolayı akla gelen ilk isim olan BAU Global Başkanı Enver Yücel, Bahçeşehir Üniversitesi Kuluçka, Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde yapılan çalışmaları belirli aralıklarla ziyaret ederek yakından takip ediyor. Merkezde proje çalışmalarına devam eden öğrencilerin iş fikirleriyle ilgili bilgiler alarak, öğrencilerle vakit geçiriyor. "Gençlerimize girişimcilik ruhu vermeliyiz" Bunun yanı sıra, Fas'tan Cibuti'ye, Somali'den Ortadoğu'ya dünyanın farklı coğrafyalarından öğrencilere kurumlarında burs olanağı sağlayarak eğitim desteği sunan eğitim girişimcisi Enver Yücel, kurduğu markalar ile farklı ülkelerde Türk bayrağını dalgalandırıyor.
Somali 19.5.2020
Yeryüzü Doktorları ramazan ayında ihtiyaç sahibi Suriyelilerin yanında
Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronovirüsten (Kovid-19) dolayı iftar organizasyonlarını sadece Suriye'de yaptıklarını belirten Güney, "Kumanya dağıtımlarımızla onları yalnız bırakmamaya gayret gösteriyoruz. Suriye, Filistin, Uganda, Çad, Bangladeş, Afganistan, Somali, Yemen, Pakistan ve Mali'de 70 bin kişiye ulaşacağız.
Somali 18.5.2020
Türk Kızılaydan "Bağış ve Dayanışma" Programı
Türkiye dışındaki Arakan, Pakistan, Afganistan, Irak, Somali, Suriye ve Bosna Hersek başta olmak üzere 15 delegasyonun da programa bağlanacağını dile getiren Kınık, şöyle konuştu: "Amacımız ramazanın geleneksel dayanışma ve yardımlaşma atmosferini kolaylaştırarak insanlara ulaştırmak, faaliyetlerimizi anlatmak, ihtiyaç sahibi olan insanlarımızın dertlerini bu anlamda dünyaya anlatabilmektir.
Somali 18.5.2020
Somali'de Eş-Şebab'a hava operasyonu
Somali'deki terör örgütü Eş-Şebab'ı hedef alan hava operasyonunda 2 örgüt üyesinin öldüğü bildirildi.
Somali 18.5.2020
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, canlı yayında soruları yanıtladı: (2)
Boğaz'da yüzen yunus balıkları fotoğrafıyla ilgili de Kalın "Adeta dirilişin sevinci. Yunusların Boğaz'a geri dönmesi ayrı bir güzellik kattı." yorumunu yaparken, Anadolu Ajansı tarafından çekilen sağlık çalışanlarının yer aldığı fotoğrafla ilgili ise şunları söyledi: "Bu, fedakarlığın fotoğrafı. Kendi hayatlarını riske ettiler. Ailelerinden, tatillerinden, dostlarından, özel vakitlerinden feragat ederek büyük bir başarıya imza attılar. İnsanımızın gönüllerinde çok özel bir yer var. Bu fotoğrafta diğerkamlık görüyorum." "Haklı gururu hep birlikte yaşayalım" Son olarak Başakşehir Şehir Hastanesinin ilk fazının açıldığı gün çekilen bir kare ile ilgili de Kalın, şunları kaydetti: "Bu bir gurur fotoğrafı. Yerli ve milli imkanlarla yeterliliğe ulaşabildiğimizi gösteren muazzam bir başarının fotoğrafı. Buradaki solunum cihazlarının Türk mühendisler tarafından çok kısa bir sürede üretilmesinin muazzam bir başarı hikayesi. Bunlara basit cihaz gözüyle bakmayın, şu an dünyanın en önemli cihazlarından, çünkü hayat kurtarıyorlar. Bu cihazları üretmek ve insanımızın hizmetine bu kadar kısa sürede sunabilmek Türkiye'nin geldiği yeri göstermek adına haklı gurur verici ve bu gururu hep birlikte paylaşalım. Tarihe düşülmesi gereken bir diğer önemli not ise bu üretilen yerli solunum cihazlarından 10 tane Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Afrika ülkesi olan Somali'ye gönderildi.
Somali 17.5.2020
Somali'de intihar saldırısında 4 kişi öldü
Somali'de Mudug Valisi Ahmed Muse Nur'u taşıyan araca düzenlenen intihar saldırısında 4 kişi hayatını kaybetti.
Şu an buradasınız: Somali Haberleri | Somali Haber - Haberler - Somali haberleri, son dakika somali haber ve gelişmeleri burada. Somali'de 7'si sağlık çalışanı 8 kişi öldürüldü.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 29.5.2020 18:51:50. #1.15#
title