NENE HATUN HABERLERİ

Nene Hatun haber, Nene Hatun son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Nene Hatun

Nene Hatun

Doğum Yeri Erzurum / Türkiye
Doğum Tarihi 1.1.1857 - 22.5.1955

Nene Hatun Kimdir ?

Nene Hatun 1270 (1857’de) Erzurum'un Çeperli köyünde dünyaya geldi. Babasının adı Hüseyin, annesinin adı Zeliha'dır. Aziziye savunması sırasında 20 yaşında olan Nene Hatun, köyünden Mehmet Efendi ile evli idi.
Biyografinin devamı için tıklayın
Nene Hatun - 19.01.2021
Son dakika haberi... Erzurum'daki buz müzesinde "Cumhuriyet ve Çocuk" ile "TuzBuz" sergisi açıldı
Sanatın ilgi ve izlenme yaşını daha erken süreçlere çekme gayretiyle çocuklara yönelik tasarımlar gerçekleştirilerek "Cumhuriyet ve Çocuk" sergisinin hazırlandığını belirten Bulat, şu ifadeleri kullandı: "Türkiye, bayrak, Atatürk ve Erzurum'da direnişin sembolü haline gelen Nene Hatun karakteri üzerinden üretilen eserlerin yanında, çocukların temas edebildiği, iletişim kurabildiği imgelerden oluşan tasarım grubu Cumhuriyet ve Çocuk sergisinin ana eksenini oluşturmaktadır.
Nene Hatun - 12.12.2020
Soma'da, 8 okula "Okulum Temiz" belgesi verildi
Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yapılan denetimlerde ilçede, E.L.İ. Anaokulu, Soma Nene Hatun Anaokulu, Kurtuluş İlkokulu, Türk-İş Madenciler İlkokulu, Nuray Sayarı İlkokulu, Atatürk İlkokulu, Seher Ali Ortaokulu ile Soma Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi "Okulum Temiz" belgesi almaya hak kazandı.
Nene Hatun - 09.12.2020
KEFEK üyelerinden "5 Aralık Kadın Hakları Günü" açıklaması
Türk tarihine bakıldığında kadın ve erkeğin omuz omuza mücadele etmesiyle toplumun ayakta kaldığını dile getiren Erdem, "Tarihimiz Türk kadınlarımızın kahramanlıklarıyla doludur. Bir de Kurtuluş Savaşı'ndan sonra büyük mücadeleler veren kahraman Türk kadınlarımızı hatırlamamız gerekir. Nene Hatun, Halide onbaşı, Nezahat onbaşı, Şerife Bacı, Halime Çavuş ve isimlerini saymakla burada bitiremeyeceğim birçok kahraman kadınımız var.
Nene Hatun - 05.12.2020
MHP'li Depboylu'dan "Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 86. yıl dönümü" mesajı Açıklaması
Depboylu, 8. yüzyılda Orhun abidelerinde de kadın-erkek arasında ayrımcılığın olmadığına dair ifadelerin yer aldığını anımsatarak şöyle devam etti: "Biz kadının yeri ve önemi dendiğinde dönüp geçmişe bakar, o kutlu tarihte nice fedakar ve kahraman kadını görürüz. Pers Kralı'na boyun eğmeyen Türk kadın hükümdarı Tomris Hatun'u, yüz bin kişilik Sibir ordusunu komuta eden Boğarık Hatun'u, Tuğrul Bey Hemeden şehrinde kuşatıldığında yardımına koşan Altuncan Hatun'u, Hayma Ana'yı, Raziye Sultan'ı görürüz. Devlet yöneten, orduları kumanda eden, adalet dağıtan kadınlarımızı, adı imzası yoksa kabul görmeyen kanunnameleri biliriz." Kurtuluş Savaşı'nda da Nene Hatun, Nezahat Onbaşı, Erzurumlu Kara Fatma, Çete Emir Ayşe, Gördesli Makbule, Kılavuz Hatice Hatunu, Tayyar Rahmiye, Şerife Bacı gibi daha nice kahraman kadınının yer aldığını hatırlatan Depboylu, şunları kaydetti: "Bugün Türk kadının, seçme ve seçilme hakkını kanunen elde etmesinin 86.
Nene Hatun - 05.12.2020
MHP'li Depboylu: "Siyasal alanda kadının desteklenmesi muhakkak ki ülkemizi ve milletimizi güçlü yarınlara taşıyacaktır"
8. Yüzyılda Orhun Abidelerinde "Tanrı, Türk milleti yok olmasın diye babam İlteriş Kağan ile anam İl Bilge Hatun'u yükseltti" ifadesiyle kadının değerinin İl Bilge Hatun'un eriyle eş tutulduğunu ve Türk töresinde kadın-erkek arasında ayrımcılığın olmadığı kanıtını sunduğunu anlatan Depboylu, şunları kaydetti: "Kadınlar alp olarak yetişmiş, at binmiş, ok atmış, kılıç kuşanmış, yeri gelmiş savaşmış aynı zamanda ailesinin koruyanı, evladının anası, erinin yoldaşı olmuştur. Biz kadının yeri ve önemi dendiğinde dönüp geçmişe bakar, o kutlu tarihte nice fedakar ve kahraman kadını görürüz. Pers Kralı'na boyun eğmeyen Türk kadın hükümdarı Tomris Hatunu, yüz bin kişilik Sibir ordusunu komuta eden Boğarık Hatun'u, Tuğrul Bey Hemeden şehrinde kuşatıldığında yardımına koşan Altuncan Hatunu, Hayma Anayı, Raziye Sultan'ı görürüz. Devlet yöneten, orduları kumanda eden, adalet dağıtan kadınlarımızı, adı imzası yoksa kabul görmeyen kanunnameleri biliriz. 19 Mayıs 1919'da İstanbul Fatih mitinginde yaptığı konuşmada 'Davamız şudur: zaten elinden tutanları kalmayan, ellerini, bacaklarını kaybeden gazilerimiz, şehitlerimiz namına davamızı ilan ediyorum. Bu davamız da Türklerin hak ve istiklalidir. Türkler, Türkiye'nin ebedi haklarına asla dokundurmayacaklar' sözleriyle bağımsızlık mücadelesini güçlendiren; 'Evlatlarım, öyle bir gün olur da bir daha toplanamazsak, içimizde ölenler olursa, Türk'ün istiklal bayrağı ile mezarı üzerine geliniz. Eski tarihimizin bu muazzam minarelerin bahşettiği tarihimizin en asil, en terbiyeli vakarımızı asla unutmayacağız! Yemin ediniz!' sözleriyle helalleşen Halide Edip'i görürüz. Kurtuluş Savaşında devleşen Türk kadınlarını; Nene Hatun'u, Nezahat Onbaşı'yı, Erzurum'lu Kara Fatma'yı, Çete Emir Ayşe'yi, Gördesli Makbule'yi, Kılavuz Hatice Hatunu, Tayyar Rahmiye'yi, Şerife Bacıyı ve daha nice kahraman kadını görürüz.
Nene Hatun - 24.11.2020
Sivas'ta 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlandı
Daha sonra Nene Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde öğretmenlerle bir araya gelen Şarkışla Kaymakamı Mehmet Erdem, Belediye Başkanı Ahmet Turgay Oğuz ve Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Ergen günlerini kutladıkları öğretmenlere çeşitli hediyeler verdi.
Nene Hatun - 13.11.2020
AK Parti Antalya Milletvekili Çokal, kadın kolları kongrelerine katıldı
Bütün kongreleri aynı birlik ruhuyla bayram havasında yaptıklarını belirten Çokal, şunları kaydetti: "Herkes kadınları anlatıyor, 'Önem veriyoruz' diyor. Her biri kadınlar için şatafatlı, edebi sözler kullanıyor, şiirler okuyorlar. Nene Hatun'u, Kara Fatma'yı ağızlarından düşürmüyorlar.
Nene Hatun - 11.11.2020
Milli Mücadele'nin kahramanı "Kara Fatma" konferanslarla anlatılacak
Kara Fatma ile ilgili yanlış bilinen bilgileri konferansta paylaştığını bildiren Çomaklı, şu ifadeleri kullandı: "Erzurum Girişimci Kadınlar Derneği olarak tüzüğümüzde yer alan kültür programı düzenleme yönünde bir proje hazırlayarak İçişleri Bakanlığı Proje Destek Birimi'ne verdik. Projemizin konusu milli kültürümüzün devam etmesi için kendi değerlerimizi tanımamızın gerekliliğini vurgulayan bir konu idi ve onaylandı. Fakat pandemi nedeniyle proje uygulamasında takvim revizyonu yapılarak projeyi mart ayında başlatmamız uygun görüldü. Valimizin proje ile ilgili bilgisi var, önümüzde ki günlerde il ve ilçe protokolüyle bir toplantı düzenleyerek bilgilendirme yapacağız." Çomaklı, "Milli Mücadele'nin kadın kahramanları ve Kara Fatma konferanslarla anlatılıp, akabinde Çay köyde bir Kara Fatma heykeli yapılacaktır. Erzurum Girişimci Kadınlar Derneği Yönetim Kurulu ve üyeleri olarak en azından 'Nene Hatun'un yanında Kara Fatma'da var' diye gurur duymak istiyoruz.
Nene Hatun - 08.11.2020
Nene Hatun Lisesi öğrencileri, depremzede çocukları yalnız bırakmadı
İzmir'in Karabağlar ilçesindeki Nene Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, İzmir'deki depremzede çocuklarla bir araya geldi.
Nene Hatun - 31.10.2020
Son dakika haberleri: DHA YURT BÜLTENİ - 6
Olay, merkez Osmangazi ilçesi Hamitler Mahallesi, Nene Hatun Caddesi üzerinde saat 18.
Nene Hatun - 30.10.2020
DHA YURT BÜLTENİ - 20
Olay, saat 18.30 sıralarında merkez Osmangazi ilçesi Hamitler Mahallesi, Nene Hatun Caddesi üzerinde meydana geldi.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Nene Hatun Haberleri | Nene Hatun Kimdir - Haberler - Nene Hatun haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Nene Hatun kimdir, hayatı ve biyografisi. Buzun sanata dönüştüğü müze.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 23.1.2021 04:53:53. #1.14#
title