KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI HABERLERİ

Kültür Ve Turizm Bakanlığı Haberleri

Kültür Ve Turizm Bakanlığı haber, Kültür Ve Turizm Bakanlığı son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Kültür Ve Turizm Bakanlığı - 29.11.2020
Avustralya'daki ilkokul öğrencisi Nisa Metin'in Türkçe sevgisi karşılık buldu
Avustralya'nın Melbourne kentindeki devlet okulu Meadow Heights Primary School'da öğrenim gören Metin, Türkçesini geliştirmek için ihtiyaç duyduğu kitaplara ulaşabilmek amacıyla, dedesinin de desteğiyle, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığına (YTB) mektup yazdı.
Kültür Ve Turizm Bakanlığı - 28.11.2020
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Adana'da esnafla buluştu: (1)
Kılıçdaroğlu, hizmeti sınırlandırılan iş yerleri nedeniyle esnafın sorun yaşadığını belirterek, şöyle konuştu: "Karar alındı, bütün iş yerleri kapanacak doğru mu, doğru? Peki kapandığı zaman ne olacak? Esnaf kardeşim gelir elde edecek mi? Hayır. Yanında çalışan ücretli, gelir elde edecek mi? Hayır. Dükkanın kirasını kim ödeyecek? Sosyal devlet, bizim Anayasamızda değiştirilmesi dahi teklif edilemeyen maddenin içinde yer alıyor. Sosyal devlet, düşük gelirli, gelirini kazancıyla sağlayan, alın terini önceleyen bir devlet. Yani fakirin, fukaranın, garibanın yanında olanın devlet demektir. Esnafın bir artısı daha var. Anayasada esnaflarla ilgili özel bir düzenleme var. Sanayici ve turizmci için yok ama esnaf için Anayasada özel bir düzenleme var. Esnafın korunması için. Neden? Çünkü esnaf orta direktir. Yani bir anlamda devlet dediğimiz kurumun ana omurgasını esnaf oluşturur. Çünkü Türkiye'nin bütün coğrafyasında esnaf vardır. Esnaf devletin ortak direğidir. Esnafın bir başka geleneği daha var, Ahi Evran kültürü vardır esnafta. Komşusu gelir elde etmiyorsa onun da gelir elde etmesi için özel bir çaba vardır esnafta." "Esnaf bakanlığının kurulması lazım" Esnafın beklentilerini ve sorunlarını dinlemek, onlara cevap vermek zorunda olduklarını vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Esnafın sorununun çözümünde makro açıdan Türkiye genelinde bakıldığında bir esnaf bakanlığının kurulması lazım. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı var, esnaf bakanlığı niye yok? Diğerlerinin bakanlıkları var, sorun çıktığı zaman gidiyorlar, konuşuyorlar, sorunlarını çözüyorlar, dert anlatacak bir bakan var.
Kültür Ve Turizm Bakanlığı - 27.11.2020
Hüseyin Kudsi Sezgin: "Dinimiz musikimizden, musikimiz dinimizden ayrı değildir" (3)
Klasik Türk müziği sanatçısı, bestekar ve hafız Bekir Sıdkı Sezgin'in oğlu, neyzen Hüseyin Kudsi Sezgin, babasının musiki eğitiminde, dedesi Hafız Hüseyin Efendi'nin önemli bir rolü olduğunu belirterek, "Bizim musikimizle dinimiz iç içedir. Bizim dinimiz musikimizden, musikimiz dinimizden ayrı değildir. Dolayısıyla eskiden bu mevzuda daha yetkin eğitim alınıyordu. Dedem, almış olduğu eğitim itibariyle de babama bu musiki bilgilerini ilk aktaran kişiydi." dedi. Hüseyin Kudsi Sezgin, babasıının hayatını, klasik Türk musikisi ve dini musiki alanındaki çalışmalarını, Ahmet Sadık Hıdır ve Yasin Eker'le birlikte hazırladıkları "Bekir Sıdkı Sezgin - Musikiye Vakfedilmiş Bir Ömür" isimli eserin hazırlık aşamalarını AA muhabirine anlattı. SORU: Babanızla beraber ailenizde musikiyle ilgilenen ve bunu meslek edinen ikinci kişisiniz. Bize bu süreci anlatır mısınız? Hüseyin Kudsi Sezgin: "1965 yılında İzmir'de dünyaya geldim. Ortaöğrenimden sonra İstanbul'a babamın nakliyle ben de İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı'na girdim. Burada çeşitli bölümlerde okuduktan sonra Temel Bilimler bölümünden 1991'de mezun oldum. Bu arada mezuniyetimi müteakip eski Dar'ül-Elhan dediğimiz İstanbul Belediye Konservatuarı sonra İstanbul Üniversitesi'ne bağlandı. Oranın icra heyetinde okuldayken ney meşki aldığım için neyzen olarak göreve başladım. Aynı zamanda TRT İstanbul Radyosu'nda da vakitli olarak görev yaptım. 1993'te Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın açmış olduğu devlet koroları sınavını başarıyla geçip Edirne Devlet Korosu'na dahil oldum.
Kültür Ve Turizm Bakanlığı - 27.11.2020
Mevlana Müzesi'nin turkuaz kubbesi "100 ton yük"ten kurtarıldı
Türkiye'nin yüzük taşı Yarar, Kubbe-i Hadra'yı Türkiye'nin yüzük taşına benzeterek, "Türkiye'nin en çok ziyaret edilen müzelerinden olan Mevlana Müzesi'nin Kubbe-i Hadrası'nın restorasyonuna çok önem verilmektedir. Gerek Kültür ve Turizm Bakanlığı olsun gerekse bu hizmeti sürdüren vakfın yetkilileri olsun hassasiyetlerini her kademede ortaya koymaktadırlar.
Kültür Ve Turizm Bakanlığı - 27.11.2020
Ağlara takılan amforalar artık balıkçıların elinde güvende
Taşdelen ve Gedük ise Altıntaş'a duyarlı davranışından dolayı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü adına teşekkür belgesi verdi.
Kültür Ve Turizm Bakanlığı - 27.11.2020
DHA YURT BÜLTENİ -5
3 YIL ÖNCE YÜZEY ÇALIŞMASINA BAŞLANILDI Bölge halkınca 'Keçilitepe' olarak da bilinen alanda, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın himayesinde İstanbul Üniversitesi Tarih Öncesi Arkeolojisi Anabilim Dalı ve Karahantepe Kazı Başkanı Prof.
Kültür Ve Turizm Bakanlığı - 27.11.2020
Kısadan Hisse Kısa Film Günleri ödülleri sahiplerini buldu
Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen, bu yıl jürisinde Atalay Taşdiken, Cemal Şakar, İpek Tuzcuoğlu, Seyid Çolak ve Belkıs Bayrak'ın yer aldığı yarışmanın ödül törenine İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz ile Sosyal, Ekonomik ve Kültürel Araştırmalar Merkezi (SEKAM) Başkanı Prof.
Kültür Ve Turizm Bakanlığı - 27.11.2020
TÜ Öğretim Üyesi Çetin yeniden ATAM Bilim Kurulu Üyeliğine seçildi
Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Doç. Dr. Nurten Çetin, Kültür ve Turizm Bakanlığı çatısı altında faaliyet gösteren Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi (ATAM) Bilim Kurulu asli üyeliğine yeniden seçildi.
Kültür Ve Turizm Bakanlığı - 26.11.2020
İBB'nin 6 bin yeni taksi teklifi UKOME'de reddedildi
İBB'nin sağladığı İTaksi cihazlarının sağlıklı çalışmadığını belirten Aksu, "İBB'nin yapamadığı cihazların faturası esnafa yükleniyor. İBB dayatma ile 'İTaksi'ye abone olmadığınız için ruhsat vermem, araçlarınızı bağlarım.' diyor. Bu aplikasyonu biz de yapacağız. Taksiciyle yolcuyu buluşturan sistem hayata geçerse, var olan taksi sayısı fazla bile olabilir. Sizden önceki yönetimler ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından taksicilere eğitim verildi.
Kültür Ve Turizm Bakanlığı - 26.11.2020
Büyükkılıç'tan Koramaz Vadisi'ne yapılmak istenen taş ocağına ilişkin açıklama
Son olarak bir milletvekilinin, Melikgazi ilçesi Subaşı Mahallesi'ndeki maden ocağı ruhsatının AK Parti'li belediye başkanları tarafından verildiği iddiasını TBMM kürsüsünden, kendilerinin cevap hakkının bulunmadığı bir sırada gündeme taşıdığına dikkat çekilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi: "Koramaz Vadisi ya da il sınırları içerisinde konusu 'maden' olan bir çalışmada Büyükşehir Belediyesi ya da ilçe belediyelerinin ruhsat verme yetkisi bulunmamaktadır. 3213 sayılı Maden Kanunu'nda bu durum açıktır ve sorumlu kamu kurum ve kuruluşları da bellidir. Büyükşehir Belediyesi'nin maden ocağı ruhsatı ile herhangi bir ilgisi yoktur, ruhsatı veren belediye olmadığı gibi kanunlar kapsamında da taraf olamayacağı açıktır. Bahsi geçen şirkete, işletme izni ilgili kanun kapsamında Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Çevresel Etki Değerlendirme Belgesi de Kayseri Valiliği Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından verilmiştir." Söz konusu şirketin maden ocağı açmasına dair mahalle muhtarlarının şikayetinin de bakanlık tarafından takip edildiği belirtilen açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kayseri Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'nün yaptığı incelemede ise arkeolojik sit alanı olarak tescil edilen Subaşı Yeraltı Şehri ile Gaziler Mezarlığı'nın "Koordinat bilgileri verilen maden sahasının dışında yer aldığı" bilgisinin mevcut olduğu kaydedildi.
Kültür Ve Turizm Bakanlığı - 25.11.2020
Son dakika! İzmir'de tarihi yolda yürütülen çalışmaya durdurma kararı
Son dakika gündem haberi: Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Foça Belediyesi tarafından koruma altındaki bölgede yürütülen yol çalışmasını durdurdu.
Kültür Ve Turizm Bakanlığı - 25.11.2020
Giresun'da Marsilya esintileri
Kentsel sit alanı olan Zeytinlik, yaklaşık iki asır önce Avrupa'dan ithal edilen malzemelerle inşa edildi. Zamanında Rumlar ile Türklerin yıllarca birlikte yaşadığı, türkülere konu olan Zeytinlik evleri, 1991 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tescillendi.
Kültür Ve Turizm Bakanlığı - 24.11.2020
Hazreti Mevlana'nın 747. Vuslat Yıl Dönümü etkinlikleri "yeni normal"e uygun yapılacak
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Konya Valiliği ve Büyükşehir Belediyesinin birlikte düzenlediği 747.
Kültür Ve Turizm Bakanlığı - 24.11.2020
DHA YURT BÜLTENİ- 2
Tarihte birçok medeniyete başkentlik yapan Bursa'nın tarihi ilçelerinden İznik'te, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kamulaştırılan erken Roma dönemine ait lahit mezarların bulunduğu 10 dönümlük zeytinlikte, arkeologların çalışmaları devam ediyor.
Kültür Ve Turizm Bakanlığı - 23.11.2020
19. Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali başladı
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi, İl Kültür Turizm Müdürlüğünün düzenlediği festivalde ilk konseri Cumhurbaşkanlığı Başkemancısı Jülide Yalçın ile Çağdaş Özkan verdi.
Kültür Ve Turizm Bakanlığı - 23.11.2020
"Sebilürreşad Uluslararası İstiklal Kısa Film Yarışması"na başvurular başladı
Sebilürreşad Dergisi tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün destekleriyle gerçekleştirilecek yarışmada katılımcılar, "İstiklal, Özgürlük ve Bağımsızlık" temalı kısa filmlerle başvuru yapabilecek.
Kültür Ve Turizm Bakanlığı - 23.11.2020
"10 Kasım Anılarla Atatürk Sergisi" Dijital Gösterim Merkezinde ziyaret edilebiliyor
İletişim Başkanlığı tarafından Konya dahil 7 ilde açılan Dijital Gösterim Merkezi'nde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 82. yıl dönümü dolayısıyla hazırlanan görsellerin yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın "10 Kasım Anılarla Atatürk Sergisi" ziyaret edilebiliyor.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Kültür Ve Turizm Bakanlığı Haberleri | Kültür Ve Turizm Bakanlığı Haber - Haberler - Kültür Ve Turizm Bakanlığı haberleri, son dakika kültür ve turizm bakanlığı haber ve gelişmeleri burada. Sertifika ve kayıt-tescil işlemlerinde e-Tahsilat kolaylığı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 30.11.2020 21:17:14. #1.15#
title