Kahire Haberleri

Kahire haber, Kahire son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Kahire - 15.10.2020
BM: Libyalı siyasi taraflar geçiş dönemini sona erdirme konusunda Kahire'de anlaştı
Birleşmiş Milletler (BM) Libya Destek Misyonu (UNSMIL), Mısır'ın başkenti Kahire'de bir araya gelen Libyalı siyasi tarafların, geçiş dönemini sonlandırma ve kalıcı aşamayı başlatmanın gerekliliği konusunda anlaştığını açıkladı.
Kahire - 14.10.2020
Lavrov: "Libya'daki tarafların katılımıyla Cenevre'deki toplantı için hazırlık sürüyor"
Bu yöndeki tüm çalışmaların BM'nin himayesinde gerçekleştirilmesi gerektiğine de dikkati çeken Lavrov, Libyalı taraflar arasında Mısır'ın başkenti Kahire'de toplantıların yapıldığını anımsattı.
Kahire - 14.10.2020
Mısırlı ünlü aktör Mahmud Yasin hayatını kaybetti
Mısırlı ünlü aktör Mahmud Yasin, Mısır'ın başkenti Kahire'de 79 yaşında hayatını kaybetti.
Kahire - 14.10.2020
Libyalı taraflar, Mısır'daki anayasal istişare toplantılarına devam edecek
Libya Devlet Yüksek Konseyi ile Halife Hafter'in siyasi müttefiki Tobruk'taki Temsilciler Meclisi'ni temsil eden heyetler, Mısır'ın başkenti Kahire'de gerçekleştirdikleri anayasal istişare toplantılarını sürdürme kararı aldı.
Kahire - 13.10.2020
Son dakika haberleri! Mısır, Irak ve Ürdün Dışişleri Bakanları bölgesel gelişmeleri değerlendirdi
Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin ve Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi Mısır'ın başkenti Kahire'de "üçlü koordinasyon mekanizması" görüşmeleri kapsamında bir araya geldi.
Kahire - 12.10.2020
Gazze'deki İçişleri Bakanlığı: Refah Sınır Kapısı'nın daimi olarak açılması için çalışıyoruz
Gazze'deki İçişleri Bakanlığı, Refah Sınır Kapısı'nın daimi olarak açılması için Kahire yönetimiyle görüşmelere devam ettiklerini duyurdu.
Kahire - 12.10.2020
Son dakika haberi | Kahire ile Bağdat, Filistin, Libya ve Suriye meselelerini görüştü
Gelen son dakika haberine göre Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin'in Kahire ziyareti kapsamında Mısırlı yetkililerle gerçekleştirdiği görüşmelerde Filistin, Suriye ve Libya'daki gelişmeler ile terörle mücadele konularını ele alındı.
Kahire - 11.10.2020
Libyalı heyetler arasındaki anayasal istişare toplantıları Mısır'da başladı
Libya Devlet Yüksek Konseyi ile Halife Hafter'in siyasi müttefiki Tobruk'taki Temsilciler Meclisi'ni temsil eden heyetler arasındaki anayasal istişare toplantıları Mısır'ın başkenti Kahire'de başladı.
Kahire - 11.10.2020
Libya Siyasi Diyalog Forumu kasımda Tunus'ta düzenlenecek
Birleşmiş Milletler (BM) Libya Destek Misyonu (UNSMIL), Libya krizindeki siyasi tarafları bir araya getirmesi planlanan Libya Siyasi Diyalog Forumunun, ön hazırlık görüşmelerinin ardından kasım ayı başında Tunus'un ev sahipliğinde başlayacağını duyurdu. Birleşmiş Milletler (BM) Libya Destek Misyonu'nun (UNSMIL), yayımladığı yazılı açıklamaya göre, Libyalı taraflar arasında kapsayıcı görüşmeler, 19 Ocak'ta düzenlenen Berlin Konferansından çıkan sonuçları destekleyen 2510 (2020) sayılı BM Güvenlik Konseyi kararına dayanarak, kasım başında Tunus'ta yeniden başlayacak. Açıklamada, forumun genel amacının, "Libya'nın egemenliğini ve ülke kurumlarının demokratik meşruiyetini yeniden tesis etmek için mümkün olan en kısa zamanda ulusal seçimlerin yapılmasını sağlayacak düzenlemeleri gerçekleştirmek ve birleşik bir yönetim çerçevesi üzerinde fikir birliği sağlamak" olduğuna işaret edildi. Forumun, Montrö görüşmelerinden çıkan tavsiyelerin yanı sıra, Buznika (Fas) ve Kahire'de varılan uzlaşılar da dahil olmak üzere, Libyalılar arasındaki son istişarelerde oluşan ilerleme ve uzlaşılara dayanacağı kaydedildi.
Kahire - 10.10.2020
Mısır'ın Yunanistan'la imzaladığı deniz yetki anlaşması Mısır'da Resmi Gazete'de yayımlandı
Kahire ile Atina yönetimleri arasında imzalanan sözde anlaşma, 18 Ağustos'ta Mısır Meclis Anayasa ve Yasama Komisyonu tarafından onaylanmıştı.
Kahire - 10.10.2020
Gazzeli aile geçen ay Mısır askerlerinin yaraladığı balıkçının iadesini istiyor
Gazze Şeridi açıklarında geçen ay Mısır ordusunun açtığı ateş sonucu yaralanmasının ardından gözaltına alınan Filistinli balıkçı Yasir Zazug'un ailesi Kahire yönetimine "oğullarının serbest bırakılması" çağrısında bulundu.
Kahire - 9.10.2020
ABD'nin Trablus Büyükelçisi'nden "Türkiye, Libya'daki diyaloğu destekliyor" mesajı
Birleşmiş Milletler tarafından yürütülen Libya diyalog sürecinin desteklenmesi konusunu ele almak üzere düzenlediği diplomatik ziyaretler kapsamında 2 Ekim'de Fransa'nın başkenti Paris'te çeşitli temaslarda bulunan Norland, daha sonra Mısır'ın başkenti Kahire'de Halife Hafter'in siyasi müttefiki Tobruk Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih ile bir araya gelmişti.
Kahire - 8.10.2020
AB EastMed'den desteğini çekmeli
2019 yılının Ocak ayında Kahire'de Mısır'ın ev sahipliğinde bir araya gelen ülkeler, doğalgaz sektöründe Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) benzeri bir örgütlenme, bir enerji karteli olarak Doğu Akdeniz Gaz Forumu'nu kurdular.
Kahire - 6.10.2020
Mısır'da 2500 yıllık mumya lahitleri ilk kez açıldı
Mısırlı arkeologlar, başkent Kahire'de hafta içerisinde 2500 yıldan daha uzun süre önce gömülmüş 59 adet mühürlenmiş ahşap tabut buldu.
Kahire - 5.10.2020
ABD Büyükelçisi, Hafter yanlısı meclisin başkanı ile siyasi diyalog konusunu görüştü
Trablus Büyükelçiliğinin Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre, Norland, Salih ile Mısır'ın başkenti Kahire'de bir araya geldi.
Kahire - 5.10.2020
Mısır'da kenar mahalle eylemleri yönetimi endişelendiriyor
"Eylül Kalkışması" olarak isimlendirilen eylemlerde, Mısır'ı 30 yıl yöneten eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in devrildiği 25 Ocak Devrimi'ni hatırlatırcasına, 25 Eylül'ün "Öfke Cuması" olarak isimlendirilmesi dikkat çekiyor. Yönetimin beklediğinden daha fazla insanın sokaklara çıktığı ülkede, başkent Kahire'deki Tahrir ve Ramses meydanları gibi simgesel özelliği olan alanlara kimse gitmeye cesaret edemedi.
Kahire - 3.10.2020
Mısır'da 2 bin 500 yıllık 59 tabut bulundu
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, başkent Kahire'nin batısındaki Sakkara arkeolojik sit alanında, derinlikleri 10 ila 12 metre arasında değişen 3 gömütte renkli 59 ahşap tabut bulunduğu duyuruldu.
Kahire - 2.10.2020
Son dakika... Mısır'da Sisi karşıtı "zafer cuması" gösterileri
Son dakika haberi: Mısır'da başkent Kahire başta olmak üzere birçok kentte, Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi karşıtı gösteri düzenlendi.
Kahire - 1.10.2020
Mısır IMF'den 2,7 milyar dolar kredi alıyor
Kahire ve IMF arasında anlaşmaya varılan 2,7 milyar dolar, Mısır'ın Fondaki payının yüzde 100'ünü oluşturuyor.
Kahire - 1.10.2020
Mısır'da bir gencin güvenlik güçlerinin kurşunuyla ölmesi sonrası art arda gösteri çağrıları yapıldı
Ülkenin küçük yerleşim yerlerinde düzenlenen gösterilerin aksine meydanlardakinin, Mısır halkının sesini dünyaya ileteceğini ifade eden Ali, başkent Kahire'deki Tahrir Meydanı başta olmak üzere halkı ülkenin meydanlarında toplanmaya çağırdı.
Kahire - 30.9.2020
Mısır'da İhvan mensubu 6 muhalif hakkında idam kararı
Mısır yerel basınında yer alan haberlere göre, Kahire'nin kuzeyindeki Zagazig kenti Ceza Mahkemesi 6 İhvan üyesini polislerin öldürülmesi suçlamasıyla idam cezasına çarptırdı.
Kahire - 29.9.2020
İnsan hakları örgütlerinden Mısır'a "yaşlı tutukluların serbest bırakılması" çağrısı
Kahire yönetimi genellikle, cezaevlerindeki tutukluların durumuna ilişkin uluslararası hukuku ve sözleşmeleri ihlal ettiği yönündeki haberleri reddediyor ve ayrım yapılmaksızın tüm tutuklulara sağlık hizmeti sağladığını savunuyor.
Kahire - 28.9.2020
Son dakika haberi | Mısır Dışişleri Bakanı Şukri, Fetih heyetini kabul etti
Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Fetih Hareketi Merkez Komitesi heyetini kabul etti. Mısır Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada Bakan Şukri'nin, başkent Kahire'de Fetih Hareketi Merkez Komitesi üyeleri Cibril er-Rucub ile Ruhi Fettuh'u kabul ettiği belirtildi.
Kahire - 28.9.2020
Mısır'da 6 muhalif hakkında nihai idam cezası
Kahire Ceza Mahkemesi, Ağustos 2019'daki duruşmada, 2013-2015 yıllarında 3 kişiyi öldürdükleri ve silahlı hücre kurdukları suçlamasıyla yargılanan muhalif 6 sanığın idamına hükmetmişti.
Kahire - 28.9.2020
Son dakika haberleri... Heniyye, Mısır askerlerinin yaraladığı Filistinli balıkçının iadesi için Kahire'yle görüştüğünü...
Gelen son dakika haberlerine göre Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, cuma günü Mısır askerlerinin açtığı ateş sonucu iki kardeşini kaybeden, kendisi de yaralanan Filistinli balıkçının Gazze'ye gönderilmesi için Kahire ile görüştüğünü açıkladı.
Kahire - 28.9.2020
Katar Savunma Bakanı: "Trump, ablukacı ülkeleri destekleyen tutumundan geri adım attı"
Raporda ayrıca, Mısır'ın başkenti Kahire'de, Katar ve Türkiye'yi hedef almak için çalışan bir BAE ağının da bulunduğu ifade edildi.
Kahire - 27.9.2020
Mısır ordusunca öldürülen Filistinli balıkçılar defnedildi
Gazze'deki İçişleri Bakanlığı ise dün yaptığı açıklamada, Mısır ordusunun açtığı ateş sonucunda hayatını kaybeden Filistinli iki balıkçı kardeşin naaşlarının Kahire yönetimi tarafından teslim edildiğini duyurmuştu.
Kahire - 27.9.2020
BAE'den İsrail'le normalleşmeye karşı çıkan şaire seyahat yasağı
Hamis, sosyal paylaşım sitesinden yaptığı açıklamada, dün Dubai Havalimanı'ndan Kahire'ye uçuşunun, Abu Dabi yönetimi tarafından verilen kararla herhangi bir sebep belirtilmeden engellendiğini aktardı.
Kahire - 26.9.2020
Mısır ordusunca öldürülen Filistinli balıkçıların naaşı teslim edildi
Hamas'ın yönetimindeki İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İyad el-Bezm, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mısır ordusunun açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren kardeşler Hasan ve Mahmud Muhammed Zazug'un naaşlarının Kahire yönetimince teslim edildiğini ifade etti.
Kahire - 26.9.2020
Mısır'da Sisi karşıtı protestolarda bir kişi yaşamını yitirdi
Katar merkezli medya organı El Cezire tarafından yayınlanan haberde, İspanya'da sürgünde yaşayan muhalif lider Muhammed Ali'nin çağrısıyla başlayan protestolar başkent Kahire ve Giza kentlerinde, Nil Deltası'ndaki Damietta ve Luksor kentlerinde Cuma namazı sonrasında sokaklara taştı.
Kahire - 26.9.2020
Libya'daki gelişmeler kısa vadede "kırılgan" uzlaşıya işaret ediyor
Türkiye ve Rusya kalıcı ateşkes için temas halinde Libya'da bugüne kadar karşıt tarafları ateşkes konusunda ikna etmeyi başaran Türkiye ve Rusya da BM görüşmeleriyle eş zamanlı biçimde eylül başında kalıcı çözüm için görüşmeler yürütme kararı aldı. İki ülke arasındaki görüşmelerde, Libya'da kalıcı ve sürdürülebilir ateşkes için Sirte ve Cufra'nın askerden arındırılması modellerinin belirlenmesi gereği üzerinde durulurken, ocak ayında Berlin'de gerçekleştirilen konferansın sonuçlarının hayata geçirilmesinin önemi vurgulandı. Türkiye ve Rusya arasındaki görüşme trafiğinin yanı sıra Türkiye'den üst düzey isimler ve Libyalı muhataplarının gerek Ankara gerekse Trablus hattında son dönemde görüşmeleri hız kazandı. Benzer şekilde ülkenin doğusundaki, Tobruk Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih ve Hafter de son dönemde Kahire'ye giderek burada görüşmeler gerçekleştirdi.
Kahire - 25.9.2020
Heniyye, Hamas yönetiminin Fetih'le anlaşmayla ilgili toplantı düzenleyeceğini açıkladı
Heniyye, Türkiye'de yapılan pozitif anlaşmaların, temelde önceki dönemlerde imzalanan Kahire anlaşmalarına ve özellikle de 2011'deki kapsamlı anlaşmaya dayandığını belirtti.
Kahire - 24.9.2020
Son dakika... Mısır'da bina çöktü: 4'ü çocuk 6 ölü
Son dakika haberlerine göre Mısır'ın Sohag kentinde iki katlı bir binanın çökmesi sonucu 4'ü çocuk 6 kişi hayatını kaybetti.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Kahire Haberleri | Kahire Haber - Haberler - Kahire haberleri, son dakika kahire haber ve gelişmeleri burada. Libya'da siyasi temsilcilerin ardından askeri heyetler aynı masada.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 20.10.2020 09:17:19. #1.15#
title