Uzay Haberleri

Uzay haber, Uzay son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Uzay 10.7.2020
Danıştayın "Ayasofya" kararı
Ayasofya'nın mülkiyetinin Fatih Sultan Mehmet Vakfı'na ait olduğu ve onun haricinde kullanılamayacağı yönündeki görüşlerinin Danıştaydan da olumlu karşılık bulduğuna işaret eden Karaman, "Danıştay doğru bir karar verdi. Gerçekten bizim iptalini istediğimiz gerekçeler yönünde esastan bir iptal kararı vermiş oldu. Bu karar sonucunda artık Ayasofya bugünden itibaren cami olarak millete hizmet verecektir. Ben bu sürecin uzayacağını zannetmiyorum.
Uzay 10.7.2020
Libya'da petrol üretimi resmi olarak yeniden başlıyor
NOC, giderek uzayan kesintisinin altyapıya zarar verdiğini, üretimi yarı yarıya düşürebileceği ve petrol kuyularındaki verimi kalıcı biçimde bozabileceği uyarısında bulunmuştu.
Uzay 10.7.2020
Son dakika haber! Atatürk Üniversitesi Türkiye için uzayı gözleyecek
Son dakika güncel haberi: Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, üniversite bünyesindeki Doğu Anadolu Gözlemevi'nin sadece uzay bilimlerinde değil uzay teknolojileri ve atmosfer bilimlerinde de büyük atılımlar yapılmasına fırsat sağlayacağını bildirdi.
Uzay 9.7.2020
Son dakika haberi: Bakan Karaismailoğlu: "Hedeflerden birisi de 2023 yılında 6 uyduluk bir filo ile uzayda var...
Son dakika haberi... Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Cumhuriyetimizin 100'üncü yılına sayılı günler kala Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak kendimize koyduğumuz hedeflerden birisi de 2023 yılında 6 uyduluk bir filo ile uzayda var olabilmektir.
Uzay 9.7.2020
Türkiye'deki orman yangınlarının yüzde 86'sı insan kaynaklı
Tolunay, orman yangınlarında ihmal ve kazayla çıkan yangınların önemli bir miktarının anız yakma kaynaklı oluştuğunu anlatarak, şunları söyledi: "Geçen sene ülkemizde 2 bin 688 yangın çıkmış, bunlardan 184'ü anız yakmadan, yaklaşık 100 tanesi enerji nakil hatlarından ve geri kalanı da çöplüklerden, avcılıktan, mangal ile sigaradan kaynaklanan yangınlar olduğunu görüyoruz. Ayrıca kasıtlı yangınlar da çıkarılıyor. Ama genel olarak baktığımızda anız yakma, piknik ve sigaranın etkili olduğunu görüyoruz. İnsanların dikkatsizliği orman yangınlarına sebep oluyor." "Ormana kıvılcım çıkaracak çöplerin atılmaması lazım" Prof. Dr. Tolunay, meteorolojik koşulların uygun olduğu zamanlarda orman yangını riskinin çok artığını vurgulayarak, şöyle devam etti: "Sıcaklıkların özellikle 30 derecenin üzerine çıkması, uzun süreli kuraklık olması, hava neminin düşmesi durumunda orman yangını için kritik koşullar baş gösteriyor. Bu noktada çıkabilecek bir kıvılcım bile yangınların çok hızlı bir şekilde büyümesine ve çok geniş alanlara yayılmasına neden oluyor. Bu kritik meteorolojik koşullar oluştuğunda mutlaka insanların uyarılması gerekiyor. Elektrik nakil hatları da orman yangınları için ciddi bir sorun oluşturuyor. Bunların sürekli sürekli kontrol edilmesi gerekiyor. Ormana kıvılcım çıkaracak çöplerin atılmaması lazım. Ayrıca görevlilerin çöplükte çıkacak yangına anında müdahale edecek şekilde eğitilmeleri gerekiyor. Ormanları kullanan vatandaşların da ormana dinlenmek ya da piknik yapmak için gittiklerinde ateş yakmaması gerekiyor. Ateş yakılıyorsa bu pikniklerin Orman Genel Müdürlüğünün izin verdiği yerlerde yapılması lazım. Sönmeyen izmaritleri ormana atmamak gerekiyor. Hatta araçların kuru otla kaplı bir yere park edilmemesi lazım. Çünkü bundan bile yangın çıkıyor. Ormana cam şişe atılmamalı. Yetkililerin nelerin orman yangınına sebep olduğunu kamu spotlarıyla anlatmaları özellikle çocuklar ve gençleri bilinçlendirmeleri gerekiyor." "Rüzgar ne kadar hızlıysa orman yangını o kadar hızlı şekilde ilerler" Gelibolu'da çıkan orman yangınında kuzey doğudan şiddetli poyraz estiğinin dile getiren Tolunay, sözlerini, "Şiddetli fırtınalı havalar orman yangınlarının çok hızlı bir şekilde yayılmasına neden oluyor. Gelibolu'da rüzgar saatte 30 ila 50 kilometre civarında hızla esiyordu. Bu da toprak yüzeyinde kuru otların yanmasıyla başlayan yangının hızlı bir şekilde ağaçların tepesine çıkmasına, ağaçların tepesinde alevlerin boyunun uzayarak çevresindeki diğer ağaçlara hızlı bir şekilde yayılmasına sebep oldu.
Uzay 9.7.2020
Asansör güvenliği için renk etiketlerine dikkat
"Evden uzaya" kadar çok sayıda sektörde ileri teknoloji çözümleriyle dikkati çeken Mitsubishi Electric, yapay zeka teknolojisiyle donatılan ve deprem, yangın gibi tehlikeli anlarda kullanıcıların tahliyesini sağlayabilen güvenlikli asansörleriyle asansör sektörüne de öncülük ediyor.
Uzay 8.7.2020
Gaziantep'te SAHA İstanbul irtibat ofisi açıldı
Gaziantep'te, Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (SAHA İstanbul) irtibat ofisi açıldı.
Uzay 8.7.2020
Şanlıurfa'da asker uğurlamalarına kısıtlama getirildi
Açıklamada, kına gecesi, gelin alma gibi etkinliklerle üç güne kadar uzayabilen sokak düğünlerinin tek gün ve gün içerisinde belirli saat dilimlerinde yapılması, düğün ve nikahlarda temizlik, maske ve fiziki mesafe kurallarına aykırılık teşkil edecek şekilde oyun oynanmamasının da kararlaştırıldığı belirtildi.
Uzay 8.7.2020
DHA YURT BÜLTENİ - 14
Keşan'da, dar gelirli vatandaşlar sosyal destek yardımlarının dağıtıldığı PTT şubesi önünde sabahın erken saatlerinde sıraya girdi. PTT şubesi önüne gelen vatandaşların sıra beklerken sosyal mesafe kuralına uymadığı görüldü. Bazılarında maske olmadığı gözlenen vatandaşlar, uzun kuyruklar oluşturdu. Uzayan kuyruk nedeniyle sırada bekleyen vatandaşlar arasında zaman zaman tartışmalar yaşandı.
Uzay 8.7.2020
Kırıkkale'de 'asker uğurlama' yasaklandı
6 saatle sınırlandırıldı Özellikle turizm beldelerinde bulunan ve canlı müzik eşliğinde umuma açık eğlence yerine dönüşen lokanta/restoran vb. yerlere yönelik denetim faaliyetlerinin sıklaştırılmasına, askerlik şubelerinden sevk belgelerini alan askerlik yükümlülerine 'pandemi kurallarına aykırılık taşıyan asker uğurlaması, asker eğlencesi, konvoy gibi etkinliklerde bulunmayacağına' dair taahhütname alınmasına, hastalığın yayılma ihtimalinin yüksek olduğu kalabalık ortamlarda kontrolün sağlanabilmesi amacıyla kent genelinde bayrak merasimi, kına gecesi, gelin alma gibi etkinliklerle 3 güne kadar uzayabilen sokak ve salon düğünlerinin tek gün ve gün içerisinde en fazla 6 saat ile sınırlı olmak ve en geç 23: 00'da bitirilmesi şartıyla izin verildiği bildirildi.
Uzay 8.7.2020
Rusya Federal Uzay Ajansı yetkilisi, "vatana ihanet" şüphesiyle tutuklandı
Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) Başkanı Dmitriy Rogozin'in Danışmanı İvan Safronov, "vatana ihanet" şüphesiyle tutuklandı.
Uzay 7.7.2020
Rusya Federal Uzay Ajansı yetkilisi "vatana ihanet" suçlamasıyla gözaltına alındı
Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) Başkanı Dmitriy Rogozin'in danışmanı İvan Safronov, "vatana ihanet" suçlamasıyla gözaltına alındı.
Uzay 7.7.2020
Son dakika haberi! Arabistan sıcakları gidiyor, İstanbul'da yarından itibaren lokal yağış bekleniyor
Son dakika güncel haberi... İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Deniz Demirhan, Türkiye'yi etkisi altına alan Arabistan tarafından gelen sıcak havanın biteceğini belirterek, İstanbul'da cumartesiye kadar lokal yağışların beklendiğini söyledi.
Uzay 7.7.2020
Keçiören Belediye Başkanı Altınok: "Cumhuriyet Kulesi ihalesi şeffaf bir şekilde yapıldı"
Cumhuriyet Kulesi'nin uluslararası misyonuna da değinen Altınok, şunları kaydetti: "Tarihe atılan bir imza olarak Cumhuriyet Kulesi, Paris'teki Eyfel Kulesi'nin müzesinde, 'Turkey, Ankara, Keçiören Cumhuriyet Kulesi' ibaresiyle yerini almış uluslararası bir eser görünümüne sahiptir. Ekonomik anlamda ise kısa sürede kendisini amorti edecek bir projedir. Kulemiz ile ilgili diğer bir husus ise bir ilçe belediyesinin kendi imkanlarıyla ilk defa böyle bir yatırım projesine imza atıyor olmasıdır. Ekonomik anlamda iyi yönetilemeyen ilçe belediyelerinin böyle bir projeyi yapması oldukça zor olduğundan Cumhuriyet Kulesi bu anlamda da sıra dışı bir mahiyete sahiptir. Örneğin, Atakule, Vakıflar Bankası ve Ankara Büyükşehir Belediyesi destekleri ile rahmetli Altınsoy ve Özal döneminde yapılabilmiştir." "Paraşütle atlama noktası yapılacak" Altınok, Cumhuriyet Kulesi'nin yapısal özellikleri ve içerisinde barındırdığı sosyal ve kültürel alanlara ilişkin, "İhale süreci sonlanmış olan kulemizin şu anda imar ve ruhsat işlemleri tamamlanmış olup yapımında hukuki herhangi bir engel bulunmamaktadır. Kule, sadece bir tepeden ya da bir yükseklikten ibaret olmayıp içerisinde alışveriş merkezi, uluslararası sergilerin yapılacağı Türkiye'nin en modern sanat galerisi, cafe, restoran, 180'inci metrede seyir terası, uzay terası ve bilim merkezi, en üst katta ise bir nikah salonunu barındırmaktadır.
Uzay 7.7.2020
NASA'nın Hubble Uzay Teleskobu ortasında büyük bir boşluk olan galaksinin fotoğrafını çekti
NASA'nın en güçlü uzay teleskobu olan Hubble, ışık saçan bir galaksinin net bir fotoğrafını çekti.
Uzay 7.7.2020
TV+ en çok izlenenler listesini açıkladı
TV+ arşivine eklenen bir diğer dizi ise bilimkurgu kategorisinde yer alan Spides. Dizinin başrollerinde Rosabell Laurenti Sellers, Falk Hentschel, Florence Kasumba ve Desiree Nosbusch yer alıyor. Hikaye, gizemli bir ilaç aldıktan sonra komaya giren ve bu ilacın uzaylılar tarafından verildiğini fark eden başkarakter Nora'nın etrafında geçiyor.
Uzay 7.7.2020
Ağrı Valiliği Kovid-19'a karşı ek tedbirler aldı
Kına gecesi, gelin alma gibi etkinliklerle 3 güne kadar uzayabilen sokak düğünlerinin tek gün ve gün içerisinde belirli saat dilimleri ile kısıtlanması yönünde karar alınan toplantıda, düğün ve nikahlarda temizlik, maske ve fiziki mesafe kurallarına aykırı şekilde oyun oynanması, kontrolsüz kalabalıkların bir araya gelmesi gibi hususlara yönelik tedbirlerin artırılacağı yönünde karar verildiği kaydedildi.
Uzay 7.7.2020
Bakan Pakdemirli'den Gelibolu Yarımadası'ndaki orman yangınıyla ilgili açıklama Açıklaması
Pakdemirli, sabaha kadar mücadelenin devam edeceğini aktararak, şöyle devam etti: "Ana amacımız sabaha kadar kara ekiplerimizle tabiri caizse yangını dövmek, akabinde sabahın ilk ışıklarıyla hava araçlarıyla beraber artık neredeyse söndürme faaliyetlerine veya soğutma faaliyetlerine geçmek. Ama meteorolojik şartlar, rüzgarın yönünü değiştirmesi bunların hepsi aleyhimize işleyebilir. Arkadaşlarımız canla başla çalışıyor. Yalova ve Kumköy köylerini ziyaret ettik. Köylülerimizle hasbihal ettik. Şu an itibarıyla yerleşim yerlerinde bir risk olmamasından dolayı özellikle tarımsal arazilerindeki kayıplarını düşünmeye başlamış durumdalar. Önceliğimiz yangını söndürmek. Ondan sonrasında devlet yaraları sarmak için ne gerekiyorsa yapar." "En önemli silahımız orman teşkilatımızın değerli mensupları" Bekir Pakdemirli, bir gazetecinin, "Karşı ateş müdahalesi söz konusu oldu mu?" sorusu üzerine şöyle konuştu: "Bunların hepsi yapılır ve yapılıyor da. Özellikle yerleşim yerlerine yangın yaklaştığı zaman karşı ateş verilerek yerleşim yerlerine herhangi bir alevin, ateşin sıçramaması sağlanır. Yani yerleşim yerinin yakınını yakarsınız, ondan sonra oraya yangın gelir, orası kül olduğu için yangın artık ilerlemez. Bu tarz taktiklerin hepsi kullanılır. Orman teşkilatı 180 yılı aşkın bir teşkilat. Bu konularda oldukça deneyimliler. İnsan kaynağımız hakikaten çok iyi. Tüm teknolojileri kullanıyoruz. Yani tabiri caizse uzay aracı hariç, uzay mekiği hariç tüm teknolojileri kullanıyoruz.
Uzay: Ben, Naomi OsakaUzay 6.7.2020
Uzay 6.7.2020
İsrail, uzaya casus uydusu gönderdi
İsrail, askeri istihbaratta kullanılmak üzere Ofek-16 adlı casus uydusunu uzaya gönderdi.
Uzay 6.7.2020
Kayseri Bilim Merkezi yenilendi
Bilim merkezinin çocuklar için keyifli bir dünya olduğunu ifade eden Büyükkılıç, şunları kaydetti: "Burada bilimi ve teknolojiyi hem öğreniyorlar hem de eğleniyorlar. Biz amacımıza ulaşıyoruz. Gençlerimize edilen hizmetle her zaman gurur duyuyoruz. Bilim merkezimizde atmosfer ve ışık, yeryüzü, madde, dinamik dünya, sağlık bilimi, roket bilim, havacılık ve uzay, mühendislik gibi 12 farklı tematik bölümden oluşan sergi alanlarımız mevcut.
Uzay 6.7.2020
NASA, Ankara'nın uzaydan çekilmiş fotoğrafını paylaştı
ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (ISS) çekilmiş bir Ankara fotoğrafını sosyal medyada paylaştı.
Şu an buradasınız: Uzay Haberleri | Uzay Haber - Haberler - Uzay haberleri, son dakika uzay haber ve gelişmeleri burada. Geliştirdikleri eğitim projeleri ile TEKNOFEST'te finale kaldılar.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 11.7.2020 14:46:45. #1.14#
title