Medrese Haberleri

Medrese haber, Medrese son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Medrese - 26.11.2021
İlahiyat Fakültesinde "İslâmcılık Bugün Nasıl Anlaşılabilir?" Konulu Konferans Düzenlendi
Prof. Dr. Kara, islamcılığın İslam ve müslümanlıktan kısmen ayrı olan bir alan olduğunu söyleyerek şu ifadelere yer verdi: "İslamcılık, İslam dairesinin içindedir. Bunda şüphe yok. Fakat İslam daha büyük, en geniş daire olarak düşünülürse islamcılık dediğimiz hadise, hem zaman olarak hem muhteva olarak bunun içinde bir parçadır. Dolayısıyla islamcılığı İslama eşitlemek, bu her bakımdan yanlış bir şeydir. Bu ayrımı yapmak lazım. İkinci ayrım; islamcılık Müslümanlığa da eşitlenmez. Çünkü islamcılığın farklı yönleri var… Bütün Müslümanların islamcılıkla irtibatlı olmaları şart değil, mümkün de değil. Böyle bir şey de olmamıştır netice itibariyle. " İslamcılık düşüncesi ve hareketinin en geriye götürülecek tarihinin 1770'li yıllar olacağını belirten Prof. Dr. Kara, bu dönemde Osmanlı Türkiye tecrübesi dahil olmak üzere büyük İslam coğrafyalarının hemen hepsinde eşzamanlı olarak yeni şartlarda yeni yönelişlerin ortaya çıktığını kaydetti. Kara, bunun İslam dünyasının modern Avrupa ile farklı bir çerçevede karşı karşıya kalmasıyla alakalı olduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı: "Buna genel olarak askeri mağlubiyetler deniyor. Bu, genel bir adlandırmadır. Problem sadece askeri mağlubiyetlerle sınırlı değil. Burada sizin ilgilendiğiniz oryantalist çalışmaların çok önemli etkisi var. İletişim, ulaşım şartlarının değişmesinin, dolayısıyla Batı Avrupa modern düşünce ve hayat anlayışının İslam dünyasına intikalinin kolaylaşmasının ciddi bir etkisi var. Sömürgeleştirme hareketlerinin ciddi bir etkisi var. Yani İslam dünyası askeri mağlubiyetler ve sömürgecilikle karşı karşıya kaldığı bir dönemde modern Avrupa'yı tanımaya, anlamaya ve buna karşı düşünceler, politikalar, hareketler geliştirmeye başlıyor. " Prof. Dr. Kara, islamcılık düşüncesi bağlamında karşılaşılan ilk ciddi problemin, mektep-medrese çatallaşması ve bilgi-bilim anlayışının değişmeye ve çatallaşmaya başlaması olduğunu söyledi.
Medrese - 24.11.2021
Alaaddin Caddesi'ndeki binalar tarihi dokuya uygun hale getiriliyor
Projenin ilk etabında Kültürpark ile İnce Minareli Medrese arasında bulunan 12 binanın dış cephesinin yenilendiğini, şu anda da İnce Minare'den eski belediyeye kadar olan 40 binanın cephe iyileştirme çalışmalarının yüzde 80 oranında tamamlandığını belirten Altay, şunları kaydetti: "Çalışmalar tamamlandığında Alaaddin Caddesi'ndeki tüm binalar Selçuklu başkentine uygun hale gelecek.
Medrese - 24.11.2021
Alaaddin Caddesi'ndeki binalar tarihi dokuya uygun hale geliyor
Projenin ilk etabında Kültürpark ile İnce Minareli Medrese arasında bulunan 12 binanın dış cephesinin yenilendiğini, şu anda da İnce Minare'den eski belediyeye kadar olan 40 binanın cephe iyileştirme çalışmalarının yüzde 80 oranında tamamlandığını dile getiren Başkan Altay, "Çalışmalar tamamlandığında Alaaddin Caddesi'ndeki tüm binalar Selçuklu başkentine uygun hale gelecek.
Medrese - 21.11.2021
ÖZEL HABER GÜNDEMİ / 21 Kasım 2021
Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık'ta başlıyorŞehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için zorunluluk 1 Nisan 2022'de sona erecekUygulama kapsamında, kış lastiği takmayan sürücülere 846 lira ceza kesilecekMASFED Genel Başkanı Aydın Erkoç: "Sürücüler hem kendi hem...
Medrese - 17.11.2021
Yalova'da "Uluslararası Osmanlı Mektepleri Sempozyumu" başladı
Osmanlı medreselerinde modernleşme yönünde gerekli adımların atılamaması sonucu mekteplerin ortaya çıktığını ifade eden Cebeci: şunları kaydetti: "Medeniyeti oluşturmakta hangi konularda geç kalındı, neler doğru, neler yanlış yapıldı gibi konuları inceleyen bu sempozyumun düzenlenmesine emek veren İslami Araştırmalar Merkezi Müdürümüz, aynı zamanda İslami İlimler Fakültesi Dekanımız Prof.
Medrese - 15.11.2021
YTB, Ahıska Türklerinin ana vatanlarıyla bağını güçlendirmek için programlar düzenliyor
Tarihi ve kültürel miras kayıt altına alındı Ahıska Türklerine yönelik çalışmalar kapsamında tarihi ve kültürel mirasın kayıt altına alınması çalışmaları da yapıldı. Ahıska Türklerine ait cami, mezarlık, hamam, medrese, çeşme, minare, arasta ve namazgah gibi eserlerin tespiti amacıyla Ahıska bölgesinde 220 köy ziyaret edildi.
Medrese - 09.11.2021
"Keşif Isparta" Yolculuğu Devam Ediyor
Gezerek öğrenen, bulundukları şehrin değerlerini yakından tanıyan öğrencilerimiz, bu hafta "Atabey Ertokuş Medresesi", "İslamköy Demokrasi Müzesi", Eğirdir ilçesinde bulunan "Dündar Bey Medresesi", "Hızır Bey Cami", "Kemer Minaresi", "Eğirdir Kalesi" ve tarihi "Eğirdir Evi"ni ziyaret etti.
Medrese - 09.11.2021
"Bağımsızlıklarının 30. Yılında Türk Cumhuriyetleri Sempozyumu" düzenlendi
Dini Yüksek İhtisas Merkezleri ve Hizmet İçi Eğitim merkezlerinde de Türk Cumhuriyetlerinden gelen hocalara hizmet içi eğitimler verildiğini kaydeden Erbaş, "Diğer yandan kardeş toplumlar arasında bilgi, duygu, hafıza ve gündem birliğini sağlamak adına çeşitli yayın faaliyetleri yapılmaktadır. Bu çerçevede Başkanlığımızca hazırlanan eserler ilgili ülkelerin dillerine çevirerek mahallinde basımını gerçekleştirip dağıtılmaktadır. Bununla birlikte DİB-TDV iş birliği ile bölgede camiler, okullar, medreseler inşa edilmekte ve yürütülen hizmetler için ayni ve nakdi yardımda bulunulmaktadır.
Medrese - 09.11.2021
Beçin Antik Kenti'nde öğrenciler kazı yaptı
Kale içinde yer alan Ahmet Gazi Medresesi, İlyas Bey Camii, Orhan Camii, Büyük Hamam, Mültezim Evi, Kızıl Han, Yelli Külliyesi, Seymenlik Zaviyesi vb.
Medrese - 08.11.2021
Son dakika haberleri | Çocuklar için ara tatil rotaları
İznik merkezde Ayasofya Camii, II. Murad Hamamı, Süleyman Paşa Medresesi, Roma Hamamı, Yeşil Cami, İznik Müzesi gezilebilecek yerlerin başında geliyor.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Medrese Haberleri | Medrese Haber - Haberler - Medrese haberleri, son dakika medrese haber ve gelişmeleri burada. İlahiyat Fakültesinde İslâmcılık Bugün Nasıl Anlaşılabilir? Konulu Konferans Düzenlendi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 28.11.2021 08:36:33. #1.14#

title