Haziran Haberleri

Haziran haber, Haziran son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Haziran 2.4.2020
Pak-Türk Maarif Okulları Kovid-19 nedeniyle uzaktan eğitime geçti
Pak-Türk Maarif Okullarından yapılan yazılı açıklamaya göre, Pakistan Federal Eğitim Bakanlığının ülkede eğitime 1 Haziran'a kadar ara vermesi üzerine öğrenimin aksamaması için Pak-Türk Maarif Okullarında uzaktan eğitim sistemine geçildi.
Haziran 2.4.2020
Zonguldak'taki özel kömür işletmelerinde üretim durduruldu
Türkiye'nin önemli kömür üretim bölgesi olan Zonguldak'taki 14 özel sektör kömür madeni işletmesinde, koronavirüse karşı alınan tedbirler kapsamında üretim durduruldu. Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Demir tarafından yapılan yazılı açıklamada, kentte salgınla mücadele kapsamında, 31 Mart itibarıyla Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun (TTK) kömür üretim faaliyetlerini durdurduğu, sadece acil tamir bakım ve iş güvenliğine yönelik çalışmalar yapıldığı belirtildi. Açıklamada, "TTK'ye ek olarak havzada faaliyet gösteren 14 özel sektör kömür işletmesinde de benzer tedbirler alınmaya başlanmıştır. Öncelik olarak yeraltı ve yer üstü işletmelerinde çalışmalarına mani bir hastalık durumu olmamasına rağmen düzenli ilaç kullanması gereken tüm personel idari izne ayrılmıştır. Ek olarak işletmelerdeki personelin bir kısmına ücretli izin hakları kullandırılmaya başlanmış, bir kısım personel için ise kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak üzere girişimlerde bulunulmuştur" denildi.  Zonguldak taş kömürü havzasında faaliyet gösteren özel sektör işletmelerinde mostra madenciliği yapıldığından ocaklarda kuyu sistemi bulunmadığına dikkati çekilen açıklamada, "Yer üstünden yeraltına nakillerde kafes sistemi kullanılmadığı için, personel birbiriyle yakın temas halinde değildir ancak özel sektör kömür işletmeleri de sorumluluklarının bilincinde olarak tedbir amaçlı aktif kömür üretim faaliyetlerini durdurmuşlardır. Mevcut durumda en az sayıda personel ile iş sağlığı ve güvenliği kurallarına riayet edilerek, ocakların ayakta tutulmasına yönelik tamir, bakım, su atımı ve gaz kontrolü çalışmaları yapılmaktadır" denildi.  RÖDOVANS TAAHHÜTLERİ DONDURULDU Açıklamada, havzada özel sektör madencilik faaliyetlerinin TTK ile imzalanmış rödovans sözleşmesi kapsamında yapıldığını hatırlatan Metin Demir, özel sektör işletmelerince TTK'ya başvuru yapılarak, ilgili sözleşmelerin 'mücbir sebepler' maddesinden faydalanmak kaydıyla sahalarda üretim faaliyetlerinin durdurulduğunu belirtti. Demir, ayrıca işletmelerin mali zorluk içine düşmemesi için TTK tarafından 2020 yılı Nisan ayı sonunda ödemeleri yapılacak rödovans borçlarının ertelendiğini, 2020 yılı Nisan, Mayıs, Haziran aylarına ait rödovans taahhütlerinin de dondurulduğunu açıkladı.
Haziran 2.4.2020
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, belediye başkanları toplantısında konuştu: (1)
Belediyelerin nisan, mayıs ve haziran aylarındaki İller Bankasındaki ödeneklerinin kesintisini kaldırarak bu çalışma için kaynak sağladıklarını dile getiren Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Unutmayınız, 'Küllü halin yezulü' Yani her hal geçicidir.
Haziran 2.4.2020
Hendek Belediyesine ait iş yerlerinde kiralar ertelendi
Kira ödemelerinin haziran ve temmuz aylarına ertelendiğini belirten Babaoğlu, sürece göre gerekli adımlar atmayı sürdüreceklerini söyledi.
Haziran 2.4.2020
Zonguldak'ta 14 özel sektör kömür işletmesi aktif kömür üretim faaliyetlerini durdurdu
Demir, ayrıca işletmelerin mali zorluk içerisine düşmemesi için TTK tarafından 2020 yılı Nisan ayı sonunda ödemeleri yapılacak rödovans borçlarının ertelendiğini, 2020 yılı Nisan, Mayıs, Haziran aylarına ait rödovans taahhütlerinin dondurulduğunu kaydetti.
Haziran 2.4.2020
AK Parti Edirne İl Başkanı İba: "Vakıf kiracılarının beklediği haber geldi"
AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un vakıf kiracılarına müjdeli haberi verdiğini belirterek, "Nisan, mayıs ve haziran aylarındaki kiraların öteleme işlemi gerçekleşmiştir.
Haziran 2.4.2020
Büyükşehir Belediye Başkanı Zorluoğlu, Atatürk Alanı çevresinde inceleme yaptı
Yapılan çalışmaların önemine de dikkati çeken Zorluoğlu, şu ifadeleri kullandı: "13'ü tescilli olmak üzere toplam 43 binanın cephe sağlıklaştırılması, tabela kirliliğinin önlenmesi, tabelaların saklanması, cephelerin birbiri ile uyumlu hale getirilmesi önemli bir işti. Biz bunu önemsedik ve ihalesini yaptık. Haziran sonu itibarıyla bitirmeyi düşünüyoruz.
Haziran 2.4.2020
Çerkeş Belediye Başkanı Sopacı berber ve kıraathanelerin bir aylık kirasını karşılayacak
İlçe esnafının da zor günler geçirdiğini, bu kapsamda Belediye Meclisinde bazı kararlar aldıklarını anlatan Sopacı, "Belediyeye ait dükkanlarda kiracı olarak bulunan ve iş yerlerini hiç açamayan esnaftan 3 ay kira alınmayacak. Faaliyetlerine devam eden esnafın da nisan, mayıs ve haziran aylarındaki kiraları ertelenerek temmuz ayından sonra 6 aya bölünerek tahsil edilecek.
Haziran 2.4.2020
Rusya/Novak: Petrol üretimini artırma planımız yok
S&P Global Platts analisti Kang Wu, petrol piyasalarında ikinci çeyrekte arz fazlasının günde 15 milyon varili bulacağını, arz fazlasını depolayacak tesislerin ise Nisan ayında dolacağını belirterek Mayıs ve Haziran aylarında üretimi olağanüstü miktarlarda kısacak bir anlaşmaya ihtiyaç duyulduğunu belritti.
Haziran 2.4.2020
Eczacıbaşı VitrAlı voleybolcu Beyza Arıcı, "Zamanı Geçir" kampanyasına katıldı
Evde film izleyip, kitap okuduğunu aktaran Beyza Arıcı, şunları kaydetti: "Eğer ertelenmezse haziran ayında Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na sınavına gireceğim.
Haziran 2.4.2020
Nevşehir'den kısa kısa
Nevşehir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi tarafından yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında iş verimi düşen kentteki 500 esnafa toplamda 15 milyon lira kredi sağlandığı bildirildi. Kooperatif Başkanı Kemal Ay, yazılı açıklamasında, il genelindeki esnafa destek amacıyla kefilsiz, 36 ay vadeli olarak sağlanan kredi için müracaatların değerlendirildiğini, dün itibariyle talep edilen kredi miktarının başvuru sahiplerine dağıtıldığını belirtti. Daha önce kooperatiften kredi kullanan esnafın da ödeyeceği taksitlerin üç ay süreyle ertelendiğini kaydeden Ay, açıklamasında, şunları ifade etti: "Esnaf ve sanatkarlarımızın bu zor günlerinde elimizi taşın altına koyduk. Bu süreçte elimizden gelenin en iyisini yapacağımızdan vatandaşlarımızın şüphesi olmasın. Kredi sağlamanın yanı sıra daha önceden kredi kulanmış olanlar da 1 Nisan-30 Haziran 2020 arasındaki dönemde ödenmesi gereken taksitlerinin 3 ay süre ile faizsiz olarak ertelenmesine karar verilmiştir.
Haziran 2.4.2020
Cibuti Afrika'nın dijital merkezlerinden biri oluyor
New African dergisinin makalesine göre, 11 deniz altı internet kablosuna sahip ülke haziran ayında hizmete girecek ve 3 ülkeyi birbirine bağlayacak Cibuti Afrika Bölge Ekspresi (DARE 1) programıyla yeni dijital merkez haline gelecek.
Haziran 2.4.2020
Fransa Bisiklet Turu seyircisiz düzenlenmeyecek
Fransa basınına yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle turun seyircisiz düzenleneceği konusundaki iddialara cevap veren Prudhomme, "Fransa Bisiklet Turu'nun seyircisiz düzenlenmesi söz konusu değil, her şey yolunda giderse planlandığı gibi 27 Haziran'da başlayacak.
Haziran 2.4.2020
Eşimin beni aldattığını telefon kayıtlarından öğrendim
Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakkında 'Tasarlayarak adam öldürmek' suçundan müebbet hapis cezası istenen tutuklu sanık Salih Özkılıç'ın yargılanmasına devam edildi. Duruşmaya tutuklu sanık Özkılıç'ın bulunduğu cezaevinden SEGBİS sistemi ile taraf avukatları katıldı. Özkılıç, itirafta bulunarak, aile dostu olan Akpınar'ı silahla ateş ederek öldürdüğünü kabul ettiği savunmasını tekrarladığı duruşmada, Fransa'da 1999'da dini nikahla evlendiği eşi H.Ö'nün, telefon kayıtlarından kendisini Akpınar'la aldattığını anladığını öne sürerek, "Cahit'in evinin oraya gittim. Kiralık arabamın koltuğunun altında tuttuğum silahı aldım. Önce bacaklarına iki el ateş ettim, daha sonra Fransız bir kadın çığlık atınca ona doğru baktığımda bir el daha ateş ettim. O mermi neresine geldi bilmiyorum. Olaydan sonra arabayla 5 dakika mesafedeki havaalanına gidip kiralık arabayı teslim ettim. Bir taksiyle İtalya'ya doğru 40 kilometre kadar gidip taksiyi değiştirdim. Onunla da İtalya sınırına gelince silahı attım. Sonra Cenova'ya, oradan Milano'ya oradan da Roma'ya gidip buradan uçakla Türkiye'ye geçtim" dedi. Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına, bazı tanıkların dinlenmesi için duruşmayı Haziran ayına erteledi.
Haziran 2.4.2020
Bakan Kasapoğlu, mart ayı yurt ücretini ödeyen öğrencilere ücret iadesinin başladığını duyurdu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından yaptığı "Yükseköğrenim yurtlarında kalan öğrencilerden, mart ayında yurtta kalmadıkları günlerin ücretlerini iade ediyor, nisan, mayıs ve haziran ayları için de ücret almıyoruz.
Haziran 2.4.2020
Bisiklet yarışları koronavirüs nedeniyle 1 Haziran'a kadar ertelendi
Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını yüzünden tüm organizasyonların 1 Haziran'a kadar ertelendiğini açıkladı.
Haziran 2.4.2020
Şampiyon halterci değirmeni spor salonuna çevirdi
Antrenman programını da antrenörü Yunus Emre Demirtaş'dan telefondan alan Ayşegül Çakın, bu ay Rusya'da yapılması planlanan fakat koronavirüs salgını nedeniyle haziran ayına ertelenen Avrupa Şampiyonası'nda kürsüye çıkmayı hedefliyor.
Haziran 2.4.2020
Avustralya'da Kovid-19'a karşı iki potansiyel aşı hayvanlar üzerinde denenmeye başlandı
CSIRO, birkaç gün önce aşı örneklerinin, koronavirüsü insanlarla aynı biçimde kaptığı kanıtlanan dağ gelinciklerine enjekte edildiğini, hayvanlar üzerindeki denemelerin ilk sonuçlarının haziran ayında açıklanabileceğini bildirdi.
Haziran 2.4.2020
Avrupa borsaları güne karışık seyirle başladı
En fazla Kovid-19 vakası görülen ABD'de dün ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in, iyimser senaryoda dahi virüsün etkilerinin hazirana kadar sürebileceğini söylediğini anımsatan analistler, son güncellemelere göre ülkede virüs bulaşan kişi sayısının 200 bini, can kaybının da 4 bini aştığını anımsattı.
Şu an buradasınız: Haziran Haberleri | Haziran Haber - Haberler - Haziran haberleri, son dakika haziran haber ve gelişmeleri burada. Okay Yokuşlu'nun menajeri: Okay, neden Türkiye'ye gelsin?.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 3.4.2020 00:42:23. #1.15#
title