Güney Kıbrıs Haberleri

Güney Kıbrıs haber, Güney Kıbrıs son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Güney Kıbrıs - Dün
Son dakika haber... KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: "Kıbrıs'ta çözüm için federasyonu tartışmak artık zaman kaybı"
"Rum yönetimi, Kıbrıs'ın kendi içinde bir uzlaşmaya varılmadan AB'ye alınmamalıydı" Tatar, Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin (GKRY) AB'ye üyelik sürecine dair ise, "Rum yönetimi, Kıbrıs'ın kendi içinde bir uzlaşmaya varılmadan AB'ye alınmamalıydı.
Güney Kıbrıs - 18.04.2021
Haftanın tarihine bakış
2004- BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Kıbrıs'ta çözüm için hazırladığı plana ilişkin referandum yapıldı. Plan, KKTC'de "evet" oyları fazla çıkmasına rağmen Güney Kıbrıs Rum Kesimi "hayır" dediği için reddedilmiş oldu.
Güney Kıbrıs - 16.04.2021
Kıbrıs Rum kesimi, Yunanistan, İsrail ve BAE dışişleri bakanları Rum kesiminde görüştü
Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Yunanistan, İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) dışişleri bakanları Rum kesiminde bir araya geldi.
Güney Kıbrıs - 16.04.2021
BM Mülteciler Yüksek Komiseri Grandi'den göçmenleri geri iten ülkelere tepki Açıklaması
Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Kesimi ve Hırvatistan'ın düzensiz göçmenleri geri itmesinin kabul edilemez olduğunu bildirdi.
Güney Kıbrıs - 16.04.2021
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Kıbrıs'ı ilgilendiren konularda Avrupa Birliği (AB) KKTC'yi yok sayıyor, yüzde 100 hatalı da olsa Güney Kıbrıs'ı...
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Kıbrıs'ı ilgilendiren konularda Avrupa Birliği (AB) KKTC'yi yok sayıyor, yüzde 100 hatalı da olsa Güney Kıbrıs'ı destekliyor" dedi.
Güney Kıbrıs - 15.04.2021
Çavuşoğlu: Ülkeme yönelik kabul edilemez ithamlarda bulundu
Kıbrıs konusunda yegane çözümün iki toplumlu federasyon olduğunu dile getiren Dendias, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin egemenlik haklarının ihlal edildiğini öne sürdü.
Güney Kıbrıs - 15.04.2021
Çavuşoğlu: Ülkeme yönelik kabul edilemez ithamlarda bulundu
Kıbrıs konusunda yegane çözümün iki toplumlu federasyon olduğunu dile getiren Dendias, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin egemenlik haklarının ihlal edildiğini öne sürdü.
Güney Kıbrıs - 12.04.2021
Avrupa Komisyonu "Kıbrıs hellimi"ni korumalı ürün olarak tescil etti
Avrupa Komisyonu, Kıbrıs'ın önemli bir tadı olan "hellim" peynirini Yeşil Hat Tüzüğü altında "Menşei İsmi Korumalı Ürün (PDO)" olarak tescilledi. Avrupa Komisyonu tarafından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) de üretilen hellim peynirinin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) üzerinden Avrupa Birliği ülkelerine ihracını mümkün kılan bir düzenleme yapıldı.
Güney Kıbrıs - 12.04.2021
KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'dan Kıbrıs'ta iki devletli çözüm vurgusu Açıklaması
"Sağduyulu herkes oynanan oyunu görmeli" TBB Başkanı Metin Feyzioğlu da konuşmasında, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs'ın daha da önem kazandığını belirterek, şunları kaydetti: "Emperyal güçler ve onların işbirlikçileri Kıbrıs Türküne 'Siz Türk değilsiniz, Kıbrıslısınız' derken, Güney Kıbrıs halkını Helen olarak görüp, destekliyor.
Güney Kıbrıs - 12.04.2021
AB'den hellim peynirine menşe koruması
Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), hellim benzeri farklı peynirlerin AB ülkelerinde pazarlanması ve satılmasından rahatsız oluyordu.
Güney Kıbrıs - 09.04.2021
AB gelecek senaryolarında Türkiye'nin yeri
AB 15 yıldan beri duraklama dönemi yaşıyor Bu noktada ehemmiyet taşıyan ve açıklık kazanması gereken nokta, Avrupa bütünleşmesinin hedefidir. Roma Antlaşmasında öngörülen iktisadi işbirliği yoluyla siyasi birlik kurma düşüncesi günümüzde de geçerliliğini koruyor mu? Mevcut koşullarda dağınık bir görünüm taşıyan AB bütünleşmesinin geleceğine ilişkin senaryolar neler? Geleceğin Avrupası'nda Türkiye'nin yerinin ne olacağı hususunda bir değerlendirme yapılabilir mi? Tüm bu sorulara cevap vermeden önce fiili durumun objektif bir bakış açısıyla ortaya konulması gerekiyor. Bu noktada ilk tespit, AB'nin 15 yıldan beri duraklama dönemi yaşadığı gerçeğidir. Lokal veya global düzeydeki çeşitli gelişmelerin doğrudan veya dolaylı etkisiyle AB günümüzde vizyonunu kaybetmiş bir görüntü veriyor. Duraklamaya neden olan faktörlerin başında Mayıs 2004'te gerçekleşen beşinci genişleme geliyor. Anılan tarihte çoğunluğu Varşova Paktı, SSCB ve eski Yugoslavya ardılı 8 ülke ve hür dünyadan da Malta ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) AB'ye tam üye olarak katıldılar.
Güney Kıbrıs - 08.04.2021
Türkiye-AB Zirvesi: Reelpolitik geri mi dönüyor?
Doğu Akdeniz sorunları konusundaki "açık ve dürüst" tavır konusuna gelince; kuşkusuz AB'nin üyeleriyle dayanışma gösterme sorumluluğu var ama bu sorumluluğun Brüksel'i hakkaniyete aykırı ve Türkiye'yi Avrupa'dan uzaklaştırıcı bir politikaya sürüklememesi gerekir. Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) Doğu Akdeniz'de en uzun kıyısı olan Türkiye'yi Antalya körfez'ne hapsetme girişimine ve Fransa'nın Libya'daki hesabı deniz yetki alanları meselesine taşıyıp AB yoluyla Türkiye'yi sıkıştırma çabasına Brüksel'in "açık ve dürüst" olarak vermesi gereken cevap, bu girişimlere karşı çıkmak olmalı.
Güney Kıbrıs - 08.04.2021
İsrail, Kıbrıs Rum kesiminin hava savunma sistemini test etti
İsrail'in, Güney Kıbrıs Rum yönetimiyle gerçekleştirilen ortak tatbikatta, Rum tarafının hava savunma sistemini test ettiği bildirildi.
Güney Kıbrıs - 06.04.2021
AstraZeneca çocuklar üzerindeki aşı denemelerini durdurdu
20'DEN FAZLA ÜLKE AŞIYI ASKIYA ALMIŞTI Fransa, Danimarka, Almanya, Hollanda, İzlanda, Lüksemburg, Portekiz, Slovenya, İrlanda, Norveç, İtalya, Avusturya, Estonya, Litvanya, Letonya, Bulgaristan, Romanya, Tayland, Endonezya, Lüksemburg, İspanya, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ve İsveç'in de aralarında bulunduğu 20'den fazla ülke, kan pıhtılaşmasına neden olduğu şüphesiyle AstraZeneca'nın ürettiği korona virüsü aşısının kullanımını askıya almıştı.
Güney Kıbrıs - 05.04.2021
Pınar Karşıyaka en önemli sınavda
Mücadeleye yerli 5'le başlayıp ardından yabancılara da şans veren Fenerbahçe'ye 58 sayı farkla mağlup olan Pınar Karşıyaka, ligde tarihinin en ağır yenilgilerinden birini alırken aylarca önünde yer aldığı rakibinin 2 puan gerisine düşüp bitime 3 maç kala ikincilik şansını büyük oranda yitirdi. Ligde ve Avrupa'da son oynadığı 5 maçını kaybeden Karşıyaka'da sosyal medyada birçok taraftar yönetimin çok önemli bir maçı gençlerle oynama kararını eleştirip, Fenerbahçe'nin de Euroleague'de çift maç haftasından çıkarak 2 gün önce Barcelona'yla karşılaştığını hatırlattı. Taraftarlar Avrupa'da Holon ve Tofaş önündeki sürpriz mağlubiyetler yüzünden turun riske atıldığını savunup erteleme talebi kabul görmeyince maça gençlerle çıkmanın sportif ruha aykırı olduğunu vurguladı. Bazı taraftarlar da TBF'nin tavrını eleştirip yönetim kararına destek verdi. Karşıyaka, daha önce 2010-11 sezonunda Eurochallenge Cup'ta Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde Apoel'le oynadığı deplasmanda Rum taraftarlar tarafından saldıraya uğradıktan sonra Beşiktaş maçı ertelenmeyince sahaya gençlerle çıkmıştı.
Güney Kıbrıs - 03.04.2021
KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, terör örgütü EOKA'yı anan Rum lider Anastasiadis'i kınadı Açıklaması
"Güney Kıbrıs'ta Türk düşmanlığı yoğunlaşıyor" Son günlerde Güney Kıbrıs'ta Türk düşmanlığının yoğunlaştığına, güneydeki Türklere ait camiler ile dini ve kutsal mekanlara yönelik saldırıların arttığına, buralarda 'Türklere ölüm' sloganları atıldığına, ayrıca terör örgütü anısına pullar bastırılıp Rum okullarına Enosis mücadelesini simgeleyen beyaz haçlı bayraklar asıldığına dikkati çeken Tatar şöyle devam etti: "Tüm bunlara rağmen, Anastasiadis 'Kıbrıs'ı yeniden birleştirme' hedefinden bahsetmektedir.
Güney Kıbrıs - 02.04.2021
Son dakika haber | KKTC'de ilçeler arası kontrollü geçişler 5 Nisan'dan itibaren kaldırılıyor
Kıbrıs Rum kesiminde 705 yeni vaka Güney Kıbrıs Rum kesiminde son 24 saatte 59 bin 144 Kovid-19 testi yapıldı, 705 yeni vaka görüldü.
Güney Kıbrıs - 02.04.2021
Türkiye'den, Rum Kesiminde terör örgütü EOKA'nın kuruluşunun kutlamasına tepki Açıklaması
Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin terör örgütü EOKA'nın 66'ncı yıl dönümünü anma törenleriyle kutlamasının ve anısına pul bastırmasının, Kıbrıs Türklerini azınlık olarak gören ve onları yok sayan zihniyetin devam ettiğinin kanıtı olduğunu belirtti.
Güney Kıbrıs - 02.04.2021
Dışişleri'nden, GKRY'ye 'EOKA' tepkisi
DIŞİŞLERİ Bakanlığı, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin EOKA'nın kuruluşunun 66'ncı yılı nedeniyle düzenlediği anma törenine tepki gösterdi.
Güney Kıbrıs - 02.04.2021
AK Parti Sözcüsü Çelik'ten, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin EOKA için pul bastırmasına tepki Açıklaması
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin EOKA terör örgütünün 65. yılını anan bir pul bastırmasını lanetlediklerini belirtti.
Güney Kıbrıs - 31.03.2021
AB'den KKTC'ye 9 bin 480 doz Covid-19 aşısı
Avrupa Birliği (AB) tarafından Kıbrıslı Türkler için gönderilen 4 bin 680 doz Pfizer-BioNTech ile 4 bin 800 doz AstraZeneca aşıları bugün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) ulaştı. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) üzerinden gönderilen toplam 9 bin 480 doz korona virüs aşısı, Metehan Sınır Kapısı'ndan Sağlık Bakanlığı yetkililerine teslim edildi.
Güney Kıbrıs - 29.03.2021
CHP'li Çakırözer, Eskişehir'de Kovid-19 test sonuçlarının karıştırıldığı iddialarının soruşturulmasını istedi
"AB, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin tek taraflı taleplerinin esiri" Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi'nin sonuç bildirgesinin hiçbir yerinde, Türkiye'nin tam üye adayı statüsünden bahsedilmediğini kaydeden Çakırözer, "Zirve metninin ortaya koyduğu bir başka gerçek ise Türkiye ile ilgili alınacak her kararın artık resmen Doğu Akdeniz'de hiçbir adım atmamamız koşuluna bağlanmış olmasıdır.
Güney Kıbrıs - 28.03.2021
Haftanın tarihine bakış
2016- Mısır Havayolları'na ait bir yolcu uçağı, kaçırıldıktan sonra Güney Kıbrıs Rum yönetimindeki Larnaka Havaalanı'na indi.
Güney Kıbrıs - 27.03.2021
DSP Genel Başkanı Aksakal'dan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde camiye yönelik saldırıya tepki Açıklaması
Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Önder Aksakal, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde camiye saldıran provokatörlerin tespit edilip cezaya çarptırılması gerektiğini belirtti.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Güney Kıbrıs Haberleri | Güney Kıbrıs Haber - Haberler - Güney Kıbrıs haberleri, son dakika güney kıbrıs haber ve gelişmeleri burada. Son dakika haber... KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: Kıbrıs'ta çözüm için federasyonu tartışmak artık zaman kaybı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 21.4.2021 08:45:11. #1.15#

title