Edebiyat Haberleri

Edebiyat haber, Edebiyat son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Edebiyat - 27.10.2020
Diyarbakır'da Sezai Karakoç'un adı Kültür ve Kongre Merkezine verildi
1933 yılında Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde doğan ve edebiyat literatürüne kattığı birçok şiirinin yanı sıra, denemeleri, incelemeleri, hikayeleri ile piyes ve günlük yazıları bulunan Sezai Karakoç, 2007 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2011 yılında da Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödüllerine layık görülmüştü.
Edebiyat - 27.10.2020
Bahçeli, MHP Grup Toplantısı'nda konuştu: (2)
Ha TKP ha HDP; ha TKP ha CHP, sorarım sizlere bunlar arasında ne fark vardır? Dümen aynı, sadece dümenciler farklıdır. Gövde aynı, yalnızca görev paylaşımı ayrıdır. Türkiye'yi sokakta teslim almaya niyetlenen, ait olduğu terör örgütüyle birlikte iç isyana kalkışan terörist Demirtaş'ı aynı üslupla öven bunlar değil midir? Birbirlerinin gönlünü kahvaltı jestleriyle almak için kuyruğa giren, birlikte anayasa yazmaya hazırlanan, birbirlerine gülücükler saçan bunlar değil midir? HDP'yi, MHP'ye tercih edecek kadar zıvanadan çıkan bu yüreksizler, bu kimliksizler değil midir? Tehlikeli sokak edebiyatı son günlerde sık sık telaffuz edilmektedir.
Edebiyat - 27.10.2020
Gaziosmanpaşa'da Fuzuli Kültür Sanat Sezonu başladı
Sezonun ana temasının Fuzuli olarak belirlenmesinin Azerbaycan'ın mücadelesine destek vermek adına önemli olduğunu vurgulayan Turan, şunları söyledi: "Kültür ve sanat geçmişimizi bize, bizi de geleceğe taşır. İnsan ruh ve bedenden oluşuyor bedenimizi onarırken ruhumuzu da güncelleyip onarmamız gerekiyor. Bu da ancak kültür, sanat, edebiyat ve fikir faaliyetleriyle olur.
Edebiyat - 27.10.2020
ABD'de Yüksek Mahkeme Yargıcı Barrett Beyaz Saray'da yemin etti
Tennessee eyaletindeki Rhodes College'da İngiliz Edebiyatı bölümünü bitiren Barrett, tam burslu kazandığı Notre Dame Üniversitesi Hukuk Fakültesini 1997'de birincilikle bitirdi.
Edebiyat - 27.10.2020
ABD Senatosu Trump'ın Yüksek Mahkeme adayı Barrett'ı onayladı
Tennessee eyaletindeki Rhodes College'da İngiliz Edebiyatı bölümünü bitiren Barrett, tam burslu kazandığı Notre Dame Üniversitesi Hukuk Fakültesini 1997'de birincilikle bitirdi.
Edebiyat - 26.10.2020
"6. İstanbul Fellowship" online başvuruları 26 Ekim'de başlıyor
Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği tarafından düzenlenen, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın destekleri ile yürütülen, Basın Yayın Birliği, İstanbul Valiliği ve İstanbul Ticaret Odası'nın katkı sunduğu projede bu yıl "Yayımcılık dünyasında yaşanan son gelişmeler", "Pandemi sürecinde yayımcılığın seyri", "Dijital yayımcılık", "Online kitap satış modelleri" ve "Türk edebiyatının dünya genelindeki yayılışı", "Dünya edebiyatındaki yeni telifler ve uluslararası pazarlarda bulduğu karşılıklar", "İptal edilen uluslararası kitap fuarlarının online fuar tecrübeleri" gibi konular ele alınacak.
Edebiyat - 25.10.2020
Kepez'den kısa kısa
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında düzenlenen festival, kültürden müziğe edebiyata kadar birçok koleksiyonu alıcılarıyla buluşturuyor.
Edebiyat - 25.10.2020
Haftanın tarihine bakış
2008- "Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri"ne edebiyat dalında yazar Yaşar Kemal, mimari dalında Turgut Cansever ve müzik dalında da Prof.
Edebiyat - 23.10.2020
Ahilik sempozyumlarıyla 4 bin sayfalık kaynak kitap oluşturuldu
Ahiliği anlatmak ve yaşatılmasını sağlamak için 4 yıl boyunca farklı etkinlikler düzenlediklerini belirten Gökbel, şöyle konuştu: "Üniversite olarak Ahilikle ilgili yeni projeleri hayata geçireceğiz. Projemiz Türkiye'de ilk olma özelliği göstermesinin yanı sıra ilimizde pilot olarak gerçekleştirilecek ve esnafımıza Ahilik eğitimi vermeye başlayacağız. Sempozyumlarla Ahilik ile ilgili ciddi literatür sahibi oluyoruz. Toplumumuza miras olan Ahilik daha yüzyıllar boyunca Anadolu'da etkisini sürdürmeye devam edecektir. Gayretimiz de bunun içindir." Gökbel, sempozyumda "Sivil Toplum Örgütleri ve Ahilik", "Meslek Ahlakı ve Ahilik", "Günümüz İnsanının Hayata Bakış Açısı ve Ahilik", "Meslek ve Ticaret Ahlakına Yönelik Yasal Düzenlemeler ve Ahilik", "Eğitim ve Ahilik", "İktisat ve Ahilik", "Ahilik Bağlamında Tasavvuf ve Felsefede Yeni Yaklaşımlar", "Ahilik Haftası Kutlamalarının İçeriği ve Düzenleme Şekliyle İlgili Problemler", "Edebiyat ve Güzel Sanatlarda Ahilik" konularının farklı oturumlarda bilim insanları tarafından ele alındığını dile getirdi.
Edebiyat - 23.10.2020
BUSİAD felsefe toplantıları başladı
İnam, "Türkçe ile bilim yapılamaz, felsefe yapılamaz yaygın kanısının" olduğunu belirterek, şunları kaydetti: "Bu durum, gençlerde yaygın görülmeye devam ediyor. Kötümser bir şekilde yapılıyor. Türkçe düşünen insanımızı üzen kendi dilini küçümser ve karamsar bir hale sokuyor. Türkçe ile düşünülemez savı, kendisinin ana dilinin Türkçe olduğunu kabul edip, anadiliyle çok fazla işi olmamış, şarkı, türkü söylemeyi, masalları, edebiyatı irdelememiş, onları tatmamış, onlarla yolculuk yapmamış, belki küçük yaşlarda yabancı dil öğrenip onunla tanış olmuş, kendi dilini tanımamış.
Edebiyat - 22.10.2020
Yazar Hayati İnanç, "Şiir Medeniyeti" programına konuk oldu
TRT'de yayımlanan "Can Veren Pervaneler" adlı programı ve aynı adlı kitapları ile tanınan Hayati İnanç, Üsküdar Belediyesi kültür sanat etkinlikleri kapsamında düzenlenen "Şiir Medeniyeti" programında edebiyatseverlerle bir araya geldi.
Edebiyat - 22.10.2020
Huawei Mobil Servisleri, "Mate 40 Serisi"nde üst düzey kullanım deneyimi sunuyor
Huawei Themes Video ise Mate 40 Serisi kullanıcılarına 10 düzenleme şablonu ve 6 çekim şablonu özellikleriyle kaliteli videolar oluşturmak için güçlü video çekme ve düzenleme araçlarını sağlıyor. Huawei temaları, daha derin cihaz kişiselleştirmesi sağlamak için özel tema paketleri de sunuyor. İlk paket grubu ünlü sanatçıların, klasik edebiyatın ve Huawei'nin seçtiği Ingenuity serisinin temalarını içeriyor.
Edebiyat - 22.10.2020
Taşova Belediye Başkanı Öztürk gazetecilerle buluştu
İlçede 27 bin metrekare alanda yapılacak millet bahçesinin ihalesinin yapıldığını, yakın zamanda yer teslimini yaparak inşasına başlamayı hedeflediklerini anlatan Öztürk, şunları kaydetti: "Yıllardır konuşulan TOKİ konutlarında binaların inşasında sona gelindi. Binaların yüzde 80'lik bölümü tamamlandı. Yeni yıl ile konutların hak sahiplerine teslim edilmesi planlanmaktadır. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile yaptığımız görüşmeler neticesinde 3 bin metrekare alana yarı olimpik bir yüzme havuzu çalışmalarımız devam etmektedir. Yıl sonu itibarıyla inşasına başlamayı düşünüyoruz. Doğu Mahallesi'ne merhum edebiyatçı yazar Asım Gültekin'in isminin verileceği bir cami inşa ederek ismini yaşatmayı düşünüyoruz.
Edebiyat - 22.10.2020
"2020 Attila İlhan Edebiyat Ödülleri" sahiplerini buldu
Attila İlhan Bilim Sanat ve Kültür Vakfı tarafından, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları desteğiyle düzenlenen "2020 Attila İlhan Edebiyat Ödülleri" sahiplerini buldu.
Edebiyat - 22.10.2020
BİLSEM öğrencilerinin resimleri Rusya'da sergilendi
Proje kapsamında merkez öğrencilerinin de resimlerine yer verilmesinden dolayı mutlu olduklarını ifade eden Uslu, "Sergi, 24 Mayıs Slav Edebiyatı ve Kültürü Günü'nde açılması planlanmıştı.
Edebiyat - 21.10.2020
Gıda, tarım ve orman alanında düzenlemeler içeren kanun teklifi TBMM Genel Kurulunda
Merkez Av Komisyonunda STK'ler temsilci bulunduracak Merkez Av Komisyonunda çevre ve doğa gönüllüsü kuruluşlardan 3 temsilci, fen edebiyat fakültelerinin biyoloji bölümlerinden bir öğretim görevlisi olmak üzere 4 üyenin daha dahil edilmesiyle üye sayısı 25'e çıkarılacak.
Edebiyat - 21.10.2020
Sezai Karakoç'a Kahramanmaraş'ta fahri hemşehrilik unvanı verilmesi kararı alındı
Karakoç'a fahri hemşehrilik unvanının verilmesinin önemli olduğunu ifade eden Güngör, şunları kaydetti: "Eğitim yıllarının bir kısmını şehrimizde tamamlamış, düşüncesi, yaşam tarzı ve şiirleri ile Türk edebiyatının yaşayan efsanesi ve 'Çocuk yüreğimin ateş aldığı yer Maraş' diyen Sezai Karakoç'a fahri hemşehrilik unvanı verilmesine oy birliği ile karar verildi.
Edebiyat - 21.10.2020
Türkiye Adalet Akademisi, Fatih Sultan Mehmed'in hayatını anlatan kitabı 67 yıl sonra yeniden yayımladı
Ali Himmet Berki kimdir? Berki, hem İslam hem de Türk medeni hukuku alanında çalıştı, bunun yanı sıra tıp, tarih ve edebiyata, özellikle de Fars edebiyatına ilgi duydu.
Edebiyat - 20.10.2020
Trump'ın Yüksek Mahkeme adayı Barrett'in oylaması pazartesi yapılacak
Tennessee eyaletindeki Rhodes College'da İngiliz edebiyatı bölümünü bitiren Barrett, tam burslu kazandığı Notre Dame Üniversitesi Hukuk Fakültesini 1997'de birincilikle bitirdi.
Edebiyat - 20.10.2020
Son dakika gündem: Polonyalı aktör Wojciech Pszoniak hayatını kaybetti
Hayatı boyunca yaklaşık 100 filmde rol alan ve uzun yıllar ünlü yönetmen Andrzej Wajda ile çalışan Pszoniak'a, kültür alanında Polonya-Fransız ilişkilerinin gelişmesine katkısından ötürü 2008 yılında Fransız sanat ve edebiyat nişanı verilmişti.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Edebiyat Haberleri | Edebiyat Haber - Haberler - Edebiyat haberleri, son dakika edebiyat haber ve gelişmeleri burada. Kadın girişimciliğe örnek yatırım.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 27.10.2020 21:04:29. #1.15#
title