Trablus Haberleri

Trablus haber, Trablus son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Trablus - Bugün
Libya'da 5 toplu mezar daha bulundu
Libya'da Hafter'e bağlı güçlerden kurtarılan bölgelerde toplu mezarlar bulunmaya devam ediyor. Libya hükümeti tarafından bugün yapılan açıklamada, başkent Trablus'un 90 kilometre kuzeydoğusundaki Terhune kentinde 5 toplu mezar daha bulunduğu aktarıldı.
Trablus - Dün
Libya'nın Terhune kentinde beş yeni toplu mezar bulundu
Libya ordusu 25 Mart'ta başlattığı "Barış Fırtınası" operasyonu kapsamında 3 Haziran'da başkent Trablus'un bütün idari sınırlarında, 5 Haziran'da da Terhune kentinde kontrolü sağlamıştı.
Trablus - 17.10.2020
İtalya Başbakanı Conte'den NATO ve Türkiye açıklaması Açıklaması
Libya'da Trablus'ta Türklerin, Sirenayka'da Rusların olmasına ilişkin değerlendirmesi sorulan Giuseppe Conte, bunun beklenen bir durum olmadığını kaydetti.
Trablus - 16.10.2020
Libya'da Trablus ile Bingazi arasındaki ticari uçuşlar 23 Ekim'de başlıyor
Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı milislerin saldırıları nedeniyle bir yılı aşkın süredir yapılamayan Trablus ile Bingazi arasındaki ticari uçuşlar yeniden başlıyor.
Trablus - 16.10.2020
UNSMIL, Libyalı uluslararası suçlu Abdurrahman Milad'ın yakalanmasından memnun
Uluslararası Polis Teşkilatı'nın (Interpol) yayınında da isminin geçtiği ve Nisan 2019'da Trablus Başsavcılığı tarafından insan ticareti ve akaryakıt kaçakçılığı suçlamalarıyla hakkında tutuklama emri olduğu kaydedilen açıklamada, Libya hükümetinin söz konusu kişiyi tutuklamasını "binlerce savunmasız kişi için adaleti sağlama ve ülkede insan haklarına saygıyı güçlendirme yolunda önemli bir adım" olarak nitelendirildi.
Trablus - 13.10.2020
Terhune'de yeni iki toplu mezar bulundu
Libya'da Birleşmiş Milletler'in tanıdığı Trablus merkezli Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti, darbeci General Hafter'e bağlı güçlerden kurtarılan Terhune kentinde yeni 2 toplu mezar bulunduğunu duyurdu.
Trablus - 12.10.2020
Libya'da geçen ay kaçırılan Hindistanlı işçiler serbest bırakıldı
Açıklamada, bir petrol şirketinde mühendis ve teknisyen olarak çalışan ve Trablus'a yaklaşık 400 kilometre uzaklıkta Şuveyrif bölgesinde 14 Eylül'de kaçırılan 7 Hindistan vatandaşının, liman kenti Brega'da işveren şirkete teslim edildiği belirtildi.
Trablus - 10.10.2020
Son dakika haberi: Libya'da göreve başlayan çoğu Avrupalı 9 büyükelçi, Başbakan Serrac'a güven mektuplarını sundu
Son dakika gündem haberine göre Avrupa Birliği (AB), Norveç ve Tunus'un yanı sıra AB üyesi 6 ülkenin Libya büyükelçileri, başkent Trablus'ta Başbakan Fayiz Es-Serrac'a güven mektuplarını sundu.
Trablus - 10.10.2020
AB'nin yeni Libya Büyükelçisi Sabadell Jose Trablus'ta görevine başladı
Avrupa Birliği Libya Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Sabadell Jose, başkent Trablus'ta görevine başladı.
Trablus - 9.10.2020
Libyalı taraflar, Malta'da bir araya geldi
Libya Devlet Yüksek Konseyi Üyesi Abdulaziz Tahir Hariba, gazeteye yaptığı açıklamada, tarafsız olduğu için Malta'da görüştüklerini vurgulayarak, Libyalıların kendi sorunlarına çözüm bulmak için bir araya gelmelerinden daha iyi bir şey olmadığını söyledi. Trablus Parlamentosu Milletvekili Musab El-Abid de bugünkü görüşmelerden umutlu olduğunu ifade ederken, Libya krizindeki ana sorunun dış müdahale olduğunu savundu.
Trablus - 9.10.2020
ABD'nin Trablus Büyükelçisi'nden "Türkiye, Libya'daki diyaloğu destekliyor" mesajı
ABD'nin Trablus Büyükelçisi Richard Norland, Türkiye'nin Libya'daki diyalog sürecini desteklediğini belirtti.
Trablus - 8.10.2020
Libya hükümeti, Berlin Konferansı kararlarına bağlı olduğunu açıkladı
Libya Hükümeti Başkanlık Konseyinin başkent Trablus'ta düzenlediği toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, Berlin Konferansı'nda alınan kararlara bağlı kalındığı vurgulandı.
Trablus - 8.10.2020
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Kıbrıs Rumlarına hukuk dersi Açıklaması
-Fransa, darbeci Hafter'in yanında Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye'nin Libya'da Birleşmiş Milletler (BM) tarafından kabul edilmiş resmi hükümetin yanında yer aldığına dikkati çekerek, "Ancak bazı Avrupalı ülkeler, örneğin Fransa, darbeci Hafter'e angaje oldu. Bizim angajmanımız sayesinde Hafter, Trablus'a giremedi, aksi durumda bu savaş bir şehir savaşına dönebilirdi ve on yıllarca sürebilirdi.
Trablus - 7.10.2020
Libya'da siyasi çözüm yönünde adımlar atılırken Hafter henüz sessizliğini koruyor
- Sirte'nin askerden arındırılmış bölge yapılması Libya'nın sahilinde ülkenin doğusu ve batısı arasında bir merkez nokta olarak öne çıkan başkent Trablus'un 450 kilometre doğusundaki Sirte kenti, tarafların arasında çatışmaların düğümlendiği nokta olarak dikkati çekmişti.
Trablus - 6.10.2020
Son dakika haberi: Türk askerinin Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki görev süresi uzatıldı (2)
Türkiye olarak başından bu yana Libya'daki soruna askeri bir çözümün mümkün olmadığını; mevcut sorunlarının Birleşmiş Milletler himayesinde, Libyalı tüm kesimlerin katılımıyla, bizzat Libyalılar tarafından yürütülecek bir siyasi süreçle kalıcı çözüme kavuşabileceğini savunduklarını belirten Yılmaz, şunları kaydetti: "Libya'da bugün çatışan kardeş kabilelerin kaderleri ortaktır, ortak bir geleceği de birlikte kuracaklardır. Türkiye'nin asli vazifesi de bu kardeş kabileleri bir araya getirerek barışın kaybedenin olmayacağını göstermektir. Bu tezkerenin asıl amacı ateşkes ve istikrar sağlanmasına katkıda bulunmaktır. Geçen zaman bizim o gün söylediğimizi haklı çıkardı. O zaman da söylemiştik. Bu tezkerenin adının geçmesi bile bölgede farklı bir hava estirmeye yetmiştir. Bugüne kadar Trablus'u ele geçirmeye çalışan gayrimeşru güçlere destek verenler şimdi Libya'da siyasi bir çözümün olmazsa olmaz olduğunu ifade etmektedirler.
Trablus - 6.10.2020
Libya Merkez Bankası Başkanı'ndan "mali çöküş" uyarısı
Kebir, Trablus'ta parlamentoya verdiği brifingde, kamu borcunun gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 270'ine çıkarak rekor seviyeye ulaştığını ve bu oranın "sürdürülebilir olmadığını" söyledi.
Trablus - 5.10.2020
ABD Büyükelçisi, Hafter yanlısı meclisin başkanı ile siyasi diyalog konusunu görüştü
ABD'nin Trablus Büyükelçisi Richard Norland, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in siyasi müttefiki Tobruk Temsilciler Meclisi (TM) Başkanı Akile Salih ile Libyalı taraflar arasındaki siyasi diyalog konusunu görüştü.
Trablus - 5.10.2020
Son dakika haber! Libya ordusuna ait mühimmat deposunda patlama meydana geldi
Son dakika haberleri: Libya'nın başkenti Trablus'un batısında Libya ordusuna ait bir mühimmat deposunda patlama meydana geldiği belirtildi.
Trablus - 4.10.2020
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, canlı yayında gündemi değerlendirdi: (2)
Kalın, her durumda bu anlaşmanın devam edeceğini dile getirerek, "Diğer aktörlerle biz çalışmaya devam edeceğiz. Zaten orada Libyalı, Trablus'taki Libyalı siyasi aktörlerle çok iyi ilişkimiz var.
Trablus - 3.10.2020
Son dakika: Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan La Stampa gazetesine demeç Açıklaması
Düşmanlıkların derhal durdurulmasına yönelik yüzeysel talepler ve kalıcı bir ateşkes, bu sefer faydalı olmayacak. Nihayetinde, Ermenistan ile ilişkilerimiz belirsizse, bu bizim seçimimiz değil. Elbette, eğer Ermenistan bölgede barış için yapıcı ve sorumlu bir ortak olmayı seçerse, bundan Azerbaycan'ın da kazanacağı çok şey olacaktır." Libya konusu Çavuşoğlu, Türkiye ile Fransa arasındaki Libya konusundaki temel uyuşmazlığın, Libya'da Trablus'taki meşru hükümeti uzaklaştırmak için askeri bir saldırı başlatan darbeci general Halife Hafter'e olan yaklaşımdan kaynaklandığını ifade etti.
Trablus - 3.10.2020
ABD'nin Trablus Büyükelçiliği: ABD, Libya'da çözüm için tüm diplomatik unsurları kullanıyor
ABD'nin Trablus Büyükelçiliği, ABD'nin, Libya'da siyasi bir çözüme varılabilmesi için tüm diplomatik unsurları kullandığını ve Büyükelçi Richard Norland'ın, Fransa'nın ardından başka ülkelerle de görüşmeler yapacağını bildirdi.
Trablus - 2.10.2020
Libya Savunma Bakanı: "Siyasi diyaloğa Öfke Volkanı Operasyonu kahramanları da katılmalı"
Libya Savunma Bakanı Selahaddin en-Nemruş, Libya krizindeki siyasi tarafları bir araya getiren ve farklı ülkelerde devam diyalog görüşmelerine, Libya ordusuna bağlı Öfke Volkanı Operasyonu'ndan temsilcilerin de katılması gerektiğini belirtti. Öfke Volkanı Operasyonu basın biriminin Facebook hesabından paylaştığı açıklamaya göre, Nemruş, dün Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'la yaptığı görüşmeye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Nemruş, başkent Ankara'da Akar ile "ortak iş birliğini geliştirmek ve Libya'daki ateşkes çabalarıyla ilgili son gelişmeleri değerlendirmek için görüştüğünü" kaydetti. Görüşmede Libya Savunma Bakanlığına bağlı kurumların mensuplarına yönelik askeri eğitim programlarını gözden geçirdiklerini aktaran Nemruş, askeri kurumlarda görev almak isteyenlerin bu eğitimlere katılımı için Bakanlığın başvuru süreci başlattığını duyurdu. Bakan Nemruş, Libya krizinin çözümü için uluslararası alanda devam eden diyalog görüşmelerine de değinerek, bu görüşmelerde Libya ordusundan saha yetkililerinin de yer alması gerektiği belirtti. Ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in 4 Nisan 2019'da Trablus'a başlattığı saldırılara karşı mücadelede Libya ordusuna bağlı Öfke Volkanı Operasyonunun "destan yazdığını" kaydeden Nemruş, "Uluslararası saldırının püskürtüldüğü 14 ay süren destanın ardından bu rolün devamı olarak, Öfke Volkanı kahramanlarının da diyalog görüşmelerine katılımının zorunlu olduğu konusundaki tutumumuzu teyit ediyoruz.
Trablus - 1.10.2020
Libya'da Tobruk Temsilciler Meclisi'nden vekiller, Hafter milislerinin sivil uçuşu engellemesini...
Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in siyasi müttefiki Tobruk Temsilciler Meclisi'nden (TM) bazı vekiller, Hafter milislerinin dün Sebha kentine giden sivil bir uçağın inişini engellemesini kınadı. TM bünyesindeki "Fizan" oluşumuna bağlı vekiller, yayımladığı açıklamada, Hafter milislerinin, dün ülkenin güneyindeki Sebha kentine giden sivil bir yolcu uçağının inişini engellemesini kınadı. Açıklamada, uçuşun engellenmesi, "sessiz kalınamayacak sorumsuzca bir davranış" olarak nitelendirildi. Başkent Trablus'tan kalkan Libya'nın Afriqiyah Havayolları'na ait bir sivil uçak, dün yaklaşık 100 yolcusuyla Sebha Havaalanı'na inmek üzereyken Hafter milislerinin piste silahlı askeri araçlar koyarak engellemesi nedeniyle iniş yapamamıştı.
Trablus - 30.9.2020
Libya'da Hafter milisleri yolcu uçağının piste inişini engelledi
Libya'nın Afriqiyah Havayolları'na ait bir sivil uçak, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter milislerinin engellemesi nedeniyle Sebha Havaalanı'na inemedi. Havayolları firmasından bir kaynağın, Libya'nın yerel Al-Ahrar kanalına verdiği bilgiye göre, Hafter milisleri, sivil yolcu uçağının ülkenin güneyindeki Sebha kentindeki havaalanına inişini, piste silahlı bir askeri araç koyarak engelledi. Uçağın, yaklaşık 100 yolcusuyla başkent Trablus'un Mitiga Havaalanı'ndan kalkarak Sebha'ya yolcu taşıdığı belirtildi.
Trablus - 29.9.2020
Kıbrıs Rum kesiminden düzensiz göçmenlere kötü muamele
Associated Press (AP) ajansının haberine göre İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), GKRY'nin ay başında Lübnan'dan teknelerle gelen 200 mülteciye kötü muamelede bulunduğunu duyurdu. HRW, GKRY deniz polislerinin bazı düzeniz göçmenleri dövdüğünü ve tehdit ettiğini belirtti. Rum sahil güvenlik gemilerinin göçmen tekneleri etrafında yüksek hızla dönerek tekneleri batırmaya çalıştığı ve en az bir tekneyi yiyeceksiz ve yakıtsız terk ettiği kaydedildi. HRW, söz konusu kötü muamele uygulamalarına 29 Ağustos-7 Eylül tarihlerinde Lübnan'ın Trablus kentinden 7 tekneyle yola çıkarak Avrupa Birliği (AB) üyesi GKRY'ye ulaşmaya çalışan 15 Lübnan ve Suriye uyruklu göçmenle yapılan görüşmeler sonucu ulaşıldığını bildirdi.
Trablus - 29.9.2020
Libya Devlet Konseyi Başkanı Mişri: "Diyalog görüşmelerinde ön uzlaşı perşembe imzalanacak"
"Bu defa gafil avlanmayacağız" Fas görüşmelerine katılımları için, "elimizi uzatarak, ancak dikkatlice gideceğiz" diyen Mişri, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in, geçmişteki siyasi süreçleri baltalaması hakkında şunları söyledi: "Tüm taraflar arasında hala büyük bir güvensizlik ortamı var ve Gadamis'te (konferansında) bunu tecrübe ettik. Diyalog için 4 Nisan 2019'da Gadamis'e davet edildik ancak savaş suçlusu Hafter, 14 Nisan'da Trablus'a saldırdı.
Trablus - 26.9.2020
Libya'daki gelişmeler kısa vadede "kırılgan" uzlaşıya işaret ediyor
Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in Nisan 2019'da başkent Trablus'u ele geçirmek için milislerine saldırı emrine vermesiyle ülkenin sürüklendiği istikrarsızlık bataklığında Libyalı aktörlerden yeni bir "kırılgan uzlaşı" mesajları yükseliyor.
Trablus - 25.9.2020
Son dakika haberi! Libya Savunma Bakanlığı Trablus'ta çatışan iki askeri birliği tasfiye etti
Bir son dakika haberine göre Libya Savunma Bakanlığı, başkent Trablus'un doğusunda ordu saflarındaki iki tabur arasında çıkan çatışmanın ardından iki birliğin tasfiyesine karar verdi.
Trablus - 24.9.2020
Fransa'nın kabul etmediği Alman bayraklı STK gemisi İtalya limanına yanaşacak
Göçmenlerin yeniden yerleştirilmesi ve Avrupa dış sınırlarının korunmasına yönelik Avrupa dayanışmasını göremediklerinden dert yanan Salvini, paylaşımında, "Alman STK gemisi Alan Kurdi 125 kaçak göçmenle Marsilya'ya doğru yola çıktı. Fransa bunu protesto etti, sesini yükseltti ve İtalyan hükümeti de hemen teslim olarak geminin Sardinya'da durmasını sağladı. Çılgınca şeyler." ifadesini kullandı. Akdeniz'deki düzensiz göçmen ve STK sorunu Akdeniz'in İtalya, Malta ve Libya arasında kalan bölgesi, son yıllarda Afrika'dan Avrupa'ya geçişte sık kullanılan düzensiz göç rotalarından biri olarak öne çıkıyor. Söz konusu rotada kurtarma faaliyetlerinde bulunan farklı ülkelerden STK'ler, kurtardıkları göçmenleri "insan hakları ihlalleri" ve "güvenlik" kaygılarıyla en yakın liman Trablus'a götürmeyi tercih etmiyor.
Trablus - 23.9.2020
Son dakika haber! Libya hükümeti ateşkese ve Berlin Konferansı'ndan çıkan kararlara bağlılığını yineledi
Ateşkesin sağlanması, Libya topraklarındaki tüm savaşın son bulması, Sirte ve Cufra bölgelerinin askerden arındırılması gerektiğinin altını çizen taraflar, Ulusal Petrol Kurumu gözetiminde petrol üretimi ve ihracatına devam edilmesi ve güven telkin etmek için Libya Merkez Bankası'nın hem Trablus'ta hem de El-Bayda'daki hesaplarının gözden geçirilerek olumlu adımlar atılması gerektiğine dikkati çekti.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Trablus Haberleri | Trablus Haber - Haberler - Trablus haberleri, son dakika trablus haber ve gelişmeleri burada. Libya'da siyasi temsilcilerin ardından askeri heyetler aynı masada.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 19.10.2020 19:30:57. #1.15#
title