Güvenlik Konseyi Haberleri

Güvenlik Konseyi haber, Güvenlik Konseyi son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Güvenlik Konseyi - 22.01.2021
Son dakika: Orta Afrika Cumhuriyeti'nde BM'in silah ambargosu protesto edildi
Son dakika haberlerine göre Orta Afrika Cumhuriyeti'nin (OAC) başkenti Bangui'de toplanan binlerce kişi Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) uyguladığı silah ambargosunu protesto etti.
Güvenlik Konseyi - 22.01.2021
Son dakika haberi: Lübnan Başbakanı Diyab, Guterres'ten İsrail'in sınır ihlallerini durdurmasını istedi
İsrail'in sınır ihlalleri İsrail'in ülkesine yönelik sınır ihlallerinin son haftalarda yoğunlaştığına da işaret eden Lübnan Başbakanı Diyab, bu eylemlerin hem Lübnan'ın egemenliğini hem de BM Güvenlik Konseyi'nin 1701 sayılı kararını ihlal ettiğini ifade etti.
Güvenlik Konseyi - 22.01.2021
Son dakika haber... Libya Başbakanı Serrac'dan BM'ye ülkesinde seçimlerin yapılmasını destekleme çağrısı Açıklaması
Son dakika haber... Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac, Birleşmiş Milletler (BM) ve BM Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) ülkesinde seçimlerin düzenlenmesi için tüm açılardan destek sağlamaları çağrısında bulundu.
Güvenlik Konseyi - 22.01.2021
Türkiye, Libya'da yeni yönetim yapısının seçimine ilişkin uzlaşıdan memnun
Açıklamada şu değerlendirmeye yer verildi: "Türkiye, Libya'ya yönelik yapıcı yaklaşımını, Libya halkının iradesi, BM Güvenlik Konseyinin Libya'ya ilişkin ilgili kararlarının lafzı ve ruhu, Berlin Konferansı sonuçları ile Libya'daki meşru hükümetle iş birliği temelinde kararlılıkla sürdürecektir.
Güvenlik Konseyi - 22.01.2021
ABD'nin terör listesine aldığı Husilerin ikinci adamı Hakim, Sana'nın ele geçirilmesinde etkin rol oynadı
BM Güvenlik Konseyi, Yemen'in güvenliğini, istikrarını ve barış ortamını tehdit ettikleri gerekçesiyle 7 Kasım 2014'te Abdullah Yahya el-Hakim, Abdulhalik el-Husi ve Ali Abdullah Salih'e seyahat yasağı getirerek ambargo uyguladı, bu kişilerin mal varlıklarını dondurdu.
Güvenlik Konseyi - 22.01.2021
Irak Başbakanı Kazımi, Bağdat'taki saldırıda güvenlik zafiyeti olduğunu yineledi Açıklaması
Başbakan Kazımi, dün başkentte 32 kişinin ölümüne, 110 kişinin yaralanmasına yol açan saldırının ardından Ulusal Güvenlik Konseyini olağanüstü topladı.
Güvenlik Konseyi - 20.01.2021
Ürdün, İsrail'in Batı Şeria'da yeni yerleşim birimi inşa etme girişimine tepki gösterdi
Yerleşim faaliyetlerinin yasadışı, kanunsuz, kabul edilemez olduğunun vurgulandığı açıklamada, ayrıca yerleşim faaliyetlerinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 2334 sayılı kararı başta olmak üzere uluslararası hukukun açıkça ihlali anlamına geldiği aktarıldı.
Güvenlik Konseyi - 20.01.2021
Orta Afrika Cumhuriyeti, BM'den silah ambargosunu kaldırmasını istedi
Orta Afrika Cumhuriyeti (OAC) Başbakanı Firmin Ngrebaba, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) OAC'ye 2013'te koyduğu silah ambargosunun kaldırılmasını talep etti.
Güvenlik Konseyi - 20.01.2021
Guterres, Kıbrıs konusunda ilgili tarafları en yakın tarihte toplantıya davet edeceğini açıkladı
Guterres, BM Güvenlik Konseyi'ne verilen bir raporda, "zamanın, Kıbrıs'ta karşılıklı kabul edilebilir siyasi çözüme karşı işlediğini" belirterek, Kıbrıslı liderler Ersin Tatar ve Nikos Anastasiadis'in yanı sıra garantör ülkeleri mümkün olan en uygun zamanda gayriresmi toplantıya çağırmayı istediğini kaydetti.
Güvenlik Konseyi - 19.01.2021
İran Hükümet Sözcüsü: Biden'dan henüz mesaj yok
İran devlet televizyonuna göre, Tahran'da düzenlediği basın toplantısında Rebii, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya ile İran arasında 2015'te imzalanan Kapsamlı Ortak Eylem Planı olarak adlandırılan nükleer anlaşmayla ilgili değerlendirmelerde bulundu.
Güvenlik Konseyi - 18.01.2021
İtalya, BM Libya Özel Temsilciliğine Slovak diplomat Kubis'in getirilmesinden memnun
Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, Jan Kubis'in BM Genel Sekreteri'nin Libya Özel Temsilcisi olarak atanmasının, BM Güvenlik Konseyi tarafından onaylanmasını büyük memnuniyetle karşıladı.
Güvenlik Konseyi - 18.01.2021
AB Temsilcisi Borrell, Kıbrıslı liderlerle görüştü
AB'nin Kıbrıs müzakerelerini desteklediğini kaydeden Borrell, Tatar ve Anastasiadis ile müzakerelerin BM himayesinde BM Güvenlik Konseyinin ilgili kararları doğrultusunda yeniden başlaması konusunu ele aldıklarını aktardı.
Güvenlik Konseyi - 18.01.2021
Almanya'dan İsrail'e "Doğu Kudüs ve Batı Şeria'daki yeni yerleşimlerin inşasını durdurun" çağrısı
Almanya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in Batı Şeria'daki yerleşim yerlerini genişletmesinden son derece endişe duyulduğu belirtilerek, bunun uluslararası hukuku ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin ilgili kararlarını ihlal ettiği vurgulandı.
Güvenlik Konseyi - 18.01.2021
Sudan, Etiyopya'ya "işgal altında tuttuğu bölgelerden" çekilme çağrısı yaptı
Egemenlik Konseyinden yapılan açıklamaya göre, Sudan Savunma ve Güvenlik Konseyi, Etiyopya sınırındaki gelişmeleri görüşmek üzere toplandı.
Güvenlik Konseyi - 17.01.2021
Zarif'ten Fransız mevkidaşına nükleer silah tepkisi: "İran hakkında saçma ifadelerden kaçının"
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) 5 daimi üyesi ve Almanya ile İran arasında 2015'te imzalanan Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak adlandırılan nükleer anlaşmayı sürdürmek için Almanya, Fransa ve İngiltere liderlerinin hiçbir çaba sarf etmediğini savunan Zarif, İngiltere'nin mahkeme kararıyla İran'a olan borcunu ödememesini örnek gösterdi.
Güvenlik Konseyi - 16.01.2021
Biden, Obama döneminde görev yapmış isimleri Dışişleri Bakanlığına getirmeye devam ediyor
Öte yandan Brian McKeon İdari İşlerden Sorumlu Bakan Yardımcısı pozisyonu için belirlenirken, Obama döneminde Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyinde önemli görevler üstlenen Ned Price ise bakanlık sözcüsü olacak.
Güvenlik Konseyi - 16.01.2021
Dünya Keşmir Farkındalık Forumu Genel Sekreteri, Çavuşoğlu'na Keşmir açıklamaları dolayısıyla teşekkür etti
Çavuşoğlu'nun Keşmir sorununun barışçıl çözümünün Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararlarına uygun olarak belirlenmesi gerektiği açıklamalarından duyduğu memnuniyeti dile getirerek teşekkür eden Fai, "Türk hükümetine şükranlarımızı ifade etmek isteriz.
Güvenlik Konseyi - 15.01.2021
Son dakika gündem: ABD, BM'nin Yemen'de Husileri terör örgütü ilan etme kararından vazgeçmesi talebini geri çevirdi
ABD'nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Büyükelçi Richard Mills, Güvenlik Konseyi'nde yaptığı açıklamada, ülkesinin "terör örgütü" tanımlamasının olası insani sonuçlarıyla ilgili uyarıları dikkate aldığını ve kararın insani yardımlar ile ticari malların ulaştırılması konusunda yaratabileceği sıkıntılara karşı gerekli tedbirlerin alınacağını bildirdi.
Güvenlik Konseyi - 15.01.2021
Son dakika haber: Yemen hükümeti: Halk, ABD'nin Husileri "terör örgütü" ilan etme kararını destekliyor
Yemen Dışişleri Bakanı Ahmed bin Mübarek, BM Güvenlik Konseyinde telekonferans yöntemiyle yaptığı konuşmada, Husilerin terör örgütü ilan edilmesi kararına ilişkin hükümetin görüşlerini paylaştı.
Güvenlik Konseyi - 14.01.2021
Yemen hükümeti, BMGK'ya Husilere karşı ciddi bir tutum sergileme çağrısı yaptı
Yemen hükümeti, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK) İran destekli Husilere karşı ciddi ve kararlı bir tutum sergileme çağrısında bulundu.
Güvenlik Konseyi - 14.01.2021
BM, ABD'den Yemen'de Husileri terör örgütü ilan etmesi kararından vazgeçmesini istedi
BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, BM Güvenlik Konseyi'nde yaptığı konuşmada, ABD yönetiminin Husileri "terör örgütü" ilan etmesi kararının Yemen'deki insani durumu daha fazla kötüleştireceğine dikkati çekti.
Güvenlik Konseyi - 14.01.2021
Son dakika haber: Can Dündar'a "MİT tırları" davasında verilen 27 yıl 6 ay hapis cezasının gerekçesi açıklandı
Güvenlik Konseyi'ne gönderilen Suriye temsilcisinin mektubu da deliller arasında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca düzenlenen 6 Ocak 2018 tarihli bir iddianamenin de kabul edilerek aynı dava dosyasıyla birleştirildiği aktarılan kararda, sanık Can Dündar'ın savcılıktaki 26 Kasım 2015 tarihli, İstanbul 7.
Güvenlik Konseyi - 14.01.2021
Son dakika haber! Pakistan'dan BMGK'ye "şiddet yanlısı milliyetçi grupların" yasa dışı ilan edilmesi çağrısı
Son dakika gelişmesine göre Pakistan'ın, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'ne aralarında Hindu milliyetçisi grupların çatı örgütü RSS'nin (Ulusal Gönüllüler Organizasyonu) de bulunduğu "şiddet yanlısı milliyetçi grupların" terör örgütleri gibi yasa dışı olarak tanımlanması çağrısında bulunduğu bildirildi.
Güvenlik Konseyi - 13.01.2021
Son dakika haberi! KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: "Resmi müzakereler ancak iki eşit devlet temelinde başlayabilir"
"ANNAN PLANI'NIN BİR HAYAL KIRIKLIĞI OLDUĞUNU ZATEN BÜTÜN DÜNYA BİLİYOR" Tatar, "Kıbrıs'ta 1964'ten beri Kıbrıs Türk halkına karşı yapılan bir haksızlık vardır. Bu haksızlık, Kıbrıs'ın tek bir ülke olarak tanınmasıdır. BM'nin maalesef 1964'te aldığı bir karardır bu. BM'nin 186 No'lu aldığı karar, Kıbrıs Türk halkına yapılan büyük bir haksızlıktır. Bunları biz zaten halkımızla ve dünyayla paylaşıyoruz. Benim Cumhurbaşkanı seçilmemle yeni bir sayfa açılmıştır. Halkımızın hak ve çıkarlarını korumak için çalışıyoruz. En son gelinen aşama Crans Montana'ydı. Annan Planı'nı söylemiyorum. Annan Planı'nın bir hayal kırıklığı olduğunu zaten bütün dünya biliyor. Herkes biliyor. Annan'ın raporu vardır Güvenlik Konseyi'ne.
Güvenlik Konseyi - 13.01.2021
Pakistan Dışişleri Bakanı Kureyşi, Türkiye-Pakistan-Azerbaycan Üçlü ????Dışişleri Bakanları ortak basın toplantısında konuştu: (2)
Pakistan'ın Dağlık Karabağ meselesinde sorunun barışçıl yollardan ve ilgili Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararları doğrultusunda çözülmesine yönelik çağrıda bulunduğunu belirten Kureyşi, Pakistan'ın tüm bölgesel ve küresel problemleri barışçıl yollarla ve uluslararası yasalar ışığında çözülmesi gerektiğine inandığını dile getirdi.
Güvenlik Konseyi - 13.01.2021
Fas'taki Adalet ve Kalkınma Partisi, İsrail'in Filistinlilere yönelik hukuk dışı uygulamalarını kınadı
PJD Genel Sekreterliğinden yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in Filistin halkının haklarını, uluslararası hukuku ve Güvenlik Konseyi kararlarını sürekli ihlal eden yerleşim uygulamaları ve politikaları vurgulandı.
Güvenlik Konseyi - 12.01.2021
Lübnan İsrail'in artan sınır ihlallerini yeniden BMGK'ye şikayet edecek
Lübnan makamları, İsrail'in hava ve deniz sınırlarına yönelik ihlallerini bir kez daha Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK) taşıyor.
Güvenlik Konseyi - 12.01.2021
İran: ABD'nin nükleer anlaşmaya dönmesi yeterli değil yaptırımları kaldırması gerekir
Ülke lideri Ali Hamaney'in ofisine ait "khamenei.ir" haber sitesine konuşan Zarif, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) 5 daimi üyesi ve Almanya ile İran arasında 2015'te imzalanan Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak adlandırılan nükleer anlaşmayla ilgili değerlendirmelerde bulundu.
Güvenlik Konseyi - 12.01.2021
Son dakika haberi... İSLAMABAD - Türkiye-Azerbaycan-Pakistan Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısı Keşmir meselesi için önemli fırsat (1)
Türkiye'nin İslamabad Büyükelçisi İhsan Mustafa Yurdakul, Türkiye-Azerbaycan-Pakistan Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın Keşmir meselesine dair yaklaşımları yeniden dile getirmek için önemli bir fırsat sunduğunu söyledi. Yurdakul, 13 Ocak'ta yapılması planlanan Türkiye-Azerbaycan-Pakistan Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda ele alınacak konulara, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Pakistan'daki temaslarına ve iki ülke arasındaki ilişkilere dair AA muhabirine açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin çeşitli ülkelerle üçlü ve dörtlü mekanizmaları çok sık biçimde kullandığını belirten Yurdakul, "Sayın Bakanımızın Pakistan'ı ziyaretinin iki boyutu olacak. Birincisi, ikili ziyaretler diğeri de Azerbaycan-Pakistan-Türkiye Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısı. Türkiye Maarif Vakfının (TMV) buradaki statüsünü daha somut temellere kavuşturan bir anlaşmanın da artık hazırlıklarının son aşamasına gelindi, ziyarette onu da imzalamış olacağız." diye konuştu. Yurdakul, buradaki amacın Pakistan ve Azerbaycan ile bölgesel gelişmelerin değerlendirmesinin yapılması olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti: "Üç ülkenin kendi arasındaki ilişkileri nasıl geliştireceğine, birbirlerinin karşı karşıya olduğu dış politika konularında karşılıklı ve üçlü olarak sağladıkları desteğin ne şekilde devam edeceğine dair görüş alışverişinde bulunmak. Pakistan geçe sene yaşanan Yukarı Karabağ bağlamındaki gelişmeler çerçevesinde siyaseten Azerbaycan'ın çok güçlü şekilde yanında durmuş ve işgal altındaki toprakların kurtarılması sürecinde Azerbaycan'a önemli destek sağlamıştı. Ülkem adına da Pakistan'a bu duruşu için teşekkür etmek istiyorum." İlk toplantının 2017'de Bakü'de gerçekleştirildiği ve ikinci toplantının geç yapılmasının özel bir sebebi olup olmadığına ilişkin ise Yurdakul, "Toplantının gecikmesinin özel bir sebebi yok. Üç ülkenin dışişleri bakanlarının da gündemleri son derece yoğun. Azerbaycan, kendi topraklarının işgalden kurtarılması için önemli bir diplomatik ve askeri çaba içerisine girmişti. Bu tür pratik gerekçelerden kaynaklanan bir boşluk oldu ancak buna başka bir anlam yüklenmesi doğru olmayacaktır." diye konuştu. "Türkiye'nin Keşmir meselesindeki tutumu belli" Yurdakul, toplantının Keşmir meselesinin ele alınması için önemli bir fırsat sunduğuna işaret ederek, "Keşmir konusu, uluslararası toplumun da çok uzun süredir gündeminde. Özellikle (Cammu Keşmir'in özel statüsünün kaldırıldığı 5 Ağustos) 2019'dan sonraki gelişmeler bağlamında da çok daha yoğun biçimde ilgili ülkelerin ve uluslararası kuruluşların gündemlerinde yer alıyor." değerlendirmesinde bulundu. Türkiye'nin Keşmir konusundaki tutumunun belli olduğunu dile getiren Yurdakul, "Bu konuda orada ciddi bir sorun olduğunu her fırsatta gündeme getiriyoruz. Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde, iki ülke arasında tesis edilebilecek bir diyalog sonucunda ve tabii orada yaşayanların da görüş ve beklentileri dikkate alınmak üzere barışçıl yollardan bir çözümü destekliyoruz.
Güvenlik Konseyi - 12.01.2021
Son dakika! Dava arkadaşları, vefatının 9. yılında Rauf Denktaş'ı anlattı (1)
Olgun, Denktaş'ın 1948-1973'te Kıbrıs Türk halkının varoluş ve özgürlük mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük ile çalıştığını, ondan aldığı bayrakla 2005'e kadar Kıbrıs Türkü'nün siyasi mücadelesini götürdüğünü anlattı. Denktaş'ın, Kıbrıs Türkü'nün 1950'li yıllardan 1963'e kadar verdiği varoluş mücadelesinde Türk Mukavemet Teşkilatının (TMT) kuruluşunda aktif rol aldığını belirten Olgun, kendisinin Kıbrıs Türkü'nün varlığının korunabilmesi için verilen mücadelenin kurucusu olması dolayısıyla büyük öneme sahip olduğunu ifade etti. Olgun, şöyle devam etti: "1959'da koleje giden bir öğrenciydim. Kıbrıslı Türkler, mitingler yapıyordu. İngilizlerin askeri aracıyla bir kadını ezdiğini gördüm. Kıbrıslı Türklere karşı şiddet de uygulamaya başlamışlardı. O anda daha fazla insan kaybı olmaması için Rauf Bey, 'Artık dağılma zamanı geldi, herkes evine gitsin.' diye mikrofonla çağrıda bulundu. 5 dakika sonra ben, Rauf Bey'i bisikletle gördüğümde, 'Orada söylediğime bakmayın, mücadele devam ediyor. Orada daha fazla can kaybı olmaması için bunu söyledim. Tekrar toplanmaya başlayın.' demişti." Denktaş'ın Türkiye ile ilişkilerinin her zaman yakın ve sıcak olduğunun altını çizen Olgun, kendisinin Kıbrıs meselesinde Türkiye ve Kıbrıs Türkü'nün izlediği ortak politikanın şekillenmesinde en ön safhada yer aldığını vurguladı. Olgun, "Sayın Denktaş, Kıbrıs Türkü'nün varoluş mücadelesi yanında siyasi mücadelesinin esas mihenk taşlarını ve prensiplerini oluşturan kişidir. Kısaca Kıbrıs Türkü'nün egemen eşitliği, iki devletin varlığı ve KKTC'nin ilanıyla bunun tescillenmesini sağlayan, bunun için büyük bir mücadele veren kişidir. Denktaş Bey, gerçekten ender Türk liderlerinden birisi olarak sayılmaya hak kazanmıştır." diye konuştu. "Çok ciddi hayvan sevgisi olan birisiydi" Denktaş'ın çok yumuşak kalpli olduğunu dile getiren Olgun, "Denktaş, hiçbir zaman haksızlığa dayanamayan, muhtaç olanlara sürekli elini uzatan bir kişiydi. Bunun yanı sıra çok ciddi hayvan sevgisi olan birisiydi. Köpeklere ve kuşlara çok düşkündü. Bir de fotoğraflarıyla öne çıkan birisiydi." ifadelerini kullandı. Olgun, Denktaş'ın işkolik birisi olduğunu, Kıbrıs meselesine neredeyse ailesini ihmal edecek kadar zaman harcadığını ve ömrünün sonuna kadar bu çalışma temposunu sürdürdüğünü kaydetti. Denktaş ile unutamadığı bir anısına değinen Olgun, şunları kaydetti: "Rum tarafının o dönemki lideri Klerides ile müzakere masasındaydık. Çok gergin bir an yaşandı, 5 dakika ara verildi. Rum heyeti, bir Rum gazetesini havaya kaldırarak onun arkasında yüksek sesle Rumca kendi pozisyonlarını tartışmaya başladı. Denktaş, çok iyi Rumca biliyordu ve onları dinliyordu. Rauf Bey, 5 dakika sonra çok mükemmel bir Rumca ile onlara dedi ki; 'Be dostlar ne konuştuğunuzu anlıyoruz. Gazete arkasında saklandığınızda sizi duymayacağımızı mı zannediyorsunuz?' Gazete birden bire düştü, adamların yüz ifadeleri de düştü. Hiç o anı unutmuyorum çünkü yüz ifadeleri o kadar değişikti ki." Olgun, Kıbrıs Türkü'nün kahraman liderinin inşası devam eden anıt mezarının da bir an önce tamamlanmasını temenni ettiğini söyledi. "Kitaplarda öğrenemediğimiz şeyleri, Denktaş'tan öğrenme fırsatı bulduk" Osman Ertuğ da Denktaş ile 30 yılı aşkın sürede çeşitli sıfatlarla görev yaptığını belirtti. 1975'ten itibaren Dışişleri Bakanlığının çeşitli kademelerinde görev yaptığını anlatan Ertuğ, KKTC'nin New York ve Washington Temsilciliği görevlerinde bulunduğunu, görevleri esnasında Denktaş ile çalışma olanağı bulduğu için kendisini çok şanslı hissettiğini dile getirdi. Ertuğ, "Ne üniversite ne de kitaplarda öğrenemediğimiz şeyleri kendilerinden (Denktaş) öğrenme fırsatı bulduk. Onun nasıl bir direnişçi, dava adamı, devlet adamı ve milli kahraman olduğunu yaşayarak şahit olmuş kişilerden birisiyim." dedi. Denktaş'ın aynı zamanda bir fotoğraf sanatçısı olduğunu kaydeden Ertuğ, "Denktaş, bütün bunları yaparken, espri kabiliyetini hiç kaybetmedi. Esprileri sıradan değildi, ders verircesine yaptığı esprilerdi. Onunla çalışmış olmaktan büyük gurur ve mutluluk duyuyorum." diye konuştu. Ertuğ, Denktaş'ın bir Türk milliyetçisi ve Türkiye'nin onun için her şey olduğunu belirterek Denktaş'ın hayatını Türklüğün Kıbrıs'ta zafere ulaşması için harcadığını, devleti de kurarak bunu taçlandırmış olduğunu kaydetti. "Hiçbir zaman Türkiye'nin milli menfaatlerine halel getirecek harekette bulunmadı" Denktaş'ın çok büyük bir müzakereci de olduğunun altını çizen Ertuğ, "Denktaş, hiçbir zaman Türkiye'nin milli menfaatlerine halel getirecek en küçük bir harekette bulunmadı. Bu davayı, Türkiye ile her zaman ortak götürdük ve o da bunun bayraktarıydı." diye konuştu. Ertuğ, Denktaş ile unutamadığı birçok anısının bulunduğunu ve birisinin onun için çok özel olduğunu belirterek şunları kaydetti: "BM'de kritik zamanda görüşmelerin New York'a taşındığı bir dönemde, ekibinin bir üyesi olarak ben de oradaydım. BM Güvenlik Konseyinin daimi üyesi 5 ülke, bizi ve Kıbrıs Rum tarafını ayrı ayrı huzurlarına çağırarak, belirli ikazlarda bulundu.
Güvenlik Konseyi - 12.01.2021
İran: "Yüzde 20 zenginleştirilmiş 120 kilogram uranyumu 8 aydan daha kısa sürede üretebiliriz"
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) 5 daimi üyesi ve Almanya ile İran arasında 2015'te imzalanan Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak adlandırılan nükleer anlaşma, Tahran'a yüzde 3,67 oranında uranyum zenginleştirme faaliyetini sürdürme ve bu oranda 300 kilogram uranyum stoku hakkı veriyor.
Güvenlik Konseyi - 12.01.2021
AB, İran'dan nükleer anlaşmanın yükümlülüklerini yerine getirmesini istedi
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) 5 daimi üyesi ve Almanya ile İran arasında 2015'te imzalanan nükleer anlaşma, Tahran'a yüzde 3,67 oranında uranyum zenginleştirme faaliyetini sürdürme hakkı veriyor.
Güvenlik Konseyi - 11.01.2021
Filistin Mescid-i Aksa çevresindeki İsrail kazılarının durdurulması için BM'ye çağrı yaptı
Filistin Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in işgal altındaki Doğu Kudüs'te Mescid-i Aksa çevresinde yaptığı kazıları durdurması için Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nden sorumluluk alarak müdahale etmesini talep etti.
Güvenlik Konseyi - 11.01.2021
Son dakika haber | Pakistan'dan Hindistan'a "Afganistan'daki barışı bozma" suçlaması
Kureyşi, Pakistan'ın aralarında Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin de bulunduğu çeşitli dünya ülkelerine, Hindistan'ın terörü desteklediğine dair inkar edilemez kanıtlar sunduğunu belirterek, Pakistan'ın çıkarlarını korumak için BM ve BM Güvenlik Konseyi'ndeki dostlarıyla temas halinde olduklarını kaydetti.
Güvenlik Konseyi - 10.01.2021
BM Temsilcisi'nin Aden ziyaretini hükümet olumlu karşılarken Husiler ise ziyaretten memnun değil
Senini, "Yemenliler, BM Güvenlik Konseyi oturumunda sunacağınız brifingde, terör suçunu ve bu suçu işleyen Husileri açık bir şekilde kınamanızı ve bunu Güvenlik Konseyi'nin raporuna ve açıklamasına dahil etmenizi arzuluyor.
Güvenlik Konseyi - 10.01.2021
Haftanın tarihine bakış
1946- BM Güvenlik Konseyi ilk toplantısını yaptı.
Güvenlik Konseyi - 09.01.2021
İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi, Japon basınına konuştu Açıklaması
İran nükleer anlaşması Ortak Kapsamlı Eylem Planı (JCPOA), İran'ın nükleer faaliyetlerinin denetlenmesi ve düzenlenmesi, bunun karşılığında yaptırımların kaldırılması amacıyla Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) daimi üyeleri ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin'in yanı sıra Almanya ve AB ile İran arasında 2015'te imzalanmıştı.
Güvenlik Konseyi - 07.01.2021
İran'dan "uranyumu yüzde 90'a kadar zenginleştirebiliriz" açıklaması
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) 5 daimi üyesi ve Almanya ile İran arasında 2015'te imzalanan Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak adlandırılan nükleer anlaşma, Tahran'a yüzde 3,67 oranında uranyum zenginleştirme faaliyetini sürdürme hakkı veriyor.
Güvenlik Konseyi - 06.01.2021
ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi, Trump'ın Suriye politikalarının iki partiden de destek bulduğunu söyledi
ABD'nin Suriye politikalarının 3 ana hedefi olduğuna değinen Rayburn, "Birincisi, DEAŞ'ın kalıntılarına ve ayrıca El Kaide'ye karşı terörle mücadele kampanyası yürütmek. İkincisi, hem İran ordusu hem de milisleri aracılığıyla Suriye'deki İran askeri etkisini püskürtmek. Üçüncüsü, Esed rejimine baskı yapmak da dahil olmak üzere BM Güvenlik Konseyinin 2254 sayılı kararı kapsamında çatışmaya siyasi bir çözüm bulmaya çalışmaktır.
Güvenlik Konseyi - 05.01.2021
Pompeo'dan Çin'e nükleer silah kapasitesini artırma konusunda şeffaflık çağırısı
Pekin'in şu anda kaç nükleer silahının bulunduğunu ve bunlardan kaç tane daha geliştirmeyi planladığını açıklamayı reddettiğini belirten Pompeo, "Çin, bu konuda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin beş daimi üyeleri arasındaki en az şeffaf ülkedir.
Güvenlik Konseyi - 05.01.2021
Çin, İran nükleer anlaşmasındaki tüm taraflara ABD'yi anlaşmaya dönmeye ikna etme çağrısında bulundu
İran nükleer anlaşması Ortak Kapsamlı Eylem Planı (JCPOA), İran'ın nükleer faaliyetlerinin denetlenmesi ve düzenlenmesi, bunun karşılığında yaptırımların kaldırılması amacıyla Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) daimi üyeleri ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin'in yanı sıra Almanya ve AB ile İran arasında 2015'te imzalanmıştı.
Güvenlik Konseyi - 05.01.2021
İran, yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş uranyum üretti
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) 5 daimi üyesi ve Almanya ile İran arasında 2015'te imzalanan Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak adlandırılan nükleer anlaşma, Tahran'a yüzde 3,67 oranında uranyum zenginleştirme faaliyetini sürdürme hakkı veriyor.
Güvenlik Konseyi - 05.01.2021
Yemen, BM Güvenlik Konseyi'nden Aden saldırısını açıkça kınamasını istedi
Yemen hükümeti, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nden geçici başkent Aden'deki havalimanına yönelik düzenlenen saldırıyı açık bir şekilde kınaması talebinde bulundu.
Güvenlik Konseyi - 05.01.2021
Son dakika haber | Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun, komşu ülkelerdeki gelişmelerden dolayı "teyakkuz" çağrısı yaptı
Cezayir Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Yüksek Güvenlik Konseyi toplantısına başkanlık eden Tebbun, tüm düzeylerde olmak üzere teyakkuzda ve pürdikkat olunmasının zorunluluğunu vurguladı.
Güvenlik Konseyi - 04.01.2021
BMGK'nin yeni geçici üyeleri konseyde yerini aldı
BİRLEŞMİŞ Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) yeni geçici üyeleri İrlanda, Norveç, Hindistan, Meksika ve Kenya, konseyde yerini aldı.
Güvenlik Konseyi - 04.01.2021
AB: İran ile nükleer anlaşma ancak yükümlülükler yerine getirilirse canlı kalabilir
Nükleer anlaşma, İran'ın nükleer faaliyetlerinin denetlenmesi ve düzenlenmesi, bunun karşılığında yaptırımların kaldırılması amacıyla Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) daimi üyeleri ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin'in yanı sıra Almanya ve AB ile İran arasında 2015'te imzalanmıştı.
Güvenlik Konseyi - 31.12.2020
Fas 2020'de Libya müzakerelerine ev sahipliğiyle öne çıktı
Fas'taki Libya görüşmeleri 2015'te Suheyrat kentinde başladı Fas'taki Libya görüşmelerinin ilki 2015'te Suheyrat kentinde yapıldı. BM'nin girişimleriyle 17 Aralık 2015'te, Fas'ın Suheyrat kentinde varılan Libya Siyasi Anlaşması uyarınca Başkanlık Konseyi kuruldu. BM Güvenlik Konseyi 2259 sayılı kararla Başkanlık Konseyini Libya'nın tek meşru temsilcisi olarak tanıdı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Güvenlik Konseyi Haberleri | Güvenlik Konseyi Haber - Haberler - Güvenlik Konseyi haberleri, son dakika güvenlik konseyi haber ve gelişmeleri burada. Son dakika: Orta Afrika Cumhuriyeti'nde BM'in silah ambargosu protesto edildi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 25.1.2021 04:26:13. #1.15#
title