Çad Haberleri

Çad haber, Çad son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Çad 26.5.2020
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Fransız kanalına gelişmeleri değerlendirdi Açıklaması
Kalın, Libya'ya, Sudan, Çad ve Suriye'den getirilen paralı askerler ile Rusya merkezli Wagner Group'un (Rus paralı askerleri) Hafter'in tarafında savaştığına işaret ederek, "Şimdi, Hafter destekçileri bunun bir çözüm olmadığını ve yürümediğini fark ettiler.
Çad 26.5.2020
Türkiye, Çad'a 'Koca Yusuf' ile sağlık malzemesi ve ambulans gönderdi
TÜRKİYE, koronavirüsle mücadele eden Çad'a askeri kargo uçağı 'Koca Yusuf' ile sağlık malzemesi ve ambulans gönderdi.
Çad 26.5.2020
Orta Afrika ülkesi Çad'a tıbbi yardım malzemesi ve ambulans götüren askeri kargo uçağı Etimesgut...
Orta Afrika ülkesi Çad'a tıbbi yardım malzemesi ve ambulans götüren askeri kargo uçağı Etimesgut Askeri Havaalanından hareket etti.
Çad 26.5.2020
Türkiye Çad'a tıbbi yardım malzemesi gönderdi
Türkiye'nin yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında Afrika ülkesi Çad'a yardım malzemelerini taşıyan uçak, Ankara'dan hareket etti.
Çad 25.5.2020
Hamas: Netanyahu her siyasi tıkanıklıkta normalleşmeyi kullanıyor
Hamas, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun karşı karşıya kaldığı her siyasi tıkanıklıkta normalleşmeyi kullandığını bildirdi. Hamas Sözcüsü Hazım Kasım, yaptığı yazılı açıklamada, Netanyahu'nun dün yolsuzluk suçlamasıyla hakim karşısına çıkmasına işaret ederek, İsrail Başbakanı'nın içinde bulunduğu her siyasi tıkanıklıkta bazı bölgesel kesimlerle normalleşmeyi gündeme getirdiğini belirtti. Kasım, "Netanyahu, hakim karşısına çıktığı şu zamanda, Sudan ve Çad liderleriyle telefon görüşmeleri yaptığını açıkladı.
Çad 25.5.2020
Sadakataşı 27 ülkeye ramazan yardımı ulaştırdı
Balkanlar'da; Arnavutluk, Bulgaristan, Macaristan ve Makedonya, Afrika'da; Burkina Faso, Çad, Kenya, Mali, Somali, Nijer, Sudan ve Tanzanya, Orta Doğu'da; Suriye, Irak, Yemen, Filistin (Gazze, Kudüs) ve Lübnan, Asya'da; Kırgızistan, Vietnam, Hindistan, Moğolistan, Sri Lanka, Filipinler (Moro), Bangladeş, Myanmar ve Afganistan'da yardımlar ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.
Çad 25.5.2020
Nijerya'da 6 haftada 1000'den fazla Boko Haram üyesinin öldürüldüğü açıklandı
Nijerya Genelkurmay Başkanı Tukur Buratai, gazetecilere yaptığı açıklamada, ordunun bir buçuk aydır Çad Gölü Havzası'nda Nijerya'nın Borno, Adamawa ve Yobe eyaletlerinde Boko Haram'a yönelik operasyonlar düzenlediğini belirtti.
Çad 24.5.2020
Nijerya'da terör örgütü Boko Haram'ın 35 üyesi öldürüldü
Terör örgütü, 2015'ten bu yana ülkenin sınır komşuları Kamerun, Çad ve Nijer'de de saldırılar düzenliyor.
Çad 23.5.2020
Denizli İHH'dan ramazanda 500 bin liralık yardım
Solak, yaptığı yazılı açıklamada, hayırseverlere teşekkür ederek tüm hemşehrilerinin mübarek Ramazan Bayramı'nı kutladı. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde karşılaştıkları riskleri göze alarak ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırdıklarını dile getiren Solak, şunları kaydetti: "Valilikçe oluşturulan Vefa Sosyal Destek Grubuna katılarak, bu zor zamanda evinden çıkamayan kimsesizlerin derdine çare olmaya çalıştık. Bir aileye 1 ay yetecek şekilde hazırlanan gıda kumanyalarımızı dağıtarak yaklaşık 5 bin insanımıza faydalı olduk. Gıda kolilerinin yanı sıra 1000 kişiye nakit yardımı, 150 yetim ailesine de her türlü destekte bulunduk. Suya hasret coğrafyalarda su kuyuları açarak, o insanların temiz ve kullanışlı su ile tanışmalarına vesile olduk. 2'si Çad'da olmak üzere Gine, Sierra Leoni ve Somali'de toplam 5 su kuyumuz hizmete girdi.
Çad 21.5.2020
Kovid-19 pandemisi ve Sahel'deki jeopolitik derinlik
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının tüm küreyi etkisi altına alan bir afete dönüşmesiyle birlikte barış operasyonlarının sınırlanacağı ve insani müdahalelerin yavaşlayabileceği, dolayısıyla çatışmaların çözümü konusunda kritik gecikmelerin yaşanabileceği düşünülüyor. Bu bağlamda, küresel salgının Sahel ülkelerine etkilerini iki açıdan yorumlamak mümkün. Birincisi, büyük şehirlerde virüsten korunma kapsamında alınan sokağa çıkma yasağı ve ekonominin yavaşlaması gibi nedenlerden dolayı yaşanabilecek geçim sıkıntıları yönetim tarafından bir çözüme kavuşturulamadığı takdirde, başta halk ayaklanması olmak üzere, ortaya pek çok riskin çıkabileceği gerçeği. Terör hareketleri yönünden bakıldığında ise özellikle son aylarda Mali'de ana muhalefet lideri Soumaila Cisse'nin kaçırılmasına rağmen gerçekleşen seçimler, Çad'da yaşanan Boko Haram saldırıları ve silahlı kuvvetlerin geniş çaplı harekatları, Burkina Faso'da ise hız kazanan kabileler arası çatışmalar dikkat çekiyor.
Çad 20.5.2020
Madagaskar, Karayipler'e Kovid-19 bitkisel ilacını gönderiyor
Madagaskar, daha önce da Afrika ülkeleri Komorlar Birliği, Senegal, Çad, Nijerya, Gambiya, Gine Bissau, Kongo Cumhuriyeti, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Ekvator Ginesi, Tanzanya ve Nijer'e "Covid Organics" ilacını göndermişti.
Çad 20.5.2020
Türkiye, Nijer'deki terör saldırısını kınadı
Terör örgütü, 2015'ten bu yana ülkenin sınır komşuları Kamerun, Çad ve Nijerya'da da saldırılar düzenliyor.
Çad 20.5.2020
Türkiye'den Nijerya'ya terör saldırılarında yaşamını yitirenler için başsağlığı mesajı
Örgüt, 2015'ten bu yana ülkenin sınır komşuları Kamerun, Çad ve Nijer'de de saldırılar gerçekleştirdi.
Çad 20.5.2020
Nijer'de Boko Haram saldırısında 12 asker öldü
Terör örgütü, 2015'ten bu yana ülkenin sınır komşuları Kamerun, Çad ve Nijerya'da da saldırılar düzenliyor.
Çad 19.5.2020
Nijerya'da Boko Haram saldırıları: 20 ölü
Örgüt, 2015'ten bu yana ülkenin sınır komşuları Kamerun, Çad ve Nijer'de de saldırılar gerçekleştirdi.
Çad 19.5.2020
Yeryüzü Doktorları ramazan ayında ihtiyaç sahibi Suriyelilerin yanında
Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronovirüsten (Kovid-19) dolayı iftar organizasyonlarını sadece Suriye'de yaptıklarını belirten Güney, "Kumanya dağıtımlarımızla onları yalnız bırakmamaya gayret gösteriyoruz. Suriye, Filistin, Uganda, Çad, Bangladeş, Afganistan, Somali, Yemen, Pakistan ve Mali'de 70 bin kişiye ulaşacağız.
Çad 19.5.2020
Savaşın yetim bıraktığı çocuklara Yavuz öğretmen sahip çıkıyor
Yaptığı yardımlar dolayısıyla kentte "yetim babası" olarak bilinen, sığınmacı çocukların "Yavuz baba" diye hitap ettiği Bozdoğan, yurt içi ve yurt dışındaki hayırseverlerin katkılarıyla Çad, Uganda, Kamerun, Nepal, Arakan ve Bangladeş gibi ülkelerdeki yetimler için ramazanda iftar sofraları da organize ediyor.
Çad 18.5.2020
Libyalı alimlerden Sudanlı alimlere: "Çocuklarınız BAE'nin hayalleri uğruna çöllerde ölüyor"
Darbeci milis lideri Hafter'in bu gençlerin yoksulluklarından faydalanıp onları ölüme ittiğini belirten Libyalı alimlerin açıklamasında şunlar kaydedildi: "Savaş suçlusu Hafter ve ona destek veren ülkeler personel ve ekipmandaki büyük kayıplarına rağmen başkent Trablus'a girmekten vazgeçmediler. Bu yüzden eksikliklerini telafi etmek için Sudan ve Çad gibi ülkelerden paralı asker getirmeye yöneldiler.
Çad 18.5.2020
Nijerya'da terör örgütü Boko Haram'ın 20 üyesi öldürüldü
Terör örgütü, 2015'ten bu yana ülkenin sınır komşuları Kamerun, Çad ve Nijer'de de saldırılar düzenledi.
Çad 17.5.2020
Nijerya'da bir ayda 350 Boko Haram üyesi öldürüldü
Terör örgütü, 2015'ten bu yana ülkenin sınır komşuları Kamerun, Çad ve Nijer'de de saldırılar düzenledi.
Çad 16.5.2020
Afrika'da Kovid-19 vakaları ve ölümler artıyor
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayıları Sudan'da 146, Çad'da 29, Güney Sudan'da 28, Cibuti'de 25, Madagaskar'da 8, Moritanya'da 6 arttı.
Çad 15.5.2020
Yeryüzü Doktorları'ndan Çadlılara gıda yardımı
Yeryüzü Doktorları Derneği, Çad'da ihtiyaç sahiplerine 550 gıda paketi dağıttı.
Çad 15.5.2020
Nijerya'da bir haftada terör örgütü Boko Haram'ın 61 üyesi öldürüldü
Terör örgütü, 2015'ten bu yana ülkenin sınır komşuları Kamerun, Çad ve Nijer'de de saldırılar düzenledi.
Çad 14.5.2020
Nijerya'da Boko Haram terör örgütüne ait 33 kamp imha edildi
Nijerya'da 2000'li yılların başından bu yana varlık gösteren terör örgütü Boko Haram'ın 2009'dan bu yana düzenlediği kitlesel şiddet eylemlerinde 20 binden fazla kişi öldü. Örgüt, 2015'ten bu yana ülkenin sınır komşuları Kamerun, Çad ve Nijer'de de saldırılar gerçekleştirdi.
Çad 14.5.2020
Nijerya'da Boko Haram ile ordunun çatışmasında 9 terörist öldürüldü
Örgüt, 2015'ten bu yana ülkenin sınır komşuları Kamerun, Çad ve Nijer'de de saldırılar gerçekleştirdi.
Çad 14.5.2020
Madagaskar Kovid-19 bitkisel ilacını bir Afrika ülkesine daha ulaştırdı
Böylece Komorlar Birliği'nin yanı sıra Senegal, Çad, Nijerya, Gambiya, Gine Bissau, Kongo Cumhuriyeti, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Ekvator Ginesi, Tanzanya ve Nijer, "Covid Organics" isimli ilaca sahip Afrika ülkeleri oldu.
Çad 13.5.2020
Kovid-19 gölgesinde Konfüçyüs Enstitüleri'nin akıbeti
[Osmanlı-Afrika ilişkileri alanında eserler veren, daha önce Afrika konusunda Başbakanlık Müşavirliği ve Çad Büyükelçiliği görevlerinde bulunan ve halihazırda Senegal Büyükelçiliği görevini yürüten Prof.
Çad 13.5.2020
Nijer'de 75 Boko Haram üyesi öldürüldü
Diffa kentinde pazartesi günü Boko Haram üyeleriyle çıkan çatışmada 25 kişiden oluşan terörist grubun tamamının öldürüldüğü, 2 askerin yaralandığı ifade edilen açıklamada, aynı gün Nijerya'nın kuzeydoğusundaki Nijerya, Çad, Kamerun ve Nijer'in sınırlarının olduğu Çad Gölü bölgesine Çok Uluslu Ortak Görev Gücü'nün (MNJTF) hava saldırısı ve topçu ateşinde 50 teröristin etkisiz hale getirildiği, sığınaklar ve lojistik malzemelerin imha edildiği kaydedildi.
Çad 13.5.2020
Nijerya'da Boko Haram'ın rehin tuttuğu 72 kadın ve çocuk kurtarıldı
Örgüt, 2015'ten bu yana ülkenin sınır komşuları Kamerun, Çad ve Nijer'de de saldırılar gerçekleştirdi.
Çad 12.5.2020
Sudan ve Çad'da Kovid-19 vakaları ve ölümleri arttı
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında son 24 saatte Sudan'da 161, Çad'da 35 yeni vaka tespit edildi.
Çad 10.5.2020
Çad'ın başkenti Encemine, Kovid-19'la mücadele kapsamında karantinaya alındı
Orta Afrika ülkesi Çad'ın başkenti Encemine'de, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında 2 hafta karantina tedbirleri uygulanacak.
Çad 10.5.2020
Nijerya'da Boko Haram'a düzenlenen operasyonda 20 terörist öldürüldü
Terör örgütü, 2015'ten bu yana ülkenin sınır komşuları Kamerun, Çad ve Nijer'de de saldırılar düzenledi.
Çad 10.5.2020
Çad, Madagaskar'ın bağışladığı Kovid-19 bitkisel ilacını teslim aldı
Çad, Afrika kıtasının doğusundaki ada ülkesi Madagaskar'ın yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirdiği bitkisel ilaç "Covid Organics"i teslim aldı.
Çad 10.5.2020
Sudan ve Çad'da Kovid-19 vakaları artıyor
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında son 24 saatte Sudan'da 53, Çad'da 62 yeni vaka tespit edildi.
Çad 9.5.2020
Afrika ülkesi Cibuti IMF'den borç alacak
Cibuti'den başka IMF'den borç alan Afrika ülkeleri arasında Kenya, Uganda, Malavi, Benin, Burkina Faso, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Komor Adaları, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Gambiya, Gine, Gine-Bissau, Liberya, Madagaskar, Mali, Mozambik, Nijer, Ruanda, Sao Tome ve Principe, Sierra Leone ve Togo da yer alıyor.
Çad 8.5.2020
Orta Afrika Cumhuriyeti ile Kamerun arasında Kovid-19 gerilimi
Kamerun Kovid-19 salgınını önlemeye yönelik tedbirler kapsamında mart ayında bütün komşularına kara deniz ve hava sınırlarını kapatmış, Çad ve OAC'den gelen tepkiler üzerine Yaounde yönetimi geri adım atmış komşu ülkelere yönelik ticari taşımacılığın bundan etkilenmeyeceğini açıklamıştı.
Çad 7.5.2020
Nijerya'da Boko Haram'ın rehin aldığı 28 kişi kurtarıldı
Örgüt, 2015'ten bu yana ülkenin sınır komşuları Kamerun, Çad ve Nijer'de de saldırılar gerçekleştirdi.
Çad 7.5.2020
Kenya ve Uganda Kovid-19 ile mücadelede IMF'den borç alacak
Kenya ve Uganda'nın yanı sıra IMF'den borç alan Afrika ülkeleri arasında Malavi, Benin, Burkina Faso, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Komor Adaları, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Gambiya, Gine, Gine-Bissau, Liberya, Madagaskar, Mali, Mozambik, Nijer, Ruanda, Sao Tome ve Principe, Sierra Leone ve Togo da yer alıyor.
Çad 6.5.2020
Sudan'da kabilelerin çatışmasında 20 kişi öldü
Batı Darfur'un Cineyne kentindeki Krending kampı yakınlarında geçen aralıkta Mesalit ve Arap kabileleri arasındaki çatışmalarda 54 kişi ölmüş, 60 kişi yaralanmıştı. Binlerce kişinin çevre şehirler ve Çad'a sığındığı şiddet olayları sonrası Hartum hükümeti bölgeye asker ve polis takviyesi yapmıştı.
Çad 6.5.2020
Nijer'de sınır karakoluna saldıran Boko Haram üyesi 50 terörist öldürüldü
Terör örgütü, 2015'ten bu yana ülkenin sınır komşuları Kamerun, Çad ve Nijerya'da da saldırılar düzenliyor.
Çad 6.5.2020
Yeryüzü Doktorlarından dünyaya açlıkla mücadele çağrısı
Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) raporunda ise Çad gıda güvensizliği yaşayan en kötü 3.
Şu an buradasınız: Çad Haberleri | Çad Haber - Haberler - Çad haberleri, son dakika çad haber ve gelişmeleri burada. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Fransız kanalına gelişmeleri değerlendirdi Açıklaması.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 26.5.2020 17:19:52. #1.14#
title